فهرست مطالب

مهندسی صنایع - سال چهل و سوم شماره 1 (آذر 1388)
 • سال چهل و سوم شماره 1 (آذر 1388)
 • تاریخ انتشار: 1388/09/01
 • تعداد عناوین: 10
|
 • محسن پورسیدآقایی، سعید خدمتلو، سیاوش آزرمی صفحه 1
  «مدیریت درآمد» فرآیند پذیرش یا سفارش است که با به کارگیری تکنیک های مختلف قیمت گذاری و فروش ظرفیت، به کسب درآمد بیشتر می-پردازد. تاکنون، این فرایند در صنایع خدماتی به ویژه حمل ونقل مسافر، پیشرفت چشم گیری داشته است. در این مقاله به مدل سازی نحوه فروش بلیط قطار مسافربری غزال در مسیر تهران- مشهد به دو روش استاتیک چند کلاسه و روش هیوریستیک EMSR-b که از انواع مدل های مدیریت درآمد هستند، پرداخته شده است و در پایان، هر دو مدل سی هزار مرتبه شبیه سازی و نتایج به دست آمده با مقایسه با درآمد فعلی، بررسی شده است. با اعمال هر کدام از سیاست ها و بررسی آن در زمان اجرا با اعمال بازخوردهای لازم می توان در حدود هشت میلیارد تا 10 میلیارد ریال در سال افزایش درآمد کسب کرد؛ که با درنظرگیری هزینه انجام شده، بسیار به صرفه به نظر می رسد. با بسط و گسترش مطالعات و مطالعه ی بیشتر در مدل های شبکه ای مدیریت درآمد، می توان درآمد را در کل شبکه ی حرکت قطارهای غزال، افزایش چشم گیری داد.
  کلیدواژگان: مدل درآمد مورد انتظار از صندلی نهایی ورژنb، مدل استاتیک چند کلاسه، مدیریت درآمد، تابع ارزش
 • موسی جباری، حسن اصیلیان، سید باقر مرتضوی، عبدالصمد زرین قلم، ابراهیم حاجی زاده، علی خوانین صفحه 13
  ارزیابی و مدیریت ریسک خطوط لوله ی ارتباطی پتروشیمی، نقش مهمی در جلوگیری از بروز حوادث احتمالی و مقابله با شرایط اضطراری دارد. بدین منظور، شاخص مواجهه ی شیمیایی در 60 خط لوله ی ارتباطی موجود در منطقه، تعیین شد و خط لوله ی کلر به منظور ارزیابی ریسک، انتخاب شد. سپس، شاخص های صدمه شخص ثالث، عملکرد ناصحیح، خوردگی و طراحی مورد ارزیابی قرار گرفت. فاکتور اثر نشتی نیز با توجه به خطرات محصول، حجم نشتی، پراکنش و دریافت کننده های موجود در اطراف خط لوله، محاسبه گردید. در نهایت، ریسک نسبی خط لوله محاسبه و راهکارهای لازم به منظور مدیریت ریسک، ارایه شد. نتایج حاصله نشان داد که در خط لوله ی کلر، شاخص صدمه شخص ثالث، بالاترین ریسک و شاخص طراحی، پایین ترین ریسک را در بر دارد. افزون بر این، با اجرای پیشنهادات و راهکارهای ارایه شده، امکان بهبود وضعیت در بخش های مختلف خط لوله تا 09/22% وجود دارد.
  کلیدواژگان: ریسک نسبی، مدیریت ریسک، خط لوله، گاز کلر
 • حسینعلی حسن پور، مسعود مصدق خواه، رضا توکلی مقدم صفحه 25
  در این مقاله، حل مساله ی مسیریابی وسایل نقلیه (VRP) در حالت چندهدفی، چندقرارگاهی و احتمالی، بررسی می شود. در دسترس بودن یال (متصل کننده دو گره تقاضا) به عنوان جنبه ای از VRP در مسائل دنیای واقعی، ملاحظه شده است. در دسترس بودن یال ها ممکن است قطعی نباشد و به دلایل مختلف، هر یال با احتمال معینی در دسترس باشد. با ملاحظه ی این جنبه، مدل ریاضی مساله و بهینه سازی آن، به گونه ای عمل می کند که ضمن کمینه سازی هزینه ی حمل و نقل، تحویل اقلام در مسیرهایی صورت گیرد که با احتمال بیشتری در دسترس باشند. به دلیل پیچیدگی محاسباتی این مساله، برای حل آن، از الگوریتم فرا ابتکاری آنیلینگ شبیه سازی شده (SA) که با دو عملگر جستجوی همسایگی تلفیق شده است، استفاده می شود. برای نشان دادن کارآیی الگوریتم، تعدادی مساله در ابعاد مختلف، حل و نتایج محاسباتی با حل های به دست آمده از یک الگوریتم دقیق و با ملاحظه ی حدپائین، مقایسه می شوند
  کلیدواژگان: احتمالی، مساله ی مسیریابی وسیله ی نقلیه، الگوریتم آنیلینگ شبیه سازی شده، چندهدفی، چندقرارگاهی
 • جعفر رزمی، فریبرز جولای، رضا توکلی مقدم، امیر عباس امامی کورعباسلو صفحه 37
  به طور کلی «تحلیل تکنیکی» به مجموعه ای از قوانین معاملاتی اطلاق می شود که با بررسی روند گذشته ی قیمت ها، سعی در پیش بینی روند آینده ی قیمت ها دارند. با توجه به گستردگی و تعدد روش های تحلیل تکنیکی و در نظر گرفتن این نکته ی کلیدی که تمام روش های تکنیکی در تمامی بازارها و در کلیه ی شرایط، نمی توانند کارآیی مطلوبی داشته باشند و طراحان هر روش، موقعیت بازار مورد بررسی خود را برای طراحی تکنیک پیشنهادی خود در نظر گرفته اند؛ در این مقاله سعی شده است به بررسی سودآوری قواعد تحلیل تکنیکی متداول و شناخت پارامترهای مطلوب این قواعد در بازار بورس تهران، پرداخته شود. در این مطالعه با بررسی 46 قاعده ی معاملاتی، شامل انواع میانگین های متحرک بلند مدت و کوتاه مدت، حدود حمایت و مقاومت، باندهای بولینگر، نوسانگر های استوکاستیک، شاخص قدرت نسبی و میانگین متحرک همگرایی/ واگرایی بر روی 22 شرکت پر معامله ی بورس تهران، مشاهده شده است که در میان آن ها شاخص میانگین های متحرک، از قابلیت پیش بینی مطلوب تری در بازار بورس تهران برخوردار است. همچنین، با توجه به پر نوسان بودن قیمت ها، قواعد معاملاتی کوتاه مدت، سود بیشتری را در مقایسه با قوانین بلند مدت تر، ایجاد کرده اند. برای انجام تست های آماری، با توجه به نرمال نبودن سری بازده ها، از تکنیک استفاده شده است. در نهایت، باید توجه کرد که این نتایج، به معنی رد کلی روش های دیگر مورد بررسی نیست و این مطالعه، صرفا حالت کلی قوانین را در نظر گرفته است.
  کلیدواژگان: تحلیل تکنیکی، فرضیه بازار کارآ، بورس اوراق بهادار تهران، قیمت سهم
 • کامران رضایی، محمد محسن صادق عمل نیک، سروش لاجوردی، سلمان نظری شیرکوهی صفحه 51
  در این مقاله، سیستمی مکانیزه جهت خودارزیابی طراحی شده و مدل خود ارزیابی به کار گرفته شده در این سیستم بر پایه ی رویکرد فرآیندگرای استاندارد ایزو 9004: 2000 ایجاد شده است. طراحی این سیستم مکانیزه با بهره گیری از رویکرد سیستم های خبره است؛ به این مفهوم که در تهیه ی سوالات ارزیابی و امتیازدهی، از دانش کارشناسان حوزه که همان سرممیزین و ارزیابان سیستم مدیریت کیفیت هستند، استفاده شده و این دانش در پایگاه دانش ایجاد شده در محیط نرم افزار Access ذخیره شده است. و از نرم افزار Visual Basic جهت ایجاد رابط کاربر و استنتاج، استفاده شده است. همچنین، مراحل ایجاد این سیستم منطبق با مراحل ایجاد سیستم های خبره است. سازمان ها یا کاربران مختلف با وصل شدن به این سیستم می توانند خود را بر اساس استاندارد ISO 9004:2000ارزیابی کرده، سطح بلوغ سیستم مدیریت کیفیت خود را تعیین کرده و نقاط بهبود عملکرد را شناسایی کنند.
  کلیدواژگان: سیستم های خبره، سیستم تضمین کیفیت، خود ارزیابی
 • داود شیشه بری، سید رضا حجازی صفحه 59
  با توجه به نقش و اهمیت بهره وری در بهبود اقتصادی سازمان ها و به دنبال آن، رشد و بهبود اقتصاد که در نهایت باعث شکوفایی اقتصادی کشور می شود؛ در این مقاله، چگونگی ارزیابی روش های ارتقاء بهره وری با درنظرگرفتن مشکلات و مسائل متعدد سازمان، بررسی شده است. این موضوع، یک مساله تصمیم گیری با معیارهای چندگانه است که می توان آن را با به کارگیری یکی از تکنیک های این مبحث، حل نمود. با توجه به مزیت فرآیند تحلیل سلسله مراتبی، در این مقاله از روش مذکور به منظور ارزیابی و رتبه بندی استفاده شده است. برای درنظرگرفتن نظرات غیرقطعی تصمیم گیرندگان، روش AHP فازی به عنوان ابزار ارزیابی به کار گرفته شده است. به منظور دوری از محاسبات فرآیندهای رتبه بندی فازی در روش AHP فازی متداول، از روش اولویت بندی فازی جدید ارائه شده توسط لینگ و همکاران، استفاده شده است که این روش می تواند اولویت بندی های قطعی را از ماتریس مقایسات زوجی فازی سازگار یا ناسازگار، استنتاج کند. نتایج به دست آمده از مطالعه موردی انجام شده، نشان می دهد که روش مذکور، یک ابزار ساده و کارآ به منظور درنظرگرفتن عدم قطعیت مطرح در مسائل MCDM بوده و می تواند به مدیران سازمآن ها در ارزیابی روش های مختلف ارتقاء بهره وری، کمک کند.
  کلیدواژگان: تصمیم گیری با معیارهای چندگانه، رتبه بندی فازی، بهره وری، تحلیل سلسله مراتبی فازی
 • هادی محبعلی زاده، فرهاد فائز صفحه 67
  هدف از ارائه ی این مقاله، ارزیابی تامین کنندگان با به کارگیری یک مدل چند هدفه ی انتخاب تامین کننده و تحلیل پوششی داده های چند معیاره است. در این راستا ابتدا با ارائه ی یک الگوریتم کلی، مجموعه ای پیوسته از جواب های موثر مسئله ی چند هدفه ی مذکور، به دست می آید. چون هر عضو از چنین مجموعه ای به عنوان ترکیبی از نهاده های ورودی، نظیر مواد اولیه، به شرکت خریدار محسوب می شود، در قدم بعدی سطح خروجی های شرکت خریدار به ازای ترکیبات مشخصی از این نهاده های ورودی ارزیابی می گردد. سپس با استفاده از مدل DEA چند معیاره، کارآیی شرکت خریدار به ازای این ترکیبات مشخص از ورودی ها و خروجی ها محاسبه می شود. در این صورت، تعداد تامین کنندگان و نحوه ی تخصیص تقاضا به هر یک از آن ها بر مبنای ترکیبی از ورودی ها و خروجی هایی که کارآیی DEA شرکت خریدار را ماکزیمم می نماید، تعیین می شود.
  کلیدواژگان: مدل برنامه ریزی خطی چند هدفه، مدل تحلیل پوششی داده های چند معیاره (MCDEA)، جواب ترجیحی، مسئله ی انتخاب تامین کننده، جواب موثر
 • فاطمه منصوریان، سید حسین ایرانمنش، محمد تابش صفحه 83
 • سید رضا موسوی طباطبایی، احمد ماکویی صفحه 95
  در این مقاله، ما متدولوژی برای تخصیص مقادیر ذخیره ی احتیاطی معرفی می نماییم. مساله ی مورد نظر، دارای دو هدف کمینه نمودن بهترین زمان دسترسی و هزینه ی موجودی است. با توجه به ماهیت NP-Hard مساله فوق، از الگوریتم شبیه سازی تبرید برای حل متدولوژی پیشنهادی در مسائل با ابعاد بزرگ استفاده شده است. جهت بررسی صحت عملکرد و کارآیی، متدولوژی از طریق حل مثال عددی به اثبات رسیده است. نتایج به-دست آمده، دلالت بر درستی عملکرد متدولوژی پیشنهادی و همچنین توانایی الگوریتم های شبیه سازی تبرید ارائه شده در دستیابی به جواب های نزدیک به بهینه، دارد.
  کلیدواژگان: مدیریت زنجیره تامین، مدیریت موجودی، شبیه سازی تبرید
 • سیدعلی ترابی، مسعود جنابی صفحه 1
  در این مقاله مسئله ی تعیین اندازه ی انباشته، زمانبندی تولید و تحویل چندین نوع کالا در یک زنجیره ی تامین دو مرحله ای و طی یک افق برنامه ریزی زمانی محدود مورد مطالعه قرار گرفته شده است. یک تامین کننده به کمک سیستم تولید جریان کارگاهی انعطاف پذیر چندین نوع کالا را تولید کرده و آنها را مستقیما به یک خط مونتاژ تحویل می دهد. به کمک سیاست زمانبندی سیکل پایه، یک مدل برنامه ریزی غیرخطی مختلط صفر و یک با تابع هدف حداقل سازی مجموع هزینه های راه اندازی، نگهداری موجودی و تحویل در واحد زمان توسعه یافته است. این مسئله از درجه ی پیچیدگی بسیاری برخوردار است و نمی توان در مسائل با ابعاد واقعی، با حل مستقیم آن به جواب بهینه دست یافت. بنابراین، یک الگوریتم ژنتیک ترکیبی کارا براساس استفاده از رویکرد سیکل پایه (زمان سیکل تولید هر کالا مضربی از عدد 2) طراحی شده است. تعدادی مسئله ی نمونه به صورت تصادفی طراحی شده و عملکرد الگوریتم طراحی شده از طریق مقایسه جواب الگوریتم با جواب مسئله سیکل مشترک مورد بررسی قرار گرفته است. مسائل عددی برتری جواب های تولید شده توسط الگوریتم ژنتیک ترکیبی را به تصویر می کشد.
  کلیدواژگان: الگوریتم ژنتیک ترکیبی، خطوط جریان کارگاهی انعطاف پذیر، زمانبندی تولید و تحویل انباشته، سیاست توان های دو، رویکر دوره پایه
|
 • Page 1
  Revenue management is the process of accepting or ordering which increases gained revenue by using different techniques of pricing and selling capacity. This technique has improved greatly in service sector specially passenger section. In this article, the process of selling ticket in Tehran-Mashhad route for Ghazal passenger train is modeled by two
  Methods
  static multi class and heuristic EMSR-b that is one of the revenue management models. Finally both models are run 30000 times and the results in comparison with current revenue show potential for 8 to 10 billion Rial increase in revenue annually which is very economic even by taking into consideration the costs of implementing the project. By deeper studies especially in the field of network models for revenue management, it is possible to increase the revenue in the whole network of Ghazal passenger trains.
 • Page 13
  Risk assessment and management of petrochemical feed and product transportation pipelines is very important to preventing probable accidents. So, 60 pipelines evaluated by chemical exposure index and chlorine pipeline due to high hazard distances selected for relative risk analysis. The chlorine pipeline with 3468 meter length divided to 100 meter sections, and Third Party Damage Index (TPDI), Corrosion Index (CI), Incorrect Operation Index (IOI) and Design Index (DI) in this line were assessed. Leak Impact Factor (LIF) also calculated by product hazard, leak volume, dispersion and receptors near the pipeline. At the end of the study, relative risk was calculated and recommendations for risk management were offered. The results of study were shown that in the chlorine pipeline, TPDI has highest risk while DI has lowest risk. Also, up to average 22.09% improvement at the RR was achieved by suggested risk management program.
 • Page 25
  In this paper, a stochastic multi-depot multi-objective vehicle routing problem (VRP) is studied. Based on observations in real-world problems, we develop an aspect of the problem, such as stochastic availability of routes. To solve the problem in this situation, a two-objective mathematical model is developed, in which the related objective functions are: (1) minimizing transportation costs and (2) maximizing probability of delivery to customers. The second objective function, which is nonlinear, has performed to a linear function. Since this problem is NP-hard, to solve it we propose simulated annealing (SA) that is a well-known meta-heuristic algorithm. To show the performance of this algorithm, we compare the related results in terms of run-time and objective function values with the lower bound and Lingo 8 software for different sizes of the given problem.
 • Page 37
  Generally speaking Technical Analysis Rules are a set of methods which concentrate on prices trends in order to predict the prices trend in the future. It must be mentioned that Technical Analysis Rules are many and varied and in order to make effective outcome, one must select the most useful methods which are depends on the market situation. In this paper, the profitability of 46 popular technical trading rules such as “moving average”, “trading range breakout”, “Bollinger bands”, “stochastic”, “RSI” and “MACD” in 22 company in Tehran Stock Exchange (TSE) from 1995-2005 have been evaluated. The small nature, short-selling constraints, lack of analyst coverage, and loose insider trading regulation suggest that the TSE equity market may be has less efficient. This cause that technical analysis has more potential to be profitable. To overcome the shortfalls of the t-test methodology within our test sample, the significance of the technical trading rules have been analyzed by using the bootstrap methodology with Random Walk null models. The numerical results indicate that technical trading rules have predictive ability in the mentioned companies. This result rejects the null hypothesis that the returns to be earned from applying trading rules values are equal to those achieved from a naive buy and hold strategy. This research also illustrates that among all 46 Technical Analysis Rules, “moving average” and “stochastic” are the most effective trading rules.
 • Page 51
  In this paper, a mechanized system for self-assessment based on process-oriented approach of ISO 9004:2000 has been developed. To design of this mechanized system, the expert system has been used as in providing the assessment and scoring questions the experts’ knowledge, head auditors of quality management system, has been used and this knowledge has been saved in the ACCESS software database. Also, Visual Basic software for creating user interface and deduction has been applied. In addition, the stage of development of this system conforms to the stage of development of expert systems. The organizations or users can assess themselves, determine their quality management maturity level, and identify their performance improvement points, based on ISO 9004:2000, with using this system.
 • Page 67
  The aim of this paper is to evaluate suppliers using a Multi Objective Programming Problem and Multiple Criteria Data Envelope Analysis. Toward accomplishing this goal, first a general algorithm is introduced to obtain a continuous set of efficient solutions of the given Multi Objective Programming Problem. Then, since each member of such set can be viewed as a combination of inputs such as raw material for purchasing firm, outputs level of the firm corresponding to the specific combinations of the inputs are estimated. Finally, based on these inputs and outputs, the efficiency of the purchasing firm is computed by applying Multiple Criteria DEA. So the number of suppliers and order allocation among them are determined in a way that maximizes the DEA efficiency of the firm.
 • Page 83
  In this research, a method for determining feeding buffer sizes in critical chain project scheduling is introduced. The method integrates project characteristics into the formulation as well as environment project risk. Resource tightness, environment risk and network morphology incorporate into the formulation. The method is tested and compared to three commonly suggested methods in the literature, the cut and paste method, the root square error method and adaptive procedure with resource tightness. The comparison is done by means of a simulation study using the kolicsh hartman data set. The test results indicate that all of the suggested methods generate better buffer sizes; therefore, they provide sufficient protection against the delays in project completion time.
 • Page 95
  In this paper, we introduce a methodology for safety stock placement in supply chain. The problem has two
  Objectives
  minimization of good's delivery time and inventory cost. Because the problem belongs to NP-Hard category, we develop a proper simulated annealing algorithm (SA) for solve the proposed methodology in large scaled problem. For verify the performance and efficiency of the methodology is shown via a numerical example. The obtained results imply the efficiency of proposed methodology and the ability of developed simulated annealing algorithms for achieve to near optimal solution.
 • Page 1
  In this paper, the problem of lot sizing, scheduling and delivery of several items in a two-stage supply chain over a finite planning horizon is studied. Single supplier via a flexible flow line production system (FFL) produces several items and delivers them directly to an assembly facility. Based on basic period (BP) strategy, a new mixed zero-one nonlinear programming model has been developed with the objective of minimization average setup, inventory-holding and delivery costs per unit time in the supply chain without any stock-out. The problem is very complex and it cannot be solved to optimality especially in real-sized problems. So, an efficient hybrid genetic algorithm (HGA) has been proposed based on applying the most applied BP approach i.e., power-of-two policy. Based on a number of problem instances, the solution quality of the algorithm has been evaluated and also compared with the common cycle approach. Numerical experiments demonstrate the superiority of the solutions of proposed HGA and indicate that is a very promising solution method for the problem.