فهرست مطالب

پژوهش های سیاستگذاری و برنامه ریزی انرژی - سال پنجم شماره 2 (تابستان 1398)
 • سال پنجم شماره 2 (تابستان 1398)
 • تاریخ انتشار: 1398/06/10
 • تعداد عناوین: 7
|
 • هادی صاحبی*، نیلوفر محجوب، اشکان تیموری صفحات 7-39

  امروزه بخش عمده ای از انرژی مورد نیاز از سوخت های فسیلی به دست می آید اما محدودیت این منابع و اثرات مخرب آن ها بر محیط زیست موجب روی آوردن جوامع به منابع تجدیدپذیر انرژی شده است. دراین بین انرژی حاصل از زیست توده (بیوانرژی) باتوجه به گستردگی منابع و سایر مزایا جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است. در این پژوهش مدلی چندهدفه برای طراحی شبکه تامین بیوانرژی از انواع مختلف زیست توده های نسل دوم (جاتروفا، پسماند کشاورزی و فضولات حیوانی) و سوم (ریزجلبک ها) با درنظرگرفتن مفاهیم رابطه آب- انرژی و انتشار کربن ارائه شده است. به منظور یافتن مکان های مناسب جهت کاشت جاتروفا در کشور ایران و کاهش فضای جواب مدل ریاضی از سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) استفاده شده است. مدل ارائه شده با استفاده از برنامه ریزی آرمانی MINMAX  برای استان های کشور ایران به عنوان مطالعه موردی برای یک افق زمانی ده ساله حل شده است. طبق نتایج، تولید انرژی از منابع ریزجلبک و جاتروفا نسبت به پسماند در اولویت است.

  کلیدواژگان: طراحی شبکه تامین، زیست توده نسل دوم و سوم، رابطه آب- انرژی، GIS، بهینه سازی چندهدف
 • ابراهیم قنبری*، عطاالله ربیعی، محمدرضا نعمت اللهی صفحات 41-58

  انسان ها بخش جدایی ناپذیر نیروگاه ها هستند که از ساخت و ساز تا تعمیر و نگهداری روزمره حضور دارند. آنالیز حضور و عملکرد عامل انسانی می تواند نقشی موثر در کاهش و یا بهینه مصرف شدن منابع انرژی داشته باشد. از این رو بررسی مدیریت حضور اپراتور به منظور کنترل حادثه ای نوعی با اجرای فرآیند نشت و تغذیه، در این پژوهش انجام گردید. بدین منظور مدیریت عملکرد اپراتور  نیروگاه در کاهش مصرف منابع انرژی از دیدگاه ایمنی بررسی شده است. ازاین جهت با استفاده از کدهای مربوطه، شبیه سازی حادثه ای با رخداد بالا مانند از دست رفتن تمامی برق نیروگاه(Station Blackout) که هم شامل منابع برق خارجی سایت و هم منابع داخلی سایت می شود ، برای نیروگاه هسته ای بوشهر انجام گرفت و رفتار اپراتور طی فرآیند نشت و تغذیه در کنترل حادثه آنالیز گردید. نتایج نشان دادند حضور اپراتورضمن مدیریت حادثه از بروز حادثه شدید و فرارفت پارامترهای ترموهیدرولیکی مانند فشار مدار اولیه از حدود طر احی جلوگیری می کند ومانع از رسیدن دمای سوخت به دمای ذوب می شود و از طرفی استفاده از روش آنالیز قابلیت اطمینان انسانی (SPAR-H) به منظور ارزیابی این عملکرد، ضمن حفظ شرایط ایمنی نیروگاه، تصمیم گیری در مورد کاهش مصرف منابع انرژی را به ارزیابی همزمان موارد ایمنی، خطای انسانی و مصرف منابع انرژی در این نوع از نیروگاه ها موکول می سازد. بنابراین تلفیقی از ارزیابی های ایمنی و قابلیت اطمینان با استفاده از آنالیز های قطعی و احتمالاتی ایمنی، نتیجه ی متقنی را در تصمصیم سازی مصرف منابع انرژی ارائه خواهد داد که با توجه به جامعیت مباحث ایمنی و انرژی در سایر حوزه ها، این پژوهش می تواند به عنوان رهیافتی در سایر صنایع از جمله هوافضا، نفت، گاز و پتروشیمی و همچنین دفاعی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

  کلیدواژگان: آنالیز عملکرد، فرآیند نشت و تغذیه، مصرف بهینه در منابع انرژی
 • امیرحسین مهدوی، مهناز حسین زاده، عالیه کاظمی* صفحات 59-95

  ایران جزء کشورهای پرمصرف انرژی در دنیا به حساب می آید و به دلیل وجود منابع فراوان و خدادادی در ایران، انرژی به صورت ارزان قیمت در اختیار مردم قرار می گیرد. در این پژوهش با تمرکز بر پرمصرف ترین بخش یعنی بخش خانگی و همچنین پرمصرف ترین انرژی در این بخش یعنی برق، سعی شده است تا با بررسی و شبیه سازی روش های تایید شده در جهان، نتیجه اجرای این راه کارها طی بیست سال (1395-1415) شبیه سازی و بررسی شود. در این راستا، از روش پویایی شناسی سیستم ها استفاده شده است. این روش تلفیقی از روش های کمی و کیفی است و علت انتخاب آن، تطابق خواص ذاتی سیستم های انرژی با خواص و ابزارهای این رویکرد است که از جمله این خواص می توان به روابط غیر خطی متغیرها، تاخیرهای زمانی، ساختارهای بازخور، عدم اطمینان و روابط علت و معلولی متغیرها اشاره کرد. راه کارهای مورد بررسی در این پژوهش شامل توسعه محصولات روشنایی ال ای دی، توسعه سیستم های تهویه مطبوع، توسعه عایق کاری و همچنین مباحث فرهنگ سازی و اصلاح الگوی مصرف می باشد که با تخصیص سرمایه به هر یک، میزان کارایی هر کدام بررسی شده است. اطلاعات و داده های مورد نیاز اغلب از گزارش ها و آمارهای رسمی وزارت نیرو و شرکت های تابعه و همچنین سازمان آمار ایران استخراج شده است. در مواقعی که داده کمی برای تعریف روابط میان دو متغیر وجود نداشته است از نظر متخصصان استفاده شده است. نتایج شبیه سازی در یک دوره بیست ساله نشان می دهد بهترین راه کار تخصیص سالانه 25 درصد سرمایه بهره وری به هر یک از راه کارها می باشد که برای محصولات ال ای دی به صورت پرداخت 50 درصد هزینه به صورت بلاعوض و برای سیستم تهویه و عایق به شکل پرداخت تمام هزینه به کمک پرداخت وام های بدون بهره با باز پرداخت دو ساله است. نتایج این پژوهش می تواند راهنمایی برای سیاستگزاران و برنامه ریزان انرژی برق کشور باشد.

  کلیدواژگان: ساختمان مسکونی، بهره وری انرژی، مصرف برق، پویایی شناسی سیستم ها
 • سمیرا بایرام زاده*، محمد سعیدی صفحات 97-143

  یکی از چالش های اصلی توسعه صنعت انرژی زیستی هزینه زنجیره تامین زیست توده ناشی از تولید ناکارای انرژی زیستی از فیداستاک های زیست توده با محتوای انرژی پایین، هزینه های بالای لجستیک تولید، پردازش و حمل و نقل زیست توده است. نکته قابل توجه دیگر این است که پیکربندی زنجیره تامین سوخت زیستی می تواند ثابت نبوده و به مرور زمان تکامل یابد. با افزایش استقبال از سوخت های زیستی و مشوق ها، افزایش ظرفیت و ارتقای تکنولوژی در زنجیره تامین های موجود سوخت زیستی مطلوب خواهد بود. براین اساس، در این پژوهش دو راهکار عمده برای تخفیف چالش های مذکور پیشنهاد می شود. از یک سو، براساس تکنولوژی ارائه شده توسط دپارتمان انرژی ایالات متحده، سوخت زیستی هیدروکربن پیشرفته را می توان با استفاده از ایجاد واحدهای ارتقادهی در پالایشگاه های نفت موجود و از طریق ارتقای محصولات میانی به محصولات نهایی (مانند بنزین، دیزل و سوخت جت) تولید نمود و از زیرساخت های موجود پالایشگاه های نفت جهت توزیع آن استفاده نمود که با توجه به هزینه های بالای سرمایه گذاری مربوط به پالایشگاه های زیستی در زنجیره تامین سوخت زیستی و با توجه به حذف بخش بزرگی از هزینه حمل و نقل به این دلیل که حمل و نقل از طریق خطوط لوله موجود انجام می شود، صرفه جویی های قابل ملاحظه بزرگی در هزینه های سرمایه گذاری و کل هزینه های سالانه ایجاد می شود و در عین حال سودآوری بالاتری از فروش محصولات نهایی جدید حاصل می شود. از سوی دیگر، با اعمال نمودن طراحی شبکه زنجیره تامین پویا، دو دوره زمانی استراتژیک و تاکتیکی در مدلسازی در نظر گرفته شده که در آن امکان افزایش ظرفیت تسهیلات و فعال شدن تسهیلات در هر دوره زمانی استراتژیک وجود دارد. همچنین در پژوهش حاضر، علاوه بر جریان فیزیکی، بهینه سازی جریان مالی نیز لحاظ شده و ماکزیمم سازی تابع هدف کارایی برای طراحی و برنامه ریزی زنجیره تامین سوخت زیستی پیشنهاد شده است.  به منظور صحت سنجی عملکرد مدل توسعه داده شده، مدل  پیشنهادی را برای طراحی یک مطالعه موردی در ایران به کار برده و نتایج محاسباتی ارائه شده است.

  کلیدواژگان: زنجیره تامین سوخت زیستی، زیست توده لیگنوسلولزیک، سوخت زیستی هیدروکربن پیشرفته، جریان مالی زنجیره تامین
 • حمزه امین طهماسبی*، سید جمال الدین رضوی نسب صفحات 145-169

  انرژی یکی از مهم ترین ارکان اساسی چرخه اقتصادی است. آلایندگی محیط زیست ناشی از مصرف سوخت های بنزین و گازوئیل، مشکلات و محدودیت های تهیه و تامین سوخت در داخل کشور، حرکت به سمت خودکفایی در تامین سوخت های بنزین و گازوئیل، کاهش هزینه های دولت در مقابل درآمد و همچنین تخصیص یارانه کلان برای پایین نگه داشتن قیمت آن ها برای افزایش رضایت مندی و رفاه عمومی ازجمله دغدغه های دولت محسوب می شوند. طی سال های اخیر استفاده از سوخت های جایگزین به ویژه CNG در بخش حمل ونقل مورد توجه دولت قرار گرفته است. هدف این پژوهش نگاشت نقشه ای جهت بهبود استفاده از سوخت CNG در بخش حمل ونقل با استفاده از رویکرد تحلیل و توسعه گزینه های استراتژیک است. خبرگان و ذینفعان تحقیق بر اساس عنوان شغلی، سابقه کاری، میزان تحصیلات از بین کارشناسان حرفه ای و اجرایی در مدیریت طرح CNG، مدیران، کارشناسان و متخصصان شرکت های تولید خودرو دوگانه سوز، شرکت های تولیدکننده قطعات سیستم گازسوز و تبدیل کارگاهی خودروهای بنزینی به دوگانه سوز و تولیدکنندگان تجهیزات جایگاه های CNG، جایگاه داران CNG، سازمان تاکسیرانی (نماینده مصرف کننده) و دانشجویان تحصیلات تکمیلی (مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری) تعیین شدند. داده های تحقیق از طریق مصاحبه با ایشان جمع آوری و نقشه نهایی با استفاده از نرم افزار Explorer Decision ترسیم و تجزیه وتحلیل شد. درنتیجه 18 عامل تاثیرگذار شناسایی شد. بر اساس نتایج، تمایل به استفاده از سوخت CNG به جای بنزین، توسعه پایدار CNG و تدوین سند چشم انداز CNG، موضوعات کلیدی در جهت بهبود استفاده از سوخت CNG در بخش حمل ونقل است. در انتها مطابق خروجی های نقشه نگاشت و نظرات تجمیع شده خبرگان، گزینه های استراتژیک و موثر مانند؛ تدوین یک برنامه بلندمدت برای سبد سوخت کشور، آزادسازی یا تعیین نرخ مناسب برای قیمت کلیه سوخت ها، اعطای تسهیلات هدفمند به زنجیره تامین استفاده از سوخت CNG، تبلیغات مستمر و تاثیرگذار، بیان شد و راهکارهای دستیابی به این اهداف برای سیاست گذاران پیشنهاد گردید.

  کلیدواژگان: تحلیل و توسعه گزینه های استراتژیک (SODA)، سوخت CNG، حمل ونقل
 • طیبه پورمند، بهزاد سلمانی* صفحات 171-210

  هدف اصلی این تحقیق بررسی تاثیر عوامل فناوری بر شدت انرژی  29 استان ایران با بهره گیری از مدل فضایی طی دوره  1386 تا 1394است . برای این منظور از متغیرهای تحقیق و توسعه بومی ، سرمایه گذاری مستقیم خارجی، صادرات و واردات به عنوان عوامل فناوری موثر استفاده شده است. روش تحقیق این پژوهش  مدل دوربین فضایی(SDM)  است که بعد از انجام آزمون های مربوطه تعیین و  برآورد شده است. نتایج حاکی از آن بود  که از بین عوامل فناوری ، تحقیق و توسعه داخلی و واردات نقش مهم و غالب در کاهش شدت انرژی داشته است. اما سرمایه گذاری مستقیم خارجی نتوانسته تاثیر بسزایی در کاهش شدت مصرف انرژی داشته باشد. متغیرهای کنترل؛ قیمت انرژی ، ساختار اقتصادی و شهر نشینی  نیز تاثیری مطابق ادبیات نظری(به ترتیب مثبت، منفی و منفی) بر شدت مصرف انرژی داشته است. بنابراین با توجه به نتایج  توصیه می شود با افزایش سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه و واردات موجبات کاهش شدت انرژی را فراهم آوردند همچنین باتنظیم قیمت انرژی و با سیاستگذاری توزیع صنایع در سطح استان در کاهش صنعتی شدن شهرها و کاهش شهرنشینی و از این طریق کاهش شدت انرژی موثر واقع شوند.

  کلیدواژگان: شدت مصرف انرژی، تحقیق و توسعه، سرریز فناوری، مدل دوربین فضایی
 • لیلا بداغی*، اشرف سادات پسندیده، آرنوش شاکری صفحات 211-239

  در دنیای رقابتی امروز، یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر ارتقای سطح عملکردی بنگاه ها و دستیابی به مزیت رقابتی، یادگیری فناورانه است که طی آن توسعه و ارتقای محصولات و خدمات نوآورانه بنگاه امکان پذیر می شود. یادگیری فناورانه فرایندی است که یک شخص، شرکت و یا کشور از طریق آن دانش خود را در مورد فناوری، محصولات و فرایندها به روز ساخته و با استفاده از مهارتهای گسترده ی کسب شده، می تواند کسب و کار خود را توسعه و بهبود دهد. در این مقاله، چارچوبی برای بررسی یادگیری فناورانه در بنگاه های سازنده تجهیزات برق کشور توسعه داده شده است. در این چارچوب ابعاد یادگیری فناورانه شامل محتوای یادگیری، منابع یادگیری، شیوه های یادگیری، فضای یادگیری و محیط یادگیری تعیین شده و شاخص های مرتبط با هر بعد نیز استخراج شده است. سپس تاثیر یادگیری فناورانه بر عملکرد بنگاه های مورد نظر مورد بررسی قرار گرفته است.  در بخش عملکرد از کارت امتیازی متوازن (BSC)، در چهار جنبه مالی، رضایت مشتریان، فرایندهای داخلی و یادگیری و رشد استفاده شده است.این تحقیق یک تحقیق کاربردی بوده که در آن  ترکیب رویکرد کیفی و کمی استفاده شده است. در بخش کیفی، روایی محتوایی تحقیق توسط تعدادی از خبرگان دانشگاهی و صنعت برق  به دست آمده و در بخش کمی با بهره گیری از نظرات مدیران بنگاه های سازنده تجهیزات صنعت برق ، روایی سازه آن تایید شده است. در این بخش تجزیه و تحلیل نتایج براساس رویکرد حداقل مربعات جزئی و با کمک نرم افزارSmart PLS انجام گرفت. نتایج تحلیل ها نشان داد که رابطه معناداری میان یادگیری فناورانه و عملکرد بنگاه ها وجود دارد، اما میزان تاثیرگذاری چندان قوی نیست که مهمترین دلیل آن بی توجهی بنگاه های سازنده به مباحث یادگیری و رشد می باشد. همچنین نتایج تحلیل حاکی از آن است که برای تحقق موفقیت آمیز فرایند یادگیری فناورانه در بنگاه های سازنده تجهیزات صنعت برق، دو بعد منابع یادگیری و محتوای یادگیری نقش مهمتری را ایفا می نمایند.

  کلیدواژگان: یادگیری فناورانه، بنگاه های سازنده تجهیزات، عملکرد سازمانی
|
 • Hadi Sahebi*, Niloufar Mahjoub, Ashkan Teymouri Pages 7-39

  Nowadays required energy mostly comes from fossil fuels but the limitation of fossil resources and their environmental effects have encouraged communities to seek alternative renewable energy sources. Meanwhile enery forom biomass (bioenergy) has particular importance due to wide range of resources and other advantages. In this research, a multi-objective model is proposed to design a bioenergy supply network from different types of second-generation biomass (Jatropha, agricultural residue and animal waste) and third generation (microalgae) considering water-energy nexus and carbon emission concepts. Geographic Information System (GIS) is used in order to find proper places for Jatropha cultivation in Iran and reduce the solution space. The proposed model is solved for a 10 years time horizon using MINMAX goal programming method for Iran provinces as a case study. According to the results, energy production from microalgae and Jatropha resources is prior to the waste.

  Keywords: Supply network design, Second, third generation biomass, Water-energy nexus, GIS, Multi-objective optimization
 • Ebrahim Ghanbari*, Ataollah Rabiee, Mohammad Reza Nematollahi Pages 41-58

  Humans are an integral part of power plants, ranging from construction to routine maintenance. Analysis of the presence and performance of the human factor can play an effective role in reducing and/or optimizing the use of energy resources. Therefore, in this research the investigation of the plant operator's presence direction in order to control a type of accident with the implementation of feed and bleed process was carried out. For this purpose, the performance management of the power plant operator in reducing energy consumption from a safety perspective has been investigated. Therefore, using relevant codes, a high-frequency accident simulation such as the total loss of power (Station Blackout), which includes both external and internal site power supplies, was performed for the Bushehr nuclear power plant and operator behavior during the feed and bleed process was analyzed in the accident control. The results showed that the operator's presence in accident management prevents severe accidents, also prevents the passage of thermohydraulic parameters such as primary circuit pressure from design criteria and prevents fuel temperature from melting. On the other hand, using the SPAR-H method to evaluate this performance, while maintaining power plant safety conditions, simultaneous safety assessment, human errors and the use of energy sources, will delay the decision to reduce energy consumption. Therefore, a combination of safety and reliability assessments using deterministic and probabilistic safety analyzes will provide a convincing result in the decision-making of energy resources consumption, which, given the complexity of safety and energy issues this research can have used in other areas, as an approach in other industries including aerospace, oil, gas and petrochemical as well as defense industries.

  Keywords: Performance Analysis, Feed, Bleed Process, SPAR-H, Optimizing Energy Resources
 • Amirhossein Mahdavi, Mahnaz Hosseinzadeh, Aliyeh Kazemi* Pages 59-95

  Iran is considered as one of the most energy-consuming countries in the world, and because of the abundant resources in Iran, energy is so cheap. In this study, by focusing on the residential sector as the most consumable sector, and electricity as the most consumable energy in this sector, it has been tried to investigate, and simulate related approved methods in the world, and the results of the implementation of these strategies are simulated and analyzed over the course of twenty years (2016-2036). In this way, system dynamics (SD) methodology is used. SD methodology is a combination of quantitative and qualitative methods, and the reason for choosing this approach is the proportionality of the inherent properties of energy systems -such as nonlinear variables, time delays, feedback structures, uncertainty, and cause-effect relationships- with the properties and tools of this approach. Different solutions to increase energy efficiency consist of the development of LED lighting products, development of air conditioning systems, development of insulation, as well as cultural issues and modification of consumption patterns are considered, and the efficiency of each solution regarding the capital allocation to each one is investigated. The information and needed data are often extracted from official reports and statistics from the Ministry of Energy and its subsidiaries as well as the Iranian Statistical Organization. When there is little data to define the relationships between two variables, experts' opinions are used. The simulation results over 20 years show that the best way is to allocate 25 percent of capital per year to each solution. 50 percent of the cost for LED products should be paid as a grant, and 100 percent of the cost for air conditioning and insulation system should be paid via an interest-free loan with a two-year repayment. The results of this study can be a guide for electricity policymakers and planners.

  Keywords: Residential building, Energy efficiency, Electricity consumption, System dynamics
 • Samira Bairamzadeh*, Mohammad Saidi Pages 97-143

  One of the main challenges of bioenergy sector development is the cost of biomass supply chain resulted from inefficient bioenergy production from low energy content biomass feedstocks, high logistics costs of biomass production, handling and transportation. Another main aspect to be considered is that the configuration of a biofuel supply chain can be dynamic which evolve over time. Growing demand and increasing of biofuel related incentives, promote considering the assumptions of capacity expansion and evolution in the biofuel production technologies in the existing biofuel supply chains. Accordingly, two approaches are proposed in this research to reduce the mentioned challenges. On the one hand, according to the proposed technology by the U.S. Department of Energy, advanced hydrocarbon biofuel can be achieved by using upgrading units in existing refinery to upgrade biointermediates into final products (e.g. gasoline, diesel and jet fuel) integrated with existing petroleum refineries which can be a good opportunity to use existing infrastructures of petroleum refineries. To be more specific, regarding significant amounts of biorefineries investment costs, taking advantage of refinery units and pipelines leads to saving considerable amounts of investment and annual costs and also achieving more profit from selling new final products. On the other hand, in order to apply dynamic supply chain network design, strategic and tactical time periods are considered, in which the revision of design decisions, such as facilities number, location, and capacity, can occurs at the beginning of each strategic time period. Moreover, in this research, besides of physical flow, optimization of financial flow is considered and maximization of efficiency objective function to optimal design and planning of biofuel supply chain is proposed. In order to investigate the performance of the proposed model a case study is developed for bioethanol supply chain located in Iran and computational results are presented.

  Keywords: Biofuel Supply Chain, Lignocellulosic Biomass, Advanced Hydrocarbon Biofuel, financial flow planning
 • Hamzeh Amin Tahmasbi*, Seyed Jamalaldin Razavinasab Pages 145-169

  Energy is one of the main pillars of the economic cycle. The environmental pollution caused by the consumption of gasoline and diesel fuel, the problems and limitations of supplying and supplying fuel within the country, moving towards self-sufficiency in the supply of gasoline and diesel fuel, reducing government spending against income and also allocating macro subsidies to keep their prices low for Increasing satisfaction and public welfare are among the government's concerns. In recent years, the use of alternative fuels, in particular CNG, has attracted the attention of the government in the transportation sector. The purpose of this research is mapping the mapping to improve the use of CNG fuel in the transportation sector using the Strategic Option Development and Analysis. Experts and stakeholders selected based on the job title, work experience, degree of education from professional experts and executives in the management of the CNG project, managers, experts and specialists of the automotive dual car manufacturing company, the companies producing parts of the gas system and the conversion of workshops of automobiles Diesel fuel and CNG equipment manufacturers, CNG locators, taxi organization (consumer representative) and postgraduate students (graduate and postgraduate degrees). The research data are provided through interviews with this experts and stakeholders, and finalized maps using the Explorer Decision software were designed and analyzed. D As a result, 18 effective factors were identified. Based on the results, the desire to use CNG fuel instead of gasoline, CNG sustainable development and the development of a CNG vision document are key issues for improving the use of CNG fuel in the transportation sector. Finally, according to the outcomes of the maps and expert opinions, effective and strategic alternatives, such as the elaboration of a long-term plan for the country's fuel basket, the release or determination of the appropriate rate for the price of all fuels, the provision of targeted facilities for the supply of CNG fuel, continuous advertising And influential, and strategies for achieving these goals were proposed for policy makers.

  Keywords: Strategic Option Development, Analysis, CNG fuel, transportation
 • Behzad Salmani*, Tayyebeh Pourmand Pages 171-210

  Today, energy is known as one of the main factors for the formation and development of industrial societies And the availability of countries to various energy sources represents their potential for political and economic progress. Therefore, the main objective of this study was to investigate the effect of technology factors on the intensity of energy in 29 provinces of Iran (except for Alborz and South Khorasan) using the space model during the period from 2007 to 2015. For this purpose, indigenous R & D variables such as foreign direct investment, exports and imports as effective technology factors, and the variables of economic structure, energy prices and urbanization as control variables have been used. The research method is a spatial model. After performing the relevant tests and determining the type of model, Spatial Durbin Models (SDM) has been designed for review. Three direct and indirect effects and total effects have been estimated. The results of the study in three cases indicate that among the factors of technology, research and development (in both direct, indirect and total terms) and import (in direct and total terms), they have played a major role in reducing energy intensity. But foreign direct investment has not been able to have a significant impact on reducing energy consumption. Exports have also led to an increase in energy intensity. Control variables: energy prices, economic structure, and urbanization have effect according to theoretical literature (positive, negative, and negative respectively) on the reduction of energy consumption. Therefore, according to the results, it is recommended that, by increasing investment in R & D and imports, it would reduce energy intensity, also by adjusting energy prices and by policy of distributing industries and factories in the province, especially in rural areas, in reducing industrialization of cities and Reducing urbanization and thereby reducing energy intensity.

  Keywords: Energy intensity, research, development, Technology Spillover, space camera, Spatial Durbin Models
 • Leila Bodaghi*, Ashraf Sadat Pasandideh, Arnoush Shakeri Pages 211-239

  In today’s competitive world, one of the most important factors in improving firm performance and gaining a competitive advantage is technological learning. Technological learning makes it possible to develop and promote innovative products and services of the firm. This process allows people, companies, and countries to update their knowledge about technology and products, and then develop and improve their businesses with widespread skills. In this paper, a framework was developed of technological learning in equipment manufacturing enterprises in the power industry in Iran. This framework provides learning dimensions and indicators. The dimensions of technological learning include learning contents, learning resources, learning methods, and the internal and external environments of learning; the indicators related to each dimension are also provided. Following this, the impact of technological learning on the performance of these firms is examined using the Balanced Scorecard (BSC) tool, thus measuring performance of manufacturers in four perspectives: financial, customers, internal business processes and learning and growth. This research adopted a combination of qualitative and quantitative approaches. In the qualitative section, the content validity of the research was verified by a number of academic and industrial experts. In the quantitative section, the construct validity was verified by using the reviews of the managers from power industry equipment companies. Using the partial least squares method (PLS) and “SMART PLS” software, the results of the analysis indicated that technological learning has a significant effect on organizational performance. However, the effect is insignificant. The main reason for this is the negligence of learning and growth issues by firms. In addition, the results of the analysis indicated that two dimensions of learning, those being resources and content, have important roles to play in the successful realization of the technological learning process in equipment manufacturing enterprises in the power industry in Iran.

  Keywords: Technological Learning, Equipment Manufacturing Enterprises, Organizational Performance