فهرست مطالب

پژوهش ملل - پیاپی 46 (مهر 1398)
 • پیاپی 46 (مهر 1398)
 • تاریخ انتشار: 1398/09/05
 • تعداد عناوین: 7
|
 • قاسم شفیعی علویجه صفحات 35-50

  فرمانده کشتی بعنوان نماینده مالک کشتی و مالک بار و متصدی حمل‌ونقل، نسبت به محموله کشتی وظایف مختلفی دارد. چهره‌های مختلف این مسئولیت و گستردگی آن همواره محل چالش بوده است. هرچند در قانون دریایی 1343، به مسئولیت‌های متعدد فرمانده پرداخته ‌شده بود ولی نیازهای روزافزون و گستردگی ارتباطات در سال‌های اخیر، قانونگذار را بر آن داشت تا مسئولیت‌های جدیدی در ارتباط با فرمانده، شناسایی کرده و در قالب اصلاح برخی مقررات و تاسیس مقررات جدید، به این مهم بپردازد. در قانون اصلاح قانون دریایی، وظایف متعددی برای فرمانده در نظر گرفته ‌شده است. از جمله وظیفه فرمانده در قبال بار، کشتی، محیط‌زیست، سرنشینان و کارکنان و غیره بوده که در این جستار به وظایف و مسئولیت‌های فرمانده در قبال بار خواهیم پرداخت. محموله کشتی عنصر اصلی در حمل‌ونقل دریایی بوده و بدین خاطر به ‌سلامت رساندن آن، غایت هر سفر دریایی است؛ اما برای دستیابی به این غایت باید برخی لوازم آن نیز مدنظر قرار گیرد. فرمانده کشتی موظف است برخی این ملزومات را فراهم نموده تا اثبات نماید که وظایف خویش را انجام داده است. ترک هرکدام از این وظایف، مسئولیتی را بر ذمه فرمانده کشتی تحمیل نموده و او را در قبال زیان وارده مسئول جبران خواهد شناخت.
   

  کلیدواژگان: فرمانده کشتی، مسئولیت مدنی، کالا، جبران خسارت، قانون دریایی
 • ترجمه: حسام خالقی، مریم اسلامی یزدی صفحات 51-70

  ابتکار پروژه "پروژه یک کمربند-یک جاده" هم یک فرصت پیش‌بینی ‌شده و هم یک تهدید بالقوه است که کشورهای جنوب شرق آسیا را به اتخاذ سیاست‌های متفاوت در قبال چین سوق داده است. در این مطالعه، تاریخچه توسعه اقتصادی در فیلیپین و نیازهای آن برای سرمایه خارجی بطور خلاصه از دو دیدگاه سیاسی و اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته است. سپس، ریسک سیاسی و اقتصادی که ابتکار پروژه یک کمربند-یک جاده برای فیلیپین ایجاد می‌کند مورد تجزیه ‌و تحلیل قرار می‌گیرد. ادعای این مطالعه این است که پیشرفت ابتکار این پروژه تحت تاثیر سیاست داخلی فیلیپین و همچنین رابطه فیلیپین – ایالات ‌متحده آمریکا و رابطه ژاپن – ایالات ‌متحده آمریکا است. اینکه چگونه چین و فیلیپین تهدید از ناحیه دریای چین جنوبی را کاهش می‌دهند و انتظارات اقتصادی را بهبود می‌بخشند به تعاملات بین دو کشور بستگی خواهد داشت..
   

  کلیدواژگان: چین، فیلیپین، پروژه یک کمربند-یک جاده، اقتصاد سیاسی، رودریگو دوترته
 • مهدی انصاری صفحات 71-87

  ساختار پلورالیستی آمریکا در کنار بازیگران رسمی، به ایفای نقش بازیگران غیر‌رسمی نیز اهمیت داده است. از جمله مهمترین این بازیگران، اتاق‌های فکر بعنوان بازیگران غیر‌رسمی از دیرباز در فرآیند تصمیم‌سازی سیاست خارجی آمریکا تاثیرگذار بوده‌اند به این معنا که بازیگران رسمی در مرحله تصمیم‌گیری و بازیگران غیررسمی از جمله اتاق‌های فکر ولابی‌های سیاسی در مرحله تصمیم‌سازی تاثیرگذار هستند. در این پژوهش، نقش اتاق‌های فکر آمریکا، در تئوری و عمل و اینکه آیا اندیشکده‌ها تاثیر قابل توجهی در حوزه امنیت ملی آمریکا داشتند، مورد بحث قرار گرفته است. در عین حال تمرکز اصلی پژوهش روی رویکرد شبکه‌ای در تصمیم سازی قرار دارد. مسئله‌ای که این رویکرد به آن می‌پردازد، پیوستگی میان بازیگران مختلف در راستای تصمیم‌سازی است که تجزیه و تحلیل نقش اتاق‌های فکر در این چارچوب معنی پیدا می‌کند. این مراکز برای تاثیرگذاری و نفوذ در فرآیند تصمیم‌سازی سیاست خارجی آمریکا پنج روش زیر را مورد توجه قرار می‌دهند: اول؛ ایده‌های متفاوتی را پیش‌روی تصمیم‌گیران قرار می‌دهند. دوم؛ کارشناسان مورد نیاز بدنه حکومت را پرورش می‌دهند و یا نیروهای حکومت پیشین را به خدمت می‌گیرند. سوم؛ بستر بحث‌های مهم و اساسی را از طریق کنفرانس‌ها، حضور کارشناسان در برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی فراهم می‌کنند. چهارم؛ از طریق انتشار گزارش‌های خود شهروندان را با خود همسو کرده و افکار عمومی را در راستای سیاست‌های تعیین شده جهت می‌دهند و در نهایت این مراکز بعنوان مراکز پیش بینی بحران‌ها و معضلات حال و آینده و ارائه راهکار عمل می‌کنند. به عبارتی این مراکز پل ارتباطی و محلی برای اجماع نخبگان فکری و ابزاری ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شوند.
   

  کلیدواژگان: اتاق فکر، لابی سیاسی، ساختار تصمیم گیری آمریکا، سیاست خارجی
 • رحمان محمدی، محمد اکبری، علیرضا سایبانی صفحات 89-106

  ظهور عدالت ترمیمی نتیجه یکی از تحولات به وجود آمده در نگرش به عدالت کیفری و تفکر ناظر به جرم در دو دهه گذشته می‌باشد. عدالت ترمیمی رویکرد متوازن و همه جانبه به شرایط جرم است و تلاش می‌نماید با ابزارهایی مانند میانجی‌گری بتواند نه تنها منافع تمام آسیب‌دیدگان ناشی از جرم را تامین نماید، بلکه زمینه‌های بازپذیری و باز اجتماعی شدن مجرم را فراهم آورد. تحقق اهداف عدالت ترمیمی مستلزم وجود کنشگرانی است که ضمن آشنایی با مبانی و اهداف عدالت ترمیمی، به اصول آن نیز اعتقاد داشته باشند. بی‌تردید پلیس بعنوان یکی از مهم ترین نهادهای مسئول پاسخ دهی به پدیده مجرمانه و بعنوان اولین نهاد مورد رجوع بزه دیدگان پس از وقوع جرم، نقش مهمی در اجرای برنامه‌های ترمیمی دارد. در پیشگیری انتظامی جامعه محور از جرم، پلیس علاوه بر بهره‌گیری از ابزارهای تعریف شده در نظام عدالت کیفری، از همکاری و مشارکت نهادهای اجتماعی و دولتی برای کنترل عوامل ایجاد کننده جرم استفاده می‌کند. نتایج بیانگر آن است که نقش میانجی‌گری پلیس با رویکرد فرآیند‌محوری و با استفاده از ظرفیت‌های جامعه محلی، با امکان تاثیر‌گذاری بر شرایط فردی و اجتماعی مجرم، گرایش مجدد وی را در ارتکاب جرائم کاهش خواهد داد و به عبارتی می‌توان بیان نمود، هر قدر گرایش پلیس در نقش میانجی‌گری به سمت فرآیند‌محوری باشد، از تکرار بزه‌کاری مجرم پیشگیری شده و برعکس هر قدر گرایش پلیس در نقش میانجی‌گری به سمت نتیجه و کاهش تراکم پرونده‌ها متمرکز شود، امکان تکرار بزه‌کاری مجرم افزایش پیدا خواهد نمود.
   

  کلیدواژگان: پلیس، عدالت ترمیمی، پیشگیری، جوامع محلی
 • زهره کبیری، زهرا زنگنه صفحات 107-130

  ایران و عربستان باتوجه به موقعیت ژئوپلیتیکی که دارند یکی از مهم ترین بازیگران خاورمیانه هستند که بیشترین نقش آفرینی را در رخدادهای منطقه دارند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این دو به دلیل تضادهای شدید ایدئولوژیکی با هم در رقابت شدید به سر می برند و همین امر باعث تسری رقابت در دیگر زمینه ها شده است. روابط این دو کشور در طول تاریخ همواره روندی سینوسی داشته است و باتوجه به تحولات سال های اخیر در منطقه همانند عراق، سوریه، یمن و... شاهد رقابت های جدی ایران و عربستان بودیم. چراکه افزایش قدرت هریک از این قدرت ها متقابلا به تضعیف دیگری در منطقه می‌انجامد. باتوجه به توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 زمینه افزایش قدرت منطقه ای ایران در منطقه فراهم شده بود که این امر باعث موضع گیری شدید عربستان در مقابل ایران شد. باتوجه به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام شاهد کاهش قدرت مانور ایران در مسائل منطقه‌ای هستیم، بدیهی است عربستان در خروج آمریکا از این توافق نقش داشته است. پژوهش حاضر به دنبال این سوال است که هدف عربستان سعودی از فشار بر ایالات متحده در خروج از توافق برجام چیست؟ فرضیه مطرح شده نیز بر این اصول استوار است که فشار عربستان به آمریکا برای خروج این کشور از توافق هسته‌ای برجام، با هدف ممانعت از تقویت قدرت ایران و در نتیجه کاهش تهدید ایران علیه عربستان سعودی انجام گرفته است. چارچوب نظری مورد استفاده این پژوهش رئالیسم تهاجمی و روش پژوهش توصیفی-تحلیلی می باشد.
   

  کلیدواژگان: ایران، عربستان سعودی، برجام، ایالات متحده آمریکا
 • رضا فقیه زاده، آیت الله اسماعیلی صفحات 131-147

  در آموزه های دینی اطاعت‌پذیری خصوصا در پیشگاه معصومین اهمیت فراوانی داشته، بطوریکه ایمان واقعی منوط به تسلیم فکری و عملی در پیشگاه خدا و پیامبر اسلام می‌باشد. با این وصف حتی در مقابل مقام عصمت تاکید بر آنست که اطاعت، مبتنی بر دو اصل اختیار و بصیرت بوده که جاهلانه و از روی جبر نباشد. ولی در سیستم مدیریت درخصوص فرماندهی و فرمانبرداری بین مافوق و زیردست تئوری های مختلفی از جمله تئوری های اقتضایی مبنی بر اینکه نسخه واحدی بر مدیریت نبوده بلکه تابع اقتضائات است مطرح شده که به نوعی در تقابل با اطاعت مشروط به اختیار و بصیرت است. این مقاله به روش تفسیری و تحلیل محتوای کیفی آیات و روایات، مستندات ابتنای اطاعت‌پذیری به اختیار و بصیرت و الگوهای معصومانه آن را ارائه نموده و در پی ارائه این دیدگاه است که وقتی در حد عصمت تسلیم نمودن جبری و جاهلانه ممنوع است به طریق اولی این ممنوعیت درباره غیرمعصوم جریان داشته و در مدیریت اسلامی بایستی مدنظر قرار گیرد، که از آثار مهم دنیوی آن تثبیت انضباط معنوی و ظاهری کارکنان است.
   

  کلیدواژگان: اطاعت پذیری، اختیار، بصیرت، مدیریت اسلامی