بررسی باقیمانده آنتی بیوتیک در شیرهای خام و پاستوریزه استان آذربایجان شرقی به روش دلوتست

پیام:
چکیده:

علی رغم اثرات مفید آنتی بیوتیک ها در درمان بیماریهای عفونی دام، باقیمانده آنها در گوشت و شیر دام و انتقال آن به بدن انسان اثرات زیانبخشی دارد. هدف از این تحقیق پایش باقیمانده آنتی بیوتیک ها در شیرهای خام و پاستوریزه استان آذربایجان شرقی بود. برای این منظور 10 واحد گاوداری صنعتی، 10 واحد مرکز جمع آوری شیر استان و 6 واحد کارخانه فراوری شیر به صورت تصادفی انتخاب شد. نمونه های شیر خام در 5 تکرار و شیر پاستوریزه در 10 تکرار تهیه شد و از لحاظ باقیمانده آنتی بیوتیک به روش دلوتست اس پی مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد که اختلاف معنی داری بین نمونه های شیر خام دامداری های صنعتی با مراکز جمع آوری شیر وجود نداشت. 26 درصد نمونه های شیر خام دامداریهای صنعتی و 16 درصد از نمونه های شیر خام مراکز جمع آوری شیر آلوده به انواع آنتی بیوتیک بودند. همچنین در نمونه های شیر پاستوریزه، 30 درصد از کل نمونه-ها آلوده تشخیص داده شدند. لذا می توان نتیجه گرفت که آلودگی شیرخام به باقیمانده آنتی بیوتیک می تواند عامل مهم تهدید کننده سلامتی انسان تلقی گردد و در کنترل کیفی شیر و محصولات لبنی باید مد نظر قرار گیرد.

زبان:
فارسی
صفحه:
125
لینک کوتاه:
magiran.com/p872504 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!