بررسی پروفیل هورمونی در 19 بیمار با سردرد کلاستر

نویسنده:
پیام:
چکیده:
سابقه و هدف
یافته های اخیر مبنی بر اختلال عملکرد هیپوتالاموس در سردرد کلاستر می باشد. سردرد کلاستر تا حدی شدید و ناتوان کننده است که یافتن هرگونه رابطه بین این نوع سردرد و هورمونهای مختلف می تواند در پیشگیری و درمان بهتر آن کمک کننده باشد.
روش بررسی
این مطالعه در دانشکده علوم پزشکی اصفهان از بهار 1386 تا 1387 مابین131 بیمار با سردرد کلاستر دوره ای انجام شد. اطلاعات مربوطه از 19 بیمار کلاستر به صورت تصادفی ثبت شد. (تمام بیماران در دوره سردرد کلاستر بودند)
یافته ها
در این مطالعه رابطه معنی دار آماری بین سطوح سرمی کورتیزول، هورمون تیروئید T3)) وهورمون محرک فولیکولی (FSH) بدست آمد. در بین این 19 بیمار، 11 نفر (%9. 57) سطح سرمی پایین FSH و سه نفر (%15) سطح بالای سرمی FSH داشتند. یک بیمار (3. 5) سطح سرمی پایین T3 داشت. % 6/ 52 (10 نفر) سطح سرمی پایین کورتیزول را نشان دادند. سایر نتایج برای تستوسترون، LH،TSH،T4 از لحاظ آماری معنی دار نبود.
نتیجه گیری
تغییر سطح هورمونها (FSH،T3 و کورتیزول) می تواند نشان دهنده اختلال عملکرد هیپوتالاموس بوده در نتیجه با تنظیم سطح هورمونهای بدن، درمان مناسبتر این سردرد شدید و ناتوان کننده امکان پذیر خواهد شد.
زبان:
فارسی
صفحه:
628
لینک کوتاه:
magiran.com/p855069 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.