فهرست مطالب

توسعه مهندسی بازار - پیاپی 51 (مهر و آبان 1395)
 • پیاپی 51 (مهر و آبان 1395)
 • 64 صفحه، بهای روی جلد: 100,000ريال
 • تاریخ انتشار: 1395/08/01
 • تعداد عناوین: 22
|
 • یادداشت
 • میزگرد اعتبارسنجی در شرکتهای پخش و توزیع ایران، نانومارکتینگ، فرهنگ سازمانی گوگل و کارآفرینی
  پرویز درگی صفحه 2
  پنجاه ویکمین شماره ی توسعه مهندسی بازار با سرمقاله ای از ارژنگ قدیری، نویسنده و محقق حوزه ی نورولیدرشیپ (عصب شناسی + رهبری) به همراه میزگردی با عنوان « اعتبارسنجی در شرکتهای پخش و توزیع ایران»، پیش روی شماست.
  سرمقاله این شماره را با عنوان «چارچوبهای جدید برای نورولیدرشیپ» ارژنگ قدیری نوشته است؛ قدیری، مولف کتاب نورولیدرشیپ (NeuroLeaership) است؛ کتابی از انتشارات اسپرینگر، که دو تن از استادانش به نامهای آندریاس هابرماچر، و تئو پیترز، پس از او (قدیری)، نامشان بر روی جلد این کتاب آمده است.
  قدیری، بارها به ایران بویژه یزد سفر کرده، متولد کلن آلمان است، و ارزیابی اش از ایران با «ماشین پیکان» گره خورده و تصور می کند که هنوز این ماشین در خیابانهای یزد و سایر خیابانهای کشور در تردد است.
  همکارانم در سال گذشته برای توسعه ی دیدگاههای نورومارکتینگ، به نورولیدرشیپ گرایش یافتند و به کتابی از او رسیدند که اساسا برای مدیران و حرفه ای ها نوشته و تدوین شده است...
 • سرمقاله
 • چارچوبهای جدید برای نورولیدرشیپ: نیاز اساسی، انسانی در محیط کار
  ارژنگ قدیری صفحه 4
  در سالهای اخیر رویکردهای مبتنی بر مغز در بسیاری از رشته ها گسترش پیدا کرده است. با این حال، بسیاری از این رویکردها بخصوص در عرصه ی لیدرشیپ (رهبری) نتوانسته اند به طور موفقیت آمیزی مورد استفاده قرار گیرند.
  از سوی دیگر، پیمایشهای مربوط به مشارکت کارکنان به طور سنتی به جمع آوری اطلاعات در مورد کمبودهای محیط کار پرداخته اند و این بررسیها اغلب تصویر ناامیدکننده ای از میزان مشارکت کارکنان در بسیاری از نقاط دنیا ارائه کرده اند.
  من و همکارانم به عنوان نویسندگان کتاب «نورولیدرشیپ»، بر این باوریم که هر دو رویکرد مربوط به یک مقوله هستند و هیچ کدام از آنها نتوانسته اند به ریشه های این مقوله در رهبری و مدیریت مشارکت بپردازند و یا در بررسی پاسخهای فردی کارکنان به عوامل مرتبط با انگیزه، عملکرد تاثیرگذاری داشته باشند...
 • گزارش ویژه
 • برترین برندهای پارالمپیک 2016؛ ویزا، سامسونگ، تویوتا، و نیسان
  رامین یوسف پور صفحه 6
  پارالمپیک 2016 نتوانست برندهای بیشتری را برای حمایتهای مالی جذب کند. این گزارش افزون بر توضیح این موضوع، برترین برندهای پارالمپیک 2016 را معرفی می کند...
 • اخبار بازاریابی
 • بازار خبر / دکوراسیونی تازه برای فست فودی ها/ اینستاگرام چگونه تنور انتخابات امریکا را گرم می کند؟/ همبرگر رایگان تا آخر عمر در ازای تاتوی لوگوی کافه روی بدن/ در کولز بدون پول خرید کنید!...
  صفحه 8
 • میزگرد
 • اعتبارسنجی در شرکتهای پخش و توزیع ایران
  احمد آخوندی محسن جاویدموید صفحه 14
  «اعتبارسنجی در شرکتهای پخش و توزیع ایران» عنوان میزگردی است که با حضور «استادان بازار» و «استادان دانشگاهها و مراکز عالی» برگزار شد.
  گستره ی دیدگاهها تا بدانجا بود که حاضران مطرح کردند همچنان این بحث تداوم یابد. برخی بر این باور بودند که آئین نامه های اجرایی داریم، اما به دلائلی این آئین نامه ها اجرا نمی شود. برخی عنوان کردند «دام فروش»، سبب می شود که شرکتها برای آنکه به اهداف فروش خود دست یابند، از کنار این آئین نامه ها با تسامح و سهل انگاری می گریزند و در نتیجه در آینده، گرفتار می شوند.
  برخی معتقد بودند که «تعداد شرکتهای پخش» زیاد شده و عملا با یک نوع هرج ومرج مالی روبه روئیم. به رغم تنوع این دیدگاهها و مقتضیات جامعه، همچنان راهکارهایی در این میزگرد عنوان شد که شرکتها می توانند با انجام آن، خود را از مشکلات چکهای لاوصولی برهانند. حتی پس از مواجهه با چنین رخدادهایی، هزینه ی این خسارتها را کاسته و همچنان فعالیتهایشان را تداوم بخشند.
 • گفت وگو (نانومارکتینگ)
 • گفت وگوی اختصاصی توسعه مهندسی بازار با دکتر جیانلوئیجی گویدو؛ استاد نانومارکتینگ
  سیداحسان گلپرور صفحه 22
  «نانومارکتینگ» واژه ی جدید و تازه ای است از دکتر جیانلوئیجی گویدو (Gianluigi Guido).
  گفت وگوی ما را با دکتر جیانلوئیجی گویدو درباره ی «نانومارکتینگ» می خوانید که افزون بر تعاریف، کاربردهای آن را درحوزه های بازاریابی، تبلیغات، و فروش معرفی می کند.
  شایسته ی عنوان است که تعداد مقالات موجود دنیا در این حوزه یعنی «نانومارکتینگ»، از عدد انگشتان دو دست کمتر است و هنوز کتاب مستقلی در این باره در دنیا چاپ و منتشر نشده است.
 • بازاریابی
 • وظایف دشوار مدیران بازاریابی در شرایط عدم قطعیت آینده
  احمد محسنی صفحه 24
  «مدیران بازاریابی» در شرایط دشوار «عدم قطعیتها» باید چگونه به وظایف و مسئولیتهای خود بپردازند؟
  این پرسش ساده، در این اثر بخوبی تشریح شده است. نخست آنکه به مدیران بازاریابی یادآور می شود که به طور میانگین، تنها 3 سال در مسئولیت باقی می مانند. در این 3 سال نیز مجموعه ای از شرایط و موقعیتها، کار آنان را دشوار می سازد.
  این اثر، این شرایط را نیز بخوبی ترسیم می کند و «تحدیدها» و «تهدیدها»ی پیش روی مدیران بازاریابی را از هم تفکیک کرده و یادآور می شود که باید در طول این 3 سال، 5 وظیفه ی اصلی را اجرا کنند.
 • داستان شرکتها
 • گفت وگو با دکتر عبدالرضا رضائی نژاد، مترجم کتاب «گوگل چگونه کار می کند؟» / فرهنگ سازمانی گوگل، آهنربای هوشمندان خلاق
  صفحه 26
  دکتر عبدالرضا رضائی نژاد، مترجم پرکار، تاکنون با بیش از 51 عنوان کتاب ترجمه شده (چاپ شده)، قطعا برجسته ترین مترجم حوزه ی مدیریت و بازاریابی ایران است. وی بازنشسته و عضو هیات علمی دانشگاه است؛ از او خواستیم درباره ی گوگل، شیوه های مدیریت در گوگل، فرایند استخدام، و هدفهای گوگل برای نوآوری بگوید.
  صمیمانه، پرلطف و بزرگوارانه دعوت مان را در منزلش پذیرفت و پرسشهای فراوان ما را پاسخ داد که می خوانید.
 • تبلیغات
 • بیل برنباخ، استیو جابز و مارشال مک لوهان به کافه رفتند و درباره ی تبلیغات صحبت کردند!
  شهرزاد اسفرجانی صفحه 30
  بیل برنباخ، نابغه ی دنیای تبلیغات، استیو جابز، نابغه ی دنیای تکنولوژی، و مارشال مک لوهان، نابغه ی ارتباطات و نظریه پرداز دهکده ی جهانی، در فضایی تخیلی گفت وگو می کنند.
  در این فضای تخیلی، هر سه نابغه دیدگاههای خود را درباره ی تبلیغات، تکنولوژی، و ارتباطات می گویند.
 • گزارش
 • گزارشی از جشن انتشار پنجاهمین شماره ی توسعه مهندسی بازار
  صفحه 32
 • تبلیغات خلاق
 • تبلیغات خلاقانه و نوآور
  سمیه عظیمی صفحه 34
  چگونه می توان برای «قرص سردرد» تبلیغ کرد؟ چگونه می توانیم برای جاروشارژی تبلیغ کنیم؟ چگونه افراد را برانگیزید تا به سفر بروند، آن هم از طریق آژانس مسافرتی؟ چگونه یک شرکت تولیدکننده ی میخ، در تبلیغات خود قدرت میخهایش را به نلسون ماندلا، گاندی، و مادر ترزا تشبیه کرد؟ و...
 • آژانسهای تبلیغاتی
 • گفت وگو با مدیران آژانس تبلیغاتی آر/جی ای (R/GA) نوآوری در تبلیغات دیجیتالی و مدرن
  زهرا جورابلو صفحه 36
  آر/جی ای (R/GA)، آژانس تبلیغاتی بین المللی امریکایی است که مرکز آن در شهر نیویورک قرار دارد. این آژانس بخشی از شرکتهای اینترپابلیک (IPG : Interpublic Group of Companies، Inc.)، یکی از چهار هولدینگ بزرگ تبلیغاتی است. آر/جی ای آثار و خدمات تبلیغاتی خود را بر پایه ی تکنولوژی و طراحی به مشتریانش ارائه می دهد. آر/جی ای استانداردهای تبلیغات دیجیتال را تغییر داده است.
  آر/جی ای در سال 1977 به وسیله ی دو برادر به نامهای ریچارد و رابرت گرین برگ با سرمایه ی 15 هزار دلار تاسیس شد و نام آژانس هم برگرفته از نام این دو برادر است. ریچارد، طراح بود و رابرت، تصویربردار و تهیه کننده.
  آر/جی ای از زمان تاسیس، تغییرات فراوانی داشته و از یک شرکت فیلمسازی بر پایه ی سیستم کامپیوتری، به یک استودیوی دیجیتال، و سپس به یک آژانس تبلیغاتی تعاملی با تمرکز بر نوآوری محصول و خدمات، ارتباطات موفقیت آمیز و مشاوره تبدیل شد.
  شرکتهای مشهوری همچون اورآل پاریس، وال مارت، مسترکارت، تاکوبل و غیره از مشتریان آر/جی ای به شمار می روند.
  در اثر پیش رو، گفت وگو با رابرت گرین برگ، مرسس، رئیس، و مدیرعامل را می خوانید به همراه گفت وگو با نیک لا، مدیر ارشد جهانی خلاقیت، و چاپلین کلارک، مدیر کپی رایتر آژانس تبلیغاتی آر/جی ای.
 • گفت وگو (کارآفرینی)
 • گفت وگو با دکتر سیدسعید میرواحدی، مولف کتاب «نبایدهای کسب وکارهای کوچک و کارآفرینانه»
  صفحه 40
  «نبایدهای کسب وکارهای کوچک و کارآفرینانه» کتابی است که به تازگی «انتشارات بازاریابی» در 96 صفحه با قیمت شش هزار تومان چاپ و روانه ی بازار کرد.
  ندا موسوی، و دکتر سیدسعید میرواحدی، مولفان کتاب «نبایدهای کسب وکارهای کوچک و کارآفرینانه» هستند. با دکتر سیدسعید میرواحدی، عضو هیات علمی گروه کارآفرینی دانشگاه علامه طباطبایی، و مدیر دپارتمان مشاوره ی شرکت TMBA، گفت وگویی درباره ی این کتاب داشتیم که می خوانید.
 • نورومارکتینگ
 • نورومارکتینگ چیست و شرکتها چگونه از آن بهره می برند؟
  محسن دادجو صفحه 44
  «نورومارکتینگ»، پیوند مطالعات عصب شناسی و بازاریابی، موضوع روز شرکتهای برتر جهانی است.
  چگونه «نورومارکتینگ» می تواند بسته بندی شما را تغییر دهد تا مشتریان را مجذوب محصول خود سازید؟ چگونه نورومارکتینگ می تواند اثربخشی آگهیهای شما را افزون کند؟ و...
  پاسخ این پرسشها را در این اثر بخوانید.
 • قیمت گذاری
 • تاثیر تلقی رنگ فونت قیمت بر تلقی مصرف کنندگان در مورد قیمت
  حمید کلامی صفحه 46
  «خرده فروشیها» چگونه می توانند مقاومت مردم را برای خرید کاهش دهند؟
  پاسخ این است که «مردان» را از «زنان» تفکیک کنند. سپس درباره ی «فونت قیمت»، و «رنگ قیمت» با دقت و حساسیت فکر کنند. نتایج نشان می دهد که وقتی قیمتها با «رنگ قرمز» در معرض دید مردان قرار می گیرد، مردان احساس بهتری دارند؛ برای خرید راحت تر تصمیم می گیرند، و حاضرند پول کالا یا محصول را بپردازند و خرید صورت خواهد گرفت. اما زنان از الگویی متفاوت استفاده می کنند.
  پژوهشها نشان داده است باید «فونت قیمت» یا «فونت بها»ی مندرج بر روی کالا را نیز با حساسیت انتخاب کرد. همه ی این توضیحات را در همین متن بخوانید.
 • پرسشنامه
 • آیا مربی (کوچ) خوبی برای کارمندانتان هستید؟
  بهاره راد صفحه 48
  مربیگری می تواند برای تمامی افراد سازمان مفید باشد. زمانی که به طور موثری اعضای تیم خود را کوچ می کنید، بهتر می توانید آنها را بشناسید و به آنها در پیدا کردن و رسیدن به پتانسیلهایشان کمک کنید. همچنین قادر خواهید بود پیش از بروز مشکلات بزرگ، آنها را شناسایی کنید.
  بسیاری از افراد به مربیگری به عنوان یک ابزار اصلاحی نگاه می کنند، اما مربیگری خیلی بیشتر از آن است. کوچینگ یا مربیگری، یکی از موثرترین شیوه ها برای کمک به اعضای تیم کاری و کارمندان سازمان است و برای رسیدن به اهداف و جاه طلبی های خود، در مسیر درست تری گام بردارند تا شاهد تغییرات مثبتی درون سازمان باشید.
  این آزمون به شما کمک می کند تا مهارتهای مربیگری خود را بهتر بشناسید و ارزیابی کنید.
 • مدیریت
 • تاثیر موسیقی بر مدت زمان انتظار درک شده
  علی خادم صفحه 52
  «زمان انتظار» را برای مشتریان بکاهید تا میزان رضایتمندی مشتری برای خدمت شما افزایش یابد.
  خواهید پرسید چگونه؟
  بانکها با «دستگاه نوبت دهی» تا حدودی توانسته اند این مرز را کاهش دهند. برخی پژوهشها از «تاثیر موسیقی» در کاهش زمان انتظار می گویند.
  با وجود این، این پژوهشها در گذر زمان، به ظرائف دیگری اشاره می کنند و بر این باورند که گاه زمان انتظار درک شده، طولانی تر می شود.
  با وجود این، رضایتمندی مشتری برای خدمات دریافت شده را به همراه دارد.
  مقاله ی حاضر نیاز به مطالعه ی بادقت دارد تا درک دقیقتری از تاثیر موسیقی بر مدت زمان انتظار درک شده را تقدیم کند.
 • بسته بندی خلاق
 • بسته بندی خلاقانه و نوآور
  مهدیه خوشبخت صفحه 54
  بسته بندیهایی برای چای، تخم مرغ، دستمال کاغذی، جوراب، کفش، و عطر را در این شماره می بینید که هر یک، ایده های خلاقانه ای دارد برای شما تا بتوانید مشتریهای بیشتری را جذب کنید.
 • مذاکره (موردکاوی)
 • مذاکره با برزیلی ها
  ابراهیم زارع پور صفحه 56
  روابط دولتهای ایران و برزیل بویژه در سالهای اخیر و ماهی که گذشت، در حال گسترش و بهبودی است.
  بازرگانان ایرانی علاقه مندند حداکثر استفاده را از این روابط ببرند. از این رو، آشنایی با فرهنگ و حساسیتهای بازرگانان برزیلی می تواند روابط تجاری بازرگانان را تحکیم بخشد. موضوعاتی که در این اثر بدان پرداخته شده است.
 • فیلمهای بازاریابی و فروش
 • شکست و نوآوری در گوگل
  سعید خیرآبادی صفحه 58
  گوگل چگونه به موفقیتهای چشمگیر جهانی دست می یابد؟ پاسخ این پرسش را در این فیلم ببینید.
  تام دونپور (Tom Davenport)، استاد برجسته ی فناوری اطلاعات و مدیریت، دلایل موفقیتهای گوگل را تشریح می کند. اصلی ترین دلیلی که این استاد برجسته عنوان می کند، یک واژه ی دو کلمه ای است به نام «فرهنگ سازمانی».
  کارکنان گوگل در «فرهنگ سازمانی» اختیارات لازم را دارند که دست به نوآوری بزنند. گوگل تمام این هزینه ها را می پردازد، حتی اگر به شکست بینجامد. قدرت و ظرفیت گوگل در تحمل شکستها، این فرصت را به کارکنان گوگل می دهد که بی پروا، درباره ی اختراعات و اکتشافاتی بیندیشند نظیر گوگل مپ، گوگل ارث، ماشینهای خودران، و...
  برای اطلاعات بیشتر در این باره می توانید این فیلم آموزش بازاریابی را به قیمت 2000 تومان خریداری کنید که به زبان اصلی است با زیرنویس فارسی. تلفن فروشگاه انتشارات بازاریابی: 71 و 66408251 (021)؛ فروشگاه آنلاین: www.marketingshop.ir
 • کتابفروشی بازاریابی
 • تازه ترین کتابهای بازاریابی، تبلیغات، و فروش / سالهای تغییر/ مدیریت برند با رویکرد برنامه ریزی/ رهبری عملگرا کارلو آنچلوتی/ طراحی کمپین تبلیغاتی (در راستای استراتژی بازاریابی)/ نوآوری، توسعه محصول و تجاری سازی/ مدیریت بازاریابی بین المللی/ مدیریت خود...
  صفحه 60
 • فیلم آموزشی دانشگاه هاروارد (همراه با زیرنویس فارسی) و فرم اشتراک دوماهنامه «توسعه مهندسی بازار» / عنوان و موضوع فیلم آموزشی این شماره: شکست و نوآوری در گوگل تام دونپور؛ نویسنده ی هاروارد بیزینس ریویو
  صفحه 64