فهرست مطالب

گزیده مدیریت - پیاپی 216 (فروردین 1399)
 • پیاپی 216 (فروردین 1399)
 • 104 صفحه، بهای روی جلد: 300,000ريال
 • تاریخ انتشار: 1399/03/20
 • تعداد عناوین: 11
|
 • بحران کرونا و مدیران فرصت ساز / چون تو سرسبز شدی، سبز شود جمله جهان
  دکتر فریبا لطیفی صفحه 4

  در ادبیات مدیریت و کارآفرینی واژه فرصت بسیار به کار برده شده است و یکی از انتظارات همیشگی از مدیران شناسایی و بهره‌برداری از فرصت‌ها و یا تبدیل تهدید به فرصت است. بر این مبنا مدیران بر مبنای نوع نگرش یا رفتارشان در مقابل فرصت‌ها در قالب‌های مختلفی دسته‏بندی شده‌اند. در این مقاله با دسته‏بندی مدیران به چهار گروه فرصت‌سوز، فرصت‌طلب، فرصت‌جو و فرصت‌ساز تلاش شده است تعریفی از هر گروه ارایه شود و مشخصه‌های نگرشی و رفتاری مدیران فرصت‌ساز بیان شود. به‏طور یقین تحولات محیطی و شرایط بحرانی در دل خود تهدیدها و فرصت‌هایی را به همراه دارند. از نخستین روزهای سال 2020، شروع و شیوع جهانی ویروس جدید کرونا (کووید-19) تمام مناسبات اجتماعی و اقتصادی را به هم ریخت و بحرانی در سطح جهانی آغاز کرد که به تعبیر بسیاری از صاحب‌نظران در نوع خود بی‌سابقه بوده است. از این رو با توجه به اهمیت موضوع، به رفتار چهار دسته از مدیران در برخورد با بحران کرونا و فرصت‌های نهفته در آن پرداخته شده است.

 • ده اصل کلیدی در به کارگیری مشاوران مدیریت / راه‏کارهایی برای جلوگیری از فاجعه آفرینی در مشاوره مدیریت
  علی عیاری صفحه 11

  شرکت‌ها چندین دهه است که هم در دنیا و هم در ایران برای حل مشکلات خود از خدمات مشاوران مدیریت استفاده می‌کنند. گاه به خدمت گرفتن مشاوران نتایج فوق‌العاده مثبتی به‌وجود می‌آورد، ولی متاسفانه گاهی نیز شاهد نتایج نه چندان مطلوبی هستیم. در این مقاله به ده دلیل پرداخته شده است که احتمال عدم موفقیت مشاوران مدیریت در شرکت‌ها را افزایش می‌دهد.
  همان‌گونه‌ که خواهید دید ریشه برخی از این ایرادات در شرکت‌ها و برخی نیز در سمت مشاوران است. کم‌توجهی به این اصول نتایج منفی را به‌وجود خواهد آورد که در نهایت هم به‌ضرر شرکت و هم به‌ضرر مشاور خواهند بود. اصلی‌ترین زیان برای شرکت‌ها ازدست‌دادن فرصت‏های بهبود و برای مشاوران سوء شهرت است.

 • مصاحبه
 • کوتاه قامتان بلند همت / مصاحبه با مهدی ابراهیمی بنیان گذار و مدیر کافه و رستوران سنتی کوتاه قامتان (کافه نانیسم)
  دکتر احمد عیسی خانی صفحه 19

  یکی از شناخته شده‌ترین خیابان‌های شهر تهران، محل تجلی اراده مردکوتاه‌قامت ولی بلندهمتی است که سودای تغییر و دگرگونی در سر دارد. مردی که با اراده پولادین و عشقی که به هم‌نوعانش دارد دست به ابتکار و اقدامی بزرگ زده است که می‌تواند الگوی مناسبی برای همه کسانی باشد که گاهی در پس محدودیت‌های جسمانی و فیزیکی سنگر گرفته و تقدیر را بر تدبیر مقدم می‌دانند. آقای مهدی ابراهیمی با اتکا به تجربیات مدیریتی‌اش در حوزه فرهنگ و هنر و همچنین این باور که محدودیت‌های جسمانی به هیچ وجه تعیین‌کننده نیستند بلکه مهم اراده و توکل انسان است، کافه و رستوران سنتی را تاسیس کرده است که اکثریت کارکنان آن را مردان و زنان کوتاه‌قامتی تشکیل می‌دهند که با محبت، خوشرویی و حرفه‌ای از مشتریان استقبال می‌کنند تا بتوانند از حضور در این فضای دوست داشتنی تجربه دلنشین و جذابی برای آنان رقم بزنند. در یک روز سرد زمستانی، ولی در محفلی گرم و باصفا پای صحبت‌های آقای ابراهیمی نشستیم تا از خاستگاه این ایده و فرایند تبلور و تحقق آن بیش‏تر بشنویم و آرمان‌ها، اندیشه‌ها و آموزه‌های این مرد بلندهمت را با همه کسانی که در صدد تفاوت آفرینی در محیط پیرامون خود هستند، به اشتراک بگذاریم. خرسندیم که ما را در این مصاحبه نیز همراهی می‌کنید.

 • بازاریابی برای نسل Z / چگونه در عصر شبکه های اجتماعی پاسخگوی نیازهای نسل نو باشیم؟
  دکتر احمد روستا صفحه 27

  نسل «Z» تازه‌ترین نسلی است که حدود یک‌سوم جمعیت فعلی دنیا را تشکیل می‌دهد. آن‌چه برای فعالان اقتصادی، صاحبان و مدیران کسب‌وکارها و بازاریابان اهمیت دارد، شناخت خصوصیات، خصلت‌ها، خواسته‌ها، خلق‌وخو و نیز ارزش‌ها، معیارها و رفتارهای انواع نسل‌ها، به‌ویژه نسل «Z» است. این نسل به واسطه مشخصات منحصر به فرد خود دارای سلایق، علایق، انگیزه‏ ها، عادات رفتاری خرید خاص خود است که عدم شناخت یا بی ‏توجهی به آن‏ ها می‏ تواند بخش قابل توجهی از بازار کسب‏ وکارها را از دسترس خارج سازد. بر خلاف نگاه رایج که این نسل را پیچیده و غیرقابل درک ارزیابی می‏کنند، واقعیت این است که این نسل هم مثل سایر نسل‏ ها ترجیحات و اولویت‏ های خاص خود را دارد. در این مقاله ضمن تبیین ویژگی‏ های این نسل، به جای آمیزه بازاریابی سنتی 4Ps، آمیزه جدید5APs اریه شده است که می‏ تواند راهنمای بسیار مناسبی برای مدیران بازاریابی و فروش در عرصه سیاست‏گذاری و تدوین برنامه‏ های مرتبط با این حوزه باشد.

 • همنشین طبیعت / مصاحبه با علی شادلو مدیرعامل سابق موسسه آموزش گردشگری ارسباران و کارشناس گردشگری و بوم گردی
  دکتر احمد عیسی خانی صفحه 33

  یک شکست اقتصادی خانوادگی در دوران کودکی به‌ناچار او را به زادگاه پدری می‌کشاند و بنابه جبر زمانه از همان ابتدا مجبور می‌شود با واقعیت‌های زندگی دست‌وپنجه نرم کند. ولی روحیه جسورانه، ماجراجویانه و امدادگرش به‌همراه اشتیاق بی‌پایانش برای مواجهه با چالش‌ها و اثرگذاری بر محیط پیرامون همواره مسیرهای جدیدی برایش باز می‌کند. شوق جوانی و ماجراجویی او را ترغیب می‌کند که برای ثبت رکورد گینس عرض دریای خزر را شنا کند. کم‌کم به‌واسطه مانوس‌شدن با طبیعت، نخست وارد حوزه امداد و نجات کوهستان و بعد وارد حوزه آموزش گردشگری می‌شود و مدیریت یک مجموعه نوپای آموزش گردشگری را قبول می‌کند و با نگاهی نو مجموعه را به یکی از سرآمدان این حوزه تبدیل می‌کند. در واپسین روزهای زمستان درحالی‌که علی شادلو در سوگ از دست‌دادن پدرش سیاه‌پوش و درگیر تکمیل پروژه ناتمام پدرش برای راه‌اندازی یک مجموعه اصیل بوم‌گردی بود، دعوت ما برای مصاحبه را پذیرا شد و با شوقی وصف‌ناپذیر به بیان سرگذشت، دیدگاه‌ها و برنامه‌هایش پرداخت. از شما دعوت می‌کنیم با مطالعه مجله 216 در این مصاحبه ما را همراهی کنید.

 • کارآفرینی آموزشی: فرصت‏‏ ها و چالش ‏ها
  دکتر فرنوش اعلامی، زهرا سایه‏ وند صفحه 46

  کارآفرینی آموزشی فرآیندی هدفمند، پویا و اجتماعی است که با شناسایی و ارزیابی فرصت‌ها و خلق ایده‌ای نوآورانه، اقدام ‏به ایجاد و توسعه سازمان‌ها و تغییر چشم‌اندازهای آموزشی برای تبدیل ایده‌های آموزشی به محصول یا خدمات می‏نماید. فلسفه و ماموریت آن، عدالت آموزشی، افزایش کارآیی و بهره‌وری، بهبود وضعیت آموزش، ارتقای سطح رفاه، رفع نیاز، خلق نیاز آموزشی و انگیزه‏مندی و پویایی صنعت آموزش است. کارآفرینی در مدارس، آموزش عالی، موسسات، شبکه‏ های مجازی و کلاس درس از جمله انواع کارآفرینی آموزشی می‌باشند. تغییر در انتظارات مشتریان، وجود سازوکارهای متنوع بازار، تغییر در سیاست‌های دولتی و قوانین مرتبط با آموزش، تولید دانش جدید و شبکه‌سازی میان ذینفعان آموزش را می‏ توان از جمله چالش‏ ها و فرصت‏ های کارآفرینی آموزشی قلمداد کرد. همچنین با پیوندزدن (سرمایه‌گذاری در روابط نزدیک با گروه‌های همگن) و پل‏ زدن (سرمایه‌گذاری در روابط نزدیک با گروه‌های ناهمگن) در سرمایه اجتماعی، می‌توان منابع مورد نیاز کارآفرینی آموزشی را تا حدی تامین نمود. سرمایه فرهنگی می‌تواند به‌عنوان یک تسهیل‌کننده مهم در ایجاد و بهره‌برداری از سرمایه اجتماعی عمل نماید

 • گفت و گوهای عملکردی حلقه مفقوده فرآیند بهبود عملکرد
  علی حکم آبادی، زهرا آقابابایی، محمد مهدی زارعی صفحه 69

  سال‌های متمادی شرکت‌ها بخشی از زمان و منابع خود را صرف مدیریت عملکرد کارکنان سازمان می‌کردند تا سازمانی با بهره‌وری بالاتر داشته باشند. در دهه اخیر بسیاری از سازمان‌های بزرگ از رویکرد قبلی به رویکرد بهبود عملکرد بر مبنای گفت‌وگوهای عملکردی تغییر رویه داده‌اند. برخی از سازمان‌ها با متمرکزسازی نیروها بر گفت‌وگوهای عملکردی توانسته‌اند بهره‌وری خود را حدود پنج برابر افزایش دهند که این امر مقبولیت بالایی را برای این رویکرد به همراه داشته است. در این مقاله به بررسی مزایای این رویکرد نسبت به سیستم‌های مدیریت عملکرد پرداخته می‌شود و همچنین توصیه‌هایی درمورد چگونگی اجرای جلسات گفت‌وگوی عملکردی در چارچوب این مدل در سازمان‌ها ارایه می‌شود.

 • با مدیران
 • چالش های خلق و بازآفرینی اعتماد در سازمان ها
  صفحه 80

  این روزها سازمان‌ها به‌‌واسطه تحولات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فناوری شرایط خاصی دارند. سربلند بیرون‌آمدن از این شرایط و دوام و بقای کسب‌و‌کار منوط به داشتن رهبری شایسته است. رهبران سازمانی امروز ملزم به خلق محیط‌های کاری هستند که در آن انگیزه، تعهد و پایبندی به ارزش‌های سازمانی، خلاقیت و نوآوری، کیفیت و مشتری‌مداری موج می‌زند. البته باید توجه داشت که انگیزه، تعهد و تعلق افراد را نمی‌توان صرفا با ابزارها و عوامل مادی کسب کرد، بلکه نیاز به خلق محیط و فرهنگ سازمانی مناسب دارند.
  اعتماد یک مفهوم چندبعدی است و صاحب‌نظران برای اعتماد ابعادی چون اطمینان، قابلیت پیش‌بینی، شایستگی، تخصص، خیرخواهی و روراستی را ذکر کرده‌اند. مهم‌ترین نکته در باب فرایند خلق اعتماد این است که اعتماد معمولا دیر شکل می‌گیرد ولی به‌واسطه یک اقدام یا رفتار نسجیده از میان می‌رود. به تعبیر دیگر اعتماد، خصیصه پایدار و ویژگی ثابت سازمانی نیست. اعتماد به‌طور مداوم در حال تغییر است و اگرچه کسب و ایجاد آن کاری بسیار دشوار است، اما ازدست‌دادن آن به‌راحتی اتفاق می‌افتد.
  همچنین اعتماد یکی از مهم‌ترین عناصر سرمایه اجتماعی به‌شمار می‌رود. داشتن سرمایه انسانی، سرمایه طبیعی و... به‌تنهایی تضمین‌کننده موفقیت یک جامعه نیست. تجربه کشورهای توسعه‌یافته نشان داده است که در کنار استفاده بهینه و مدیریت موثر دارایی‌های مادی و انسانی، نیاز است که سرمایه اجتماعی نیز به‌نحو مطلوبی مدیریت گردد، چرا که بدون وجود سرمایه اجتماعی، موفقیت و کامیابی اقتصادی اگرچه ممکن است حاصل شود ولی چندان دوام نخواهد یافت.
  مدیران و صاحبان کسب‌و‌کار در «خلق و بازآفرینی اعتماد» در سازمان‌هایشان با چه چالش‌هایی روبه‌رو هستند؟ و با چه راه‏کارهایی می‌توانند از این چالش‌ها عبور کنند تا فضای سازمانی و اجتماعی ما به کیفیت مطلوبی برسد؟
  برای مطالعه پاسخ صاحب نظران به مجله 216 مراجعه گردد

 • آشنایی با کسب و کارهای نوپای ایرانی
  صفحه 90

  دنیای کسب‏ وکار و فناوری هر روز در حال پیشرفت و معرفی ایده‌های جدید است. در سرتاسر دنیا این اتفاق با سرعت سرسام‌آوری در حال شکل‌گیری بوده و شرکت‌های جدید با ماهیت نوآورانه‌شان تحولات شگرفی را در عرصه کسب‏وکار، تولید محصول و ارایه خدمت رقم زده‌اند. کشور ما نیز همسو با تحولات جهانی به پشتوانه استعداد، خلاقیت، همت و سخت‌کوشی جوانانش مسیر جدید ارزش‌آفرینی در عرصه اقتصاد و کسب‏وکار را دنبال می‌کند و شاهد این ادعا را تنوع و تعداد بالای شرکت‌های نوپایی می‌توان ذکر کرد که در طی سال‌های اخیر در فضای کسب‏ وکاری ایران ظهور کرده‌اند.
  ویژه‏نامه‏ های گزیده مدیریت در ایران نیز در راستای ایفای رسالت خود از سالیان گذشته از طریق مصاحبه با مدیران برجسته و صاحب سبک، کارآفرینان و بنیان‌گذاران شرکت‌های نوپا سعی کرده است ضمن معرفی آن‌ها به بررسی چالش‌های اجرایی و مدیریتی موجود در این نوع شرکت‌ها بپردازد. از این رو بخشی را هم به معرفی مختصر شرکت‌های نوپایی اختصاص داده‌ایم که از نظر ماهیت کسب‏ وکاری در نوع خود نوآوری‌های بارزی انجام داده‌اند. البته لازم به ذکر است که معرفی این شرکت‌های نوپا یا استارت‌آپی به معنای موفق بودنشان و یا تایید عملکردشان نیست، بلکه سعی داریم از این مسیر خوانندگان را با ایده ‏های نویی که در حوزه کسب‏ وکار و کارآفرینی کشورمان مطرح می‏ شوند، آشنا کنیم و همچنین انگیزه‏ فعالیت‌های کارآفرینانه را در بین جوانان کشور افزایش دهیم. امید داریم که این نیز کمکی باشد تا همسو با تحولات جهان کسب‏ وکار، ما نیز در مسیر اقتصادی نوین و پویا پیش رویم.
  در این شماره به معرفی کسب و کارهای نوپای زیر میپردازیم
  الوبیزنس؛ مشاوره تلفنی و حضوری کسب‌وکار
  بنیان‌گذار: امیر براتی

   سیویتو از پرتال شغلی اختصاصی تا مدیریت رزومه‌ها و فرآیند محوری استخدام
   بنیان‌گذاران: دکتر فرشاد نادری و مهندس میلاد صابری

  اسمارت مدیکو: دستیار سلامت هوشمند افراد مبتلا به دیابت
  بنیان‌گذار و مدیرعامل: مسعود طغیانی

  پرس لاین: با پرس‌لاین راحت‌تر و سریع‌تر بپرسید و دقیق‌تر تصمیم بگیرید.
   بنیان‏ گذار و مدیرعامل: حمیدرضا نظری

 • یافته های نو
 • آیا ادراک از عدالت سازمانی بر رضایت از حقوق تاثیر دارد؟
  دکتر شهلا برجعلی ‏لو صفحه 97

  برای بیش‏تر کارکنان و کارفرمایان حقوق موضوع مهمی است و پیامدهای سازمانی مهمی را به‌دنبال دارد، به همین دلیل بسیاری از سازمان‌ها علاقه‌مند هستند تا دریابند کارکنان چگونه حقوق خود را ارزیابی می‌کنند. در محیطی که پرداخت بر اساس عملکرد به یک مدل استاندارد تبدیل شده و پرداخت بر اساس عدالت یک روند رایج در هزاره جدید است، مهم است که عواملی که به رضایت از حقوق منجر می‌شوند را بشناسیم. همچنین در محیط‌های کاری که تفاوت در پرداخت‌ها زیاد است، احساس تبعیض رو به افزایش است. از این رو بررسی چگونگی تاثیر عدالت سازمانی بر رضایت از حقوق ضرورت دارد.

 • تازه ها را از فرا بخوانید
  صفحه 100