فهرست مطالب

 • شماره 83 (پاییز 1397)
 • تاریخ انتشار: 1397/08/01
 • تعداد عناوین: 13
|
 • علی ساعت چی*، سید مصطفی محقق داماد، سعید حقانی صفحات 11-34
  استنادناپذیری گونه ای وضعیت حقوقی مربوط به اعمال حقوقی است که با سایر ضمانت اجراهای قراردادی متفاوت است. این وضعیت حقوقی بیشتر ضمانت اجرایی شکلی، مرکب و ناشی از عدم رعایت شرایط شکلی اثباتی است. مبنای استنادناپذیری در اصولی همچون امنیت حقوقی معاملات و کارآمدی مقررات حقوقی است و از همین رو خاستگاه آن را نه در حقوق مدنی، بلکه در حقوق تجارت باید سراغ گرفت. تئوری عمل به ظاهر و لزوم حمایت از اشخاص ثالث (با حسن نیت) علت موجهه ی به کارگیری این وضعیت حقوقی به حساب می روند. به نظر می رسد این وضعیت حقوقی که گاه مورد بی مهری واقع شده و گاه موضوع برداشت های نادرست برخی حقوقدانان قرار گرفته است. از این رو لازم است نگاهی دوباره بدین نهاد حائز اهمیت انداخته، مولفه های تشکیل دهنده ی آن را بازشناخته و ماهیت مستقل آن در مقایسه با نهادهای مشابه مورد بررسی قرار داد. برای به انجام رساندن این مهم پیش از همه لازم است عناصر تشکیل دهنده ی استنادناپذیری را بازشناخت. مطالعه ی پیش رو نشان از آن دارد که استنادناپذیری قرارداد را نباید با وضعیت حقوقی مراعی و بطلان یا عدم نفوذ نسبی به هم آمیخت؛ امری که پاره ای از نویسندگان حقوق ایران از آن غفلت کرده اند.
  کلیدواژگان: استنادناپذیری، بطلان نسبی، وضعیت مراعی، وضعیت حقوقی قرارداد، شرایط شکلی اثباتی
 • رضا مقصودی* صفحات 35-61
  حمایت از ارزش های اساسی یا منافع عمومی ایجاد برخی قواعد استثنایی صلاحیت را توجیه می کند. در میان این قواعد استثنایی، قاعده صلاحیت اضطراری به دلیل اتکاء بر اندیشه عدالت و ایفاء حق داد خواهی به طور گسترده ای در قوانین داخلی بسیاری از کشورها و نیز اسناد بین المللی مورد پذیرش قرار گرفته است. در جایی که اعمال قواعد عادی صلاحیت به نتایج نامطلوب منتهی می شود یا برای تحقق عدالت ناتوان است، کنار گذاشته می شود و دادگاهی که اصولا فاقد صلاحیت است، بتواند به دعوی رسیدگی کند. همین خصیصه باعث می شود صلاحیت اضطراری از برخی مفاهیم مشابه مثل صلاحیت افراطی و دادگاه نامناسب متمایز گردد. قواعد صلاحیت اضطراری با توجه به آیین دادرسی کشورهای دیگر اعمال می شود و عدم امکان رسیدگی به دعوی در کشور خارجی یکی از شرایط اصلی اعمال صلاحیت اضطراری است. اگرچه تعارض میان این نوع صلاحیت و نگرش نزاکت به عنوان یکی از مبانی رایج در بین الملل خصوصی که متضمن حسن روابط میان دولت هاست، باعث تردید در پذیرش این صلاحیت استثنایی در برخی کشورها شده است
  کلیدواژگان: صلاحیت، حق دادرسی منصفانه، نزاکت بین المللی، اضطرار
 • محمد راسخ*، مهناز بیات، سارا محمدی صفحات 63-85
  تکثرگرایی حقوقی، در معنای عام، به هم زیستی دو یا چند نظام حقوقی در دولت واحد اشاره دارد. در معنای مضیق، تکثرگرایی حقوقی بر قوانین متکثر دولت ساخت و انعکاس کثرت اجتماعی و فرهنگی در نظام حقوقی مستقر در یک دولت دلالت می نماید. در معنای موسع، این مفهوم متضمن این دیدگاه است که قانون و نظام حقوقی محدود به نهاد دولت نبوده و دولت تنها یکی از مراجع وضع قاعده حقوقی در جامعه است. بر این اساس، مفهوم تکثرگرایی حقوقی بحث هایی متنوع و مهم را درخصوص دامنه و معنای «مفهوم قانون» در پی می آورد. افزون بر چالش های مفهومی جدی که تکثرگرایی حقوقی با آنها مواجه است، نقد روش شناختی مهم آن است که نظریه های عمده تکثرگرایی حقوقی فاقد معیاری روشن و دقیق برای تمایز میان قانون و نظام حقوقی از سایر قواعد هنجاری و پدیدارهای اجتماعی است. نظام حقوقی قلمداد کردن همه شکل های نظم هنجاری در جامعه به پاره ای سردرگمی های تحلیلی می انجامد که ادعاهای محوری تکثرگرایان حقوقی را متزلزل و ناموجه می کند.
  کلیدواژگان: تکثرگرایی حقوقی، قانون دولت ساخت، قانون غیردولتی، رویکرد کلاسیک
 • مهراب داراب پور*، الهام انیسی صفحات 87-111
  اقدامات کشورهای مختلف به سمت ارتقاء کیفی و هماهنگ سازی مقررات حقوق خصوصی، به ویژه حقوق قراردادی آن ها، به سرعت در حال افزایش است. دستاورد مهم حرکت به سوی یکنواخت سازی حقوق کشورهای اروپایی را نیز می توان بی شک در تدوین اصول حقوق قراردادهای اروپا و طرح قواعد جامع مشترک ملاحظه کرد. به منظور تطبیق قوانین در حوزه حقوق قراردادها با اصول کلی بازرگانی و نیازهای جوامع امروز، ثمره طرح اصلاح قانون مدنی آلمان که از سال 1970 آغاز شده بود پس از سالها بررسی نهایتا در سال 2001 به بار نشست. در فرانسه نیز حقوق قراردادها طی بیست سال اخیر تحت تاثیر حقوق اروپایی بوده و تاثیر آن در رویه قضایی دادگاه های این کشور مشهود و نهایتا طرح اصلاحی پس از چند دهه رویارویی با چالش های متعدد، تدوین و در 16 فوریه 2016 تصویب وظرف چند هفته یعنی از اکتبر 2016 لازم الاجرا (خواهد) گردید. هدف از این اصلاحات بی شک ساده سازی قوانین و به خدمت گرفتن قانون برای آسایش و رفاه اقتصادی، حذف مواد قانونی غیرکارآمد و انعکاس دستاوردهای عملی دادگاه ها در مقررات قانونی بوده است. اهداف و زمینه های اصلاح و نوآوری قبل از انعقاد در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد، شاید منبع الهامی برای حقوق ایران باشد.
  کلیدواژگان: حسن نیت، ثمن شناور، سبب معاملات، شفاف سازی و تعهد به ارائه اطلاعات، قرارداد بی زمان، وعده یکجانبه قرارداد
 • محمد محسنی دهکلانی*، علی رضانژاد صفحات 113-136
  یکی از مظاهر خلقت خداوند متعال که نقشی مهم و درخور توجه در نظام طبیعت و زندگی بشری دارد حیوان می باشد. فرموده خداوند متعال است که به پاس نعمت های ارزانی داشته او را شکرگذار بود نه ناسپاس. از جمله نعماتی که برای انسانها قرارداده آن است که وی را اشرف مخلوقات آفریده و آنچه در آسمانها و زمین وجود دارد به تسخیرش درآورده است. شایسته اشرف مخلوقات نیست که ناسپاسی کند و از قدرتی که خداوند به او ودیعه داده ، استفاده نابجا نماید. اما در عصر حاضر همگام با تحولات همه جانبه در زمینه های علمی و فناوری و... سوء استفاده از محیط زیست و حیوانات سرعت چشمگیری داشته است. از جمله نمونه های این استفاده نابه جا پدیده حیوان آزاری می باشد. لذا بعد از بررسی مبانی اولیه و جایگاه حقوق حیوانات در شرع مقدس اسلام و همچنین قوانین داخلی کشور ، به این سوالات پاسخ داده خواهد شد که اولا حکم حیوان آزاری از منظر شرعی چیست؟ ثانیا آیا در قانون داخلی پدیده حیوان آزاری جرم انگاری شده است؟ در پاسخ می توان گفت  از نگاه شرعی ، این پدیده مورد نهی قرار گرفته و مشمول حکم حرمت می شود اما در حقوق داخلی ایران برای پدیده حیوان آزاری جرم انگاری لازم که بتواند بازدارنده واقع گردد، صورت نگرفته است.
  کلیدواژگان: حیوان، شرع، قانون، حیوان آزاری
 • مصطفی السان*، لیلا نجفی زاده، مسعود جلیلی آذر صفحات 137-158
  قانون حمایت خانواده (مصوب 1391)، قواعد صلاحیتی و تشریفات دادرسی متفاوتی را برای دادگاه خانواده در مقایسه با آنچه که در قانون آیین دادرسی مدنی آمده، مقرر می دارد. همچنین قانون مذکور در زمینه مدیریت زمان دادرسی، سازش در دعاوی خانوادگی و شناسایی و اجرای احکام خانوادگی محاکم خارجی دارای نوآوری هایی است که نیاز به بررسی دارد.این مقاله با معیار قرار دادن اصول و قواعد بنیادین حاکم بر دادرسی مدنی به بررسی جایگاه این اصول و قواعد در محاکم و دعاوی خانوادگی کشورمان می پردازد. این بررسی نشان خواهد داد که قانون حمایت خانواده دارای نقاط قوتی می باشد که می تواند در اصلاحات بعدی قانون آیین دادرسی مدنی به کار گرفته شود. همچنین ایراداتی دارد که حسب مورد باید در اصلاحات بعدی یا در رویه قضایی مورد توجه قرار گیرد. این مقاله با معیار قرار دادن اصول و قواعد بنیادین حاکم بر دادرسی مدنی به بررسی جایگاه این اصول و قواعد در محاکم و دعاوی خانوادگی کشورمان می پردازد. این بررسی نشان خواهد داد که قانون حمایت خانواده دارای نقاط قوتی می باشد که می تواند در اصلاحات بعدی قانون آیین دادرسی مدنی به کار گرفته شود. همچنین ایراداتی دارد که حسب مورد باید در اصلاحات بعدی یا در رویه قضایی مورد توجه قرار گیرد.
  کلیدواژگان: دادگاه خانواده، سازش، اصول و قواعد دادرسی، صلاحیت
 • حسن خسروی* صفحات 159-186
  نمایندگی در پی تحولات فکری عصر مدرنیته و گسترش نظریه حاکمیت ملی به عنوان تاسیسی سیاسی و حقوقی در نطام سیاسی پا به عرصه وجود نهاده و نهادی بنیادین در تحقق دموکراسی نمایندگی محسوب می گردد. مبنای اساسی نظریه نمایندگی به کرامت انسانی، برابری ارزشی و اراده آزاد و مستقل افراد در تعیین سرنوشت فردی و اجتماعی خویش باز می گردد. چنین رویکردی به نمایندگی محصوصل تلاشهای فکری اندیشمندان، فلسفی، سیاسی و حقوقی کلاسیک و مدرن می باشد که امروزه در قالب دموکراسی های نوین با کارکردهای دولتهای رفاه و تضمین بخش حقوق بنیادین بشر واقعیت بیرونی یافته است. آنچه در این مقاله بررسی می گردد، چگونگی برقراری تعامل نظریه نمایندگی و اعمال نمایندگی اراده عمومی است و با رویکردی توصیفی_ تحلیلی در مقام پاسخ دهی به این پرسش بنیادین است: در نظریه نمایندگی چه چیزی و چه کسی نمایندگی می گردد و چگونه تصمیم و عملکرد فردی برای دیگری موجه سازی می شود؟ یافته های پژوهش نشان می دهد: در نظریه نمایندگی، حاکمیت واحد ملت، اراده جمعی عموم، منفعت و مصلحت عمومی را نمایندگی می شود و نماینده در برابر مطالبات مردم و اراده عمومی تفویض شده مسول و پاسخگو می باشد.
  کلیدواژگان: نظریه نمایندگی، نماینده، اراده عموم، دموکراسی، حاکمیت مردم
 • ابراهیم رهبری* صفحات 187-211
  مراجع رقابتی در طریق مقابله با فعالیتهای مخل رقابت در حیطه مالکیتهای فکری، از ضمانت اجراهای متنوع و با کارایی متفاوت سود می جویند. این مقاله می کوشد تا ضمن بررسی اقسام تدابیر رقابتی قابل اعمال در گستره مالکیتهای فکری، چارچوب این دست ضمانت اجراها را با عنایت به مقررات ق.ا.س.ک.ا در حقوق ایران ترسیم کرده و رابطه میان ضوابط عام و خاص مالکیت فکری را تبیین سازد و از منظر شاخصها و قواعد تثبیت شده سایر نظامها، رهیافتهای حقوق ایران را تحلیل نموده و به چالش بکشد. این پژوهش آشکار می سازد که در غیاب یک سیاست کارا در قبال دارایی های فکری و نبود درک صحیحی از ابعاد ضمانت اجراهای رقابتی و بسنده کردن صرف به اقتباس مفاهیم از حقوق خارجی، بدون تلاش برای انطباق آنها در بستر حقوق داخلی، راهکارهای اتخاذی دچار کاستی های عمیق شده و گاه نتایج غیر اصولی به بار می آورند. امری که مستلزم تغییر نگرشها به نقش ابزارهای رقابتی در قلمرو مالکیتهای فکری و بازنگری جدی در موازین کنونی است.
  کلیدواژگان: ضمانت اجراهای رقابتی، حقوق مالکیت فکری، حقوق رقابت، حقوق انحصاری، توافقات ضدرقابتی
 • ناهید صفری*، محمد مولودی، بیژن حاجی عزیزی صفحات 213-238
  صدور آراء معارض در نتیجه رسیدگی جداگانه به دعاوی با جهات حکمی و موضوعی یکسان یا مشابه اعتبار دستگاه قضا را تحت الشعاع قرار داده و یکی از دغدغه های نظامهای حقوقی تلاش برای یافتن راهکای برای تجمیع این دعاوی است. متناسب با نیازها و اصول پذیرفته شده در هر نظام حقوقی، راهکارهای مختلفی برای تجمیع این دعاوی پیش بینی شده است. پذیرش دعاوی نمونه یا مدل در نظام حقوقی آلمان از جمله این راهکارهاست. در این نوع دعاوی یک دعوای مستقل توسط یک یا چند شخص اقامه و از حکم نهایی آن به عنوان مبنایی برای تعیین تکلیف سایر دعاوی مشابهی که توسط اشخاص دیگر علیه همان خوانده اقامه می شود، استفاده می گردد.در حقوق ایران دعوای نمونه به صورت قاعده عام پیش بینی نشده است. با این وجود در برخی قوانین مانند قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، نمونه مشابه این دعاوی دیده میشود.این مقاله با معرفی دعاوی نمونه در حقوق آلمان، ضمن توجیه ضررورت پذیرش آن در حقوق ایران، امکان پذیرش دعاوی نمونه را در حقوق ایران مورد مطالعه قرار داده است
  کلیدواژگان: دعوای نمونه، دعوای دسته جمعی، قانون کپموگ
 • فردین مرادخانی* صفحات 239-259
  تکوین دولت مدرن در دوران جدید حادثه ای مهم تلقی می شود و بسیاری از مفاهیم و نهادهای جدید ریشه در این پدیده نوظهور دارند. نظریه های متعددی در تکوین دولت مدرن نقش داشته اند که یکی از آنها نظریه مصلحت دولت است. نظریه مصلحت دولت در ایتالیای سده شانزدهم پدید آمد و از آنجا به سایر کشورهای اروپا کشیده شد. واضعان این نظریه معتقد بودند حفظ قدرت و دولت از هر مصلحتی بالاتر است. البته در بین نظریه پردازان این مفهوم اختلاف نظراتی در خصوص تبیین این نظریه وجود دارد. در این مقاله کوشش شده است ضمن اشاره به نقش این نظریه در تکوین دولت مدرن، مبانی تاریخی و نظری این مفهوم و تفاسیر و نیز ایراداتی که بر آن وارد شده است مورد بررسی قرار گیرند. نظریه مصلحت دولت با پیدایش اشکال دیگر دولت اگرچه به ظاهر از بین رفت، اما در قالب های دیگری به حیات خود ادامه داد که سعی شده است به عنوان درآمدی براین نظریه به مهمترین این مباحث اشاره شود.
  کلیدواژگان: مصلحت دولت، دولت مدرن، ضرورت، منفعت
 • محسن علی جانی، لعیا جنیدی*، مجید غمامی صفحات 261-285
  چکیده حق جایگزینی در تامین مالی پروژه محور از مهمترین حقوق وام دهندگان است.مساله اساسی که در این پژوهش با آن مواجه هستیم ،چیستی وچگونگی اعمال این حق با تاکید بر حقوق ایران است است.علیرغم اهمیت این موضوع و لزوم توجه به آن در پژوهش و قانونگذاری ، تشریح زوایای این حق مغفول مانده ، و در خصوص حق جایگزینی تاکنون مقاله یا کتابی به زبان فارسی نوشته نشده است .ازاین رو مقاله حاضر می تواند گشاینده بابی در این زمینه باشد.در این نوشتار با مطالعه قراردادهای منعقده ،کتب و مقالات داخلی و خارجی به روش تحلیلی به این نتیجه دست یافته شد که حق جایگزینی با هیچ یک از نهادهای مشابه داخلی مانند تبدیل تعهد، انتقال دین و ضمان تطابق کامل ندارد و استفاده از این قالبها برای بیان حق جایگزینی مناسب نیست. تنقیح ماهیت حق جایگزین میتواند کمک شایانی به طرفین قراردادهای سرمایه گذاری بخصوص مشارکت عمومی خصوصی بکند.واژگان کلیدی: تامین مالی ،حق جایگزینی،قرارداد مستقیم،تبدیل تعهد، انتقال قرارد
  کلیدواژگان: تامین مالی، حق جایگزینی، قرارداد مستقیم، تبدیل تعهد، انتقال قرارد
 • حمید ابهری، مهدی فلاح خاریکی* صفحات 286-307
  دوست دادگاه (Amicus Curiae)، شخصی است که راجع به مسائل موضوعی و حکمی دعوا، اطلاعات و تحلیل های حقوقی خود را به دادگاه ارائه می نماید. ارائه نظریه مشورتی توسط دوست دادگاه، هرچند ریشه در روم باستان دارد اما، با گسترش استفاده از این نهاد در کامن لا، دوست دادگاه، دیگر در مفهوم سنتی و رومی خود، صرفا به عنوان شخصی بی طرف وارد دعوا نمی شود بلکه ممکن است نفعی غیر مستقیم و عمومی در دعوا داشته باشد.در ادبیات حقوقی ایران نهادی با عنوان دوست دادگاه وجود ندارد اما، با ملاحظه نظریه های مشورتی اداره حقوقی قوه قضائیه، می توان اداره حقوقی مذکور را به عنوان دوست دادگاه در مفهوم سنتی و رومی آن، در نظر گرفت. علاوه بر این، با توجه به ماده 199 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب (در امور مدنی) مصوب 1379، قاضی می تواند از هر شخصی درخواست ارائه نظریه مشورتی راجع به امور موضوعی و حکمی دعوا نماید. وانگهی سازمان های مدنی غیردولتی یا مردم نهاد را که امکان مداخله آنها در جریان دادرسی در ماده 48 قانون تجارت الکترونیکی مصوب 1382 و همچنین ماده 66 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 پیش بینی شده است، می توان همان نهادی دانست که در کامن لا، دوست دادگاه در مفهوم نوین آن تلقی می شود.
  کلیدواژگان: دوست دادگاه، نظریه مشورتی، سازمان مردم نهاد
 • عیسی علیزاده*، احمد غریبی صفحات 309-328
  پایان دادن پیش از موعد به بارداری به صورت عمدی و آگاهانه به نحوی که جنین پس از خروج از رحم قابلیت زیستن نداشته باشد، از پرچالش ترین مسائل میان متفکران دین، فلسفه و اخلاق به شمار می رود. تفاوت رویکرد متفکران در این باره به تفاوت مبانی مورد پذیرش آنها برمی گردد. در نگاه اول سه رویکرد میان محققان به چشم می خورد: جواز، عدم جواز و جواز سقط جنین به صورت مشروط. اما با بررسی نظرات به این نتیجه می رسیم که پیروان هر دسته از مبانی و مستندات یکسانی برخوردار نیستند. از این رو شناخت مبانی و پیشینه ای که در پس هر نظریه وجود دارد و مطالعه تطبیقی آنها ضروری می نماید. با این مطالعه دلایل تفاوت رویکرد علمای فقه و فلسفه اسلامی اعم از امامی و اهل سنت با محققان و اندیشمندان غربی و نیز با یکدیگر روشن شده و نیم نگاهی به قوانین مرتبط در حقوق ایران داشته ایم. واژگان کلیدی: جنین، حق حیات، سقط جنین، اسقاط عمدی جنین، اجهاض
  کلیدواژگان: جنین، حق حیات، سقط جنین، اسقاط عمدی جنین، اجهاض
|
 • Ali Saatchi *, Seeyyed Mostafa Mohaghegh, Saeed Haghani Pages 11-34
  Unenforceability, as a sanction relating to legal acts, seems to be different from other remedies thereof in several manners. According to us, unenforceability may be characterized as formal and mixed sanctions applicable in the case ad probationem requirements of a legal act are breached. The very roots of unenforceability can be traced back in some outstanding institutions (i.e. legal security of transactions, efficiency of legal provisions the necessity to protect third parties of good faith and théorie de l'apparrence. Therefore, it does not emanate primarily in civil law (sensu stricto) but in commercial law. Unenforceability has experimented either ignorance or misunderstanding by Iranian scholars during decades. Thus, it is necessary to reconsider this significant entity, recognize components thereof and address its independent nature in comparison with competing and/or concurrent ones. This study shows that it is a must to distinguish unenforceability of contract from other remedies including inter alia, Moraa, voidance and voidable contracts.
  Keywords: unenforceability, Relative Nullity, moraa situation, legal situation of contract, ad probationem
 • Reza Maghsoudi * Pages 35-61
  Protection of fundamental values and public interests justify provide some exceptional rules for jurisdiction. Among this, Necessitates jurisdiction widely accepted because of reliance on justice conception and compliance with fair trial right in domestic laws of many states as well as international instruments. Where application of normal rules of jurisdiction amount to unfavorable results or unable for meet of justice, should be thrown down and the court which is principally lack of jurisdiction, could adjudicate the case. This feature differentiate Necessitates jurisdiction from some similar concepts such as exorbitant jurisdiction and forum non convenience. Necessitates jurisdiction rules exercise with consideration of other state procedures and impossibility of litigation in foreign state is one of main requirement of this jurisdiction. Although conflict between necessity jurisdiction and comity approach as one of current foundation of private international law, which is require good relationship among states, cause hesitate in acceptance of this exceptional jurisdiction in some countries.
  Keywords: Jurisdiction, Fair Trial Right, International Comity, Necessity
 • Mahnaz Bayat Komitaki, Sara Mohammadi Pages 63-85
  Legal pluralism, in broad terms, refers to the coexistence of two or more legal systems under the one and same state. In narrower terms, legal pluralism implies plural state-made laws and the reflection of social and cultural plurality in a legal system of a state. The concept, in its broad sense, embodies this outlook that law is not limited to the institution of the state, and that the state is only one of the authorities that make legal rules in the society. Accordingly, the concept of legal pluralism gives rise to diverse and important discussions on the scope and meaning of the concept of law. In addition to the conceptual controversies with which legal pluralism is encountered, the significant methodological criticism is that legal pluralist theories lack a clear and precise criterion for distinguishing law from other social phenomena. Considering all normative orders as legal will lead to certain conceptual confusions, which undermines main claims of legal pluralism and make them unjustified.
  Keywords: Legal Pluralism, state-made law, non-state law, classic approach
 • Mehrab Darabpour *, Elham Anisi Pages 87-111
  The rules and regulations related to the Contract Laws are developing progressively. It is so in many countries and communities. The “Principles of European Contract Law”, the “Principles, Definitions and Model Rules of European Private Law” and the “Draft Common Frame of Reference” are good examples in this respect. In Germany the reform of contract law, which had started in 1970, finally adapted after 30 years in 2001. In France the reform codified in particular a number of principles that have emerged in th e case law. After a decade of discussion, French Contract Law has finally been reformed by the way of an ordinance published on the 11th of February 2016 and came in to force on October 2016. The objectives of reform are notably the simplification for economic welfare, omitting the code clauses which are less effective, modernization and ultimately attractiveness of French Contract Law as wholly emerged in the case law by courts. Main aspects of reform are related to the extension of good faith to cover the negotiation and the conclusion of the contract, duty to inform, transparency, giving effect to unilateral promises to enter into a specified contract, revocation of promise, promise and option contract.The civil code of Iran is now 80 years old and many of its articles need to be amended. Iranian contract law is very similar to its French equivalent.
  Keywords: Cause of contract, Open price, Transparency, Duty to inform, Unilateral promises
 • Mostafa Elsan *, Leila Najafizadeh, Masoud Jalili Azar Pages 137-158
  Analysis of Iranian New Family Protection Act on the Basis of Principles and Rules of Civil ProcedureAbstractIn compare with Iranian Civil Procedure Act of 2000, Iranian Family Protection Act of 2013, has differnet rules on jusrisdiction and formalities for proceedings in family cases. Family Protection Act also has rules about managmnt of court times, conciliation in civil case, recognition and enforcement of family awards. These innovations need to be discused. This article basing on the principles and fundamental rules governing civil procedure is discusing the role of these principles and rules in family proceedings and courts of Iran. This study will show the strengths of the Family Protection Act which can be used in subsequent amendments to the Civil Procedure Act. Family Protection Act also has several drawbacks that must be considered in subsequent amendments or in case law.Keywords: Family Court, Conciliation, Principles and Rules of Litigation, Jurisdiction.
  Keywords: Family Court, Conciliation, Principles, Rules of Litigation, Jurisdiction
 • Pages 159-186
  Representation as a political and legal institution is established in the following of theoretical evolutions of the modernism and the theory of popular and national sovereignty and it is considered as a fundamental institution in the representative democracy. The fundamental basis of the representation theory is justified according to human dignity, equality and free and independent will of the individual in individual and social self-determination.Such an approach to representation is derived of the efforts of political and legal thinkers of classical and modern that today has been shown in modern democracies with the functioning of the welfare state and the guarantee of fundamental human rights.This article try to discuss as to how to interact between the representation theory and applying the public will and in this regard and with the descriptive analysis approach, a fundamental question arises: What is represented? Who is represented? How is an individual decision justified for else? and assuming that in the representation theory, the rule of the people, the collective will of the public and public interest are represented and the delegate is responsible before the public will and demands of the people.
  Keywords: Representation Theory, Delegation, the Public Will, Democracy, the Rule of People
 • Pages 187-211
  Competition authorities call various remedies with different efficiency in hindering antitrust activities in Intellectual Property domain in order to protect technological environment from anticompetitive practices and save innovation from the illegal ambition of undertakings. Having regarded different types of competitive sanctions which are applicable in IP sphere, this research is going to draw their framework in Iranian law, regarding the Law on Implementation of General Policies of Principle (44) and clarify the relationship between general and particular IP regulations and challenge the approaches of Iranian law from the point of view of standards and established rules in IP and competition laws sphere. This paper makes clear that in absence of efficient policy regarding IPs and a lack of understanding of the competitive remedies aspects and mere borrowing the notions of foreign law, without trying to adapt them in the context of domestic law, adopted policies and solutions suffer from deep shortcomings. This situation finally leads to unreasonable results which require a substantial change in attitudes to the role of competition on sanctions in the field of intellectual property and reconsidering of the current arrangements and rules.
  Keywords: Competition remedies or sanctions, Intellectual Property Law, Competition Law, Exclusive rights, Anticompetitive agreements
 • NAHID SAFARI *, Mohammad Molodi, Nijhan Haji Azizi Pages 213-238
  Inconsistent judgments in Individual lawsuit have bad effects on the validity of the judicial systems where there are actions with the same or common questions of law or fact and finding the methods for aggregation of the claims is one of the concern of different legal systems. There are different methods of aggregations of the claims accordance with the basis and principle of each legal system. Acceptance of Model case is one of these methods that is predicted in the German legal system. In such cases, an action is brought by one or more person and the final verdict is applied as basis to all registered individual cases.In the legal system of Iran, although model case are not accepted as a general rule, however we can see similar example of these actions in some statutes such as Law of the Organization and procedure of Administrative Justice Court. In this article with analyzing model case in German law and justifying the necessity of acceptance of it in Iran law, we want to answer this question whether model case can accept in Iran law?
  Keywords: Model‌case, Collectiveactions, Kapmug
 • Fardin Moradkhani * Pages 239-259
  The creation of the modern state in modern times is an important event and many new concepts and institutions rooted in this new phenomenon. Several theories have been involved in the creation of the modern state, one of which is the theory of reason of state. Reason of state theory arose in the sixteenth century Italy and from there to the rest of Europe was drawn. Creator of this theory believed that sometimes the interests of the state and of course the public that the prince acts contrary to popular belief and Keep the power and state higher from any interest. Of course, the theorists of this concept, there are differences in explanation this theory. This article was referring to the role of theory in the development of the modern state Historical and theoretical foundations and interpretation and criticism of the concept of that it has been examined. Reason of state theory with appearance of other forms of state, although seemingly vanished but survive in a different fashion that has been tried as an introduction to this theory to be addressed the most important issues.
  Keywords: Reason of state, modern state, necessary, interest
 • Mohsen Alijani, Laeya Joneidi *, Majid Ghamamai Pages 261-285
  The step-in right in project finance model is one of the most important right of the lenders, the basic question of this article is about this right and applying it. Despite the importance of the issue and the need to pay attention to it in research and legislation, it is not as explained as needed. In this article by studying the books, real contract’s and articles in analytical method concluded the step in right is not comparable to any type of the traditional institutions in civil law such as transferring the commitmenis one of the most important right of the lenders, the basic question of this article is about this right and applying it. Despite the importance of the issue and the need to pay attention to it in research and legislation, it is not as explained t, Guaranty. After debating on project finance and direct agreement comparing study has been applied.Keywords. Financing, step in right, direct agreement, transferring the commitment
  Keywords: Financing, step in right, direct agreement, transferring the commitment
 • Hamid Abhary, Mehdi Fallah Kharyeki * Pages 286-307
  Friend of the court is a person that, provide the court, with his information and legal analysis about question of fact and law. Provide an advisory submission by a friend of the court has its roots in ancient Rome but, with the development in using this institution by common law countries, now it is not a neutral person and may has a general and indirect interest in legal proceedings.There is no institution like the friend of the court in Iranian law but, with regarding advisory submissions of legal administration of justice, we can consider this office as a friend of the court in its traditional and Roman sense. Moreover, according to article 199 of civil procedure, the judge can request any person to provide an advisory submission on question of fact and law. In addition NGOs intervene in the proceedings provided in article 48 electronic commerce code adopted 1382 and article 66 of criminal procedure code adopted 1392 is as same as new friend of the court in common law.
  Keywords: Friend of the court, Advisory submission, Nongovernmental organization
 • Eisa Alizadeh *, Ahmad Gharibi Pages 309-328
  One of the biggest challenging issues that concern the religious scholars, philosophers and moralists is about the intentional terminating of the pregnancy. In a way that fetus won't have the ability to continue living outside of uterus. In the first glance we can see three kinds of approaches to this problem: permitting the abortion, lack of permission, conditional permitting the abortion. But by studying the comments we can conclude that followers of each approach don’t use the same foundations and documentations. For this it's necessary to know the foundations and the history behind each approach and also doing a comparative study on them. In this study, the reasons of different approaches of Islamic scholars and philosophers with each other, including Shia and Sunni and also with western scholars will become cleared."Fetus", "right of life", "abortion", "intentional abortion" "Fetus", "right of life", "abortion", "intentional abortion" "Fetus", "right of life", "abortion", "intentional abortion"
  Keywords: Fetus, right of life, abortion, intentional abortion