فهرست مطالب

دستاوردهای نوین در برق،کامپیوتر و فناوری - پیاپی 2 (بهار 1401)
 • پیاپی 2 (بهار 1401)
 • تاریخ انتشار: 1401/04/01
 • تعداد عناوین: 10
|
 • مریم قدیری مدرس صفحات 1-8

  آتوماتای سلولی کوانتوم نقطه ای ، نانو فناوری جدید و یک مدلی از ریاضیات گسسته می باشد . با نام هایی مانند فضاهای سلولی ، ساختارهای همگن ، ساختارهای سلولی و ساختارهای مفروش سازی نیز شناخته شده است . در این تکنولوژی جریان الکتریکی جای خود را به انتشار اطلاعات ، از طریق سلول های کنار هم قرار گرفته داده است که این امر منجر به مزایایی از قبیل کاهش مصرف انرژی ،ابعاد کوچکتر و سرعت بالاتر گردیده است . تکنولوژی مذکور شرایط بهینه ای را در طراحی مدارهای منطقی ترکیبی و ترتیبی فراهم می کند . در این مقاله با استفاده از فناوری QCA ، چند گیت پایه و مدار مالتی پلکسر 2به 1 ، با دو نوع گیت NOT ، در دو روش مختلف طراحی شده است . طراحی وشبیه سازی با استفاده از نرم افزار QCADesignerصورت پذیرفته است.

  کلیدواژگان: آتاتومای سلولی کوانتوم نقطه ای، نانو الکترونیک، QCA
 • امیرحسن طالبی صفحات 9-18

  پاشندگی یکی از عوامل اصلی محدود کننده‌ی حجم اطلاعات قابل ارسال و مسافت ارسال برای یک فیبر است. در واقع پس از تضعیف، مهمترین عامل محدودیت ارسال اطلاعات نوری پاشندگی است. این مقاله پس از بررسی راهکارهای الکترونیکی روش‌های جبران پاشندگی، به معرفی روش پیش‌چرب برای جبرای پاشندگی در فیبرهای نوری پرداخته است. در واقع این روش یکی از روش‌های پیش جبران‌سازی محسوب می‌شود. در این روش قبل از وارد کردن پالس به فیبر، خواص آن به گونه‌ای اصلاح می‌شود که پهن‌شدگی ناشی از «پاشندگی سرعت گروه» به حداقل برسد که به آن اعمال چرپ به پالس ورودی می‌گویند. نتایج حاکی از آن است که استفاده از این گونه فیبرها برای جبران‌سازی در مسافت های کوتاه پارامترهایی از قبیل فاکتور Λ و FBG را به گونه مناسبی بهبود می بخشد.

  کلیدواژگان: جبران پاشندگی، روش پیش چرپ، طول موج پاشندگی صفر، فیبر کریستال فوتونی
 • اسما مشیرفر صفحات 19-29

  در طراحی گوشی‌های پزشکی دیجیتال چند نکته حایز اهمیت باید در نظر گرفته شود. اولین نکته اینکه طراحی این گوشی‌ها باید به گونه‌ای باشد که نویز محیط حداقل تاثیر را بر خروجی آنها داشته باشد. همچنین در اتاق عمل متخصصان بیهوشی نیز از گوشی‌های پزشکی استفاده می‌کنند. راه حل این مشکل قابل تنظیم کردن طول گوشی پزشکی است. و نیز در گوشی‌های آکوستیکی تنها پزشکی قادر به شنیدن صداهای گوشی است اما گاه پزشکان نیاز دارند که صدای گوشی از چند هدفون یا اسپیکر برای همه ی افراد حاضر در اتاق پخش شود. هدف کلی طراحی روشی‌های پزشکی دیجیتال اضافه کردن ویژگی‌های یاد شده به گوشی‌های آکوستیکی است. در طراحی نمونه ی اولیه ابتدا باید تقویت اصوات ظریف بدن در دستور کار قرار گیرد سپس حذف نویزهای محیط و جلوگیری از تقویت نویز و استفاده از فیلترهای مخصوص مورد توجه قرار گیرد.

  کلیدواژگان: استتوسکوپ دیجیتالی، اصوات ظریف بدن، نویزهای محیط، صداهای قلب
 • سمیه جعفر علی جاسبی *، میلاد باقریان خسروشاهی صفحات 30-44

  امروزه باتوجه به نیاز های انسان ها دستگاه های الکترونیکی جواب گوی برآورده کردن این نیاز ها نیستند.از این رو باتوجه به محدودیت های موجود در فناوری CMOS نظیر ناحیه اتصال کوتاه کانال ، توان نشتی، عدم امکان پیاده سازی در ابعاد نانو پژوهشگران علم الکترونیک در تلاش برای یافتن فناوری های جایگزین به سمت فناوری های نانو متری رفته اند یکی از فناوری های پیشنهادی فناوری اتوماتای سلولی کوانتمی می باشد این فناوری شامل مزایایی چون توان محاسباتی سریع توان معرفی پاین و امکان ساخت در ابعاد نان متری میباشد. در این مقاله سعی شده است تا در ابتدا توابع پایه و اساسی به منظور طراحی مدارت مبتنی بر این فاوری معرفی و سپس تمرکز مقاله بر روی مرور انواع روشی های پیاده سازی حافظه و به ویژه حافظه RAM می باشد. تا به این ترتیب یه ارزیابی اجمالی از کارهای انجام شده پیشین حاصل شده تا علاقه مندان این فناوری بتوانند با مباحث و ادبیات این فناوری آشنا شده و این مقاله مروری بتواند تا چالش ها و مباحث کلیدی پیشرو برای پژوهشگران فعال در این عرصه را آشکار کرده و مسیر هموار برای علاقمندان این حوزه فراهم نماید.

  کلیدواژگان: تابع اکثریت، حافظه، حافظه فقط خواندنی، اتوماتای سلولی کوانتمی
 • صهیب اژدری صفحات 45-62

  :باتری‌های لیتیوم – یونی قابلیت بالایی در ذخیره سازی انرژی و توان دارند. به همین دلیل استفاده از آنها در ایستگاه‌های شارژ سریع به عنوان ذخیره ساز انرژی بسیار مرسوم است. با توجه به این امر که باتری یک سیستم بسته است، نمی‌توان به صورت دقیق مقدار توان ذخیره شده در آن را محاسبه کرد. استفاده از شاخصه‌ی سطح شارژ باتری این امکان را فراهم می‌آورد تا تخمینی نسبتا دقیق از میزان توان و انرژی ذخیره شده در باتری وجود داشته باشد. یکی از پرکاربرترین‌های شیوه‌های تخمین استفاده از فیلتر کالمن و فیلتر H-infinity می‌باشد. مدلسازی، تعیین ظرفیت دقیق باتری و روش تخمین سطح شارژ آن یکی از مهم‌ترین و دشوارترین تکنیک‌ها برای اطمینان از عملکرد کارآمد و ایمن باتری است. از آنجایی که ظرفیت و سطح شارژ باتری به شدت مرتبط هستند، تخمین دقیق سطح شارژ بدون دانستن ظرفیت دقیق باتری دشوار است. در سمت مقابل عملکرد باتری تا حدی به اثرات دمایی نیز وابسته است. استفاده از پارامترهای آفلاین باتری این امکان را فراهم می‌آورد تا الگوریتم علاوه بر سطح شارژ باتری، بتواند تخمینی از دمای باتری را نیز بدست آورد. با تخمین لحظه‌ای دمای باتری می‌توان از این شاخصه به عنوان یک سیگنال کنترلی استفاده کرد.

  کلیدواژگان: تخمین سطح شارژ باتری، تخمین سطح انرژی باتری، اثرات دمایی بر باتری، باتری لیتیوم - یونی، فیلتر H-infinity
 • احسان اکبری صفحات 63-81

  با توسعه واحدهای تولیدپراکنده، استفاده از ریزشبکه های هیبرید درکنار سیستم‌های ذخیره‌سازی انرژی، آینده صنعت برق را دچار دگرگونی کرده است. ریزشبکه ها درکنار مزایای متعددی که به همراه دارند، در صورت عدم برنامه‌ ریزی صحیح می‌توانند شاخص‌های امنیت، قابلیت اطمینان، پایداری و سایر شاخص‌های شبکه را تضعیف کنند. در این مقاله به منظور برنامه‌ ریزی بهینه تولید واحدهای تولید پراکنده و برنامه ‌ریزی شارژ و دشارژ سیستم ذخیره‌ساز از نوع باتری در یک ریزشبکه هیبرید، یک شاخص جذابیت جدید تعریف شده است. همچنین میزان انتشار گازهای آلاینده واحدهای تولیدی به عنوان شاخص دوم در نظر گرفته شده و در کنار شاخص پیشنهادی، یک مسیله بهینه ‌سازی دو هدفه را تشکیل می‌دهد. برای حل این مسیله بهینه‌سازی که از نوع غیرخطی و غیرمحدب است، الگوریتم بهینه‌سازی ژنتیک رتبه‌بندی غیرغالب نوع 2 (NSGA-II) مورداستفاده قرارگرفته است. قابلیت این الگوریتم در گریز از تله پاسخ‌های محلی و سرعت همگرایی بالا دلیل استفاده از آن است. به منظور مقایسه بیشتر، الگوریتم بهینه‌سازی انبوه ذرات کوانتومی (QPSO) هم که یک روش حل مسایل چند هدفه سنتی است، پیاده‌سازی شده است. عملکرد هر دو الگوریتم در حل مسیله بهینه‌سازی پیشنهادی روی یک ریزشبکه هیبرید استاندارد تست شده است. نتایج حاصل نشان‌دهنده سرعت همگرایی بالاتر و عملکرد بهتر الگوریتم NSGA-II ازنظر بهینگی پاسخ نهایی است.

  کلیدواژگان: ریزشبکه هیبرید، برنامه ریزی بهینه تولید، شاخص جذابیت، الگوریتم ژنتیک رتبه بندی غیرغالب نوع 2، الگوریتم بهینه سازی انبوه ذرات کوانتومی
 • جعفر آقازاده *، سحر جباری بناب، زینب روشنی باویل، رامین سلیمانی صفحات 82-91

  دستگاه حرکت پسیو مداوم پس از عمل جراحی به منظور از بین بردن درد، افزایش گردش خون عمومی اندام، کاهش ادما، بهبودی وضعیت مفاصل غضروف های سینوویال ،تاخیر ایجاد کردن در آتروفی عضله ،کاهش خشکی و جلوگیری از کوتاهی و چسبندگی مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم توسط یک کامپیوتر که به برد کنترلی دستگاه متصل است با محاسبات آنلاین حرکت خطی و کنترل شده را انجام می دهد یک موتور الکتریکی به محور اصلی سیستم متصل است که این حرکت کنترلی به مخالفت با حرکت پای بیمار می انجامد. مفصل مبتلا از طریق یک قوس تعیین شده حرکت، برای مدت زمان طولانی تضمین شده است. سنسور کنترل سرعت موتور روی محور موتور متصل است و میزان زاویه حرکت مفصل توسط سنسور اندازه گیری می شود. از طریق فیدبک و با کنترل امپدانس وکنترل درایور موتور حرکت خطی مانند فنر میرا شده به آرامی صورت می گیرد. با کنترل دامنه و جهت نیرو و پدال پای بیمارحرکات انجام می شود.pc متصل به کامپیوتر جهت دریافت داده آنالیز شده از طریق سیستم نرم افزاری می باشد که به پردازنده سیستم ارسال می شود. سیستم کامپیوتر نیز اجازه می دهد تا گستردگی ضبط داده ها، تجزیه و تحلیل داده ها و نظارت بر بیمار از راه دور متصل به شبکه انجام گیرد. در این مقاله زوایای کنترلی دستگاه حرکت پسیو مداوم از طریق معادلات ریاضی تحلیل و نحوه طراحی برای مفصل زانو مورد بررسی قرا گرفته است.

  کلیدواژگان: آتروفی عضلات، آرتروز های دژنراتیو، حرکت پسیو مداوم، توانبخشی
 • مهشید صالحی *، سید رضا کامل، حسن شاکری صفحات 92-106

  سیستم تشخیص نفوذ دستگاه یا برنامه نرم افزاری است که شبکه یا سیستم ها را از نظر فعالیت های مخرب یا نقض خط مشی ها کنترل می کند. یکی از چالش های مهم در این زمینه، تشخیص درست حالت نرمال و حمله در سیستم میباشد. پژوهش های بسیاری در زمینه سیستم های تشخیص نفوذ میتنی بر روش های یادگیری صورت گرفته است . دقت سیستم تشخیص نفوذ اخیرا از طریق مدل‌های مختلف یادگیری ماشین بهبود یافته است. با این حال، دقت سیستم‌های تشخیص نفوذ همچنان یک چالش باقی می‌ماند، زیرا مهاجمان مرتبا رفتار خود را تغییر می‌دهند. این تحقیق مدلی را برای افزایش دقت سیستم تشخیص نفوذ با استفاده از ماشین بردار پشتیبان و الگوریتم خفاش پیشنهاد می‌کند.ماشین بردار پشتیبان یکی از الگوریتم های یادگیری ماشین است که توسط محققان بسیاری مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است. ماشین بردار پشتیبان در کار با حجم بالای داده ها کارایی لازم را دارد . به هر حال، عملکرد ماشین بردار پشتیبان به شدت به پارامترهای آن بستگی دارد. مقادیر مختلف پارامتر های ماشین بردار پشتیبان نتایج مختلفی را ارایه میدهند. بنابراین انتخاب ویژگی توسط الگوریتم خفاش انجام و پارامتر های ماشین بردار پشتیبان توسط الگوریتم خفاش بهبود پیدا میکند تا درصد دقت در سیستم های تشخیص نفوذ افزایش یابد. برای بررسی عملکرد مدل پیشنهادی از مجموعه داده Nsl-Kdd استفاده شده است . مدل پیشنهادی به کمک نرم افزار Matlab پیاده سازی شده است. نتایج نهایی نشان میدهد که روش انتخاب ویژگی با الگوریتم خفاش و بهبود الگوریتم ماشین بردارپشتیبان توسط الگوریتم خفاش در سیستم های تشخیص نفوذ برابر 97.86 درصد میباشد که نشان دهنده 5.42 درصد بهبود نسبت به مدل پیشنهادی یکی از اخرین کار های انجام شده که با ان مقایسه شده است ، می باشد.

  کلیدواژگان: سیستم تشخیص نفوذ، K - نزدیکترین همسایه، ماشین بردار پشتیبان، الگوریتم بهینه سازی خفاش، متلب، پایگاه داده Nsl-Kdd
 • علی پاسبان اسدآبادی *، زهرا اسماعیلی، علی اسماعیلی صفحات 107-126

  متاسفانه مشاهده می شود که به خصوص در کشور ایران، تمامی سازمانهای بیمه با خطر ورشکستگی مواجه هستند، برای پاسخ به علت این امر، به تقلب ها و کلاهبرداری های مختلفی که در بیمه بدنه ماشینها، بیمه ساختمان، بیمه آتش سوزی و... می توان نظری انداخت که واقعا این کلاهبرداری ها هزینه های سنگینی را برای سازمانهای بیمه تحمیل می کند. در این تحقیق بر روی یکی از بزرگترین معضلات کنونی در صنعت بیمه پرداختیم. یکی دوسالی از ایجاد نسخه های الکترونیکی در ایران می گذرد ولی با حجم بالایی از استفاده متقلبانه از دفترچه های بیمه افراد دیگر به منظور خرید داروهای خاص و یا استفاده از خدمات پاراکلینیکی و... مواجه هستیم که این امر هم باعث افزایش فشارهای مالی بر سازمانهای بیمه شده است. در این تحقیق از تکنیکهای داده کاوی برای ارایه روش نوینی به منظور کشف موارد تقلب در نسخه های الکترونیکی به منظور دریافت داروهای خاص با دفترچه بیمه افراد دیگر استفاده نمودیم. نتایج بدست آمده نشان داد که استفاده از قوانین انجمنی می تواند با دقت بالا رابطه بین رفتارهای متقلبانه و ویژگیهای دیگر شخص متقلب را کشف نماید و استفاده از جنگلهای تصادفی در مقایسه با روش ها و الگوریتمهای دیگر، با دقت بالاتری می تواند به شناسایی این موارد خطاکار یا ناهنجار منتهی شود.

  کلیدواژگان: پیش بینی و تشخیص، کلاهبرداری، مشتریان و بیمه شدگان، شرکتهای بیمه، خسارات مالی، داده کاوی
 • کمیل غلامی معاف صفحات 127-136

  ورود بشریت به انقلاب صنعتی چهارم در سال های اخیر باعث تحولات عظیم در نحوه و سبک زندگی وی شده است. فناوری های جدید همچون هوش مصنوعی، کلان داده ها، فناوری ابری، اینترنت اشیا، اتومبیل های خودران، ربات های هوشمند و فناوری های نانوتکنولوژی و بیوتکنولوژی و... از جمله فناوری های مهم انقلاب صنعتی جدید هستند. فناوری مورد بحث در این پژوهش، که پژوهشی علمی ترویجی است، اینترنت اشیاء و کاربرد آن در منازل هوشمند است. اینکه چه زیر ساخت هایی برای هوشمند سازی منازل مورد نیاز است و اینکه این فناوری چه کاربرد هایی دارد در این مقاله درباره آن بحث خواهیم کرد. ابتدا به تعاریفی کلی از اینترنت اشیاء و کاربرد آن در منازل میپردازیم. سپس به معرفی شرکت آمازون و محصول مبتنی بر هوش مصنوعی این شرکت یعنی الکسا می پردازیم.

  کلیدواژگان: اینترنت اشیاء، هوشمند سازی، خانه هوشمند، آمازون، الکسا، آمازون اکو
|
 • Maryam Ghadiry modares Pages 1-8

  Quantum-dot Cellular Automata are a new nanotechnology and a model of discrete mathematics. With names such as cell spaces, homogeneous structures, cellular structures and constituent structures are also known. In this technology, the electric current is based on the release of information through cells, which has led to benefits such as reducing energy consumption, smaller dimensions and higher speeds. The technology provides optimal conditions in designing a combined and sequential logical circuit. In this paper, using QCA technology, several basic gates and mux2-to-1, with two types of Gate, are designed in two different methods. Design and design are done using Qcadesigner software.

 • Amirhassan Talebi Pages 9-18

  Scattering is one of the main factors limiting the amount of information that can be sent and the distance sent to a fiber. In fact, after attenuation, the most important factor limiting the transmission of optical information is scattering. In this paper, after reviewing the electronic solutions of scattering compensation methods, the pre-grease method for scattering compensation in optical fibers has been introduced. In fact, this method is one of the pre-compensation methods. In this method, before applying the pulse to the fiber, its properties are modified in such a way that the propagation due to "group velocity scattering" is minimized, which is called applying grease to the input pulse. The results show that the use of such fibers for short distance compensation compensates for parameters such as factor Λ and FBG .

  Keywords: Scattering compensation, pre-chirp method, zero scattering wavelength, photonic crystal fiber
 • Asma Moshirfar Pages 19-29

  The present research sets out to design and develop a digital stethoscope. To this end, the following points should be considered. First, reducing background noise as much as possible is an important design feature of this model. It helps the physician make sure that only the sound of the patient's heart and breathing is received. The second point is about its length. Because both anesthesiologists and surgeons may need to use a stethoscope in the operation room, its lengths should be adjustable. Third, the number of people who can listen to audio signals is also critical. When it comes to typical stethoscopes, only the physician can listen to internal sounds of the human body, but sometimes it is necessary to make the sound audible to all people in the operation room. Finally, it should be light, portable, and inexpensive.
  In order to develop a digital stethoscope, the above changes should be made to the acoustic one. The first step toward developing a prototype for digital stethoscopes is to strengthen the internal, faint sounds of the body. Then, it is necessary to not only deaden background noise but also avoid making extra noise using special filters. It is worth noting that filtration and amplification processes should not affect heart and breathing sounds because an exact diagnosis can only be made by considering the very slight differences.

  Keywords: Digital stethoscope, Faint sound of the body, Background noise, Heart sound
 • Somayyeh Jafarali Jassbi, Milad Bagherian Khosroshahy Pages 30-44

  Nowadays, based on human needs, electronic devices can not provide the user wants, so some activities need to do to increase the hardware's ability. Considering the limitations in CMOS technologies such as; short channel, fabrication, Leakage power, and so on. The electronic researchers started an effort to find a solution to simplified CMOS limitations, so they found Nanotechnologies best. one of the notable solutions is Quantum cellular automata. These technologies can provide many advantages such as; fast calculation, low power consumption, nanoscale, etc. In this paper, we try to evaluate basic gates in order to design big circuits. Then we focused on ways to design kinds of memories, especially Static Random-Access Memories. As a result, this evaluation is helpful for these field followers in order to find notable information about this field study to learn challenges and drawbacks about these issues to simplify the way for electronic researchers.

 • Sohaib Azhdari Pages 45-62

  Lithium-ion batteries have a high capacity for storing energy and power. That is why it is very common to use them in fast-charging stations as energy storage. Due to the fact that the battery of a system is closed, it is not possible to accurately calculate the amount of power stored in it. Using the battery charge level indicator allows a relatively accurate estimate of the amount of power and energy stored in the battery. One of the most widely used estimation methods is the Kalman filter and the H-infinity filter. Modeling, determining the exact capacity of the battery, and how to estimate its charge level is one of the most important and difficult techniques to ensure efficient and safe battery operation. Because the capacity and charge level of a battery are highly correlated, it is difficult to accurately estimate charge level without knowing the exact capacity of the battery. On the other hand, battery performance is partly dependent on temperature effects. Using the offline parameters of the battery allows the algorithm to estimate the battery temperature in addition to the battery charge level. This indicator can be used as a control signal by estimating the battery temperature moment.

  Keywords: estimate the battery charge level, temperature effects on the battery, Lithium-ion battery, H-infinity filter
 • Ehsan Akbari Pages 63-81

  By developing the distributed generation units, the hybrid micro-grids usage besides the energy storage systems has changed the future of the electricity industry. In addition to the many benefits of the micro-grids, they can undermine security, reliability, stability, and other network indices if not properly scheduled. In this paper, a new attractiveness index is defined in order to optimal schedule the DGs generation and charging/discharging of the energy storage system (ESS) in a hybrid micro-grid. Also, the pollutant emission of the units is considered as the second objective along with the proposed attractiveness index, which constitutes a two-objective optimization problem. To solve this nonlinear and non-convex optimization problem, the Non-Dominated Sorting Genetic Algorithm (NSGA-II) has been used. The main advantages of this algorithm are the ability to escape the local optimal traps and fast convergence. For further comparison, the Quantum Particle Swarm Optimization (QPSO) algorithm has been implemented. The performance of both algorithms in solving the proposed optimization problem is evaluated on a standard hybrid micro-grid. The results show faster convergence and better performance of the NSGA-II algorithm in terms of the final optimization solution.

  Keywords: Hybrid micro-grid, Optimal production scheduling, Attractiveness index, Non-Dominated Sorting Genetic Algorithm, Quantum Particle Swarm Optimization
 • Jafar Aghazadeh, Sahar Jabbari Bonab, Zeinab Roshani Bavil, Ramin Soleimani Pages 82-91

  Continuous passive movement device after surgery is used to relieve pain, increase general blood circulation in the limbs, reduce edema, improve synovial cartilage joints, delay muscle atrophy, reduce dryness and prevent shortening and adhesions. The system performs linear and controlled motion by a computer connected to the control board of the device with online calculations. An electric motor is connected to the main axis of the system, which controls the movement of the patient's foot. The affected joint moves through a designated arch, guaranteed for a long time. The motor speed control sensor is connected to the motor shaft and the amount of joint movement angle is measured by the sensor. Through feedback and impedance control and motor driver control, linear motion such as damped spring is done slowly. The movements are performed by controlling the amplitude and direction of the force and the pedal of the patient. The pc is connected to the computer to receive the analyzed data through a software system that is sent to the system processor. The computer system also allows extensive data recording, data analysis, and remote monitoring of the patient connected to the network. In this paper, the control angles of a continuous passive motion device are analyzed through mathematical equations and the design method for the knee joint is examined.

  Keywords: Muscle atrophy, Degenerative osteoarthritis, Continuous passive movement, Rehabilitation
 • Mahshid Salehi*, Seyed Reza Kamel, Hassan Shakeri Pages 92-106

  Intrusion Detection System (IDS) is a device or software to monitor networks or systems in order to search for malicious activity or policy violations. The most critical challenge in IDS is distinguishing between normal and malicious traffic. The accuracy of IDS has been recently improved through various Learning models. However, the accuracy of the IDS systems still remained a challenge, as attacker and malicious nodes change their behaviors frequently. This research proposes a model to increase the accuracy of the IDS using Support Vector Machine (SVM) and Bat Algorithm (BA). SVM is one of the machine learning algorithms that recently applied by researches for various classification and regression problems and it shows an outstanding performance. Anyhow, the performance of SVM strongly depends on its parameters. In this research, we use BA to optimize the parameters of SVM to increase the accuracy of the IDS. BA has a distinct advantage over other metaheuristic algorithms, BA has the capability of automatically zooming into a region where promising solutions have been found. We evaluate the propose model using Nsl-Kdd dataset. The comparison between one of the recent machine learning algorithms and the present study indicates that the propose model has higher accuracy and better performance than the previous models.

 • Ali pasban asadabadi, Zahra Ismaeili, Ali Ismaeili Pages 107-126

  Unfortunately, it is observed that especially in Iran, all insurance organizations are at risk of bankruptcy, to respond to this, to various frauds and scams in car body insurance, building insurance, fire insurance and ... It can be argued that these scams really impose heavy costs on insurance companies. In this study, we addressed one of the biggest current problems in the insurance industry. One or two years have passed since the creation of electronic prescriptions in Iran, but we are facing a high volume of fraudulent use of other people's insurance booklets in order to buy certain drugs or use paraclinical services, etc., which also increases the financial pressures on Insured organizations. In this study, we used data mining techniques to provide a new method to detect cases of fraud in electronic versions in order to receive certain drugs with other people's insurance booklets. The results showed that the use of association rules can accurately detect the relationship between fraudulent behaviors and other characteristics of the fraudster, and the use of random forests compared to other methods and algorithms, can more accurately identify these erroneous cases or lead to abnormal .

 • Komeil gholami maaf Pages 127-136

  The entry of humanity into the fourth industrial revolution in recent years has caused great changes in his way of life. New technologies such as artificial intelligence, big data, cloud technology, IoT, self-driving cars, intelligent robots, nanotechnology and biotechnology technologies, etc. are among the important technologies of the new industrial revolution. The technology discussed in this research, which is a promotional scientific research, is the Internet of Things and its application in smart homes. In this article, we will discuss what infrastructure is needed to make homes smarter and what applications this technology has. We will first give a general definition of the Internet of Things and its application in the home. Then we introduce Amazon and the company based on artificial intelligence of this company,

  Keywords: IoT, Smarting, Smart Home, Amazon, Alexa, Amazon Echo