فهرست مطالب

برق - سال پانزدهم شماره 2 (پیاپی 35، 1381)

فصلنامه برق
سال پانزدهم شماره 2 (پیاپی 35، 1381)

 • 109 صفحه، بهای روی جلد: 10,000ريال
 • تاریخ انتشار: 1381/11/15
 • تعداد عناوین: 9
|
 • تجدید ساختار در صنعت برق
  سیاهکلی صفحه 1
  از جمله مباحثی که هم اکنون پیش روی تصمیم گیران و سیاست گذاران صنعت برق در بسیاری از کشورهیا دنیا می باشد, تفکر تغییر شکل ساختار این صنعت مطابق با روند افزایش کارآیی و رقابت در دیگر صنایع می باشد. لزوم حرکت در این مسیر به دلایل مختلفی چون سرمایه بر بودن, ناکار آیی اقتصادی ساختار سنتی و انحصاری بودن آن غیر قابل انکار می باشد. بررسی ساختار صنعت برق در کشورهای مختلف نشان می دهد که تجدید ساختار صنعت برق در بسیاری از کشورهای دنیا درحال انجام شدن و یا دست بررسی می باشد.
  کلیدواژگان: ساختار سنتی، صنعت برق، مقررات زدایی، تجدید ساختار در صنعت برق
 • طراحی و ساخت محفظه برفگیر پلیمری رده توزیع و انجام آزمونهای لازم
  محمدی، شریعتی، گرامیان، اسکویی صفحه 14
  استفاده از برفگیر های پلیمری از سالیان پیش بسیار شایع گردیده است. روند رو به رشد استفاده از این نوع برفگیر ها اهمیت بررسی بیشتر روی ساختار و طراحی آن را موجب شده و بحث تولید داخلی را جدی تر نموده است. مقاله حاضر در برگیرنده تحقیقات صورت گرفته روی ساختار برفگیر هیا پلیمری رده توزیع در پژوهشگاه نیرو می باشد. موارد مطرح شده در این مقاله اصول طراحی هریک از اجزای به کار رفته در ساختار برفگیر این مرکز تحقیقاتی را بیان می نماید.
  کلیدواژگان: برفگیر پلیمری، پایانه، جزء استحکام دهنده فشارشکن، روکش عایقی، آزمون مکانیکی
 • طراحی مطمئن سیستمهای کنترل گسترده
  منصوری صفحه 24
  با پیشرفت فناوری نیمه هادی ها و شبکه های کامپیوتری استفاده از یک ساختار کامپیوتری توزیع کننده برای کنترل و مونیتورینگ سیستمهای بزرگ و پیچیده مقرون به صرفه و عملی شد و سیستمهای کنترل گسترده به عنوان یک راه حل منطقی, ساخت یافته و کارآ در صنعت اتوماسیون مورد استفاده قرار گرفتند. از آنجا که سیستمهای کنترل گسترده معمولا در رابطه با کنترل و حفاظت سیستمهای بزرگ, پیچیده, حساس و گران قیمت مورد استفاده قرار می گیرند.
  کلیدواژگان: سیستمهای کنترل گسترده، قابلیت اطمینان، دسترس پذیری، نیروگاه های حرارتی، آنالیز درخت خرابی
 • بررسی و تحلیل داغی کوتاه مدت در گسیختگی لوله های بویلر واحدهای نیروگاهی
  کاظم پور لباسی صفحه 39
  گسیختگی در لوله های بویلر واحدهای نیروگاهی یکی از دلایل توقف این واحدها و هزینه های ناشی از آن می باشد. دلایل و منابع گسیختگی این لوله ها متنوع می باشد. اما به طور کلی می توان این عوامل را به دو گروه عوامل مکانیکی و خوردگی تقسیم بندی کرد. به طور ی که در حدود 81 درصد گسیختگی ها مربوط به عوامل مکانیکی و 19 در صد مربوط به عوامل خوردگی می باشد. در بین عوامل مکانیکی اورهیت دما بالا (زمان کوتاه) سهم عمده ای را در گسیختگی لوله های واتروال و سوپر هیتر دارا می باشد.
  کلیدواژگان: بویلر، گسیختگی، اورهیت، واتروال، سوپرهیت
 • مدل سازی تحلیلی سیستم تحریک واحدهای نیروگاه آبی سد شهید عباسپور
  طوسی، ذوالفقاری داریانی صفحه 46
  در این مقاله مدل سازی تحلیلی سیستم تحریک واحدهای نیروگاه سد شهید عباسپور به همراه ارزیابی آن برای واحد شماره سه ارائه می شود. ابتدا, سیستم تحریک این واحد ها معرفی و سپس مدل پارامتری قسمتهای مختلف آن با توجه به روابط حاکم بر هر جزء به دست آورده می شود. مقادیر این پارامترها, از طریق آزمایشها و اندازه گیری های انجام دشه در محل نیروگاه به دست آمده و سپس با ترکیب مدل اجزا مدل نهایی سیستم تحریک حاصل گردیده است.
  کلیدواژگان: مدل سازی تحلیلی، ساختار مدل، ارزیابی مدل، سیستم تحریک، تقویت کننده گردان، آمپلی دین، نیروگاه سد شهید عباسپور
 • روش سریع و دقیق برای تعیین ATC با در نظر گرفتن پایداری ولتاژ
  عیدیانی، مدیر شانه چی، واحدی صفحه 56
  توانایی انتقال توان اضافی برای فعالیتهای تجاری بیشتر را ATC می گویند(1) همچنین مقدار توانایی شبکه برای انتقال قابل اطمینان توان از یک ناحیه به ناحیه دیگر را تحت شرایط خاص قابلیت انتقال می نامند (1) در این مقاله ATC به روش ایسنا و با در نظر گرفتن محدودیت پایداری ولتاژ به دست آمده و با استفاده از دترمینان ماتریس ژاکوبین و تقریب آن, شاخصی برای تعیین پایداری ولتاژ ارائه شده است.
  کلیدواژگان: ATC، پایداری و لتاژ، تابع انرژی
 • کاربرد شبکه های عصبی مصنوعی در تخمین سرعت موتور القایی
  طباطبایی اردکانی، منصف صفحه 69
  به کارگیری شبکه های عصبی در تخمین سرعت موتور القایی از دو شیوه کلی تبعیت می کند. در شیوه اول از شبکه عصبی, تنها به عنوان یک عامل فعال تخمخین گر استفاده می شود که قبلا با الگوریتم یادگیری مناسبی آموزش دیده است. در حالی که در شیوه دوم شبکه عصبی به عنوان یک عامل هوشمند تطبیقی است و الگوریتم یادگیری آن مانند مکانیزم تطبیق عمل می کند. در این مقاله پس از شبیه سازی کامپیوتری دو روش مذکور, عملکرد این دو روش با یکدیگر مقایسه می شوند.
  کلیدواژگان: شبکه عصبی، تخمین سرعت، موتور القایی
 • معرفی سیستمهای انتقال DC انرژی الکتریکی مبتنی بر مبدلهای منبع ولتاژ VSC
  پرنیانی، اسکندری صفحه 77
  در این مقاله سیستم انتقال DC مبتنی بر مبدلهای منبع ولتاژ با نام تجاری HVDC LIGHT معرفی می شود. سپس مزایا و کاربردهای آن تشریح شده و مشخصات اجزای سازنده آن بیان می شود. در ادامه نحوه راه اندازی و کنترل سیستم شرح داده شده و معادلات لازم برای کنترل سیستم بیان می گردد.
  کلیدواژگان: HVDC LIGHT، مبدل منبع ولتاژ، توزیع انرژی
 • بهینه سازی موتور جریان مستقیم دائم جاروبکدار با استفاده از الگوریتم ژنیتک
  امینی، لاشانی، اورعی صفحه 91

  در موتور های DC مغناطیس دائم با جاروبک به دلیل جایگزینی سیم پیچ میدان توسط مغناطیس دائم, تلفات میدان حذف شده و ساختار آن ساده تر گشته است, بنابراین بازده افزایش یافته و عملیات ساخت و مونتاژ آن آسانتر شده است, به همین دلیل این موتورها در دامنه توانی پایین کاربرد وسیعی یافته و توجه به طراحی و بهینه سازی آنها افزایش یافته است.

  کلیدواژگان: PMDC، بهینه سازی طراحی و الگوریتم ژنتیک