فهرست مطالب

فرآیند نو - پیاپی 55 (پاییز 1395)
 • پیاپی 55 (پاییز 1395)
 • تاریخ انتشار: 1395/10/08
 • تعداد عناوین: 8
|
 • علمی ترویجی
 • رضا عشقی پور، عبدالرضا مقدسی*، سیدمحسن حسینی، احسان باقری پور صفحات 5-16
  در این کار تحقیقاتی غشاهای نانوکامپوزیت پلیمری جهت حذف فلزات سنگین از آب با هدف حذف یون های مس،ساخته شد. برای ساخت غشاها، پلیمر پلی وینیل کلراید به عنوان پلیمر پایه، دیمتیل استامید و تتراهیدروفوران به نسبت 15:85 به عنوان حلال استفاده شدند. ساخت غشاها با استفاده از تکنیک تهیه محلول پلیمری به صورت فیلم نازک و غوطه وری در حمام غیر حلال و تغییر فاز فیلم پلیمری صورت پذیرفت. اثر غلظت های مختلف نانوذرات اکسید روی بر عملکرد غشاء نانوفیلتراسیون ساخته شده از پلی وینیل کلراید بر حسب شار آب خالص ، آب تراوش شده از محلول نمک، درصد پس دهی، مقاومت مکانیکی و میزان اثر این نانوذرات بر گرفتگی غشاء فوق مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج بدست آمده نشان داد که غشاهای ساخته شده، در محدوده غلظت 0.2 تا 0.3 درصد وزنی از نانوذرات اکسید روی دارای بهترین عملکرد (افزایش شار آب ) می باشند.
  کلیدواژگان: پلی وینیل کلراید، غوطه وری، نانوذرات اکسید روی، نانو فیلتراسیون
 • امیر سفیری، معصومه خانچی، سعید سلطانعلی* صفحات 17-28
  افزایش میزان استفاده از نفت خام و محصولات آن منجر به کاهش منابع نفتی باکیفیت شده است. علاوه بر این پالایش نفت خام باعث تولید ته مانده پالایشی سنگینی شده که در صورت عدم ارتقاء، تنها کاربرد سوختی دارد. به همین جهت فرآیند-های مختلفی برای استفاده مجدد و مناسب از این باقی مانده های سنگین نفتی مانند قیر ابداع شده است. یکی از این فرآیندها، روش ارتقا قیر بوسیله کاهش گرانروی (ویسبریکینگ) می باشد. این روش به دو صورت سوکری و کویلی انجام می-شود. در این کار اثر افزایش فشار بر میزان بازده کک تولیدی با یک فرضیه جدید ارائه شده است. افزایش فشار با جلوگیری از خروج محصولات گازی سبک و انتقال هیدروژن بین سایر اجزا، سبب کاهش نسبت کربن به هیدروژن و کاهش کک تولیدی می شود. همچنین تاثیر زمان بر میزان تولید محصولات و تغییرات ویسکوزیته و ارتباط بین دما و زمان در دماهایی پایین تر از دماهای فرآیند کاهش گرانروی بررسی شده است.
  کلیدواژگان: کاهش گرانروی، شکست حرارتی، قیر، ویسکوزیته، شرایط عملیاتی
 • طلعت خلخالی زاویه*، محمدمهدی صالحی، علیرضا دورباش، حسین پیوس، ویدا قائدی صفحات 29-40
  تخریب درزگیرهای لاستیکی بر اثر کاهش سریع فشار گاز مسئله ای شناخته شده در صنعت نفت و گاز است. این پدیده در شیرها، فوران گیرها و کمپرسورها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. لاستیک ها به دلیل انعطاف پذیری و خواص ارتجاعی، توانایی پاسخ دهی به محرک (Self-energize)، و پوشش دهی مناسب شیار، هنوز اولین انتخاب در ساخت درزگیرها هستند. با این حال به دلیل استحکام کششی پایین در معرض تخریب بر اثر کاهش سریع فشار گاز قرار دارند. در این مقاله پس از مرور پارامترهای موثر در طراحی اورینگ های تحت فشار، طراحی اورینگ های مقاوم به گاز ترش در فشار بالا در شیرهای واحد جذب آب گاز ترش مسجد سلیمان مورد بررسی قرار گرفته و تاثیر پارامترهای ساختاری و طراحی اورینگ بر عملکرد آن ها مورد ارزیابی قرار می گیرد. سپس ارزیابی کارایی اورینگ ها در آزمون میدانی انجام گرفته و اورینگ های مناسب جهت کاربرد در شیرهای تحت فشار انتخاب می گردند.
  کلیدواژگان: اورینگ، کاهش سریع فشار گاز (RGD)، گاز ترش، درزگیر، آزمون میدانی
 • مقدسه فلاح زاده، محمود همتی* صفحات 41-49
  یکی از جدیدترین تکنولوژی های تصفیه فاضلاب ، ترکیب فرآیندهای بیولوژیکی با جداسازی غشایی می باشد که به سرعت در این صنعت درحال رشد است . فرایند MBR(بایو راکتور های غشایی) با ادغام واحدهای ته نشینی ، هوادهی و فیلتراسیون در یک راکتور، جایگزین فرآیند های تصفیه متعارف شده است که برای انواع فاضلاب ها قابل کاربرد است و راندمان مناسبی در حذف آلودگی ها دارد اما یکی از معضلات اساسی آن،گرفتگی غشا می باشد که بتدریج کارایی سیستم را کاهش می دهد. بنابراین پیدا کردن فلاکس بحرانی غشا و فعالیت در فلاکسی کمتر از فلاکس بحرانی کمک مهمی به حل مسئله می کند . در این بررسی آزمایشگاهی، فلاکس بحرانی غشا پلیمری در سامانه آزمایشگاهی MBR پژوهشگاه نفت اندازه گیری شد . پساب واحد DAF پالایشگاه تهران به عنوان پساب ورودی در نظر گرفته شده و با استفاده از روش FLUX STEP و رسم نمودارهای مربوطه، فلاکس بحرانی مشخص شد .
  کلیدواژگان: تصفیه فاضلاب، بایو راکتور غشایی، گرفتگی غشا، فلاکس بحرانی، flux step
 • علی خسروانی، رحمان زینالی، کامران قاسم زاده* صفحات 50-68
  سوخت های فسیلی منابع انرژی رو به زوالی هستند که جامعه رو به توسعه انسانی را در آینده دچار کمبود سوخت می سازد. لذا در سالهای اخیر، از جمله انرژی های مطرح، انرژی الکتریکی تولید شده به وسیله سامانه پیل های سوختی است، که به دلیل بازدهی بالا و عدم آلایندگی محیط زیست در حال حاضر راه حل مناسبی جهت عبور از تنگنای انرژی و آلودگی محیط زیست می تواند به شمار رود. این در حالی است که تلاش ها برای تولید هیدروژن از منابع تجدیدپذیر در سطحی وسیع تر، صورت می-گیرند. در این میان در دهه اخیر، فناوری نوین راکتور غشایی خورشیدی به عنوان یکی از راهکارهای موثر تولید هیدروژن طرح شده است. لذا هدف مقاله حاضر، ابتدا بررسی اجمالی و مطالعه انواع روش های تولید هیدروژن و بیان مزایا و معایب هر یک از روش ها بوده و سپس معرفی فناوری نوین راکتور غشایی خورشیدی و پتانسیل های این فناوری در تولید هیدروژن خواهد بود.
  کلیدواژگان: تولید هیدروژن، راکتورهای غشایی خورشیدی، انرژی های تجدیدپذیر
 • محمود سلیمی*، مهدی مقدسی، صادق مرادی، سیدعلی آل یاسین، حمیدرضا عرفانی راد صفحات 69-78
  در این پژوهش چند خوراک پیشنهاد شد که آزمایشات مختلفی بر روی این خوراکها انجام شد و در هر آزمایش آنالیز محصول تولیدی به دست آمد. پس از بررسی نتایج آزمایشگاهی استفاده از جریان های نفتای سبک واحد های مختلف پالایشگاه شازند با در نظر گرفتن محدودیت های افزایش ظرفیت از قبیل میزان سموم مجاز برای خوراک ورودی ، ظرفیت پمپ خوراک و همچنین سرعت فضایی مایع درون راکتور ،بهترین جریان نفتا جهت افزایش ظرفیت واحد ایزومریزاسیون نفتای تولیدی واحد آیزوماکس شناخته شد. کاهش سموم کاتالیست در واحد آیزوماکس یکسری تغییرات عملیاتی نیز اعمال شد و مخلوط این نفتا با خوراک تامینی از واحد NHT2 به نسبت 1 به5، ظرفیت خوراک واحد ایزومریزاسیون را تا 25 درصد بیشتر از حالت فعلی بالا برد که افزایش تولید آیزومریت، باعث سودآوری بالا در پالایشگاه اراک گردید.
  کلیدواژگان: ایزومریزاسیون، ایزومریت، افزایش ظرفیت، سرعت فضایی مایع درون راکتور، آیزوماکس
 • علمی کاربردی
 • مهدی کریمی* صفحات 79-98
  یکی از مسایل عمده ای که در زمینه تجارت خارجی هر کشور مطرح می شود، موضوع آثار جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی بر صادرات و واردات می باشد. تامین منابع مالی خارجی و بکارگیری روش های متنوع آن یکی از ابزار و پیش نیازها برای توفیق کشورها در دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی و محقق نمودن اهداف کلان توسعه ای آنها است. بین روش های گوناگون تامین مالی خارجی، سرمایه گذاری مستقیم خارجی یکی از کارآمدترین و تاثیرگذارترین روش ها به ویژه از منظر کشورهای میزبان است. در این میان، در کشورهای میزبان و پذیرنده سرمایه های خارجی ابزارهایی وجود دارند که می توانند بر جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی اثر گذار باشند. آگاهی از چگونگی اثرگذاری این ابزارهای پیشبرد می تواند بر تصمیم گیری اقتصادی کشور در جذب سرمایه های مستقیم خارجی مفید واقع گردد.
  کلیدواژگان: سرمایه گذاری مستقیم خارجی، رشد اقتصادی، ابزارهای پیشبرد فروش
 • محمود محمودزاده، مسعود ملااسمعیل* صفحات 99-108
  هدف این مطالعه، بررسی رابطه بین جبران خدمات مالی با بهره وری نیروی انسانی می باشد.روش تحقیق توصیفی - پیمایشی از نوع همبستگی است. جامعه ی آماری این پژوهش را کلیه کارکنان ستادی شرکت ملی پالایش و پخش به تعداد 714 نفر تشکیل می دهند.با استفاده از جدول مورگان تعداد 250 نفر به صورت تصادفی ساده به عنوان نمونه انتخاب شدند.در این پژوهش از دو پرسشنامه جبران خدمات مالی و بهره وری نیروی انسانی استفاده گردید.روایی آنها با استفاده از نظرات خبرگان و کارشناسان تایید و پایایی آنها با استفاده از آلفای کرونباخ به ترتیب 75% و 82% به دست آمد. برای آزمون فرضیه ها از آزمون اسپیرمن و تحلیل واریانس رگرسیون استفاده شد . نتایج نشان داد که بین جبران خدمات مالی با ابعاد (مالی مستقیم و مالی غیر مستقیم) با بهره وری نیروی انسانی در شرکت ملی پالایش و پخش رابطه معنی داری وجود دارد .
  کلیدواژگان: جبران خدمات مالی، بهره وری نیروی انسانی، شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی
|
 • Sayedmohsen Hosseini, Reza Eshqipuor, Abdolreza Moghadasi * Pages 5-16
  In this study, nanocomposite membranes have been fabricated to remove Cu ions from waste water by nanofiltration. Membrane were prepared by phase inversion technique. Dimethylacetamide (DMAC) and Tetrahydrofuran (THF) were used as solvent. The effect of zinc oxide nanoparticle concentration as inorganic filler additive in the casting solution on properties of PVC based nanofiltration membrane was studied. For the membrane characterization, permeability flux, pure water flux, selectivity, tensile resistance analyses were carried out. The modified membrane containing 0.2-0.3 %wt NPs showed more appropriate performance. The modified membrane containing 0.2-0.3 %wt NPs showed more appropriate performance. The modified membrane containing 0.2-0.3 %wt NPs showed more appropriate performance.
  Keywords: Nanocomposite, Polyvinylchloride, Phase inversion, Zinc oxide nanoparticles, Nano filtration
 • Saeed Soltanali * Pages 17-28
  Increased consumption of crude oil and its derivatives has resulted in reduction of high quality petroleum sources. In addition, refining crude oil gives heavy cuts, which can only be used as fuel if not upgraded. Therefore, different processes have been developed for appropriate applications of such heavy residues as tar. One of the processes for upgrading tar is reduction of viscosity (visbreaking). This is performed by soaker and coil methods. In this work, the effect of increased pressure on coke yield by a new hypothesis has been introduced. Increasing pressure reduces carbon to hydrogen ratio and coke formation by preventing the release of light gaseous products and hydrogen transfer between the other components. Furthermore, the effect of time on the amount of production and viscosity variations as well as the relation between temperature and time at temperatures below viscosity conversion process temperature has been investigated.
  Keywords: Visbreaking, Thermal Cracking, Bitumen, Viscosity, Operation Conditions
 • Talat Khalkhali *, Mohammad Mahdi Salehi, Alireza Dourbash, Hossein Pious, Vida Ghaedi Pages 29-40
  Failure of elastomeric seals due to Rapid Gas Decompression (RGD) under high pressure is a known problem in the oil and gas industry. This phenomenon has significant importance in valves, blow out preventers and compressors. Elastomeric materials because of flexibility, resilience, ability to Self-energize and to compensate for housing tolerances, surface textures and scratches are still the first choice of sealing materials. However O-ring decomposition due to the rapid gas decompression (RGD) is a serious threat for rubbers because of their low tensile strength. In this paper, after studying the effective parameters in design of under pressure seals, design and manufacture of sour gas resistant O-rings applied in high pressure valves of a petrochemical unit (water absorption from sour gas plant of Masjed Soleyman) were investigated. The effect of structural parameters and design variables on the performance of O-rings was also evaluated.
  Keywords: O-ring, Rapid Gas Decompression (RGD), Sour gas, Seal, Field Test
 • Moghadaseh Fallahzadeh, Mahmood Hemmati * Pages 41-49
  One of the newest technologies in wastewater treatment is the combination of the biologic process with membrane separation , that is growing very fast in this industry. MBR process with combination of sedimentation unit, Aeration and filtration in a reactor, replaced instead of usual treatment process that is using for all kind of wastewater with a good efficiency in pollution removal but fouling is the most important problem in it, that decline the MBR efficiency .So founding membrane critical flux and working under this flux ,is an important help for dissolving this problem. In this lab research polymeric membrane critical flux in MBR poilot measured in RIPI for Tehran refinery of DAF unit wastewater and with using of flux step method and ther diagrams critical flux specified.
  Keywords: Wastewater treatment, membrane bioreactor, membrane fouling, critical flux, flux step
 • Kamran Ghasemzadeh, Kamran Ghasemzadeh * Pages 50-68
  Fossil fuels are nonrenewable energy resources, which developing society will be confronted with lake of fuel in the future. Hence, in recent years, among the usable energies, electrical energy produced by the fuel cell can be considered as a promising option owing to its high efficiency and low environmental emissions as well as the use of hydrogen as a clean fuel. However, the world efforts to produce hydrogen from renewable sources is widely carried out. Whereby, in last decades, the novel solar membrane reactor (MR) technology as one of the effective ways to produce hydrogen from renewable sources has been proposed. Therefore, the main purpose of this study is the overview of hydrogen production methods and investigation of their benefits and drawbacks. Moreover, after introducing the new solar MR technology, the potentials of this technology for hydrogen production will be discussed.
  Keywords: hydrogen production, solar membrane reactors, Renewable energy
 • Mehdi Moghadasi, Seyed Ali Aleyasin, Hamid Reza Erfani Rad, Mahmuod Salimi * Pages 69-78
  In this study, after examining lab results of light naphtha streams of various units of Shazand refinery, the best naphtha stream to increasing capacity of Isomerization unit, Naphtha produced by Isomax unit was identified, of course, a series of operational changes to reduce the catalyst poisons was applied in the Isomax unit.
  Mixture of naphtha with feed supplied from NHT2 (ratio of 1: 5) increased feed capacity of Isomerization unit up to 25 percent more than the current. Increasing Isomerate production generated a net profit for the company.
  In Addition to the allowed amount of pesticides for input feed, the reactor feed pump capacity and Space velocity of the liquid inside the reactor as limiting the capacity isomerization unit, have been checked.
  Keywords: Isomerization, Isomerate, light naphtha, Optimization, Isomax
 • Mahmoud Mahmoudzadeh, Masoud Mollaesmaeil * Pages 99-108
  The aim of this study was to Examine the relationship between the financial Services compensation with is productivity manpower.Procedure descriptive survey of correlation. The population consists of all staff of the National Refining and Distribution company to number 714. Morgan using 250 randomly selected examples. In this study of tow questionnaire financial Services compensation and manpower productivity were used. They confirmed the validity of the use of experts and professionals and their reliability using Cronbach's alpha, respectively, 75% and 82%, respectively. To test the hypothesis Spearman test and regression analysis of variance was used . The results showed that between the financial Services compensation with dimensions (financial direct and indirect financial) with manpower productivity at the National Refining and Distribution company there is a significant relationship
  Keywords: Financial services compensation, manpower productivity, Oil Refining, Distribution Company