فهرست مطالب

اطلاعات جغرافیایی (سپهر) - پیاپی 60 (زمستان 1385)

نشریه اطلاعات جغرافیایی (سپهر)
پیاپی 60 (زمستان 1385)

 • 64 صفحه، بهای روی جلد: 4,500ريال
 • تاریخ انتشار: 1385/12/19
 • تعداد عناوین: 14
|
 • مهدی مدیری صفحه 2

  بسیاری از علوم در ارتباط با فناوری روز دستخوش تحول، پیشرفت و دگرگونی می ‏شوند و با فراهم شدن سهولت در روش ها و تامین سریع نیازها، امکانات بسیار ارزنده‏ ای را در اختیار می‏ گیرند. دانش کارتوگرافی متاثر از فناوری روز (ماهواره ‏های تعیین موقعیت و تصویربرداری، پایگاه های داده‏ ای و سامانه ‏های رقومی و غیره...) با تحولی بنیادی و گستره‏ ای به مراتب وسیع روبرو گردیده است. تکیه بر «مد ل‏سازی» دنیایی از ارتباطات سازنده علوم و فنون ژیوماتیک در کاربرد است. ایجاد پایگاه داده ‏ای مکانی و جغرافیایی، محصولی هوشمند را برای علوم مختلف ارایه می‏ دارد که توانایی تعیین، تشخیص، ساماندهی، ترکیب، نمایش و مدیریت اطلاعات را فراهم می‏ سازد. در محیط سامانه ‏های اطلاعات مکانی، تنظیم و ترکیب و تجسم اجرای مختلف یک موقعیت جغرافیایی با بهره‏ گیری از قدرت نمونه ‏سازی خودکار رایانه ‏ای به نحو شایسته‏ ای قابل انجام است. تجسم داده‏ ها در محیط سامانه‏ های جغرافیایی، کاربر را در شرایط تصمیم‏ گیری و تصمیم ‏سازی منطقی قرار می‏ دهد. چرا که در این محیط، می‏ توان تکه‏ های مجزای فضای جغرافیایی را در قالب رکوردهای نقطه ‏ای، خطی، سطحی و متن که ترکیب نهایی کلیه عناصر و پدیده‏ های جغرافیایی راشکل می ‏دهند، نگهداری کرد و در صورت نیاز یکجا در قالب یک تصویر واحد مشاهده نمود و از همه مهم تر در صورت نیاز، محتوای آنها را به هم مربوط ساخت. اجزای تصاویر اخذ شده از دنیای واقعی در حافظه رایانه با دقت بی ‏نظیر ضبط و توسط حروف رمز خاصی کد گذاری می‏ شوند. این نحوه داده ‏ها به کاربران کمک می‏ نماید تا در یک فضای جغرافیایی، تصاویر مکان ها و اشیاء را به طور منظم و معنی‏ دار و به صورت سازمان یافته ‏ای در کنار هم قرار دهند. ایجاد پایگاه داده ‏ای مکانی، بستر تشکیل اطلاعات هوشمندی است که کاربران را در شناخت هر چه بهتر، تجزیه و تحلیل و اتخاذ تصمیم کمک شایسته می ‏نماید. برمبنای پایگاه داده‏ ای مکانی، داده ‏های جغرافیایی قابل افزایش می باشند و سامانه ‏های اطلاعات جغرافیایی شکل می‏ گیرند و به هر میزان که مشخصه ‏های مختلف کمی و کیفی مرتبط با عوارض مکانی، افزوده می‏ شود، میزان هوشمندی پایگاه افزایش می‏ یابد. سازمان های متعددی درصدد هستند که اطلاعات مکانی و جغرافیایی خود را با استفاده از وب GIS انتشار دهند تا کاربران مختلف اعم از تصمیم‏ گیران و برنامه‏ ریزان بتوانند فارغ از محدودیت زمان و مکان به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. Web GIS یک سامانه اطلاعات مکانی و جغرافیایی توزیع شده در یک شبکه رایانه‏ ای است که برای ادغام و انتشار گرافیکی اطلاعات در WWW و اینترنت استفاده می‏ شود.

 • سیدیحیی صفوی صفحه 26

  خلیج فارس دارای موقعیت جغرافیایی برجسته‏ ای است. شرایط طبیعی از جمله کمی عمق، شوری آب و تبخیر زیاد از یک سو و ارتباط محدود با آبادی های آزاد جهان از طرف دیگر باعث برقراری اکوسیستم ویژه‏ای گردیده که مجموعه حیاتی داخل خلیج فارس و سواحل آن را شکل می‏ دهد. خلیج فارس از گذشته ‏های دور تا کنون به عنوان یکی از مهمترین مناطق استراتژیکی جهان محسوب می‏ شود. منطقه خلیج فارس یک واحد ژیوپلتیکی می‏ باشد که در حوضه‏ های گسترده‏ تر ژیواستراتژیک اقیانوس هند قرار می‏ گیرد. منطقه جغرافیایی خلیج فارس به عنوان یکی از مراکز بسیار فعال اقتصادی با جهان عمل می‏ نماید. صادرات آنرا نفت و گاز و واردات آن را محصولات صنعتی ومواد غذایی تشکیل می‏ دهند. استعداد طبیعی و منابع سرشار نفت و گاز در برقراری نظام اقتصادی تک محصولی کشورهای ساحلی تاثیر گذاشته است.

 • حسن بیک محمدی صفحه 32

  مشرق زمین زادگاه تمدن است و سیستان یکی از کانون های فرهنگ و تمدن جنوب غرب آسیاست. سیستان همچنین سرزمین و زادگاه حماسه ‏های ملی، فرهنگی و اجتماعی تاریخ باستان کشور ایران است. دشت سیستان در محدوده شرق ایران به علت موقعیت خاص جغرافیایی در مصب و دلتای رودخانه هیرمند و شعبات آن و بهره‏ گیری از منابع آبی و آبرفت های حاصل خیز آن در سایه فعالیت های کشاورزی و کارکردهای فرهنگی بنیان گذار یکی از تمدن های کهن در عهد باستان است . براساس یافته‏ های باستان‏ شناسان در هزاره‏ های قبل از میلاد یکی از قدیم‏ ترین شیوه‏ های شهرنشینی و مدنیت در شهرسوخته سیستان شکل گرفته و قدمت آن حتی قدیمی‏ تر از تمدن سومر بوده است . سرزمین سیستان به برکت موقعیت جغرافیایی خود از سپیده دم تاریخ از چنان غنای اقتصادی برخوردار بوده است که در طی قرن ها به "انبار غله آسیا" مشهور بوده است. در این مقاله که به شیوه روش های تحقیق اسنادی و تحلیلی تهیه شده ، پژوهنده سعی کرده است تا طی جمع آوری و تجزیه و تحلیل اسناد و مدارک تاریخی و جغرافیایی چهره واقعی جغرافیای تاریخی سیستان مشخص شده؛ قدمت، موقعیت، جایگاه و نقش اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی آن رادر میان مراکز تمدنی جنوب شرقی آسیا مشخص نماید.

 • حسین صرامی، حسینعلی کاظمی صفحه 36

  شهرهای جدید به عنوان سکونتگاه های جدید الاحداث و فاقد هسته اولیه که براساس برنامه و ساختاری از پیش اندیشیده ایجاد شده‏ اند دارای سابقه چند هزارساله می ‏باشند (نریمانی: 1377، ص 12). در ایران به خاطر تحولات ناشی از نفوذ سرمایه ‏داری، شبکه و نظام شهرنشینی از حالت تعادل خارج شده و پدیده‏ هایی همچون تمرکز متروپل ‏های منطقه‏ ای، انباشتگی، مهاجرت های وسیع، شهرنشینی شتاب آلود به وجود آمده که منجر به معضلات متعددی گردیده است. در این راستا سیاست احداث شهرهای جدید به عنوان راهکارهای عملی و علمی برای کاهش این معضلات و به عنوان یک تجربه جدید و حرکت اساسی در نظام شهرنشینی کشور در اواخر سال 1364 مطرح گردید.(نقشه (1))

 • پرویز عبدی، محمدرضا حسنلو صفحه 40

  یکی از بزرگترین منابع طبیعی، مسئله فرسایش خاک است. با از دست رفتن خاک مهمترین منبع تولید مایحتاج بشر از بین می رود که جبران این امر غیر ممکن است. جهت شناسایی دقیق عوامل تخریب خاک نیاز به اطلاعات پایه دقیق می باشد، امروزه وجود سیستم های ابزار دقیق و مدلهای مختلف این توانایی و ابزار را در اختیار انسان قرار داده اند که بتوان با استفاده از آن اطلاعات پایه را ذخیره و در صورت نیاز بازیابی نمود. در این مقاله با استفاده از مدل پسیاک (P.S.I.A.C) و قابلیتهای سیستم GIS اراضی زیر حوزه آبخیز تهم چای از نظر فرسایش و رسوبزایی مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرند...

  کلیدواژگان: سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)، شدت فرسایش، رسوبزایی، مدل (P، S، I، A، C)
 • اسماعیل شاهکویی صفحه 44

  پخش به مفهوم انتشار، گسترش، پراکندگی و بهم آمیختگی است. هاگراستراند شش عامل حوزه یا محیط، موضوع، مبدا و مقصد و مسیر حرکت خاستگاه پدیده ها و نوآوری ها را از عوامل موثر و اصلی در تحلیل روند فضای جغرافیایی تئوری تراوش می داند. بررسی پخش جغرافیایی سیره نبوی می تواند ما را در زمینه شناخت شرایط خاستگاه و کیفیت پخش این سیره در مقاطع زمانی یاری دهد. انتشار گسترده دعوت اسلامی و سیره نبوی و شیوه زندگی پیامبر گرامی اسلام در شبه جزیره عربستان و سپس دیگر نقاط عالم در قرون اولیه تمدن اسلامی از نظر جغرافیدانان مسلمان و غیر مسلمان به عنوان یک پدیده خاص فرهنگی شناخته می شود...

 • حمیدرضا وراثی، رضا مختاری ملک آبادی صفحه 48

  ذهن کنجکاو و پژوهشگر انسان همیشه بدنبال پدیده‏ های نو و منحصربفرد بوده است و انسان ها بدنبال شناخت سرزمین های ناشناخته با رنج و مرارت فراوان سفرمی‏ کردند و در واقع می‏ توان آنها را از اولین جهانگردان دانست. پدیده توریسم، پدیده ‏ای خاص امروز نیست. بلکه پدیده‏ ای است که از گذشته ‏های دور مورد توجه جوامع انسانی بوده و در طول زمان برحسب نیازهای متفاوت اقتصادی، اجتماعی، تاریخی و...به حرکت خود ادامه داده است. جهانگردی در دنیای امروز با اهداف و مقاصد مختلفی نظیر تبادل اطلاعات و فرهنگ، افزایش علم و آگاهی نسبت به جوامع پیشین و گذران اوقات فراغت دنبال می ‏شود و در ساختارهای اقتصادی، اجتماعی و بین‏ المللی هر روز جایگاه والاتری می‏یابد. انجام مسافرت های داخلی و خارجی و به موازات آن تشکیل فعالیت های مرتبط با آن در رقابت‏های جهانگردی، پیامدهای فراوانی از نظر اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برای ملت ها بدنبال خواهد داشت. از اطلاعات منتشر شده توسط سازمان جهانی توریسم W.T.O برمی‏ آید که امروزه صنعت جهانگردی به یکی از مهم ترین بخشهای اقتصادی مبدل شده و همچون رقیبی توانا می ‏رود تا صنایعی چون نفت، پتروشیمی و حتی خودروسازی را پشت سر بگذارد. علاوه بر جنبه ‏های اقتصادی صنعت جهانگردی مانند تحصیل ارز و... می‏ توان به جنبه‏ های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جهانگردی اشاره کرد که باعث نزدیکی ملت ها و ایجاد صلح پایدار در جهان می ‏شود. کشور ایران هم با برخورداری از انواع جاذبه‏ های متنوع فرهنگی می ‏تواند نقش بسیارمهمی را هم از نظر اقتصادی و هم از نظر معرفی و شناساندن خود با پیشینه‏ ای فرهنگی و تمدنی کهن و پویا ایفا نماید. چنانکه اگر به موزه ‏ها، کتیبه‏ ها و سنگ نوشته‏ های تاریخی جهان نظری بیفکنیم بی‏ شک به وجود جاذبه‏ های توریستی و پویایی و گستردگی فرهنگ و تمدن ایران پی‏خواهیم برد. اما متاسفانه با وجود جاذبه ‏های متنوع توریستی و پدیده‏ های بی‏ نظیر فرهنگی، ایران نتوانسته است جایگاه خود را در زمینه جهانگردی بدست آورد و این درحالی است که ایران با تکیه بر یک اقتصاد تک محصولی، نرخ بیکاری بالا و مشکلات مختلف اقتصادی دیگر نیاز مبرم به گسترش درآمدهای حاصل از این صنعت دارد و با پویایی این صنعت می‏ توان بربسیاری از مشکلات چیره گشت و کوتاهی و قصور در این زمینه خسارت های هنگفت اقتصادی و اجتماعی دربرخواهد داشت. در این مقاله سعی شده که مشکلات ناشی از رونق توریسم در اصفهان را از دیدگاه مسافران نوروزی و با تکیه بر نظرات آنان تجزیه و تحلیل نموده و با ارایه پیشنهاداتی در جهت بهبود وضعیت توریستی اصفهان گامی هر چند کوچک در زمینه اعتلای این صنعت برداشته شود که امیدواریم سرآغازی بر مطالعات و تحقیقات بیشتر و عمیقتری در این زمینه گردد.

 • سرتیپ ستاد محمدحسن نامی صفحه 52

  تا قبل از سال 1941، نیروهای محور (A×IS-POWERS) حداکثر توان خود را داشتند. تقریبا تمام اروپا تحت اشغال آلمان بود. سرنوشت مسکو و استالینگراد در نتیجه تهدید کوچکی تغییر کرده بود. «رومل» (سردار آلمانی در جنگ جهانی دوم) آزادانه در شمال آفریقا به پیش می‏رفت. ژاپنی‏ ها با اجرای تهاجماتی سریع و همزمان در 8 منطقه به موقعیتی شگفت آور دست یافتند و با کسب این موفقیت، ظهور مرکز قدرت دیگری در آسیا رقم خورد. حمله ژاپنی‏ ها به «پرل هاربر»، آمریکایی‏ ها را به جنگ علیه دول محور واداشت. نیروهای تازه کار آمریکایی، طعم اولین نبرد را در پایان سال 1942 و در شمال آفریقا چشیدند. در نبرد «کاسرین پاس» (KASSRIN-PASS)، نیروی هوایی آلمان که از لحاظ تعداد (نفرات و تجهیزات) ضعیف‏ تر از نیروهای آمریکایی بود، حمله‏ ای چنان شدید علیه آنها صورت داد که به شکست آنها انجامید. آمریکایی‏ ها با تجزیه و تحلیل این شکست به این نتیجه رسیدند که اشتباه اصلی آنها عدم وجود وحدت در فرماندهی و کنترل و همچنین عدم توجه آنها به نیروهای هوایی چندگانه بود که تحت کنترل فرماندهان متعدد، منجمله تعداد زیادی فرمانده زمینی بوده است. فرماندهی و کنترل تقریبا در تمامی جوامع نقشی به غایت مهم دارد. مزایا و همچنین معایب عدم وجود آن، به خوبی شناخته شده است. فرماندهی، توسط فرماندهان منصوب شده و بر منابع مشخصی که معمولا نیروی انسانی همراه آنها را نیز شامل می‏ شود، اعمال می‏ گردد. شخصی که از لحاظ سلسله مراتب مافوق یک فرمانده محسوب می‏شود، می‏ تواند بر منابعی که تحت امر و در اختیار اوست، نظارت و کنترل داشته باشد. بنابراین، کنترل می ‏تواند توسط سازمان های متعددی در یک ساختار سلسله مراتبی سازمانی، بسته به نوع ماموریت محول شده به هر یک از آنها، اعمال گردد ولی فرماندهی فقط توسط مقام منصوب شده، اعمال می‏ شود.

 • مهندس حمید معصومی صفحه 55

  بطور خلاصه در مقایسه، دقت تهیه نقشه با تصاویر دوربین رقومی تا 2 برابر بهتر از دقت نقشه با عکس های تهیه شده از طریق فیلم در یک مقیاس برابر می باشد، گرچه صرفه جویی قابل ملاحظه ای در وقت و هزینه را نیز در بر خواهد داشت...

 • نبی الله رمضانی صفحه 60

  مدلهای پیش بینی باکس - جنکینز از معروف ترین مدلهای سری های زمانی است که در پیش بینی پدیده های مختلف جغرافیایی اهمیت بسزایی دارد. در روش شناسی باکس - جنکینز مدلهای سری زمانی در واقع مدلهای تلفیقی اتورگرسیوو میانگین متحرک می باشند که در آمار به مدلهای ARIMA معروف هستند. از مدلهای ARIMA می توان مدلهای متعددی چون مدل رگرسیون ساده و چند متغیره، اتورگرسیو، میانگین متحرک، مدلهای فصلی و حتی مدلهای ناشناخته دیگر را استخراج کرد...

  کلیدواژگان: سری زمانی، مدلهای باکس - جنکینز، خود همبستگی، خود همبستگی جزئی - ARIMA - ایستگاه قائمشهر
 • حسین حاتمی نژاد، رسوب داراب خانی صفحه 65

  نظریه مکان مرکزی از ابداعات والتر کریستالر، جغرافیدان پرآوازه آلمانی است که برای اولین بار در کتاب او با عنوان «مکان های مرکزی در جنوب آلمان» چاپ 1933، طرح شده است. نقطه یا مکان مرکزی به مکانی گفته می شود که کالا و خدمات را در اختیار نواحی حول و حوش خود قرار می دهد و از این نظر برای مناطق متعددی مرکزیت دارد و منبع مایحتاج آنها به حساب می آید. در واقع این نظریه در جهت پاسخگویی به علت توزیع فضایی شهرها و نظام سلسله مراتب بین آنها طرح ریزی شده است و مرکزیت یک مکان با افزایش و کاهش سرویس دهی به آن مکان افزایش و کاهش می یابد....

  کلیدواژگان: مکان مرکزی، کریستالر، سلسه مراتب شهری، آستانه، حوزه نفوذ
 • پیمان محمودی صفحه 70

  تصادفاتی که در بزرگراه ها و در شرایط مه غلیظ روی می دهند، غالبا تصادفاتی دسته جمعی هستند که برخورد ده ها و گاهی اوقات صدها وسیله نقلیه را باعث می شوند، که در نتیجه، خسارات مالی و تلفات جانی زیادی به بار می آید. همین عامل باعث جلب توجه رسانه های گروهی شده که خواهان پاسخگویی به این شرایط و همچنین اقدامات صورت گرفته در زمینه کاهش اثرات مه هستند. ما در این تحقیق، تصادفات اتفاق افتاده در شرایط مه غلیظ را برای یک دوره ده ساله مورد بررسی قرار داده ایم. همچنین اقدامات بازدارنده در نظر گرفته شده در ساختار کانادایی سیستم های حمل و نقل هوشمند را به محک کنکاش و تحقیق سپرده ایم.

 • حمید کامرانی دلیر صفحه 76

  پایگاه های اطلاعات جغرافیایی که بر اساس ساختاری سیستمی ایجاد می گردد، شرایطی را بوجود آورده است تا در قالب شبکه جهانی وب برای کاربران امکانی فراهم شود که در سایتها دور از هم برقراری محاوره و بهره برداری انجام گیرد. سایتهای وب، امکان دسترسی به انواع اطلاعات درباره عوارض را به صورت مدارک گرافیکی و متن ایجاد می نمایند. پایگاه های اطلاعات جغرافیایی جهانی معمولا با اهداف مختلف ایجاد شده و توسعه می یابند. شاید با گسترش و بکارگیری پایگاه، نرم افزار و محتوی اطلاعاتی بطور مستمر ارتقاء یابد...

 • لطف الله عماد علی صفحه 80

  با استفاده از مختصات ماهواره ‏ها و با تعیین فاصله گیرنده از ماهواره، موقعیت گیرنده GPS محاسبه می‏ شود و با اندازه ‏گیری زمان سیرسیگنال رادیویی از ماهواره تا گیرنده، فاصله تعیین می‏ شود. اما مختصات ماهواره چگونه تعیین شده و زمان چگونه اندازه‏ گیری می‏ شود؟ این مبحث تعیین موقعیت ماهواره‏ ای است که می‏ دانیم چیست، چه کار می‏ کند، اما نمی‏ دانیم چگونه کار می‏ کند. بطور کلی تعیین موقعیت ماهواره ‏ای یک مسئله سه ضلع بندی می‏ باشد. مختصات گیرنده را با دانستن موقعیت سه ماهواره و اندازه ‏گیری فاصله بین این ماهواره‏ ها و گیرنده می ‏توان محاسبه نمود. فاصله بین گیرنده و ماهواره با ضرب نمودن زمان سیر سیگنال رادیویی در سرعت سیر امواج (سرعت نور) بدست می‏ آید. اما چگونه می‏ توان موقعیت ماهواره‏ ها را بطور دایم کنترل نمود؟ مدار حرکت ماهواره‏ ها بطور کامل و دقیق قابل تعیین نبوده و بر اثر تاثیرات ناشی از نیروهای اجرام سماوی تغییر می‏ کنند. از آنجایی که سیگنال های رادیویی با سرعتی برابر با 300000 km/s حرکت می ‏کنند، عدم دقت در اندازه‏ گیری زمان به میزان یک نانو ثانیه (10-9S) منجر به خطایی برابر با 30cm در اندازه‏ گیری فاصله خواهد شد و این در حالی است که با گیرنده‏ه ای ژیودتیک دقت‏ های در حد سانتیمتر قابل دستیابی می‏ باشند.

|
 • Mahdi Modiri Page 2

  Many of sciences undergo constant transformation through connection with modern technology and make progress, and are provided with equipment of great value through ease in the methods and fast fulfilment of necessities. The science of cartography, under the influence of modern technology (positioning and imagery satellites, databases and digital systems, etc.), has undergone a radical and extensive development. The reliance on "modeling" is a world of constructive relationships between geomatic technologies and sciences in applications. Creating spatial and geographical database presents a smart product for different sciences that provides the ability to determine, identify, organize, combine, display and manage information. In geographic information system environment, the arrangement, combination and visualization of different ways of implementation of a geographic position can be carried out using the power of automatic computer sampling in a proper way. The visualization of data in a geographic system environment places the user in logical decision-making conditions. Because in this environment, it is possible to store separate pieces of geographic space in the form of point, line, surface, and text records that make up the final composition of all elements and geographic phenomena, and, if needed, to display them in one place in the form of a single image, and most importantly, if necessary, to connect their contents to each other. Components of images taken from the real world are carefully recorded in the memory of computer with a special character encoding. This type of data helps users place images and objects together in a regular, meaningful and organized way in a geographic space. Creating spatial database is a platform for creation of intelligent information that helps users in understanding, analysis, and proper decision-making. On the basis of a spatial database, geographic data can be increased and geographic information systems formed, and the more various qualitative and quantitative characteristics associated with spatial features, the higher the level of intelligence of database. Several organizations are seeking to publish their spatial and geographical information using the Web GIS so that different users, such as decision makers and planners, can access this information regardless of time and place constraints. Web GIS is a spatial and geographic information system distributed in a computer network used to integrate and disseminate graphic information on the WWW and on the Internet.

 • Seyyed Yahya Safavi Page 26

  The Persian Gulf has a prominent geographic position. Natural conditions such as little depth, water salinity and high evaporation on the one hand, and limited communication with open lands of the world on the other, have created a special ecosystem within the Persian Gulf and its coasts. The Persian Gulf has long been regarded as one of the most important strategic regions of the world. The Persian Gulf region is a geopolitical unit located in the wider geostrategic basins of the Indian Ocean. The geographic region of the Persian Gulf acts as one of the most active economic centers in the world. It’s major exports are oil and gas and it’s imports mainly consist of industrial and food products. Natural potential and vast oil and gas resources have contributed to the establishment of a single-product economic system in coastal countries.

 • Hassan Beik Mohammadi Page 32

  The Orient is the birthplace of civilization, and Sistan is one of the centers of culture and civilization in Southwest Asia. Sistan is also the birthplace of the national, cultural and social epics of ancient Iranian history. Sistan Plain, located in the eastern part of Iran, is the center of one of the ancient civilizations due to its special geographical position in the mouth of the Hirmand River and its branches, and the exploitation of its water resources and fertile alluvium in the light of agricultural activities and cultural functions. According to archaeologists' findings, in a few millennia B.C., one of the oldest urbanization and civilization models was formed in the burnt city of Sistan, more ancient than the Sumerian civilization. The Sistan province, thanks to its geographic location, has since the dawn of history enjoyed such an economic enrichment that has won for it the title of "Asia's Granary." In this paper, which is prepared by methods of secondary and analytical research, the researcher has tried to determine the antiquity, status, the real face of historical geography, economic, cultural and social role of Sistan among the civilizations of Southeast Asia through collecting and analyzing historical and geographical documents. مراجع

 • Hossein Sarami, Hosseinali Kazemi Page 36

  New cities have a history of several thousand years as newly built settlements without initial nuclei, which are based on previously thought plan and structure (Narimani, 1998, p. 12). In Iran, due to changes caused by influence of capitalism, urban network and system have gone out of equilibrium, and phenomena such as concentration of regional metropolises, population accumulation, massive migration and accelerated urbanization have come into existence that have in turn led to many problems. In this regard, the policy of constructing new cities was raised in late 1985 as a practical and scientific solution for reduction of these problems and as a new experience and fundamental movement in the country's urban system.

 • Parviz Abdi, MohaamadReza Hassanlou Page 40

  One of the biggest problems concerning natural resources is the issue of soil erosion. With loss of soil, the most important source of human production is eliminated, a disaster which is impossible to compensate for. In order to accurately identify the factors of soil degradation, exact basic information is needed. Today the existence of instrumentation systems and different models have enabled human being to store and, if necessary, recover basic information. In this paper, using the P.S.I.A.C model and capabilities of the GIS system, the lands belonging to Taham Chay basin are evaluated for erosion and sedimentation. For this purpose, the combination of PSIAC and GIS models can estimate the erosion severity and the amount of sediment produced in basins. Considering that topographic maps, slopes, directions and geology are all instrumental in determination of homogeneous units, these data were entered into the system's environment (GIS) as information layers, and after processing and organizing them, the classification and scoring of each of the effective factors in the intensity of erosion and sedimentation were carried out according to the P.S.I.A.C model. Finally, by summing up the scores of each of these layers, the final score is extracted, and based on this the intensity of erosion and sedimentation of the studied area is determined. According to the results of this research and previous experiments, this method can be used in areas where the erosion and sedimentation intensities are “low” to “very low”. Furthermore, in comparison to the amount of sediment obtained through the method in question with the actual amount measured in the hydrometric station set in the outlet of the basin, it was observed that the estimated result is in acceptable consistency with the measured values.

  Keywords: geographic information system (GIS), erosion intensity, sedimentation, the P.S.I.A.C model
 • Isma'il Shahkou'ii Page 44

  Diffusion means dissemination, expansion, dispersion and mixture. Hagerstrand considers the six factors of domain or environment, time, subject, origin, destination, and the path of the origin of phenomena and innovations as the main factors in Percolation Theory’s analysis of the process of geographic space. The study of geographical distribution of the Prophetic traditions can help us understand the conditions of origin and the quality of distribution of these traditions in time. The widespread dissemination of the Islamic Message, the Prophet's traditions and the life-style of the Prophet of Islam in the Arabian Peninsula and then in other parts of the world in the early centuries of Islamic civilization are considered by Muslim and non-Muslim geographers as a unique cultural phenomenon.

 • HamidReza Varesi, Reza Mokhtari Malek Abadi Page 48

  The inquiring mind of human being has always been looking for new and unique phenomena, and humans have undergone a great deal of suffering pursuing the recognition of unknown lands, and in fact they can be considered as the first tourists. Tourism is not a phenomenon peculiar to this day. It is a phenomenon that has long been considered by human societies, and has continued to advance in time according to different economic, social, historical and other needs. Tourism in today's world is pursued with various goals and objectives such as exchange of information and culture, increasing knowledge and awareness of past societies and spending leisure time, and it is becoming more and more valuable in economic, social and international structures. Domestic and foreign travels and, in parallel, formation of related activities in tourism competitions, will have many economic, political, social and cultural consequences for nations. According to information published by the World Tourism Organization W.T.O, today the tourism industry has become one of the most important economic sectors and, as a capable rival, is on the way to overcome industries such as oil, petrochemical and even automobile industry. In addition to economic aspects of tourism industry such as earning foreign exchange and ... the cultural, social and political aspects of tourism can be pointed out, which lead to closeness of nations and establishment of lasting peace in the world.

 • MohammadHassan Nami Page 52

  Prior to 1941, the Axis Powers were at height of their power. Almost all of Europe was occupied by Germany. The fate of Moscow and Stalingrad changed as a result of a small threat. Rommel (the German commander during the Second World War) was freely advancing in North Africa. The Japanese, with quick and simultaneous invasions in eight regions, achieved an astonishing position and, with this success, a new power emerged in Asia. The Japanese invasion of Pearl Harbor forced the Americans to fight against the Axis states. The American forces first entered the battle at the end of 1942 in North Africa. In the Battle of KASSRIN-PASS, the German Air Force, which was weaker than the US forces in terms of number of forces and equipment, carried out such heavy attack against them that led to their defeat. By analyzing this failure, the Americans came to the conclusion that their main mistake was lack of unity in command and control, as well as their lack of attention to multiple air forces controlled by numerous commanders, including many ground-force commanders. Command and control play very important roles in almost all societies. The advantages and disadvantages of their absence are well known. Command is assigned by commanders and applies to specific resources that usually include human resources. A person who is senior to a commander in terms of hierarchy, can monitor and control the resources that are under that commander’s authority. Therefore, control can be exercised by various organizations within an organizational hierarchical structure, depending on the task assigned to each of them, but command is only imposed by the official commander.

 • Hamid Ma'soumi Page 55

  In short, in comparison, the accuracy of preparing maps by digital camera images is up to 2 times greater than the accuracy of maps based on photos produced by film on equal scale, and at the same time producing digital-image-based maps is significantly less time-consuming and costly

 • Nabyyallah Ramezani Page 60

  Box-Jenkins prediction model is one of the most famous time series models and is important in predicting different geographic phenomena. In Box-Jenkins methodology, time series models are in fact autoregressive integrated moving average models that are known as ARIMA models in statistics. Various models such as simple and multivariate regression, autoregressive, moving average, seasonal models and even unknown models can be derived from ARIMA models. In this research, while expressing the precipitation forecasting method using the Box-Jenkins time series model practically and by fitting this model on the monthly precipitation data of Ghaemshahr synoptic station, which contains statistics of 50 years, the best model for forecasting precipitation in this station was selected, which was from the type of SARIMA (1.0.1) (0.1. 1) model.

  Keywords: Time Series, Box-Jenkins model, self-correlation, minor self-correlation, ARIMA, Ghaemshahr Station
 • Hossein Hataminejad, Rasul Darabkhani Page 65

  The Central Place Theory of Walter Christaller, a well-known German geographer, was first proposed in his 1933 book "Central Places in South Germany". The term central point or place is used to refer to a location that supplies goods and services to its surrounding areas, and is thus central to several areas and the source of their needs. In fact, this theory is designed to respond to the spatial distribution of cities and the systems of hierarchy among them, and the centrality of a site increases and decreases with corresponding increase and decrease in the level of service received by that location. In this paper, first the hypotheses and principles of the theory of Christaller are presented based on whose assumptions it can be said that in this theory all phenomena are placed in their ideal state, something that can be rarely found in reality. After assumptions, the urban hierarchy has been examined; according to his observations on central locations in southern Germany, Christaller found that there is a hierarchical system in the economic and administrative system of these central locations. His belief in the existence of a hierarchy among the central locations of the southern regions of Germany led him to classify them according to their population and degree of centrality. According to the Central Place Theory, the spatial distribution of central places takes shape in a regular geometric space that is displayed in the form of conventional and overlapping polygons (hexagons). After urban hierarchy, the concept of threshold and the concept of the sphere of influence of goods and services in the Central Location Theory, the factors affecting the return of consumers to the central location, the assessment of economic activities in a hierarchical system and the application of central places in regional planning are examined, and after reviewing these cases, Christaller’s theory has been evaluated, and finally a conclusion has been made.

  Keywords: central theory, Chrystaller, urban hierarchy, threshold, area of influence
 • Peyman Mahmoudi Page 70

  Accidents occurring on highways in dense fog condition are often multi-vehicle collisions involving a dozen or sometimes hundreds of vehicles, resulting in casualties and financial losses. The same reason has attracted the attention of the mass media that demand the authorities explain about these conditions, as well as about the measures taken to reduce the effects of fogs. In this study, we have investigated the crashes in dense fog condition over a ten-year period. We have also examined deterrent measures in the Canadian structure of intelligent transportation systems.

 • Hamid Kamrani Dalir Page 76

  The spatial databases created on the basis of a systemic structure have prepared the conditions that provide users with the possibility of communication and exploitation among remote sites through the World Wide Web. Websites provide access to a variety of information about land features in graphic and text documents. Global geographical databases are usually established and developed for various purposes. Perhaps software and information content will be continuously upgraded by using and expanding the database. Research on different aspects of the goals of global geographical databases requires other distinct studies. A brief overview of each of the bases is the topic of this paper.

 • Lotfollah Emad Ali ( Page 80

  By using coordinates of satellites and determining the receiver's distance from the satellite, the position of the GPS receiver is calculated and the distance is determined by measuring the time of the radio signal’s travel from satellite to receiver. But how are satellite coordinates determined and how is the time is measured? This is the topic of determining the satellite position and we know what it is and does, but we do not know how it works. In general, the determination of satellite position is a matter of triangulation. The receiver coordinates can be calculated by knowing the position of three satellites and measuring the distance between these satellites and the receiver. The distance between receiver and satellite is obtained by multiplying the radio signal’s travel time by the speed of waves (speed of light). But how we monitor the satellite's position permanently? The orbits of satellites can not be fully and accurately determined, and change by the effects of the forces imposed by celestial bodies. Since radio signals move at the speed of 300,000 km / s, inaccuracy in time measuring of the magnitude of one nanosecond leads to an error of 30 cm in distance measurement, while by using geometric receivers, precision of the order of magnitude of one centimeter can be achieved.