فهرست مطالب

 • سال هشتم شماره 2 (1397)
 • تاریخ انتشار: 1397/08/10
 • تعداد عناوین: 5
|
 • علی تاج آبادی، احسان کاشانی، میرحسین آقایی، زهرا پارسایی مهر، مصطفی روشن زاده* صفحات 1-13
  قاچاق انسان، سلامت، ایمنی و امنیت همه ملت هایی را که به آن مبتلا هستند، تضعیف می کند. خط اول شناخت، رهبری و مدیریت قربانیان، کادر درمانی هستند، لذا این مطالعه مروری با هدف بررسی نقش و عملکرد کادر درمان در مواجهه با قربانیان قاچاق انسان انجام شد. در این پژوهش مروری، 17 مقاله بین سال های 2018-2000 بررسی گردید. جستجوی الکترونیک با کلیدواژه های فارسی(قاچاق انسان، پرستاری در قاچاق انسان، نقش مراقبین سلامت در قاچاق انسان، مراقبت های بهداشتی در قاچاق انسان) و کلیدواژه های لاتین: Human Trafficking, Health provider role in human Trafficking nursing care and human trafficking, health care and human trafficking در پایگاه های اطلاعاتی داخلSID ، Magira, Iranmedex و خارج کشور Pubmed, Proquest ,Google Scholar, Scopus انجام شد. کادر درمانی در مواجهه با قربانیان قاچاق انسان در سه بعد کلی حمایت، شناسایی و درمان نقش داشته و عملکرد موثر خود را نشان می دهند. آنها علاوه بر شناسایی قربانیان، باید بتوانند سوالات مناسب و درستی پرسیده و در مورد هرگونه نیاز فوری، ازجمله درمان ضایعات فیزیکی، عفونت های منتقله جنسی، تشخیص حاملگی و بررسی افکار خودکشی، مراقبت و بررسی های لازم را انجام دهند. حل این چالش مستلزم کار گروهی بین رشته ای(نظام سلامت، دستگاه قضایی، سیستم اجرایی کشور و مراجع قانونگذار) است. کاربرد آن در نظام سلامت، شامل خدمات پیشگیرانه، شناسایی، حمایت و درمان به موقع قربانیان بوده که در ارتقای سطح سلامت جامعه تاثیر مثبتی دارد. پیشنهاد می گردد؛ قوای سه گانه کشور به این مسئله نگاه خاص داشته و با همکاری گروهی در رفع مشکلات این پدیده اهتمام ورزند.
  کلیدواژگان: قاچاق، انسان، پرسنل بهداشتی، عملکرد، نقش، قربانیان
 • ساره ایزکیان*، بهرام میرزاییان، سید حمزه حسینی صفحات 14-25
  خود آسیب رسانی یکی از قوی ترین عوامل پیش بینی کننده اقدام به خودکشی است و به انواع مختلف تقسیم می شود. خود جرحی بدون خودکشی بخشی از این تقسیم بندی است که به صورت یک پدیده شایع در مدارس و دانشگاه ها درآمده است ولی وسعت درک فرایند آن نیاز به بررسی های بیشتری دارد. از آنجا که تاکنون مطالعات متنوعی در نقاط مختلف کشور انجام شده است، بررسی دقیق تر موضوع و جمع بندی نهایی در این زمینه ضروری به نظر می رسد. در این مطالعه مروری، کلیدواژه های فارسی شامل؛ نوجوان، جوان، رفتار خودجرحی، خودجرحی بدون خودکشی، تحریف خود، خود آسیب رسانی عمدی و شیوع، به همراه معادل های انگلیسی در پایگاه های جستجوPubMed, Magiran GoogleScholar, SID، 6 مقاله انگلیسی 10 مقاله فارسی به دست آمد. در نهایت 3 مقاله انگلیسی و 3 مقاله فارسی بررسی شدند. نتایج مطالعات مختلف در ایران حاکی از شیوع خود جرحی بدون خودکشی بین 5/40-4/3 درصد بود.
  کلیدواژگان: خودجرحی بدون خودکشی، نوجوانان، جوانان، تحریف خود، خودآسیب رسانی عمدی
 • مهران نوری، مهسا شیرانی، امیر هادی، غلام رضا عسکری صفحات 26-34
  چای ترش (Sour Tea) گیاهی است که امروزه بصورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. در گذشته از این گیاه برای درمان اختلالات گسترده ای از جمله سنگ های کلیوی و مثانه، محرک جنسی، ضد عفونی کننده، کاهش عوارض دیابت و فشار خون استفاده می شد. تاکنون مطالعات انسانی و حیوانی متعددی در رابطه با تاثیر چای ترش بر الگوی چربی خون انجام گرفته است. اطلاعات این مقاله براساس نتایج یافته ها از پایگاه های PubMed، Scopus، ISI و Google Scholar به دست آمده است. در این مطالعه مروری به بررسی مطالعات انجام گرفته در این زمینه و مکانیسم های احتمالی تاثیر چای ترش بر روی الگوی چربی خون پرداخته شده است. با توجه به یافته های بیشتر مطالعات انجام شده در این زمینه، احتمالا این ماده می تواند در بهبود الگوهای چربی های خون خصوصا تری گلیسرید، خصوصا در افراد دیابتی شود. همچنین چای ترش به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی و فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدان می تواند نقش مهمی در کاهش پروفایل های لیپیدی خون داشته باشد.
  کلیدواژگان: چای ترش، پروفایل لیپیدی، چربی خون، تری گلیسرید
 • علی گل افشانی، محمد صالحی*، فرشیده ضامنی صفحات 37-49
  ارتقاء کمی و کیفی آموزش پزشکی، نیاز به وجود مدیرانی آگاه و برخوردار از مهارت و دانش لازم، جهت رهبری حجم عظیم از اعضای هیئت علمی، دانشجویان، مدیران و کارکنان در دانشگاه های علوم پزشکی دارد. بی شک رهبران دانشگاهی اولویت بالایی برای بهبود کیفیت آموزشی قائل هستند. هدف مطالعه حاضر نقش رهبری بصیر به عنوان راهبردی موثر در بهبود کیفیت نظام آموزش عالی سلامت ایران می باشد. لذا توسعه برنامه های آموزش رهبری و تمرکز بر توسعه مهارت های رهبری بصیر در آموزش پزشکی و سیستم های سلامت یک ضرورت محسوب می گردد. جمع آوری داده ها با بهره گیری از مقالات منتشرشده در پایگاه های اطلاعاتی Google Scholar،Scopus ، Sciences Direct،Magiran ، SID انجام پذیرفته است. در این مطالعه مروری، با استفاده از کلیدواژه در عنوانVisionary Leadership، Quality Educational ،University of Medical Sciences، Higher Education مهم ترین عوامل موثر و مولفه های رهبری بصیر و کیفیت آموزش عالی سلامت در کتب و مقالات مرتبط بین سال های 2000 تا 2019 میلادی استفاده گردید. از مجموع 345 جستجو شده، تعداد 55 مقاله که واجد اطلاعات معتبر و قابل اعتماد بودند، موردبررسی قرار گرفتند. یافته ها نشان داده است افزایش پیچیدگی در سیستم های خدمات سلامت نیاز به رهبران پزشکی کارآمد برای تصمیم گیری در سازمان را بیشتر می کند، ولی تعداد کمی از پزشکان برای کار به عنوان یک رهبر موثر آموزش دیده اند. با توجه به تاکید اعضای هیئت علمی و دانشجویان برای کارآمد بودن یک رهبر پزشکی و همچنین لزوم آشنایی اساتید و دانشجویان پزشکی با مفاهیم رهبری و تربیت آن ها به عنوان رهبران بصیر کارآمد به نظر می رسد ارائه دروس رهبری و مدیریت به صورت رسمی به منظور ارتقاء کیفیت آموزشی در دوره آموزش پزشکی یا به صورت دوره های آموزش مداوم امری ضروری و منجر به توانمندسازی می شود.
  کلیدواژگان: رهبری بصیر، کیفیت آموزشی، علوم پزشکی، نظام سلامت
 • احترام سادات ایلالی*، محبوبه بشکنی، فاطمه جهان بخش صفحات 50-60
  امروزه مسئله ی سالمندی و عوارض آن از اهمیت بالایی برخوردار بوده، چرا که تا چند سال آینده افراد سالمند نسبت بیشتری از کل جمعیت را به خود اختصاص می دهند. اهم مشکلات این قشر جنبه ی روانی داشته و افسردگی از تنهایی و نداشتن اوقات فراغت خوب باعث مشکلات روانی زیادی در سالمندان شده است. لذا هدف این مطالعه مروری بررسی مسئله ی اوقات فراغت سالمندان و تاثیر آن بر افسردگی در آن هاست. در این مطالعه مروری، از مقاله های چاپ شده در مجلات داخلی و خارجی موجود در پایگاه های اطلاعاتی Google Scholar, ProQuest, Elsevier, Pubmed, ISI (Web of Science), Iran Medex, Scopus در محدوده سال های 1990 تا 2018 استفاده شد. جستجوی مقاله ها به طور عمده و با استفاده از کلیدواژه های سالمند و سالمندی، اوقات فراغت، افسردگی و معادل انگلیسی آن ها Elderly and aging, Leisure, Depression انجام گردید. فرآیند انتخاب مقالات بر اساس این راهبرد انجام شد: در انتهای جستجو، تعداد 100 مقاله به دست آمد و از بین 80 مقاله پس از غربالگری عنوان و چکیده، 35 مقاله پس از مطالعه چکیده و 36 مقاله پس از بررسی متن کامل مقالات کنار گذاشته شدند و در نهایت 9 مقاله واجد معیارهای ورود به مطالعه شناخته شد. در این مطالعه ی مروری، 9 مقاله موردبررسی قرار گرفتند. در این مقالات ابتدا اوقات فراغت و فعالیت های آن موردبررسی قرار گرفتند و تعریف کاملی از این متغیر آورده شد. سپس با در نظر گرفتن عوامل تاثیرگذار بر ایجاد شرایط بهتری از اوقات فراغت، به تاثیر آن بر افسردگی سالمندان پرداخته شد و تجربیات سالمندان در این دوره برای رهایی از افسردگی بیان گردید. نتایج نشان دادند که اولین موضوعی که سالمندان با آن مواجه هستند مسئله ی گذران دوران سالمندی است. چرا که زمان خالی زیادی را پیش رو دارند. لذا موضوع اوقات فراغت برای آن ها بسیار مهم است. روش های مختلفی برای گذران این دوره به ثبت رسیده که با توجه به نتایج این مطالعه انتخاب مسئولیت های اجتماعی جدید، به اشتراک گذاشتن تجربیات خود با دیگران، روایت درمانی، انجام فعالیت های بدنی و ورزش های منظم، استفاده از توانمندی ها، ایجاد فعالیت های جدید از جمله مواردی است که خلا ناشی از اوقات فراغت را پرکرده و باعث کاهش مشکلات روانی و افسردگی در این قشر باارزش جامعه می شود.
  کلیدواژگان: سالمند و سالمندی، اوقات فراغت، افسردگی
|
 • Ali Tajabadi, Ehsan Kashani, Mirhossein Aghaei, Zahra Parsaei Mehr, Mostafa Mostafa* Pages 1-13
  Human Trafficking has weakened health, safety and security all nations that are affected and causes many people with physical and psychological problems. The nurses are first line the recognition, leadership and management of victims. Therefore, this review study aimed to investigate the role and function of nurses in dealing with victims of human trafficking. In this review article, published 17 articles were reviewed between years (2000-2018). Electronic search in two languages: Persian and English with keywords (human trafficking, human trafficking nursing, human health trafficking, Health provider role in human trafficking, nursing care and human trafficking, healthcare and human trafficking) were conducted on internal databases (SID, Magira, Iranmedex) and abroad (pubmed, proquest, Google Scholar, Scopus). In the face of victims of human trafficking, the medical staff is involved in three broad areas of support, identification and treatment and demonstrates its effective functioning. In addition to identifying the victims, they should be able to ask for proper and correct questions and to provide care and examination of any immediate need, including the treatment of physical lesions, sexually transmitted infections, pregnancy diagnosis, and suicidal thoughts. Solving this challenge requires an interdisciplinary team work (health system, judicial system, executive system, and legislatures). Its application in preventive services, identification, support and treatment of victims, which has a positive impact on the health of the community. It is suggested that the tripartite forces of the country look at this issue and work together to solve the problems of this phenomenon.
  Keywords: Human, Trafficking, Health Personnel, Performance, Role, Victims.
 • Sareh Ezakian*, Bahram Mirzaian, Seyed Hamzeh Hosseini Pages 14-25
  Self-harm is one of the strongest predictions of suicide attempts which is categorized into different types. Non-suicidal self-injury attempts is a part of this division, which has become a common phenomenon in schools and universities, but the extent of understanding its process requires more investigations. Since various studies have been conducted in different parts of Iran, more detailed review on this subject and final conclusion in this regard is necessary. In this review, keywords including adolescent, young, self-injury behavior, non-suicidal self-injury, self-mutilation, deliberate self-harm and prevalence were searched through SID, Magiran, Google Scholar and PubMed sources in English and Persian languages. In this way, 6 English and 10 Persian articles were obtained. Finally, 3 English and 3 Persian articles were used. The results of various relevant studies indicated that the prevalence of non suicidal self-injury was 4.3% to 40.5% in Iran.
  Keywords: Non-Suicidal Self Injury, Adolescents, Young, Self-Mutilation, Deliberate Self-Harm.
 • Mehran Nouri, Mahsa Shirani, Amir Hadi, Gholamreza Askari Pages 26-34
  Sour Tea is an herb that is widely used today. In the past, the plant was used to treat a wide range of disorders, including kidney and bladder stones, sexual stimulants, disinfectants, and reduced complications of diabetes and hypertension. So far, numerous human and animal studies have been conducted on the effect of sour tea on blood lipid profile. This article is based on the findings from PubMed, Scopus, ISI and Google Scholar databases. In this review study, studies on the effects of sour tea on blood lipid profile have been investigated. According to more studies in this field, this substance can probably improve blood lipid patterns, especially in diabetics. Sour tea also plays an important role in reducing the blood lipid profiles due to its antioxidant activity and the activity of antioxidant enzymes.
  Keywords: sour tea, hibiscus sabdariffa, lipid profile, triglyceride
 • Ali Golafshani, Mohammad Salehi*, Farshideh Zameni Pages 37-49
  The quantitative and qualitative improvement of medical education requires managers aware of and qualified with the necessary skill and knowledge to lead a large number of faculty members, students, managers and staff at medical universities. Undoubtedly, university leaders have a high priority to improve the quality of education. The aim of the present study is to determine the role of visionary leadership as an effective strategy for improving the quality of the Iranian higher health education system. Therefore, developing leadership training programs and focusing on the development of visionary leadership skills in medical education and health systems are necessary. Data collection was done using articles published in the Google Scholar, Scopus, Sciences Direct, Magiran, SID databases. In this overview, the most important effective factors and the components of visionary leadership and the quality of health higher education in the books and related articles between 2000 and 2019 were applied using the key word in the title of visionary leadership, Educational Quality, University of Medical Sciences, and Higher Education. 55 out of 345 searched papers that had credible and reliable information were reviewed. The findings have shown that the increase of complexity in health service systems highly requires effective medical leaders to make decisions in the organization, but few doctors have been trained to work as effective leaders. Considering the emphasis of the faculty members and students on the effectiveness of a medical leader, as well as the need for faculty members and medical students to be familiar with the concepts of leadership and training them as effective leaders, it seems the effective presentation of leadership and management courses for the purpose of improving the educational quality during a medical education course or continuous educational courses is indispensable and leads to empowerment.
  Keywords: Visionary Leadership, Educational Quality, Medical Sciences, Health System.
 • Ehteram Sadat Ilali*, Mahboubeh Bashkani, Fatemeh Jahanbakhsh Pages 50-60
  Nowadays, the problem of aging and its complications is very important, because for many years this group of people experiences a significant increase. The major problems of this cortex are psychological and depression from loneliness and lack of good leisure has caused many psychological problems in the elderly. Therefore, the aim of this review study is to investigate the issue of leisure time in the elderly and its impact on depression. In this overview, articles published in domestic and foreign journals in the Google Scholar, ProQuest, Elsevier, Pubmed, ISI (Web of Science), Iran Medex, Scopus, Shahbalaghi databases, years 1990 to 2018. Searching for articles was mainly done using the keywords of the elderly and the aging, leisure, depression and the equivalent of their English, Elderly and aging, Leisure, Depression. At the end of the search, 100 articles were obtained and finally 9 articles were included in the review. The stroke criterion was used to evaluate the quality of the articles. In this review study, 9 articles were investigated. In these articles, at first leisure time and its activities were examined and a complete definition of this variable was introduced. Then, considering the factors influencing the creation of better conditions for leisure time, its impact on depression in the elderly was discussed and the experiences of the elderly in this period were expressed to relieve depression. The results showed that the first issue faced by the elderly is the issue of passing old age. Because they have a lot of empty time ahead. So the theme of leisure is very important to them. Various methods have been developed to cover this period, according to the results of this study, the selection of new social responsibilities, the sharing of their experiences with others, narrative therapy, physical activity and regular exercise, the use of capabilities, the creation of activity New ones are the ones that fill the vacuum caused by leisure and reduce psychological problems and depression in this valuable community.
  Keywords: Elderly, Aging, Leisure, Depression