فهرست مطالب

Islamic Political Thoughts - Volume:6 Issue: 12, 2019
 • Volume:6 Issue: 12, 2019
 • تاریخ انتشار: 1398/08/29
 • تعداد عناوین: 6
|
 • lحمدحسن خانی * صفحات 1-20

  پیروزی انقلاب اسلامی ایران در پایان دهه هفتاد میلادی یکی از رخدادها و تحولات مهم قرن بیستم بود که همه نظریه‌پردازان و تحلیلگران سیاسی از وقوع آن غافلگیر شدند. با این همه، ارزیابی ابعاد تاثیرات انقلاب اسلامی بر نظام بین‌الملل مقوله‌ای بود که از سال‌های نخست پیروزی انقلاب تا هم‌اکنون که قریب به سه دهه از عمر آن می‌گذرد کماکان موضوع مهمی است که مورد توجه نویسندگان و تحلیل‌گران منطقه و جهان بوده است. این نوشتار تلاشی است برای ارزیابی و تحلیل این تاثیرات که طی آن مولف می‌کوشد تا با استناد به منابع و شواهد موجود و با استفاده از نوشته‌ها و ادبیات به تحریر درآمده در این زمینه، چگونگی و ابعاد این تاثیرات را به بحث بگذارد.

  کلیدواژگان: ایران، انقلاب اسلامی ایران، جهان اسلام، نظام بین الملل، نظریه های انقلاب
 • حمید هوشنگی * صفحات 21-47

  تنوع قومی پدیده‌ای فراگیر در جهان است و تنها چند کشور جهان تک‌قومی به معنای دقیق کلمه به شمار می‌آیند. هر کشور از یکسو بر اساس اهداف و رویکردهای نظام سیاسی حاکم بر آن و از سوی دیگر الگوی تنوع قومی خاصی که در آن وجود دارد اقدام به طراحی سیاست برای مدیریت تنوع قومی خود کرده است. جمهوری اسلامی ایران نیز یکی از کشورهایی است که دارای تنوع قومی است و باید بر اساس نوع نگاه نظام سیاسی‌اش به مقوله تنوع قومی و با عنایت به ویژگی‌های این تنوع اقدام به سیاست‌گذاری نماید. در این مقاله تلاش شده است با توجه به رویکرد فرصت‌محور جمهوری اسلامی ایران به تنوع قومی،‌ ضمن بهره‌گیری از تجربیات مثبت سایر کشورهای دارای تنوع قومی، اهداف و چشم‌اندازهای سیاست‌گذاری تنوع قومی با استناد به سخنان رهبران انقلاب و اسناد بالادستی استخراج و سپس برخی سیاست‌های فرهنگی و اجتماعی برای مدیریت تنوع قومی در ایران پیشنهاد شود. روش تحقیق در این پژوهش ترکیبی از روش‌های اسنادی، بررسی منابع و پژوهش‌های موجود، تشکیل پنل نخبگانی، مصاحبه با نخبگان بوده است. همچنین در فرآیند سیاست‌گذاری از مدل سیاست‌گذاری عمومی بروس اسمیت استفاده شده است.

  کلیدواژگان: سیاست گذاری، سیاست فرهنگی، سیاست اجتماعی، تنوع قومی، جمهوری اسلامی ایران
 • رامین مددلو * صفحات 49-66

  شریعتی اندیشمندی است که تلاش داشته با رویکردهای جامعه‌شناختی، بهره‌گیری از داده‌های تاریخی و نگاه‌های حداقلی فلسفی، اسلام را در بستر سوسیالیسم طرح کند. در این تلاش عدالت مفهومی محوری بود که جامعه‌ ایدئال شریعتی با عنوان امت وسطی را شکل می‌داد. ایشان با دستکاری سوسیالیسم مرسوم، بهره‌گیری از نحله‌های مختلف آن و نیز وارد ساختن باورهای اسلامی به ساختار آن تلاش نمود از سوسیالیسم به‌عنوان ظرف طرح نگاه اسلامی برای ساخت یک جامعه‌ ایدئال دینی بهره ببرد. در این جامعه‌ ایدئال دینی که با نام جامعه بی‌طبقه توحیدی دو ریشه‌ای بودن آن مشخص می‌شد، عدالت روح حاکم بر آن و میزان‌کننده آن با نظام آفرینش بود. شریعتی در مسیر ساخت نظریه عدالتی که شکل‌دهنده جامعه بی‌طبقه توحیدی بود، مراحل چهارگانه نظریه‌پردازی را طی می‌کند اما در مراحلی که شرح بیشتری از ایشان دیده می‌شود، تضادها رخ می‌نماید و در مراحلی نیز که خلاصه‌گویی را پیشه کرده، ابهام فراوان دیده می‌شود. به همین جهت نظریه عدالت ‌شریعتی نظریه‌ای ناقص و دربردارنده تضادهای درونی و ابهامات فراوان است. نقص در نظریه عدالت ‌شریعتی به حدی جدی است که نگارندگان مدعی‌اند آنچه از ‌شریعتی به ارث مانده، نه یک نظریه عدالت منسجم بلکه یک طراحی اولیه از یک نظریه عدالت در فضای سوسیالیسم اسلامی است.

  کلیدواژگان: شریعتی، عدالت، قسط، سوسیالیسم، اسلام، تشیع علوی، جامعه بی طبقه توحیدی
 • پویا کلانتری * صفحات 67-84

  مسئله تقسیم کشورها در نظام بین‌الملل امروز و تطبیق آن با انواع تقسیمات در فقه شیعی روابط بین‌الملل از جمله موضوعاتی است که در فقه روابط بین‌الملل بدان پرداخته شده است. در مقاله حاضر، نویسندگان این ایده را مورد بحث قرار داده‌اند که فقه را می‌توان با نظام بین‌الملل امروز آشتی داد. برای این منظور، در مرحله اول مبتنی بر گردآوری کتابخانه‌ای و روش اسنادی، اطلاعات موردنیاز جمع‌آوری و سپس از روش تحلیل محتوا برای شناسایی نظام مفهومی شیعیان در فقه شیعه استفاده شده‌است. نتیجه بحث حاکی از آن است که نگاه فقهی به سرزمین‌های اسلامی و غیراسلامی نه تنها منسوخ نشده بلکه در آثار فقهی فقهای انقلاب اسلامی و فقی هان این دوره نیز نسبت به روابط بین‌الملل مورد استفاده قرار گرفته‌است و سعی شده احکام فقهی در زمینه روابط بین‌الملل تحت این تقسیمات ارائه گردد.

  کلیدواژگان: فقه روابط بین الملل، دولت ها، دارالاسلام، دارالکفر
 • علیرضا کوهکن، محمدعلی رحیمی نژاد*، الیاس عقیلی دهنوی صفحات 85-112

  مبادلات اقتصادی مدت‌هاست که تاثیرات بزرگی بر ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی روابط میان ملل برجای گذاشته است و این اثرات در روابط بین‌الملل امروزی در حال افزایش است. با توجه به اینکه کشورهای ایران و هند مخالف گروه‌های تروریستی و تکفیری در منطقه هستند و کشور افغانستان نیز یکی از کانون‌های اصلی تروریست‌های منطقه است، این یکی از پیش نیازهای استفاده کامل و منسجم برای امنیت در مبادلات اقتصادی منطقه است.
  با توجه به آنچه ذکر شد، سوال اصلی مقاله در مورد تاثیر حضور هند در افغانستان از نظر امنیت و اقتصاد است؟ و فرضیه اصلی این مقاله این است که حضور هند در افغانستان باعث افزایش تعامل اقتصادی بین ایران، افغانستان و هند خواهد شد و علاوه بر ایجاد همکاری‌های امنیتی‌، زمینه داخلی ایجاد ناامنی در منطقه را کاهش خواهد داد.روش تحقیق مورد استفاده در این مقاله توصیفی-تحلیلی بوده و از مطالعات کتابخانه‌ای برای مقایسه نتایج مبادلات اقتصادی در ایجاد امنیت استفاده شده است. بدین منظور برای اهمست جایگاه حضور اقتصادی هند رد افغانستان از دیدگاه‌های وابستگی بهره جسته‌ایم. نتایج این مقاله می‌تواند منجر به افزایش روابط اقتصادی ایران، هند و افغانستان و افزایش منافع هر سه کشور در ایجاد تعادل جدید، اهمیت‌یابی بازارهای آسیا و امنیت افغانستان گردد.

 • مجید عباسی * صفحات 113-128

  این تحقیق به دنبال پاسخ به این سوال اصلی است که چرا هند باید عضو دائم شورای امنیت باشد و نگرش ایران در مورد نامزدی هند در این شورا چیست؟هند کشوری است طی این‌سالها در عملیات های صلح سازمان ملل متحد حضوری فعال داشته و به عنوان کشوری دموکراتیک و دارای قدرت هسته‌ای فعالیت می‌کند. اقتصاد رو به رشد و دومین کشور پرجمعیت جهان بودن از عواملی است که باعث می‌شود عضویت هند در شورای امنیت توزیع عادلانه جغرافیایی را تحقق بخشد. نقش محوری هند در جنبش عدم تعهد، منافع کشورهای در حال توسعه را پشتیبانی خواهد کرد و باعث ایجاد یکنواختی خاص در ایدئولوژی غالب امنیتی خواهد شد. با توجه به انتقادات جمهوری اسلامی ایران به ساختار ناعادلانه شورای امنیت و وجود تاریخ تمدنی، فرهنگی و روابط سیاسی با هند، جمهوری اسلامی ایران نسبت به اصلاحات شورای امنیت و عضویت دائمی هند در این شورا نظر مثبت خواهد داشت.

  کلیدواژگان: سازمان ملل متحد، شورای امنیت، نظام بین الملل، امنیت بین الملل، حفظ صلح
|
 • Muhammad Hasan Khani * Pages 1-20

  The victory of the Islamic Revolution of Iran at the end of the seventies was one of the important events and developments of the 20th century, whose occurrence surprised all theorists and political analysts. However, assessing the impacts’ dimensions of the Islamic Revolution on the international system was a matter that has still retained its significance from the first years of the victory of the revolution until now, i.e., almost three decades later, which has been an important topic of interest to writers and analysts in the region and around the world. This article is an attempt to evaluate and analyze these effects, through which, the author is trying to discuss the nature and extent of these effects by citing the existing references and evidence using the writings and literature published in this context.

  Keywords: Iran, Islamic revolution, World of Islam, International System, Theories of Revolution
 • Hamid Houshangi * Pages 21-47

  Socio-cultural diversity is a comprehensive phenomenon across the world so that there are only a few monoethnical countries. Every country attempts to plan its policy to manage its ethnical diversity on one hand according to goals and approaches of its political system and on the other hand according to its specific ethnical diversity pattern. The Islamic Republic of Iran also is among countries with ethnical diversity and attempts to administrate its policy according to its political system approach toward ethnical diversity and the features of that diversity. In this paper it was tried to represent some socio-cultural suggestions, employing the positive experiences of countries with ethnical diversity and regarding opportunity-based approach of the Islamic Republic of Iran toward ethnical diversity and recommendations of the leaders of the revolution. The research method used here is a combination of documentary method with studying of resources and available studies, formation of elites’ panel, interviewing with elites. Also Smith’s general policy making model was used in the process.

  Keywords: policy making, Cultural Policy, social policy, Ethnical Diversity, Islamic Republic of Iran
 • Ramin Madadlou * Pages 49-66

  Ali Shariati (Ph.D.) is a thinker who has tried to describe and introduce Islam in the context of socialism with sociological approaches and utilizing historical data and minimal philosophical views. In this endeavor, justice was a central concept shaping the ideal society of Shariati, called the Middle Ummah (Middle Community). By manipulating conventional socialism, using its various modes, and also incorporating Islamic beliefs into its structure, he tried to use socialism as a context for introducing Islamic vision to build an ideal religious society. In this religious ideal society characterized to be a dual-rooted one named “Classless Monotheistic Society”, justice was the spirit governing it, which tuned it with the system of creation. On the path to build a theory of justice shaping a classless monotheistic society, Shariati passes through the four stages of theorizing; however, contradictions appear in the stages more elaborated by him and a great deal of ambiguity is also seen where he has chosen to give brief explanations. Thus, Shariati’s theory of justice is an incomplete theory containing many innate contradictions and ambiguities. The flaw in Shariati’s justice theory is so serious that the authors claim that what is inherited from Shariati is not a coherent theory of justice; rather, it is an initial design of a theory of justice in the context of Islamic socialism.

  Keywords: Ali Shariati, Justice, Qest (Fair Dispensation), Socialism, Islam, Alawi Shiism, Classless Monotheistic Society
 • Pouya Kalantari * Pages 67-84

  The question of the division of countries in today's international system and its adaptation to the types of assets in Shi'a International Relations jurisprudence are among the questions that are dealt with in International Relations Jurisprudence. In the present article, the authors have discussed the idea that it is possible to reconcile jurisprudence with today's international system. For this purpose, in the first step based on the library and documentary method, the required information was collected and then using content analysis method to identify the conceptual system of the Shiites in Shi'a jurisprudence. The result of the discussion suggests that the jurisprudential view of Islamic and non-Islamic lands is not only obsolete but also in the jurisprudential works of jurists of the Islamic Revolution and jurisprudents of this period, in their jurisprudential view of international relations, have adhered to the same jurisprudential divisions of the previous jurists and have attempted to present jurisprudential rulings in the field of international relations under these divisions.

  Keywords: International Relations Jurisprudence, States, Dar al-Islam, Dar al-Kufr
 • Alireza Koohkan, Mohammad Ali Rahiminezhad *, Eliyas Aghili Dehnavi Pages 85-112

  Economic exchanges have long exerted great influence on the relations between nations and nations in various political, social and cultural dimensions, and these effects are increasing in current international relations. Given that the countries of Iran and India are opponents of terrorist and takfiri groups in the region and the country of Afghanistan is one of the main headquarters of the terrorists in the region, it is one of the prerequisites for full and coherent use for security in the economic exchanges of the region. Regarding what has been mentioned, the main question of the paper is about the effect of Indian presence in Afghanistan regarding security and economy?  And the main hypothesis of this paper is that the presence of India in Afghanistan has increased the economic interactions between Iran, Afghanistan and India, and, in addition to the establishment of security cooperation, the internal context of creating insecurity in the region is reduced. The research method used in this article is descriptive-analytical and has used library studies to compare the results of economic exchanges on security creation. First of all, interdependence views have been used to designate India's economic presence in Afghanistan;  and the results of this paper can point to a rise in the economic ties between Iran, India and Afghanistan, leading to an increase in the interests of the three countries, a new balance, the more emphasize and importance of Asian markets Middle and more security in Afghanistan.

  Keywords: Iran, India, Economic Interactions, Security, Afghanistan, interdependence
 • Majid Abbasi * Pages 113-128

  This Research seeks to answer the main question that why India should be the permanent member of the Security Council and what is the Iran’s attitude about India’s candidacy? India is a country that is actively involved in United Nations peacekeeping operations, democratic country and has nuclear power. A growing economy and the world's second most populous country. From this view, Membership of India in the Security Council could realize equitable geographical distribution. Considering central role of India in the Non-Aligned Movement would support the interests of developing countries, As well as cause changes in specific uniformity in dominant ideology of security. Considering criticize the IRI to the Security Council unjust structure and history of peaceful, civilization, culture and political relations with India, IRI has positive view about Security Council reform, and India's permanent membership in this Council.

  Keywords: United Nations, Security Council, International System, international security, Peace Keeping