فهرست مطالب

 • پیاپی 40 (زمستان 1398)
 • تاریخ انتشار: 1398/11/01
 • تعداد عناوین: 6
|
 • فاطمه محمدزمانی، مهناز هاشمی*، غضنفر شاهقلیان صفحات 3-12
  کنترل سیستمها در فرآیندهای صنعتی در معرض مشکلاتی مثل وجود محدودیت بر سیگنالهای سیستم، نامعینی پارامترها، تاخیر زمانی و عیب عملگرها هستند. طراحی کنترل کنندهای که بتواند درضمن ارضای قیود، سیستم را کنترل، با این اثرات مقابله و آنها را جبران کند، توجه زیادی را به خود جلب کرده است. از سوی دیگر، مسئله تاخیر زمانی تا حدی جدی و تاثیرگذار است، که قادر اسهت سیستم را ناپایدار کرده و فرآیند را دچار اختلال کند. بسیاری از ادوات موجود در سیستمها همچون حسگرها و عملگرها ممکن است دچار عیب شوند که در این میان، عیوب عملگر از اهمیت ویژهای برخوردار است. نکته ی حائز اهمیت این است که، هر کدام از موارد فوق و یا حتی پارامترهای سیستم ممکن است نامعین باشند. شناسایی، تخمین و رفع اثرات مخرب مشکلات ذکر شده بر عهده کنترل کننده سیستم میباشد. روش کنترلی پیشنهادی برای سیستمهای غیرخطی در حضور نامعینی پارامتری، تاخیر و عیوب نامعین در عملگرها است و هیچ نیازی به کران پارامترها، تاخیرها و عیوب عملگر ندارد. این روش تطبیقی قادر است کرانداری کلی تمام سیگنالهای سیستم حلقه بسته و همگرایی خطای ردیابی به یک همسایگی کوچک حول مبدا را تضمین کند. در انتها نتایج شبیه سازی کارایی روش کنترلی پیشنهادی را نشان میدهند.
  کلیدواژگان: قیود خروجی، سیستمهای غیرخطی تاخیردار، کنترل تطبیقی، پارامترهای نامعین، عیوب عملگر
 • حسین لطفی، رضا قاضی*، محمدباقر نقیبی سیستانی صفحات 13-22
  تجدید ارایش فیدرهای شبکه توزیع یک مساله بهینه سازی در سیستم قدرت است که با تغییر وضعیت سوئیچینگ در شبکه توزیع برای براورده کردن توابع هدف خاصی انجام می شود. در این مطالعه، مساله تجدید ارایش پویا فیدرهای توزیع در حضور منابع تولید پراکنده و سیستم های ذخیره انرژی بهینه سازی شده است. با توجه به اینکه در مطالعات تجدید ارایش به قابلیت اطمینان و امنیت شبکه توجه کمتری شده است، به همین منظور سعی شده از تابع هدف انرژی توزیع نشده در کنار شاخص پایداری ولتاژ و تلفات انرژی در این مطالعه استفاده شود. به منظور بهینه سازی همزمان شاخص قابلیت اطمینان و توابع هدف دیگر، طرح بهینه ای برای توپولوژی بهینه فیدرهای شبکه توزیع و همچنین شارژ و دشارژ سیستم های ذخیره انرژی ارائه شده است. با توجه به مساله پیچیده بهینه سازی در این مطالعه، الگوریتم بهبود یافته جهش قورباغه مبتنی بر یک استراتژی جدید جهش ارائه شده است. به منظور نشان دادن توانایی روش مورد نظر در ارائه طرح بهینه برای مساله بهینه سازی چند هدفه در این مطالعه، از یک شبکه 33 باسه استفاده شده است.
  کلیدواژگان: تجدید ارایش، منابع تولید پراکنده، سیستم های ذخیره انرژی، انرژی توزیع نشده
 • غزال مردانیان، ندا بهزادفر* صفحات 23-32
  سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در بین زنان است. در بسیاری از مواقع، هیچ علائم آشکاری در بیماران مبتلا به سرطان سینه مشاهده نمی شود. تشخیص دقیق سرطان سینه در مراحل اولیه برای کاهش مرگ و میر امری ضروری است. ماموگرافی به عنوان یک روش استاندارد بیش از 40 سال است که در تشخیص بیماری های سینه مورد استفاده قرار گرفته است. برای جلوگیری از تجزیه و تحلیل های ذهنی تصاویر ماموگرافی توسط رادیولوژیست ها و افزایش دقت آشکارسازی سرطان سینه، سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی در سال های اخیر مورد توجه زیادی قرار گرفته اند. در این مطالعه با ترکیب الگوریتم کرم شب تاب و اعمال پیش پردازش های مناسب بر روی تصویر به آشکارسازی سرطان سینه در تصاویر ماموگرافی پرداخته شده است. در این مطالعه، از تصاویر ماموگرافی موجود در مجموعه داده DDSM استفاده شد. 3 معیار عملکردی صحت، حساسیت و دقت (%4/93، 91%، 95%) برای تجزیه و تحلیل عملکرد تشخیص استفاده شد. اثر پیشنهادی در مقایسه با کارهای موجود در ادبیات عملکرد بهتری نشان می دهد
  کلیدواژگان: الگوریتم کرم شب تاب، تصاویر ماموگرافی دیجیتال، سرطان سینه، مورفولوژی
 • فاطمه چاهکوتاهی، مهدی خاشعی* صفحات 33-42
  امروزه صرفه جویی در زمان و اقتصاد یک کشور نیازمند برنامه ریزی، تصمیم گیری و پیش بینی های درست و منطقی در حوزه های مختلف می باشد. یکی از این حوزه های مطرح در هر کشور، پیش بینی بار الکتریکی می باشد. این کالا (الکتریسیته) با توجه به اینکه قابل ذخیره سازی نمی باشد، پیش بینی آن با حساسیت بالاتری انجام می گیرد. همچنین علاوه بر غیرقابل ذخیره بودن، در مصرف این کالا الگوهای مختلفی دیده می شود که مدل سازی آن را با روش های کلاسیک دشوار می سازد. بنابراین نیاز به روشی است که بتواند الگوهای موجود در داده های مرتبط با این بازار را مدل سازی نماید. در این مقاله از یک روش ترکیبی موازی که مدل های کلاسیک خطی را با مدل های هوش محاسباتی ترکیب می کند، استفاده گردیده است. ایده اصلی مدل پیشنهادی، استفاده همزمان از مدل های مذکور در مدل سازی خطی و غیرخطی ای که با الگوهای فصلی همراهند، می باشد. همچنین نتایج نشان می دهد که در این روش به دلیل استفاده از یک روش وزن دهی مستقیم، هزینه محاسباتی مدل سازی آن به صورت قابل توجهی از سایر روش های ترکیبی موازی پایین تر می باشد.
  کلیدواژگان: : مدل های ترکیبی، پیش بینی سری های زمانی فصلی، بار الکتریکی، پرسپترون های چندلایه، خودرگرسیون میانگین متحرک انباشته فصلی
 • بهروز طاهری، سیدامیر حسینی*، حسین عسکریان ابیانه، فرزاد رضوی صفحات 43-54
  جریان هجومی همدردی که در ترانسفورماتورهای سری و موازی اتفاق می افتد، می تواند دو مشکل عمده را در حفاظت از ترانسفورماتورهای قدرت ایجاد کند. اولین مشکل این است که سیستم حفاظت از ترانسفورماتور ممکن است به علت افزایش زیاد جریان عملکرد نادرست داشته باشد. دوم ممکن است وقتی یک سیستم حفاظت مشترک برای ترانسفورماتور های موازی طراحی می گردد، موجب شود که جریان ورودی خط که حاصل جمع برداری دو جریان ورودی است، شبیه خطای تک فاز شود و به همین دلیل، سیستم حفاظت عملکرد اشتباه داشته باشد. بدین منظور در این مقاله یک روش جدید تشخیص جریان هجومی بر پایه لیساژورهای جریان ارائه شده است. روش بیان شده سرعت بالایی در تشخیص خطا دارد، همچنین این روش در مقابل نویزهای شدید همچون نویز گوسی سفید مقاوم است. این روش با استفاده از یک شبکه با ترانسفورماتورهای موازی 230 به 63 کیلوولت و گروه برداری Ynd11 به ازای حالات مختلف جریان هجومی و خطاهای همزمان با آن، مورد ارزیابی قرارگرفته است. همچنین روش پیشنهادی با روش های متداول صنعتی (از جمله روش هارمونیک دوم، روش عبور از صفر سیگنال و روش تجزیه و تحلیل شکل موج جریان) که امروزه در رله های حفاظتی بویژه در رله های دیفرانسیل نسل پنجم شرکت زیمنس استفاده می شوند، مقایسه شده است. نتایج این مقایسه نشان می دهند که روش پیشنهادی عملکرد به مراتب بهتری نسبت به روش های معمول صنعتی دارد.
  کلیدواژگان: جریان هجومی همدردی، رله دیفرانسیل، حفاظت سیستم های قدرت، لیساژورهای جریان
 • فرزاد خواجه خلیلی*، امید خوب نشان، مهسا خنجری صفحات 55-60

  در این مقاله، یک فیلتر دو بانده ی پوشیدنی به منظور عملکرد در باندهای فرکانسی مخابراتی استاندارد GPS و Bluetooth طراحی، شبیه-سازی و ساخته شده است. در این فیلتر، بازه های فرکانسی 1.563-1.678 GHz و 2.4-2.48 GHz محقق شده است. این دو باند فرکانسی به طور گسترده، در طراحی سیستم های مخابراتی-پزشکی مورد بهره برداری قرار می گیرند. عموما برای طراحی ادوات پوشیدنی، از الیاف ها به جای عایق های مرسوم استفاده می گردد. از جمله ی این الیاف می توان به نمد، جین، پشم و کتان اشاره نمود. در این فیلتر، از زیرلایه ی نمد با ثابت عایقی 1.3 و ارتفاع 2 mm استفاده شده است. در این مقاله، از نرم افزار تمام-موج CST Microwave Studio 2019 به منظور شبیه سازی کلیه ی ساختارها استفاده شده است. ابعاد نهائی تشدیدگرهای این فیلتر برابر 6×2 cm2 یا 0.25×0.03 λg2 در فرکانس 1.57 GHz می باشد. در ادامه به منظور اثبات صحت شبیه سازی های انجام شده، این فیلتر ساخته شد. نتایج حاصل از اندازه گیری مشخصه های این فیلتر و همچنین، نتایج شبیه سازی، تطابق خوبی با یکدیگر دارند.

  کلیدواژگان: فیلتر، پوشیدنی، دو بانده، تشدیدگر، نمد
|
 • Fatemeh Mohammadzamani, Mahnaz Hashemi *, Ghazanfar Shahgholian Pages 3-12
  Controlling systems in industrial processes are subject to problems such as the limitation of system signals, the uncertainties of parameters, the time delay and the failure of actuators. The design of the controller, which can satisfy the constraints, counteract and omit these effects, has attracted much attention. On the other hand, the issue of time delay is so serious and effective, which can make the system unstable and disrupt the process. Many of the devices in the systems, such as sensors and actuators, may be defective. The important thing is that any of the above or even system parameters may be uncertain. Identifying, estimating and fixing the destructive effects of the problems mentioned by the controller of the system. The proposed method of control for nonlinear systems in the presence of an uncertain parameters, delay and faults in actuators. There is no need to limit the parameters, delays, and fault of the actuators. This comparative method is capable of guaranteeing the overall boundary of all closed-loop system signals and the convergence of tracking errors to a small neighborhood around the origin. At the end, the simulation results show the effectiveness of the proposed control method
  Keywords: Output constraints, Nonlinear time delay systems, Adaptive control, Uncertain parameters, Actuator faults
 • Hossein Lotfi, Reza Ghazi *, Mohammad Bagher Naghibi Sistani Pages 13-22
  This paper presents, a novel evolutionary method for dynamic feeder reconfiguration at the presence of distributed generators (DGs), energy storage (ES) units and solar photovoltaic (PV) panels. Modern distribution networks, in addition to the importance of economic issues, must operate at an acceptable level of system reliability, Failure to pay attention to the reliability importance can lead to irreparable damages in the distribution network. Regarding the importance of the objective functions including voltage stability index (VSI), energy loss and energy not supplied (ENS) has led to the presentation of a stochastic multi-objective framework for dynamic feeder reconfiguration in the presence of distributed generators (DGs), energy storage (ES) units and solar photovoltaic (PV) panels considering uncertainty of PV units. A modified shuffled frog leaping algorithm is provided in this study to solve the proposed optimization problem. In order to show the efficiency and supremacy of the proposed method is applied on 33-node test system.
  Keywords: feeder reconfiguration, distributed generators, energy not supplied, energy storage system
 • Ghazal Mardanian, Neda Behzadfar * Pages 23-32
  Breast cancer is one of the most common cancers among women. Many times, no obvious symptoms were identified in breast cancer patients. Accurate detection of breast cancer at the earliest stage is very much essential to reduce mortality. Mammography has been used as a gold standard for over 40 years in diagnosing breast diseases. In recent years, artificial intelligence systems have been the focus of much attention in preventing the subjective analysis of mammograms and physicians by radiologists and enhancing the accuracy of breast cancer detection. In this study, combining the firefly algorithm and applying appropriate image processing to detect breast cancer in mammographic images has been investigated. In this paper, mammographic images in the DDSM dataset were used. Three performance metrics such as sensitivity, specificity and accuracy (93.4%, 91%, 95%) were used to analyze the detection performance. The proposed work shows better performance when compared to existing work in literature.
  Keywords: Firefly Algorithm, digital mammography images, breast cancer, Morphology
 • Fateme Chahkoutahi, Mehdi Khashei * Pages 33-42
  Nowadays, saving time and economy of each country requires proper planning, decision making, and rational forecasts in different areas. One of the most well-known areas that has received a lot of attention is electricity forecasting. The features of the electricity which makes it distinguished from other commodities are the impossibility of storing it and the existence of seasonality and nonlinear and ambiguity pattern in electricity data set. These features of the electricity makes it more difficult to forecast using traditional methods. Therefore, in this paper, a parallel optimal hybrid model using seasonal linear and nonlinear methods is proposed to forecast the electricity load forecasting. The main idea of this model is the use of the advantages of individual models in the modeling of complex systems in a structure, simultaneously. Experimental results indicate that in this method due to the use of a direct weighting method, the computational cost of modeling it is significantly lower than other parallel hybrid methods.
  Keywords: Hybrid methods, Seasonal Time Series forecasting, electricity load, multi-layer perceptrons, Seasonal Auto-Regressive Integrated Moving Average models
 • Behrooz Taheri, Seyed Amir Hosseini *, Hossein Askarian Abyaneh, Farzad Razavi Pages 43-54
  The sympathetic Inrush current that occurs in series and parallel transformers can cause the creation of two major problems in the protection of power transformers. The main problem is that the peak of the inrush current for this case is more severe rather than common inrush current that the protection system may mal-operate. Besides, when a common protection system is designed for parallel transformers, the line input current, the vector summation of the input currents, will be detected as a single-phase fault that can cause the incorrect operation of the protection system. For this purpose, this paper presents a novel approach based on Lissajous of current signal for detection of inrush current phenomenon. The proposed method detects the faults very quickly; as well as, this method has appropriate operation under noisy conditions, like white Gaussian noise. This method is evaluated using a network consist of 230 to 63 kV parallel transformers with vector group ynd11. The results show that the proposed method performs better than conventional industrial schemes, such as second harmonic, zero-crossing, and waveform analysis method.
  Keywords: Sympathetic Inrush current, Differential relay, Power system protection, Current lissajous
 • Farzad Khajeh Khalili *, Omid Khoubneshan, Mahsa Khanjari Pages 55-60

  In this paper, a wearable dual-band filter is designed, simulated, and fabricated to operate at GPS and Bluetooth telecommunication frequency bands. In this filter, the frequency bands of 1.563-1.678 GHz and 2.4-2.48 GHz are achieved. These two frequency bands are widely used in the design of telecommunication-medical systems. The textures are generally used in place of conventional dielectric for the design of wearable devices. These include texture, denim, wool, and felt. In this filter, a felt substrate with dielectric constant 1.3 and 2 mm height is used. In this paper, CST Microwave Studio 2019 full-wave software is used to simulate all structures. The final dimensions of the resonators of this filter are 6 × 2 cm2 or 0.25 × 0.03 λg2 at 1.57 GHz. The filter was then fabricated to verify the simulations performed. The results of the measurement of the characteristics of this filter as well as the simulation results are in good agreement with each other.

  Keywords: Filter, wearable, dual-band, Resonator, felt