فهرست مطالب

مدیریت زنجیره تامین - پیاپی 17 (پاییز 1382)

فصلنامه مدیریت زنجیره تامین
پیاپی 17 (پاییز 1382)

 • 100 صفحه،
 • تاریخ انتشار: 1382/10/01
 • تعداد عناوین: 16
|
 • سخن اول
  سید مسعود میرکاظمی صفحه 2
 • میزگرد (دیدگاه های نوین نت و چالش های فعلی کشور)
  محسن صفا صفحه 4
 • سید مسعود میرکاظمی صفحه 18

  در توسعه زنجیره های تامین چابک نقش زیرسیستم ها بایستی مشخص شود. در این مقاله سیستم نگهداری و تعمیرات (نت) به عنوان یک زیرسیستم زنجیره تامین مورد ملاحظه قرار گرفته و سعی شده اثرات متقابل آن با زنجیره تامین تشریح گردد. در این بین، نکته حائز اهمیت اینکه انجام عملیات نت از طریق شبکه و سایر فرآیندهای پشتیبانی باید به طور یکپارچه، منظم و در تعامل با یکدیگر صورت گیرد. در این مقاله چگونگی انتقال امور نت به خارج سازمان از طریق شبکه، پشتیبانی قطعات یدکی و مواد مصرفی، حذف لایه میانی نت، هماهنگی با بخش حمل ونقل و تولیدکنندگان قطعات و... مورد بحث قرار می گیرد.

  کلیدواژگان: زنجیره تامین، چابکی، نگهداری و تعمیرات
 • مدیریت لجستیک در چین / غلبه بر موانع موجود همراه با نگرشی به راه حل های قانونی
  کارشناسان فصلنامه فرآماد صفحه 26

  چین یکی از اهداف مهم سرمایه گذاری شرکت های چند ملیتی محسوب می شود. سرمایه گذاران خارجی برای بهره برداری از سیاست درهای باز، دسته دسته راهی چین شده اند. پیش بینی می شود که بازشدن بیشتر بازار چین بعد از ورود این کشور به سازمان تجارت جهانی (WTO)، سبب تقویت بیش از پیش تجارت خارجی و سرمایه گذاری در این کشور شود.
  اما، علی رغم این خوش بینی ها متاسفانه اغلب شرکت های خارجی در ارتباط با جریان اطلاعات و مواد در چین با مشکلات لجستیکی مواجه شده اند. بررسی منابع مرتبط با تحقیقات لجستیکی و حمل ونقل نشان می دهد که با وجود شناخت موانع اصلی فراروی مدیریت لجستیک، از جنبه مهم و حیاتی موضوع یعنی محیط قانونی در چین غفلت شده است. در این مقاله، سعی می شود با شناخت میزان ارتباط میان محیط قانونی چین و توانمندی های لجستیکی این کشور، خلاء ناشی از فقدان مطالعات تجربی در این رابطه مرتفع گردد

 • مهندس علی حمیدی صفحه 47

  امروزه در سطح جهان از عملیات لجستیک برای کاهش هزینه و تحویل به موقع کالا و همچنین برای ارتقای کیفیت و بهبود سیستم حمل ونقل بار استفاده می شود. این گستره استفاده، نشان دهنده سهم عمده ای است که لجستیک در رشد اقتصاد ملی به عهده دارد. به طور کلی، لجستیک فرآیندی پرزحمت و سخت است که سازمان های نظامی و غیرنظامی، تجار، موسسات عمومی و ملی و مردم برای انجام دقیق آن با مشکلات زیادی مواجه می شوند. در واقع، از این روست که نقش فناوری اطلاعات (IT) مطرح می شود. IT می تواند بهبود عملی و قابل توجهی را در رفع مشکلات لجستیکی باعث شود. مقاله حاضر به بررسی تحولی که IT در لجستیک به وجود آورده، می پردازد

 • مهندس همت ویسی صفحه 55

  با ادامه روند جهانی شدن صنایع و تقویت و استحکام زنجیره های تامین، رقابت در کل زنجیره و نه اجزای آن مطرح بوده و نیاز به مدیریت زنجیره تامین به روش یکپارچه تشدید شده است. برای استفاده از مفاهیم مدیریت زنجیره تامین، شرکت ها در تلاش برای بهبود عملکرد خود می باشند. اغلب این شرکت ها سعی در ارائه خدمات بهتر به مشتری و رفع تقاضاهای آنها دارند. سعی دائمی این شرکت ها، کاهش قیمت ها و بهبود روند، به کارگیری دارایی ها و زنجیره تامین داخلی می باشد. این مقاله روند پیشرفت یک شرکت تولیدکننده و تامین کننده فولاد را نشان می دهد. این روند در درک فرآیندهایی (لجستیکی) مورد استفاده قرار می گیرد که برای مدیریت زنجیره تامین مورد نیاز بوده و زنجیره های تامین را قادر می سازد تا با شناسایی بازخورهای مورد نیاز، به مناسبترین زنجیره تامین تبدیل شوند. در انتها نیز ایده هایی برای کار بیشتر ارائه شده است.

 • صفحه 60

  مستندات مربوط به چشم انداز مشترک سال 2020 (Joint Vision 2020) اهداف سازمانی و ماموریت های نظامی آمریکا را در آینده مشخص می کند. این سند، «لجستیک متمرکز» را به عنوان یک عنصر کلیدی برای تسلط بر طیف گسترده ای از عملیات جنگی در درگیری های آینده معرفی می کند. بنابراین، لازم است لجستیک حضور خود را در محیط های شبیه سازی رایانه ای افزایش دهد تا بتواند محیط نظامی دنیای واقعی را با تمام پیچیدگی هایش تصویر کند. امروزه، بیشتر محیط های شبیه سازی نظامی، تصویر درست و کاملی از لجستیک و تاثیر آن بر روی توانایی عملیاتی نیروها بدست نمی دهند. بنابراین، برای بررسی کمبود فوق، این مقاله نوعی فناوری پیشرفته را که عبارت از قراردادن جایگزین های دقیق و واقعی لجستیک نظامی در سیستم های شبیه سازی توزیع شده رایانه ای است، مورد بحث قرار می دهد.
  ما در قسمت اول مقاله، مدل سازی صحیح مورد نیاز لجستیک را در برنامه های شبیه سازی مورد بررسی قرار می دهیم. در قسمت دوم بحثی در مورد پیشنهاد معماری نرم افزار شبیه سازی لجستیک و استفاده از توانایی های آن برای مدل سازی لجستیک را مطرح می کنیم. قسمت سوم مقاله شامل بحثی در مورد سیستم نرم افزاری است که تلفیقی از Ultra Log و Cougaar می باشد و این که چگونه ما آنها را برای استفاده در یک برنامه شبیه سازی توزیع شده پیشنهاد می کنیم، و نیز توانایی های سیستم شبیه سازی را که برای بکارگیری سیستم های یادشده مورد نیاز است مورد توجه قرار می دهیم و خواهیم دید چگونه می توان شبیه سازی را با آنها تلفیق کرد تا بتوان محدودیتهای واقعی لجستیک را در قالب شبیه سازی نظامی معرفی نمود. مقاله با پیشنهاداتی برای فعالیتهای آینده و شرح گام های بیشتری که برای تلفیق لجستیک در شبیه سازی می توان برداشت، خاتمه می یابد.

 • مهندس محمد حبیبی، ساسان پورجعفری دهکردی صفحه 70

  با عنایت به اهمیت و نقش تغذیه در کارآیی نیروهای نظامی، تامین و تدارک جیره های غذایی متناسب با عملیاتها و شرایط خاص جنگها، مسئله مهمی در امر پشتیبانی به حساب می آید. به ویژه ماهیت عملیاتهای جنگهای اخیر، نیازمندی های تغذیه ای سربازان و رزمندگان تحت شرایط عملیات جنگی سخت و با جابجایی و تحرک بسیار زیاد را پیچیده و متفاوت نموده است. به همین منظور در این مقاله به بررسی مبانی تعیین جیره های غذایی نظامی و جیره های عملیاتی جنگ های اخیر پرداخته شده است.

 • مهندس علی کریمی صفحه 79

  انجام کار از راه دور فعالیتی است که متخصصین فناوری اطلاعات و ارتباطات امکان آن را فراهم کرده اند. امروزه انجام کار در خانه با استفاده از فناوری ارتباطات راه دور به طور روزافزون مورد توجه قرار می گیرد و برای این منظور کارکنان موسسات مختلف نیازمند ارتباط با شبکه منابع اطلاعاتی خود و تحکیم بیش از پیش آن اند. اما کار از راه دور چه تفاوتهایی را ایجاد می کند؟ در واقع، کارکنان راه دور، نه تنها محل فیزیکی کارشان دستخوش تغییر می شود، بلکه تجهیزات و وسایل کارشان نیز تغییر می کند. با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات می توان فضای اداری را از محدودیتهای قدیم آزاد کرد، بازدهی محیط کاری را افزایش داد و انعطاف پذیری لازم را برای کارکنان فراهم کرد. در این راستا، تجزیه و تحلیل و برنامه ریزی، کلیدهایی برای پشتیبانی از مدیریت تسهیلات مورد نیاز در اختیار می گذارد تا اطمینان یابیم انجام کار از راه دور، به عنوان کارآمدترین روش باعث استفاده بهینه از فضا می شود.

  کلیدواژگان: مدیریت اطلاعات، آموزش، انجام کار از راه دور، فناوری اطلاعات و ارتباطات، کار انعطاف پذیر
 • گرمکن های بدون شعله
  ساسان پورجعفری دهکردی صفحه 84
 • پناهگاه های سیار با کاربردهای گوناگون
  رضا پورزند صفحه 89
 • گزارش اولین همایش سراسری کاربردی آماد
  حمید علیخانی صفحه 92
 • اطلاع رسانی
  صفحه 95
 • واژه نامه
  صفحه 98
 • ستارگان فروزان لجستیک
  مهدی انبارداران صفحه 99
|
 • Page 18

  The role of subsystems should be identified in the development of agile supply chains. In this paper, the maintenance and repair system (Net) is considered as a supply chain subsystem and an attempt is made to explain its interactions with the supply chain. In the meantime, it is important to note that network operations and other support processes should be integrated, regular, and interactive. This article discusses how to transfer net affairs to outside the organization through the network, support for spare parts and consumables, removal of the middle layer of the net, coordination with the transportation sector and parts manufacturers.

  Keywords: Supply Chain, Agility, Maintenance, Repair
 • Page 26

  China is one of the major investment targets of multinational corporations. Foreign investors have flocked to China to exploit the open door policy. It is expected that the further opening of the Chinese market after the country's entry into the World Trade Organization (WTO) will further strengthen foreign trade and investment in the country, but, despite these optimisms, unfortunately, most foreign companies In the face of the flow of information and materials in China, they are facing logistical problems. A review of sources related to logistics and transportation research shows that despite recognizing the main obstacles to logistics management, the important and vital aspect of the issue, the legal environment in China, has been neglected. In this article, we try to identify the gap between China's legal environment and its logistical capabilities, and the gap created by the lack of experimental studies in this regard.

 • Page 47

  Today, logistics operations around the world are used to reduce costs and deliver goods on time, as well as to improve quality and improve freight forwarding. This scope of use reflects the major share of logistics in the growth of the national economy. In general, logistics is a laborious and difficult process in which military and civilian organizations, businessmen, public and national institutions, and the public face many difficulties to carry out. In fact, that's why the role of information technology (IT) comes into play. IT can make a significant practical difference in solving logistical problems. The present article examines the evolution of IT in logistics.

 • Page 55

  With the continuation of the globalization of industries and the strengthening and strengthening of supply chains, competition has been raised throughout the chain and not its components, and the need for integrated supply chain management has intensified. To use supply chain management concepts, companies are trying to improve their performance. Most of these companies try to provide better customer service and meet their demands. The constant effort of these companies is to reduce prices and improve the trend, using assets and the internal supply chain. This article shows the progress of a steel producer and supplier. This process in understanding processes Logistics) is used to manage the supply chain and enables supply chains to become the most suitable supply chain by identifying the required feedback. Finally, there are ideas for more work.

 • Page 60

  Joint Vision Documentary 2020 defines the organizational goals and missions of the US military in the future. The document identifies "centralized logistics" as a key element in mastering a wide range of combat operations in future conflicts. Therefore, logistics need to increase its presence in computer simulation environments so that it can portray the military environment of the real world in all its complexities. Today, most military simulation environments do not provide a complete picture of logistics and its impact on the operational capability of forces. Therefore, to investigate the above shortcoming, this paper discusses an advanced technology that involves the placement of accurate and realistic military logistics alternatives in distributed computer simulation systems. In the first part of the article, we examine the exact modeling required for logistics in simulation programs. In the second part, we discuss the architectural proposal of logistics simulation software and the use of its capabilities for logistics modeling. The third part of the article discusses the software system, which is a combination of Ultra Log and Cougaar, and how we recommend them for use in a distributed simulation program, as well as the capabilities of the simulation system for We need to pay attention to the use of these systems, and we will see how simulation can be combined with them to introduce the real limitations of logistics in the form of military simulation. The paper concludes with suggestions for future activities and further steps that can be taken to integrate logistics into simulation.

 • Page 70

  Given the importance and role of nutrition in the efficiency of the military, the provision of food rations appropriate to the operations and specific conditions of the war is an important issue in support. In particular, the nature of recent warfare operations has complicated and differentiated the nutritional needs of soldiers and combatants under difficult warfare conditions and with great mobility and mobility. For this reason, this article examines the basics of determining military food rations and operational rations of recent wars.

 • Page 79

  Working remotely is an activity that has been made possible by IT professionals. Nowadays, homework using telecommunication technology is becoming increasingly important, and for this purpose, employees of various institutions need to connect with their network of information resources and strengthen it more than before. But what are the differences between working remotely? In fact, remote employees not only change the physical location of their work, but also the equipment and tools of their work. With the use of information and communication technology, office space can be freed from old constraints, increase the efficiency of the work environment and provide the necessary flexibility for employees. In this regard, analysis and planning provide keys to support the management of the required facilities to ensure that remote work, as the most efficient method, makes optimal use of space.

  Keywords: Information management, training, remote work, information, communication technology, flexible work