فهرست مطالب

حسابرسان داخلی - سال دوم شماره 7 (1394)
 • سال دوم شماره 7 (1394)
 • تاریخ انتشار: 1394/07/19
 • تعداد عناوین: 12
|
 • هوشنگ نادریان* صفحات 4-5
  اهمیت امر حسابرسی داخلی در دهه های اخیر رو به رشد بوده و حسابرسان داخلی در دنیای امروز نقش و جایگاه مناسبی را در بنگاه ها ایفا می کنند. بر خلاف سنوات قبل که به حسابرسان داخلی به عنوان عضو غیر مستقل و چشم و گوش مدیریت اجرایی نگاه می شد و بیشتر بر نقش ممیزی و رسیدگی های خاص مورد نظر تکیه می شد اکنون حسابرسان داخلی دارای انجمن های قوی بین المللی و استانداردهای انجام کار هستند و با جایگاهی متصل به هیئت مدیره و ارتباط تنگاتنگ با کمیته حسابرسی و با نگاه راهبردی در راستای ارزش افزایی و بهبود عملیات بنگاه انجام وظیفه می کنند.
  کلیدواژگان: تحلیلی بر حسابرسی داخلی، بخش عمومی
 • سعید ترک زاده* صفحه 6
  دیدگاه ذینفعان و مسئولیت های حسابرسان داخلی در سایه پیشرفت این حرفه جز با وسعت دید و فرهنگ استفاده از خدمات تخصصی حسابرسان داخلی امکان پذیر نیست. انجمن حسابرسان داخلی ایران نیز با شعار رهبری فکری، مرجعیت حرفه ای در حسابرسی داخلی وظیفه هدایت صحیح حرفه حسابرسی داخلی در کشور و همچنین حمایت از حقوق حسابرسان داخلی و ایجاد بستری برای رسیدن آنان به جایگاه راستین خود را دارد.
  کلیدواژگان: آینده حسابرسی داخلی، نقش انجمن حسابرسان داخلی ایران
 • فرشید فریدونی* صفحات 10-13
  هفته گذشته جامعه جهانی دچار شوک شدیدی شد. چراکه دیوان عالی قضایی آمریکا از فساد گسترده و سیستماتیک در اعضاء رده بالای این تشکل جهانی پرده برداشت. سازمانی که نقش راهبری در ورزش بین المللی دارد. این امر منجر به اعلان جرم و دستگیری برخی مقامات سازمان مذکور شد.
  کلیدواژگان: بخش عمومی، رسوایی در فدراسیون بین المللی فوتبال، وظایف حسابرسی داخلی
 • سیاوش نامنی* صفحات 16-23
  در دنیای پیرامون ما، اکثر چیزها تغییر می کنند اما در میان حرفه های مختلف، حرفه های کمی نظیر حسابرسان داخلی وجود دارند که در طی چند سال اخیر، تغییرات زیادی را تجربه کرده باشند. بدیهی است در حرفه حسابر سی حرکت رو به جلو ادامه خواهد داشت. فعالیت های حسابر سان داخلی درسال 2020 با احتمال بسیار زیاد از برخی زوایا متفاوت خواهد بود.
  کلیدواژگان: حسابرسی داخلی در سال 2020، تغییرات حسابرسی داخلی
 • مهرداد معززی* صفحات 24-25
  آنتون ون وایک (CIA، QIAL، CRMA) رییس هیات مدیره کمیته اجرایی انجمن حسابرسان داخلی سوابق حرفه ای درخشانی دارد که شامل 30 سال تجربه کاری در حوزه حاکمیت شرکتی، مدیریت ریسک و حسابرسی داخلی برای صاحبکاران داخلی و بین المللی بوده است و او را شایسته انتصاب به عنوان ریاست هیات مدیره کمیته اجرایی انجمن حسابرسان داخلی کرده است. وی اخیرا به عنوان شریک موسسه حسابرسی پرایس واتر هوس کوپرز بر روی ریسک اعتبار بخشی موسسات آفریقایی کارکرده است.
  کلیدواژگان: آنتون ون وایک
 • عظیم رهنورد واقف* صفحات 29-36
  ارائه گزارش حسابرسی داخلی در جمع بندی فعالیت ها و همچنین بازخورد عملیات حسابرسی داخلی نقشی غیرقابل انکار دارد، اما نحوه تهیه و ارائه گزارش حسابرسی داخلی یکی دیگر از مواردی است که افراد در این حرفه با آن روبرو هستند ازاین رو در این طرح با رویکرد مورداستفاده بر اساس گزارش کمیسیون حامی کمیته تردوی (COSO)که سازگار با استانداردهای بین المللی حسابرسی داخلی منتشرشده توسط انجمن حسابرسان داخلی می باشد، مراحل اصلی ارائه گزارش حسابرس داخلی بیان می گردد.
  کلیدواژگان: طرح گزارش حسابرسی داخلی، مدل کوزو
 • حمیدرضا گنجی *، حسن حسن پور صفحات 73-77
  «جو اخلاقی سطح بالای سازمان» اصطلاحی است که ریشه در حسابداری داشته و برای توصیف جو اخلاقی کلی و عمومی سازمان که توسط هیات مدیره، کمیته حسابرسی و مدیریت ارشد برقرار شده است، بکار می رود. داشتن یک جو اخلاقی و مناسب در سطح بالای سازمان برای کمک به جلوگیری از تقلب و دیگر رویه های غیراخلاقی، مورد تاکید کارشناسان اصول اخلاقی کسب و کارها می باشد.
  کلیدواژگان: اندازه گیری جو اخلاقی در سطح بالای سازمان، Tone at the Top