ارزیابی عملکرد، اجزای عملکرد و واکنش به بیماری ها در چند لاین امیدبخش گندم نان در شرایط کشاورزان در مغان (مقاله کوتاه علمی)

چکیده:
مناطق حاصلخیز اقلیم گرم شمال (مناسب کشت ارقام بهاره و نیمه بهاره گندم) شامل دشت های گرگان، گنبد، مازندران و مغان از مناطق مهم تولید گندم با کیفیت بالا در کشور هستند و همه ساله بیش از 750 هزار هکتار از سطح زیر کشت گندم را به خود اختصاص می دهند (بی نام، 1379). منطقه مغان با بیش از 35 هزار هکتار گندم آبی از مهم ترین مناطق تولید گندم در استان اردبیل محسوب می شود. وجود شرایط کاملا مساعد برای بروز و فعالیت بیماری های مهم گندم از جمله زنگ زرد و فوزاریوم سنبله که در بیشتر سال ها باعث خسارت به محصول می شوند، انتخاب رقم مناسب برای این مناطق را دشوار می سازد. در چند دهه گذشته ارقام گندم پرمحصول متعددی برای منطقه مغان معرفی و توسط زارعین کاشته شده اند، ولی اکثر این ارقام بعد از مدت کوتاهی به دلیل حساس شدن به زنگ یا بیماری های دیگر کنار گذاشته شده اند. به همین دلیل در معرفی رقم برای این منطقه و مناطق مشابه توجه به بیماری ها اهمیت ویژه ای دارد.
زبان:
فارسی
صفحه:
257
لینک کوتاه:
magiran.com/p779901 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.