فهرست مطالب

 • پیاپی 8 (پاییز 1401)
 • تاریخ انتشار: 1401/07/01
 • تعداد عناوین: 8
|
 • احمد صارمی، مرتضی چیتسازیان*، علی بهرامی نژاد صفحات 1-26
  روشن است که ورود آسیب ها و خسارات معنوی در حریم خانواده موجب بروز سوء استفاده ها و تضییع حقوق خانواده و در نهایت باعث فروپاشی بنیان خانواده می گردد که متاسفانه آسیب ها و خسارات و تضییع حقوق و فروپاشی های بنیان خانواده در ازدواج های نوظهور عرفی در جامعه به وفور دیده می شود،زیرا ازدواج های نوظهور عرفی در جامعه هیچکدام از ارکان ازدواج های شرعی و قانونی را ندارند.از جمله آسیب ها و خسارات ناشی از این ازدواج های نوظهور در جامعه می توان به اجبار زوجین به پنهان کاری و تحمل بار سنگین روحی و روانی و افسردگی و دروغ گویی پیوسته برای عدم مشخص شدن حقیقت و فقط رفع نیاز های شهوانی و جنسی محض و ارتکاب جرم و گناه و عدم حمایت شرعی و قانونی و عرفی از زوجین و ازاله بکارت دختران و بی ارزشی بکارت و دوشیزه گی و عدم موفقیت در ازدواج های بعدی و عمر کوتاه این رابطه ها و ورود زوجین به تجرد دایمی و قطعی و ترویج بی فرزندی یا تولد فرزندان نامشروع و عدم رضایت زوجین از روابط جنسی به لحاظ بی کیفیت بودن روابط و افزایش بی رویه سقط جنین و کاهش تولد و کاهش جمعیت و عدم تولید مثل و افزایش فرزندان سرراهی و کودکان بی سرپرست و بی هویت و ایجاد مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست و سرراهی و شکسته شدن قبح روابط نامشروع و افزایش خشونت های خانگی علیه زنان و خیانت زوجین نسبت به یکدیگر و توسعه فساد در جامعه و تزلزل در خانواده ها و عدم سلامت جسمی و جنسی افراد جامعه و تکثیر بیماری های مقاربتی جنسی و فاصله گرفتن جامعه از نکاح های شرعی و قانونی و گذر جوانان از سن قانونی ازدواج و بالا رفتن آمار طلاق و افزایش دختران فراری و نقض کلی تعهدات و افشای اسرار خصوصی زوجین...
  کلیدواژگان: خسارات و آسیب های معنوی، ازدواج های نوظهور عرفی، حقوق غیر مالی، راه حل ها
 • علیرضا محمدبیکی*، حبیب اسدی، نوید الهوئی صفحات 27-54

  بابررسی قوانین مربوط به اطفال و نوجوانان ملاحظه می‏شود که در خصوص سن مسیولیت کیفری اطفال و نوجوانان و همچنین آیین دادرسی جرایم این دسته از افراد قوانین کیفری ایران دست‏خوش تحولات و تغییراتی گردیده و مقررات متعددی در این زمینه تصویب گردیده است. در ایران مطابق ماده 147 ق.م.ا. مصوب 1392 و تبصره ماده 1210 ق.م. سن مسیولیت کیفری در دختران 9 سال تمام قمری و در پسران 15 سال تمام قمری است. در تجزیه و تحلیل قوانین سابق و جدید خواهیم دید که برخلاف قوانین سابق در قانون جدید 3 نوع سن برای اطفال و نوجوانان تعبیه شده؛ سن عدم مسیولیت کیفری (افراد نابالغ): اشخاص زیر این سن هیچ مسیولیتی نداشته و در صورت ارتکاب جرم فاقد مسیولیت کیفری می باشند. (ماده 146 ق.م.ا. مصوب 1392) سن مسیولیت کیفری تخفیف یافته که اطفال 9 تا 15 سال را گویند که مجازات نمی شوند بلکه مشمول اقدامات تامینی و تربیتی می گردند و خود به دو دسته تقسیم می شوند اولا ، اطفال 9 تا 12 سال (صغیر غیرممیز) اطفال 12 الی 15 سال (صغیر ممیز) سن بلوغ کیفری است که بر اساس آن در صورتی که افراد زیر این سن مرتکب جرمی شوند، با توجه به قوانین و مقررات مربوط به دادرسی اطفال و نوجوانان به جرایم ایشان رسیدگی می شود که در ایران سن بلوغ کیفری 18 سال است. افرادی که در فاصله سنی 15 تا 18 سال مرتکب جرمی شوند در کانون اصلاح و تربیت نگهداری می شوند. در قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 برای افراد نابالغ عدم مسیولیت کیفری و در مورد افرادی که به تازگی به سن بلوغ رسیده ‏اند مسیولیت کیفری همسان با افراد بزرگ سال مورد پذیرش قرار گرفته است.پژوهش حاضر با روش توصیفی تحلیلی و واکاوی تطبیقی تشخیص مسیولیت کیفری اطفال به درک بهتر مسیولیت کیفری اطفال کمک می‏کند.

  کلیدواژگان: اطفال بزهکار، بلوغ، رشد، مسئولیت کیفری
 • سیده طاهره سید ناصرالدینی*، ابراهیم یاقوتی، زهرا فهرستی صفحات 55-69
  ملاک دادگاه برای سپردن فرزند به یکی از والدین داشتن تمکن مالی و تعهد تامین منافع فرزند است پس والدین در طلاق توافقی می‏توانند در مورد برعهده گرفتن مسیولیت‏های فرزند خود توافق کنند و حضانت دایمی فرزند را به یکی از والدین بسپارند. گاه زن با بخشیدن مهریه خود حضانت دایم فرزند را بر عهده می‏گیرد و گاه ناتوانی مالی پدر موجب این حضانت می شود. اگر پدر یا مادر حضانت دایمی را بر عهده گیرند اما نتوانند به هر دلیلی حقوق فرزند خود را رعایت کنند، والد دیگر می‏تواند در مورد حقوق فرزندش به دادگاه شکایت کند و با ارایه مدارک قانونی تقاضای حضانت فرزند خود کند. سن حضانت برای دختر 9 سال و برای پسر 15 سال است و بعد از این سن کودک، خود می‏تواند تعین کند که می خواهد با پدر خود زندگی کند یا مادر. در واقع کودکان در این سن از حضانت خارج می‏شوند. در توافق بر حضانت فرضیه بر بعد از سن 7 سالگی تعلق می‏گیرد و اگر این فرضیه پذیرفته نشود، عملا فایده توافق بر حضانت از بین می‏رود چه اینکه تا سن ذکر شده، حکم قانون مترتب است و توافق بر حکم قانون فایده ای در بر ندارد. همچنین در لقاح مصنوعی، توافق بر حضانت تنها در فرضی است که اسپرم از از بیگانه نباشد و الا در اسپرم بیگانه اگر در رحم زن باشد، توافق بر حضانت طفل طبیعی دیگری معنی ندارد و در تلقیح آزمایشگاهی و مصنوعی، توافق بر حضانت زمانی است که اسپرم بیگانه، هویتش فرد بیگانه مشخص نباشد و فرض اولیه حضانت برای زن است و در صورت توافق حضانت بدون تصریح مدت، ظهور در دایمی بودن دارد.
  کلیدواژگان: حضانت، طلاق توافقی، لقاح مصنوعی، طفل، اسپرم بیگانه
 • رامین نعیمی، محمود مالمیر*، مسعود حیدری صفحات 71-98
  آنچه در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اصول و معیارهای حاکم بر جرم انگاری در پرتو نظام عدالت کیفری ایران می باشد.  اصول حقوقی در راس سلسله مراتب منابع یا به تعبیری مبانی حقوق قرار داشته و برای وضع قانون باید عبور از فیلتر اصول را ضروری تلقی نمود. برای تصویب قانون کیفری از منظر شکلی مجلس یا نهاد قانونگذار باید اقدام به وضع قاعده نماید و در غیراین صورت شاهد خروج از اصل صلاحیت خواهیم بود. اما از منظر کیفیت یا به تعبیری از نظر ماهوی قانون برای متصف شدن به صفت مزبور باید واجد ویژگیهایی باشد. در این مقاله نگارندگان پس از تبیین کیفیت وضع قانون کیفری یا جرم انگاری به تبیین اصول ضروری از منظر اندیشمندان اشاره داشته اند. پس از عبور از فیلترهای مزبور قانون کیفری می تواند واجد حداقل استانداردها باشد. اما از منظر اصول حقوقی نظیر اصل حداقل بودن، اصل قانونی بودن جرایم و مجازات‏ها و حتی اصل برایت، قانون باید واجد حداقل‏هایی باشد. در این مقاله نگارندنگان به شیوه توصیفی تحلیلی به تبیین این موارد اشاره داشته اند. به عنوان نتیجه می توان گفت در غیر از موارد گفته شده در صورتی که قانونی وضع شود تنها به لحاظ شکلی واجد وصف قانون بوده و از منظر ماهوی نمی‎‏توان نام قانون بر آن نهاد. بنابراین باید برای موجه دانستن جرم انگاری قانون از صافی یا فیلترهای مبانی و اصول و نتایج گذر نماید.
  کلیدواژگان: جرم انگاری، اصول، بایدها، ایران
 • علی رشیدی*، محمد جعفری هرندی صفحات 99-121

  یکی ‏از ‏موضوعات ‏حایز ‏اهمیت ‏در ‏فقه ‏اسلامی ‏و ‏همچنین ‏در ‏مسایل ‏سیاسی، ‏بحث ‏از ‏«حفظ ‏نظام ‏اسلامی» ‏است. ‏اهمیت ‏این ‏موضوع ‏از ‏آن ‏روست ‏که ‏بسیاری ‏از ‏رفتارها ‏و ‏تصمیم گیری های ‏سیاسی ‏بر ‏مبنای ‏آن ‏توجیه ‏می شود. ‏در ‏باب ‏لزوم ‏حفظ ‏نظام ‏دلایل ‏متعددی ‏ارایه ‏گردیده ‏که ‏اهم ‏آن ‏ها ‏روایات ‏متعددی ‏است ‏که ‏از ‏معصومین ‏علیهم ‏السلام ‏نقل ‏شده ‏و ‏مورد ‏استناد ‏فقها ‏نیز ‏قرار ‏گرفته ‏است. ‏در ‏این ‏نوشتار ‏به ‏بررسی ‏و ‏بازنگری ‏این ‏استنادات ‏پرداخته ‏و ‏به ‏این ‏سوال ‏پاسخ ‏خواهیم ‏داد ‏که ‏آیا ‏استناد ‏به ‏احادیث ‏در ‏باب ‏لزوم ‏حفظ ‏نظام ‏اسلامی ‏به ‏درستی ‏صورت ‏گرفته ‏است؟ ‏پژوهش ‏حاضر ‏با ‏روش ‏تحقیقی ‏توصیفی ‏تحلیلی ‏به ‏نقد ‏و ‏بررسی ‏روایات ‏از ‏حیث ‏استناد ‏و ‏نحوه ‏استدلال ‏پرداخته ‏است. ‏در ‏باب ‏لزوم ‏حفظ ‏نظام ‏اسلامی ‏به ‏احادیث ‏متعددی ‏در ‏اثبات ‏لزوم ‏حفظ ‏نظام ‏اسلامی ‏استناد ‏شده ‏که ‏بعضی ‏از ‏آن ‏ها ‏فاقد ‏استدلال ‏و ‏منطق ‏لازم ‏جهت ‏اثبات ‏حکم ‏مذکور ‏می‏باشد. ‏در ‏این ‏پژوهش ‏این ‏احادیث ‏شناسایی ‏و ‏مورد ‏نقد ‏واقع ‏شده ‏است ‏و ‏احادیث ‏معتبر ‏دیگری ‏احصاء ‏و ‏مورد ‏بررسی ‏قرار ‏گرفته ‏و ‏استدلال ‏و ‏ادله ‏منطقی‏تری ‏جهت ‏تقویت ‏احادیث ‏مرتبط ‏ارایه ‏گردیده ‏و ‏این ‏مطلب ‏اثبات ‏می‏شود ‏که ‏حفظ ‏نظام ‏اسلامی ‏از ‏اوجب ‏واجبات ‏بوده ‏و ‏تحقق ‏آن ‏می‏تواند ‏ثمرات ‏ارزشمندی ‏از ‏جمله ‏مقبولیت ‏و ‏ثبات ‏سیاسی ‏برای ‏حکومت ‏اسلامی ‏در ‏عالم ‏سیاست ‏داشته ‏باشد. روش شناسی: پژوهش حاضر با روش تحقیقی توصیفی تحلیلی به نقد و بررسی روایات از حیث استناد و نحوه استدلال پرداخته است. یافته های پژوهش: در باب لزوم حفظ نظام اسلامی به احادیث متعددی در اثبات لزوم حفظ نظام اسلامی استناد شده که بعضی از آن ها فاقد استدلال و منطق لازم جهت اثبات حکم مذکور می باشد. نتیجه گیری در این پژوهش این احادیث شناسایی و مورد نقد واقع شده است و احادیث معتبر دیگری احصاء و مورد بررسی قرار گرفته و استدلال و ادله منطقی تری جهت تقویت احادیث مرتبط ارایه گردیده و این مطلب اثبات می شود که حفظ نظام اسلامی از اوجب واجبات بوده و تحقق آن می تواند ثمرات ارزشمندی از جمله مقبولیت و ثبات سیاسی برای حکومت اسلامی در عالم سیاست داشته باشد.

  کلیدواژگان: نظام اسلامی، حفظ، روایات، ادله، حکومت
 • رحیم عبدلی، طیب افشارنیا*، علیرضا رجب زاده صفحات 123-138
  تجارت الکترونیک در اصل مبادله‏ی مالی است که در بستر ابزارهای به هم پیوسته‏ی الکترونیکی صورت می‏گیرد. عقد و قرارداد از طریق اینترنت در اصل عقد بین دو شخص است که از لحاظ زمان حاضر و از لحاظ مکان غایب هستند. تجارت الکترونیکی، توافق بین دو شخص است که از طریق شبکه‏ای بین‏المللی (اینترنت) در مقابل ایجاب فروشنده، از طرف خریدار از راه دور قبول صادر می‏شود و این نیز از طریق وسایل سمعی و بصری صورت می‏گیرد. این کار پژوهشی، نظری و از نوع تولید محتوی می‏باشد و با مراجعه به منابع فقهی و حقوقی مطالب ارایه می‏شود. در هر یک از قراردادهای الکترونیکی یا سنتی، ممکن است میان متعاملین بر موضوعی از موارد آن قرارداد ایجاد اختلاف گردد، جهت حل اختلاف پدید آمده لازم است محکمه بر اساس قانونی به دادرسی پرداخته و به فصل مخاصمه بپردازد. از جمله مسایل مطرح در تجارت الکترونیک، اختتام قراردادهای الکترونیک است؛ چرا که در مقایسه با قراردادهای سنتی در حقوق کشور ما، در مراحل ابتدایی تکوین قرار دارد. بر اساس قوانین موضوعه قراردادها و تعهدات در بستر نظام حقوقی حاکم یا بر اساس توافق طرفین قرارداد بر یک قانون خواهدبود. در نظام حقوقی ایران وضع قانون حاکم بر معاملات را قانون محل وقوع عقود تعیین می‏کند، در صورتیکه متعاقدین غیر ایرانی باشند و در ایران عقد بیع را منعقد نمایند، می‏توانند در متن قرارداد ضمنا یا صریحا قانون دیگری را معین نمایند. در این تحقیق به کیفیت و چگونگی قوانین حاکم بر قراردادها الکترونیک و همچنین مرجع حل اختلاف در فقه امامیه و قانون موضوعه ایران پرداخته شده است.
  کلیدواژگان: قوانین حاکم، حقوق تجارت الکترونیکی، فقه امامی، قرارداد
 • پری خالدی*، حسین جلالی صفحات 139-156
  منظور از شروط ناعادلانه شروطی هستند که یکی از متعاقدین با سوء استفاده از وضعیت اقتصادی، اجتماعی یا تخصص خویش به طرف دیگر تحمیل می‏کند. با توجه به حکومت اصل آزادی اراده قانون گذار در راستای حل مشکلات ناشی از پذیرش مطلق این اصل، در قوانین خاص و به معاذیر مختلف ورود پیدا کرده است. محاکم نیز با تاسی از قاعده‏ی انصاف به برخورد با این دسته از شروط ناعادلانه پرداخته و مواضعی چون بطلان تمام یا بخشی از قرارداد یا تعدیل آن را برگزیده‏اند. هدف این پژوهش بررسی مصادیق این شروط و راه کار نظام حقوقی ایران و انگلستان در مقابله با این شروط است.از جمله مصادیق شروط غیر منصفانه شرط عدم مسیولیت، شرط وجه التزام و قراردادهای الحاقی و استاندارداست. مهم ترین منابع قانونی شروط ناعادلانه در حقوق ایران علاوه بر قانون عام (قانون مدنی) قوانین خاصی چون قانون دریایی، قانون کار، قانون تجارت الکترونیکی و قانون حمایت از مصرف کنندگکان خودروست. در انگلستان کنترل قانونی شروط قراردادی ناعادلانه توسط مقنن و واگذاری ارزیابی این شروط به محاکم دو روش نظارتی به شمار می‏آید که در حقوق ایران این روش‏ها به جز در قوانین خاص و به صورت استثنایی مورد پذیرش قرار نگرفته است.
  کلیدواژگان: شروط ناعادلانه، نظام حقوقی ایران، نظام حقوقی انگلستان
 • عباسعلی قریانیان، علی مزیدی*، سید مهدی منصوری صفحات 157-174

  یکی از جلوه ‏های مهم پاسداشت حق‏های فردی، حق بر دادرسی عادلانه است. رعایت قواعد صلاحت به عنوان یکی از قواعد آمره از جمله اصول دادرسی عادلانه شناخته می‏شود که نقض آن به طور استثنایی در قانون آیین دادرسی کیفری ایران و فرانسه در قالب نقض از صلاحیت ذاتی و محلی مورد شناسایی قرار گرفته است. پرسش اصلی در این نوشتار این است که مبنای نقض از صلاحیت چیست؟ در این نوشتار با روشی توصیفی - تحلیلی به بررسی موارد نقض از صلاحیت در قانون آیین دادرسی کیفری ایران و فرانسه پرداخته و از این رهگذر بدین نتیجه نایل آمده ‏ایم که دو بینان مهم حقوق فردی و امنیت عمومی را می‏توان به عنوان بنیادهای نقض از صلاحیت نام برد. گاهی حکومت برای حفظ حقوق متهم در راستای دادرسی عادلانه قواعد صلاحیت را کنار می‏گذارد، گاهی نیز حکومت برای نظم و امنیت عمومی از قواعد صلاحیت عبور می‏کند. مورد اخیر یکی از مواردی است که به دلیل مشخص نبودن گستره آن می‏تواند موجبات نقض حقوق متهمین را فراهم آورد.

  کلیدواژگان: مبانی، صلاحیت، قانون آئین دادرسی کیفری، فرانسه، عدول از صلاحیت
|
 • Ahmad Sarmi, Morteza Chitsazian *, Ali Bahrami Nejad Pages 1-26
  It is a fact that spiritual damages and losses have effects on family leading to its rights to be abused and wasted culminating in the collapse of its foundation; something that are seen frequently in the emerging white marriages in our society, as these marriages don’t follow the principles of the legal and religious ones. These damages and losses include the couple going under the compulsion of covering up; men and wife enduring the resulting heavy mental and psychological burden, depression, along with frequent lying to cover up the fact; all just to satisfy mere lust and sexual desires, committing crime and guilt as the result, being deprived of legal and common protections, deflowered girls, loss in value of virginity, failure in their next marriages, short-term relationships, admitting to be permanently and absolutely single, promotion of childlessness or giving birth to illegitimate children, lack of satisfaction in sexual relationships due to poor quality relationships, increased number of abortions, decreased number of childbirths, decreased population, increased number of foundlings, increased number of unattended children, and children with no identification, creating the need to establish centers for the protection of unattended children and foundlings, overpassing the obscenity of illegitimate relationships, increased domestic violence against women, the couple's infidelity toward each other, increased corruption in society, insecure families, decreased physical and sexual health of society members, increased sexual diseases, drifting away from legal marriages, rise in legal age of marriage among the youth, rise in divorce statistics, increased number of runaway girls, general commitments violations, disclosure of man´s and wife´s secrets, accusations regarding infidelity, men´s abuse of polygyny by violating the legal principles and justice, ...
  Keywords: Spiritual Damages, Losses, Emerging White Marriages, Non-financial Rights, Solutions
 • Alireza Mohammadbeyki *, Habib Asady, Navid Alhoei Pages 27-54

  By examining the laws related to children and adolescents, it can be seen that regarding the age of criminal responsibility of children and adolescents as well as the procedure for the crimes of this category of people, the criminal laws of Iran have undergone changes and many regulations have been approved in this field. In Iran, according to Article 147 Approved in 1392 and the note of Article 1210 BC. The age of criminal responsibility is 9 full lunar years for girls and 15 full lunar years for boys. In the analysis of the old and new laws, we will see that unlike the old laws, the new law includes 3 types of age for children and adolescents: 1- Age of no criminal responsibility (minors): people under this age have no responsibility and in case of committing a crime They have no criminal liability. (Article 146 Q.M.A. approved 1392) The reduced age of criminal responsibility is that children between 9 and 15 years old are not punished but are subject to protective and educational measures and are divided into two categories. Children 9 to 12 years old (non-juvenile minors) Children 12 to 15 years old (juvenile minors) are the criminal age of majority, based on which if people under this age commit a crime, according to the laws and regulations related to juvenile proceedings Their crimes are dealt with, as the legal age of majority in Iran is 18 years. People who commit a crime between the ages of 15 and 18 are kept in a correctional center. In the Islamic Penal Code approved in 2012, there is no criminal responsibility for minors, and for people who have recently reached the age of puberty, the criminal responsibility is equal to Adult people have been accepted. The present study

  Keywords: delinquent children, Maturity, development, Criminal Responsibility
 • SEYEDE TAHERE SEYED NASEREDINY *, EBRAHIM YAGHOUTI, Zahra Fehreste Pages 55-69
  The right of custody and custody of a child is one of the rights and duties of parents, which the law has made subject to its own provisions for boys and girls up to the age of 7 and 9, and has recognized this right for the mother; And has since recognized this right for the father. Among these, the effect of the agreement on the right of custody is one of the issues that are considered as a violation of the rule of law or an exception to the rule of law. The purpose of this study is to examine consensual custody and determine its scope. Behind this approach, some judicial theories have been criticized, and the effect of the agreement is where the law does not specify the minimum status. Therefore, the approach of this study follows the effect of agreement on custody after the ages mentioned. Findings of this study include the effect of consent on custody after the age of 7 and 9 years, and regarding artificial insemination, if it is laboratory and the identity of the sperm owner is not known, it is possible to agree on custody, otherwise only for the natural mother of the child. It is and is natural for the father when his identity is clear.
  Keywords: Custody, Consensual divorce, artificial insemination, baby, alien sperm
 • Ramin Naimi, Mahmoud Malmir *, Masoud Heidary Pages 71-98
  What has been studied in this article is the principles and criteria governing criminality in the light of the Iranian criminal justice system. In order to pass a criminal law, from the formal point of view, the parliament or the legislature must establish a rule, otherwise we will see a departure from the principle of jurisdiction. But from the point of view of quality, or in other words, from the essential point of view, the law must have certain characteristics in order to be characterized by this attribute. In this article, after explaining the quality of criminal law or criminalization, the authors have referred to the explanation of the necessary principles from the perspective of thinkers. After passing these filters, the criminal law can meet the minimum standards. But from the point of view of legal principles such as the principle of minimumness, the principle of legality of crimes and punishments and even the principle of innocence, the law must have minimums. In this article, the authors have explained these cases in a descriptive-analytical manner. As a result, it can be said that except for the above-mentioned cases, if a law is enacted, it only has a formal description of the law and from the substantive point of view, it cannot be called a law.
  Keywords: criminology, principles, musts, Iran
 • Ali Rashidi *, Mohammad Jafari Harandi Pages 99-121
  Objective

  One of the important issues in Islamic jurisprudence as well as in political issues is the discussion of "preserving the Islamic system". The importance of this issue is that many political behaviors and decisions are based on it. Numerous reasons have been presented regarding the necessity of maintaining order, the most important of which are numerous narrations that have been narrated from the infallibles (peace be upon them) and have also been cited by jurists. In this article, we will review and review these citations and answer the question whether the citations to the hadiths about the need to preserve the Islamic system have been made correctly?

  Methodology

  The present study uses a descriptive-analytical research method to critique the narrations in terms of citation and reasoning.

  Findings

  Regarding the necessity of preserving the Islamic system, several hadiths have been cited to prove the necessity of preserving the Islamic system, some of which lack the necessary argument and logic to prove the said ruling.

  Conclusion

  In this study, these hadiths have been identified and criticized, and other authentic hadiths have been counted and examined, and more logical arguments and arguments have been presented to strengthen the related hadiths, and this proves that maintaining the Islamic system is obligatory. And its realization can have valuable fruits such as acceptance and political stability for the Islamic government in the world of politics.

  Keywords: Islamic system, preservation, narrations, evidences, Government
 • Rahim Abdoli, Tayeb Afsharnia *, Alireza Rajabzadeh Pages 123-138
  E-commerce is essentially a financial exchange that takes place in the context of interconnected electronic devices. A contract through the Internet is basically a contract between two people who are present in terms of time and absent in terms of place. E-commerce is an agreement between two people that is accepted by the buyer remotely through an international network (Internet) against the request of the seller, and this is also done through audio and visual devices. This work is research, theoretical and of the type of content production, and the content is presented by referring to jurisprudential and legal sources. In any of the electronic or traditional contracts, there may be a dispute between the parties on an issue of that contract, in order to resolve the dispute, it is necessary for the court to conduct legal proceedings and deal with the dispute. Among the issues raised in electronic commerce is the conclusion of electronic contracts; Because compared to traditional contracts in the law of our country, it is in the initial stages of development. Based on the laws of the subject of contracts and obligations in the context of the prevailing legal system or based on the agreement of the parties, the contract will be based on a law. In Iran's legal system, the law governing transactions is determined by the law of the place where the contract is made. If the contracting parties are non-Iranian and enter into a sales contract in Iran, they can specify another law implicitly or explicitly in the text of the contract. In this research, the quality and manner of laws governing electronic contracts as well as the dispute resolution authority in Imamiyyah jurisprudence and Iran's subject law have been discussed.
  Keywords: Governing laws, e-commerce law, Imami jurisprudence, Contract
 • Pari Khaledi *, Hosein Jalali Pages 139-156
  Unfair terms are imposed by one of the parties on the other party by abusing his/her socio-economic status or expertise. Given the governance of the principle of freedom of will, to solve the problems arising from the absolute acceptance of this principle, the legislator has intervened in special lawa under various excuses. By abiding the rule of fairness and justice, the courts have dealt with this category of unfair terms and have decided to invalidated all or parts of the contract or modify it. This study aimed to investigate some examples of unfair terms and the strategies applied by legal systems of Iran and England in dealing with such terms. Of the examples of unfair terms, we can refer to limitation of liability clause, penal clause, as well as additional and standard contracts. The most important legal sources of unfair terms in Iranian law, in addition to the common law (civil law), include special laws such as maritime law, labor law, e-commerce law, and protection law for motor vehicle consumers. The legal control of unjust contract terms by the legislator and assigning the evaluation of these terms to the courts are considered as two monitoring methods in England, whaich are not accepted in Iranian law except in special laws and under exceptional conditions.
  Keywords: Unfair Terms, Iranian legal system, English Legal System
 • Abbas Ali Ghorbaniyan, Ali Mazidi *, Seeyad Mehdi Mansouri Pages 157-174

  One of the important manifestations of protecting individual rights is the right to a fair trial. Complying with the rules of competence is known as one of the mandatory rules among the principles of fair proceedings, the violation of which has been exceptionally recognized in the criminal procedure law of Iran and France in the form of deviation from inherent and local jurisdiction. The main question in this article is what is the basis of disqualification? In this article, with a descriptive-analytical method, we have investigated cases of deviation from jurisdiction in the criminal procedure law of Iran and France, and we have come to the conclusion that the two important viewpoints of individual rights and public security can be used as the foundations of deviation. He mentioned the qualification. Sometimes the government ignores the rules of jurisdiction in order to protect the rights of the accused in order to have a fair trial, and sometimes the government overrides the rules of jurisdiction for order and public security. The latter case is one of the cases that, due to its unclear scope, can cause the violation of the rights of the defendants.

  Keywords: basics, jurisdiction, Criminal Procedure Law, France, Violation of Jurisdiction