فهرست مطالب

 • سال هفتم شماره 1 (بهار 1395)
 • تاریخ انتشار: 1395/03/20
 • تعداد عناوین: 15
|
 • مسعود فردوسی، فاطمه سلطانی، یاسمین مولوی طالقانی صفحه 1
  سابقه و هدف
  وامل فردی، اجتماعی واقتصادی زیادی برکیفیت زندگی فرد و ابعادآن تاثیر می گذارند. یکی ازمهم ترین عوامل فردی، تغذیه است. همچنین باتوجه به تحولات صنعتی و مصرف غذاهای ناسالم در جوامع امروزی و به ویژه در کشورهای در حال توسعه با بروز بیماری های غیرواگیر روبه رو هستیم. بنابراین این مطالعه با هدف جایگاه طب سنتی در سبک زندگی سالم انجام شد.
  مواد و روش ها
  در این مطالعه مروری نقلی با استفاده از کلمات کلیدی طب سنتی (traditional medicine)، سبک زندگی (life style)، تغذیه (nutrition)، سالم (healthy) و ایران (IRAN) مطالعات مرتبط از سال 1383-1394(2003-20015) در بانک های اطلاعاتی (PubMed، ISI Web of science،SID، Magiran و Iran doc)،کتابخانه های در دسترس و کتاب های مرجع مورد بررسی قرار گرفته اند. در نهایت، پس از اعمال معیارهای ورود، 15 مقاله واجد شرایط انتخاب شدند.
  یافته ها
  با توجه به بررسی های صورت گرفته درباره نوع نگرش طب سنتی به بحث تغذیه می توان دریافت که امروزه بیماری هایی همچون چاقی، سکته قلبی، دیابت و بیماری هایی از این قبیل در اثر مصرف نادرست مواد غذایی و نیز مصرف غذاهای چرب و ناسالم، به ویژه توسط نوجوانان پدید می آیند. بنابراین، پیشگیری یکی از توصیه های مهم طب سنتی در این باره است که با بهره گیری از آن از بروز وگسترش هر چه بیشتر بیماری های غیرواگیر جلوگیری به عمل می آید.
  بحث و نتیجه گیری
  با توجه به وضع تغذیه ای جهانی و روزافزون بودن بیماری های مرتبط با تغذیه ناسالم که زندگی افراد را در معرض خطر قرار داده است، بهتر است از نکات برجسته و حائز اهمیت طب سنتی در سبک زندگی سالم بهره برد
  کلیدواژگان: طب سنتی، سلامت، سبک زندگی
 • محمد یوسف پور، محمد کمالی نژاد، محمد مهدی اصفهانی صفحه 9
  سابقه و هدف
  مالیخولیا از جمله بیماری هایی است که در منابع معتبر طب ایرانی تفصیلا، مورد پردازش اطباء واقع شده است، ولی به نظر می رسد در آثار حکما اختلاف نظرات و گاهی تضادهایی هم در مورد تعریف، اسباب، علائم و حتی درمان مالیخولیا مشاهده می شود. لذا مولفان این مقاله اقدام به تحلیل سیر تاریخی تعاریف مالیخولیا و طبقه بندی آن در طب ایرانی کردند.
  مواد و روش ها
  تحقیق به روش مطالعه کتابخانه ای انجام گرفت. با کلیدواژه های مختلف مالیخولیا از کتب معتبر و مرجع طب سنتی ایرانی، جمع آوری و فیش برداری شد. در مرحله بعد، اطلاعات مرتبط با تعاریف مورد بازبینی قرار گرفته و وجوه اشتراک و اختلاف تعاریف استخراج شد و در مرحله آخر، ضمن بررسی تحلیلی دقیق، طبقه بندی جدیدی برای تعاریف مالیخولیا پیشنهاد شد.
  بحث و نتیجه گیری
  به نظر می رسد می توان تعاریف مالیخولیا در طب ایرانی را به طور کلی در سه مقوله تعریف به کیفیت، تعریف به ماهیت و تعریف به علامت طبقه بندی کرد. توصیه می شود با نگاهی عمیق و دقیق و پژوهش محور به اختلالاتی چون مالیخولیا، گامی به سوی رفع برخی اختلالات روانپزشکی برداشته شود.
  کلیدواژگان: طب ایرانی، مالیخولیا، اختلالات روانپزشکی، طب رایج
 • روشنک قدس، فاطمه یوسفی صفحه 15
  سابقه و هدف
  در طب سنتی ویژگی های ظاهری ادرار از ارزش تشخیصی بالایی برخوردار است و از طریق آن، به مشکلات کبد،کلیه و مثانه پی برده می شود. هدف از این مطالعه، مقایسه تطبیقی خصوصیات ظاهری ادرار با ویژگی های میکروسکوپی آن در طب رایج است تا در آینده بتوان با ترکیب این دو روش، به تشخیص و درمان بهتر بیماری ها دست یافت.
  مواد و روش ها
  تحقیق با طراحی کتابخانه ای روی فاکتورهای ارزیابی ادرار از دیدگاه طب سنتی، از منابعی نظیر قانون، مفرح القلوب، خلاصه الحکمه و ذخیره خوارزمشاهی و فاکتورهای مهم مورد سنجش در نمونه ادرار در طب رایج از سایت های معتبری مانند: Direct Science Pub Med، وGoogle scholar استخراج و سپس مقایسه، تحلیل و گزارش شد.
  یافته ها
  وجود کف در ادرار، خصوصیات رسوب ، غلظت یا رقت (سرعت سیلان ماده)، کدورت یا صفا (میزان نفوذ شعاع نور) و طیف رنگ (سیاه، سفید، سبز، قرمز، زرد) از فاکتورهای مهمی هستند که در طب سنتی در تشخیص بیماری ها اعم از سوء مزاج، بدی هضم، بیماری های کبد مورد ارزیابی قرار می گیرند. این فاکتورها در در طب رایج مورد توجه قرار نگرفنه یا کمتر به آنها توجه می شود.
  بحث و نتیجه گیری
  پرداختن به ویژگی های فراموش شده نمونه ظاهری و یا ماکروسکوپی ادرار، می تواند علاوه بر افزایش دقت در تشخیص و درمان بیماری، صرفه جویی در هزینه های درمان و افزایش رضایت بیماران از خدمات ارائه شده را نیز در پی داشته باشد. که به هر حال انجام این نوع مطالعات تشخیصی را توجیه می کند.
  کلیدواژگان: ادرار، طب سنتی، ماکروسکوپیک، میکروسکوپیک، طب رایج
 • محمد رضا حیدری، رضا نوروززاده، غلامرضا معارفی صفحه 23
  سابقه و هدف
  زیتون که نام آن 7 بار در قرآن آمده است دارای خواص غذایی و دارویی مفیدی است که یکی از آنها تاثیر در پیشگیری از بروز بیماری های قلبی - عروقی است. به منظور بررسی زیتون از دیدگاه قرآن و احادیث و نقش آن در پیشگیری از بروز بیماری های قلبی – عروقی با توجه به یافته های طب نوین مورد بررسی قرار گرفت.
  موادوروش ها
  این مقاله نوعی مطالعه کتابخانه ای است که درآن جمع آوری اطلاعات ازطریق جستجو درمقالات و پایگاه های اطلاعاتی مختلف، محدود به زبان فارسی و انگلیسی و بدون محدودیت زمان و با استفاده از کلمات کلیدی زیتون، Olive، Mediterranean diet، Heart disease و نیز دیدگاه قران، روایات و احادیث در مورد اثرات قلبی - عروقی مصرف میوه زیتون اقدام شد.
  نتیجه گیری
  در قرآن و منابع دینی به اهمیت مصرف زیتون اشارات فراوانی شده است و یافته های طب نوین نیز دلالت بر خواص متعدد آن، به خصوص پیشگیری در بروز بیماری های قلبی - عروقی دارد. بررسی تجربی، تاثیر این میوه را در پیشگیری از بیماری های قلبی - عروقی متذکر می شود.
  کلیدواژگان: زیتون، روغن زیتون، پیشگیری، بیماری قلبی، عروقی
 • محمد مهدی پرویزی، مرتضی امامی العریضی صفحه 35
  سابقه و هدف
  سالمندی یکی از مهمترین و شاید طولانی ترین دوره زندگی هر فرد می باشد. شناسایی عوامل موثر در حفظ و ارتقاء سلامت سالمندان می تواند از بروز و ابتلای آن ها به بیماری های مزمن پیشگیری نماید. در این مقاله بر آن شدیم که تدابیر حفظ سلامتی در سنین میانسالی و سالمندی در طب سنتی ایران را با هدف ارتقای سلامت سالمندان به رشته تحریر در آوریم.
  مواد و روش ها
  این پژوهش، یک مطالعه کتابخانه ای می باشد که در آن نوزده کتاب مرجع طب سنتی اسلامی ایرانی و نرم افزار نور با کلمات کلیدی «پیران»، «شیخوخیت»، «مشایخ»،«سالمندان»، «کهولت»، «میانسالان» مورد بررسی قرار گرفتند. در این مقاله به بررسی نظرات حکمای ایرانی و اسلامی در خصوص نگهداشت سلامتی در سنین میانسالی و سالمندی پرداخته ایم.
  یافته ها
  تقسیم بندی های مختلفی برای بیان محدوده های سنی در طب سنتی بیان شده است اما در اکثریت موارد سن 45 سالگی تا 60 سالگی را به عنوان میانسالی و پس از 60 سالگی را سن سالمندی نامیده اند. مزاج میانسالان سرد و خشک است اما مزاج سالمندان، متفاوت است. بهترین غذا برای این سنین غذاها و نوشیدنی های گرم و تر می باشد و این افراد می بایست از حجامت و فصد اجتناب کنند. انزوا و توقف در گوشه ای که هوایش محبوس باشد، مانند تماشاخانه و غیره نیز برای اینان مناسب نیست. همچنین شب گرسنه خوابیدن و چیزی تناول نکردن و زیادی جماع، برای صاحبان این سنین ممنوع است. عادت آن ها در ورزش کردن و نیز اختلاف حالات جسمی و بیماری هایی که بر مبنای عادت به سراغ آنها می آید را باید همیشه مد نظر گرفت.
  نتیجه گیری
  به دلیل ایجاد تغییرات مزاجی در دوران سالمندی، سالمندان نیازمند توجه ویژه و رعایت تدابیر خاص جهت حفظ سلامتی، پیشگیری از وقوع بیماری و افزایش طول عمر می باشد. توصیه های طب سنتی که مبتنی بر مزاج سنی این افراد می باشد می تواند در رسیدن به این هدف کار گشا باشد
  کلیدواژگان: طب سنتی ایرانی، سالمندان، حفظ الصحه
 • مجید امتیاری، فاطمه اولیاء، کاظم کاظمینی صفحه 41
  سابقه و هدف
  بیماریهای دهان ودندان به عنوان وضعیتی شایع و موثر در سلامت بدن میباشند که تاثیرات آنها بربیماریهای مثل دیابت وسکته قلبی اثبات شده است. حفظ سلامتی که در منابع طب سنتی ایران از آن بعنوان حفظ الصحه نام برده شده است از مهمترین اصول درمانی در طب سنتی است. به گونه ای که ابو علی سینا درطب عملی حفظ سلامتی را مقدم بر درمان شمرده است. در این مقاله به بحث پیرامون نگرش طب سنتی به دندان ،حفظ سلامتی آن وبرخی بیماریهای آن با رویکرد پیشگیری و بیان معادل های انها در دندانپزشکی نوین پرداخته شده است.
  مواد و روش ها
  در این مقاله مروری سعی شده است با استفاده از منابع معتبر طب سنتی ایران شامل قانون ابن سینا ، طب اکبری، ذخیره خوارزمشاهی و خلاصه الحکمه و مقالات چاپ شده در سایتهای معتبر علمی اطلاعات تلفیقی ازدندان ،بیماریهای دهان و دندان و حفظ سلامتی آن در طب سنتی و نوین استخراج گردد.
  نتیجه گیری
  علی رغم پیشرفتهای بسیار زیادی که امروزه در طب نوین انجام شده است، دانشمندان رویکرد پیشگیری از بیماریها را موفقتر و موثرتر از درمان انها میدانند که این حرف تاییدی بر رویکرد دیرین طب سنتی از سالیان پیش تا کنون است.
  کلیدواژگان: دندان.حفظ سلامتی.طب سنتی
 • حمیده وحید، مهدی یوسفی، سید احمد مامی صفحه 49
  سابقه و هدف
  گیاه کبر با قدمت چندین هزارساله از گیاهان مهم تیره Capparidaceae است که دارای پراکنش وسیعی در جهان و ایران است. این گیاه از زمان های بسیار دور مورد توجه حکمای قدیم بوده است و در کتب معتبر طبی و داروسازی قدیم به خواص داروئی و درمانی متعدد آن اشاره شده است. در مطالعات متعدد سالیان اخیر نیز اثرات درمانی مهمی برای این گیاه به تائید رسیده است لذا این تحقیق به منظور بررسی تطبیقی دیروز تا امروز این گیاه انجام گرفته است.
  مواد و روش ها
  مطالعه حاضر از نوع مروری و براساس مطالعه کتابخانه ای انجام گرفته است. در ابتدا کتب طبی و داروسازی معتبر و مرجع طب سنتی و سپس کتب گیاه شناسی جدید و در نهایت پایگاه های اطلاعاتی معتبر خصوصیات فیتوشیمی، فارماکولوژی و کاربردهای بالینی آن بررسی شد.
  یافته ها
  در کتب مرجع و معتبر طب سنتی به خواص درمانی این گیاه، به خصوص در امراض کبد و طحال و در تفتیح سدد آنها تاکید زیادی شده است؛ همچنین در سال های اخیر در مطالعات متعددی، اثرات ضد دیابت، ضد فشار خون، ضد افزایش چربی خون، اثرات آنتی اکسیدان و ضدمیکروب آن و نقش آن به عنوان محافظت کننده کبد و غیره، عمدتا در مطالعات حیوانی به تایید رسیده است.
  بحث و نتیجه گیری
  با توجه به سوابق علمی و تحقیقاتی گیاه کبر ضرورت دارد نظریات طب سنتی در مورد این گیاه مورد مطالعات بالینی معتبر و فراتری قرار گرفته و مستندات مربوط به خواص این گیاه بیش از گذشته در دسترس محققین و درمانگران قرار گیرد
  کلیدواژگان: طب ایرانی، گیاه کبر، خواص درمانی
 • اسماء اسدی، محمد کمالی نژاد، سارا آرضایی صفحه 57
  سابقه و هدف
  سندروم تخمدان پلی کیستیک (pco) حدود 5 تا 15 درصد از زنان سنین باروری را مبتلا می کند و از مهم ترین علل الیگومنوره و نازایی است. درمان رایج آن در طب نوین استفاده از opc و در موارد پایدار جراحی با حفظ بافت تخمدان است. از طرفی در سال های اخیر استفاده از مت فورمین به عنوان دارویی که باعث افزایش حساسیت بافتی به انسولین و کاهش سطح انسولین می شود، رواج یافته است. شیوع بیماری، عوارض، عدم موفقیت های درمانی و افزایش موارد منجر به جراحی غیر ضروری در کیست های پایدار ما را بر آن داشت تا تاثیر داروی گیاهی شیلانوم (عناب) را در پسرفت کیست های تخمدان در بیماران pco با اثر مت فورمین مقایسه کنیم.
  مواد و روش ها
  در این مطالعه به صورت کارآزمایی بالینی کنترل شده بر روی 20 بیمار مبتلا به pco بررسی انجام شده است. به این ترتیب که تعداد و قطر متوسط کیست ها بر حسب میلی متر با سونوگرافی واژینال اندازه گیری شد و پس از تایید تشخیص pco بیماران به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند که گروه اول تحت درمان با مت فورمین و گروه دوم تحت درمان با کپسول شیلانوم (عناب) قرار گرفتند و نتایج درمانی در 2 گروه با آزمون دقیق فیشر مورد قضاوت آماری قرار گرفت.
  یافته ها
  تفاوت آماری قابل توجهی بین دو گروه با توجه به سن و مدت زمان ابتلا به این بیماری وجود نداشت. همچنین تفاوت قابل توجهی در میزان درمان کامل و نسبی بین این دو گروه موجود نبود (35/0P =). دو دارو از نظر میزان بارداری، ایجاد قاعدگی مرتب، الیگومنوره و شفافیت تخمدان مشابه بوده و اختلافات آماری نداشتند p≤0.2.
  نتیجه گیری
  به نظر می رسد نتایج مصرف عناب با مت فرمین در مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک مشابه است. تحقیقات بیشتر را توصیه می کنیم.
  کلیدواژگان: سندروم تخمدان پلی کیستیک، عناب، مت فورمین
 • اعظم شریفی، جهانگیر رضایی، خلیل مرادی، افشین الماسی، لادن ابراهیم پوریان، روح انگیز نوروزی نیا صفحه 63
  سابقه و هدف
  حجامت یکی از شاخه های طب مکمل برای درمان و پیشگیری از بیماری است که با توجه به افزایش رویکرد جامعه به انجام حجامت، این پژوهش با هدف تعیین میزان آگاهی از موارد استفاده از حجامت و میزان رضایتمندی افراد مراجعه کننده به مراکز حجامت کرمانشاه در سال 1392 انجام گرفت.
  مواد و روش ها
  در این پژوهش مقطعی، تعداد 270 نفر از مراجعین به مراکز حجامت در شهر کرمانشاه ، با در نظر گرفتن معیارهای ورود و با روش نمونه گیری در دسترس مورد بررسی قرار گرفتند. ابزار گردآوری داده ها پرسشنامه ای پژوهشگر ساخته، روا و پایا ، با تعداد 30 پرسش در 3 حیطه شامل موارد استفاده، آداب حجامت و رضایتمندی بود. داده ها با استفاده از نرم افزار spss18 و روش های آماری توصیفی و تحلیلی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
  یافته ها
  میانگین سنی افراد مورد بررسی 6.6+54.4 سال بود. 71.5 درصد نمونه ها را مردان و 28.5 درصد را زنان تشکیل می داد که در 81 درصد از موارد سطح سواد کمتر از دیپلم داشتند. مراقبت های قبل و بعد از حجامت در حد مطلوب نبود و 4/80 درصد افراد آگاهی ضعیف تا متوسطی در این باره داشتند. اما میزان رضایتمندی افراد از سودمندی حجامت در بیش از 84 درصد موارد، متوسط به بالا بود. همچنین بین آگاهی و رضایتمندی ارتباط آماری معناداری یافت نشد. در حالی که با افزایش سن میزان آگاهی کاهش نشان داد (p<0.001 ).
  بحث و نتیجه گیری
  با توجه به ناکافی بودن آگاهی در خصوص موارد استفاده و آداب حجامت، توصیه می شود ضمن آموزش عامه مردم توسط افراد متبحر در مورد آداب و نیز موارد استفاده حجامت، تحقیقات جامعی در زمینه میزان اثربخشی آن در بیماری های مختلف انجام گیرد
  کلیدواژگان: آگاهی، حجامت، رضایتمندی، طب مکمل
 • پانته آ شیرویه، راضیه نبی میبدی، مریم بهمن صفحه 71
  سابقه و هدف
  دررفتگی ناف اصطلاح مربوط به بیماری مشهوری میان مردم است، ولی توصیف و توضیح این بیماری در متون طب سنتی ایران کمتر دیده می شود. لذا بر آن شدیم مطالب مربوط به دررفتگی ناف را از متون طب سنتی ایران جمع آوری و ارائه کنیم.
  مواد و روش ها
  مطالعه حاضر، بررسی کتابخانه ای منابع طب سنتی ایران با موضوع دررفتگی ناف است. در این مطالعه تعریف، علل، علائم و درمان دررفتگی ناف بررسی شد.
  یافته ها
  دررفتگی ناف در منابع طب سنتی ایران با واژه «تحرک سره» یا «سقوط سره» بیان شده است. تحرک سره با علایم مختلفی در شرح حال و معاینه مشخص می شود. درمان تحرک سره مانند سایر بیماری ها در طب سنتی ایران شامل تدابیر غذایی، دارویی و اعمال یداوی است .
  بحث و نتیجه گیری
  از منظر طب سنتی ایران به نظر می رسد توصیه هایی پیرامون پرهیز از انجام حرکات شدید، سخت و سریع می تواند به حفظ سلامتی در راستای عدم ابتلا به دررفتگی ناف کمک کند.
  کلیدواژگان: دررفتگی ناف، تحرک سره، سقوط سره، طب سنتی ایران
 • علی نعمتی بابای لو، مهرناز آزادی بویاغچی، فرهود نجفی صفحه 77
  سابقه و هدف
  سندروس به عنوان رزین درختی، از گذشته در طب اسلامی مورد توجه بوده و از آن در درمان سوء بینایی، بازکردن برونش ها، تسکین دندان درد، پرکردن دندان های فاسد، درمان چاقی، درمان بواسیر، رفع اسهال خونی، درمان وز گوش و امثال آن، یاد شده است. بسیاری از دانشمندان علوم طب و جواهرشناسی قدیم ویژگی های این ماده شامل خصوصیات ظاهری، شیمیایی و محل استحصال آن را شرح داده و آن را با موادی همچون کهربا قیاس کرده اند، اما اختلافات فراوانی در شرح آنها نسبت به همدیگر دیده می شود. در منابع جدید استحصال رزین سندروس را از گونه ای از تیره کاج به نام Tetraclinis articulate Vahl. در شمال آفریقا و به ویژه مراکش منحصر کرده اند و گونه دیگری را در استرالیا به نامCalitris Quadrivalvis Vent. معرفی کرده اند که رزین آن به نام سندروس استرالیایی شناخته می شود. هدف این پژوهش شناخت دقیق سندروس در منابع کهن علمی و تطبیق آن با رزین های مشابه امروزی و تدقیق علمی آن است. چرا که ضرورت به کارگیری صحیح ماده، شناخت دقیق آن است.
  مواد و روش ها
  روش تحقیق در این پژوهش توصیفی– تحلیلی بوده و داده های حاصل از مطالعات اسنادی در متون کهن و جدید براساس منطق تطبیقی، مورد نقد و تحلیل قرار گرفته اند.
  یافته ها
  آنچه در متون کهن به نام سندروس یا سندرک یاد شده است متفاوت از سندروس یا Sandarac امروزی بوده و در واقع سندروس در گذشته به دسته ای از رزین های دی ترپنویید شامل کوپال زنگبار، کلوفان (راتیانه) و سندروس گفته می شد که به لحاظ جغرافیایی، منشا و ساختار شیمیایی با همدیگر متفاوت هستند و به نام گونه های مختلفی از سندروس در متون کهن علمی معرفی شده اند.
  نتیجه گیری
  در فرهنگ عربی قدیم، کلمات خاص و متمایزی برای نامیدن کوپال و سندروس وجود ندارد و تنها در منابع اخیر کوپال را معادل سندروس بلوری ذکر کرده اند و از همین طریق نیز این واژه ها وارد فارسی شده اند. این دو رزین دارای نام علمی، منشا، جغرافیای انتشار و ساختار شیمیایی متفاوتی هستند، اما در منابع کهن همه به نام سندروس معرفی شده اند.
  کلیدواژگان: سندروس، کوپال، کوپال زنگبار، کلوفان، راتیانه، Tetraclinis articulate Vahl.، متون کهن علمی
 • الهام حاتمی، مریم زاهدی فر صفحه 89
  سابقه و هدف
  امروزه گیاهان دارویی با توجه به جایگاه ویژه ای که در بهداشت و سلامت جامعه دارند همواره مورد توجه مراکز علمی و تحقیقاتی هستند. طب سنتی و اتنوباتنی دو موضوع مورد توجه در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران هستند که با به دست آوردن اطلاعات از افراد بومی یک منطقه به دست می آید. در چند سال اخیر پژوهشگران کشور مطالعاتی را در زمینه شناسایی، معرفی و نحوه مصرف گیاهان دارویی و معطر مناطق مختلف انجام داده اند. لذا این تحقیق روی گیاهان داروئی شهرستان فسا در استان فارس انجام گرفت.
  مواد و روش ها
  این بررسی با روش پیمایش های صحرایی، باورها و اطلاعات مردمی، شناسایی، دسته بندی و معرفی این گیاهان صورت گرفته است. برای هر گونه گیاهی، نام علمی، نام محلی، اندام مورد استفاده، خاصیت درمانی رایج، فرم تهیه و مصرف داروی گیاهی تدوین شد.
  نتیجه گیری
  گیاهان مذکور عمدتا در درمان بیماری های گوارشی و اعصاب توسط افراد بومی مورد استفاده قرار می گرفتند. نتایج این تحقیق نشان می دهد که تعداد زیادی از گیاهان منطقه دارویی و با ارزش اقتصادی هستند و این امر لزوم توجه بیشتر مردم و مسئولین منابع طبیعی را به حفظ و جلوگیری از انقراض برخی از گونه های گیاهی این منطقه بیش از پیش ضروری می نماید.
  کلیدواژگان: گیاهان دارویی، اتنوباتنی، شهرستان فسا
 • حلیمه صادقی، مریم اخوتی صفحه 97
  سابقه و هدف
  بررسی برون داد علمی یکی از مهم ترین شاخص های پژوهش و تولید علم شناخته می شود. با توجه به اهمیت گیاه زرشک در طب سنتی و جدید، این پژوهش به منظور بررسی تحقیقات انجام شده روی گیاه دارویی زرشک در پایگاه های اطلاعاتی معتبر تا سال2013 انجام گرفت.
  مواد و روش ها
  پژوهش توصیفی تحلیلی است که در آن مدارک نمایه شده در دو پایگاه اطلاعاتی Web of Science و Scopus توسط نرم افزارهای تحلیل گر دو سایت تجزیه و تحلیل شد. همچنین برای تعیین ارتباط بین مشارکت علمی و تعداد استناد، ضریب همبستگی پیرسون، محاسبه شد.
  یافته ها
  803 رکورد از پایگاه Web of Science و 1278 رکورد از Scopus بازیابی شد. پرکارترین نویسنده در دو پایگاه Karimov، A بود. مجله « Khimiya prirodnykh soedinenii» با 26 مقاله در Web of Science و Khimiya prirodnykh soedinenii« با 44 مقاله مهم ترین مجله شناخته شد. »دانشگاه علوم چین« در Web of Science (28 مقاله) و دانشگاه کانکتیکات آمریکا (24 مقاله) در Scopus از نظر تولید علم در رتبه اول قرار دارند. بیشترین تولیدات علمی در دو پایگاه متعلق به کشور آمریکا و موضوع غالب در حوزه علوم پزشکی، در Web of Scienceداروسازی و در اسکوپوس پزشکی داخلی بوده است. رابطه معناداری بین تعداد نویسندگان و تعداد استناد دریافتی مدارک تولید شده در زمینه زرشک وجود نداشت.
  نتیجه گیری
  در این تحقیق مجلات مهم، نویسندگان پرکار، موسسه های فعال و کشورهای پیشرو در زمینه زرشک مشخص شدند که الگوی مناسبی برای پژوهشگران این حوزه در داخل کشور و خارج کشور جهت ارتقای سطح کیفی و کمی تحقیقات است
  کلیدواژگان: تولیدات علمی، زرشک، اسکوپوس، وب آو ساینس
 • مجید امتیازی، فاطمه رضایت صفحه 107
  سابقه و هدف
  رامک از جمله داروهای ترکیبی است و اثرات مثبت درمانی آن قرن هاست که مورد تایید اطباء و پزشکان بوده است و چون در ساخت و موارد معرف آن، سوابق متعدد و مختلفی وجود است، لذا این تحقیق در واقع معرفی مجدد این دارو را در یک نگاه گزارش کرده است.
  مواد و روش ها
  تحقیق با مطالعه کتابخانه ای انجام گرفت. با مطالعه تعداد 17 منبع از منابع طب و داروسازی سنتی ایران، روش های ساخت و اثرات بالینی این دارو مشخص و ارائه شد، مخصوصا ترکیبات، اوزان دارو، روش های ساخت و همچنین تاثیرات بالینی مقایسه شده و رایج ترین و معتبرترین نسخه رامک و طرز تهیه آن مشخص شده است.
  بحث و نتیجه گیری
  به نظر می رسد که رامک ترکیب آزموده و موثری داشته است و پیشنهاد می شود که با طراحی کارآزمایی بالینی اثرات بالینی آن مشخص شود.
  کلیدواژگان: طب سنتی ایران، داروی مرکب، داروی رامک
 • غلامرضا امین، بهزاد ذوالفقاری، روجا رحیمی، آزاده رییس دانا، ابوالقاسم سلطانی، محمد رضا شمس اردکانی، میثم شیرزاد، امید صادق پور، امیر مهدی طالب صفحه 117
  عناب (عناب) میوه درختچه ای است به ارتفاع تا حدود 10 متر که شاخه های فراهم و خارهای بلند یا کوتاه و خمیده دارد. میوه عناب کروی تا کمی کشیده و بیضوی، قرمز یا قهوه ای تیره با طعمی شیرین و یک دانه بیضی کشیده و نوک تیز است و در تابستان تا اوایل پاییز می رسد. در طب سنتی ایران به عنوان صاف کننده خون و نرم کننده سینه و رفع کننده التهاب و گرمی کاربرد دارد. مشخصات ذکر شده در منابع سنتی با مشخصات گونه Ziziphus jujuba Miller مطابقت دارد
|
 • M. Ferdosi, F. Soltani, Y. Molavi Taleghani Page 1
  Background and
  Purpose
  Different individual, social and economic factors affect an individual's life quality and its dimensions. Nutrition is one of the most important individual factors. In addition, with regard to the industrial development and consumption of junk food modern societies especially developing countries are facing with the incidence of non-communicable diseases. Therefore, this case study aimed to review the status of traditional medicine in a healthy lifestyle.
  Methods and Materials: In this narrative review study, using key words of traditional medicine, lifestyle, nutrition, healthy, and IRAN and using related studies during 2003-20015 which were conducted from information banks (PubMed, ISI Web of science, SID, Mag Iran and Iran doc), available libraries and reference books. Finally, after applying the inclusion criteria 15 qualified papers were selected.
  Results
  According to surveys about the traditional medicine attitude regarding the nutrition discussion, it can be concluded that nowadays diseases such as obesity, heart attacks, diabetes and diseases like these arise due to the misuse also consumption of fatty and unhealthy foods particularly by teenagers. Thus, prevention is one of the important recommendations of the traditional medicine in this regard by which the incidence and development of non-communicable diseases will be prevented.
  Conclusion
  Due to the global nutritional status and increasing status of diseases associated with unhealthy nutrition that put people lives at risk, it is better to apply the outstanding and important points of traditional medicine in order to have a healthy life style.
  Keywords: Traditional Medicine- Life Style- Nutrition- Healthy
 • M. Yousefpour, M. Kamalinejad, M. M. Esfahani, J. Shams Page 9
  Background and
  Purpose
  Melancholia is one of the diseases that have been elaborated in Traditional Persian Medicine (TPM); however, there is no consensus between PM physicians in Ancient Persia about melancholia’s definition, causes, symptoms and treatment. Therefore, this manuscript presents the historical trend of the definition of melancholia and its classification in the Persian medicine.
  Methods and Materials: The most reliable references in Persian medicine were searched to collect data using the keyword such as Melancholia (Mālīkhūlīyā) and Vasvase Mālīkhūlīyāiee (melancholic obsession). Next, the relevant data regarding the definition of melancholia were reviewed. Subsequently, the similarities and differences in the definition were extracted. Finally, we suggested a new classification for the definitions of melancholia following a detailed analytical study.
  Conclusion
  We can categorize the definitions of melancholia in Persian medicine based on quality, nature and symptoms. More depth and accurate research about melancholia will help us to solve some problems in psychiatric.
  Keywords: Melancholia, Traditional Persian medicine, definition, treatment
 • R. Ghods, F. Yousefi Page 15
  Background and
  Purpose
  In Iranian traditional medicine macroscopic characteristic elements of urine have high diagnostic values. It provides information about liver, kidney and bladder diseases. The aims of this study is comparison between macroscopic examination of urine in traditional medicine and microscopic examination in conventional medicine which in future composition of two methods can provide better diagnose and treatment of diseases.
  Materials And Methods
  the research from traditional medicine references such as “Canon of Medicine “and “Mofareh al Gholoob” and important factors of urine analysis in modern medicine from electronic databases such as Science Direct, PubMed and Google scholar were extracted, compared and analysed.
  Results
  The existence of bubbles, sediment properties, density or dilution( the speed of liquids), opacity or clarity, the range of color(i.e., black, white, green, red, yellow) are important factors in traditional medicine for diagnosing diseases such as dystempraments, poor digestions and liver diseases. These factors are not emphasized or less evaluated in urine examinations these days.
  Conclusion
  Paying attention to the forgotten features of urine samples can provide accuracy in diagnoses and treatment, lower the treatment costs which adds up to the patients satisfactions regarding the health care services.
  Keywords: Microscopic, Traditional medicine, Urine, Macroscopic, Modern medicine
 • M.R. Heidari, R. Norrouzzadeh, Gh.R. Marrefi Page 23
  Background and
  Purpose
  Today, much attention has been considered in the prevention of cardiovascular diseases. In some parts of the world the rates of cardiovascular disease is low due to a Mediterranean diet containing olive oil. This systematic review studies the verses and traditions to express opinions on olive and comparison it with the findings of modern medicine.
  Methods and Materials: This is a library research of studies from data collected in the Quran, traditions, and related articles on the Internet, limited to English and Persian, and without time limitation by using the keywords :olive (in Persian), olive, heart disease , Mediterranean diet, And viewpoints of Quran and Hadith about the cardiovascular effects of olive fruit consumption.
  Results
  Systematic review demonstrated that in the Quran olive is a clear sign to scientists. Its use is recommended in the authentic traditions. Also the results showed that consumption of olive is effective in reducing mortality and incidence of cardiovascular diseases.
  Conclusion
  Olive, a clear indication of God, is effective in preventing cardiovascular diseases. Experimental Investigation of the effect of the fruit in the prevention of cardiovascular diseases is recommended.
  Keywords: Olive, Olive oil, Quran, systematic review, prevention, cardiovascular disease
 • M. M. Parvizia, M. Emami Alorizi Page 35
  Background and
  Purpose
  The elderly period is one of the most important and probably the longest period of life in human. Identifying the effective factors in maintaining and promoting health in the elderly can prevent their affliction with chronic diseases. The present study aimed to present the measures for maintaining middle-aged and old individuals’ health in Iranian traditional medicine for increasing quality of life in this humans.
  Methods and Materials: This is a review article using nineteen Iranian traditional medicine textbooks and Noor software by keywords of “Pyran”, “Sheykhoukiat” “Mashayekh”, “Salmandan” , “Kohoulat”, and “Miyansalan” to which aims at investigating the viewpoints of Iranian and Islamic scholars concerning the maintenance of the elderly individuals’ health.
  Results
  The age ranges have been expressed variously in the traditional medicine. However, in most cases, 45-60 and above 60 years of age are considered as middle age and old age, respectively. Middle-aged individuals’ temperament is cold and dry, while that of the elderly is different. These individuals should mostly make use of hot and wet foods and drinks and avoid cupping and bloodletting. Also, they are recommended not to isolate themselves in places such as theatres, sleep hungry at night, and have many sexual relationships. These individuals’ exercising habits, physical conditions, and disorders should always be taken into account.
  Conclusion
  Due to the occurrence of mood changes in old ages, specific measures should be taken to maintain the old individuals’ health, prevent their diseases, and increase their longevity. Traditional medicine recommendations, which based on the temperament of humans age, can be very efficient in reaching this goal.
  Keywords: Traditional Persian Medicine, elderly, Hygiene
 • M. Emtiazi, F. Olya, S. K. Kameini Page 41
  Background and
  Purpose
  Oral and dental disease as a common condition impacts on body health. Effect of oral diseases on some disease like diabetes mellitus and hyper tension is well documented. Health care that named as hefzosseha in Iranian Traditional text books , is one of the most important therapeutic principles in traditional medicine. Therefore ,Avesina in practical medicine proposed health care prior to treatment. This article discuss about traditional medicine attitude to the tooth,healthcare and some related disease with prevention approach, presents some counterparts in modern dentistry.
  Methods and Materials: In this review article using reliable refrencess in traditional medicine comprising AvesinaGhanoon,AkbariTeb, KharazmshahiZakhire and published articles in scientific sites .some information about dental and oral disease and healthcare methods in classic and modern dentistry was extracted.
  Conclusion
  Inspite of many progress in modern medicine,scientist believe prevention is more successful and effective than treatment.This fact was the main approach of traditional medicine from many years ago.
  Keywords: tooth, healthcare, traditional medicine
 • H. Vahid, M. Yousefi, A. Emami Page 49
  Background and
  Purpose
  The Capper, with thousands-year antiquity, is one of the most important plants derived from Capparidaceae species which is widely spread in Iran and the globe. Several ancient scholars work out on Caper, so that numerous ancient reliable medical and pharmaceutical textbooks have referred to its therapeutic and pharmaceutical properties. Several recent studies also have been supported its therapeutic effects. The present comparative review study tries to follow Capper from past to present time.
  Methods and Materials: This review has been conducted based on the reference library. Firstly, the standard and reputable traditional and modern medical and pharmaceutical textbooks were reviewed, and then the databases were searched for photochemistry, pharmacology and clinical application of Caper.
  Results
  Based on the findings in traditional sources, Capper has been applied specifically for hepatosplenic diseases and opening their obstructions. In recent studies, numerous animal research have indicated to anti-diabetics, anti-hypertensive, anti- hyperlipidemia ,anti- oxidant and anti-microbial as well as hepatoprotective effects and, etc.
  Conclusion
  Regarding presence of scientific and research history, it is necessary to comprehensively study on traditional medicine literature about Caper in order to provide reliable documents to scholars and physicians.
  Keywords: Iranian medicine, Capper, Therapeutic effect
 • A. Asadi, M. Kamalinejade, S. Arezaei Page 57
  Background and
  Purpose
  Poly cystic ovary syndrome is seen in about 5%-15% of women during reproductive years, and is one of the most important cause of oligomenorrhea and infertility. The common treatment in modern medicine is ocp and in permanent cyst is ovary tissue save surgery. in the other side, use of metformin that increases tissue sensitivity to insulin and decreases insulin level has exetended in recent years. Prevalence, side effects, unsuccessful treatments and increase unnecessary surgeries in permanent cysts persuaded us to compare the effect of shilunum capsule on the regression of ovarian cysts in pco patient with metforming effect.
  Methods and Materials: a prospective clinical trial was undergone at the infertility clinic of Mahdie hospital. Twenty patients wer selected based on sonographic appearance of ovaries. We divided them in two groups and gave one group metmorfin and another shilunum capsules.Then again all of those sonographic parameters evaluated and compared with each other.
  Results
  The results showed that both of these regimes are effective on decrease the number and size of cysts but the shilunum was more effective. 87/5% developed normal sonographic appearance with shilunum and 50% with metformin. on the other hand, the duration of treatment with shilunum capsules was only 2 weeks in comparison with 3 months in metformin. Also, these capsules didn`t have any side effects.
  Conclusion
  results showed the effective role of shilanum appearance in pco patients. But we need more studies with more samples about these effects, also evaluation of clinical effect of shilunum is recommended.
  Keywords: Polycystic ovary syndrome, Metformin, Shilan
 • A. Sharifi, J. Rezaei, Kh. Moradi, A. Almasi, L. Ebrahimpourian, R. Norouzinia Page 63
  Background and
  Purpose
  Cupping is a branch of the alternative medicine for treatment and prevention of disease. Due to increasing to use such methods by popular, the goal of this study was determined persons, knowledge and satisfaction of cupping in Kermanshah city.
  Methods and Materials: This descriptive cross - sectional study was performed on 270 clients who had referred to the cupping centers in Kermanshah in 2013. Persons were selected according to available sampling. The tools to collected data were valid and reliable researcher developed questionnaire with a total of 30 questions in three areas, including the indications, cupping rituals and satisfaction. The obtained information was analyzed by using Spss18 software and descriptive, analytic statistics.
  Results
  The mean age 54.4 6.6 years. 71.5% of men and 28.5% women, 81% had under-graduate university education level. Before and after cupping care not desirable and 80/4% of the persons were low to moderate knowledge about the cupping. But medium to high satisfaction rate observed in over 84%. No significant statistical relationship was found between awareness and satisfaction while awareness decreased with increasing age (p
  Conclusion
  Due to the lack of awareness about the indications and cupping rituals is recommended while public education by experts about the rules and indications of cupping, comprehensive research be performed on the effectiveness of cupping on various diseases.
  Keywords: Awareness, Cupping, Satisfaction, Alternative medicine
 • P. Shirooye, R. Nabimeybodi, M. Bahman Page 71
  Background and
  Purpose
  Umbilicus dislocation is a famous disease among the people. But this disease has been explained less in Iranian Traditional Medicine (ITM)’s manuscripts. So, we decided to collect the contents related to umbilicus dislocation.
  Methods and Materials: This is a library article that studied umbilicus dislocation in ITM's references. This study was searched definitions, causes, symptoms, signs and treatments of umbilicus dislocation.
  Results
  Umbilicus dislocation has been expressed “Taharok-e Sorre” or “Soghoot-e Sorre” in ITM. Umbilicus dislocation has expressed by various symptoms and signs. Treatment of umbilicus dislocation consists of food policy, drug policy and manual tasks like the other diseases in ITM’s school.
  Conclusion
  In ITM's point of view seems that the recommendations of avoiding intense, strong and fast movements cause maintaining health in line to not having umbilicus dislocation.
  Keywords: umbilicus dislocation, taharok-e sorre, soghoot-e sorre, Iranian Traditional Medicine
 • A. Nemati Babaylou, M. Azadi Bouyaghchib, F. Najafi Page 77
  Background and
  Purpose
  Sandarac as tree resin has attracted attentions in Islamic medicine in the past and it has been mentioned as a treatment for visual disturbances, opening bronchi, toothache painkilling, filling out the rotten teeth, obesity, hemorrhoids, bloody diarrhea, tinnitus treatment, etc. Many of ancient medical scientists and gemologists have described the features of this matter, including physical characteristic, chemical characteristic, the location to produce it. It has also been compared with such materials as amber, but many disagreements can be seen when comparing their descriptions to each other. In new works, sandarac resin extraction is limited to a species of pine family named Tetraclinis articulata Vahl, found in the north of Africa specially Moroco, and another spices was introduced in Australia named as Calitris Quadrivalvis Vent whose resin is known as Australian sandarac. The aim of this study is to identify the exact sandarac in ancient scientific sources and matching it with the resin material in the present time. This will make it possible to scientifically recognize it and accurately apply it.
  Materials And Method
  In this research, the research method is descriptive-analytic and the data from the studies of ancient and modern texts are criticized and investigated based on adaptive logic.
  Results
  The findings in this study showed that whatever in ancient texts had been mentioned as sandarac is different from nowadays sandarac. In fact, in the past sandarac was referred to a category of diterpenic resins including Zanzibar copal, colophany, and sandarac which are different from each other in terms of geography, origin and chemical structure. In old written texts, they have been introduced as different species of sandarac.
  Conclusion
  The results showed that, in ancient Arabic culture there was not specific and different words to refer to copal or sandarac, and copal is only cited as equivalent of crystalline sandarac in more recent sources. Sandarac name introduced in Farsi from Arabic. Sandarac name introduced in Farsi from Arabic. Sandarac name introduced in Farsi from Arabic. However, these two resins have different chemical structure, source and geographical origin, but both of them introduced Sandarc in old texts.
  Keywords: Sandarac, Copal, Zanzibar Copal, Colophony, Ratyaneh, Tetraclinis articulata Vahl, Old scientific texts.
 • E. Hatami, M. Zahedifar Page 89
  Nowadays, medicinal plants are mostly considered by scientific and research centers because of their importance in sanitation and health of society. Ethnomedicine and ethnobotany are noteworthy issues in most countries such as Iran. In recent years, Iranian researchers has performed several studies on identification, introduction and, consumption methods of medicinal and aromatic plants in various regions.So, this study aimed to document medicinal plants of Fasa in Fars province.
  This survey was done by field trips, information and beliefs of local people, identification, classification and, introduction of these medicinal plants. For each species, we provided scientific name, local name, parts used, forms of preparation, ways of applications and, their therapeutic properties.
  Medicinal plant species in Fasa are used mainly in remediation of digestive and nervous system disease respectively.The results of the present investigations show that many plant species of this region have medicinal uses and economic values. So, the attention of people and natural resourses managers is necessary to protect them from the risk of extinction.
  Keywords: medicinal plants, ethnobotany, Fasa
 • H. Sadeghi, M. Okhovati Page 97
  Background and
  Purpose
  Investigation of scientific output is known as one of the most important indicators of research and knowledge production. With respect to the importance of berberis in traditional and modern medicine, this study aims to investigate the research conducted on berberis medicinal plant in authoritative databases and the contribution of the medical field during 1993 to 2013.
  Materials And Method
  This is a descriptive-analytical research in which indexed documents in Web of Science and Scopus were analyzed by analyst softwares of the two databases. Pearson coefficient was calculated to determine the relationship between scientific contribution and citation rate.
  Results
  803 and 1278 documents were retrieved from Web of Science and Scopus, respectively. In both databases, “Karimov, A” had the most papers. “Khimiya Prirodnykh Soedinenii” included 26 documents in Web of Science and 44 ones in Scopus, therefore, they were published the most papers on berberis. “China Sciences” university published the most papers in Web of Science and “University of Connecticut America”had the most papers in Scopus. The highest rate of papers published belonged to U.S and the dominant subject in Scopus was pharmacology and in Web of Science the dominant subject was internal medicine. No significant relationship was observed between the number of authors and the citation rate.
  Conclusion
  The prolific authors, influential journals, active institutions, and leading countries were identified. The findings present a suitable pattern for researchers and policy makers in Iran and abroad to improve the quantity and quality of research in this field.
  Keywords: Scientific Products, Barberry, Scopus, Web of Science
 • M. Emtiazy, F. Rezayatb Page 107
  Background and
  Purpose
  Ramak is one of the coumpound drugs,which it`s positive clinical effects have been proved by the physicians over the centries.since there are different formulas and varius usage of this drug,this research has been aimed to reintroduce the drug at a glance.
  Methods and materials:This study was done through library`s research which was reviewing 17 different references of Iranian traditional medicine and pharmacology books in order to identify and present ramak different formulas, production processes and clinical effects; especialy, ramak different formula, weight`s of component, production processes and clinical effects were compared and the most common and valid version of ramak formula and it`s production process was determined.
  Conclusion
  It seems that ramak had an effective and proved formula and it is suggested that by planning clinical trials ramak clinical effects will be distinguished.
  Keywords: Iranian traditional medicine, coumpound medicines, ramak drug.
 • Gh. Amin, B. Zolfaghari, R. Rahimi, A. Raeesdana, A. Soltani, M.R. Shams Ardakami, M. Shirzad, O. Sadeghpour, A.M. Taleb Page 117
  Onnāb/Annāb is the fruit of shrub reaching a height of up to 10 meter with thorny branches. The ripe fruit is spherical to oval, red or deep brown with sweet taste and a single oval and sharp stone seed. The fruits ripen in summer to early autumn. In Iranian traditional medicine, it is used as blood purifier and respiratory soothing agent. Characteristics mentioned for Onnāb/Annāb in Iranian traditional medicine is corresponding to Ziziphus jujuba Miller.