بررسی فرونشست یزد با استفاده از روش تداخل سنجی راداری و ترازیابی دقیق

پیام:
چکیده:
به طور معمول خسارت های ناشی از فرونشست ها و شکاف های زمین، همچون تخریب سیستم های آبیاری و خاک های حاصلخیز کشاورزی، رشد چاه ها، آسیب به سازه ها و ایجاد اختلال در خطوط آبرسانی، گاز و فاضلاب، ترمیم ناپذیر، پر هزینه و مخرب هستند. یکی از مناطقی که در ایران با سرعت فرونشست قابل توجهی روبروست، محدوده دشت یزد- اردکان است که بر اساس مشاهدات تصاویر راداری، نرخ بیشینه فرونشست در این منطقه حدود 12 سانتی متر در سال است. بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که این فرونشست در اثر استخراج آب های زیرزمینی است که این بهره برداری از منابع زیرزمینی، بیش از مقداری است که با بارندگی های منطقه جبران شود. با توجه به نرخ قابل توجه فرونشست و آسیب هایی که این فرونشست در سازه های محل ایجاد می کند، مدیریت صحیح استخراج آب زیرزمینی امری ضروری به نظر می رسد.
زبان:
فارسی
صفحه:
157
لینک کوتاه:
magiran.com/p883653 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!