فهرست مطالب

 • سال دهم شماره 2 (پیاپی 37، تابستان 1399)
 • تاریخ انتشار: 1399/07/08
 • تعداد عناوین: 6
|
 • سعید همتی، فرهود نجفی*، بهزاد شیرکوند هداوند صفحات 1-10

  در سال های اخیر پوشش های با خواص ویژه مانند آب گریزی، روغن گریزی، مقاومت به مواد شیمیایی، خوردگی و شرایط جوی در کشورهای زیادی توسعه یافته و بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. یکی از موادی که از آن در ساخت این پوشش ها استفاده می شود، فلویورو پلیمرها می باشد. استفاده از فلویورو پلیمرها در پوشش ها دارای مزایای زیادی می باشد و دلیل آن ویژگی های منحصر به فرد این پلیمرها از جمله، آب گریزی، پایداری گرمایی و شیمیایی بالا، انرژی سطحی پایین، ثابت دی الکتریک پایین و مقاومت در برابر هوازدگی و خوردگی می باشد. ویژگی های اصلی فلویورو پلیمرها به دلیل ساختار اتمی فلویور و کربن و پیوند کوالانسی (C-F) آن ها می باشد. مشکل اصلی استفاده از فلویورو پلیمرها در پوشش، حلالیت بسیار ضعیف آنها در حلال های آلی و نیاز به دمای فرآیند بسیار بالای آن ها می باشد. فلویورو پلیمرهای مرسوم که در پوشش ها استفاده می شود شامل پلی تترافلویورو اتیلن (PTFE) ، کوپلیمرهای اتیلن پروپیلن فلویوردارشده (FEP) ، کوپلیمرهای پرفلویورو آلکوکسی (PFA)، کوپلیمرهای اتیلن تترافلویورو اتیلن (ETFE)، پلی وینیلیدین فلویوراید (PVDF) ، کوپلیمر اتیلن کلرو تری فلویورو اتیلن (ECTFE) ، فلویورو اتیلن وینیل اتر (FEVE) می باشد. به علاوه اینکه الفین های فلویوردارشده پایه پلیمری، به ویژه فلویور آکریلات ها، فلویورو سیلیکون آکریلات ها، فلویورو یورتان ها، پرفلویورو پلیمرها خواص ویژه ای را به نمایش گذاشته اند که باعث افزایش کاربرد آنها در پوشش ها شده است.

  کلیدواژگان: فلوئوروپلیمرها، پوشش، خواص ویژه، آب گریز، مقاومت شیمیایی
 • مژگان مهدیانی، شهره روحانی*، پیام زاهدی صفحات 11-28

  امروزه استفاده از حسگرهای فلورسنتی حساس و گزینش پذیر جهت کاربردهای زیستی و پزشکی برای تشخیص و کنترل زودهنگام بیماری های مختلف اهمیت چشمگیری پیدا کرده است. از آنجا که ساکارید ها نقش بسیار مهمی در فرآیندهای زیستی ایفا می کنند، تشخیص آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و نیاز مبرم به توسعه فناوری برای کنترل مداوم قند در بیماران وجود دارد. اسید برونیک ها، در محلول آبی به صورت برگشت پذیر و کوالانسی با دی ال ها تشکیل استر پنج یا شش حلقه ای می دهند. بر اساس این پدیده، ترکیبات حاوی اسید برونیک به عنوان گیرنده در حسگرها بکار گرفته شده اند. در این مقاله حسگرهای فلورسنتی مبتنی بر مواد رنگزای عامل دار شده با اسید برونیک ها معرفی شده است.

  کلیدواژگان: حسگر فلورسنتی، ساکارید، اسید برونیک، مواد رنگزا، تشخیص
 • سارا خمسه*، ایمان علی بخشی صفحات 29-40
  تعمیر و جایگزینی بافت ها و اندام های بیمار و آسیب دیده انسانی با استفاده از قطعات روز به روز در حال افزایش است. طول عمر و زیست سازگاری بالا، دو عامل اصلی در فرآیند طراحی و ساخت قطعات مورد استفاده در پزشکی (نظیر ایمپلنت های زیستی)، محسوب می شوند. یکی از بزرگ ترین مشکلات قطعات مورد استفاده در پزشکی سایش می باشد. به منظور بهبود مقاومت سایشی، می توان از پوشش های محافظتی استفاده نمود. از سوی دیگر، بیشتر قطعات زیستی فلزی بوده و احتمال آزاد شدن یون های فلزی خطرناک از سطح آن ها و ورود آن ها به بدن وجود دارد که این پوشش محافظ می تواند به عنوان سدی در برابر آزاد شدن و نفوذ یون ها به بافت بدن عمل نمایند. نتایج تحقیقات متعدد نشان داده است که پوشش های نانوساختار پوشش های الماس گون کربنی (Diamond-Like Carbon (DLC)) توانایی ایجاد این خواص را بر سطح قطعات زیستی دارند. پوشش های الماس گون کربنی به دلیل وجود نواحی گرافیتی بر سطح خود، ضریب اصطکاک بسیار پایینی داشته و مقاومت سایشی پوشش ها را بهبود می بخشند. از طرفی با کنترل شرایط اعمال آن ها، می توان پوشش هایی با خواص مکانیکی خوب و سختی بالا (حدود الماس) را به دست آورد که خواص تریبولوژی سطح را به میزان قابل ملاحظه ای بهبود خواهند بخشید. این پوشش ها به روش های متعددی نظیر لایه نشانی فیزیکی از فاز بخار (PVD) و لایه نشانی شیمیایی از فاز بخار (CVD) تهیه می شوند و با اضافه کردن عناصری نظیر نیتروژن، مس و نقره می توان خواص ویژه ای را بر سطح آن ها بوجود آورد. مقاله حاضر در برگیرنده مطالعات انجام شده در حوزه استفاده از پوشش های نانوساختار الماس گون کربنی (DLC) در کاربردهای پزشکی نظیر ارتوپدی، سامانه قلبی عروقی، چشم پزشکی (لنزهای تماسی) و دندانپزشکی می باشد.
  کلیدواژگان: پوشش های الماس گون کربنی، زیست پزشکی، زیست سازگاری، روش های تهیه
 • زهرا کریمی، علی الله وردی*، فاطمه اوشنی صفحات 41-59

  فرآیند جذب سطحی یک روش موثر است که به دلیل ساد گی، در دسترس بودن، آسانی فرآیند و قیمت مناسب آن به صورت گسترده برای حذف مواد رنگزا از پساب استفاده می شود.نانوجاذب ها با خواص منحصر به فرد نظیر مساحت سطح بزرگ تر، فعل و انفعالات در روی سطح و بهبود واکنش پذیری فرصت های جدیدی برای حذف آلاینده ها با استفاده از یک روش کارآمد و مقرون به صرفه در مقایسه با سایر روش ها فراهم می کنند. در این میان،  گروهی از نانوکامپوزیت های آلومینا به صورت جاذب به دلیل مساحت سطح بالا، خواص مکانیکی خوب و مقاومت مناسب در مقابل تخریب حرارتی مورد توجه قرار گرفته اند. نانوکامپوزیت ها شامل حداقل دوفاز هستند که یکی در دیگری پراکنده شده و یک شبکه سه بعدی ایجاد می شود. نانوکامپوزیت ها خواصی متفاوت از مواد سازنده اولیه خودشان دارند. در این تحقیق به بررسی ظرفیت جذب نانوجاذب های کامپوزیت آلومینا شامل آلومینا- نانولوله های کربنی، کربن فعال، اکسیدهای فلزی، پلیمر و کیتوسان پرداخته شده است. در ادامه، حذف مواد رنگزا و ترکیبات آلی توسط نانوجاذب های کامپوزیت آلومینا و عوامل موثر بر جذب بررسی شده است. تاثیر عوامل مختلف بر ظرفیت جذب نانوجاذب های کامپوزیت آلومینا و سازوکار جذب نشان می دهد که کلیه نانوجاذب های کامپوزیت آلومینا دارای ظرفیت جذب بهتری برای حذف مواد رنگزا نسبت به نانوجاذب آلومینای ساده هستند. بررسی ها نشان می دهند که، کامپوزیت آلومینا/ نانولوله های کربنی (CNT) به عنوان جاذب برای حذف مواد رنگزا استفاده می شود. آلومینا می تواند بر روی مقاومت فشاری، آب دوستی، تخلخل و ظرفیت جذب CNT اثر بگذارد. کامپوزیت آلومینا/ CNT می تواند ظرفیت جذب را چند برابر افزایش دهد. کامپوزیت آلومینا/ کربن فعال می تواند جذب سطحی را افزایش دهد زیرا فرآیند جذب سطحی به صورت فیزیکی و شیمیایی رخ می دهد. کربن فعال حفراتی دارد که می تواند جذب را انجام و آلومینا گروه های عاملی دارد که می تواند با ماده رنگزا واکنش دهد. کیتوسان شامل گروه های عاملی OH - و آمینو NH2- می باشد که می تواند با ماده رنگزا اتصال یابد. اما کیتوسان تمایل زیادی به تجمع یافتن و تشکیل ژل دارد و مقدار زیادی گروه های عاملی آن توانایی واکنش دادن با ماده رنگزا از دست می دهند. کامپوزیت آلومینا/ کیتوسان مکان های اتصال و پایداری مکانیکی را بهبود می دهد.

  کلیدواژگان: کامپوزیت آلومینا، CNT، کربن فعال، جذب سطحی، نانوجاذب، حذف مواد رنگزا
 • یاسین صدقی، مهدی رازانی*، زهره قاینی، فرح انگیز صبوحی ثانی صفحات 61-72

  رنگ در دنیای باستان یکی از نمودهای بسیار حایز اهمیت تاریخ بشر است زیرا که با خلق آثار مهمی در تاریخ همراه بوده است. یکی از جنبه‌‌های مهم استفاده از رنگ در دوران پیش‌ از تاریخ، تزیین انواع آثار سفالین بوده است که منجر به خلق مهم‌‌ترین و زیباترین آثار شده است. شناسایی نوع رنگ‌‌های به‌کاررفته توسط هنرمندان پیش ‌از تاریخ، می‌‌تواند یکی از برجسته‌‌ترین پرسش‌های باستان‌‌شناسی این دوره باشد. درهمین‌راستا سعی شده است تا در این پژوهش نوع رنگ‌‌های موجود بر روی سفال‌‌های محوطه‌های عصر مفرغ سیستان و بلوچستان شناسایی و به بحث درباره‌‌ انواع آنها پرداخته شوند. نتایج بررسی‌‌ها و مطالعات در این پژوهش، استفاده از رنگ‌های سیاه و قهوه‌ای-قرمز در سفال‌های محوطه‌‌های جنوب‌شرق را نشان می‌‌دهد که منبع آن‌ها اکسید آهن و اکسید منگنز شناسایی شده‌‌اند. رنگ‌‌های سیاه و تیره از اکسید منگنز و نیز ترکیب دو اکسید آهن-منگنز و رنگ‌‌های قهوه‌‌ای-قرمز از اکسید آهن تشکیل‌ شده‌اند.

  کلیدواژگان: سفال منقوش، رنگ های باستانی، عصر مفرغ، جنوب شرق
 • مژگان حسین نژاد* صفحات 73-85

  فنوتیازین یک مولکول پروانه ای شکل است که به عنوان ماده شروع کننده برای سنتز مواد رنگزای آلی برپایه ایندولین کاربرد دارد. این مواد رنگزا خواص و عملکرد چشمگیری در ابزارهای الکترونیکی دارند. بسیاری از ویژگی های نوری و الکتریکی مانند فوتولومینسانس، الکترولومینسانس و خواص الکتروشیمیایی، می تواند توسط قراردادن استخلاف های مناسب بر روی بدنه فنوتیازین بهینه شوند. در چند دهه گذشه، این مواد رنگزای حساس به الکتریسیته و نور، کاربردهای گسترده ای پیدا کرده اند. این مقاله آخرین تحقیقات در مورد توسعه مواد رنگزای آلی برپایه ایندولین با تمرکز بر روی فنوتیازین با اندازه مولکولی کوچک و متوسط برای کاربرد در سلول های خورشیدی حساس شده به مواد رنگزا، دیودهای نورتاب آلی، اپتیک غیرخطی، حامل های حفره و حسگر را اریه می دهد. به همین منظور تلاش شده است تا ارتباط خواص ساختاری و طراحی مولکول برای بهبود این کاربردها مورد ارزیابی قرار گیرد و چشم اندازها بررسی شود.

  کلیدواژگان: فنوتیازین، مواد رنگزا، سلول خورشیدی حساس شده به مواد رنگزا، دیودهای نورتاب، حسگر
|
 • Saeed Hemmati, Farhood Najafi *, Behzad Shirkavand Hadavand Pages 1-10

  In recent years, coatings with special propertiessuch as hydrophobic, oleophobic, resistance to chemical, corrosion and weathering have been developed in many countries and have received more attention. One of the materials used in the manufacture of these coatings is fluoropolymers. The use of fluoropolymers in coatings has many advantages due to the unique characteristics of these polymers such as, hydrophobicity, high thermal and chemical stability, low surface energy, low dielectric constant and resistance to weathering and corrosion. The main characteristics of fluoropolymers are due to their atomic structure of fluorine and carbon and their covalent bond (C-F). The main problems of fluoropolymers for using in coatings are their very poor solubility in organic solvents and very high temperatures process. Conventional fluoropolymers used in coatings include polytetrafluoroethylene (PTFE), fluorinated ethylene propylene copolymers (FEP), perfluoroalkoxy alkanes copolymers (PFA), ethylene tetrafluoroethylene copolymers (ETFE), polyvinylidene fluoride (PVDF), ethylene chlorotrifluoroethylene (ECTFE) and fluoroethylene vinyl ether (FEVE). In addition, polymer-based fluorinated olefins, especially fluoro acrylates, fluoro-silicon acrylates, fluoro-urethanes and perfluorinated polymers have special properties that have increased their application in coatings.

  Keywords: Fluoropolymers, coating, Special properties, Hydrophobic, Chemical resistance
 • Mojgan Mahdiani, Shohre Rouhani *, Payam Zahedi Pages 11-28

  Nowadays, the use of sensitive and selective fluorescent sensors for biological and clinical applications has been important for the early detection and control of various diseases. Since saccharides play an important role in biological processes, their detection is one of the particular importance and there is an urgent need to develop of technology for the continuous control of glucose in patients. Bronic acids, can be reversed and covalently formed by the diols in aqueous solution to form five or six ring esters. Based on this phenomenon, compounds containing bronic acid have been used as receptors in sensors. In this paper, fluorescent sensors based on dyes with bronic acids are introduced.

  Keywords: Fluorescent sensors, Saccharides, Bronic acids, Dye, Detection
 • Sara Khamseh *, Eiman Alibakhshi Pages 29-40
  The repair and replacement of diseased tissues and injured organs of humans is increasing day by day. Long lifetime and high biocompatibility are two main factors in the process of designing and manufacturing components used in medicine (such as biological implants). Wear is one of the biggest problems with the parts used in medicine. The protective coatings can be used to improve the wear resistance. On the other hand, most of the biodegradable parts are metallic, and there is a possibility that dangerous metal ions will be released from their surface and enter the body. Protective coatings can be used as a barrier against the release and penetration of ions affect the body's tissues. Numerous studies have shown that nanostructured diamond-like carbon coatings (DLC) have the ability to create these properties on the surface of biological components. These coatings are produced with several methods, such as the physical vapor barrier layer (PVD) and the chemical vapor barrier chemical layer (CVD), and by doping elements of nitrogen, copper and silver, unique properties can be created on their surface. The present paper includes studies in the field of using diamond carbon nanostructured coatings such as (DLC) in medical applications such as orthopedics, cardiovascular system, ophthalmology and dentistry.
  Keywords: diamond-like carbon coatings, biomedical, biocompatibility, Synthesis methods
 • Zahra Karimi, Ali Allahverdi *, Fateme Oshani Pages 41-59

  The adsorption process is an effective method that is widely applied to remove dyes from wastewater due to its simplicity, availability, ease of process and reasonable price. Nano adsorbents with unique properties such as larger surface area, surface interactions and improved reactivity are providing new opportunities for removal of pollutants using an efficient and cost-effective method compared to other methods. In the meanwhile, a group of alumina nanocomposites have been considered as adsorbents owing to their high surface area, good mechanical properties and great resistance to thermal degradation. Nanocomposites consist of at least two phases that are dispersed into each other to form a three-dimensional network.  Nanocomposites display different properties of bulk material. In this study, the adsorption capacity of alumina-based composite Nano adsorbents, including alumina-carbon nanotubes, activated carbon, metal oxides, polymer and chitosan has been investigated. In the following, the removal of dyes and organic compounds by alumina-based composite Nano adsorbents and adsorption influencing factors has been reviewed. The effect of various factors on the adsorption capacity of alumina-based composite Nano adsorbents and the adsorption mechanism show that all alumina-based composite Nano adsorbents exhibit excellent adsorption capacity for dye removal.  Reviews indicate that Alumina/ Carbon nanotube (CNT) composite is used as an adsorbent to remove dyes. Alumina can affect compressive strength, hydrophilicity, porosity and CNT adsorption capacity. Alumina/CNT composite can multiply the adsorption capacity. Alumina / activated carbon composite can increase the adsorption owing to occurring adsorption process physically and chemically. Activated carbon possespore that can adsorb and alumina has functional groups in order to react with the dye.Chitosan contains functional groups -OH and amino -NH2 that can bind to the dye. Still, chitosan has a strong tendency to agglomerate and form a gel, so many of its functional groups lose the ability to react with the dye. Alumina/chitosan composite improves binding sites and mechanical stability.

  Keywords: Alumina Composite, Adsorption, Nano adsorbent, Dye removal
 • yassin Sedghi, mehdi Razani*, Zohre Ghaeini, Farahangiz Sabohi sani Pages 61-72

  Color in the ancient world is one of the most important things in human history because it has led to the creation of important works in the history of art. One of the important aspects of using paint during the prehistoric period has been the decoration of various types of pottery, which has led to a special style in the art of different regions of Iran. Identifying the type of colors used by prehistoric artists can be one of the most prominent archaeological questions in prehistoric time.In this research, the subject of recognizing the type of paints on the pottery of the Bronze Age sites of Sistan and Balouchistan has been studied. The results of this study, which is the result of recognizing color in the pottery of significant areas such as; Shahr-i Sokhta, Bampur, Chegerdak and Spidej and Keshik Cemetery demonstrated that the use of black and brown-red colors is common in pottery in the southeastern areas, and their main sources have been iron oxide and manganese oxides. Black and dark colors are composed of manganese oxide, as well as a combination of two iron-manganese oxides, and brown-red colors are composed of iron oxide.

  Keywords: Painted pottery, Ancient colors, Bronze age, Southeast of Iran
 • Mozhgan Hosseinnezhad * Pages 73-85

  Phenothiazine is a butterfly shaped molecule based on indoline use as a starting material to synthesis organic dyes. These dyes have significant properties and performance in optoelectronic devices. Many optical and electrical properties such as photoluminescence, electroluminescence and electro-chemical properties can be modified by placing appropriate moiety on the parent phenothiazine group. In the last few decades, these electro- and photo-sensitive dyes have provided wide range of applications. This article presents the latest report on the development of small to medium sized phenothiazine-based dyes for dye sensitized solar cells, organic light emitting diodes, nonlinear optical materials, hole transporting components and sensors. For this end, an attempt structure properties and molecular design to improve these application and to test landscape perspective.

  Keywords: Phenothiazine, Dye, Dye-sensitized solar cells, Organic light emitting diode, Sensor