فهرست مطالب

 • سال سوم شماره 2 (پیاپی 8، تابستان 1392)
 • تاریخ انتشار: 1392/05/01
 • تعداد عناوین: 6
|
 • یوسفعلی زیاری، رضا باباییان آتنی صفحات 9-29
  زمینه

  امروزه بخش کثیری از جمعیت کشور در شهرها ساکن شده اند به موازات افزایش جمعیت شهری و به تبع آن گسترش کالبدی نواحی شهری، جرم و جنایت گسترش پیدا کرده و گربیان گیر جامعه عظیم شهری شده است. عدم توجه به این معضل (افزایش جرایم) به صورت علمی و منطقی می تواند منجر به آسیب ها و زیان های جبران ناپذیری برای شهرها باشد. عوامل محیطی موثر بر وقوع جرم (موقعیت قرارگیری محله، کارکرد محله، اندازه و وسعت محله، شرایط فیزیکی محله). عوامل فرهنگی موثر بر وقوع جرم (تهاجم فرهنگی، فرهنگ خانواده، گسترش شبکه ها و باندهای فساد و فحشا).

  یافته ها

  عوامل اقتصادی موثر بر وقوع جرم (فقر و بیکاری، رشد تورم و گرانی، میزان درآمد خانوار، وجود مشاغل کاذب، هزینه های معیشتی و قیمت مسکن). عوامل اجتماعی موثر بر وقوع جرم (ناهنجاری های اجتماعی، سطح سواد، تعارض بین نسل ها، تراکم جمعیت، وجود قومیت ها و نژادهای مختلف). عوامل کالبدی: (عدم برخورداری از امکانات): مراکز انتظامی، ورزشی و تفریحی، مراکز فرهنگی و آموزشی، اماکن تجاری مورد نیاز، مراکز بهداشتی و درمانی).

  نتیجه گیری

  لذا در این مقاله با یک نگرش سیستمی و جامع نگر، عوامل موثر بر وقوع جرم در محلات شهر سمنان را با استفاده از نظرات کارشناسان و خبرگان، بررسی و ارزیابی و در نهایت با روش Ahp الویت بندی نماییم.

  کلیدواژگان: جرم، عوامل جغرافیایی، محیط جغرافیایی، سمنان
 • علیرضا حسنی، احسان پهلوانی فرد صفحات 31-43
  زمینه

  اطلاعات شخصی افراد مانند کالایی است که به گونه ای آسان در رایانه ها و دیگر وسایل ارتباطی از قبیل اینترنت و گوشی های همراه تبادل می شود. این گونه وسایل و ساختارها رفتار خصوصی افراد را تحت کنترل قرار داده و اطلاعات آن را در دسترس افراد فرصت طلب قرار داده است. این افراد فرصت طلب با استفاده از تکنولوژی برتر و وسایل کارآمدتر به اهداف پلیدشان دست پیدا می کنند که با ورود به اطلاعات خصوصی اشخاص منجر به وقوع جرایمی در محیط سایبر می گردد که در این نوشتار بطور مختصر وسایل جرم سایبری مورد ارزیابی و تجزیه تحلیل می گردد و در انتها به خصوصیات رفتاری این مجرمین پرداخته می شود.

  کلیدواژگان: جرایم رایانه ای، جرایم فناوری اطلاعات، وسیله جرم سایبری، فضای سایبری
 • سعید کامیابی، محمدرضا زند مقدم صفحات 45-62

  چشم اندازهای فرهنگی یکی از مهمترین عوامل نهادینه کردن فرهنگ پدافند غیرعامل محسوب می گردند، در این مقاله به انجام یک پژوهش علمی با روش مقایسه ای بین دو محله هاشم آباد و قیام دشت به صورت مقدماتی از دیدگاه منظر شهری با رویکرد انتظامی پرداخته ایم. ناهماهنگی بین ابعاد و ارتفاع ساختمان ها، استفاده از الگوهای طراحی و مصالح و رنگ معابر متفاوت و ناهمگون در عناصر دخیل در سیمای شهر، نماهای ساختمان های مغشوش و ناهمخوان با یکدیگر، کوچه های تنگ و باریک از جمله مصادیق این موضوع هستند که چهره ای نازیبا و آشفته بهاین محلات بخشیده از طرفی در زمان بحران و جنگ به ویژه بمباران هوایی تخلیه جمعیت با مشکل رو به رو خواهد شد و یک درهم تنیدگی و ازدحام و سردرگمی ایجاد خواهد شد کما اینکه در زمان حمله هوایی عراق به تهران شاهد این مسئله بودیم. لذا توجه به این امر خود می تواند از مصادیق پدافند غیر عامل و شهر سازی باشد، از طرفی انواع جرم و جنایت های متعدد را نیز به واسطه همین فضای نامناسب جغرافیایی در دل خود جای داده است. و به نوعی دیگر نه تنها سلامت روانی فرزندان و شهروندان این محله را با مخاطرات جدی رو به رو ساخته است بلکه به عبارت دیگر باعث جرم خیزی منطقه نیز گردیده است که این خود در هنگام بروز بحران و جنگ مشکلات را دوچندان می کند و یک نوع آنارشیست منطقه ای به وجود می آید.

  کلیدواژگان: مکتب چشم انداز، فضای جغرافیایی، پدافند غیر عامل، قیام دشت، هاشم آباد
 • بررسی رابطه خانواده، دین و امنیت و آسیب شناسی ازدواج جوانان
  مهزاد پورنقدی، شیوا عبدالله نژاد هاسونی صفحات 63-80

  ازدواج پیمان مقدس الهی است که در دین مبین اسلام بسیار به آن سفارش شده است. با شروع یک زندگی سالم و موفق و عقد پیمان زناشویی پایدار است که کانون سالم خانواده شکل می گیرد و یک جامعه سالم، ایمن و منظم از مجموعه خانواده های سالم تشکیل می شود. بنابراین با افزایش ازدواج های آسان و پایدار و همچنین تلاش در راستای تسهیل ازدواج جوانان و کاهش پدیده طلاق می توان با حذف آثار اجتماعی و تبعات منفی طلاق، همچون بزه کاری، ترویج فساد و فحشا، کاهش فرار دختران، اعتیاد و غیره به برقراری نظم و امنیت اجتماعی و تشکیل جامعه ای پویا و سالم کمک نمود. تقریبا 95 درصد از انسان ها در طول زندگی خود ازدواج می کنند و دلایل مطلوبی نیز برای این کار وجود دارد. یافته ها و تحقیقات حاکی از آن است که افراد متاهل از لحاظ روانی و جسمانی نسبت به افراد مجرد کارکرد بهتری دارند، همچنین ازدواج با شادکامی بیشتر در ارتباط است. بر طبق تحقیقات در میان ناآرامی های زناشویی و اختلال جسمانی و عاطفی یک رابطه صریح و روشن وجود دارد.. بنابراین می توان نتیجه گرفت که نقش خانواده سالم، دین و امنیت به عنوان یک حلقه ناگسستنی می باشد که برای حفظ هر یک از آنها لازم هستند. جامعه سالم و برقراری نظم و امنیت اجتماعی و کاهش آمار بزهکاری و جرایم اخلاقی و کاهش پرونده های قضایی خانوادگی و درگیری های نیروی انتظامی با مسایل خانوادگی به حفظ کیان خانواده در سایه دین مبین اسلام نیاز دارد.

  کلیدواژگان: خانواده، دین، امنیت، ازدواج
 • بررسی مبانی قانونی طرح ارتقای امنیت اجتماعی
  سعید شیخ، سهیل ذوالفقاری صفحات 81-104

  در سال های اخیر، نیروی انتظامی اقدام به اجرای طرحی نموده است که از طرفی به منظور حراست و پاسداری از امنیت اجتماعی طراحی گردیده و از طرفی دیگر با حقوق شهروندان مواجه هستند. بنابراین لازم است در اجرای این طرح، اصول و مقررات آیین دادرسی و اصول بنیادین حقوق جزا لحاظ شده و رعایت شود. در پی آن باید اذعان نمود با توجه به آن که دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل متحد و امضاکنندگان اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و نیز اعلامیه اسلامی حقوق بشر است و با عنایت به این موضوع که در این میان نیروی انتظامی و پلیس در تعامل پیوسته و مستقیم با شهروندان هستند و همچنین نقش غیر قابل انکاری در فرایند دادرسی های کیفری دارد، لذا در این نوشتار مبانی طرح ارتقای امنیت اجتماعی را مورد مطالعه و بررسی قرار می دهیم.

  کلیدواژگان: امنیت اجتماعی، نیروی انتظامی، قانون اساسی، اصل برائت
 • فاطمه آقایی بجستانی صفحات 105-116
  زمینه

  امروزه حسابداران حرفه ای در محیط کاملا پیچیده فعالیت می کنند که دایما در حال تغییر است، پیشرفت در فناوری اطلاعات با سرعت فزاینده ای ادامه دارد. فناوری اطلاعات با دگرگونی روش اجرای کارها، آنها را به صورت الکترونیکی تبدیل کرده است. تغییرات سریع در فناوری اطلاعات، گسترش همه جانبه سیستم های چندکاربره و تمایل سازمان ها به تهیه و اجرای سیستم ها و نرم افزارهای جدید، سبب شده تا رایانه ها، خیلی ساده تر و بیشتر از گذشته مورد استفاده قرار گیرند و وظایف حسابداری سریع تر و دقیق تر از پیش انجام شود. شرکت ها با استفاده از فناوری اطلاعاتی خواستار انجام فعالیت ها با کمترین هزینه و بیشترین سود هستند.

  یافته ها:

  فناوری اطلاعات ماهیت سیستم حسابداری را تغییر داده و ابزارهای توسعه از قبیل اینترنت، تجارت الکترونیک، بانک اطلاعاتی، مبادله الکترونیکی داده و هوش مصنوعی بطور اساسی شیوه انجام فعالیت های تجاری بنگاه های اقتصادی را تحت تاثیر قرار می دهد. حسابرسی کامپیوتری فرایند کاربرد هر نوع سیستم مبتنی بر تکنولوژی اطلاعاتی در راستای کمک به حسابرسان در فرایند برنامه ریزی، اجرا، کنترل، تکمیل، هدایت عملیات حسابرسی است.

  نتیجه گیری

  فناوری اطلاعات حسابرسان را قادر ساخته است که بر تمام فعالیت ها و تراکنش ها، نظارت مستمر داشته باشند و هر گونه انحراف یا اشتباه در رعایت ضوابط را کشف و گزارش کنند

  کلیدواژگان: فناوری اطلاعات، اینترنت، مبادله الکترونیکی داده، حسابداری
|
 • Yousef Ali Ziyari, Reza Babaeian Ateni Pages 9-29

  Nowadays, a large part of countries’ population are living in cities and along with the increase of urban populations and consequently the physical expansion of urban areas, crime has become more widespread and massive in urban society. Lack of attention to this problem (increasing crime), scientifically and logically can lead to irreparable damage and losses caused to the city. This article is about to evaluate the role of all indicators based on each other. Environmental factors affecting crime are location of neighborhood, neighborhood function, the size and extent of the neighborhood, and the physical condition of the neighborhood. Cultural factors affecting crime are Cultural assault, Family Culture, and development of gangs, corruption and prostitution groups. Economic factors affecting crime are poverty and unemployment, inflation and expensive, family income, false employment on income and expenses and housing prices. Social Factors that influence the occurrence of crime are social disorders, literacy, the conflict between generations, population density, and different ethnicities and races. Physical factors (lack of facilities) are Disciplinary, Sport and Recreation centers, educational and cultural centers, needed business places and health centers. Therefore, this paper using a systematic and holistic approach, identifies and prioritize the factors affecting crime in the city of Semnan, using the expert opinions and expert evaluation and finally the method of Ahp.

  Keywords: Crime, Place, Environment, Geographic Factors, Geographical Environment, Semnan
 • Alireza Hosseini, Ehsan Pahlavani Fard Pages 31-43

  People’s private information is like commodity transferred in computers and other communication devices such as the Internet and mobile phones easily. Such equipment and structures monitors the people’s private behavior and make them available for the opportunists. These opportunists using superior technology and efficient means achieve their wicked goals, entering individuals’ private information leading to crime in cyber space. In this paper, it is to briefly evaluate and analyze the means of cyber-crime and at the end; criminal’s behavioral characteristics are discussed.

  Keywords: computer crime, Information Technology Crime, Cyber-Crime Means, Cyber Space
 • Saeed Kamyabi, Mohammad Reza Zand Moghadam Pages 45-62

  One of the most important factors in institutionalized culture is passive defense. In this research, there is a comparison between two neighborhoods of Hashem Abad and Ghiyam Dasht considering the preliminary view of the urban landscape. The Discrepancy between the size and height of buildings, the use of different design patterns, materials, pathway’s colors in the appearance of the elements, and building facades, confusing and inconsistent building landscapes, and the narrow alleys are of those elements that give the neighborhoods an ugly landscape. On the other hand, especially in times of crisis and war bombing, the evacuation of population will be difficult and will create a tangled confusion and congestion thus in air invasion of Iraq to Iran, in Tehran we were witnessing. Therefore it can be an examples of passive defense and urbanization. Many other types of crime will be created through the same inappropriate geographical space. Not only the mental health of children and the citizen of the city will be in danger, but also there will be more crimes in the area and this will be doubled at the time of wars and crisis which lead to a kind of regional anarchist.

  Keywords: school of landscape, geographical space, passive defense, Ghiyam Dasht, Hashem Abad
 • Examine the relationship between family, religion, security and youth marriage pathology
  Mahzad Pournaghdi, Shiva Abdolah Nezhad Hasouni Pages 63-80

  Marriage is a divinely agreement in Islam which is very much ordered. Starting a healthy lifestyle, there is a successful and lasting marriage that forms healthy families and a healthy community. So with the increasing of easy and stable marriages and efforts to facilitate marriage and avoid divorce; there can be ways to build a secure and stable society by eliminating the negative social effects and consequences of divorce, such as delinquency, promoting corruption, prostitution, runaway girls, addiction, etc. Almost 95 percent of people get married in their lifetime, and there are also good reasons for that. Results and the researches show that married people have better mental and physical health than unmarried people, and marriage is associated with greater happiness. According to researches, between the physical and emotional disturbances and marital disruption, there is a clear relationship. Since there is a relationship between the healthy public functioning and healthy marriage, and vice versa, understanding the factors that separates these two modes would be valuable. Therefore, it can be concluded that the roles of a healthy family, religion, and security as an unbroken ring to keep any of them, are necessary. Healthy community and maintaining social order and security, decreasing delinquency and crime and moral crimes, reducing the family court cases and police involvement with family issues are to keep family foundation under the traits of Islam.

  Keywords: family, Religion, Security, Marriage
 • Examining the Scheme of Social Security Legal Promoting
  Saeed Sheykh, Soheil Zolfaghari Pages 81-104

  In recent years, police have attempted to implement a plan to protect and safeguard the social security and the other hand, the citizens’ rights. Therefore, in this project, the principles and rules of procedure and the basic principles of criminal law should be considered. Considering the fact that the government of Islamic Republic of Iran is one of the United Nation members and accepted all the declaration and international laws, and the fact that regulatory agents interacting continually and directly with citizens, and has an indispensable role in the criminal justice process; therefore, in this research the Scheme of Social Security Legal Promoting will be discussed.

  Keywords: social security, Regulatory Agent, Constitutional Law, Presumption of Innocence, Documents, International Conventions
 • Fatemeh Aghaee bejestani Pages 105-116
  Background

  Professional Accountants operate in a complex environment that is constantly changing, and advances in technology will continue with increasing speed. Information technology changes the way things are run, and converts them into electronic form. Rapid changes in information technology, widespread deployment of multiple systems and the willingness of organizations to develop and implement new software systems, cause computers to be used very simple and more rapid than previous, and accounting functions be will be more accurate and rapid than before. Using information technology, companies are to develop the activities with the lowest cost and highest profit.

  Results

  Information technology changes the nature of the accounting system and development tools such as the Internet, e-commerce, database, electronic data interchange and artificial intelligence and on the whole affects the technical performance for the essential commercial activities of the firms. Computer Accounting is the application process for each type of computer auditing system based on information technology in order to assist accountants in planning, implementation, monitoring, completing, and conducting auditing operations.

  Conclusion

  Information technology has enabled auditors on all activities and transactions to have continuous monitoring and detect and report any deviation or mistake in taking the rules.

  Keywords: Information Technology, Internet, Electronic Data Interchange, Accounting