فهرست مطالب

قرآن و طب - سال پنجم شماره 3 (پیاپی 19، پاییز 1399)
 • سال پنجم شماره 3 (پیاپی 19، پاییز 1399)
 • تاریخ انتشار: 1399/12/19
 • تعداد عناوین: 16
|
 • مهدی باکوئی، فاطمه باکوئی*، عیسی محمدی، اعظم بحیرایی صفحات 1-7

  هدف : پژوهش حاضر با هدف تبیین چگونگی ارتباط اعتماد و سلامت از دیدگاه زنان و تطبیق نتایج با آیات قرآن و روایات صورت گرفته است.

  مواد و روش ها

  این مطالعه‏ی کیفی با رویکرد تحلیل محتوی به‎ شیوه‏ی نمونه‎ گیری هدفمند با مصاحبه های نیمه‎ ساختار یافته بر اساس راهنمای مصاحبه با استفاده از سوالات باز انجام شد. با مشخص‎شدن الگو و معانی اصلی درون مصاحبه ها، طبقات و درون‎مایه ‎ها‎ شکل گرفتند. برای غنی‎سازی نتایج مطالعه از آیات قرآن و روایات کمک گرفته شد.

  یافته ها

  تجربیات زنان با اعتماد بالا در این مطالعه نشان می دهد که اعتماد به طور مستقیم با ایجاد احساساتی مانند: انرژی مثبت، شارژ روحی شدن، شاد شدن، آرامش، دور شدن افسردگی و منزوی‏ نبودن در سلامت عاطفی و روانی آنها تاثیرگذار است. مشارکت کنندگان همچنین از احساس سلامت جسمانی بیشتری در ارتباط با اعتماد تجربه کرده بودند و دریافت این احساس را به واسطه‎های مختلف شامل ایجاد شادابی روان بیشتر ناشی از اعتماد بیان کردند.

  نتیجه گیری

  این یافته ها در راستای آثار و نتایج اعتماد و مثبت‎اندیشی در قرآن و روایات از جمله دستیابی به آرامش، پیش گیری از ترس و اضطراب، کاهش حزن و اندوه، دستیابی به موفقیت، تولید محبت، سلامت روان و برقراری رابطه‎ی دوستی است. همچنین نقل ‎و ‎قول‎های زنان در مصاحبه‎ها نشان ‎از آن داشت که آنها فواید منتج از اعتماد مطرح‎شده در آیات قرآنی و روایات را تجربه کرده‎ بودند.

  کلیدواژگان: اعتماد، سلامت زنان، مطالعه کیفی، قرآن، روایات
 • محمدتقی طبرسا، محمدعلی حیدری*، علیرضا انتظاری صفحات 8-15
  هدف

  پژوهش حاضر تلاش می کند محتوا، قلمرو، ضوابط و تطبیقات پزشکی قاعده ضرورت را تبیین نموده تا از رهگذر بررسی مصادیق نوپیدای قاعده در مسایل پزشکی، مشکلات فقهی حقوقی برخی از مسایل روز را حل نماید.

  مواد و روش ها

  این پژوهش با روش مطالعات کتابخانه ای و به شیوه توصیفی تحلیلی انجام شده است که با مراجعه به متون قرآنی و روایی و علمی اطلاعات لازم به دست آمده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

  یافته ها

  قاعده ضرورت (الضرورات تبیح المحظورات) یکی از قواعد اصطیادی از نصوص است که از جمله مستندات قرآنی آن می توان به آیات 173 سوره ی مبارکه بقره و 145 از سوره انعام اشاره نمود. این قاعده ظرفیت تاثیرگذاری فراوان در حوزه های گوناگون فقه و حقوق داشته و در حل بسیاری از مشکلات و مسایل مستحدثه و نوظهور نقش اساسی دارد. لکن در فقه اسلامی کمتر مورد بررسی تفصیلی قرار گرفته است.

  نتیجه گیری

  امروزه وجود ضرورت های شخصی در حوزه های گوناگون زندگی خصوصا مسایل پزشکی اقتضا می کند قاعده «ضرورت» بیشتر مورد بررسی قرار گیرد تا حدود و ضوابط اجرای آن تبیین گردد و فقه پژوهان به خوبی بتوانند در هنگام بررسی مسایل، از این قاعده استفاده نمایند.

  کلیدواژگان: ضرورت، اباحه، محظور، فقه پزشکی، پزشکی اسلامی
 • علی صفدری، فاطمه مهرابی* صفحات 16-24
  هدف

  قرآن کریم، کتاب دنیا و آخرت و هدایت کننده انسان از جانب خداوند است؛ که در آن برنامه های لازم برای رفع نیاز های جسمی و روحی وجود دارد و به مساله خوردن و آشامیدن توجه ویژه ای شده است. در پژوهش حاضر به نقش کیفیت گوشت بر سلامت انسان پرداخته شده است.

  مواد و روش ها

  در این مطالعه مروری، داده ها به شیوه ی کتابخانه ای و میان رشته ای_ تطبیقی از منابع معتبر قرآنی و قرآن کریم گردآوری و با دانسته های طبی و علمی امروز مقایسه و بررسی شدند.

  یافته ها

  آنچه از بررسی متون طبی علمی بر می آید این است که کیفیت گوشت می تواند سلامت جسم و روان آدمی را تحت تاثیر قرار دهد؛ و نتایج بررسی آیات قرآن کریم در این زمینه نیز موید این موضوع می باشد.

  نتیجه گیری

  یافته های این پژوهش نشان می دهد نه تنها آموزه های قرآن و دین مبین اسلام با علوم مختلف مغایرتی ندارد بلکه به وسیله این علوم نیز تایید می شود و رهنمودهای قرآن در رابطه با تغذیه، متضمن سلامت جسم و روان انسان هاست.

  کلیدواژگان: گوشت، سلامت جسم، سلامت روان، قرآن، طب
 • غلامرضا نورمحمدی، زهرا داودی* صفحات 25-34
  هدف

  هدف پژوهش حاضر بررسی تطبیقی «نفخ روح» در جنین با تغییرات جسمی جنین بود.

  مواد و روش ها

  روش مطالعه در این پژوهش، توصیفی و تحلیلی است که با مراجعه به متون دینی و علمی انجام شده است و اطلاعات به دست آمده دسته بندی و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

  یافته ها

  «نفخ روح»، علاوه بر ایجاد تغییر روحانی در جنین، تغییرات جسمی را نیز در آن ایجاد می کند. دو معیار برای تشخیص زمان تحقق «نفخ روح» مطرح است: 1. تکامل ظاهری جنین، قبل از «نفخ روح». 2. حرکت جنین در شکم مادر، بعد از «نفخ روح». فقها طبق روایات، زمان احتمالی «نفخ روح» را بین 4 تا 5 ماهگی اعلام کرده اند. دستاوردهای علم جنین شناسی نشان می دهد که جنین در این بازه زمانی از نظر ظاهری به تکامل نسبی رسیده است و نشانه هایی از ظهور حواس پنج گانه و حافظه و حرکات ارادی در جنین کشف شده است.

  نتیجه گیری

  نتایج نشان داد در بازه زمانی 4 تا 5 ماهگی که در روایات برای «نفخ روح» اعلام شده، جنین تکامل یافته و دارای حد نصاب جسمی لازم برای «نفخ روح» می شود.

  کلیدواژگان: جنین، تغییر، جسم، روح، نفخ روح
 • سپیده محلوجی، وحیده ابراهیم زاده عطاری*، مریم ثقفی اصل، ابوالفضل قربانی صفحات 35-40
  هدف

  در دین اسلام که کامل ترین ادیان است، به نقش تغذیه در سلامت جسمی و روانی و اخلاقی افراد توجه ویژه ای شده است. لذا در قرآن کریم و احادیث پیامبر اکرم (ص) و امامان بزرگوار به برخی عوارض و آثار سوء تغذیه حرام و در مقابل فواید غذاهای حلال و طیب اشاره شده است.

  مواد و روش ها

  مطالعه مروری حاضر با جستجو بر اساس کلیدواژه های ارایه شده در آیات و تفاسیر قرآن کریم و احادیث معتبر معصومان علیهم السلام، کتب معتبر شیعی و برخی مطالعات علمی اجرا شد.
  یافته ها

  بر اساس منابع مورد بررسی، مصرف غذاهای حرام و همچنین تغذیه با روزی غیر حلال موجب عوارض متعدد جسمی و روانی در افراد گشته و حتی توفیق انجام اعمال صالح را نیز از وی صلب می-کند. برخی مطالعات در خصوص تاثیر مولکول های مواد غذایی بر ساختار ژنتیکی افراد، نشان داده اند که مصرف ترکیبات غذایی سالم و حلال می تواند موجب بهترین پاسخ ژنتیکی شود. خوردن غذای حلال نه تنها اثرات مثبت فردی بر جسم و روح و رفتار انسان می گذارد، بلکه با حفظ امنیت اجتماعی موجب سلامت جامعه می گردد.

  نتیجه گیری

  در مجموع از دیدگاه قرآن و روایات، زیر بنای سلامتی بهره مندی از مواد غذایی سالم و پاک و دوری از غذاهای حرام می باشد و اگرچه امروزه با توجه به پیشرفت های علم، فلسفه حرمت برخی از آن ها برای بشر روشن شده است اما پژوهش های آتی ممکن است علل بیشتر و بهتری از آنچه تاکنون کشف شده است را برای بشر آشکار نماید

  کلیدواژگان: تغذیه، حلال، حرام، سلامت، رفتار، خلق و خو
 • عباس علی مکرمت یزدی، هادی زارع زردینی*، محمدرضا شایق، سید رتضی سیفتی صفحات 41-48
  هدف

  بررسی و تفسیر قرآن، با رویکرد علمی می تواند اعجاز علمی قرآنآن را آشکار سازد. در این مقاله، یکی از جنبه های اعجاز علمی قرآن با نگاهی متفاوت، بررسی شد. هدف این مطالعه، بررسی قرآنی و علمی اثر پودر جوانه هسته خرما بر روی بیان ژن P53 در رده سلولی سرطان پستان (MCF-7) و رده سلولی نرمال فیبروبلاست های پوست ختنه (HFF) بود.

  مواد و روش ها

  در این مطالعه، با تفسیر علمی و استخراج داده ها در آیات قرآنی، مطالب کشف شده در ارتباط با ژن P53، تطبیق و تایید شد و ماده موثری که بر روی بیان این ژن تاثیرگذار است، با رمزگشایی از آیات قرآنی به دست آمد. اثر ماده کشف شده بر روی میزان بیان ژن P53 در محیط آزمایشگاه بر روی سلول های سرطانی و نرمال تست شد.

  یافته ها

  نتایج این مطالعه نشان داد که «نقیر» یا همان جوانه هسته خرما که در قرآن به آن اشاره شده است، یکی از مواد موثر در تغییر بیان ژن P53 است و می تواند در تغییر بیان این ژن و حتی درمان، موثر باشد ومورد توجه و بررسی علمی قرار گیرد. با بررسی اثر ماده بر روی بیان ژن P53 در سلول های انسانی، تفسیر ارایه شده به خوبی تایید شد.

  نتیجه گیری

  نتایج این مطالعه تایید نمود که اعجاز علمی قرآن، فراتر از حد تصور بشری است. در این مطالعه جنبه درمانی جوانه هسته خرما به عنوان بخش ناچیزی از این اعجاز علمی، بر روی سلول های سرطانی و بیان ژن P53  تایید شد

  کلیدواژگان: قرآن، اعجاز علمی، نقیر، جوانه هسته خرما، سرطان، ژن P53
 • روح الله محمدعلی نژاد عمران* صفحات 49-58
  هدف

  هدف پژوهش حاضر بررسی بازشناخت حقانیت چشم‌زخم از منظر قرآن، روایات و دانش پزشکی بود.

  مواد و روش ها

   روش مطالعه در این پژوهش از نوع توصیفی و تحلیلی بود.

  یافته ها

   با توجه به یافته ها واکاوی آموزه‌ها و مطالعه منابع اسلامی از جمله قرآن کریم و روایات نشان داد که وجود چنین نیرویی حقیقت داشته و تصریحا خرافه‌انگاری آن نفی شده است. از دیگر سو بر اساس مطالعات فیزیولوژی نیز این نیرو را می‌توان با تشعشعات مغزی مرتبط دانست. آنگونه که در فیزیک گوآیتون بخش بیماری صرع به آن پرداخته است.

  نتیجه گیری

   نتایج نشان داد قرآن کریم، ذکر و یاد خداوند را برای مقابله و دفع چنین نیرویی موثر دانسته و روایات در این‌خصوص راه‌کارهایی ارایه نموده‌اند که برخی از آن تاکنون به تایید دانش پزشکی رسیده است.

  کلیدواژگان: چشم زخم، قرآن کریم، طب، روایات، ازلاق بالابصار
 • راضیه یعقوبی گلوردی، علیرضا عسگری*، فرج الله هدایت نیا صفحات 59-66
  هدف

  هدف از پژوهش حاضر بررسی مولفه های  «سلامت » در زندگی زنان فعال اجتماعی با محوریت آموزه های دینی و یافته های پزشکی بود.

  مواد و روش ها

   این پژوهش با روش توصیفی – تحلیلی به تبیین مهم ترین مولفه های سلامت در زندگی زنان شاغل می پردازد.

  یافته ها

   یافته های پژوهش نشان میدهد، زنان فعال اجتماعی با به کارگیری توصیه های پیشگیرانه ی پزشکی و رعایت بهداشت تغذیه، ورزش کردن منظم، استفاده از ظرفیت های گردشگری در اوقات فراغت می توانند، سلامت جسمی و روانی خود را حفظ و ارتقا ببخشند و با اهتمام به حفظ عوامل رضایتمندی همسر از روابط زناشویی ، رعایت حقوق شرعی واخلاقی همسر سلامتی روابط زناشویی وزندگی مشترک خودر احفظ کنند.

  نتیجه گیری

   نتایج نشان داد با توجه به مطابقت یافته های علمی با افزایش احتمال تولد فرزندانی با نقایص کروموزومی و ایجاد عوارض بارداری، زنان شاغل نباید اقدام به بارداری را چه در فرزندان اول چه بعدی به تاخیر بیندازند،انتخاب مشاغل پاره وقت که نیازی به حضور تمام وقت و اجباری در خارج از خانه را ندارد، به دلیل الزامات و تعهدات کمتر نسبت به مشاغل تمام وقت، می تواند در رغبت زنان، به فرزندآوری وتعدد فرزندان تاثیر مثبت داشته باشد

  کلیدواژگان: سلامت جسمی، سلامت روانی، فعال اجتماعی، روابط زناشویی، فرزندآوری
 • رویا بوته، نجمه وکیلی*، علی محبی صفحات 67-79

  تربیت به مفهوم رشد تدریجی استعدادهای فطری و درونی،و عرفان در تعریف عام خود به معنای معرفت نسبت به باریتعالی است، ملاصدرا عارفی است که در عرفان اسلامی جایگاه والایی دارد، از این رو می توان از نظریات وی در تربیت، مخصوصا عرفان عملی بهره جست. عرفان عملی ملاصدرا دارای دو رکن معرفت و تهذیب نفس می باشد،از دیدگاه ملاصدرا،معرفت به حقایق اشیاء که تعریف حکمت و فلسفه را بدان معطوف نموده با معرفت خداوند تحقق می یابد، وی قرب الهی و تشبه به خداوند را غایت حکمت می داند، و برای نیل به این کمال نهایی راهی جز عمل به دستور شریعت قایل نیست، از این رو تزکیه نفس راهکار بنیادی در عرفان عملی ملاصدراست که از طریق ریاضات شرعی به ملکه عدالت ختم می شود، و در نهایت دو هدف ویژه تربیتی عرفان عملی او که شامل: ((حریت)) و ((تحقق هییت استعلایی نفس بر بدن)) است محقق می گردد.

  کلیدواژگان: عرفان نظری، عرفان عملی، تربیت، کمال نفس، ملکه عدالت
 • علی فتح اللهی، محم حسن صانعی پور*، محسن قاسم پور، لیلا سادات مروجی صفحات 80-87
  هدف

  هدف پژوهش حاضر نقد و بررسی اعتبار تفسیر علمی معاصر با تکیه بر جایگاه عقل و علم در اندیشه آیت الله جوادی آملی بود.

  مواد و روش ها

  کاربست روش تجربی در تبیین مضامیین قرآنی در دوره معاصر بعد از تحولات تفسیری معطوف به کوشش های سیدجمال الدین اسدآبادی، براساس زمینه های خاص و عام صورت پذیرفته است. این روش موافقان و مخالفانی دارد و هر دو دسته نیز برای خود دلایلی دارند.

  یافته ها

  آیت الله جوادی آملی از مفسرانی به شمار می رود که با روش تفسیر علمی متعارف، آنگونه که کسانی مانند طنطاوی و اسکندرانی به کار می برند موافقت ندارد. چنین می نماید ریشه اختلاف ایشان به روش تفسیری علمی معهود، به عواملی چند مربوط می شود: نخست تعریفی که ایشان از تفسیر علمی دارند و در مرحله بعد مبانی و قواعدی که برای تفسیر قرآن به خصوص در مورد آیاتی که ناظر به مسایل طبیعت و هستی شناختی است، مربوط است. این مقاله این موضوع را به روش توصیفی – تحلیلی مورد واکاوی قرار می دهد.

  نتیجه گیری

  برخی از نویسندگاه اعجاز علمی قرآن را حمل بر تفسیر علمی دانسته اند درحالی که چنین تلقی صحیح و معتبر نمی باشد، اعجاز علمی تنها در تعداد انگشت شماری از سوره ها بشکل واضح آمده است که حتی نیازی به مفسر هم ندارد در حالی که تفسیر علمی یک رویکرد هست که با پیش داوری نسبت به قرآن سعی در آشتی نشان دادن علوم جدید با آن دارد. بنابرین، تاکید جوادی آملی بر اعجاز علمی قرآن به معنای تفسیر علمی نیست و با آن تفاوت هایی ماهوی زیادی دارد.

  کلیدواژگان: تفسیر علمی، جوادی آملی، روش تفسیری، نقد روش تفسیر علمی
 • ناهید سادات موسوی، داود سلیمانی*، محمد صافحیان صفحات 88-93

  متن قرآن لبریز از پیچیدگی های زبانی و معنایی است که به  تدریج و در بستر فرهنگی_ تاریخی خاصی نازل شده است. در این راستا شناخت بیشتر زبان قرآن و توجه به شرایط اجتماعی نزول قرآن نکته کلیدی در فهم مضامین قرآنی می باشد. پژوهش حاضر که به شیوه کتابخانه‌ای و بهره‌مندی از روش توصیفی – تحلیلی انجام شده نشان می دهد که زبان قرآن از سویی تجلی فرهنگ و زبان عربی و از سوی دیگر بیانگر تاثیر بر زبان عربی است. نتیجه بدست آمده حاکی از آن است همانطور که شناخت اسباب نزول، جو و فضای نزول آیات و سور قرآنی میتواند در فهم و تفسیر قرآن موثر باشند، همچنین آیات و سور قرآنی نیز می توانند در شناخت جو وفضای نزول قرآن و آیات آن موثر و قابل اعتنا باشد.

  کلیدواژگان: فضای نزول، زبان، جو نزول، زبان فرهنگی، زبان قرآن
 • سمیه تفقدی زارع، محمد صادقی*، علیرضا مظلوم رهنی صفحات 94-101

  مسئولیت پزشک در نظام حقوقی ایران مسئولیت پزشکی، پاسخگو بودن پزشک در قبال خسارات و زبان روحی و معنوی است که به بیمار وارد می‌آورد و این خسارات، ناشی از انجام وظایف پزشکی است. پذیرش تقابل خطر این ایده را مطرح میکند که هرگاه شخص به طور ضمنی یا صریح، خطر آسیب وارده از جانب دیگری را بپذیرد، به علت زیان وارده نمیتواند از فاعل زیان مطالبه خسارت کند. به همین دلیل در این پژوهش، تفاوت اصلی پذیرش خطر را از قاعده تقصیر زیان دیده(یا خطای مشارکتی در حقوق انگلیس) نشان میدهد که مسقط ضمان است و به عنوان یک سبب بر رابطه سببیت بین زیان وارده و فعل خوانده اثر میگذارد. از میان انواع مبانی مسئولیت پزشکان، در فرآیند کم و بیش پیچیده و پر فراز و نشیب اعمال پزشکی، تیوری خطر به عدالت و مصلحت اجتماعی جامعه هدف، نزدیکتر است.مطابق نظریه خطر یا مسئولیت بدون خطا اصل بر این است که چنانچه ضرری وارد شود پزشک مرتکب تقصیر و خطا شده است مگر اینکه ثابت شود هیچگونه قصوری واقع نگردیده است. در این حالت تعهد پزشک به بیمار یک نوع تعهد به نتیجه است چرا که در صورت عدم بهبودی بیمار یا بروز عوارض ،چنین فرض میشود که پزشک به وظیفه خود به درستی عمل نکرده است.

  کلیدواژگان: نظریه تقابل خطر، تقصیر، زیان، حقوق پزشکی، مسئولیت پزشکان
 • عطاءالله رجالی، مرتضی طبیبی جبلی*، مسعود راعی دهقی صفحات 101-109
  هدف

  پژوهش حاضر تلاش می‌‌کند ادله قرآنی و فقهی عدم مشروعیت جهاد نکاح در پرتو آثار زیان بار روحی- روانی و آسیب رسانی این پدیده به سلامت افراد را مورد بررسی و تحلیل قرار دهد تا از رهگذر این بررسی‌ها حکم قرآنی و شرعی این مساله مبرهن گردد.

  مواد و روش‌‌ها

  این پژوهش با روش مطالعات کتابخانه‌ای و به شیوه توصیفی تحلیلی انجام شده است که با مراجعه به متون قرآنی و روایی و علمی اطلاعات لازم به‌‌دست آمده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

  یافته ها

  خانواده در حکم بافت سلولی برای اندام های اجتماعی است و فراهم کننده سلامت روانی ، جسمی و اجتماعی اعضاء آن می باشد. قرآن کریم در آیه 21 سوره روم فلسفه ازدواج را بیان می کند. با توجه به این آیه شریفه سلامت خانواده در پناه زندگی توآم با برقراری ارتباط محکم و دایمی بین زن و مرد که ازدواج نامیده می شود برقرار می شود. اکنون این پرسش مطرح می گردد که آیا جهاد نکاح به آرامش، مودت و رحمت بین زوجین منجر می شود یا آثار زیان بار و مخرب دیگری بر سلامت و روح و روان آنان دارد؟ فرضیه پژوهش آن است بر اساس آیات قرآن کریم و دیگر ادله فقه مهمترین عنصر برای صحت ازدواج، «رضایت» می باشد. لکن این عنصر در جهاد نکاح به شدت آسیب دیده است. همچنین یافته های تحقیق حاکی از آن است که زنانی که با اجبار یا رضایت اولیه به جهاد نکاح تن داده اند آسیب های فراوان روحی و روانی دیده اند و برخی از آنها اقدام به خود کشی کرده اند.

  نتیجه گیری

  با توجه به یافته های این پژوهش و تحلیل و بررسی آن چنین نتیجه گرفته می شود که آثار زیان بار جهاد نکاح بر سلامت روحی و روانی امری قطعی است و از آنجایی که قرآن کریم و دیگر ادله فقهی از ضرر زدن و آسیب رساندن به دیگران به خصوص زوجه، نهی کرده اند و آن را عملی مذموم دانسته اند، این پدیده نامشروع تشخیص داده می شود..

  کلیدواژگان: ادله قرآنی، ادله فقهی، سلامت روانی، جهاد نکاح
 • راضیه سادات حسینی نعیمی، سید حمید شمع ریزی*، محمدحسین فلاح، ابوالقاسم عاصی مذنب صفحات 110-120

  امروزه در جامعه اسلامی، نیازسنجی آموزشی کودکان بر مبنای قرآن، بالاترین ارزشی است که والدین و معلمان می توانند در آن نقش آفرینی کنند. آشنا کردن کودک و ثبت آموزشهای صحیح در ذهن او، جز از طریق قرآن و روایات میسر نمی شود . در این تحقیق به روش توصیفی تحلیلی و با هدف تبیین نیازهای آموزشی کودکان با تاکید بر مولفه های انسان شناسی قرآن در بعد شناختی در پی آن است به این سوال پاسخ دهد که نیازهای آموزشی کودکان با تاکید بر مولفه های انسان شناسی قرآن در بعد شناختی برای رسیدن به هدف متعالی چیست؟ و در همین راستا به این نتیجه دست یافته است که: آموزش، مجموعه اعمال هدفدار مربی به منظور تاثیرگذاری بر شناختها، اعتقادات، احساسات و رفتارهای فرد یا افراد دیگر بر اساس برنامه ای از پیش طرحی شده می باشد. یکی از حساس‌ترین وظیفه والدین در برابر کودکانشان، تربیت فکری صحیح آنان است. اسلام شخصیت آینده کودک را مرهون تربیت و پرورش و مراقبت والدین می داند و برای تمام لحظاتزندگی و دوران عمر افراد، دستورات خاص و مقررات ویژه ای دارد.

  کلیدواژگان: آموزش کودکان، انسان شناسی، قرآن، روایات
 • ملیحه مزینانی، ناصر عباس زاده کوهبانی*، حمید شفیع زاده صفحات 121-130
  هدف

  پژوهش حاضر با هدف ارزیابی بهبود کیفیت آموزشی مبتنی بر فاکتورهای مدیریت بر مبنای ارزش های اسلامی انجام شده است.

  مواد و روش ها

  پژوهش حاضر بر مبنای هدف، کاربردی و بر مبنای ماهیت داده‌ها نیز از نوع کمی بود. جامعه آماری شامل کلیه مدیران مدارس شهر تهران به تعداد 2800 نفر بود. برای تعیین حجم نمونه بخش کمی از فرمول کوکران استفاده شد. بنابراین 338 نفر از مدیران مدارس به‌عنوان نمونه پژوهش انتخاب شدند. در این پژوهش برای انتخاب نمونه‌های آماری از روش نمونه‌گیری خوشه ای چند مرحله ای استفاده شد. ابزار گردآوری داده ها در پژوهش حاضر پرسشنامه‌ای محقق‌ساخته بود. روایی و پایایی ابزار مورد سنجش و تایید قرار گرفت. برای تحلیل داده‌ها از آزمون‌هایی نظیر تحلیل عاملی تاییدی بهره گرفته شد.

  یافته‌ها

  یافته های حاصل از تحلیل نشان داد که عوامل ارزشهای فردی، ارزشهای اجتماعی و ارزشهای راهبردی بر ارتقای کیفیت آموزشی در مدارس شهر تهران تاثیر می گذارند.

  نتیجه‌گیری

  بر اساس نتایج پژوهش حاضر ، توجه به عوامل مدیریت بر مبنای ارزش های اسلامی بر ارتقای کیفیت آموزشی در مدارس تاثیر می گذارد.

  کلیدواژگان: بهبود، کیفیت آموزشی، مدیریت بر مبنای ارزش های اسلامی
 • صالح فرهادی آجرلو، ابوالحسن مجتهد سلیمانی*، سید علی خزایی صفحات 131-140

  کفایت درنکاح دارای معنای واحدی درعلم فقه نیست، بلکه درهر یک از مباحث باب نکاح از معنایی خاص برخورداراست که با معنای آن درسایر مباحث متفاوت است. طبق هر معنا صفات و ویژگیهایی در آن معتبر می شوند که طبق معانی دیگر در آن معتبر نیستند.  در این مبحث خواهیم دید که از دیدگاه مذاهب مختلف چه ملاکهایی در کفایت اعتبار دارند و رعایت یا عدم رعایت کفایت درنکاح چه آثاری را به دنبال خواهد داشت. همچنین مواضع فقهای شیعه را درباره نظرهای آنان در این زمینه بیان می کنیم. در این بخش از مقاله به چند نکته مهم اشاره می شود: یکی اینکه برخی از فقهای شیعه و سنی در مورد مسئله کفایت، نسبتهایی را به یکدیگر می دهند که با واقعیت امر منطبق نیست. دیگر اینکه فقهای شیعه قایل اند اکثر اموری که اهل سنت در کفایت معتبر می دانند، در کفایت اعتباری ندارند و شمار بسیاری از بزرگان اهل سنت نیز در این زمینه با شیعه موافق اند. فقهای امامیه بعد از آنکه دلایل مورداستناد اهل سنت را ضعیف اعلام می کنند، با استناد به آیات و روایات، قول خود را با اثبات می رسانند. نکته دیگر نیز این است که از نظر شیعه، معتبر دانستن کفایت در نکاح به شکلی که اکثر اهل سنت می گویند، ریشه در آداب و رسوم دوران جاهلیت دارد و اسلام نیز نه تنها این آداب و رسوم را تایید نکرده، بلکه به مبارزه با آنها برخاسته است. احادیث بسیاری که خود اهل سنت نیز نقل می کنند، این امر راتایید می کند.

  کلیدواژگان: قرآن، کفائت، نکاح، کرامت انسان، فقه و حقوق
|
 • Mahdi Bakouei, Fatemeh Bakouei*, Eesa Mohammadi, Azami Baheiraei Pages 1-7
  Purpose

  The aim of this study was to explain how the relationship between trust and health from the perspective of women and to compare the results with Quranic verses and hadiths.

  Method

  This qualitative study was conducted with a content analysis approach using purposive sampling with semi-structured interviews based on the interview guide using open-ended questions. As the main patterns and meanings within the interviews became clear, classes and themes were formed. Quranic verses and hadiths were used to enrich the results of the study.

  Findings

  The experiences of women with high self-esteem in this study show that trust directly by creating emotions such as: positive energy, emotional charge, happiness, calmness, depression away and not being isolated in emotional health and Their psyche is influential. Participants also experienced a greater sense of physical health in relation to trust, and expressed this perception through a variety of means, including creating more mental freshness from trust.

  Conclusion

  These findings are in line with the effects and results of trust and positive thinking in the Qur’an and hadiths, including achieving peace, preventing fear and anxiety, reducing sadness, achieving success, producing love, Mental health and friendship. The womenchr('39')s quotes in the interviews also indicated that they had experienced the benefits of trust in the Qur’anic verses and hadiths

  Keywords: Trust, Women's Health, Qualitative Study, Quran, Ahadis
 • Mohammad Taghi Tabarsi, Mohammad Ali Heidari*, Alireza Entezari Pages 8-15
  Purpose

  The present study tries to explain the content, scope, rules and medical applications of the rule of necessity in order to solve some of the current jurisprudential problems by examining emerging examples of the rule in medical issues.

  Materials and Methods

  This research has been done by the method of library studies and in a descriptive-analytical method, which has been obtained and analyzed by referring to Quranic, narrative and scientific texts.

  Findings

  The rule of necessity (the necessities of explaining the necessities) is one of the doctrinal rules of the texts, among which the Quranic documents include verses 173 of Surah Al-Baqarah and 145 of Surah Al-An’am. This rule has a great impact capacity in various fields of jurisprudence and law and plays a key role in solving many emerging problems and issues, but in Islamic jurisprudence has been less studied in detail.

  Conclusion

  Nowadays, the existence of personal necessities in various areas of life, especially medical issues, requires the rule of "necessity" to be further studied in order to explain the limits and criteria of its implementation and jurisprudential scholars can use this rule well when studying issues.

  Keywords: Necessity, Obscenity, Confinement, Medical Jurisprudence, Islamic Medicine
 • Ali Safdari, Fatemeh Mehrabi* Pages 16-24
  Purpose

  The Holy Quran is the book of this world and the hereafter and guides man from God; Where it has the necessary programs to meet the physical and mental needs and special attention has been paid to the issue of eating and drinking. In the present study, the role of meat quality on human health has been investigated.

  Materials and Methods

  In this review study, data were collected in a library and interdisciplinary-comparative manner from authoritative Quranic and Holy Quran sources and compared with today’s medical and scientific knowledge.

  Findings

  What can be deduced from the study of scientific medical texts is that the quality of meat can affect the health of the human body and mind; And the results of studying the verses of the Holy Quran in this field also confirm this issue.

  Conclusion

  The findings of this study show that not only the teachings of the Qur’an and the religion of Islam are not inconsistent with various sciences, but also confirmed by these sciences, and the Qur’nic guidelines regarding nutrition guarantee the physical and mental health of human beings

  Keywords: Meat, Physical Health, Mental Health, Quran, Medicine
 • Gholamreza Nourmohammadi, Zahra Davudi* Pages 25-34
  Purpose

  The aim of the present study was to compare comparative "bloating" in the fetus with physical changes in the fetus.

  Materials and Methods

  The study method in this research is descriptive and analytical which has been done by referring to religious and scientific texts and the obtained information has been categorized and analyzed.

  Findings

  "Bloating of the soul", in addition to causing spiritual change in the fetus, also causes physical changes in it. There are two criteria for determining the time of "bloating": 1. The apparent development of the fetus before "bloating". 2. The movement of the fetus in the mother’s womb after "bloating". According to the narrations, the jurists have announced the probable time of "swelling of the soul" between 4 and 5 months. The achievements of embryology show that the fetus in this period of time has reached a relative evolution in appearance and signs of the emergence of the five senses and memory and voluntary movements have been discovered in the fetus.

  Conclusion

  The results showed that in the period of 4 to 5 months, which is announced in the narrations for "bloating", the fetus develops and has the necessary physical quorum for "bloating".

  Keywords: Fetus, Change, Body, Soul, Bloating
 • Sepideh Mahluji, Vahideh Ebrahimzadeh Attari*, Maryam Saghafi Asl, Abolfazl Ghorbani Pages 35-40
  Purpose

  Islam, as the most complete religion, has been paid special attention to the role of nutrition in the physical, mental and moral health of individuals. The Holy Quran and the Hadith of prophet Muhammad (PBUH) and twelve Imams have pointed out some benefits of Halal foods and also adverse effects of forbidden foods (Haram) in human life.

  Materials and Methods

  The present review article performed by search in Holy Quran, authentic Hadith and results of some scientific studies, using the following keywords.

  Findings

  According to this review, consumption of Haram foods causes many physical and psychological complications and also prevents doing good deeds. Some studies on the effect of food molecules on the genetic structure of individuals have shown that consuming healthy and Halal foods can lead to the best genetic response. Eating halal food not only has positive effects on health, soul and behavior of humans, but also maintains social security and promotes the health of society.

  Conclusion

  Generally, from the perspective of Holy Quran and Hadith, the foundation of health is the consumption of healthy and clean food and avoidance of forbidden foods. Recent advances in science have clarified the cause and philosophy of the sanctity of some of them. However, the future studies may reveal more and better explanations for them.

  Keywords: Nutrition, Halal, Haram, Health, Behavior, Mood
 • Abbas Mokarramat Yazdi, Hadi Zare-Zardini*, Mohammad Reza Shayegh, Seyed Morteza Seifati Pages 41-48
  Purpose

  Interpretation of Quran with a scientific approach can reveal its scientific miracle. In this article, one aspect of the scientific miracle of Quran was extracted and studied with a different perspective. The aim of this study was Quranic and scientific study of the effect of germ of date seed on the P53 gene expression in breast cancer (MCF7) and normal human foreskin fibroblast (HFF) cell lines.

  Material and Methods

  In this study, by scientifically interpreting and extracting data in Quranic verses, the discovered facts related to P53 gene were adapted and proved. An effective substance that affects the expression of this gene was obtained by decoding Quranic verses. The effect of the detected substance on the P53 gene expression was tested on HFF and MCF7 cell lines.

  Results

  The results of this study showed that "Naqhir" or the germ of the date seed (mentioned in Quran), is one of the effective substances in changing the P53 gene expression. This agent can be scientifically considered as potent compound for change of P53 gene expression and cancer treatment. By examining the effect of this substance on the P53 gene expression in cell lines, the proposed interpretation was well proved.

  Conclusion

  The results of this study proved that the scientific miracle of the Quran is beyond human imagination. In this study, the therapeutic aspect of germ of the date was proven on cancerous cells and P53 gene expression as a small part of this scientific miracle.
  and P53 gene expression as a small part of this scientific miracle.

  Keywords: Quran, Scientific Miracle, Naqhir, Date seed, Germ, Cancer, P53 Gene
 • Roohallah Mohamad Alinejad Omran * Pages 49-58
  Purpose

  The aim of this study was to investigate the recognition of the legitimacy of eye sores from the perspective of Quran, narrations and medical knowledge.

  Materials and Methods

  The study method in this study was descriptive and analytical.

  Findings

  According to the findings, the analysis of the teachings and study of Islamic sources, including the Holy Quran and hadiths, showed that the existence of such a force was true and its superstition was explicitly denied. On the other hand, according to physiological studies, this force can be related to brain radiation. As in the physics of Guiton's epilepsy.

  Conclusion

  The results showed that the Holy Qur'an considers the remembrance of God to be effective in counteracting and repelling such a force and the narrations have provided solutions in this regard, some of which have been confirmed by medical knowledge.

  Keywords: Evil Eye, Holy Quran, Medicine, Narrations, Al Ezlaq BelAbasar
 • Razieh Yaghoubi Glordi, Alireza Askari*, Farajollah Hedayat Nia Pages 59-66
  Purpose

  The aim of this study was to investigate the components of "health" in the lives of socially active women with a focus on religious teachings and medical findings.

  Materials and Methods

  This descriptive-analytical study explains the most important components of health in the lives of working women.

  Findings

  The findings show that socially active women can maintain and improve their physical and mental health by applying preventive medical advice and observing nutritional health, regular exercise, using tourism capacities in their leisure time. Forgive and take care of the factors that satisfy the spouse’s satisfaction with the marital relationship, observe the religious and moral rights of the spouse, maintain the health of the marital relationship and their joint life.

  Conclusion

  The results showed that according to scientific findings with increasing the probability of giving birth to children with chromosomal defects and complications of pregnancy, working women should not delay pregnancy either in the first or next child, choosing part-time jobs that do not require It does not have full-time and compulsory presence outside the home, due to less requirements and obligations than full-time jobs, it can have a positive effect on women’s desire for childbearing and the number of children.

  Keywords: Physical Health, Mental Health, Social Activist, MaritalRelations, Childbearing
 • Roya Booteh, Najmeh Vakili *, Ali Mohebbi Pages 67-79

  Education in the sense of the gradual growth of innate and inner talents, and mysticism in its general definition means knowledge of the sublime. skip. Mulla Sadra's practical mysticism has two pillars of knowledge and self-purification. And to achieve this final perfection, there is no other way but to act according to the Shari'a, so self-cultivation is a fundamental solution in Mulla Sadra's practical mysticism, which ends with the Queen of Justice through religious mathematics, It includes: "Freedom" and "Realization of the transcendental body of the soul on the body" is achieved.

  Keywords: Theoretical Mysticism, Practical Mysticism, Education, Perfection Of Soul, Queen Of Justice
 • Ali Fathullahi, Mohammad Hassan Saneipour *, Mohsen Ghasempour, Leila Sadat Promoter Pages 80-87
  Purpose

  The purpose of this study was to critique the validity of contemporary scientific interpretation based on the position of reason and science in the thought of Ayatollah Javadi Amoli.

  Materials and Methods

  The application of the experimental method in explaining the Quranic themes in the contemporary period after the interpretive developments focused on the efforts of Seyyed Jamaluddin Asadabadi, has been done on the basis of specific and general contexts. This method has pros and cons, and both groups have their reasons.

  Findings

  Ayatollah Javadi Amoli is one of the commentators who does not agree with the method of conventional scientific interpretation, as used by people like Tantawi and Eskandarani. It seems that the root of their difference in the method of conventional scientific interpretation is related to several factors: first, his definition of scientific interpretation, and secondly, the principles and rules for interpreting the Qur'an, especially in the case of verses dealing with nature and existence. It is cognitive, it is relevant. This article examines this issue in a descriptive-analytical manner.

  Conclusion

  Some authors have considered the scientific miracle of the Qur'an to be based on scientific interpretation, while such a view is not correct and valid, the scientific miracle is clearly stated in only a handful of suras that do not even need a commentator, while Scientific interpretation is an approach that tries to reconcile new sciences with prejudice against the Qur'an. Therefore, Javadi Amoli's emphasis on the scientific miracle of the Qur'an does not mean scientific interpretation and there are many essential differences with it.

  Keywords: Scientific Interpretation, Javadi Amoli, Interpretive Method, Critique of Scientific Interpretation Method
 • Nahid al-Sadat Mousavi, Davood Soleimani, *, Mohammadi Sahefian Pages 88-93

  The text of the Qur'an is full of linguistic and semantic complexities that have been revealed gradually and in a special cultural-historical context. In this regard, knowing more about the language of the Qur'an and paying attention to the social conditions of the revelation of the Qur'an is a key point in understanding the contents of the Qur'an. The present study, which was conducted in a library style and using a descriptive-analytical method, shows that the language of the Qur'an, on the one hand, is a manifestation of Arabic culture and language and, on the other hand, expresses its influence on the Arabic language. The result shows that just as knowing the causes of revelation, atmosphere and atmosphere of revelation of Quranic verses and suras can be effective in understanding and interpreting the Quran, Quranic verses and suras can also be effective in understanding the atmosphere and atmosphere of revelation of Quran and its verses.

  Keywords: space of revelation, language, atmosphere of revelation, cultural language, language of Quran
 • Somayeh Tafghodi Zare, Mohammad Sadeghi *, Alireza Mazlum Rahni Pages 94-101

  Physician's liability in the Iranian legal system Medical liability is the physician's responsibility for the damages and the spiritual and spiritual language that he inflicts on the patient, and these damages are due to the performance of medical duties. Accepting the counter-risk introduces the idea that if a person implicitly or explicitly accepts the risk of harm from another, he or she cannot claim damages from the perpetrator for the loss. For this reason, in this study, the main difference between risk acceptance and the rule of fault of the injured party (or participatory error in English law) is shown that Muscat is a guarantee and as a cause of the causal relationship between the injured party and the act. The reader leaves a mark. Among the various principles of physicians' responsibility, in a more or less complex process, full of ups and downs Medicine, the theory of danger is closer to the justice and social interest of the target community, according to the theory of risk or responsibility without error If there is any damage, the doctor has committed a mistake and error unless it is proven that no negligence has occurred. In this case, the physician's commitment to the patient is a kind of commitment to the result, because if the patient does not recover or complications occur, it is assumed that the physician has not performed his duty properly

  Keywords: Risk Theory, Fault, Loss, Medical Law, Physicians Liability
 • Ataullah Rejali, Morteza Tabibi Jebli*, Massoud Rai Dehghi Pages 101-109
  Purpose

  The present study tries to study and analyze the Quranic and jurisprudential evidences of the illegitimacy of jihad of marriage in the light of the harmful psychological effects and harm of this phenomenon to the health of individuals in order to clarify the Quranic and Shari'a ruling on this issue.

  Materials and Methods

  This research has been carried out by the method of library studies and in a descriptiveanalytical manner, which has been obtained and analyzed by referring to Quranic, narrative and scientific texts.

  Findings

  The family is a cellular tissue for social organs and provides mental, physical and social health of its members. The Holy Quran states the philosophy of marriage in verse 21 of Surah Romans. According to this noble verse, the health of the family is established in the shelter of life, along with the establishment of a strong and permanent relationship between a man and a woman, which is called marriage. Now the question arises whether the jihad of marriage leads to peace, tranquility and mercy between couples or has other harmful and destructive effects on their health and spirit? The research hypothesis is that according to the verses of the Holy Quran and other jurisprudential arguments, the most important element for the validity of marriage is "satisfaction". However, this element has been severely damaged in the marriage jihad. The findings also indicate that women who have been forced into marriage jihad by force or with initial consent have suffered a great deal of psychological damage, and some of them have attempted suicide.

  Conclusion

  According to the findings of this study and its analysis, it is concluded that the harmful effects of marriage jihad on mental health is definite, and since the Holy Quran and other jurisprudential arguments of harm and harm It has been forbidden to others, especially the wife, and it is considered a reprehensible act, this phenomenon is considered illegitimate

  Keywords: Quranic arguments, jurisprudential arguments, mental health, marriage jihad
 • Razieh Sadat Hosseini Naimi, Seyed Hamid Shamerizi *, Mohammad Hossein Fallah, Abolghasem Asi Mozneb Pages 110-120

  In today's Islamic society, assessing children's educational needs based on the Qur'an is the highest value that parents and teachers can play a role in. Introducing the child and recording the correct teachings in his mind is not possible except through the Qur'an and hadiths. In this descriptive-analytical method, with the aim of explaining the educational needs of children by emphasizing the components of Quran anthropology in the cognitive dimension, it seeks to answer the question that children's educational needs by emphasizing the anthropological components of the Quran in the cognitive dimension for What is the attainment of the transcendent goal? In this regard, it has been concluded that: Training is a set of purposeful actions of the instructor in order to influence the cognitions, beliefs, feelings and behaviors of the individual or other people based on a pre-designed program. One of the most sensitive duties of parents towards their children is to educate them properly. Islam owes the future personality of the child to the upbringing and care of the parents and has special rules and regulations for all moments of life and the life span of individuals.

  Keywords: Education of Children, Anthropology, Quran, Narrations
 • Malihe Mazinani, Naser Abbaszadeh Koohbani*, Hamid Shafizadeh Pages 121-130
  Purpose

  The aim of this study was to evaluate the improvement of educational quality based on management factors based on Islamic values.

  Materials and Methods

  The present study was applied based on the purpose and quantitative based on the nature of the data. The statistical population included all school principals in Tehran with 2800 people. The Cochran's formula was used to determine the sample size of a small fraction. Therefore, 338 school principals were selected as the research sample. In this study, multi-stage cluster sampling method was used to select statistical samples. The data collection tool in the present study was a researcher-made questionnaire. The validity and reliability of the instrument were evaluated and confirmed. Tests such as confirmatory factor analysis were used to analyze the data.

  Findings

  The findings of the analysis showed that the factors of individual values, social values and strategic values affect the improvement of educational quality in schools in Tehran.

  Conclusion

  Based on the results of the present study, attention to management factors based on Islamic values affects the improvement of educational quality in schools.

  Keywords: improvement, educational quality, management based onIslamic values
 • Saleh Farhadi Ajorlou, Abolhassan Mojtahed Soleimani*, Seyed Ali Khazaei Pages 131-140

  Adequacy in marriage does not have a single meaning in the science of jurisprudence, but in each of the topics of marriage has a special meaning that is different from its meaning in other topics. According to each meaning, attributes and features are valid in it that are not valid according to other meanings. Sufficiency also has a meaning from the Sunni point of view that differs from its meanings for the Shiites. We will also say that Shiite jurists discuss adequacy in three issues regarding marriage: ; Second, where the jurists, based on the narrations, express the characteristics of a suitable or good couple and introduce matters in which either observance of adequacy is recommended or non-observance in them is makrooh; Third, in the argument that if a father or paternal grandfather prevents an adult virgin from marrying with his or her cap, it is not necessary to obtain their permission to marry. In the continuation of the article, we will express the views of different Sunni religions regarding sufficiency in marriage and their adaptation to the views of Shiite jurists. In this article, we will see from the point of view of different religions what criteria are valid in adequacy and what are the effects of observing or not observing adequacy in marriage. We also express the positions of Shiite jurists on their views in this regard. In this part of the article, several important points are pointed out: One is that some Shiite and Sunni jurists on the issue of adequacy, give relations to each other that do not correspond to the reality of the matter. Another is that Shiite jurists believe that most of the things that the Sunnis consider valid in sufficiency are not valid in sufficiency, and many Sunni elders agree with the Shiites in this regard. Imami jurists, after declaring the reasons cited by the Sunnis as weak, prove their promise by quoting verses and hadiths. Another point is that from the Shiite point of view, the validity of adequacy in marriage, as most Sunnis say, is rooted in the customs of the pre-Islamic era, and Islam not only did not approve of these customs, but also fought against them. Has arisen. Many hadiths narrated by the Sunnis themselves confirm this.

  Keywords: adequacy, human dignity, imitation, Quranic jurisprudence