فهرست مطالب

 • پیاپی 16 (بهار و تابستان 1399)
 • تاریخ انتشار: 1399/07/30
 • تعداد عناوین: 12
|
 • پرویز فتاحی*، سعیده اسدزاده ملکی، ساناز شیخ تاجیان، سمانه بابایی مراد صفحات 1-13
  استفاده‏ ی مداوم از تجهیزات و سیستم‏ ها، آن‏ها را در معرض خرابی (مانند کهنگی، سایش، خوردگی و خزش) قرار می دهد. آثار خرابی صرفا محدود به کاهش کارایی، کاهش قابلیت اطمینان و کاهش عمر سیستم نبوده و می‏ تواند منجر به تخریب و آسیب‏ های زیست محیطی نیز گردد. بررسی اثرات نامطلوب افت سیستم‏ها منجر به شکل‏ گیری مطالعات گسترده در حوزه‏ ی استراتژی‏ های نگهداری و تعمیر مبتنی بر پایش وضعیت گشته است. یکی از رویکردهای موردتوجه در این حوزه بحث حفظ و نگهداری و تعمیر بهینه براساس وضعیت سلامت و کارکرد سیستم است که با کنترل اثرات نامطلوب افت سیستم بر محیط زیست، هزینه ‏های سربار ناشی از جریمه ‏های مرتبط را کاهش می دهد. هدف این پژوهش بررسی و مدل سازی سیاست نگهداری و تعمیر بهینه شامل تعیین زمان‏ بهینه‏ ی بازرسی‏ ها با هدف کمینه ‏سازی متوسط هزینه کل در واحد زمان در شرایط عدم قطعیت است. در این مقاله متغیرهای مدت زمان از ابتدای دوره تا رسیدن به سطح هشدار، مدت زمان از لحظه عبور از سطح هشدار تا وقوع خرابی و مدت زمان از لحظه شناسایی عبور سیستم‏ از سطح هشدار (با انجام فرآیند بازرسی) تا آغاز عملیات نگهداری و تعمیر پیشگیرانه، به صورت متغیرهای تصادفی در نظر گرفته شده و اثرات آن‏ها موردمطالعه قرار گرفته است. مدل توسط سه روش جستجوی مستقیم نلدر مید، الگوریتم ژنتیک و الگوریتم PSO برای یک مثال عددی حل شده و زمان‏ های بهینه بازرسی به دست آمده است.
  کلیدواژگان: نگهداری و تعمیرات مبتنی بر پایش وضعیت، مخاطرات زیست محیطی، زمانبندی، روش جستجوی مستقیم، الگوریتم نلدر مید، الگوریتم ژنتیک، الگوریتم PSO
 • فاطمه حاجی سلطانی، مهدی سیف برقی* صفحات 15-37
  هدف سیستم های مراقبت سلامت پیشگیرانه کاهش احتمال ابتلا و شدت بیماری های بالقوه در زندگی افراد است که با مراقبت و تشخیص زود هنگام صورت می گیرد. میزان مشارکت در برنامه های مراقبت بهداشتی پیشگیرانه یک عامل حیاتی در اثرگذاری و کارایی این برنامه ها است. در این مقاله، روشی برای مکان یابی تسهیلات مراقبت بهداشتی پیشگیرانه به منظور افزایش میزان دسترسی به مشتریان بالقوه و در نتیجه حداکثر کردن میزان مشارکت ارایه شده است. به دلیل محدودیت ظرفیت در تسهیلات خدمات درمانی پیشگیرانه و اهمیت زمانی که افراد برای دریافت خدمت در صف های انتظار سپری می کنند، فرض کرده ایم که هرکدام از تسهیلات به عنوان یک سیستم صف M/M/ /  عمل می کند. یک مدل برنامه ریزی غیرخطی عدد صحیح برای حداکثر کردن میزان مشارکت و حداقل نمودن هزینه ی ایجاد تسهیلات و تخصیص تجهیزات پزشکی به تسهیلات ایجاد شده، ارایه شده است. به دلیل اهمیت توابع هدف دیگر، متمم هایی به منظور برقراری عدالت در نحوه ی برخورداری افراد از خدمات بهداشتی درمانی پیشگیرانه و ایجاد تعادل در ساعات بیکاری خدمت دهنده ها آورده شده است. این گونه مسایل ازجمله مسایل NP-Hard هستند، بنابراین از الگوریتم های فراابتکاری چند هدفه شامل الگوریتم های ژنتیک مرتب سازی نامغلوب و ژنتیک رتبه بندی نامغلوب استفاده شده است. با استفاده از کدگذاری جدیدی در این دو الگوریتم و تغییر ساختار نمایش جواب ها، بر سرعت عمل و کارایی الگوریتم های بهینه سازی ترکیباتی افزوده ایم. درآخر از روش تاگوچی برای تنظیم پارامترهای الگوریتم ها استفاده کرده ایم و مسایل آزمایشی با ابعاد مختلف تولید و با هم مقایسه شده اند. با توجه به مجموع نتایج به دست آمده، روش ژنتیک مرتب سازی نامغلوب عملکرد بهتری دارد.
  کلیدواژگان: مکان یابی، تخصیص، مراقبت بهداشتی پیشگیرانه، مدل های برنامه ریزی غیرخطی عدد صحیح سیستم صف، الگوریتم ژنتیک
 • ام البنین یوسفی*، نوشین شیرانی صفحات 39-55

  در این پژوهش به بررسی دوره وارانتی و خدمات نگهداری و تعمیرات بهینه از دید نمایندگی خدمات پس از فروش و مصرف کننده برای وسایل نقلیه، تحت سیاست وارانتی دو بعدی پرداخته می شود. تعاملات مابین نماینده و مصرف کننده با برآورد عایدی هریک در دوره وارانتی پایه و تمدیدشده مدل سازی می گردد. در این مدل سازی علاوه بر سیاست نگهداری و تعمیرات که به صورت نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه دوره ای و نیز نگهداری و تعمیرات اصلاحی خانگی و جاده ای می باشد، قیمت خدمات وارانتی نیز در نظر گرفته می شود. در ادامه با در نظر گرفتن عایدی نمایندگی و مصرف کننده، تعداد نگهداری تعمیرات دوره ای پیشگیرانه و قیمت خدمات وارانتی تعادلی در یک بازی تعادلی استکلبرگ برآورد می شود. در پایان از داده های یکی از مراکز ارایه دهنده خدمات پس از فروش کامیون های کشنده جهت بررسی پژوهش موردنظر استفاده می شود.

  کلیدواژگان: وارانتی دو بعدی، وارانتی پایه، وارانتی تمدید شده، نظریه بازی، بازی تعادلی استکلبرگ، نمایندگی خدمات پس از فروش
 • رحیم دباغ*، صابر آقاپور اسبق صفحات 57-75

  گزینش و انتخاب موثرترین استراتژی های تولید سبز برای بهبود عملکرد زیست محیطی یک صنعت خاص، به دلیل وجود گزینه های متعدد، اهداف مدیریتی گوناگون و محدودیت منابع، فرایند پیچیده ای به شمار می رود. در این پژوهش، یک رویکرد تصمیم گیری توسعه یافته با قابلیت فرمول بندی آرمان ها و محدودیت های سازمان، برای رسیدگی به این موضوع ارایه شده است. رویکرد حل مسیله پیشنهادی ترکیبی از روش های آزمایشگاه ارزیابی و آزمون تصمیم گیری (DEMATEL)، فرایند تحلیل شبکه ای (ANP)، تکنیک ارزیابی نسبت جمعی (ARAS) و به همراه مدل برنامه ریزی آرمانی صفر و یک (ZOGP) است. رویکرد پیشنهادی برای ارزیابی و انتخاب مناسب ترین استراتژی های تولید سبز، از بین گزینه های تعیین شده، به صورت موردی برای مجتمع فولاد صنعت بناب، اجرا و اعتباربخشی شده است. در این مطالعه تجربی، مجموعه ای از زیرمعیارها در قالب چهار بعد شامل چشم انداز زیست محیطی، چشم انداز عملیاتی، چشم انداز سازمانی و چشم انداز خارجی، جهت ارزیابی استراتژی ها در صنعت فولاد تعیین شده اند. نتایج نشان می دهد که در میان ابعاد تصمیم گیری، چشم انداز خارجی به عنوان تاثیرگذارترین عامل شناسایی شده است. علاوه بر این مشخص شد که با توجه به منابع موجود، استراتژی های احداث تصفیه خانه فاضلاب صنعتی و استقرار سیستم مدیریت پسماندها، بهترین راهبردها برای بهبود عملکرد زیست محیطی مجتمع فولاد به شمار می روند.

  کلیدواژگان: استراتژیهای تولید سبز، برنامه ریزی آرمانی صفر و یک، تصمیم گیری چند معیاره، صنعت سبز، عملکرد زیست محیطی
 • حامد جعفر زنجانی، مصطفی زندیه*، محمد خلیل زاده صفحات 77-93
  عملکرد مناسب در مراکز تولید/عرضه یک شبکه تولید چندکارخانه ای (MFP) مستلزم عدم خرابی در تجهیزات آن است. طراحی و پیاده سازی یک سیستم نگهداری وتعمیرات (نت) به دو دلیل حایز اهمیت است؛ نخست آنکه طول عمر تجهیزات افزایش یافته؛ و دوم آنکه احتمال اختلال در شبکه MFP و هزینه های ناشی از آن، کاهش می یابد. بهره وری بیشتر یک شبکه MFP، با یکپارچه سازی تصمیمات نت در کنار تصمیمات تولید حاصل می شود. در این پژوهش، با در نظر گرفتن عدم قطعیت سناریومحور در تقاضا و نرخ خرابی تجهیزات، یک مدل برنامه ریزی تصادفی سناریومحور (RSSP) استوار ارایه می شود. در مدل RSSP پیشنهادی، تصمیمات استراتژیک و عملیاتی تولید و نت به صورت یکپارچه آورده می شوند و هزینه های اختلال در سیستم نیز لحاظ می شود. در مدل پیشنهادی، استراتژی های نت همچون برون سپاری، استقرار تجهیزات پشتیبان و تعمیرات پیشگیرانه دوره ای در نظر گرفته می شود. تابع هدف، بیشینه کردن سود شبکه MFP است که در آن، قیود ظرفیت محدود تولید، ذخیره سازی، بودجه و دسترسی به مراکز خدمات نت در نظر گرفته می شوند. مدل پیشنهادی به صورت برنامه ریزی خطی آمیخته است که در ابعاد کوچک با CPLEX Solver  قابل حل می باشد؛ برای حل در ابعاد بزرگ نیز یک روش حل مبتنی بر تجزیه بندرز ارایه می شود. در پایان به یک مطالعه عددی برگرفته از ایستگاه های CNG به عنوان یک شبکه MFP پرداخته می شود تا کاربردپذیری مدل پیشنهادی نشان داده شود و تحلیل نتایج صورت پذیرد.
  کلیدواژگان: برنامه ریزی یکپارچه تولید و نگهداری تعمیرات، تولید چندکارخانه ای، برنامه ریزی تصادفی استوار، رویکرد تجزیه بندرز
 • زهرا رجبی، هیبت الله صادقی*، انور محمودی صفحات 95-111

  در این مقاله مسیله برنامه ریزی و کنترل موجودی دو دوره ای با تقاضای احتمالی موردبررسی قرار می گیرد. در این سیستم فقط در اول دوره امکان سفارش دهی وجود دارد. تقاضا در طول دوره اول تصادفی و از توزیع مشخصی پیروی می کند و تقاضا برای محصولات باقیمانده در پایان دوره اول، وابسته به قیمت فروش آن در طول دوره دوم است. در این حالت قیمت فروش محصولات پایان دوره اهمیت زیادی پیدا می کند به گونه ای که قیمت کم باعث فروش بیشتر می شود. همچنین در مسیله موردبررسی فرض شده است که قیمت خرید محصولات در اول دوره یک فرآیند تصادفی و وابسته به زمان است. برای مسیله بیان شده مدل ریاضی ارایه شده است و سپس سعی می شود براساس نگرش برنامه ریزی پویا احتمالی، مقدار بهینه قیمت فروش پایان دوره، مقدار بهینه سفارش دهی و قیمت خرید محصولات به منظور ماکزیمم کردن سود سیستم تعیین گردد. در نهایت با بیان مثال عددی به بررسی عملکرد مدل بیان شده و تحلیل حساسیت آن پرداخته می شود.

  کلیدواژگان: مسئله روزنامه فروش چند دوره ای، فرآیند تصادفی، قیمت گذاری، برنامه ریزی پویا احتمالی
 • محمدمهدی والی سیر، عماد روغنیان* صفحات 113-135

  امروزه زنجیره های تامین در معرض ریسک های مختلفی قرار دارند. بی توجهی به این ریسک ها می تواند خسارات جبران ناپذیری را برای آن ها به وجود آورد. از سوی دیگر، موضوع بازطراحی در مواقعی که زنجیره تامین با توجه به تغییر شرایط بهینگی خود را از دست می دهد یا نیاز به تغییر دارد دارای اهمیت است. در این مقاله بر خلاف غالب پژوهش های ادبیات موضوع، مساله بازطراحی شبکه زنجیره تامین تاب آور تحت ریسک های عملیاتی و اختلال مورد بررسی قرار می گیرد. ساختار شبکه مورد بررسی در این پژوهش، ترکیبی حلقه باز و بسته می باشد که در ادبیات موضوع به ندرت مورد توجه قرار گرفته است. برای مدیریت عدم قطعیت مساله یک مدل جدید بهینه سازی استوار تصادفی ارایه شده است. مساله به صورت یک مدل برنامه ریزی عدد صحیح مختلط خطی فرمول بندی شده که تابع هدف آن بیشینه سازی سود می باشد. به علت پیچیدگی بالای مدل و وجود چالش برای حل آن در ابعاد بزرگ، یک الگوریتم آزادسازی لاگرانژ ارایه شده و عملکرد خوب آن توسط محاسبات مربوطه نشان داده شده است. به منظور سنجش کارایی و اعتبار مدل یک مطالعه موردی در صنعت تایر خودرو ارایه شده است. نتایج نشان می دهد که استفاده از استراتژی های تاب آوری برای ارتقای سودآوری زنجیره تامین و جلوگیری از ضرر اختلالات بسیار موثر می باشند. همچنین استفاده از شبکه زنجیره تامین ترکیبی نسبت به شبکه زنجیره تامین رو به جلو باعث افزایش سود کل زنجیره تامین می شود.

  کلیدواژگان: طراحی شبکه زنجیره تامین، تاب آوری، ریسک های عملیاتی و اختلال، برنامه ریزی تصادفی، شبکه ترکیبی حلقه باز و بسته
 • احسان میرزائی، سید میثم موسوی* صفحات 137-157
  در این مقاله یک مسیله زمان بندی کامیون ورودی و خروجی در یک سیستم چندین درب انبارمتقاطع با فرض موعد تحویل برای کامیون های خروجی به عنوان یک محدودیت سخت بررسی می شود که برای رعایت زمان موعد تحویل، رضایت مشتریان و افزایش کیفیت محصولات بخشی از محصولات در داخل کامیون های برون سپاری قرار داده می شوند. مسیله موردبررسی به صورت یک مسیله برنامه ریزی ریاضی دو هدفه فرموله می شود که اهداف آن شامل به حداقل رساندن هزینه عملیاتی و حداکثر کردن کیفیت محصولات ارسالی در انبارمتقاطع است. در این تحقیق توالی کامیون ها در پشت درب های ورودی و خروجی در انبارمتقاطع در نظر گرفته می شود. همچنین ترتیب توالی محصولات در تخلیه کامیون های ورودی و بارگیری کامیون های خروجی نیز موردبررسی قرار می گیرد. یک مدل برنامه ریزی مختلط عددصحیح برای این مسیله پیشنهادی فرمول بندی می شود. ازآنجایی که در دنیای واقعی عدم قطعیت یک امر اجتناب ناپذیر است. بنابراین، جهت حل مدل مذکور از یک روش بهبودیافته جدید فازی بازه ای IVF-SO استفاده می شود. در این تحقیق جهت نشان دادن کارایی مدل و رویکرد ارایه شده، یک مثال دنیای واقعی برای توجیه عملکرد ارایه می شود. نتایج عددی حاصل از مطالعه موردی انجام شده، برتری رویکرد پیشنهادی را نسبت به روش های قبل نشان می دهد.
  کلیدواژگان: انبار متقاطع، زمان بندی، دو تابع هدف، موعد تحویل، ترتیب توالی محصولات، برون سپاری
 • محمدحسن احمدی دارانی، امیرحسین امیری*، سید عابدین دریاباری صفحات 159-169

  در این مقاله طراحی اقتصادی-آماری نمودار کنترل برای پایش همزمان میانگین و واریانس با در نظر گرفتن خطای اندازه گیری و تکرار دفعات اندازه گیری صورت می گیرد. در روش های سنتی پایش میانگین و واریانس یک مشخصه ی کیفی از دو نمودار کنترل مجزا استفاده می شود که این کار باعث افزایش احتمال خطای نوع یک نمودار کنترل می شود. برای جلوگیری از این امر، نمودارهای کنترل پایش همزمان میانگین و واریانس فرآیند پیشنهاد می شود. همچنین در اکثر فرآیندها معمولا نمونه گیری از فرآیند در عمل با خطای اندازه گیری همراه است و یکی از روش های موجود برای کاهش اثر آن، تکرار دفعات اندازه گیری است. اگرچه تکرار دفعات اندازه گیری باعث کاهش اثر خطای اندازه گیری و افزایش توان نمودار کنترل می شود. با این حال، این امر باعث افزایش هزینه های مربوط به نمونه گیری نیز می شود. از این رو این عامل نیز باید در طراحی اقتصادی-آماری نمودار کنترل لحاظ شود. در مدل اقتصادی-آماری ارایه شده در این مقاله، تابع هزینه لورنس و ونس توسعه داده شده و مقدار پارامترهای نمودار کنترل به منظور کمینه سازی تابع هزینه مذکور با استفاده از الگوریتم ژنتیک محاسبه شده است. در نهایت عملکرد مدل پیشنهادی با استفاده از یک مثال عددی ارزیابی می شود.

  کلیدواژگان: پایش همزمان، طراحی اقتصادی-آماری، خطای اندازه گیری، اندازه گیری مجدد
 • حمید تیکنی، مصطفی ستاک*، زهره شاکری کبریا صفحات 171-183
  گسترش زیرساخت های شهری و توسعه ی شهرنشینی از یک طرف و از سوی دیگر افزایش تقاضا و رشد شرکت های توزیع در فضاهای شهری و بین شهری باعث بروز پیچیدگی هایی در امر لجستیک و حمل و نقل کالا شده است. در این راستا بسیاری از شرکت ها و کارخانجات محصولات غذایی تولید و توزیع می کنند که کیفیت آنها با افزایش زمان توزیع کاهش پیدا می کند. در این مطالعه به ارایه و بررسی مدل مکانیابی-مسیریابی در گراف چندگانه که مسیرهای موازی دارای شرایط ترافیک مختلف و وابسته به زمان هستند، پرداخته شده است. مدل ارایه شده علاوه بر کاهش هزینه های ناشی از مکانیابی و لجستیک به دنبال کاهش آلودگی تولید شده توسط وسایل نقلیه و همچنین بیشینه سازی کیفیت مربوط به محصولات غذایی می باشد. برای قرابت مدل به شرایط واقعی مساله تحت شرایط عدم قطعیت مدلسازی شده و خرابی انبارها نیز در شبکه ی حمل و نقل امکانپذیر می باشد. در ادامه مدل ارایه شده حل و مورد بررسی قرار گرفته شده است. نتایج نشان می دهد که استفاده از گراف چندگانه نه تنها باعث کاهش هزینه های حمل و نقل و اثرات زیست محیطی می شود بلکه افزایش کیفیت، تازگی محصولات ارسال شده را به همراه دارد و به طراحی موثر شبکه ی لجستیکی برای محصولات فساد پذیر کمک می کند.
  کلیدواژگان: مدل مکانیابی-مسیریابی، شبکه چندگانه، مدل تصادفی دومرحله ای، اختلال، آلودگی وسایل نقلیه
 • عرفان شفیعی رودباری، سید محمدتقی فاطمی قمی*، محسن شیخ سجادیه صفحات 185-197
  با توجه به نگرانی جهانی در خصوص محیط‍‍زیست، ایجاد زنجیره تامین معکوس به‍عنوان یک استراتژی مهم در راستای کاهش برداشت از منابع طبیعی شناخته می شود. در این تحقیق یک مدل برنامه‍ریزی عدد صحیح آمیخته خطی برای طراحی شبکه زنجیره تامین معکوس توسعه یافته است. در این مدل لایه های زنجیره به صورت چندگانه تعریف شده است. نیز هدف این مدل بیشینه سازی درآمد ناشی از فروش محصولات بازیابی شده از فرایندهای استفاده مجدد، بازسازی، بازتولید، بازیافت و فروش قطعات یدکی است. همچنین در نظر گرفتن تنوع محصولات و لیست قطعات هر محصول ازجمله ویژگی های مدل توسعه داده شده است. برای حل این گونه مسایل نیز الگوریتم ترکیبی بر پایه الگوریتم ژنتیک و الگوریتم شاخه و کران توسعه یافته است. اعتبارسنجی این الگوریتم با کمک داده های تصادفی ایجاد شده در ابعاد مختلف، بررسی شده است. همچنین در انتها، تحلیل حساسیت تابع هدف نسبت به تغییرات پارامترهای کلیدی ارزیابی شده است.
  کلیدواژگان: طراحی شبکه زنجیره تامین، لجستیک معکوس، الگوریتم ترکیبی، بازتولید و استفاده مجدد، بازسازی و بازیافت
 • سمیه قندی بیدگلی*، فرزانه کریمی صفحات 199-213

  خطوط مونتاژ دوطرفه با مدل مختلط به دلیل افزایش توانایی های آن ها برای برطرف کردن طیف بالایی از خواسته های مشتری، به طور گسترده ای در صنایع مختلف استفاده می شوند. بالانس خط مونتاژ یک مسیله طراحی اساسی برای صنایع می باشد. از طرفی مسیله بالانس خط مونتاژ دوطرفه با مدل مختلط یک مسیله NP-hard می باشد. بنابراین لازم است محققان برای حل این مسیله رویکردهای موثری را طراحی نمایند. در این مقاله، یک الگوریتم ژنتیک برای بالانس خط مونتاژ شرکت به آفرینان داتیس تیوا که از نوع MTALB می باشد به کار گرفته شده است. ازآنجاکه زمان انجام کارها متغیر می باشد، از رویکرد بهینه سازی مبتنی بر شبیه سازی جهت نزدیک شدن هر چه بیشتر به شرایط واقعی استفاده گردیده است. در نهایت با مقایسه معیارهای حداقل نمودن تعداد ایستگاه های جفت شده و تعداد کل ایستگاه ها، کارایی خط مونتاژ وزن دار و ضریب همواری خط مونتاژ وزن دار برای مدت زمان سیکل مشخص در دو حالت قبل و بعد از متعادل سازی، تاثیر متعادل سازی بر عملکرد خط مونتاژ مورد مطالعه نشان داده شده است.

  کلیدواژگان: بالانس خط مونتاژ (ALB)، بالانس خط مونتاژ دوطرفه با مدل مختلط (MTALB)، رویکرد بهینه سازی مبتنی بر شبیه سازی، ایستگاه های جفت شده، کارایی خط مونتاژ وزن دار (WLE)، ضریب همواری خط مونتاژ وزن دار (WSI)، زمان سیکل
|
 • Parviz Fattahi *, Saeideh Asadzadeh, Sanaz Sheikhtajain, Samaneh Babaeimorad Pages 1-13
  Machines and equipment continuous operation exposes them to failure (such as aging, wear, corrosion and creep). Consequences of such deteriorations are not limited to efficiency, reliability and life cycle reduction, they also may lead to environmental degradation. Investigating adverse effects of system’s failures have led to many academic studies on condition-based maintenance strategies. One of prominent approaches in this area is   maintenance policy based on the system’s performance and status, which reduces the overhead costs of the associated penalties by controlling environmental damages. The purpose of this study is to model an optimal maintenance policy including production and inspection periods scheduling with minimal average total cost, under uncertainty conditions. In this article, the threshold exceeding period, time to failure from exceeding threshold point and the delay time to start maintenance activities are considered random variables and their effects have been studied. Numerical examples of the proposed maintenance model have been solved by Nelder–Mead, PSO and Genetic algorithms, and optimal inspection times are computed. Sensitivity analyses have been done numerically to study the effect of changes of different parameters on the optimal inspection times.
  Keywords: Environmental hazards, Scheduling, Direct search method, Nelder–Mead, optimization Method, Genetic Algorithm, PSO algorithm
 • Fatemeh Hajisoltani, Mehdi Seifbarghy * Pages 15-37
  Preventive healthcare aims at reducing the likelihood and severity of potentially life-threatening illnesses by protection and early detection. The level of participation in preventive health care programs is a critical factor in terms of their effectiveness and efficiency of these programs. This article presents a methodology for locating preventive health care facilities (PHCFL) in order to increase the accessibility to potential clients and thus maximize participation in preventive healthcare programs. Due to capacity constraints in preventive health care facilities and the importance of waiting time in queues, we assume that each facility acts as M/M/ /  queuing system. We present an Integer nonlinear programming (INLP) model in order to maximize the participation rate and minimize the cost of building facilities and allocating medical equipments to open facilities. Because of the importance of other objective functions, supplements have been introduced to bring about equitable access to preventive health care centers and to balance the hours of servant unemployment.The model is known as NP-Hard models, hence we propose two meta-heuristics algorithms to solve this problem with multi-objective functions. Meta-heuristics algorithms are consists of: non-dominated sorting genetic algorithm and non-dominated ranking genetic algorithm. In order to increase the speed and performance of the combinatorial optimization algorithms, new coding is used in these solution algorithms. Finally, we used Taguchi method to tune the parameters of two algorithms and test problems with different size were generated and analyzed. According to the results, non-dominated sorting genetic algorithm is better.
  Keywords: Location-allocation, Preventive Healthcare, Non-linear integer programming, models, queuing system, Genetic Algorithm
 • Ommolbanin Yousefi *, Nooshin Shirani Pages 39-55

  This study considers optimal warranty and maintenance services from service agent and consumer view points for vehicles under two dimensional warranty policy. The interactions between the agent service and consumers are modeled by estimating their profits and then are examined by game theory in the base warranty and extended warranty. Maintenance policies are performed as period preventive maintenance (PM), home and road corrective maintenance (CM). Then, the agent and the consumer’s profits are optimized and the number of period preventive maintenance (PM) and the price of warranty services are estimated by the stackelberg equilibrium. For demonstrating the applicability of this research, finally the proposed model is investigated by using of real data from a truck service agent.

  Keywords: Two Dimensional Warranty, Base warrant, Extended Warranty, Services Agent, Game theory, Stakelberg Equilibrium
 • Rahim Dabbagh *, Saber Aga Poor Asbag Pages 57-75

  Selecting effective green manufacturing practices (GMPs) for a specific industry is a complicated process due to the existence of diverse alternatives, managerial objectives, and resource limitations. In this study, we seek to propose a novel decision-making approach that is capable of formulating the objectives and resource limitations of the organizations in their GMPs selection decision-making problems. The proposed approach is a combination of methods including Decision-Making Trial and Evaluation Laboratory (DEMATEL), Analytic Network Process (ANP), Additive Ratio Assessment (ARAS) along Zero-one Goal Programing (ZOGP) model. We validate the proposed approach through a case study of selecting effective GMPs under resource constraints for a steel manufacturing complex in Iran. In this empirical study, a set of criteria categorized in four dimensions including environmental perspective, operational perspective, organizational perspective, and external perspective is defined for evaluation of GMPs. The results indicated that among the decision dimensions, an external perspective was identified as a leading factor. This research concludes that the implementation of industrial wastewater treatment plants and establishing a waste management system are the preferred strategies among the suggested alternatives considering the available resource of the factory, at the moment.

  Keywords: Green Production Strategies, Zero-one goal programming, Multi-criteria decision-making, Green industry, Environmental performance
 • Hamed Jafar Zanjani, Mostafa Zandieh *, Mohammad Khalilzadeh Pages 77-93
  Proper performance of production/supply centers in a multi-factory production (MFP) network requires undisrupted equipment. The design and implementation of a maintenance system is important for two reasons - firstly, extending the life of the equipment, and second, reducing the MFP network disruption and associated costs. The greater productivity of an MFP system is achieved by integrating maintenance and production decisions. In this study, considering a scenario-based uncertainty in the demand and failure rate, a robust scenario-based stochastic programming (RSSP) model has been presented. proposed RSSP model integrates the strategic and operational decisions of production and the maintenance, and takes into account the MFP disruption costs. We suggest three preventive maintenance strategies such as maintenance outsourcing, deployment of backup equipment, as well as periodic preventive maintenance for the MFP network. The objective function of the proposed model is to maximize the total profit, subject to, constraints such as limited capacity of production, storage, access to service centers, and budget should be satisfied. The proposed RSSP model is formulated as mixed linear program which can be solved in small-scale instances by the CPLEX Solver. Furthermore, Benders decomposition solution method is proposed for large-scale instances. Finally, a numerical study of CNG stations, as an MFP network, is conduct to demonstrate the applicability of the proposed model and analyze the results.
  Keywords: Integrated Production Planning, Preventive Maintenance, Multi-factory production, Robust Stochastic Programming, Benders Decomposition Approach
 • Zahra Rajabi, Heibatolah Sadeghi *, Anwar Mahmoodi Pages 95-111

  This paper deals with a two-period inventory planning and control problem with stochastic demand. In this system, a distributor can order the products in a preseason period and sell them in two subsequent selling periods. Demand during the first period is a random variable with a known probability distribution, while the demand for the remaining products at the end of the first period depends on their selling price during the second period. Therefore, the selling price of end-of-period products is very important so that a low price will achieve more sales. It is also assumed that the purchase price of the products in the preseason period is a time-dependent and follows a random process. For the considered problem, a mathematical model is suggested and then using the probabilistic dynamic planning approach, the optimal selling price at the second period, the optimal ordering quantity, and the purchase price of the products are determined to maximize the system profit. Finally, a numerical example is presented to investigate the performance of the model, and the sensitivity analysis of the main parameters.

  Keywords: Multi period news vendor, Pricing, Random process, Probabilistic dynamic programming
 • MohammadMahdi Vali Siar, Emad Roghanian * Pages 113-135

  Today, supply chains are exposed to a variety of risks. Ignoring these risks can cause irreparable damage to them. On the other hand, the subject of redesigning is essential when the supply chain loses its optimality or needs to be altered due to changing conditions. In this paper, in contrast to most researches done in the literature, the problem of resilient supply chain network redesign is investigated under operational and disruption risks. The network structure addressed in this paper is a mixture of open and closed loop schemes, which has been rarely considered in the literature. A novel stochastic robust optimization model is developed to manage the uncertainty of the problem. The problem is formulated as a linear mixed-integer programming model with the objective function of profit maximization. Due to the high complexity of the model and the challenge to solve it in large-scale dimensions, a Lagrangian relaxation algorithm is developed, and its excellent performance is shown by the relevant calculations. In order to measure the efficiency and validity of the model, a case study has been presented in the automotive tire industry. The results show that using resilience strategies is very effective in improving the profitability of the supply chain and preventing losses. In addition, the use of a mixed supply chain network increases the overall profitability of the supply chain in comparison to a forward supply chain network.

  Keywords: Supply chain network design, Resilience, Operational, disruption risks, Stochastic programming, Mixed open, closed loop supply chain
 • Ehsan Mirzaei, Seyed Meysam Mousavi * Pages 137-157
  In this paper, an inbound and outbound truck scheduling problem is investigated in a multi-door cross-dock system considering due date assumptions for outbound trucks as a strict constraint. Part of the products is placed inside outsourcing trucks to ensure timely delivery, customer satisfaction, and product quality enhancement. The problem under consideration is formulated as a bi-objective mathematical programming problem whose objectives are to minimize operational costs and maximize the quality of products delivered in cross-dock. In this paper, the sequence of trucks behind the inbound and outbound doors in the cross-dock is also regarded. A mixed-integer programming model is formulated for the proposed problem. Since the real-world uncertainty is inevitable; therefore, an improved IVF-SO fuzzy method is presented in this paper to solve the model. In this paper, to illustrate the efficiency of the proposed model and also the introduced approach, a real-world example is presented to justify the performance. The numerical results of the case study demonstrate the superiority of the proposed approach over previous methods.
  Keywords: Cross-dock, Scheduling, Bi-objective, Due date, Product sequence, Outsourcing
 • MohammadHasan Ahmadi Darani, Amirhossein Amiri *, Seyed Abedin Daryabari Pages 159-169

  In this paper, the economic-statistical design of the Max EWMAMS control chart under measurement errors and multiple measurements for joint monitoring of mean and variability of the process is investigated. The traditional approach for monitoring mean and variance of the quality characteristic is using two separate control charts. This approach leads to an increase in the probability of Type I error. To overcome this problem, researchers have proposed control charts for joint monitoring of mean and variability of the process. Also in practice, the measurement errors exist in the sampling process. The sampling with multiple measurements is a way to reduce the deficiency of the measurement error and increasing power of the control chart. However, the multiple measurements cause to increase the sampling costs. Hence, this factor should be considered in the economic-statistical design of control charts as well. In the proposed cost model, the Lorenzen-Vance cost function is developed and a genetic algorithm is applied to obtain model parameters that minimize cost function. Finally, the performance of the proposed model is evaluated by a numerical example.

  Keywords: Joint monitoring, Economic-statistical design, Measurements Error, Multiple Measurements
 • Hamid Tikani, Mostafa Setak *, Zohreh Shakeri Kebria Pages 171-183
  The expansion of urban infrastructure and the development of urbanization, on the one hand, and the increasing demand and growth of distribution companies in urban and inter-urban environments on the other hand, have led to complexities in logistics and good transport. In this regard, many companies and factories produce and distribute food products that their qualities decrease by increasing the duration of distribution. In this study, we present and investigate the locating-routing model in multigraphs where parallel paths have different traffic congestions according to the time of the day. The proposed model tends to reduce the costs of locating and logistics in addition to reduce pollution generated by vehicles and maximize the quality of food products. In order to approach the model to real conditions, the problem is modeled under uncertain conditions and warehouses failure is possible in the transport network. In the following, the proposed model is solved and examined. The results show that the use of multigraph representation not only reduces transportation costs and environmental impacts but also enhances the quality, novelty of shipped products, and helps to design an efficient logistic network for perishable products.
  Keywords: Location-routing model, multigraph network, two-stage stochastic model, Failure, vehicle pollution
 • Erfan Shafiee Roudbari, Seyed Mohammadtaghi Fatemi Ghomi *, Mohsen Sheikh Sajadieh Pages 185-197
  ;Due to environmental concerns along the world, reverse logistics now is becoming an important strategy to decrease resource extraction. This research develops a generic mixed integer linear programming model for reverse logistics network design. This is a multi-echelon reverse logistics model. It maximizes total profit by handling products returned for reuse, refurbishing, remanufacturing, recycling and sale of spare parts. Also considering product variety and bill of material are model features. A hybrid algorithm constructed by genetic algorithm and branch and cut algorithm is proposed to solve the constructed problems. The designed model is validated and tested by using data generated in various size. Sensitivity analyses are conducted on various parameters to illustrate the capabilities of the proposed model.
  Keywords: Reverse supply chain network design, Reverse logistics, Hybrid algorithm, Remanufacturing, reuse, Refurbishing, recycle
 • Somayh Ghandi Bidgoli *, Farzaneh Karimi Pages 199-213

  Mixed model two-sided assembly lines are widely used in various industries because of their increased capability to meet a wide range of customer demands. Assembly Line Balancing is a fundamental design issue for industries. On the other hand, Mixed model Two-sided Assembly Line Balancing is a NP-hard problem. Therefore, it is necessary for researchers to design effective approaches to solve this problem. In this paper, a genetic algorithm is applied to balance the assembly line of the "Beh Afarinan Datis Tiva Company" which is of MTALB type. Because of the randomness of tasks time, the simulation-based optimization approach has been used to get closer to the real situation. Finally, by comparing the minimizing the number of mated stations, the total number of stations, the Weighted Line Efficiency and the Weighted Smoothness Index criterion for a specific cycle time before and after assembly line balancing, the effect of balancing on the assembly line performance is shown.

  Keywords: Assembly Line Balancing (ALB), Mixed model Two-sided Assembly Line Balancing (MTALB), simulation-based optimization approach, mated stations, Weighted Line Efficiency (WLE), Weighted Smoothness Index (WSI), cycle time