آموزش شبیه سازی فرایند کشش عمیق

چکیده:
در این تحقیق ضمن معرفی نرمافزار ABAQUS، تواناییها و کاربرد آن در صنایع مختلف تشریح می گردد. سپس مرحله به مرحله آموزش شبیهسازی فرآیند کشش عمیق ورق ضخیم توسط این نرمافزار ارائه میشود. هم زمان با پیشرفت فناوری طراحی و تولید وسایل و قطعات پیچیده و حساس، لزوم استفاده از روش های علمی مناسب برای کاهش هزینه و زمان و همچنین پاسخگوئی به مشکلات و نیازهای صنایع در این زمینه مطرح میباشد زیرا نمیتوان تنها با تکیه بر تجربیات، پاسخگویی طراحی و تولید ایدهآل محصولات پیچیده و دقیق بود. ازآنجایی که فقط آشنایی اولیه نمیتواند مارا به توانائی ها، قابلیت ها و امکانات نرمافزار رهنمون سازد، نیاز است ضمن آشنایی با محیط آن، آموزش لازم جهت شبیه سازی فرآیندها، تعربف خواص مواد، چگونگی اعمال نیرو و دیگر تنظیمات مربوطه بعمل آید. ابتدا انواع ماژولهای مورد استفاده و کارکرد آنها ذکر می شود. سپس نحوه ی مدلسازی فرآیند کشش عمیق ورق ضخیم و ساده ترین روش ممکن برای مدلسازی و مونتاژ قطعات تعیین می گردد. تحلیل در وضعیت کرنش صفحه ای انجام گرفته است. ماده ی اولیه، فولادی با استحکام بالا بنام AISI 4140 Steel است که نمودار پلاستیک آن آورده شده است. ورق اولیه تحت نیروهای کششی و خمشی قرارگرفته، تا در اثر کشیده شدن به داخل قالب، شکل نهایی را پیدا کند برای این کار نیاز است که به کمک روابط تجربی و اصول طراحی قالب نسبت کشش و دیگر پارامترهای مهم به دست آیند و سپس در بررسی و پژوهش مدلهای اصطکاک، چگونگی استفاده از مدل مربوطه تشریح می شود. بعد از ارائه ی طراحی کلی فرایند، چگونگی مراحل حل مساله (step)، اعمال نیروها، شرایط مرزی و مشبندی اجرا می گردد و پس از به دست آوردن نتایج حاصل از شبیه سازی، با نتایج تجربی مقایسه می شود.
زبان:
فارسی
صفحه:
42
لینک کوتاه:
magiran.com/p783291 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!