فهرست مطالب

مطالعات مدیریت صنعتی - پیاپی 53 (تابستان 1398)
 • پیاپی 53 (تابستان 1398)
 • تاریخ انتشار: 1398/06/20
 • تعداد عناوین: 10
|
 • مهدی یوسفی نژاد عطاری، سید حمیدرضا پسندیده*، افسانه آقایی، سید تقی اخوان نیاکی صفحات 1-31

  مدیریت زنجیره تامین خون یکی از اجزای اصلی سیستم سلامت هر کشور محسوب می گردد. این زنجیره از دو جزء جمع آوری خون اهدا کنندگان و عرضه فرآورده های خون تشکیل شده است. این مقاله با تمرکز روی موضوع عرضه فرآورده های مختلف خون، سعی در ارائه یک مدل ریاضی جهت کاهش هزینه های اتلاف و کمبود موجودی فرآورده های خونی بیمارستان ها دارد. در این مدل ضمن برآورده ساختن نیازهای بیمارستانها در گروه های مختلف خون هزینه های موجودی بیمارستانها مدنظر قرار گرفته است. بدین منظور یک مدل ریاضی تصادفی با هدف کاهش هزینه های اتلاف، تامین و کمبود ارائه شده است. مدل ریاضی در 5 بیمارستان تحت پوشش پایگاه انتقال خون آذربایجان شرقی پیاده سازی شده است.نتایج بدست آمده نشان می دهد بیمارستان ها ترجیح می دهند با توجه به هزینه بالای گروه های خونی هزینه های کمبود را متوجه خود نسازند، لذا هزینه های اتلاف را بپردازند. با توجه به سازگاری گروه های مختلف خون هزینه های تامین فرآورده گلبول قرمز 18 % کاهش یافته و موجودی گروه خونی o+ نیز جهت سازگاری با سایر گروه های خونی کاهش یافته است.

  کلیدواژگان: زنجیره تامین خون، گلبول قرمز متراکم، سازگاری گروه های خونی، پایگاه انتقال خون
 • علی محمدی، مسلم علی محمدلو، عباس عباسی، مجتبی خلیفه* صفحات 35-80

  هدف از انجام این پژوهش بررسی اهمیت نقش متغیرهای مالی در کنار متغیرهای عملیاتی و استخراج متغیرهای مذکور در یک شبکه زنجیره تامین به روشی نظام‏مند و عینی است. همچنین این مطالعه از طریق تحلیل‏های هم‏رخدادی نیز به دنبال کشف ارتباطات مستقیم و غیرمستقم متغیرها، خوشه‏بندی مفاهیم، تشکیل شبکه‏های هم‏رخدادی و محاسبه شاخص‏های خرد و کلان علم‏سنجی است. این پژوهش از نظر هدف، توسعه‏ای و از نظر ماهیت و روش، توصیفی-تحلیلی است. روش گردآوری داده‏ها، مطالعه کتابخانه ای در خصوص مدیریت زنجیره تامین و گروه کانونی و جامعه آماری این مطالعه مجموعه مقالات پایگاه داده های ساینس‏دایرکت، امرالد، وایلی و سید طی سال های 2013 الی 2016 است. همچنین در این پژوهش از نرم‏افزارهای اکسل، وی او اس ویوئر و نوداکسل استفاده شده است. نتایج حاصل ار بخش تحلیل محتوا، تعداد 106 متغیر بدست داد که بیشترین فراوانی مربوط به متغیرهای تقاضا، سود و قیمت بوده است. همچنین تحلیل هم‏رخدادی متغیرهای مالی و عملیاتی، انسجام بالای شبکه (چگالی بیش از 80 درصد) را نشان می‏دهد که این مهم، خوشه‏بندی انجام شده در متغیرها را به خوبی تایید می‏کند.

  کلیدواژگان: مدیریت زنجیره تامین چند سطحی، ابعاد عملیاتی و مالی، تحلیل محتوا، روش‏های علم‏سنجی، گروه کانونی
 • پری سیما پاک روان، جواد بهنامیان* صفحات 81-108
  از یک دیدگاه کلی می توان مسایل مکان یابی را در دو دسته ی مکان یابی تسهیلات مطلوب و تسهیلات نامطلوب بررسی نمود. در مکان یابی تسهیلات نامطلوب بر خلاف تسهیلات مطلوب، سعی می شود که تا حد امکان، تسهیلات دور از مناطق دریافت کننده خدمت استقرار یابند. در این مقاله در مورد مساله ی مکان یابی این قبیل تسهیلات بحث شده است. این تحقیق با تمرکز بر "نه در حیاط خلوت من" می باشد که اشاره به پدیده های اجتماعی دارد که در آن ساکنان با مکان یابی تسهیلات نامطلوب اطراف خانه-هایشان مخالف هستند. نمونه هایی از این تسهیلات شامل خطوط انتقال برق و مراکز بازیافت است. با توجه به مخالفتی که معمولا در ساخت یک تسهیل نامطلوب مواجه می شود، برنامه ریز تسهیل باید ماهیت پدیده ی "نه در حیات خلوت من" را درک کرده و به عنوان یک عامل کلیدی در تعیین مکان تسهیل در نظر بگیرد. در این تحقیق مدل عددصحیح خطی این مساله و روش آزادسازی لاگرانژ ارایه شده است. این روش محدودیت های سخت را آزاد می کند و با یک ضریب لاگرانژ به تابع هدف اضافه می -کند. برای نشان دادن این که روش آزادسازی لاگرانژ الگوریتم محاسباتی قوی و دقیق است و قادر به حل مسایل تا سایز متوسط است، عملکرد الگوریتم ارایه شده با اجرا بر روی چندین مسئله، بررسی شده است.
  کلیدواژگان: مکان یابی، تسهیلات نامطلوب، آزادسازی لاگرانژ
 • حامد دهقان، رضا رمضانی* صفحات 109-126

  اقتصاد بخش زمین و مسکن، سهم بسیار عمده ای در کل اقتصاد و نیز در امور فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی جامعه دارد. بامدیریت صحیح این منابع، می توان به رشد اقتصاد کشور کمک کرد. امروزه بخش مسکن در ایران با مشکلات عدیده ای روبرو است. قدرت خرید پایین متقاضیان، انبوه واحدهای بدون مشتری، وجود حباب قیمتی در شهرهای بزرگ، چرخه های پرنوسان در بخش عرضه و تقاضا و نیز در بازار رهن و اجاره، عرضه ی بیش از نیاز و تعداد زیاد پروژه های نیمه تمام نمونه هایی از مشکلات این بخش است. در این پژوهش با رویکرد سیستمی به بخش مسکن پرداخته می شود و با روش پویایی سیستم وضعیت موجود و آتی بازار مسکن مدل سازی و بررسی می شود. ابتدا مشکلات فعلی بازار مسکن ارائه و سپس مدل علی و انباشت جریان طراحی می شود. سرانجام، مدل اعتبارسنجی می شود. سیاست های پیشنهادی نوسان دوره های مسکن را کاهش می دهد، تعادل بین بخش های عرضه و تقاضا را بهبود می بخشد و به حضور پیوسته و خطی خریدار کمک می کند.

  کلیدواژگان: رکود مسکن، دوره های مسکن، پویایی سیستم، تحلیل سیستمی
 • ابوالفضل کاظمی*، مرضیه کریمی، علیرضا نادری صفحات 127-158
  تصمیم گیری در مورد انتخاب تامین کننده ی مناسب، یکی از اصلی ترین و مهم-ترین مولفه ها در مدیریت زنجیره ی تامین است. امروزه، تامین منابع موردنیاز سازمان ها، به یک رویکرد مهم تجاری تبدیل شده است، لذا انتخاب صحیح و اتحاد با تامین کنندگان، می تواند یک مزیت رقابتی را در امر تولید موثرتر و کاراتر محصول یا خدمات در پی داشته باشد. برای حل مسئله ی انتخاب تامین کننده ، مدل های زیادی تدوین و ارائه شده است. در این مقاله، علاوه بر در نظر گرفتن استراتژی تخفیف تدریجی، هزینه کمبود کالا نیز در نظر گرفته شده است که تا کنون مورد توجه نبوده است. دراین مدل تحقق دو هدف، یکی کمینه سازی هزینه خریدار و دیگری بیشینه سازی سطح کیفیت محصول مد نظر است. به منظور حل مدل پیشنهادی انتخاب تامین کننده، الگوریتم جستجوی هارمونی بهبود یافته به کار گرفته شد. نتایج نشان می دهد که الگوریتم به کار گرفته شده به خوبی با الگوریتم های دقیق چه از لحاظ زمان انجام و چه از لحاظ کیفیت پاسخ رقابت می نماید. در نهایت چند مثال عددی برای تجزیه و تحلیل مدل ارائه گردیده است.
  کلیدواژگان: انتخاب تامین کننده، تصمیم گیری چند هدفه، تخفیف تدریجی، سفارش عقب افتاده، الگوریتم جستجوی هارمونی
 • حدیثه اکبرپور، علی بزرگی امیری*، نفیسه علی نژاد، مقدسه اکبرپور صفحات 159-184

  تقویت و پوشش دهی دکل های تلفن همراه با ملاحظه بروز بلایای طبیعی، یکی از موضوعات مهم بشمار آمده چرا که در مواقع بحران تامین ارتباطات بین تیم های امدادی و مردم از اهمیت زیادی برخوردار است. بلایای طبیعی مانند زلزله، طوفان، سیل و... بر روی جاده ها، پل ها، سیستم های ارتباطی، تامین برق و دسترسی به تسهیلات تاثیر می گذارد. این بلایا اغلب درجوامعی که آمادگی رویارویی با آن را ندارند به بحران تبدیل می شود. هدف این مقاله ارائه مدلی جهت بیشینه سازی پوشش دهی تلفن همراه در مناطق مختلف، کمینه سازی خسارات ناشی از متوسط خرابی دکل ها و بیشینه سازی پوشش دهی در بدترین حالت خرابی دکل های تلفن همراه در هنگام بروز حوادث و بلایای طبیعی است. مدل ارائه شده دارای تفاوت هایی با مدل های پیشین در ادبیات است که می توان به پوشش پشتیبان و اضطراری در نظر گرفته شده و هم چنین محدودیت برای هزینه جهت تقویت دکل ها و محدودیت ظرفیت پوشش دهی اشاره نمود. برای اعتبارسنجی مدل پیشنهادی یک مطالعه موردی مربوط به شهرستان قائم شهر ارائه شدکه برای حل آن از نرم افزار LINGO9.0 بهره برده شده است.نتایج محاسباتی نشان از اهمیت و کارایی مدل ارائه شده در تصمیم گیری های واقعی دارد، چرا که با احداث و تقویت ایستگاه های اصلی و آنتن ها، پوشش رادیویی به ویژه در مناطق سیگنال ضعیف و هم چنین حجم ترافیک ایستگاه ها، در ساعت های شلوغ افزایش یافته است. مدل پیشنهادی در این مقاله تلاش می کند سیستم را در برابر بدترین حالت تلفات و هم چنین متوسط تلفات پشتیبانی کند و تعداد مشتریانی که بعد از خرابی تسهیلات تحت پوشش تلفن همراه باشند را بیشینه کند.

  کلیدواژگان: مساله مکان یابی پوششی، دکل تلفن همراه، بلایای طبیعی، برنامه ریزی بلایا
 • مرتضی شفیعی*، پوریا فرح گل صفحات 185-217

  یکی از چالش هایی که صنعت سیمان امروزه با آن رو به روست، مدیریت زنجیره تامین می باشد. فقدان مدیریت زنجیره تامین، صنعت سیمان را با مشکلات جدی نوسان و تفاوت قیمت از سوی تولید کننده و خرده فروشان رو به رو کرده است. معمولا زمانی که کمبود منابع و کالا در یک خرده فروشی رخ می دهد، مشتری ممکن است به خرده فروش دیگری مراجعه کند. این پژوهش پدیده اغلب رفتار جستجوی مشتری نامیده می شود. پژوهش حاضر به تحلیل یک تولید کننده و دو خرده فروش در زنجیره تامین دو پله با استفاده از تئوری بازی ها(تعادل نش، تعادل استکلبرگ) با رویکرد بازار مشتری در صنعت سیمان فارس پرداخته است. روش تحقیق از نظر هدف کاربردی از نظر جمع آوری داده ها، موردی می باشد. با بهره گیری از نظر خبرگان، اطلاعات موجود در سایت اصلی سیمان فارس و تعیین پارامترهای مدل و نرم افزار متمتیکا به حل معادلات ریاضی و رسم توابع پرداختیم. نتایج این مطالعه نشان می دهد که با شرایط فعلی و توابع سود تعریف شده برای مساله، امکان تعیین قیمت عمده فروشی برای تولید کننده به منظور بیشینه کردن سود خود نمی باشد و لذا تولید کننده می بایست شرایط بازار را برای تعیین قیمت عمده فروشی مورد نظر قرار دهد.

  کلیدواژگان: زنجیره تامین، تئوری بازی ها، (تعادل نش، تعادل استکلبرگ)، رویکرد بازار مشتری
 • علی محتشمی*، امیرحسین نیکنام فر صفحات 219-246
  مواد خطرناک، موادی هستند که به دلیل خواص شیمیایی و فیزیکی خود، ریسک قابل توجه ای بر ایمنی مردم و محیط زیست تحمیل می کنند. مسیریابی حمل و نقل این گونه مواد پیچیدگی های بیشتری نسبت به مواد معمولی دارد. تلفیق دو موضوع مساله مکان یابی و مساله مسیریابی، سیستم یکپارچه ای به نام مساله مکان یابی مسیریابی را به وجود می آورد. این گونه مسائل به تعیین همزمان تعداد و مکان بهینه تسهیلات و همچنین تعداد بهینه وسایل نقلیه و مسیر آنها می پردازد. در این تحقیق هدف طراحی یک شبکه برای حمل و نقل مواد خطرناک بوده و دربرگیرنده سطوح تامین، توزیع (هاب) و مشتری می باشد. از این رو مدل ریاضی به منظور کمینه سازی هزینه ها و ریسک به صورت توامان ارایه شده است. کالای خطرناک از تامین کنندگان به هاب ها ارسال می گردد و از طریق مسیریابی توسط حمل و نقل جاده ای به مشتریان تحویل می گردد. هاب ها در مدل پیشنهادی مکان یابی می گردند. جهت اعتبارسنجی مدل، کد در نرم افزار GAMS تهیه شده و برای حل دقیق، مسائل نمونه ای با ابعاد متنوع به شکل تصادفی تولید گردید. بدین منظور الگوریتمی طراحی و در نرم افزار Matlab نوشته شد. با توجه به NP-Hard بودن مسئله، یک الگوریتم ترکیبی مبتنی بر شبیه سازی تبرید و الگوریتم ژنتیک برای حل در ابعاد بزرگ ارائه و در پایان نتایج حاصل از حل دقیق با الگوریتم پیشنهادی مقایسه گردید.
  کلیدواژگان: مکان یابی هاب، مسیریابی وسایل نقلیه، حمل و نقل مواد خطرناک، ریسک، الگوریتم فراابتکاری
 • صابر شیری پور*، آمنه ادیب صفحات 247-294
  زنجیره تامین شبکه ای متشکل از چندین بخش و روابط میان آن هاست. برای تحقق بهبود مداوم زنجیره تامین، لازم است عملکرد زنجیره تامین به طور مستمر ارزیابی گردد. یکی از نکات مهم در ارزیابی عملکرد، شناسایی نقاط ضعف زیرواحدها، درنظر گرفتن روابط میان واحدها در مدیریت سیستم و ایجاد تعادل میان بخش هاست. در این مقاله، روش تحلیل پوششی داده های شبکه ای برای ارزیابی عملکرد مورد استفاده قرار گرفته است. شناسایی واحدهای ناکارا در زنجیره تامین و بهبود عملکرد آن ها دارای اهمیت زیادی است. از آنجایی که زنجیره تامین از واحدهای مختلفی تشکیل شده، بهبود همزمان چند واحد غیرممکن است. از اینرو تعیین اولویت برای بهبود واحدها ضروری می باشد. بعلاوه انتخاب واحدهای الگو، برای ایده گرفتن در مورد چگونگی بهبود واحدهای ناکارا دارای اهمیت است. بنابراین، در این مقاله، با استفاده از داده های فازی، یک روش سیستماتیک برای الگوبرداری زنجیره تامین معرفی می شود، که علاوه بر ارزیابی عملکرد کل زنجیره تامین و تعیین واحدهای تصمیم گیری کارا و ناکارا، کارایی هریک از بخش های زنجیره تامین را نیز محاسبه می کند. ما از این روش برای ارزیابی عملکرد زنجیره تامین لوله های پلی اتیلنی استفاده می کنیم و به این ترتیب ارتباطات و فرآیندهای بخش های داخلی زنجیره تامین آنرا بررسی می کنیم. در پایان با استفاده از روش الگوبرداری، اولویت بهبود برای سطوح مختلف زنجیره تامین تعیین می گردد.
  کلیدواژگان: مدیریت زنجیره تامین، ارزیابی عملکرد، تحلیل پوششی داده های شبکه ای فازی، الگوبرداری، لوله های پلی اتیلن
 • داود قراخانی*، عباس طلوعی اشلقی، کیامرث فتحی هفشجانی، فرهاد حسین زاده لطفی، رضا کیانی ماوی صفحات 295-319
  تحلیل پوششی داده ها یک تکنیک تحلیلی قدرتمند برای اندازه گیری کارایی نسبی مجموعه ای از واحد های تصمیم گیری براساس ورودی ها و خروجی هایشان است. در مدل های مرسوم تحلیل پوششی داده ها ضعف هایی وجود دارد که مهمترین آن ها تغییر وزن ورودی ها و خروجی ها است که باعث می شود کارایی واحد های تصمیم گیرنده با وزن های مختلف سنجیده شود. همچنین مدل های مرسوم تحلیل پوششی داده ها به شبکه ای بودن واحد های ارزیابی توجهی نکرده اند. در این مقاله ما برای برطرف کردن این ضعف ها مجموعه وزن های مشترک در تحلیل پوششی داده های شبکه ای با رویکرد برنامه ریزی آرمانی را پیشنهاد می کنیم. برای آزمون کارایی و حل مدل پیشنهادی ارائه شده از داده های واقعی شرکت های بیمه فعال در استان قزوین استفاده شده است. مدل ارائه شده در این مقاله واحد های تصمیم گیرنده را روی یک مقیاس یکسان با مجموعه ای از وزن های مشترک به صورت بی طرف ارزیابی می کند. مدل پیشنهادی، کمک می کند تا سیاست گذاران درک بهتری از نقاط قوت و ضعف DMUها داشته باشند و برای ترقی نقاط قوت و رفع ضعف ها تلاش کنند و از این طریق کارایی DMUها را بهبود دهند.
  کلیدواژگان: تحلیل پوششی داده ها، وزن های مشترک، تحلیل پوششی داده های شبکه ای، برنامه ریزی آرمانی
|
 • Pages 1-31

  Reducing the cost of wastage and shortage of hospitals' blood products with regard to the compatibility of blood groupsBlood supply chain management is considered one of the main components of the health system of each country. This chain consists of two-component blood collection and supply of products for blood donors has been formed. This article focuses on the issue of the supply of blood products; that tries to provide a mathematical model to reduce waste costs and a shortage of blood products to hospitals. In this model, while meeting the needs of different groups of hospitals, blood in hospitals is minimized inventory costs. A mathematical model in five hospitals affiliated Blood Transfusion Center of East Azerbaijan is implemented. With regard to the compatibility of blood groups and red cell products supply costs and inventory decreased 18% o + blood group also declined to be compatible with other blood types.Keywords: blood supply chain, RBC, compatibility, BTC

  Keywords: Blood Supply Chain, RBC, compatibility, BTC
 • Moslem Alimohammadlou Pages 35-80

  The purpose of this study is to consider the importance role of operational and financial variables and also extract these variables in four-echelon supply chain network in a systematic mode. In addition, this study explores the direct and indirect relations of variables, clustering concepts, making co-occurrence networks and calculating micro and macro indices of Scientometrics using co-occurrence analyses. The methodology of the research is content analysis and Scientometrics. Data were collected from four databases (science direct, emerald, wiley, SID) between 2013-2016. Data analyzes were done by Excel, VosViewer and Nodexl. The results of the content analysis extract 106 variables that the most frequent variables were demand, profit and price. In addition, co-occurrence analysis of operational and financial variables shows high Solidarity of the network (more than 80 percent density) that the result confirms the goodness clustering of the variables. Regards to this study, researchers and practitioners can use and employ the results in difference modeling (like: mathematical modeling, structural equation model, …).

  Keywords: Multi Echelon Supply Chain Management, Operational, Financial Dimensions, content analysis, Scientometrics Methods, Focus Group
 • Pages 81-108
  Overally location problem could be classified as desirable facility location and undesirable facility location. In the undesirable facility location problem contrary to desirable location, facilities are located far from service receiver facilities as much as possible. The problem of locating such facilities is discussed in this paper. This research is focused on the “not in my backyard” (NIMBY) which refers to the social phenomena in which residents are opposed to locate undesirable facilities around their houses. Examples of such facilities include electric transmission lines and recycling centers. Due to the opposition typically encountered in constructing an undesirable facility, the facility planner should understand the nature of the NIMBY phenomena and consider it as a key factor in the determining facility location. A integer linear model of this problem and a Lagrange relaxation method are proposed in this research. This method relaxes up the hard constraints and adds the constraints to the objective function with a Lagrangian multiplier. To show that the Lagrangian relaxation method is computationally powerful exact solution algorithm and is capable to solve the medium-size problems, the performance of the proposed algorithm is examined by applying it to several test problems.
  Keywords: Facility location, Undesirable facilities, Lagrangian Relaxation
 • Pages 109-126

  Land and housing economy have a large proportion of the whole economy and play an important role in the cultural, economic and social community. In all parts of the world, land and houses make a large share of its assets and the proper management of these resources can help country’s economy grow. The housing sector in Iran has faced many problems. Low purchasing power of costumers, price bubble especially in big cities, intense cycles in supply and demand and less on the market for mortgage or rent, more supply than demand and many unfinished projects are examples of problems in the field. In this paper, after explaining the current problems, causal loop diagram and then stock-flow model is presented. After validation of the model, the proposed policies are presented based on model structure and relationships. Presented policies reduce the severity of future cycles and improve equilibrium between supply and demand sectors and help linear and continuous presence of the buyer.

  Keywords: Housing recession, the housing cycle, System Dynamics, System Analysis
 • Abolfazl Kazemi *, Marzieh Karimi Pages 127-158
  Supplier selection is the process by which firms identify, evaluate, and contract with suppliers. The supplier selection process deploys a tremendous amount of a firm's financial resources. Nowadays, supplying the required resource of organizations has become an important business approach so a competitive advantage may be gained by the selection of the best suppliers to provide products/services more effectively and efficiently. Many models have been developed for solving supplier selection problem. In this paper, in addition to considering the incremental discount strategies, cost of shortages is also considered so far has not been considered. In this model, two objective functions of cost minimization of the buyer, and maximize quality of product is considered. To solve the proposed supplier selection model, an improved harmony search algorithm is used. The results show that the proposed algorithm works properly in the term of both CPU time and the quality of solutions. Finally, some numerical examples for model analyses are presented.
  Keywords: Supplier Selection, Multi Objective Decision Making, Incremental discount, Backlog ordering, Harmony search algorithm
 • Pages 159-184

  Mobile phone towers strength and coverage after happening natural disaster are one of the most important issues in set covering. Every day advances and developments of mobile phone technology have made the telecommunication industry and transferring equipment more important and subscribers and users of the mobile phones and increasing which requires better planning. So, the subject of coverage ability of the cell phone towers is very important. Natural disasters for example earthquake, flood, storm, landslides and activating volcano affect roads, bridges, communication systems, electrical supplying and availability to facilities. Extensive human casualties and huge economic damages are showing prediction necessity and programming for facing these events preventing crisis occurring This paper develops location and strengthening of cell phone towers to maximize service coverage and minimize the loss of communication if natural disaster happens. In addition, proposed model considers backup and emergency coverage. We present a case study of our approach for disaster planning for disaster scenario in a region of Iran. Numerical experiments demonstrate the significance and applicability of the developed model for actual decision-making problem.

  Keywords: Covering location problem, Cell phone towers, Natural disasters, Disaster planning
 • Morteza Shafiee * Pages 185-217

  One of the challenges facing the cement industry today, managing the supply chain. Lack of supply chain management, the cement industry has serious problems volatility and the price difference by the manufacturer and the retailer has faced. Usually when a lack of resources and goods in a retail occurs, the customer may go to another retailer. This phenomenon is often called the customer search behavior. This study analyzes a manufacturer and two retailers in a two-echelon supply chain using game theory (Nash equilibrium, balance Stackelberg) with the customer market approach to fars cement industry. The method for the purpose of collecting data item. Enjoying the view of experts, information available on the main site Fars and determine the parameters of the model and software Mathematica functions to solve mathematical equations and plot discussed. The results of this study show that with current conditions and utility functions defined for the issue, to determine wholesale prices for producers in order to maximize profits Is not their own, so the manufacturer must consider market conditions to determine the wholesale price.

  Keywords: Supply Chain, game theory (Nash equilibrium, balance stackelberg), Customer, Market approach
 • Ali Mohtashami *, Amir Hossein Niknamfar Pages 219-246
  Hazardous materials which are materials due to their chemical and physical properties impose significant risk to the safety of people and the environment. It's more complex routing transport of such material than normal materials. The Combination of the two subjects as the problem of locating and routing, it has created unified system to locating- routing problems. These problems determined optimal number and location of facilities at the same time and also set the optimal number of vehicles and their routes. The purpose of this study was design a network for the transportation of hazardous materials and includes supply levels, distribution (hub) and customers. Hence, it presented a mathematical model in order to minimizing costs and risk simultaneously. Hazardous materials sent from supplier to the hubs and deliveries to customers from there via routing by road transportation. It should be mentioned that in proposal model the hubs been locating In order to validate the model, prepared code GAMS In software and for the exact solution, sample problems with various dimensions were produced in the form of smart and random. For this purpose, was written an algorithm design in Matlab software. According to the problem was NP-Hard, presented a hybrid algorithm based on simulated annealing and genetic algorithms to solve large-scale. At the end of research the proposed algorithm were compared with the results of exact solution.
  Keywords: Hub Location, Vehicle routing, Hazardous Materials, Risk, Meta-Heuristic Algorithm
 • Saber Shiripour *, Ameneh Adib Pages 247-294
  Supply chain is a network consists of several parts and their inter-relationships. To achieve continuous improvement in supply chain, it is necessary to continually evaluate supply chain performance. One of the important points in evaluating the performance, identify weaknesses subunits, considering the relations between the units in system management and balance between the sectors. In this paper, Network Data Envelopment Analysis technique is used for performance evaluation. Identification of inefficient units in the supply chain and improve their performance is of utmost importance. Since the supply chain is made up of different units, improving several unit is impossible. So, setting priorities is necessary to improve the unit. In addition, the selection of Pattern units is important to get an idea on how to improve inefficient units. So, in this work, using Fuzzy Data, a systematic method is defined for benchmarking supply chain, which in addition to evaluating the performance of the entire supply chain and determine efficient and inefficient decision making units, the efficiency of each of the parts of the supply chain is also calculated. This method is used for performance evaluation of the supply chains of Polyethylene pipes and so the communications and the processes of internal wards of their supply chain is reviewed. In the end, using benchmarking technique, improvement priorities are determined for different levels of the supply chain.
  Keywords: Performance evaluation, Fuzzy Network Data Envelopment Analysis, Benchmarking, Polyethylene pipes
 • Davood Gharakhani *, Abbas Toloie Eshlaghy, Kiamars Fathi Hafshejani, Farhad Hosseinzadeh Lotfi, Reza Kiani Mavi Pages 295-319
  Data Envelopment Analysis (DEA) is a powerful analytical technique for measuring the relative efficiency for a set of Decision Making Units (DMUs) based on their inputs and outputs. There are weaknesses in conventional models DEA. Most important of which is the weight shift input and output which makes the efficiency of Decision Making Units with different weights measured. A characteristic of Traditional DEA models is that it allows DMUs to measure their maximum efficiency score with the most favorable weights. As well as the conventional DEA models are not focused network of evaluation units. In this paper we propose to correct the weaknesses the common set of weights (CSW) in network DEA model based on the Goal programming approach. To test the effectiveness of the proposed model and solve real data is used by insurance companies active in Qazvin province. The model presented in this paper units decide on a similar scale with a set of weights for neutral evaluation is common. Proposed approach helps policy makers to better understand the strengths and weaknesses of DMUs and try to promote the strengths and remove weaknesses to improve the efficiency and ranking of given DMUs.
  Keywords: Data Envelopment Analysis, common weights, Network DEA, Goal Programming