فهرست مطالب

اطلاعات جغرافیایی (سپهر) - پیاپی 39 (پاییز 1380)

نشریه اطلاعات جغرافیایی (سپهر)
پیاپی 39 (پاییز 1380)

 • 64 صفحه، بهای روی جلد: 4,000ريال
 • تاریخ انتشار: 1380/07/15
 • تعداد عناوین: 12
|
 • صفحه 2
 • ترجمه: رسول قربانی صفحه 6

  روساریو (Rosario) در آرژانتین به لحاظ کیفیت مسکن و دسترسی به زیرساخت های اجتماعی فیزیکی از طبقات متفاوتی برخوردار است. جهت ارزیابی نیاز بخش هایی که اخیرا تمرکززدایی شده اند، استفاده از ابزارهای جدید مدیریتی به منظور تحلیل امکانات و محدودیت ها ضروری است. کاربردGIS  می تواند به این ارزیابی کمک نماید. آن می تواند در خدمت مسکن عمومی برای آشکارنمودن مناطق مسئله دار و بهبود تخصیص منابع مورد استفاده قرار گرفته و به طور موثری به کارآمدی نیازهای مسکن کمک نماید و نابرابری های فضایی مربوط به زیرساخت های اجتماعی را برای اغلب گروه های محروم مشخص سازد. همچنین تقاضای آشکار را برآورد و یا تقاضای استخراجی از شاخص ها مقایسه نماید. مطابق ارزیابی، شهر روساریو دارای تفاوت های کلی در بخش های داخلی خود است. کاربرد ترکیبی تقاضای استخراجی با تقاضای آشکارسازی موارد نیاز مسکن ثابت می کند. خاصه را در جایی استخراجی از طریق شاخص ها، سطوح پایینی از تقاض را نشان داده یا به طورکلی از آن غافل می ماند. رشد تقاضای ابزارهای GIS و دسترسی به داده های آماری در فرم دیجیتال، ارزیابی نیاز به مسکن و تاثیراتش برروی نابرابری های فضایی را بهبود بخشیده و به هم مرتبط خواهد ساخت.

 • ترجمه: خسرو خواجه صفحه 13

  از آنجایی که پیشرقت تحولات علوم ژیوماتیک به سرعت ادامه می یابد و ارایه تحصیلات عالی متناسب با این گروه در محیط دانشگاهی از انسجام و هماهنگی لازم برخوردار نمی باشد. لذا مربیان و استادان ناگزیرند در جستجوی راه های جدیدی برای ارایه دروس دانشگاهی باشند. اینترنت امکان بالقوه فراوانی را برای تحصیل از راه دور فراهم می آورد. دانشگاه (Old Dominion) که در ایالت ویرجینیای آمریکا واقع شده است، یکی از معدود دانشگاه هایی است که فن آوری های تحصیل از راه دور را به عنوان روش اصلی ارایه دروس پذیرفته است. گونه های جدید ارایه دروس دانشگاهی که از فن آوری اینترنت بهره می گیرند، به سرعت بر روی شبکه آورده می شوند. (این مقاله ضمن بیان تجربه داتشگاه (old Dominion) از روش جدید در تحصیلات، مشکلات و معضلاتی را که در حین پیاده سازی با آنها مواجه شده، شناسایی می کند.) تحصیل از راه دور فرآیندی است که در آن استاد و مربی از نظر موقعیت مکانی و زمانی از دانشجویان جدا می باشد، یا اینکه دانشجویانی از سایر دانشجویان جدا می شوند. پیاده سازی فن آوری رایانه ای و الکترونیک، بر شیوه های جاری این تاثیر را گذاشته است که استاد و دانشجو بلافاصله و یا با تاخیر و هرگاه که نیاز باشد، امکان برقراری ارتباط محاوره ای را داشته باشند.

 • سید یحیی صفوی صفحه 17

  فرماندهان، روسای ستادها و نیروهای تحت امر از رده های بالا تا پایین ترین یگان های مسلح باید بدانند که چگونه وضعیت زمین شناسی و خاک منطقه عملیات رزمی و پشتیبانی را تحت تاثیر قرار می دهند. در اینجا به اختصار جهت معرفی به فرماندهان و کارشناسان نظامی مباحثی در ارتباط خصوصیات پوسته زمین ارایه می شود و سپس پیامدهای مهم نظامی را با بیانی روشن تر معرفی می نماید.

 • ترجمه: حمید مالمیریان صفحه 21

  در واقع کاربرد سنجش از دور به طور عملی هنگامی که شخص عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی را در بازار جهانی مطالعه و بررسی می کند، بسیار متغیر می باشد. مشکلات جهانی جمعیت، کیفیت محیط زیست، انرژی، اقلیم و آب و هوا خصوصا مسایل فیزیکی، بیولوژیکی و تکنولوژیکی که کشاورزی مدرن با آن مواجه می باشد. بسیار گسترده بوده و این عوامل خود نیز به وسیله ارزش های انسانی و سنت ها و سیستم های اقتصادی و سیاسی و اجتماعی تحت تاثیر قرار می گیرند. در اینجا ما تلاشی جهت بررسی یک تصویر بزرگ، از طریق سنجش و دور جهت کاربردهای کشاورزی نمی کنیم، در عوض، کاربری مستقیم تفسیر عکس هوایی در سه ناحیه انتخاب شده را در نظر می گیریم. طبقه بندی نوع محصول، بررسی شرایط محصول و تخمین میزان محصول.

 • جهان در حرکت (1) / قسمت اول
  ترجمه: زلیخا باقری صفحه 25

  نقش منجمان در زندگی: تصویر روبرو که انسان را در حال کاوش نشان می دهد، در سال 1947 به وسیله «روفینو تامایو» کشیده شده است. در این اثر تلاش انسان عصر جدید برای شناخت جهان بیان گردیده است. اقمار و دنباله دارهایی نیز در آسمان آب لاجوردی تصویر دیده می شود. اشکال هندسی در زمینه تصویر بیان کننده تصاویر اختری و سیاره ای است. برج قرمز رادیویی که علایمی را به بیرون می فرستد نیز نشان دهنده وجود تمدن در سیارات دیگر می باشد.

 • فرشته توکلی صفحه 35

  بررسی های ژیومورفولوژی مناطق از اهم موضوعاتی است که در مطالعات عمرانی باید صورت پذیرد. ضرورت انجام این مطالعات و سایر تحقیقات مربوطه در مناطقی بیشتر احساس می شود که تا به حال به دوراز اقامت و عبور مرور جمعیت انبوه انسان ها مانده است. بدیهی است که با استقرار مراکز مسکونی، تجاری و خصوصا مراکز صنعتی و کشاورزی ناپایداری های طبیعی که قبلا مورد توجه نبوده از اهیت خاصی برخوردار می گردد. برطبق اصول طبیعی لازم است که ابتدا ساختار زمین شناسی و به ویژه تحول ژیومورفولوژیکی منطقه مورد مطالعه قرار بگیرد. در این مقاله، مطالعه ای بر روی دیاچه فیروزه ای واقع در استان لرستان صورت می گیرد و سعی شده که مراحل تکمیل شکل یابی آن شناسایی و براساس این آگاهی برنامه ریزی های عمرانی، کشاورزی، تجاری و صنعتی اجرا گردد چنانچه در مقاله پی گیری خواهد شد، دریاچه زیبای گهر واقع در استان لرستان در زیرپای میلیون ها مسافر، توریست و کاوشگر قرار خواهد گرفت.

 • ترجمه: عباسعلی صالح آبادی صفحه 39

  در حالی که همه می بینند و می دانند که زمین شکلی نامنظم و پیچیده ای دارد و حقیقتی مسلم و بی چون و چرا می باشد، اما مشکلات بسیاری بر سر راه مدوله نمودن این سطح نامنظم و نیز انجام هر نوع محاسبات بر روی آن وجود دارد. برای کاربردهای عملی ما به شکلی منظم و یکنواخت که بسیار نزدیک به سطح توپوگرافی زمین باشد. نیاز داریم. بیاد داشته باشید که حتی توپوگرافی کوه های هیمالیا که دارای 8 کیلومتر ارتفاع می باشند به صورت لایه ای نازک در مقایسه با شعاع 6400 کیلومتری زمین جلوه می کند به عبارتی اگز در توپوگرافی جهانی نشان داده شود، دارای شعاع 2 متری است یعنی از نظر توپوگرافی، ارتفاع آن بیش از 2/21 میلی متر نمی تواند باشد.

 • سید رامین غفاری صفحه 44

  فضا و ساماندهی فضایی از جمله مباحثی است که حدودا از دهه 1950 وارد ادبیات جغرافیایی جهان گردیده است. - عدم تعادل در توسعه شهر و روستا و بهره مندی از مزایای آن. - جامع نگری به ابعد مختلف طبیعی، اقتصادی- اجتماعی و کالبدی در حل مسایل و معضلات جوامع انسانی. - عدم پاسخگویی ساختار و سازمان فضایی قلمروهای جغرافیایی خاص به ویژه در مناطق روستایی کشورهای جهان سوم و عقب مانده به معضلات و نیازهای معاصر. - حصول مقیاس های معقول در سرمایه گذاری و برنامه ریزی های اقتصادی- اجتماعی. - توزیع متعادل جمعیت، خدمات و فعالیت با توجه به استعدادهای بالفعل و بالقوه در سطوح فضایی همگن. و...را شاید بتوان از جمله مهم ترین دلایل گرایش برنامه ریزان و جغرافیدانان به مطالعاتی با ابعاد فضایی دانست. بی تردید با گذشت زمان و ظهور ناکامی های روزافزون تفکرات قطب گرایی و برنامه ریزی متمرکز در دستیابی به توسعه ای موزون و متعادل، ضرورت جامع نگری فضایی بالاخص برای مناطق روستایی کشورهای در حال رشدی مانند ایران را بیش از گذشته آشکار می سازد. در این راستا ساماندهی نظامی فضایی سکونتگاه های روستایی از جمله پروژه هایی محسوب می شد که در صورت اهتمام جدی به آن و با توجه به یکپارچه نگری خاص آن به فضای روستایی و برخورداری از دیدی پهنه ای قادر خواهد بود تا راهگشای بسیاری از مسایل و معضلات مناطق روستایی کشورمان باشد. در این مقاله سعی شده ضمن کنکاشی در مفاهیم فضا، فضای روستایی، سازمان و ساختار فضایی به بیان پیشینه و اهدافی از طرح ساماندهی فضایی سکونتگاه های روستایی در ایران و نتایج آن پرداخته شود.

 • پرویز راد صفحه 49

  در نگرش سیستمی و همه جانبه نگر دو مقوله روستا و شهر نه تنها نباید جدا از یکدیگر بررسی و تحلیل شوند، بلکه توسعه هر یک در گرو توسعه دیگری است. تا زمانی که نظام مدیریت روستایی همسنگ با نظام مدیریت شهری تدوین نگردد و تا وقتی زمینه های اجتماعی، اقتصادی و کالبدی لازم در سطح سکونتگاه روستایی توسط مدیریت روستایی منسجم به وجود نیامده باشد، خوش بینانه خواهد بود، اگر تصور کنیم با تبدیل روستا به شهر مشکلات جامع روستایی رفع خواهد گردید. مقاله حاضر درصدد طرح مقدماتی اثرات ناشی از تبدیل روستا به شهر از سرشماری (1375-1365) از نظام سکونتگاهی ایران به منظور معرفی شرایط و معیارهای بهینه جهت موفقیت نسبی این سیاست در سطح ملی است.

 • ترجمه: محمد فهیمی صفحه 57

  کاربردهای عملی سیستم های فتوگرامتری رقومی روز به روز بیشتر می شود. ویژگی مهم فتوگرامتری رقومی (DP)، قابلیت آن برای ترکیب فتوگرامتری با سایر فناوری ها از قبیل علوم رایانه ای، طراحی گرافیک رایانه ای، شناسایی طرح، پردازش تصویر، مهندسی اطلاعات جغرافیایی و موارد بسیار دیگر موجود در رایانه های کاری معمولی است.

 • ترجمه: شهرام بهرامی صفحه 61

  ما به ندرت در مورد چگونگی دقت اندازه گیریهایی که انجام می دهیم فکر می کنیم. مقاله حاضر بعضی از مزایای تفکر در مورد خطاها و بسیاری از روش هایی که در آن خطاها، اندازه گیری های ما را در جغرافیای طبیعی تحت تاثیر قرار می دهند، را تشریح دقیق عدم قطعیت ها روشن شوند. اساسا جغرافیای طبیعی، هنوز یک علم مبنی بر مطالعات میدانی است. و ما برای انجام کارهای جغرافیای طبیعی نیاز داریم که اندازه اشکال طبیعی و فرآیندهای محیطی را برداشت کنیم. به عنوان مثال در برنامه درسی سطح AEB-A سال 2010، انتظار می رود که داوطلبین، تحقیقات میدانی را برعهده گیرند، که در آن لازم است داده های میدانی اولیه، به دقت جمع آوری، ثبت و تفسیر شوند. بهترین مثال، محاسبه دبی رودخانه است که نیازمند اندازه گیری دو پارامتر شکل مجرای رودخانه و سرعت جریان است.

|
 • Rasul Ghorbani Page 6

  Rosario in Argentina has different classes in terms of housing quality and access to physical and social infrastructure. To evaluate the needs of recently decentralized departments, utilization of new management tools is needed to analyze facilities and constraints. The GIS application can contribute to this assessment. It can serve public housing by revealing problematic areas and improving resource allocation, and so contributing effectively to the efficiency of housing efforts and determination of spatial inequalities associated with social infrastructure that afflict most deprived groups. It can also help estimate the apparent demand and compare it with the demand extracted from indicators. According to the assessment, the city of Rosario contains basic disparities within its internal parts. The combined application of extractive and apparent demand for housing shows that in some cases the indices suggest less than real demands, or ignore them altogether. The growth of demand for GIS tools and access to statistical data in digital form will improve and unite the assessments of the need for housing and its impacts on spatial inequalities.
   

 • Khosrow Khajeh Page 13

  Since the developments of geomatic sciences proceed rapidly and provision of higher education related to this discipline in academic environments does not enjoy the necessary coherence and coordination, instructors and professors have to search for new ways of providing academic courses. The Internet provides great potential for distance education. The Old Dominion University, located in Virginia, USA, is one of the few universities that have adopted distance education technologies as the main method of presenting courses. New types of university courses’ presentation that use the Internet technology are quickly brought on the network. (This article, while expressing the Old Dominion’s experience of adopting the new method in education, identifies the problems encountered during implementation of this experiment.) Distance education is a process in which the instructor is separated from students in terms of location and time, or students are separated from one another. The implementation of computer and electronic technology has influenced current practices in such a way that the professor and student can interact and communicate either immediately or with a delay whenever necessary.

 • Seyyed Yahya Safavi Page 17

  Commanders, chiefs of units and, in general, forces from upper positions to the lowest armed units need to know how the geological and soil status of an area affect combat and support operations. Here we briefly provide commanders and military experts with discussions relating to the characteristics of the earth's crust, and then specify the major military implications more clearly.

 • Hamid Malmirian Page 21

  The application of remote sensing can be highly variable when it examines the supply and demand of agricultural products on the world market. The global problems of population, environment’s quality, energy, climate and especially the physical, biological and technological problems that modern agriculture faces are very widespread and are in turn affected by human values and traditions as well as economic, political and social systems. Here we do not attempt to study a large picture produced by remote sensing for agricultural applications; instead, we consider the direct application of aerial photo interpretation in three selected areas: classification of product type, assessment of product condition and estimate of product quantities.

 • Zoleikha Bagheri* Page 25

  The role of astronomers in life: the picture on this page showing human beings at exploration was painted in 1947 by Rufino Tamayo. In this work, the effort of modern human for recognition of the universe is described. Certain moons and comets can be witnessed in the sky. Geometric shapes in the background represent celestial and planetary images. The red radio tower which sends out signals indicates the existence of civilization on other planets.

 • Fereshteh Tavakkoli Page 35

  Geomorphologic studies of areas are among the important issues that need to be addressed in construction studies. The necessity of conducting these studies and other relevant research is more acutely felt for areas that have still remained free from the settlement and passage of great human populations. Obviously, with the establishment of residential, commercial and especially industrial and agricultural centers, natural instabilities that were not taken into consideration in the past gain special importance. According to natural principles, it is necessary to first study the geological structure and in particular the geomorphological evolution of the region. In this paper, a study was conducted on the blue lake located in Lorestan province and attempts have been made to identify the stages of its formation and, based on this knowledge, to implement constructional, agricultural, commercial and industrial plans. As discussed in the article, Gohar Lake, located in Lorestan province, will be under the feet of millions of travelers, tourists and explorers.

 • Abbas Ali Saleh Abadi Page 39

  While everyone can witness and perceive that surface of the earth has an irregular and complicated shape, and it's a clear and definite fact, there are nevertheless many problems in modulating this irregular surface, as well as doing any kind of calculations in connection with it. For our practical applications, we need a regular and uniform shape that would be very close to the topographic surface of the earth. Remember that even the topography of the Himalayas Mountains, which are 8 kilometers high, appears as a thin layer in comparison to the 6400-kilometer radius of the earth; in other words, if it is shown in the global topography, it will have a radius of 2 meters, which means that its height cannot exceed 21.2 mm.

 • Seyyed Ramin Ghaffari Page 44

  Space and spatial organization are among the topics that have entered the world's geographic literature since the 1950s. - Imbalance in urban and rural development and in distribution of their benefits; - A comprehensive view of various natural, economic, social and physical aspects in dealing with the problems of human societies; - Lack of ability of spatial structure and organization of geographic areas, especially in rural areas of the Third World and backward countries, to respond satisfactorily to contemporary issues and needs; - Acquiring reasonable scales in investment and economic-social planning; - Balanced distribution of population, services and activities with regard to actual and dormant potentials at homogeneous spatial levels; And ... can be considered as among the most important reasons for planners and geographers to show significant inclination toward studies with spatial dimensions. Without any doubt, with the passage of time and emergence of the daily increasing disappointments of polarization and central planning in achieving balanced development, the necessity of spatial integration, especially for rural areas of developing countries such as Iran, is ever more felt. In this regard, the organization of spatial system of rural settlements was considered as one of the projects which, considering its especially comprehensive view of rural environment and zone-based attitude, if seriously addressed, would be able to pave the way for solving many issues in our country's rural areas. In this article, while exploring the concepts of space, rural space, spatial organization and structure, the background and objectives of spatial organization of rural settlements in Iran and its results have been discussed.

 • Parviz Rad Page 49

  In a systematic and comprehensive approach, the two categories of village and city should not only be analyzed as a whole (integrally), but the development of either one depends on the development of the other. As long as rural management system is not aligned with urban management system, and until the necessary social, economic and physical preconditions are not prepared by coherent rural management at the rural settlement level, it will be only too optimistic if we suppose that by converting village into city the broad rural problems will be solved. The present paper seeks to provide with a basic introduction of the effects of the transformation of village into a based on the 1986-1996 census of the Iranian settlement system in order to introduce optimum conditions and criteria for a relative success of this policy at the national level.
   

 • Mohammad Fahimi Page 57

  Practical applications of digital photogrammetric systems are increasing day by day. An important feature of digital photogrammetry (DP) is its capability to combine photogrammetry with other technologies such as computer science, computer graphic design, implementation of design identification, image processing, geographic information engineering and many other possibilities found in ordinary computers.

 • Translator: Shahram Bahrami Page 61

  We rarely think about the accuracy of the measurements we carry out. The present paper explains some of the benefits of thinking about errors as well as the many ways by which errors affect our measurements in natural geography in order to remove related uncertainties. Basically, natural geography is still a science dependent on field studies, and for natural geographic examinations we need to measure the size of natural shapes and environmental processes. For example, in the 2010 AEB-A Curriculum, volunteers are expected to conduct field research in which it is necessary to collect, record and interpret raw field data accurately. The best example is calculation of river flow rate, which requires the measurement of the two parameters of river’s shape of passageway and velocity of the flow.