فهرست مطالب

علوم و فنون بسته بندی - پیاپی 33 (بهار 1397)
 • پیاپی 33 (بهار 1397)
 • تاریخ انتشار: 1397/06/30
 • تعداد عناوین: 11
|
 • سرمقاله
 • فاروق خلیفه زاده، ایمان شهابی قهفرخی * صفحه 6
  اکسیژن یکی از عوامل اصلی فساد در صنعت مواد غذایی است. این گاز از طریق اکسید کردن موادغذایی حساس به اکسیژن اثر نامطلوبی بر روی خصوصیات تغذیه ای و ظاهری آن ها ایجاد می کند. از این رو افزایش ایمنی و ایجاد مقبولیت از دیدگاه مشتری نسبت به مواد غذایی حساس به اکسیژن نیازمند یک مانع برای حفاظت از آن ها در برابر اکسیداسیون است. در سال های اخیر بسته بندی جاذب اکسیژن به عنوان یک بسته بندی فعال به منظور جلوگیری از واکنش اکسیژن با مواد غذایی ایفای نقش می کند. این جاذب ها بر اساس مکانیسم های مختلف با این گاز وارد واکنش شده و با بیرون راندن آن باعث حفظ تمام خصوصیات مواد غذایی از جمله: عطر، طعم، رنگ و ارزش تغذیه ای می شود؛ همچنین ایمنی و عمر ماندگاری موادغذایی را از زمان تولید تا مصرف افزایش داده و مانع کاهش کیفیت موادغذایی می شوند. جاذب های اکسیژن متناسب با نوع موادغذایی انتخاب شده و در داخل بسته بندی های موادغذایی مانند: نان، قهوه، چای، کیک، شیرینی، نوشیدنی ها، فرآورده های گوشتی، میوه ها و سبزیجات بکار گرفته می شوند.
  کلیدواژگان: بسته بندی فعال، جاذب اکسیژن، مواد غذایی حساس به اکسیژن
 • سمیرا محمدی، زهرا خوشنود * صفحه 16
  بسته بندی و فرآوری مواد غذایی نقش مهمی در نگهداری طولانی مدت و حفظ ارزش غذایی ترکیبات مختلف دارد. انواعی از روش های فرآوری در آماده سازی مواد غذایی از جمله آبزیان خوراکی به کار گرفته می شود. بسته بندی در خلا و یا بسته بندی توسط اتمسفر اصلاح شده از جمله روش های متداولی است که در بسته بندی آبزیان خوراکی مانند انواع ماهی ها مورد استفاده قرار می گیرد. کاهش بار میکروبی این مواد غذایی و ممانعت از رشد باکتری ها در طی زمان نگهداری تا مصرف آن، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مهم ترین باکتری های آلوده کننده مواد غذایی دریایی که می توانند موجب ایجاد بیماری در مصرف کنندگان شوند شامل: سالمونلا، لیستریا، شیگلا و انتروکوک ها هستند. در مقاله حاضر به بررسی و معرفی روش های متداول بسته بندی مواد غذایی دریایی و میزان تاثیر آن ها بر کاهش بار میکروبی مواد غذایی پرداخته می شود.
  کلیدواژگان: آلودگی باکتریایی، ماهی بسته بندی، بار میکروبی
 • شادمان پورموسی * صفحه 26
  با توجه به نقش تاثیر گذار مولفه رقابت در موفقیت یا شکست یک سازمان، یکی از مهم ترین اهداف مدیران ارشد و صاحبان واحدهای تولیدی، درک وضعیت شرکت آن ها از نظر رقابت است. این مقاله وضعیت رقابت در واحدهای صنایع کارتن سازی در کشور را با استفاده از ماتریس (SPACE) ارزیابی موقعیت و اقدام راهبردی نشان می دهد. بر این اساس هر واحد تولیدی یکی از چهار نوع راهبردهای تهاجمی، محافظه کارانه، تدافعی و رقابتی را در مورد رقبا می تواند انتخاب کند. مقادیر هر یک از عوامل تعیین کننده در این ماتریس از طریق پرسشنامه ای که کارشناسان، سرپرستان و مدیران واحدهای کارتن سازی تکمیل نمودند به دست آمد و این عوامل در چهار گروه توان مالی، توان صنعت، ثبات محیط و مزیت رقابتی دسته بندی شدند. نتایج به دست آمده از تحلیل ماتریس ارزیابی موقعیت و اقدام راهبردی نشان داد که واحدهای تولیدی در صنعت کارتن سازی در موقعیت های تهاجمی، رقابتی و تدافعی هستند ولی بخش اعظمی از شرکت ها باید از راهبردهای تدافعی در شرایط رقابتی با توجه به محدودیت های داخلی و محیطی بهره مند شوند.
  کلیدواژگان: کارتن سازی، مزیت رقابتی، راهبردی، ثبات محیط، توان مالی، توان صنعت
 • وحید شرفی *، هادی آقایی، زهره محمدیاری صفحه 34
  بسته بندی به عنوان یکی از بخش های اساسی محصول، نقشی حیاتی در خلق مزیت رقابتی پایدار دارد. بسته بندی به عنوان فروشنده خاموش، در بازاریابی از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است و آخرین حلقه ارتباطی شرکت با مصرف کنندگان است و شاید تنها نماینده شرکت است که در محل کار و زندگی مشتریان تا مدت ها پس از خرید، باقی می ماند. هدف تحقیق حاضر، بررسی تاثیر عناصر بسته بندی بر خرید اجباری والدین می باشد. این تحقیق کاربردی می باشد و روش بررسی در آن، به صورت توصیفی-پیمایشی است. جامعه آماری این تحقیق، والدینی هستند که دارای فرزند 5 تا 10 ساله بوده و در شهر ایلام نیز ساکن می باشند. با توجه به اینکه اطلاعات دقیقی از جامعه آماری در دسترس نبوده، جامعه را نامحدود در نظر گرفته و با استفاده از فرمول حجم جامعه نامحدود تعداد 384 نفر با روش نمونه گیری هدفمند و در دسترس انتخاب شدند. ابزار گردآوری اطلاعات، پرسشنامه های استاندارد بوده و برای تجزیه و تحلیل اطلاعات نیز از نرم افزار لیزرل استفاده شده است. نتایج نشان دادند که رنگ بسته بندی تاثیری به اندازه 87/0، تصاویر بسته بندی تاثیری به اندازه 82/0 و لوگوی بسته بندی تاثیری به اندازه 79/0 بر خرید اجباری والدین دارند. در بین تمام موارد، رنگ بسته بندی بیشترین تاثیرگذاری را بر خرید والدین داشته است، زیرا استفاده از رنگ های شاد و متفاوت موجب جذب کودکان می شود و اولین چیزی که کودکان در بسته بندی محصول ادراک می کنند، رنگ بسته بندی است.
  کلیدواژگان: بسته بندی، خرید اجباری، رنگ بسته بندی، تصاویر بسته بندی، نشان تجاری
 • مجتبی گیوی * صفحه 50
  امروزه بدون صنعت بسته بندی، جهان پیرامون ما قابل تصور نیست. این هنر و صنعت که از دیر باز با بشر همراه بوده در یکی دو قرن اخیر، روز به روز تکامل پیدا کرده و بر اهمیت و کارایی هایش افزوده می شود. بدون دنیای رنگارنگ و جذاب بسته ها، نه تنها رشد و توسعه اقتصادی متوقف می شد، بلکه از وجود بسیاری کالاها بی بهره می ماندیم. ما به مدد بسته بندی، کالاها را حمل، نگهداری و حتی در مواردی مصرف می کنیم. بسته بندی ها ما را به سمت کالاها جذب می کنند. کارایی و گیرایی بسته ها، رابطه ای مستقیم و تنگاتنگ با میزان فروش محصولات دارد. نقش طراحی گرافیک، چاپ و بسته بندی موفق یک کالا در صادرات، در ورود به بازارهای جهانی و نیز افزایش کالاهای تولیدی و فروش کالا بسیار چشمگیر است. این در حالی است که صنایع داخلی ما از داشتن یک چنین تفکر موفقی تا حد زیاد بیگانه است. عوامل متعددی در جذابیت بسته بندی و تاثیر آن بر جلب توجه مشتریان موثر است. در این مطالعه به نقش طراحی و گرافیک بسته بندی از جمله رنگ، ساختار، تصاویر، ترکیب بندی، نوشتار و سایر متغیرهای مربوط در جذب مشتری و کمک به فروش کالا را مورد بررسی قرار می دهیم. همچنین به فرصت های پیش روی تولید کنندگان در زمینه استفاده از بسته بندی جذاب، با ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خام فروشی محصولات و نیز دستیابی به مزیت رقابتی با استفاده از فناوری های نوین در صنعت بسته بندی در بازارهای داخلی و خارجی پرداخته می شود.
  کلیدواژگان: گرافیک، هنر طراحی، بسته بندی، بازاریابی، فروش
 • روزبه اسدی خوانساری *، محمدرضا دهقانی فیروزآبادی صفحه 64
  بخش عمده مواد بسته بندی کننده از مواد غیر قابل تجزیه هستند که توجهی به افزایش تقاضای حفظ محیط زیست ندارند. بنابراین چند بسپار (پلیمر) زیستی در جهت توسعه مواد بسته بندی زیست تخریب پذیر در صنایع غذایی به کار برده شده اند. دراین مقاله، به بررسی انواع بسپارهای زیستی، جوهرهای چاپ و خواص نوری کاغذ پرداخته شده است. خواص ممانعتی، بستگی زیادی به نفوذ اکسیژن و رطوبت از مواد بسته بندی کننده دارند. امکان ارتقاء خواص محافظتی این مواد در مقابل شرایط جوی از طریق پوشش های چاپ شده وجود دارد. برای بهبود کارآیی ممانعتی مواد بسته بندی، جوهرهای جدیدی بررسی شده اند. تعیین خواص نوری در مواد بسته بندی به کنترل کیفیت و صرفه جویی منابع کمک می کند. گاهی در هنگام فروش کاغذ، خواص نوری مهم تر از خواص فیزیکی و مکانیکی است. خواص نوری کاغذ بسته بندی شامل رنگ، درجه روشنی، ماتی و جلا است. بهبود شرایط رنگ و ظاهر بسته بندی به ارتقاء کیفیت بسته بندی مواد کمک می کند. انجام آزمون های استاندارد درجه روشنی و رنگ به ارتقاء کیفیت چاپ و بسته بندی و نیز به صادرات کالا کمک می کند.
  کلیدواژگان: خواص نوری، کاغذ، رنگ، بسته بندی
 • جعفر محمدزاده میلانی *، پیمان مظفری صفحه 72
  بسته بندی محسوس ترین راه ارتباطی محصول یا نشان تجاری برای مصرف کننده است. هنگام تعیین و انتخاب رنگ برای محصول جدید، متخصصان بسته بندی باید مصرف کننده را در نظر داشته باشند. اولین گام، تعیین پیغامی است که توسط مصرف کننده دریافت می شود. براساس پیام، یک طرح رنگی که نشان دهنده این پیام است، انتخاب می شود. واقعیت این است که رنگ بسیار سریع تر از متن یا گرافیک های پیچیده به خاطر سپرده می شود. به همین دلیل، تحقیقات اساسی بر روی محصولات مشابه لازم است. در نهایت متخصصان بایستی توجه مصرف کننده را به محصول جلب کنند. توجه به این مراحل اساسی و پایه، نقش مهمی در موفقیت بسته بندی خواهد داشت. هدف این مقاله، بررسی تاثیر رنگ در بسته بندی به منظور جلب توجه مصرف کنندگان و بررسی عوامل تاثیر گذاری مانند جنسیت، سن، سطح درآمد و غیره بر روی رنگ انتخابی و ترجیحی مصرف کننده است، تا منجر به ارایه راهکارهایی برای پژوهش های بعدی در این راستا گردد. همچنین مطالب ارائه شده در این مقاله برای تصمیم گیری بهتر بازاریابان در مورد بسته بندی محصولات مختلف و تبلیغات کمک خواهد کرد و منجر به بهبود و توسعه نشان تجاری در بین رقبا خواهد شد.
  کلیدواژگان: رنگ، بسته بندی، مصرف کننده
|
 • Faroogh Khalifehzadeh , Iman Shahabi, Ghahfarrokhi * Page 6
  Oxygen is one of the main causes of corruption in the food industry. This gas, through oxidation of oxygen-sensitive foods, has an adverse effect on their nutritional qualities and their appearance. Hence, increasing safety and acceptability from the customer's point of view towards oxygen-sensitive foods requires an obstacle to protect them against oxidation. In recent years, oxygen scavengers packaging has been used as an active packaging to prevent the reaction of oxygen with nutrients. These scavengers are reacted to this gas based on various mechanisms and, by removing it, preserve all the properties of the food such as: aroma, taste, color, nutritional value; it also increases the safety and shelf-life of nutrients from production to consumption and prevents the quality of food from falling. Oxygen scavengers are selected according to the type of food, also they used in food packaging such as: bread, coffee, tea, cakes, sweets, beverages, meat products, fruits and vegetables.
  Keywords: Active Packaging, Oxygen Scavengers, Shelf life, Oxygen-Sensitive
 • Samira Mohammadi, Zahra Khoshnood * Page 16
  Packaging and Processing of food plays an important role in the long-term reservation and
  keeping their nutritional value of different compounds. Types of processing methods are used in the preparation of seafood. Vacuum and modified atmosphere packaging are the two common methods used in packaging of edible aquatic animals, such as fish types. Decreasing the microbial load of such foods and preventing bacterial growth during storage and use is of particular importance. Among the most important bacteria which contaminated the seafoods are: Salmonella sp., Listeria sp., Shigella sp. and Entrococcus sp. In the present article, the common methods of sea food packaging and their effect on decreasing the microbial load of the foodstuffs, have been evaluated and introduced.
  Keywords: Bacterial Contamination, Packaged Fish, Microbial Load
 • Shademan Pourmousa * Page 26
  One of the most important goals of managers and owners of production companies is to understand their unit's position in terms of competition, based on the role of the component of competition in the success or failure of their organization. This paper showed the status of competition in the Corrugate Box Making Companies in Iran using the SPACE (Strategic Position and Action Evaluation) matrix. Accordingly, each manufacturing unit can choose one of four types of aggressive, conservative, defensive and competitive strategies for competitors. The values of each of the determinant factors in this matrix were obtained through a questionnaire completed by experts, supervisors and managers of Corrugate Box Making Companies, and these factors were classified into four groups: financial strength, industry ability, environmental stability, and competitive advantage. The results of the analysis of SPACE matrix data showed that the units in Corrugate Box Making Companies are in aggressive, competitive and defensive positions, but a large part of the companies should use defensive strategies in terms of the competitive environment, due to internal and external constraints.
  Keywords: Corrugated Box Making, Competitive Advantage, Strategy, Environmental Stability, Financial Strength, Industry ability
 • Vahid Sharafi *, Hadi Aghaei, Zohre Mohamadyari Page 34
  Packing as one of the essential parts of the product plays a vital role in creating a sustainable competitive advantage. Packing as a silent vendor plays an important role in marketing, and it's the last link in the company with consumers, and perhaps the only representative of the company that remains in the workplace and customer’ lives long after the purchase. The purpose of this study was to investigate the effect of packaging elements on forced parent purchases. The survey method in this applied research is descriptive-survey. The statistical population of this study is parents who have children aged 5 to 10 years and who live in Ilam city. Considering that the exact information was not available from the statistical society, the society was considered unlimited. Using the unlimited population size formula, 384 people were selected using a targeted and accessible sampling. The data gathering tool was standard questionnaire and the Liszler software was used to analyze the information. The results showed that the packaging color had an effect of 0.87, packaging images had an effect of 0.82 and the brand logo had an effect of 0.79, on the parental purchase. Among all the cases, the packaging
  color has had the greatest impact on the purchase of parents, because the use of happy and different colors causes children to be absorbed, and the packaging color is the first thing that children perceive in product packaging.
  Keywords: Packaging, Mandatory Purchase, Packaging Color, Packaging Images, Brand Logo
 • Mojtaba Givee * Page 50
  Nowadays, without the packaging industry, the world around us is not conceivable. This craft that has been associated with humanity for a long time has evolved over the past two or two centuries and added to its importance and efficiency. Without a colorful world of fascicles, not only did growth and economic development stop, but we lost much of our goods. We can pack, store, and even use items in a packaging. Packages attract us to the goods. The efficiency and attractiveness of packages have a direct and close relationship with the sales volume of products. The role of graphic design, printing and successful packaging of a commodity in exports, entering the global markets, as well as increasing the production and sales of goods is very impressive. Meanwhile our domestic industries are largely alien to having such a successful thinking. Several factors affect the attractiveness of packaging and its impact on attracting customer's attention. In this study, we examine the role of design and packaging graphics, including color, structure, images, composition, writing and other relevant variables in attracting customers and helping to sell the product. It also addresses the opportunities offered
  by manufacturers in the use of attractive packaging, by creating profit and preventing crude products, as well as gaining competitive advantage through the use of modern technologies in the packaging industry in domestic and foreign markets.
  Keywords: Graphics, Graphic Arts, Packaging, Marketing, Sales
 • Rouzbeh Asadi Khansari *, Mohammadreza Dehghani Firouzabadi Page 64
  Majority of materials employed for food packaging are non-biodegradable materials which do not meet increasing demands in environmental protection. Thus, several biopolymers have been exploited to develop biodegradable food packaging materials. In this paper, we investigate the types of biopolymer, printing inks and optical properties of papers. Barrier properties depend heavily on the oxygen penetration and moisture content of the packaging material.Enhanced protection of existing materials against weather conditions can be achieved by application of printed coatings. To improve barrier performance of packaging materials, new inks were investigated. Determining optical properties in packaging materials contributes to quality control and saving resources. The optical properties of paper are sometimes more critical for the sale of paper than the physical and mechanical properties. Optical properties of the packaging paper include color, brightness, opacity and gloss. Improving the color and appearance of the
  packaging will help to enhance the quality of packaging materials. Performing standard tests of color and brightness enhance the quality of printing and packaging as well as the export of goods.
  Keywords: Optical Properties, Paper, Color, Packaging
 • Jafar Mohammadzadeh Milani *, Peyman Mozzafari Page 72
  Packaging is the most important way of communicating a product or brand with the consumer. When designing and choosing a color for a new product, packaging specialists must consider the consumer. The first step is the adoption and determination of a message received by the consumer. Based on the message, a color scheme that represents this message is selected. The fact is that color is remembered much faster than text or complex graphics. For this reason, basic research is needed on similar products. Ultimately, professionals should attract consumers’ attention to the product. Considering these basic steps will play an important role in packaging success. The purpose of this paper is to investigate the effect of color in packaging in order to attract consumer's attention and to study the influence factors such as gender, age, income level, etc. on selective and preferential colors of the consumer, leading to the provision of solutions for further research will be done in this direction. Also, the content provided in this article will help marketers better decide on the packaging of different products and advertising, and will lead to improved brand development among competitors.
  Keywords: Color, Packaging, Consumer, Attention