فهرست مطالب

توسعه مهندسی بازار - پیاپی 58 (آذر و دی 1396)
 • پیاپی 58 (آذر و دی 1396)
 • 76 صفحه، بهای روی جلد: 120,000ريال
 • تاریخ انتشار: 1396/09/25
 • تعداد عناوین: 18
|
 • یادداشت
 • استارت آپ، کارآفرینی، و گیمیفیکیشن در صنعت بانکداری
  پرویز درگی صفحه 4
  «استارت آپ» و «کارآفرینی» موضوع محوری شماره های پیشین و همین شماره ی «توسعه مهندسی بازار» است که پیش روی شماست؛ سال یازدهم، آذر و دی ماه 1396، شماره ی 58.
  سرمقاله ی این شماره را با عنوان «سلسله مراتب هدف»، آنتونیو نیتو رودریگز (Antonio Nieto Rofriguez) به سفارش مجله ی توسعه مهندسی بازار تحریر و ارسال کردند.
 • سرمقاله
 • سلسله مراتب هدف
  آنتونیو نیتو رودریگز صفحه 6
  اولویت بندی معمولا به عنوان یک مهارت شخصی دیده می شود. وقتی به نحوه ی گذراندن وقت خود در امروز، این هفته، این ماه، یا امسال نگاه می کنید، کارهای خود را اولویت بندی می کنید. اما لازم است بدانید که اولویت بندی یکی ازتواناییهای مهم هر سازمانی نیز به شمار می رود. در واقع، دلیل و چگونگی اولویت بندی فعالیتهای سازمانها به منظور نیل به موفقیت شان امری ضروری است. با این حال، جای تعجب است که اولویت بندی یکی از کم اهمیت ترین موضوعاتی است که در طول عمر یک سازمان به آن توجه می شود و کمتر مفهوم آن درک شده است.
 • اخبار بازاریابی
 • بازار خبر / همایش «انقلاب صنعتی چهارم و نقش آن در بازاریابی»/ فصلنامه ی علمی پژوهشی «تحقیقات بازاریابی نوین»/ تبلیغ کریسمسی مایکروسافت و یک ماجراجویی در فضا/ کریسمس؛ وال مارت جلوتر از فناوریهای آنلاین آمازون...
  صفحه 10
 • کارآفرینی
 • گفت و گو با دکتر محمدابراهیم محجوب
  صفحه 16
  محمدابراهیم محجوب، در زمره ی اندیشمندان و متفکران ایرانی است با «ذهن میان رشته ای»؛ متولد 1330 تهران، دکتری رشته ی مکانیک با گرایش دینامیک سیستمها از دانشگاه اوتاوای کانادا، استاد دانشگاه امیرکبیر و کانادا.
  محجوب برای پاسخ به پرسشهای کنونی ایران، همواره بین مهندسی و علوم انسانی یعنی مکانیک، تئوری شبکه ها، مدیریت، تاریخ، و ادبیات ایرانی پلی برقرار می سازد، همچنین بین سنت و مدرنیته.
  کافی است به کتابهای تالیفی و ترجمه ای او بنگریم که برخی از آنها عبارتند از: سرشت فناوری، چرا چیزها می شکنند؟، جستارهایی در مدیریت، جستارهایی در رهبری، قوی سیاه، مدیران برجسته سخن می گویند، رهبری پروژه، فرهنگ سازمان، هشت خوان تحول، مدیریت کورش کبیر، فرازونشیب مدیریت در فور و کرایسلر، مدیریت پروژه به اندازه، کاروان امید، علم، بنیان علمی برای جهان عقلانی،ه مدیرانه های ایرانی، از چشم سیمرغ، چکیده ی رویدادهای شاهنامه (که در واقع کتابی است گزیده برای مهندسان تا شاهنامه را بیشتر بدانند).
  دکتر محمدابراهیم محجوب تجربه ای درخشان در پتروپارس و ساخت پالایشگاه دارد، اما همواره دغدغه اش به پرسشهای علوم انسانی این مرزوبوم است. از او خواستیم به کارآفرینی و آسیب شناسی آن در ایران بپردازد که پرلطف پاسخگوی پرسشهای ما بودند.
 • هوش مصنوعی
 • هوش مصنوعی و تجربه ی رفتار مصرف کننده
  علی خادم صفحه 20
  امروزه ما به دوران جدیدی از فناوری و هوش مصنوعی وارد شده ایم، و فرصتهای هیجان انگیزی برای بازاریابی و تجربه ی مصرف کنندگان به وجود آمده است. این امر مزایای قابل توجهی برای مصرف کنندگان دارد و خدماتی که از این طریق به آنها ارائه می شود، بسیار سریعتر از روش سنتی است.
  ایده ی پیشنهادهای ابرشخصی سازی شده مانند آمازون گو (Amazon Go) که در آن فرد وارد فروشگاه می شود، آنچه می خواهد انتخاب می کند، و بدون آنکه در صف معطل بماند هزینه ی آنها را پرداخت می کند، رو به گسترش است. همه از ورود هوش مصنوعی به عرصه ی بازاریابی و خدمات مصرف کنندگان صحبت می کنند، اما باید دید واقعیت ورای این استقبال هیجان زده چیست.
 • بازاریابی بین الملل
 • رستوران ها و جهانی شدن مزه های ملی
  ابراهیم زارع پور صفحه 22
  پیتزای هاوایی با آناناس؟ لازانیا با طعم نان ذرت و مرغ کبابی شده و تند مکزیکی؟ قهوه ی لاته بدون شیر در یک شیرینی پزی فرانسوی؟ یک دسر پر پنیر؟ موس شکلاتی سیاه؟ بستنی به همراه سس تلخ اسپانیایی؟ و یا سوشی به سبک برزیلی؟
  با جهانی شدن فرهنگ میان کشورهای مختلف، غذاها نیز محدود به یک کشور نمانده و وارد فرهنگهای دیگر شده اند. اما این موضوع مسائلی را به دنبال خود به وجود آورده است. برای مثال آیا مردم یک کشور نوع اصلی و اصیل یک نوع غذا یا نوشیدنی را مصرف کنند؟ این غذا یا نوشیدنی چقدر به نوع اصلی آن در کشور خودش شباهت دارد؟ شرکتها و صنعتگران عرصه ی غذا چقدر این توانایی را دارند که نوع اصیل یک غذا یا نوشیدنی را در فرایند تولید حفظ کنند و قبل از اینکه به مردمان تازه ای ارائه شود، مانع از تغییر ویژگیهای اصلی آن شوند و فرهنگ آن غذا یا نوشیدنی را آنگونه که هست به مخاطبان تازه معرفی کنند؟
 • همایش
 • تحلیل محیط کار و کسب و مهندسی اجرا
  منیره محسنی فر صفحه 24
  همایش آموزشی تحلیل محیط کاروکسب و مهندسی اجرا با سخنرانی دکتر مرتضی عمادزاده، استاد برجسته اقتصاد و عضو هیات علمی سازمان مدیریت صنعتی، و دکتر حسین ظهوریان، مشاور مدیریت و متخصص مهندسی اجرا به همت انجمن علمی مدیریت اجرایی ایران و انجمن علمی بازاریابی ایران در تاریخ یکشنبه، 21 آبان ماه از ساعت 16 تا 19 در سازمان فنی وحرفه ای کشور برگزار شد.
  در این همایش، ابتدا پرویز درگی، رئیس انجمن علمی بازاریابی ایران، ضمن خوشامدگویی به شرکت کنندگان، به مروری بر همایشهای پرداخت که تاکنون از سوی انجمن مدیریت اجرایی ایران و انجمن علمی بازاریابی ایران برگزار شده است. در ادامه، دکتر مرتضی عمادزاده، سخنرانی خود را با عنوان «تحلیل شرایط کاروکسب ایران» آغاز کرد. گزارشی از آن همایش را می خوانید.
 • گفت و گو
 • فیلیپ کاتلر و نسخه های تجویزی او برای بازاریابی «اکنون و حالا»
  مرتضی امیرعباسی صفحه 28
  کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه صاحبنام شیکاگو دریافت کرد ودوره ی تخصصی دکتری اقتصاد را در دانشگاه ماساچوست گذراند. او یک اقتصاددان مسلم است، آنگونه که سه نفر از اساتید وی نیز از برندگان نوبل اقتصاد بوده اند: میلتون فریدمن، پاول ساموئلسون و رابرت سولو. با این همه، نام او در دنیا مترادف با بازاریابی نوین است.
  پروفسور فیلیپ کاتلر، نامی است که از او با عنوان اثرگذارترین بازاریاب تمام دوران یاد می شود. کاتلر اولین کتاب خود را با عنوان مدیریت بازاریابی در سال 1967 به چاپ رساند. این کتاب افزون بر 15 نوبت ویرایش شده و میلیونها نسخه از آن در سطح جهان به فروش رسیده است. آخرین کتاب کاتلر نیز با عنوان «مواجهه با نظام سرمایه داری» با اقبال جهانی روبه رو شد.
  کاتلر بر اساس آنچه مکتب کاتلریسم نامیده می شود، باور دارد که بازاریابی بخشی از فلسفه ی مدیریت مدیران است؛ باوری که استحکام بخش پایه های علم مارکتینگ بوده است. در ادامه، مصاحبه ی خواندنی و جدید آلن بی. هارت، از نویسندگان cmo را با این کهنه سرباز بازاریابی می خوانیم.
 • گیمیفیکیشن
 • کاربرد گیمیفیکیشن در صنعت بانکداری
  احمد آخوندی، محسن جاویدموید صفحه 36
  گیمیفیکیشن (بازی پردازی/بازی طور) کاربردهای متنوع و فراوانی دارد در آموزش، خدمات، بهداشت، صنایع گوناگون نظامی، حمل ونقل و... و همچنین در صنعت بانکداری.
  با وجود این، ما در ایران اطلاعات اندکی در این باره داریم. انتشارات بازاریابی تاکنون یک کتاب منتشر کرده با عنوان «بازی پردازی در بازاریابی» (سال 1395). یک کتاب نیز زیر چاپ دارد با عنوان «چرا بازیها در کاروکسب سودمند هستند؟» (1396). تعداد کتابهای تالیف یا ترجمه ای در ایران در این باره به عدد انگشتان یک دست نمی رسد.
  «کاربرد گیمیفیکیشن در صنعت بانکداری» با ترجمه ی عماد ضیائی و پویان ثقه الاسلامی به تازگی چاپ و منتشر شده است که انگیزه ی گفت وگوی ما در این شماره ی مجله است.
  عماد ضیائی، مترجم نخست این کتاب، نخست از کاربردهای گیمیفیکیشن در صنعت بانکداری می گوید، همچنین از بانکهای گوناگونی نام می برد که از گیمیفیکیشن برای فعالیهای خود بهره مندند، و در پایان، چالشهای ایران را درباره ی کاربرد گیمیفیکیشن تشریح می کند.
  شایسته ی عنوان است با حضور نسل هزاره در سازمانها، شرکتها، بنگاهها، و موسسات، هم به عنوان مدیران ارشدف مدیران میانی، کارشناسان، و هم به عنوان کاربرانی که از اساس، زندگی را با موبایل، لپ تاپ، دنیای مجازی، اینترنت، آی پاد، آی پد آغاز کرده اند، در صنعت بانکداری و در بسیاری از شرکتها ناگزیریم فعالیتهای خود را در قالب گیمیفیکیشن طراحی و اجرا کنیم؛ در غیراین صورت، از گردونه ی فعالیتها حذف خواهیم شد. این پیش بینی کارشناسان آینده نگر است.
 • تبلیغات
 • تبلیغات خلاقانه و نوآور
  فاطمه شیرازی صفحه 40
  تبلیغات خلاقانه، منبع ایده های شگفت آفرین است. در این صفحات شما با دامنه ای از تبلیغات سس، ایرلاین، رستوران، کمپین اهدای عضو، رنگ ساختمانی، اهدای خون و... آشنا می شوید که هر یک می توانند الهام بخش ایده های شما باشند.
 • ارزیابی تبلیغات ایران؛ نمونه های موفق، و پارادایم جدید
  زهرا جورابلو صفحه 44
  مجتبی محمدیان، موسس مجموعه ی کافه بازاریابی و فعال حوزه ی تبلیغات با سابقه ای 15 ساله، به گفته ی خودش افتخار همکاری با برندهای بزرگی مثل بانک ملت، میهن، بارز، بیمه ی پارسیان و بیمه ی نوین را داشته است.
  کار اصلی او در حال حاضر مشاوره، آموزش و تدریس در حوزه ی تبلیغات است. گپ وگفت ما با محمدیان، درباره ی آسیب شناسی تبلیغات کنونی ایران بود و به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی پرداختیم که پارادایم جدید تبلیغات است.
 • گفت و گو با مدیران آژانس تبلیغاتی آنومالی (Anomaly)
  محمد براتی نیا صفحه 50
  ادایج (AdAgd)، آنومالی (Anomaly) را «آژانس تبلیغاتی سال 2017» انتخاب کرد. آنومالی همچنین عنوان «خلاق ترین» آژانس سال را به خود اختصاص داد. این آژانس تبلیغاتی که مدیرعاملش آن را آژانس نمی داند بلکه، یک «ناهنجار» برای کمک به برندها می داند را کارل جانسون (Carl Johnson) و جیسون دی لند (Jason DeLand) در سال 2004 در نیویورک سیتی تاسیس کردند.
 • تجربه ی مشتری
 • مدیریت تجربه ی مشتری یعنی درآمد بیشتر صاحبان کار و کسب / گفت و گو با حجت اله دهقان، و سیدباقر فتاحی، مولفان کتاب «مدیریت تجربه مشتری»
  صفحه 56
  «مدیریت تجربه ی مشتری» کتابی است تالیفی اثر حجت اله دهقان، و سید باقر فتاحی، که به تازگی در انتشارات بازاریابی چاپ و روانه ی بازار شد. 271 صفحه، قطع رقعی، به قیمت 25 هزار تومان.
  گفت وگوی ما با مولفان کتاب از «سودمندی تجربه ی مشتری» آغاز شد و به وظایف مدیران در کاروکسب های گوناگون بویژه خرده فروشیها انجامید که چگونه باید تجربه ی مشتری را مدیریت کنند (که طبعا با مدیریت مبتنی بر فناوریهای روز توام با نقشه ی راه، درآمد و منافع بیشتری نیز نصیب کاروکسب ها خواهد شد).
  حجت اله دهقان به تازگی در هفته ی پژوهش از سوی پژوهشکده ی پولی و بانکی (بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران) به عنوان پژوهشگر منتخب بانک توسعه تعاون برگزیده شد. وی همچنین دو کتاب ترجمه ای دیگر نیز در حوزه ی تجربه ی مشتری دارد که منتشر شده است؛
  1. مشتری شهودی؛ 7 دستورالعمل برای ارتقای تجربه مشتری به سطوح بالاتر
  2. اندازه گیری تجربه مشتری؛ نحوه ی توسعه و پیاده سازی استراتژیهای سودآور تجربه مشتری
 • بسته بندی
 • بسته بندی خلاقانه و نوآور
  امیرحسین الماسی صفحه 60
  بسته بندی دنیایی است از «دانش» و «هنر»، خلاقیت و علم که برای به کارگیری آن بهتر است از دنیای کنونی الهام گرفت؛ یعنی کوشش شرکتهایی را دید که برای بسته بندی آب، جوراب، روغن، شکلات، موادغذایی، عسل، آرد، نودل، شکر، و... این خلاقیتها را به کار بسته اند.
 • مذاکره
 • مذاکره با ژاپنی ها
  ابراهیم زارع پور صفحه 64
  آشنایی با ویژگیها و خصوصیات ژاپنی ها بخشی از اطلاعات و آگاهیهایی است که بازرگانان ایرانی به آن نیاز دارند. مقاله ی حاضر کوشیده تا افزون بر این نوع از اطلاعات و آگاهیها، نکات کلیدی در مذاکره با ژاپنی ها را با جزئیات معرفی کند.
 • فیلمهای بازاریابی
 • درسهایی برای استارت آپ ها: توصیه های میلیون دلاری 50 کارآفرین برتر جهانی
  سعید خیرآبادی صفحه 68
  کارآفرینان برتر جهانی چگونه توانسته اند «نوآوری ویرانگر» را به راه اندازند؟ پاسخ این پرسش را در فیلم 19 دقیقه ای ببینید با عنوان «درسهایی برای استارت آپ ها» که پاسخهای میلیون دلاری دارد؛ آن هم از زبان 50 کارآفرین برتر جهانی که با وجود قدمت، هنوز هم استارت آپ های جهانی هستند!
  فیلم «درسهایی برای استارت آپ ها: توصیه های میلیون دلاری 50 کارآفرین برتر جهانی» 19 دقیقه است به زبان انگلیسی که از سوی شرکت TMBA در ایران ترجمه و با زیرنویس فارسی تکثیر شده است: قیمت: 2 هزار تومان. تلفن خرید 71 و 66408251 (021) ؛ فروش آنلاین: www.MarketingShop.ir.
 • کتابفروشی بازاریابی
 • تازه ترین کتابهای بازاریابی، تبلیغات، و فروش: سرخ و سیاه/ گفت وگو با اساتید ایرانی بازاریابی در جهان/ واژه نامه ی استارت آپ انگلیسی به فارسی/ تجارت الکترونیکی با رویکرد مدیریتی/ / مواجهه با نظام سرمایه داری/ نورولیدرشیپ، سهم مغز در رهبری کاروکسب/ بازاریابی سبز/ تصویربرداری الکتروعصبی مغز در بازاریابی/ مدیریت استراتژیک/ بازاریابی صنعتی
  صفحه 70
 • فیلم آموزشی دانشگاه هاروارد (همراه با زیرنویس فارسی) و فرم اشتراک دوماهنامه «توسعه مهندسی بازار» / عنوان و موضوع فیلم آموزشی این شماره: درسهایی برای استارت آپ ها، توصیه های میلیون دلاری 50 کارآفرین برتر جهانی/ مصاحبه با: 50 کارآفرین برتر جهانی شامل: استیو جابز، جف بزوس، مارک زاکربرگ، ایلان ماسک، و...
  صفحه 76