فهرست مطالب

توسعه مهندسی بازار - پیاپی 18 (فروردین 1390)
 • پیاپی 18 (فروردین 1390)
 • تاریخ انتشار: 1390/01/25
 • تعداد عناوین: 18
|
 • سرمقاله
 • «جهاد اقتصادی» و راهکارهای تحقق آن؛ پیشنهادها و توصیه ها
  پرویز درگی صفحه 4
  سال 1390 از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال جهاد اقتصادی نامگذاری شده است. و با این نامگذاری، رهبری به عنوان استراتژیست نظام و ایران، اولویت اساسی را تعیین کرده اند.
  بر این اساس نظام تصمیم گیری، سیاستگذاری، قانونگذاری و اجرا می بایست در این مسیر هدایت شوند.
  جهاد چیست؟
  جهاد از ریشه ی «جهد» و به معنای کوشش تمام و همه جانبه برای رسیدن به هدف است. جهاد هر نوع تلاش و کوشش در پیشبرد اهداف مقدس الهی را شامل می شود. به این ترتیب علاوه بر نیروهای دفاعی و گاهی تهاجمی، مبارزات علمی، منطقی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی را نیز شامل می شود.
 • اخبار بازاریابی / ممنوعیت استفاده از برند بر روی جعبه سیگار/ دعوت از بچه ها برای حضور در جلسه ی هیات مدیره شرکت KFC دیگر نمی خواهد انگشت خود را بلیسید/ تویوتا استراتژی خود برای دوبرابر کردن سود را فاش کرد/ راه اندازی استراتژی زیست محیطی آدیداس
  صفحه 8
 • خبر ویژه
 • شرکتهای بزرگ ژاپنی پس از زلزله ی ژاپن (جمعه 11 مارس 2011)
  اعظم احمدی صفحه 12
  ژاپن در روز جمعه 20 اسفند ماه 1389 (11 ماه مارس) با زمین لرزه ای 9/8 ریشتری دست و پنجه نرم کرد.
  ابعاد تاثیر این زمین لرزه بر شرکتهای بزرگ ژاپنی مورد توجه خبرگزاریها قرار گرفت؛ چه آنانکه می دانستند ژاپن با حضور شرکتهای برجسته اش دارای اقتدار صنعتی و تجاری در جهان است، و چه آنانکه دوست داشتند در این فرصت از آسیبهای رقیب جدی خود بیش از پیش آگاه شوند.
  ترسیم وضعیت شرکتهای ژاپنی بر پایه ی اظهارات مدیران آن و تصمیم گیری آنان برای بازسازی ژاپن، موضوع اصلی این گزارش است که کوتاه و گزیده نشان می دهد در همان روزهای نخست هر شرکت چه تصمیمها و اقداماتی را پیش بینی و اجرا کرده است.
 • سونامی ژاپن و تاثیر آن در شرکتهای امریکایی
  ندا صدیق صفحه 14
  بسیاری از تولیدکنندگان کره جنوبی، چین، و تایوان زلزله ی ژاپن را فرصتی برای خود می بینند. آنها در کنار بسیاری از کشورها آرزومندند تا بتوانند کسب وکار تولید قطعات که ژاپن تولیدکننده ی اصلی آن است را جذب کنند...
 • مصاحبه
 • گفتگوی رودررو با هنری مینتزبرگ (مخالف پیتر دراکر)
  محمدحسین دهنوی صفحه 16
  هنری مینتزبرگ، مخالف پیتر دراکر، در زمره ی نام آورترین چهره های منتقد مدیریت در جهان است. مینتزبرگ بر این باور است که هر سازمانی مانند یک ارگانیسم یکتا بوده و خصوصیات، محیط، نیازها و منابع خاص خودش را دارد؛ او مدیریت را بیشتر شبیه به هنر می بیند تا علم.
  گفتگوی صریح و انتقادی او، خواب مدیران اجرایی ارشد 500 شرکت موفق را آشفته کرد؛ چرا که بی واهمه آنها را فاسد خواند، از آن رو که پاداشهای کلانی را نصیب خود می سازند.
  مینتزبرگ، شرکتهای امریکایی را مریض می داند. بی پروا می گوید:«از مدل امریکایی مدیریت استفاده نکنید. بیشتر شیوه های امریکایی از رده خارج اند و بسیاری از شرکتهای امریکایی در خطرند. شرکتهای تجاری معروف، به طور وحشتناکی بد مدیریت می شوند.»وی درباره ی بحران نیز اظهار نظرش فراتر از بخش بانکداری و مالی امریکا است و می گوید: این یک بحران مدیریتی است. کوشش پل کروگمن، نویسنده ی ستون اقتصادی نیویورک تایمز و دیگر نوسیندگانی را که به دنبال راه حلهای اقتصادی اند، به سخره گرفته و می گوید: این مساله ای اقتصادی نیست بلکه، مساله ای مدیریتی است که نمی توان آن را با اصلاح سیاستهای مالی و پولی درست کرد. لیکن هیچ کس نمی خواهد این پیام را بشنود!
  مینتزبرگ، صرفا انتقاد نمی کند بلکه، راه حلهای عملیاتی و اجرایی دقیقی نیز دارد. جالبتر آنکه در کمال متانت و شکیبایی، راه حلهایش را عرضه می کند: «درمان آرام را می توان از راس شرکتهای بزرگ شروع کرد. خودشیفته ها و پاداشهای شرم آورشان، باید از آپارتمانهای مدیران اجرایی بیرون رانده شوند. و به جای آنها باید رهبرانی واقعی قرار گیرند، افرادی که شخصا و عمقا در مسائل بنگاه اقتصادی درگیر شوند و حس جمعی آن را از نو بسازند.
  مینتزبرگ را باید ستود از آن رو که بحران فعلی را به بحران مدیریت منتسب می کند و برای آموزش و پرورش مدیران، رویکرد آموزشی جدیدی را در دانشگاه مک گیل کانادا پایه گذاری و اجرا می کند، ویژگی مدیران و رهبران را در 50 شرط طبقه بندی می کند، از نمونه های نادر مدیران و رهبران برجسته نام می برد، از مدیران شرکتهایی می گوید که با ویژگیهای او سازگارند.
  مینتزبرگ را می توان در خلال همین مصاحبه ی کوتاه اما پرمغز شناخت و به ارزیابی راه حلهای او با جدیت پرداخت؛ بویژه آنکه در شرایطی هستیم که با بحرانی در سطح جهانی روبه روئیم، با شرکتهایی رو به روئیم که تنها به سود خود می اندیشند و مسئولیتهای اجتماعی برایشان کم معنا است...
 • بازاریابی حسی / مطالعات موردی
 • تحول تبلیغات ورزشی با شبکه ی اجتماعی و کمپین حسی چای میوه ای
  نگار صدیق صفحه 20
  دو مطالعه ی موردی (Case Study) در این صفحات برآنند تا بخشی از ابعاد و زوایای اجرای کمپین بازاریابی حسی را معرفی کنند؛ یکی در حوزه ی تبلیغات ورزشی، و دیگری درباره ی چای کیسه ای میوه ای.
  سوپر باول (Super Bowl)، لیگ فوتبال قهرمانی ملی امریکا است. در روزهای برگزاری این لیگ، امریکا در حالت نیمه تعطیل به سر می برد. مسابقات سوپر باول سال 2011 امریکا با 111 میلیون بیننده، پربازدیدترین پخش تلویزیونی در امریکا است. چنین رویدادی سبب شده است تا برندهای تجاری با تبلیغات در سوپر باول از این فرصت کم نظیر بیشترین بهره را ببرند.نحوه ی اجرای کمپین حسی چای کیسه ای میوه ای از شرکت یونی لیور، مطالعه ی موردی دیگری است که خوانندگان را با سازوکار اجرای چنین کمپینهایی آشنا می سازد...
 • تاریخ تحلیلی بازاریابی
 • از فرمول انرژی انیشتین تا ارزش ویژه ی نام تجاری کاپفرر
  استاد سینا قربانلو، مهندس سپیده قربانلو صفحه 22
  چکیده: این متن آخرین بخش از مقاله ی «2E=mc چه ربطی به بازاریابی دارد؟» است که استاد سینا قربانلو و همکار جوانش مهندس سپیده قربانلو، از شماره های پیشین این نشریه، در آن به سیر تحولات بازاریابی پرداخته اند.
  این سیر تحولات بازاریابی از مدیریت علمی تیلور آغاز شد و به 4پی مک کارتی و مدیریت نام و نشان تجاری کاپفرر انجامید و پس از آن با نظریه ی ارزش ادراک شده ی دان سکستون، استاد برجسته و کهنه کار بازاریابی در دانشگاه کلمبیا همراه شد.
  فرمول انرژی انیشتین و ارتباط آن با دیدگاه کاپفرر در مورد ارزش ویژه ی نام تجاری، بن مایه ی بخش انتهایی مقاله ی «2E=mc چه ربطی به بازاریابی دارد؟» است که در ادامه خواهید خواند.
  تیزبینی مؤلفان این اثر را باید ستود، که با تشریح نقشهای جدید بازاریابان و چگونگی آماده شدن برای ایفای آنها، به جمع بندی آنچه از آغاز تا انجام مرور کرده اند، می پردازند و در ادامه نیز تلنگری جدی به صاحبان کسب وکار و بازاریابان و مدیران آنها در عصر حاضر می زنند، آنجا که یادآوری می کنند که تحولات سریعی که بویژه در یکی دو دهه ی پایانی قرن بیستم و اولین دهه ی قرن بیست ویکم در بازاریابی روی داده (و می دهد)، تعریف آن را به کلی تغییر داده و دگرگون کرده است. مؤلفان بر این باورند، اکنون تعریف بازاریابی تغییر کرده است، بنابراین دانش ما از این علم یا هنر یا ترکیبی از آن دو، حتی اگر حاصل دهه های پایانی قرن بیستم باشد، عمدتا کهنه شده و کارآیی خود را از دست داده است و باید برای همراهی با تغییرات آن طرحی نو دراندازیم.
 • بانکها و خدمات مالی
 • عدد جادویی هفت و تاثیر آن بر تصمیم گیریهای مشتریان خدمان مالی
  علی سلیمانی بشلی صفحه 28
  بانکها و مؤسسات مالی و اعتباری در ایران رو به افزایش اند. با وجود این، بانکهای نوظهور و مؤسسات مالی و اعتباری جدید، بیشتر در پی استخدام کارشناسان مالی و بانکی هستند و همواره در روابط عمومی و تبلیغات خود بر خدمات بانکی و مالی تاکید می کنند؛ یعنی همان رویه ای را تکرار می کنند که تا پیش از این بانکهای دولتی و خصوصی به هنگام تاسیس به جد آن را دنبال می کردند! این در حالی است که اگر قرار بود آن رویه ها به درآمدهای سرشار و مؤسسات و بانکهای مقتدر می انجامید، دیگر چه نیازی بود به این بانکها و مؤسسات مالی و اعتباری جدید و نوظهور در ایران!
  اکنون کانون مرکزی رقابت در بین بانکهای بین المللی و پیشرفته ی جهانی این است که چگونه باید این خدمات مالی را به مشتریان ارائه کرد تا مشتریان از بین هزاران بانک، یکی را در میان هزارها برگزینند؟ چگونه می توان مشتریان خدمات مالی را ترغیب کرد تا در بانک ما حساب باز کنند، و هزاران بانک دیگر را فراموش کنند؟
  «مالیه ی رفتاری» پاسخگوی این پرسشها و بسیاری پرسشهای دیگری است که از سوی بانکهای برجسته ی جهانی در سالهای اخیر به شدت مورد توجه واقع شده که می توانند گوی سبقت را از رقبای مقتدر جهانی خود بربایند.
  آیا بانکها و مؤسسات مالی اعتباری در ایران علاقه دارند خود را با دانش روز بانکهای جهانی آشتی دهند یا همچنان تمایل دارند با استفاده از شیوه های نخ نماشده ی گذشته و قدیمی، با کوبیدن بر طبل تبلیغات و تکرار اینکه ما خدمات مالی و اعتباری می دهیم، مشتری جذب کنند؟!
  اثری که پیش رو دارید بر آن است تا با استفاده از تازه ترین نظریه پردازان صاحبنام خدمات مالی و تجربیات بانکهای جهانی و بین المللی، دیدگاه هایی را معرفی کند که به رونق بانکها و مؤسسات مالی اعتباری ایران بیفزاید؛ بویژه بانکهایی که در پی آنند تا طرحی نو دراندازند.
  مؤلف این اثر، نخست «مالیه ی رفتاری» را تعریف می کند و سپس یکی از موضوعات آن را با عدد «جادویی هفت» برمی گزیند تا نشان دهد چرا بسیاری از تلاشهای پرهزینه ی بانکها و مؤسسات مالی اعتباری در ایران، برای مشتریان آنان بی معنی است، چگونه می توان با درک دقیق از اصول مالیه ی رفتاری، توجه مشتریان خدمات مالی را با کمترین هزینه برانگیخت تا سودآوری بانکها و مؤسسات مالی اعتباری تامین شود.
  گفتنی آنکه در شماره های آینده، این موضوع یعنی «مالیه ی رفتاری» با موضوعات تازه پی گرفته خواهد شد. قطعا آرا و نظرات مدیران و کارشناسان بانکها و مؤسسات مالی اعتباری در ایران می تواند بر غنای این مباحث بیفزاید. همچنین روانشناسان می توانند متکی بر نظریه های روانشناختی، در کاربردی کردن علوم بانکی و خدمات مالی ایران نقش بسزایی ایفا کنند.
 • کاریکاتور
 • آموزش بازاریابی به زبان کاریکاتور
  احمد آخوندی، محسن جاویدمؤید صفحه 32
 • تحقیقات بازار
 • سهم ذهنی و سهم قلبی مشتری
  امین اسداللهی صفحه 34
  شرکتها برای تقویت خود از درون و رقابت پویا با دیگر شرکتها و رقبا، یک جعبه ابزار در اختیار دارند که در هنگام لزوم از هر یک از این ابزارها (قیمت، محصول، توزیع و ترفیع) در زمان و مکان مشخص بهره می گیرند. ولی باید توجه داشت این شرط لازم است و شرط کافی نیست، یعنی تنها با دانستن این نکته که خودمان چه تولید می کنیم؟ به چه قیمتی می فروشیم؟ چگونه آن را به دست مشتری می رسانیم؟ و چه سهمی از بازار را در اختیار داریم؟ نمی تواند یاری رسان ما در عرصه ی رقابت پویا باشد بلکه، این نکته نیز حائز اهمیت است که رقبای ما در آن صنعت از چه جایگاهی برخوردارند و یا به عبارت دیگر سهم بازار رقیب در آن صنعت به چه میزان است؟ از آنجایی که همه ی مدیران و مشاوران بازاریابی می دانند، به دست آوردن سهم بازار چه برای شرکت خود و چه برای رقبا کار چندان ساده ای نیست و هیچگاه به درستی محاسبه نشده است و گاه با درصد خطای بالایی به دست آمده است، امروزه بسیاری از شرکتهای بین المللی و نام و نشانهای تجاری معتبر به جای محاسبه ی سهم بازار، به دنبال اندازه گیری دو شاخص به نامهای سهم ذهنی مشتری و سهم قلبی مشتری هستند...
 • تبلیغات
 • 7 تهدید حافظه برای ناکامی تبلیغات
  محمد سالاری صفحه 36
  کارگزاران تبلیغات همچنان در شگفت اند که چرا تبلیغات ماندگار نیست. صاحبان کالاها و خدمات نیز متعجب اند چرا کسی از برند یا کالا و خدمات آنها چیزی نمی گوید، این در حالی است که تیزرهای تلویزیونی، بیلبوردها، بروشورها، آگهیهای مطبوعاتی، برپایی نمایشگاه ها، تقدیم هدایای تبلیغاتی برای بازدیدکنندگان، عرضه ی نمونه کالا و اجرای خدمات به وفور و کاملا در دسترس و معرض دید مخاطبان یا مشتریان بالقوه قرار گرفت.
  جان وانامیکر (John Wanamaker) این توضیح را سالها پیش در عبارتی ساده و گویا بیان کرد که: من می دانم که نیمی از پولی را که برای تبلیغات خرج می کنم، تاثیری ندارد، اما هرگز نتوانستم آن نیمه را پیدا کنم! ظاهرا به رغم پیشرفتهایی که حاصل شده، کارگزاران تبلیغاتی گاه تمایلی ندارند به موضوعات پایه ای و اساسی تکیه کنند تا ماندگاری تبلیغات خود را تامین کنند. از این رو ترجیح می دهند خود را با تکنیکهای دیداری و شنیداری، خلاقیتهای درخشان هنری، و موضوعاتی از این دست سرگرم سازند.
  چاره چیست؟ آیا همچنان باید هزینه کرد بی آنکه سودی حاصل شود یا به سراغ موضوعات اساسی رفت؟ خرد حکم می کند که به سراغ موضوعات اساسی برویم. اما کدام موضوعات، پایه ای و اساسی است تا ماندگاری تبلیغات رخ دهد؟
  حافظه، قواعد و قوانین حافظه، نقش و عملکرد حافظه، پاسخگوی بخشی از این ناکامی کارگزاران تبلیغاتی و صاحبان کالاها و خدمات است. این اثر که در پی می آید، تنها از منظر موضوعاتی که به اختلال در حافظه، یا کاستیهایی در حافظه مربوط می شود، پرداخته است. ویژگی برجسته ی این اثر در آن است که مؤلف که از نظریه پردازان برجسته ی حافظه در جهان است، پس از برشماری هفت نقیصه ی حافظه، توصیه های عملی برای کارگزاران تبلیغات دارد تا چگونه کمپین های تبلیغاتی را طراحی کنند.
 • روایت مرسدس بنز گردنده و بی ام دبیلیو چرخنده
  سمیه سادات مکیان صفحه 42
  برندها در دنیا برای خود غوغایی به پا کرده اند؛ اینکه چرا تا این اندازه برندها می توانند نافذ و اثرگذار بر زندگی اجتماعی و شخصی باشند، موضوع این اثر نیست، اما می توان به مقاله ی «از فرمول انرژی انیشتین تا ارزش ویژه ی نام تجاری کاپفرر» مراجعه کرد که در همین شماره ی نشریه آمده است.
  در مقاله ی مزبور - از فرمول انرژی انیشتین تا ارزش ویژه ی نام تجاری کاپفرر - درمی یابیم طبق فرمول 2E=mc، در یک کیلوگرم ماده، نیرویی برابر با حدودا 250 میلیون تن ماده ی منفجره ی تی ان تی (TNT) چنبره زده است که قبل از انیشتین، جهان از آن بی خبر بود. این قیاس در مورد برند برعکس است. اکنون که به ابعاد و ارزش نام و نشان تجاری می پردازیم، از وسعت و عمق نیرویی که در آن نهفته است دچار همان حیرتها می شویم!
  این اثر - روایت مرسدس بنز گردنده و بی ام دبیلیو چرخنده - بر آن است که از منظری خاص، لوگوی دو برند - یعنی یکی از اجزای فیزیکی و قابل مشاهده در برند - را مورد بررسی قرار می دهد. «روایت» همان منظر خاصی است که این اثر در پی آن است.
  روایت تصاویر تبلیغاتی دو برند معروف اتومبیل سازی دنیا درباره ی تحلیل قصه ی راننده و فرمان است و یا به عبارتی تبلیغ و جامعه.
  پیش از این، مؤلف این اثر در شماره های پیشین دیدگاه خود را با جسارت اعلام کرد که «انسانها با برندها درمان می شوند.» همچنین تصریح کرد که می توان شخصیت انسانها را بر اساس برندها پیش بینی کرده و تشخیص داد؛ چرا که این یا آن برند را برمی گزینند. انتخاب برندها حکایتی ژرف از تحلیل آدمها در بر دارد.
  در اینجا می توانیم دریابیم چرا برخی از لوگوی بنز خوششان می آید و دیگرانی از لوگوی بی ام دبیلیو. چرا مشتریان بی ام دبیلیو کمتر حاضرند بنز را خریداری کنند و بالعکس.
  خوشبختانه با نگاه «روایت» می توانیم تا حدودی از قابلیتهای شگرف برندها در زندگی معاصر آگاه شویم و کافی است با چارچوب «روایت» به برندها بنگریم؛ موضوعی که این اثر در پرتو روایت به وارسی لوگوی بنز و بی ام دبیلیو پرداخته است.
 • بازاریابی سیار
 • حریم خصوصی: معیار اثربخشی تبلیغات به وسیله ی تلفن همراه
  امیر بیگدلی صفحه 46
  شرکتهای بزرگ تجاری مانند: مایکروسافت، کوکا کولا، نوکیا و... به دلیل کاهش امکان دسترسی مطلوب به مخاطبان از طریق تبلیغات سنتی مانند: تلویزیون و تمایل به استفاده از تکنولوژیهای جدید ارتباطی در حوزه ی تبلیغات خلاق، برای برقراری ارتباط با بازار هدف خود و رساندن پیامهای تجاری با هزینه ی مقرون به صرفه، از وسایل ارتباطی بیسیم مانند: تلفن همراه بهره می برند. بدیهی است که به دلیل توانایی این رسانه در برقراری ارتباط مستقیم با مشتریان، توجه به حریم خصوصی مشتریان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به طوری که شرکتهای موفق در این حوزه با مطالعه ی ادراک مشتریان از حریم خصوصی و بررسی استراتژی های به کار گرفته شده از سوی مشتری برای حفاظت از حریم خصوصی خود، اثربخشی تبلیغات پیام کوتاه را با ایجاد قوانین مرتبط، رعایت حریم خصوصی مشتری، و ایجاد تمایل برای جذب آگهی توسط مشتری، به طور چشمگیری افزایش داده اند. در این نوشتار، ادراک مشتری از حریم خصوصی و استراتژی های به کار گرفته ازسوی مشتری با توجه به سن، جنس و میزان استفاده از تلفن همراه به وسیله ی مشتری برای افزایش اثربخشی تبلیغات پیام کوتاه مورد بررسی قرار گرفته است...
 • توزیع
 • طراحی و انتخاب کانالهای توزیع در بازارهای صنعتی
  سیدهادی منافی صفحه 50
  امروزه یکی از عمده ترین چالشها در بازاریابی صنعتی، طراحی کانالهای توزیع است، به نحوی که هم رضایت مشتریان را در بر داشته باشد و هم سودآوری شرکت را به نحو مطلوبی تامین کند، شرکتهای فعال در بازارهای صنعتی همواره با تهدید تغییرات محیطی بازار روبه رویند و به همین دلیل طراحی یک کانال توزیع منعطف، همواره از دغدغه های آنها به شمار می رود...
 • بسته بندی / مطالعات موردی
 • بسته بندی سبز
  رعنا قندچی صفحه 56
  بسته بندی سبز، یک مطالعه ی موردی از آژانس استاندارد مواد غذایی است که در سال 2000 در انگلستان تاسیس شد با این هدف که سلامت غذایی جامعه را در نظر بگیرد. ابتکار درخشان این آژانس در ان بود که با استفاده از رنگهای چراغ راهنمایی، از مصرف کننده حمایت کرد تا مصرف کننده به آسانی میزان چربی، نمک، قند، و کربوهیدرات ماده غذایی را تشخیص دهد.
  آیا در ایران نیز برای سلامت و تغذیه ی مناسب که حق همگان است، می توانیم این الگو را به کار گیریم؟ پاسخ این پرسش بر عهده ی بازاریابان است؛ چرا که بازاریابی در سالهای اخیر فراتر از سود و فروش، به سلامت تمامی آحاد جامعه می پردازد؛ موضوعی که با عنوان بازاریابی اجتماعی یا مسئولیت اجتماعی از آن یاد می شود...
 • خرده فروشی
 • سهم بازار خرده فروشان در تسخیر ذهن مصرف کنندگان
  حامد پوریوسفی درگاه، فریده پوریوسفی درگاه صفحه 58
  در این مقاله سعی بر آن است که با شناخت اجمالی ذهن و سه عمل اصلی آن (اکتساب، انبارش و بازیابی) و بررسی اجزای مختلف حافظه (حافظه ی حسی، حافظه ی کوتاه مدت و حافظه ی بلندمدت)، شیوه های نفوذ در حافظه ی مصرف کنندگان، خلق تصاویر مثبت و ماندگار از فروشگاه و محصولات آن و کمک به بازیابی آن تصاویر، مورد بحث قرار گیرند. در ادامه نیز برخی متغیرهای قابل کنترل خرده فروشی (ترفیع، محصولات جور، فروش اینترنتی و محیط خرده فروشی) که قابلیت تاثیرگذاری بسیاری بر روی ذهن مصرف کننده دارند، با ذکر نمونه هایی از خرده فروشیهای بزرگ و موفق دنیا معرفی می شوند.
 • بازار کتاب
 • تازه ترین کتابهای بازاریابی و فروش
  صفحه 62
 • فیلم آموزش بازاریابی هاروارد / عنوان و موضوع فیلم آموزشی این شماره: خواندن ذهن مشتری / مصاحبه با جرالد زالتمن (استاد مدرسه ی کسب وکار هاروارد)
  صفحه 64