فهرست مطالب

نامه مکانیک شریف - پیاپی 26 (زمستان 1384)

نامه مکانیک شریف
پیاپی 26 (زمستان 1384)

 • بهای روی جلد: 8,000ريال
 • تاریخ انتشار: 1384/10/01
 • تعداد عناوین: 32
|
 • جواد اکبری صفحه 4
 • زینب شاهی ترجمه: زینب شاهی صفحه 5
  آینده سلاح های جنگی، سلاح های جنگی جدید معرفی می کند که مرگبارتر، سبکتر و پیشرفته تر هستند و به هنگام پوکه پراکنی، حرکت رو به عقب - موسوم به لگد - در آن ایجاد نمی شود.
 • محمدحسین پرتو لاله ترجمه: محمدحسین پرتو لاله صفحه 6
  محققان توانسته اند با استفاده از نوعی پوشش چسبنده ی عایق حرارتی مقاومت پره های توربین را در مقابل گرما افزایش داده و ضریب اطمینان و دوام آنها را بهبود بخشند.
 • بهاره قطبی ترجمه: بهاره قطبی صفحه 7
  هواپیماهای کنترل از راه دور کوچکی هستند که با تغییر شکل در طول پرواز، پایداری و سرعتشان تغییر می کند. این هواپیماها می توانند از گذرگاه های باریک عبور کرده و در محوطه های کوچک فرود بیایند: بنابر این طرحی ایده آل برای هواپیماهای جاسوسی محسوب می شود.
 • صفحه 8
  ابزار تفنگ مانندی معرفی می کند که با اعمال فشار نه چندان بزرگی بر ماشه ی آن می توان نیروی بزرگی از خروجی آن دریافت کرد و با نصب بر انتهای یک بازوی مکانیکی، قادر است قدرتی مهارناپذیر را در اختیار انسان معمولی قرار دهد.
 • هنگامه شمس ترجمه: هنگامه شمس صفحه 9
  فولاد جدیدی است که به سبکی آلومینیوم و محکمی فولادهای رایج است. همچنین مقاومت زیادی در برابر خوردگی، گرما و ضربه از خود نشان میدهد.
 • محمدحسین پرتو لاله ترجمه: محمدحسین پرتو لاله صفحه 10
  روش جالبی برای تصفیه ی آب آلوده به هیدروکربن ها، در برابر پروژه های عظیم گازی است که به وسیله ی مایکروپلیمرهای متخلخل انجام می شود.
 • بهاره قطبی ترجمه: بهاره قطبی صفحه 11
  حداقل 10 برابر باتری های هسته ای کنونی کارآیی دارند و این قابلیت را دارند که به 200 برابر کارآیی باتری های فعلی برسند.
 • صفحه 12
  راه حل مطمئنی در اطفای حریق که در عین سازگاری با محیط زیست از خواص آب به عنوان یک عنصر محیطی بهره می گیرد.
 • امید قاسم علی زاده ترجمه: امید قاسم علی زاده صفحه 13
  در اتومبیل های هیبریدی و غیر هیبریدی مورد استفاده قرار می گیرد و با تغییر ضریب دنده به صورت پیوسته، به موتور اجازه ی کارکرد با بهترین سرعت را می دهد.
 • ابوالفضل محمدی جو صفحه 14
 • مهدی بهزاد، آریا الستی، مهندس علیرضا ابراهیمی صفحه 19
  در این مطالعه، تعدادی الکتروموتور DC با خرابی های مختلف از پیش تعیین شده، آماده و تحت آزمون های مختلف قرار گرفته اند. این آزمون ها شامل تست دینامومتر، اندازه گیری دور و جریان در دو حالت بدون بار و تحت بار هر موتور می باشد. نتایج به دست آمده نشان می دهد که هر عیب، مشخصات منحصر به فردی را از جهت میزان جریان عبور، دور و طیف فرکانسی و ارتعاشی را داراست که به کمک این مشخصه ها می توان ایرادهای مختلف موتورهای فوق را در حد کنترل کیفیت کارخانه تشخیص داده و از ارسال نمونه های معیوب ممانعت نمود.
 • حمیدرضا حسین، مصطفی نجفی یزدی ترجمه: حمیدرضا حسین، مصطفی نجفی یزدی صفحه 24
  (مقاله اختصاصی شرکت زیمنس) توربین های گازی یکی زا تمیزترین وسایل تولید قدرت هستند ولی در عین ال بدلیل ایجاد احتراق در دماهای بالا اسکیدهای نیتروژن موسوم به NOX در حین فرایند احتراق تولید می شوند که جزو خطرناکترین و مضرترین آلاینده های محیط زیست می باشند. در راستای کاهش میزان انتشار این آلاینده ها در توربین های گازی، شرکت زیمنس سیستمی اقتصادی و سازگار با محیط به نام DLE را در توربین های خود به کار گرفته است. که باعث کاهش 50 درصدی آلاینده های زیست محیطی شده است.
 • سید کمال الدین مصطفوی یزدی ترجمه: سید کمال الدین مصطفوی یزدی صفحه 30
  جوش برنجی یک روش اقتصادی برای ساخت اتصالات محکم و دائمی بین فلزات می باشد. عدم ذوب قطعات اصلی و نیاز بردهای کمتر در حین جوشکاری برنجی، این نوع جوشکار را از جوشکاری های معمولی متمایز می نماید. بدلیل استفاده از دمای کمتر حین جوشکاری، در خواص فیزیکی قطعات در محل جوش تغییر اندکی رخ می دهد که باعث حفظ ضریب اطمینان طرح در محل جوشکار می شود. از طرفی با توجه به مصرف انرژی کمتر نیز کاهش می یابد.
 • مهندس علیرضا شهیدی، مهندس عباس پاک صفحه 33
  چرخ دنده ها با این که معمولا از نظر پنهان هستند، اما مهمترین عنصر مکانیکی تمدن بشر و حتی با اهمیت تر از چرخ های می باشند. همه ساله میلیون ها چرخ دنده با قطری از حدود چند میلی متر تا بیش از 10 متر تولید می شوند. در میان چرخ دنده ها، چرخ دنده های مستقیم و مارپیچ پر کاربردترین نوع چرخ دنده ها هستند. ماشین ها و فرآیندهایی که برای ساخت این چرخ دنده ها استفاده می شوند از ابتکاری ترین ماشین ها و فرآیندها می باشند. در این مقاله، روش چرخ دنده تراشی با ابزار غلتکی مارپیچ توسط فرز افقی برای تولید چرخ دنده های ساده و مارپیچ ارائه می شود.
 • امیرحسین کاکایی، بیژن فرهانیه، وحید نوعی آقایی صفحه 36
  یکی از مهممترین آزمون های کولر خودرو، آزمون عملکرد می باشد که صحت عملکرد مجموعه ی اجزای به کار رفته در آن کنترل می کند. با توجه به تنوع آب و هوای ایران و مشکلات به وجود آمده در عملکرد کولرها در جنوب کشور، لازم است تا نحوه ی آزمون مورد بررسی قرار گیرد و عوامل مؤثر در نتیجه مشخص گردد. در این مقاله، آزمون مبنا معرفی شده و پس از آن نحوه ی تعیین عملکرد ارایه می گردد. سپس تاثیر عوامل محیطی از جمله دما و رطوبت، در نتیجه ی آزمون مورد بررسی قرار خواهد گرفت. برای این بررسی ها سیکل مبنای کولر خودروی مورد بحث نیز ارایه شده است.
 • مصطفی نجفی یزدی ترجمه: مصطفی نجفی یزدی صفحه 42
  در برخی مناطق به دلیل وجود پیچیدگی های زیاد که در حفاری لایه های زمین وجود دارد، مهندسان تصمیم گرفتند تا از نوعی موتور قابل کنترل با یک زاویه ی خمیدگی به منظور حفر چاه هایی استفاده کنند. که لازم است حتی الامکان عمود باشند. برای انجام چنین کاری از نوعی دستگاه حفاری عمودی به نام (Vertitrak (vt به همراه طرح جدیدی از مته Genesis PDC استفاده شده است که باعث صرفه جویی زیادی در زمان حفاری و افزایش ضریب نفوذ پذیری می شود. همچنین در این سیستم فرسایش لوله های جداری، گشتاور و نیروی پسا، بسیرا کمتر شده و عملیات سیمان کاری راحت تر صورت می گیرد.
 • علیرضا فراهانی صفحه 44
 • حسین اشتری نژاد صفحه 51
 • مارک پوتا پزوک ترجمه: علیرضا فراهانی صفحه 55
  یخ زدگی یکی از مهمترین و شکل برانگیزترین پدیده هایی است که مهندسین در طراحی هواپیماها با آن مواجه می شوند. تولید یخ بر روی بال ها و بدنه هواپیما موجب تغییر شکل سطوح و در نتیجه تغییر خصوصیات آیرودینامیکی می شود. از طرفی ایجاد یخ روی وسایل اندازه گیری نصب شده روی سطوح خارجی ممکن است باعث عدم کارکرد این وسایل شده و فجایعی را بر بار آورد. تست و گرفتن داده در پروازهای پر هزینه و خطرناک است ولی استفاده از تونل باد و روش های شبیه سازی ابزار نوینی است که در حین کم هزینه بودن نتایج نسبتا دقیقی را برای مهندسین فراهم می کند.
 • فرزاد خادم الحسینی، امیر تقوی پور، فرزاد کرمی صفحه 58
  تبدیل موتورهای بنزینی به موتورهای دیزلی با تراکم پایین: این مطلب در مورد طراحی از پیستون های با شارژ شیمیایی است که به موتور قابلیت کارکرد با سوخت های کسب را می دهد. سیستم هشدار ارتعاشی و کاهش تصادفات: این مطلب درباره سیستم هشدار به رانندگان در مورد نزدیک شدن خطر بر اساس ارتعاش قسمت هایی از فرمان، پدال گاز، صندلی و... می باشد. اندازه کیری دمای گاز درون سیلندر: این مطلب در مورد اجرای موفقیت آمیز طرح اندازه گیری دمای گاز درون سیلندر در هنگام کارکردن موتور خودرو می باشد.
 • مجید سهراب پور صفحه 60
  در این مقاله سع گردیده تا ضمن معرفی شناورهای با قابلیت تثبیت موقعیت دینامیکی (DP)، مبانی این سیستم ها و در نهایت کاربردهای عملی آنها در صنعت نفت و گاز فراساحل، معرفی شوند. با توجه به رویکرد صنایع نفت و گاز فراساحل به آب های پرعمق طی چند سال آینده اهمیت شناورهایی از این نوع بیشتر خواهد شد.
 • مهرک محمودی، مریم سعادتمند صفحه 66
  مبدل های حرارتی از تجهیزات حرارتی بسیار پرمصرف در صنایع مختلف می باشند. مبدل های صفحه ای یکی از انواع تجهیزات می باشند که حدود یک قرن است وارد صنایع شده اند. این مبدل ها دارای مزایایی هم چون ضریب انتقال حرارت بالاتر، بازده بیشتر، حجم و وزن کمتر، سهولت رسوب زدایی و تعمیرات، سهولت تغییر سطح انتقال حرارت، قیمت کمتر و کنترل راحت تر فرآیند نسبت به مبدل های پوسته - لوله ای، رایج می باشند. در این مقاله به مقایسه ی این مبدل ها با مبدل های پوسته - لوله ای پرداخته شده است.
 • علی کامیاب، پریسا حسینی تهرانی، جواد مرزبان راد صفحه 70
  جاذب های انرژی به شکل گسترده ای در سیستم های دینامیکی به کار می روند. یکی از متداول ترین این نوع جاذب ها، پوسته های استوانه ای جدار نازک هستند. در این مقاله رفتار لوله های استوانه ای به روش تحلیلی و المان محدود تحت ضربه ی محوری بررسی شده و اثرات جرم ضربه زننده، سرعت آن، تغییر خواص مواد و نیز جذب انرژی پوسته های جدار نازک پس از لهیدگی و تحت ضربه ی محوری قبل از ایجاد حالت برگشت فنری، مورد مطالعه قرار گرفته اند.
 • ابوالفضل محمدی جو صفحه 73
 • مصطفی خانزادی، حامد امیری صفحه 76
 • مانی مهدی نیا، علیرضا فراهانی ترجمه: مانی مهدی نیا، علیرضا فراهانی صفحه 78
  رشته مدیریت مهندسی، در 50 سال اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است؛ البته این پیشرفت با توجه به نقش فزاینده ی مهندسی و فناوری در طول دوره ی فوق در زندگی مردم، چندان شگفت آور نیست. بعضی از مهندسان، عقیده دارند که قواعد فرآیند نوآوری، تعمیمی از مهارت های آنها همراه با موزشی که در زمینه ی مدیریت به آن اضافه می شود، می باشد. بعضی دیگر، به این رشته به عنوان تغییر جزئی از مدیریت کسب و کار می نگرند که قواعد آن کمی اصلاح شده است تا برای مدیریت افراد فنی مناسب باشد.
 • مهندس ابوالفضل ناصری صفحه 82
  نرم افزار جامع Unigraphics یکی از قوی ترین نرم افزارهای جامع طراحی، ساخت و تحلیل است. این نرم افزار توسط شرکت مک رنال داگلاس معرفی شد و تا کنون در کاربردهای متنوعی از طراحی تا ساخت مورد استفاده قرار گرفته است. این نرم افزار به دلیل امکانات فراوانی که در اختیار کاربر قرار می دهد، موجب ارایه ی سریع تر و ارزان تر محصول به بازار، طراحی، تحلیل و ساخت آسان محصولات پیچیده و کاهش هزینه های طراحی تا ساخت محصول شده است.
 • ATC
  مرتضی ربیعی صفحه 85
 • صفحه 90
 • صفحه 93