فهرست مطالب

 • سال چهارم شماره 1 (1394)
 • تاریخ انتشار: 1394/12/13
 • تعداد عناوین: 8
|
 • آرش قاسمی، مسعود علیالی، مهکامه زارع صفحات 1-13
  سرطان ریه یکی از قابل پیشگیری ترین سرطان ها است و مهمترین عامل ایجاد کننده آن سیگار است. سرطان ریه به دو شکل سرطان سلول کوچک (Small Cell Lung Cancer) و سرطان غیرسلول کوچک (Non Small Cell Lung Cancer) شناخته می شود. سرطان های غیرسلول کوچک شامل پاتولوژی های گوناگونی است ولی علی رغم این گوناگونی، درمان مشابهی دارند. مرحله بندی(Staging) دقیق سرطان ریه در ابتدای تشخیص بیماری اهمیت بسزایی دارد زیرا که انتخاب درمان و نیز تعیین پیش آگهی بیماری کاملا براساس آن مشخص می شود. درمان های غیرجراحی بکار گرفته شده در بیماران مبتلا به سرطان ریه غیرسلول کوچک شامل شیمی درمانی ادجوانت (Adjuvant)، شیمی درمانی نئوادجوانت (Neoadjuvant)، کمورادیاسیون ادجوانت و کمورادیاسیون نئوادجوانت می باشد. درمان های غیرجراحی سرطان ریه سلول کوچک نیز غالبا کمورادیاسیون است.
  کلیدواژگان: سرطان ریه، نئوادجوانت، ادجوانت، کمورادیاسیون، شیمی درمانی
 • فاطمه رضایت، رسول روغنیان، اصغر اشرفی حافظ، اکرم آذر آبدار صفحات 14-33
  در برخی بیماری های خودایمن از جمله بیماری التهاب روده (Inflammatory Bowel Disease) پاسخ بیش از حد سلول های Th1 و Th17 علیه میکروب های همزیست و یا آنتی ژن های خودی باعث ایجاد التهابات پیش رونده ای در بافت ها می شود که در نهایت عوارض پاتولوژیک شدیدی را به همراه خواهند داشت. با توجه به اینکه عفونت های انگلی سبب تغییر جهت پاسخ های ایمنولوژیک بدن به سمت فعال سازی سلول های Th2 و سرکوب عوامل التهاب زا، به منظور حفظ بقای کرم انگل در بدن میزبان، می شود ممکن است کرم های انگل در تعدیل پاسخ های ایمنی و سرکوب التهاب در افراد مبتلا به بیماری های خودایمن موثر باشند. در این بررسی به ارائه ی بخشی از تحقیقاتی که طی سال های اخیر در رابطه با استفاده ی درمانی از کرم های انگل جهت کنترل برخی بیماری های خودایمن انجام شده، پرداخته شده است. با توجه به نتایج بدست آمده در این مطالعات و بررسی مکانیسم های دخیل در مقابله با کرم های انگل در بدن میزبان، می توان به این نتیجه رسید که عفونت با کرم های انگل بطور قابل توجهی سبب کاهش عوارض و بهبود التهاب در بیماران مبتلا به اختلالات خودایمن می شود. با استناد بر این یافته ها می توان درمان جدیدی را برای بیماری های خودایمن با استفاده از کرم های انگل ارائه نمود.
  کلیدواژگان: کرم های انگل، اختلالات خودایمن، کولیت، بیماری التهابی روده(IBD)، فرضیه بهداشت
 • حسن کرمی، بهاره لشتو آقایی صفحات 34-43
  آسیب سلولی کبد می تواند به ارتشاح سلول های التهابی در آن و یا مرگ سلولی منجر شود که متعاقب آن یک روند ترمیمی صورت می گیرد و باعث ایجاد فیبروز و رژنراسیون سلولی کبد و تشکیل ندول می شود. سیروز مرحله انتهایی بیماری پیشرونده کبدی است آسیب به سلول های کبدی می تواند از عفونت های مختلف ویرال، دار و ها و توکسین ها، هایپوکسی، اختلالات ایمنولوژیک و بیماری های ارثی متابولیسم نشات گیرد. در فاز بهبودی ضایعه کبدی ناشی از عوامل مذکور، می تواند تغییرات مزمن و به ندرت آسیب بزرگ کبدی ایجاد شود. بیماری های کبدی اساسا می توانند تهدید کننده حیات باشند و گاهی تشخیص بالینی آنها مشکل است چرا که تظاهرات بالینی آنها براساس اتیولوژی و شدت آسیب وارده به کبد می تواند متفاوت باشد. توجه به تظاهرات بالینی استفاده از ابرازهای تشخیصی به خصوص معیارهای نکروزان کبد و افزایش آنزیم های کبدی می تواند به منزله اولین قدم در شناسایی و پیگیری بیماری کبدی در کودکان باشد.
  کلیدواژگان: هایپرترانس آمینازمی، کودکان، بالینی، آسیب سلولی کبد
 • مسعود شایسته آذر، محمد یوسف پور، شادی شایسته آذر، سمیرا آقاجانی صفحات 44-56
  عسل یکی از نعمت های بزرگ الهی است که از فرآورده های زنبور عسل به دست می آید. خداوند متعال، عسل را شفا برای مردم می داند و این امر را نشانه ی روشنی برای اندیشمندان می شمارد: «فیه شفاء للناس إن فی ذلک لآیه لقوم یتفکرون». در حدیثی پیامبر (ص) فرمودند: «هیچ مریضی، به مانند نوشیدن عسل شفا پیدا نمی کند». در سال های اخیر نشان داده شده که عسل تاثیر ممانعت کننده ای بر رشد شصت گونه باکتریایی اعم از هوازی، بی هوازی،گرم مثبت و گرم منفی داشته است. همچنین اثرات ضد قارچی عسل بر روی تعدادی از مخمرها و گونه هایی از آسپرژیلوس و پنسیلیوم نیز گزارش شده است. در متون قدیم بیان شده که عسل زرد کمرنگ (Pall Yellow Honey) از ناحیه Attioca بهترین عسل است و ارسطو وقتی که درباره عسل بحث می کند به عسل زرد رنگ به عنوان یک ماده موثر در درمان زخم های چشم و زخم های پوستی اشاره می کند. امروزه عسل Straw Berry-Tree Honey از منطقه Sardinia یکی از بهترین عسل های شناخته شده است که دارای بهترین خصوصیات درمانی است.
  کلیدواژگان: عسل، طب سنتی، طب مدرن، عسل در اسلام، خواص درمانی
 • آتنا شیوا، شهین عرب صفحات 57-67
  التهاب یک سیستم دفاعی پیچیده میزبان در برابر مهاجمان بیولوژیک، شیمیایی و فیزیکی می باشد. شرایط التهابی مزمن که به وسیله موتاسیون های ژنتیکی، بیماری های اتوایمیون و در معرض قرار گرفتن در مقابل فاکتورهای محیطی ایجاد می گردد می تواند ریسک ابتلا به سرطان را افزایش دهد. مطالعات اپیدمیولوژیکی نشان داد که بیش از 25 درصد از مرگ ومیر ناشی از سرطان به دلیل التهاب مزمن بوده است. اگرچه التهاب به عنوان یک واکنش محافظتی متمرکز یافته بافتی با علائمی چون درد، قرمزی، تورم و در بعضی مواقع از دست دادن عملکرد مشخص شده است، امروزه نقش آن در بعضی از بیماری ها مانند سرطان به خوبی شناخته شده است. التهاب حاد که به عنوان عکس العمل دفاعی محسوب می گردد اگر به التهاب مزمن تبدیل شود، می تواند به سرطان، دیابت، بیماری های قلبی عروقی، ریوی و عصبی منجر گردد. هدف از این مقاله مروری کوتاه بررسی روند التهاب و ارتباط آن با سرطان می باشد.
  کلیدواژگان: التهاب، سرطان، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، التهاب مزمن، ماکروفاژها و لکوسیت ها
 • زینب کرد، جمال بیگجانی، زهرا تمیزی، اسمعیل محمدنژاد صفحات 68-80
  رعایت حقوق افراد مبتنی بر نیازهای جسمی، روانی، روحی و اجتماعی مشروع و معقول وی در شرایط خاص است که بر رعایت تساوی این حقوق در مراقبت های بهداشتی تاکید می شود. این شرایط در مورد بیماری ایدز متفاوت است، این مطالعه مروری با منشور حقوق بیماران مبتلا به ویروس اچ ای وی (ایدز) بر اساس منشور و مراقبت پرستاری انجام شد.
  برای یافتن مستندات مرتبط با مراقبت های پرستاری در بیماران مبتلا به ویروس HIV/AIDS براساس منشور حقوق بیمار، جستجو در پایگاه داده های اطلاعاتی ScienceDirect، ISI Web of Science، Magiran، Scopus Medline Embase، CINAHL، IranMedex و SID از 2015-1998 به دو زبان فارسی و انگلیسی انجام شد. از مجموع 248 مقاله موجود در پایگاه داده های اطلاعاتی مورد بررسی، 66 مقاله واجد معیارهای ورود به مطالعه بودند. نتایج این مطالعه مروری نشان داد یکی از بزرگ ترین گروه هایی که در ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با این بیماران هستند پرستاران می باشند. مهم ترین نقش پرستاران و حقوق این بیماران، حق استفاده از نیازها بر اساس الویت، رضایت آگاهانه در تشخیص و درمان – جراحی، عدم تبعیض و حمایت برابر، برخورداری از بالاترین درجه سلامتی جسمی و روانی در تمامی سطوح پیشگیری، برخورداری از آزادی جابجایی و برخورداری مساوی از خدمات بهداشتی می باشد.
  کلیدواژگان: حقوق بیمار، ایدز، پرستار، تساوی
 • سید افشین شروفی، معصومه باقری نسامی، مسعود رضایی نودهی صفحات 81-101
  یکی از ویژگی های جالب سیستم بویایی ارتباط آن با سیستم تنفسی است. بررسی ها نشان می دهد که تصویرسازی بویایی با افزایش حجم جاری تنفسی موجب بهبود عملکرد تنفسی می شود. لذا این مطالعه با هدف مرور نظامند مستندات موجود در زمینه تاثیر تصویرسازی ذهنی بویایی بر عملکرد تنفسی انجام شده است. برای یافتن مستندات موجود در زمینه تاثیر تصویرسازی ذهنی بر عملکرد تنفسی، دوازده پایگاه داده های اطلاعاتی از بدو تاسیس این پایگاه ها تا پایان ژانویه 2015 به دو زبان فارسی و انگلیسی با استفاده از کلید واژه های تعیین شده مورد جستجو قرار گرفتند. پس از جستجوی اولیه، 69 مقاله یافت شد که از این تعداد 26 مقاله پس از غربالگری عنوان، 26 مقاله پس از مطالعه چکیده و 10 مقاله پس از بررسی متن کامل مقالات کنار گذاشته شدند و در نهایت 7 مقاله واجد معیارهای ورود به مطالعه شناخته شد. فهرست منابع تمامی مقالات حاصل از جستجوی الکترونیکی نیز برای یافتن مقالات مرتبط به طور دستی مورد جستجو قرار گرفت اما مقاله جدیدی یافت نشد. علیرغم وجود مطالعات اندک در زمینه تصویرسازی بویایی، شواهد به خوبی حاکی از آن است که این روش تصویرسازی می تواند با تحریک بو کشیدن و افزایش حجم و عمق تنفس عملکرد تنفسی را بهبود ببخشد. بنابراین نیاز به انجام مطالعات بیشتر در این زمینه به خوبی احساس می شود تا با تکیه بر شواهد بیشتری از این روش در مواردی مانند ضعف یا کاهش عملکرد تنفسی بهره برد.
  کلیدواژگان: تصویرسازی ذهنی، تصویرسازی بویایی، تصور بویایی، عملکرد تنفسی، تعداد تنفس
 • احمد علیخانی، شهربانو کیهانیان، سیاوش رحیمی، محمد زمانمرادی صفحات 102-107
  لوسمی لنفوئیدی مزمن(CLL) یک فرم شایع لوسمی می باشد و بیشتر در بالغین مسن اتفاق می افتد. درگیری لپتومننژ در لوسمی لنفوئیدی مزمن بسیار نادر است.
  بیمار،آقای 79 ساله با سابقه CLL کنترل شده که با تب، لرز، استفراغ، کوما و خشکی گردن از 5 روز قبل مراجعه نموده است. ارزیابی برای مننژیت عفونی منفی بود و بیمار به داروهای آنتی بیوتیک و ضد ویروسی پاسخ نداد. متوتریکسات داخل تکال باعث بهبود بالینی و نرمال شدن مایع مغزی نخاعی گردید. مننژیت لوسمیک می تواند تظاهرات بالینی مننژیت حاد باکتریال را تقلید نماید.
  کلیدواژگان: مننژیت، حاد، لوسمی، لنفوسیتیک، مزمن
|
 • Arash Ghasemi, Masoud Aliyali, Mahkameh Zare Pages 1-13
  Lung cancer is one of the most preventable cancers and smoking is the major cause. Lung cancer presented in two forms small cell lung cancer and non small cell lung cancer. Non small cell lung cancers are include a variety of pathologies، but despite of diversity، they are similar treatments. Accura testaging of lung can thereafter diagnosis is very important Because treatment and prognosis of the disease will be determined entirely on the basis of staging. Non surgical treatments of non small cell lung cancers include: adjuvant chemoradiation/chemotherapy and neoadjuvant chemo radiation/chemotherapy. Non surgical treatments of small cell lung cancers are chemo، radiation and chemotherapy.
  Keywords: lungcancer, neoadjuvant, adjuvant, chemoradiation, chemotherapy
 • Fatemeh Rezayat, Rasoul Roghanian, Asghar Ashrafi Hafez, Akram Azar, Abdar Pages 14-33
  In some autoimmune diseases such as inflammatory bowel disease (IBD) excessive responses of Th1 and Th17 cells to commensal bacteria and self-antigens due to formation of progressive inflammation in tissues which in turn lead to severe pathologic effects like colitis. Parasitic infections could polarize the immune responses to Th2 cells activation and the pre-inflammatory suppressive agents in order to maintain helminthes in the host therefore, they may have an important role in the immune modulation and suppression of the inflammation in patients with autoimmune disease. In this work, recent researches on the therapeutic applications of the helminthes have been reviewed. Considering the studies’ results and according to the activate mechanisms of response to helminthes in the host, it can be concluded that helminthes infection reduces the inflammation in patients. Therefore, a new treatment for autoimmune disorders by helminthes should be introduced.
  Keywords: helminthes, autoimmune disorders, colitis, inflammatory bowel disease, hygiene hypothesis
 • Hasan Karami, Bahareh Lashto Aghaee Pages 34-43
  Hepatocyte injury can result in inflammatory cell Infiltration, or cell death, which may be followed by a healing process of scar formation (fibrosis) and, potentially, nodule formation (regeneration). Cirrhosis is the end result of any progressive liver disease, injury to individual hepatocytes can result from a viral infection, drug or toxins, hypoxia, immunologic disorders, or inborn errors of metabolism. The evoking process leads to repair, continuing injury with chronic changes or, in rare cases, to massive hepatic damage.The liver disease can often be life threatening and difficult to recognize. The clinical presentation varies depending on the etiology and severity of the liver insult and can be acute or chronic with various patterns of reaction of liver to cell injury. Knowledge of the varied manifestation, a high index of suspicion, and use of clinical diagnostic skills (especially liver enzyme level) are the 1st steps in identifying pediatric liver disease.
  Keywords: Transaminasemia, pediatrics, clinical, hepatocyte
 • Shayesteh Azar Masoud, Mohammad Yosofpoor, Shadi Shayesteh Azar, Samira Aghajani Pages 44-56
  Honey is one of the greatest blessings of God, being made by honey bees. In Quran, god refers to honey as a healing for people and say “swely، in this، there is a sing for people who give thought. The holy prophet (PBUH) said: “No lemedy is as curative as honey is”. In recent years It has been shown that honey the impact of the prohibition on the growth of bacterial species sixty, including aerobic, anaerobic, gram - passive and gram - negative. As well as The effects of the anti-fungal honey on a number of yeasts and species of Aspergillus and pnsylyom has also been reported. In the ancient text state that pall yellow Honey from the Atticoa is the best Honey. And when Arasto about Honey argues the point out Honey yellow as effective in the treatment of the eye ulcers and wounds skin. Today Honey strawberry tree Honey from Sardinia one of the best known Honey which has the best treatment.
  Keywords: Honey, Traditional Medicine, Modern Medicine, Honey in Islam
 • Atena Shiva, Shahin Arab Pages 57-67
  Inflammation is as a beneficial response to injury on the other hand, inflammation is accounted as complex immune systems of the host against agents biologic, chemical and physical. Chronic inflammation that was produced by genetic mutations, autoimmune diseases and environments factors can increase risk of cancer. Epidemiologic studies have shown more than 25% of dead cause of cancer was inflammation. Although, today it is believed that inflammation is part of the non-specific immune response that occurs in reaction to any type of bodily injury and that the basic signs of inflammation can be explained by pain, increased blood flow, red and swelling. Acute inflammation can be produced in which under normal conditions is considered as immune reaction, if it converted to chronic inflammation can be led to cancer, CVD, lung and nervous diseases. The aim of the present minireview was to examine the evidence about inflammation and its correlation with cancer.
  Keywords: Inflammation, Cancer, Non steroids anti, inflammatory drugs, Chronic Inflammation, Macrophage, Leukocytes
 • Zinab Kord, Jamal Begjani, Zahra Tamizi, Esmaeil Mohammad Nejad Pages 68-80
  Observing equality of the rights of individuals based on the physical, mental, emotional and socially legitimate and reasonable needs in the particular circumstances in the health care system is emphasized. The situation is different in the case of AIDS patients. The aim of this study was to review of "the nursing care of patients based on patient's rights in national and international arena".Our literature search was limited to English and Persian databases. We searched ISI Web of Science,ScienceDirect, Scopus, Magiran, SID and IranMedex, Medline, EMBASE, CINAHL from 1998 to 2015. In addition, the references of articles retrieved were searched for additional citations. The search yielded 248 articles, 66 of which met the inclusion criteria.According to the findings,role of nurses also patient's rights have described as observing the prioritizing the patient’s needs, informed consent in diagnosis and treatment, non-discrimination and equal protection, the highest degree of physical and mental health at all levels of prevention, having the freedom of administration or discharge and equal access to health care services.Rights of AIDS patients in fact are the real needs that they expect from the health care centers to address them equally and without discrimination. Like other patients, nurses must observe these rights without boundaries.
  Keywords: Patient rights, AIDS, Nurse, Equality
 • Seyed Afshin Shorofi, Masoumeh Bagheri, Nesami, Masoud Rezaei, Nodehi Pages 81-101
  An interesting feature of the olfactory system is its relationship with the respiratory system. The research studies have shown that olfactory imagery increases respiratory tidal volume, resulting in an improvement in respiratory function. This paper systematically reviews the effectiveness of mental imagery on respiratory function. Twelve electronic databases were searched from their inception through the end of January 2015. Our literature search was limited to English and Persian databases, using the predetermined keywords to find the existing evidence on the effectiveness of mental imagery on respiratory function. The selection of articles, data extraction and validations were performed by two independent reviewers. The search yielded 69 articles, 7 of which met the inclusion criteria. No additional article was identified from the bibliographies of retrieved papers. Despite very little research on olfactory imagery, the evidence indicates that this imagery approach can improve respiratory function by stimulating sniffing and subsequent increase in respiratory volume and depth. However, further research is required to provide evidence of the effectiveness of mental imagery in cases such as respiratory muscle weakness or decreased respiratory function.
  Keywords: mental imagery, olfactory imagery, olfactory imagination, respiratory function, respiratory rate
 • Ahmad Alikhani, Keihanian Shahrbano, Siavash Rahimi, Zaman Moradi Mohammad Pages 102-107
  Chronic lymphocytic leukemia(CLL) is a prevalent form of leukemia and it most frequently occurs in older adults. Leptomeningeal Involvement in chronic lymphocytic leukemia is very rare.The patient is a 79 year old man with a past history of controlled CLL which admitted 5 days ago with fever, shaking chills, vomiting, coma and neck stiffness. Evaluations for infectious meningitis were negative and he did not respond to antibiotics and antiviral medications. Intrathecal methotrexate caused improvement of clinical and cerebrospinal fluid abnormalities.Clinical manifestations of leukemic meningitis can mimic acute bacterial meningitis.
  Keywords: Meningitis, Acute, Leukemia, Lymphocytic, Chronic