فهرست مطالب

 • Volume:13 Issue: 1, 2005
 • تاریخ انتشار: 1384/10/10
 • تعداد عناوین: 8
|
 • نوع تمرین زبانی و یاد آوری معانی کلمات
  رضا غفارثمر، غلامرضا کیانی، محمد رحیمی صفحات 1-12
  از سؤالاتی که اغلب ذهن گیرندگان و معلمان زبان را به خود مشغول می کند می توان به چگونگی یادگیری واژگان یک زبان خارجی و چگونگی حفظ یاد گرفته ها در حافظه اشاره کرد. در این مقاله تلاش می شود تا تاثیر دو نوع عمده از تمرینهای یادگیری لغت یعنی تمرینهای تولیدی - نوشتاری و تولیدی- گفتاری را بر یادگیری معانی لغتها کشف کرده و نیز آثار این دو رویکرد را در کوتاه مدت (24 ساعت و یک هفته) و در بلند مدت (یک ماه) بر یادآوری معانی لغات بررسی کنیم. بدین منظور دو گروه همگون از زبان آموزان زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم انتخاب و به مدت 10 هفته در معرض آموزش حدود 100 کلمه جدید زبانی با استفاده از روش های دوگانه فوق قرار گرفتند. یافته های مطالعه بر تاثیر بیشتر تمرینهای تولیدی- گفتاری بر یادآوری بلند مدت معانی کلمات دلالت دارد. در حالی که هر دو روش تاثیر یکسانی در کوتاه مدت از خود نشان دادند.
  کلیدواژگان: تمرینات نوشتاری و شفاهی، نوع تمرین، یادآوری معنای لغت
 • فاعل دارای حالت مفعولی در زبان فارسی
  علی درزی صفحات 13-30
  فارسی زبانی ضمیر انداز با ترتیب فاعل، مفعول و فعل است که در آن همه گروه های نحوی اصلی به جز گروه فعلی، هسته ابتدا هستند. فعلها در این میان رفتار دوگانه ای از خود نشان می دهند به طوری که در حالت بی نشان متممهای غیر فعلی آنها پیش از هسته فعل و متممهای جمله ای آنها پس از هسته فعل قرار می گیرد (سمیعیان 1983، کریمی 1989، درزی 1996). گروه های اسمی در این زبان دارای حالت آشکار نیستند. اما مفعولهای مشخص نشانه «را» دارند که به پیروی از کریمی (1989) آن را نشانه آشکار حالت مفعولی در نظر می گیریم. وجود را بر روی گروه های اسمی فاعل یا متمم منجر به ساختی غیر دستوری می شود. در این مقاله در پی آنیم که ثابت کنیم گروه اسمی با نشانه «را» در جملات موسوم به ساخت تمیز همچون «من بهرام را عاقل می پندارم» در واقع فاعل یک خرده جمله است. از این رو، ضمن اثبات وجود این مقوله در زبان فارسی نشان می دهیم که فاعل نیز در این زبان می تواند به شرط وقوع در جایگاه نحوی مناسب نشانه «را» را بپذیرد.
  در بخش یک این مقاله به مجادله بر سر خرده جمله می پردازیم. در بخش دو، خرده جمله را در ساخت تمیز در فارسی نشان می دهیم.در بخش سه تحلیلی کمینه گرا از این ساخت ارائه می دهیم و در نهایت بخش چهار پایان مقاله خواهد بود.
  کلیدواژگان: آزمون سازه ای، انعکاسی، بازبینی، تطابق، حالت، حالت نمایی استثنایی، حاکمیت، خرده جمله، زمان، فاعل، متمم، مرجع، مشخص، مشخصه، معنایی، مفعول، ملاک نقش معنایی، همپایگی، کمینه گرا، گشتار
 • تجاوز بریتانیا در سیستان
  رضا رئیس طوسی صفحات 31-44
  سیستان یکی از مراکز مهم شهری در جنوب شرقی ایران بود. خرابه های شهر، رفاه و حاصلخیزی آن را نشان می دهد. تا آنجا که یکی از ماموران انگلیسی آن را لندن قدیم آسیا می خواند. این مقاله تلاش می کند ثروت نهفته عظیم این شهر قدیمی را – که آن را به دلایل تجاری، سیاسی و استراتژیک حائز اهمیت ساخته بود- توصیف کند.
  سیستان در قرن نوزدهم و بیستم به دلیل اهمیت استراتژیکی، محل رقابت قدرتها - بخصوص رقابت بین بریتانیا و روسیه - شد. این رقابت قدرت، علت عمده فقر روستاییان شد. کمپانی هند شرقی به شدت سیستان را پس از نفوذ در افغانستان و نیز نفوذ روسها در آسیای مرکزی به صورت مرکز تبادلات تجاری خود درآورد.
  نفوذ غرب در سیستان از سال 1809 آغاز شده بود. وقتی سمرقند را روسها در سال 1867 به سرزمین خود ملحق ساختند، انگلیسی ها مساله ایجاد منطقه بی طرفی را بین بریتانیا و روسیه در آسیای مرکزی مطرح ساختند. در نتبجه سیستان در سال 1872 بین افغانستان و ایران تقسیم شد. به دنبال آن، براساس پیشنهاد دولت هند بریتانیا ارتباط تجاری بین سیستان و کویته برقرار شد، به این ترتیب بریتانیا منافع خود را به قسمتهای مرزی ایران و بلوچستان گسترش داد.
  براساس اسناد رسمی و غیر رسمی، بریتانیا در اواخر نیمه دوم قرن نوزدهم در صدد بود به منظور گسترش منافع اقتصادی مناطقی را در آن ناحیه به قلمرو استعماری خود بیفزاید. این تصمیم استعماری همراه با کشمکشهای قدرتهای محلی، حاصلخیزی سیستان را به نابودی کشاند و روستاییان محلی را با فقر جانکاهی رو به رو ساخت.
  کلیدواژگان: ارتباط تجاری، اهمیت استراتژیک، بازی قدرت، تجاوز، سیستان
 • نقش نامؤثر آمریکا درمذاکرات صلح سوریه و اسرائیل در دهه 1990
  احمد سلطانی نژاد صفحات 45-70
  تحولات اساسی در صحنه روابط بین الملل پس از فروپاشی اتحاد شوروی فرصت مناسبی را برای اعراب و اسرائیل فراهم آورد تا به دشمنی دیرینه خود پایان دهند. همچنین این تحولات موقعیت مناسبی برای ایالات متحده پدید آورد تا نقش مهمی در مذاکرات صلح اعراب و اسراییل ایفا کند. طی دهه 1990، ایالات متحده تسهیلاتی فراهم کرد تا گروه های مذاکره کننده سوری و اسرائیلی طی چند دور مذاکرات رسمی و غیر رسمی مسائل اساسی بحران اعراب و اسراییل را با هدف عادی سازی روابط بررسی کنند. این مذاکرات بسیار پیچده و دشوار بود و چندین بار بخاطر پافشاری اسرائیل بر مخالفت با عقب نشینی از بلندی های جولان به بن بست رسید.
  عوامل بسیاری مانع پیشرفت مذاکرات صلح سوریه و اسرائیل شد. علاوه بر مسائل لاینحل مانند اختلاف بر سر بلندی های جولان، عواملی چون عدم توانایی امریکا در پیگیری نقشی بیطرفانه در این مذاکرات یکی از موانع اساسی محسوب می شود. ایالات متحده همواره روابطی استراتژیک با اسرائیل داشته در حالی که از بهبود روابط با سوریه خودداری ورزیده است. گروه های طرفدار اسرائیل نفوذی قابل توجه در کنگره امریکا داشته اند و این امر سبب شده است که امریکا نتواند یک میانجیگر بیطرف در مذاکرات فی مابین اسرائیل و سوریه باشد. همچنین موانع دیگری چون پافشاری دو طرف بر مواضع خود و عدم وجود اعتماد بین سوریه و اسرائیل همراه با مشروط بودن مذاکرات، نقشی اساسی در بن بست این مذاکرات طی دهه 1990 داشته است.
  کلیدواژگان: آمریکا، سوریه، سیاست خارجی، مذاکرات صلح سوریه و اسرائیل
 • مشاهدات تازه ژئومورفولوژیکی درباره ک زمین لغزه بزرگ، سیمره (کبیر کوه) زاگرس، جنوب غربی ایران
  سیاوش شایان صفحات 71-92
  زمین لغزه سیمره(کبیر کوه) یکی از بزرگترین لغزشهای دنیاست که از گذشته توجه بسیاری از دانشمندان داخلی و خارجی را به خود جلب کرده است. در تعیین علت و زمان وقوع آن بین دانشمندان اختلاف نظر وجود دارد. در این مقاله ضمن بررسی وضعیت مکانی و ویژگی های دینامیکی و ژئومورفولوژیکی لغزش بزرگ کبیر کوه، فرضیه هایی برای چگونگی وقوع و زمان آن ارائه و به آزمون گذاشته شده اند. همچنین نظریات دانشمندان مختلف داخلی و خارجی مورد بحث قرار گرفته و سپس با استفاده از داده های سنجش از دور، کارتوگرا، هیدرو- اقلیمی و محاسبات دینامیک لغزش، مشخصات عمومی و جزیی لغزش سیمره ارائه شده است. افته های حاصل از شواهد ژئومورفولوژیکی همچون نرخ گسترش شبکه آبهای سطحی بر روی لایه زیرین یا سطح لغزش، چگونگی گسترش رگولیت، میزان انجام فرایندهای انحلالی (ایجاد لاپیه، حفره ها، درزها و شکافها)در سنگهای آهکی ریزشی، گردواری اندک در دانه ها و قطعات لغزش یافته، گسترش جزیی افقهای خاک در پهنه ریزش و محدودیت نهشته گذاری های رود سیمره بر کناره های منطقه لغزش سبب شده سن زمین لغزه سیمره جدید تشخیص داده شود. همچنین با بررسی اسناد و مدارک تاریخی، زمان وقوع لغزش در سال 872 میلادی (مطابق 258هجری قمری) تشخیص داده شده و نظریات وقوع آن در حدود10000سال قبل، رد شده است.
  لغزش سیمره به هنگام وقوع با صدای عظیم همراه بوده وسبب ایجاد لرزش در منطقه و نواحی دوردست شده است. از این رو برخی از دانشمندان محرک وقوع آن را زمین لرزه دانسته اند. در این مقاله با بحث در خصوص لرزه خیزی منطقه، نتیجه گرفته شده که منطقه از لرزه زی اندک برخوردار است و وقوع لغزش عظیم سیمره باعث ایجاد زمین لرزه شده است نه برعکس.
  کلیدواژگان: حرکات دامنه ای، زمین لغزه های زاگرس، سن سنجی ژئومورفولوژیکی، لغزش سیمره(کبیر کوه)، ژئومورفولوژی کاربردی
 • مشارکت اجتماع در اجرای عدالت کیفری در ایران
  محمد فرجیها صفحات 93-106
  در طول چند سال اخیر، مدیران و دست اندرکاران سیاست جنایی ایران از تاکید بر رویکردهای سزاگرایانه برای حل معضل بزهکاری عقب نشینی کرده اند، از این رو تحت تاثیر مطالعات جرم شناسانه و ترجمه نوآوری های سیاست جنایی کشورهای غربی، مفاهیم و واژگان جدیدی وارد گفتمان رسمی سیاست جنایی ایران شده است. به موازات این تحولات فهرستی از رویکردهای اجتماع محور نسبت به نظام عدالت کیفری، از جمله مجازاتهای اجتماع محور، شوراهای مردمی حل اختلاف، پلیس اجتماع محور و پیشگیری از جرم مبتنی بر مشارکت اجتماع، بتدریج در برنامه های پنج ساله توسعه و نیز برنامه دوم توسعه و اصلاحات قضایی گنجانده شد.
  صرف نظر از اینکه این ایده ها و سیاستها از چه مجراهایی سیاست جنایی ایران را تحت تاثیر قرار داده است، مهمترین سؤالی که در این زمینه مطرح می شود این است که این برنامه ها تا چه اندازه نیازهای کنونی سیاست جنایی ایران را تامین خواهد کرد؟ همچنین رویکردهای اجتماع محور تا چه اندازه با بسترهای اجتماعی-اقتصادی، فرهنگی و سیاسی جامعه ایران همخوانی و سازگاری دارند؟
  به نظر می رسد دستیابی به هرگونه موفقیت در زمینه مشارکت اجتماع در قلمرو عدالت کیفری منوط به پیش شرطهایی از جمله تحولات ساختاری، فرهنگ سازی و فهم و درک صحیح از فلسفه و مبانی نظری ای است که در پس هر یک از این اصلاحات نهفته است.
  این مقاله بر آن است که دو جلوه مهم از رویکردهای اجتماع محور، یعنی مجازاتهای اجتماعی و شوراهای حل اختلاف را در ایران مورد بحث و بررسی قرار دهد.
  کلیدواژگان: اصلاح قضایی، حل و فصل غیررسمی اختلافات، راهبرد مسؤول سازی، عدالت اجتماع محور، مجازات اجتماع محور
 • اصل سلسه مراتب رسایی در هجای cvcc در زبان فارسی
  عالیه کرد زعفرانلوکامبوزیا، مهدی ذوالفقاری سریش صفحات 107-122
  در زبان فارسی، تنها هجای دارای خوشه همخوانی هجای cvcc است که پایانه آن می تواند با دو همخوان پر شود. هدف از نگارش این مقاله بررسی اصل سلسه مراتب رسایی در زبان فارسی می باشد. ازاین رو واژه های فارسی با خوشه همخوانی cvcc در پایانه براساس نوع واکه ای که هسته هجا را پر می کند و نیز براساس نوع همخوانی که در جایگاه نخست یا دوم پایانه قرار می گیرد، مرتب شدند و نتایج زیر به دست آمد:الف. اصل سلسله مراتب رسایی در خوشه های همخوانی دارای واکه های /i،u،a / مشاهده می شود.
  ب. اصل سلسله مراتب رسایی در خوشه های همخوانی که دارای واکه های / æ،e،o/ مشاهده نمی شود.
  ج. بر مبنای اصل سلسله مراتب رسایی واکه ها در زبان فارسی دو طبقه طبیعی را تشکیل می دهند، یعنی واکه های /æ،e،o/ و /a،i،u/.
  کلیدواژگان: اصل سلسله مراتب رسایی، هجا، هسته، پایانه
 • وحدت متن و تکثر قرائتها قرائت متن
  طاهره میرعمادی احمدی صفحات 123-140
  روایت انگلیسی «ماجراهای حاجی بابای اصفهانی» به لحاظ برانگیختن تمایلات انتقادی- اجتماعی خوانندگان ایرانی یکی از پرمناقشه ترین متون ادبی ایران به شمار می رود. این مقاله بر سر آن نیست که با محک زنی اعتبار گزاره های این گونه تفاسیر آنها را ابطال و یا اثبات کند و یا تفسیر بدیلی ارائه دهد، بلکه درصدد آن است با جایابی این تفاسیر در یک چشم انداز وسیعتر، نشان بدهد که در چه شرایط و چگونه این متن واحد می تواند مقدمات ظهور تفاسیر جدیدتر و هماهنگ تر با افق معاصر واقعیاتهای امروزین را فراهم آورد. روش تحقیق متن، نظریه «معنای اضافی» پل ریکور است و از طریق آن نشان داده شده که «جهان متن» چگونه و تحت چه شرایطی ظرفیت ارائه قرائتهای متعدد را از خود نشان می دهد. در مرحله بعد «جهان خواننده» و رابطه دیالکتیکی آن با «جهان متن»کنش خواندن را به مثابه یک فرایند «تامل در خود» تعالی می بخشد
  کلیدواژگان: تامل در خود، جهان متن، خود یکتا انگار، خود یکسان انگار، متن، هرمنوتیک، پدیدارشناسی
|
 • Exercise Types and Word Meaning Remembrance
  Reza Ghaffar Samar, Gholamreza Kiani, Mohammad Rahimi Pages 1-12
  The present study is an attempt to contribute to the L2 acquisition research through finding an appropriate answer to the question usually asked by both language teachers and learners, namely how to learn vocabulary and how to retain meanings in memory over time. We have chosen to discover the effects of two major types of productive exercises, writing and oral production exercises, on the remembrance of word meanings over time: 24 hours, one week, and one month after learning the vocabulary. For this purpose, two linguistically homogeneous L2 classes received ten sessions of treatment each: in one of these classes, 100 vocabulary items were practiced through controlled writing exercises and the other class practiced the same items through controlled oral exercises. The preliminary results indicate the positive influence of oral production exercises on meaning rememberance over time, i.e., after one month, while the two exercise types did not show any significant differences in their effects on in class vocabulary learning processes.
 • Small Clauses in Persian
  Ali Darzi Pages 13-30
  The Persian morpheme ra has attracted the attention of many linguists including Karimi (1989), Dabir-Moghaddam (1990) and Ghomeshi (1996) among others. Karimi takes ra as the accusative case marker, the presence of which on subjects and objects of prepositions render the sentence ungrammatical. According to Ghomeshi (1996), it marks DPs functioning as VP-level topics. Dabir-Moghaddam (1990) analyzes ra as the secondary topic marker in the Halidayian Functional grammar framework. In none of these analyses, this morpheme appear on deep subjects. In this article, it is highlighted that ra may also mark subjects, just in case it occurs in the right grammatical configuration. More specifically Persian has the category of small clause in which an NP marked with ra is the subject of the small clause rathar than object of the matrix sentence. This is an unprecedented hypothesis in Persian linguistic literature. I also present a minimalist account of the construction in question.
 • British Encroachments in Seistan
  Reza Raiss Tousi Pages 31-44
  Seistan was one of the important ancient urban centres in south eastern Persia. The ruins of the city show the prosperity and fertility of this city to the extent that a British civil officer considered it as the ancient London of Asia. This article attempts to describe the enormous latent wealth of this ancient city which made it important for strategic, political and commercial reasons. Due to strategic importance, it fell into the power struggle of 19th and 20th century especially between British and Russia. This power game was the main reason of the poverty of the peasant of Seistan. East India Company had extensively taken Seistan as the major point for its trade after its penetration in Afghanistan and likewise Russia’s penetration in the Central Asia. Western penetration in Seistan had already started in 1809. When Samarqand was annexed in 1867, the British raised the question of establishing neutral zone between Britain and Russian in Central Asia. In 1872 thus, Seistan was divided between Afghanistan and Persia. Government of India had proposed building a new trade link between Quetta and Seistan, just to establish the supreme interest of Britain in those parts of Persia bordering Baluchistan. In the later half of the 19th century, the whole policy of the British government was to capture the strategic locations to further its economic interest, which are evident from the official and non-official records. With this evil intention and local power struggle, the richness and fertility of Seistan was destroyed and local peasantry faced dire straits.
 • The Ineffective Role of the United States in the Syrian-Israeli Peace Process During the 1990s
  Ahmad Soltani Nejad Pages 45-70
  The end of Cold War created a unique opportunity for both the Arabs and Israelis to end their animosity and for the United States to play an important role to bring them to peace negotiations. Therefore, during the 1990s, the U.S. facilitated several rounds of talks between Syria and Israel, but the negotiations complicated gradually. The talks were stalled over the fact that Israel did not want to withdraw from the Golan Heights prior to concluding security arrangements and normalization of relations with Syria. There were variety of reasons that prevented Syria and Israel from reaching a peace agreement. Besides, unresolved issues such as the Golan Heights, the biased role of the United States in the Syrian-Israeli talks left the process at an intractable impasse. The fact that the U.S. had strategic relations with Israel and due to the increasing power of the Zionist lobby in the U.S. Congress, Washington failed to be an honest broker. Both Syrian and Israeli inflexibility, mutual mistrust and suspicious along with tentative and conditional nature of talks were proved hindrances. The U.S. could play an active role through urging both Damascus and Tel Aviv to comply with the basic and logical needs of peace, pushing the Israelis to withdraw from the Syrian territory, urging the Syrians to moderate their positions-allowing new demarcation of border-strengthening confidence-building measures between the parties and assuring them that peace will provide their basic needs, and in no way will the conflict be settled at the expense of either’s interests.
 • New Geomorphologic Observation on Dating an Old Grand Landslide, Seimareh (Kabir-Kuh), Zagros Mountains, Southwest Iran
  Siavosh Shayan Pages 71-92
  Landslides are among important mass movements of a great interest for earth scientists. This is due to their importance in land use and decision-making in rural and urban areas. Survey of old landslides to determine their behavior has important bearing on the study of new ones. Seimareh grand landslide is one of the oldest and the most attractive phenomenon that has been the subject of concern for Iranian as well as international scientists for decades. There are two different opinions on the motivation factor and incidence date of the slide. This paper tries to investigate both geographic location and condition of the slide, with the geologic background of the Seimareh basin. By using hydro- climatic data, kinematics calculations, morphometeric measurements and remote sensing simulation, the dimension and extension of the landslide have been determined and a reasonable date of event has been estimated. Geomorphologic field and documentary surveys and historical details have led to a new chronological conclusion that the event age was about 1100 years old instead of 10k.a. years as suggested by others. Also Hogback movement in limestones has been recognized as the trigger or motivation factor for the slide in the area rather a severe earthquake.
 • Community Involvement in Administration of Criminal Justice in Iran
  Mohammad Farajiha Pages 93-106
  Since the last few years, criminal policy authorities of Iran started to withdraw their previous emphasis on repressive approaches and under the impact of criminological studies and translation of policy initiatives in western countries new concept and vocabulary were entered into official discourse and criminal justice policy of Iran. Consequently, a list of community-based approaches to criminal justice system such as community-based punishment, community-based settlement council, community policing and community crime prevention became integral parts of the third and fourth 5-year Development plan (2000-4 & 2005-9) and the Second Judicial Reform Plan (2004-8) very rapidly. Regardless of how these ideas and policies are introduced to the Iranian criminal policy, the most important questions should be asked in this field are that to what extent thes policies will meet current needs of criminal policy of Iran? To what extent community-based approaches are adapted to socio-economic, cultural and political contexts in Iran? It seems that, successful reforms in the area of public participation in criminal justice needs to some pre-conditions such as; structural changes, cultural capacity building and understanding the principles or rationales which are standing behind each of these reforms. Our effort in this article is to describe and criticize two important aspects of community-based approach to criminal justice in Iran; Community-based punishments and settlement councils.
 • Sonority Hierarchy Principle in cvcc Syllable of Persian
  Aliyeh K.Z. Kambuziya, Mehdi Zolfaghari Serish Pages 107-122
  In Persian, the only syllable type with consonant clusters is cvcc, where its coda can be filled with two consonants. The present article attempts to find whether these two consonant conform the sonority sequencing principle or not. For this reason, the Persian words with cvcc syllable type are gathered from Persian dictionaries and are classified based on the vowel filling the nucleus of the syllables and the consonants in the first or second slot of the coda and the following results were obtained: a. Sonority sequencing principle is confirmed in clusters nuclei are /i,u,a/. b. Sonority sequencing principle is rejected in clusters with vowels /æ, e,o/. c. Based on sonority sequencing principle, vowels in Persian make up two natural classes namely / æ, e,o/ and /i,u,a/.
 • One Text and Multiple Readers: Reading the Adventures of Hajji Baba of Isphahan in the Light of Ricoeurian Hermeneutics
  Tahereh Miremadi Ahmadi Pages 123-140
  The English narrative of "the adventure of Hajji Baba of Ispahan"[1] seems to be one of the controversial literal texts for the Iranian readership with social criticism interest. This paper intends, not to refute or redeem the validity claims of this historical actualized reading or to offer an alternative, but, to put it into perspective of a spectrum of possibilities and to show how and under what contingencies, the text can actualize some other rival and salient interpretations that reverberate our contemporary horizons of social reality. Using the Ricoeurian theories of literature by applying his theory of "surplus of meaning" on the text we suggest how "The World of Text " has the potential to have different readings and in the next step, by analyzing "The World of Reader" and its dialectical relations with the world of text, we exhibit the important role of "reading" as the act of Self Reflection.