فهرست مطالب

علوم و فناوری دریا - پیاپی 39 (زمستان 1384)
 • پیاپی 39 (زمستان 1384)
 • 68 صفحه،
 • تاریخ انتشار: 1385/07/01
 • تعداد عناوین: 4
|
 • فرایند ساخت و کاربرد مواد کامپوزیت در صنعت دریایی
  مصباح سایبانی، محمد زارع، محمدعلی تفضلی صفحه 1
  در این مقاله ضمن بررسی اهمیت کامپوزیت ها، کاربرد آن در ساخت قطعات در صنعت دریایی بررسی می شود و بصورت عمومی به مباحث علم کامپوزیت و کاربرد آن در کارگاه های ساخت مواد مرکب خصوصا در کارگاه های ساخت شناورهای دریایی پرداخته شده است. در مقاله حاضر تاریخچه مواد مرکب، آشنایی با مواد اولیه ساخت شناورهای کامپوزیتی، روش های شکل دهی، روش و چگونگی بازرسی ها، معرفی عیوب عمومی مواد مرکب، روش های آزمون و تعیین خواص مواد مرکب، شرایط عمومی کارگاه ساخت مواد، ایمنی و بهداشت کار با مواد کامپوزیت بررسی شده است و در انتها ضرورت توسعه فرآیندهای ساخت مواد کامپوزیت در صنایع ایران با تاکید بر استفاده از مزایای اصلی این مواد در صنعت دریایی پیشنهاد شده است.
  کلیدواژگان: کامپوزیت، رزین، فایبرگلاس، لایه ژلی
 • مقایسه ای بین پروتکل های پیاده سازی شبکه های خصوصی مجازی: SSL, IPSee و MPLS
  مهدی داغمه چی فیروزجانی صفحه 21
  استفاده از شبکه های خصوصی مجازی - VPN - در شبکه های کامپیوتری به شدت در حال گسترش است. تا کنون روش های مختلفی برای پیاده سازی این شبکه ها ارائه شده است. در روش های اولیه تنها از تکنیک های تونل کردن استفاده می شده اما در روش های امروزی علاوه بر تونل کردن از سرویس های پوشیده سازی اطلاعات و احراز اصالت نیز استفاده می شود. در مقاله حاضر پس از معرفی سه پروتکل رایج برای پیاده سازی شبکه های VPN مقایسه ای بین آنها انجام گرفته و قابلیت های امنیتی و کاربردی هر یک در مقایسه با دیگری مشخص شده است.
  کلیدواژگان: VPN، احراز اصالت، رمزنگاری، SSL، NAT، IPSec، TCP/IP و MPLS
 • شروع پدیده کاویتاسیون حول هیدروفویل NACA0012
  کامبیز دیوسالار صفحه 42
  تشکیل و در پی آن از بین رفتن حباب های بخار در یک سیال، حین عملکرد دینامیکی، کاویتاسیون نام دارد. در این زمان فشار محلی می بایست برابر فشار بخار مایع، یا کمتر از آن باشد تا کاویتاسیون شروع شود. این مقاله بصورت تجربی و تحلیلی اجرا شده که ابتدا در یک تونل کاویتاسیون مدار بسته سرعت بالا که در آزمایشگاه دانشگاه صنعتی شریف طراحی و ساخته شده در اعداد رینولدز مختلف حول هیدروفویل NACA0012 آزمایش گردیده است.
  کلیدواژگان: کاویتاسیون، هیدروفویل، رینولدز
 • بررسی و ارزیابی کاربرد مواد کامپوزیتی مختلف در ساخت بخش های مختلف شناورهای مدرن
  علیرضا ضرابیان، رهام کاظمی، حبیب الله عابدی صفحه 55
  امروزه با گسترش صنعت و تکنولوژی و بوجود آمدن نیازمندی های جدید در صنایع دریایی، طراحان و سازندگان شناورها به استفاده از مواد جدیدی برای برآورده کردن این نیازمندیها روی آورده اند. از جمله این مواد می توان به مواد کامپوزیت اشاره کرد. کامپوزیت ها اصولا ترکیبی از الیاف تقویت کننده و یک ماتریس زمینه هستند، تنوع موادی که می توانند بعنوان فاز زمینه یا فاز رشته انتخاب شوند (که می تواند انواع فلزات و غیر فلزات را شامل شود) و روش های مختلف چیدمان رشته ها، موجب پیدایش انواع زیادی از کامپوزیت ها شده است که هر کدام قابلیت ها و کاربردهای خاص خود را دارند...
  کلیدواژگان: کامپوزیت، GRP، FRP، کشتی کامپوزیتی، زیردریایی