فهرست مطالب

توسعه مهندسی بازار - پیاپی 27 (مهر و آبان 1391)
 • پیاپی 27 (مهر و آبان 1391)
 • تاریخ انتشار: 1391/08/07
 • تعداد عناوین: 20
|
 • یادداشت
 • نورومارکتینگ، و تحقیقات بازاریابی در ایران
  پرویز درگی صفحه 4
 • سرمقاله
 • سخنی کوتاه با محققان بازاریابی
  دکتر حسن قاسمی صفحه 5
 • اخبار بازاریابی
 • بازار خبر / کاربرد نورومارکتینگ در تحقیقات رسانه ای/ روانشناسی مدیریت و بازار/ خواب خود را نقاشی کنید/ تاثیر لوگوی فست فودها بر مغز کودکان/ جی کی رولینگ به دنبال برند شخصی/...
  صفحه 6
 • میزگرد
 • دیدگاه ها و اندیشه ها؛ تحقیقات بازاریابی در ایران
  احمد آخوندی، محسن جاویدمؤید صفحه 12
  میزگرد «تحقیقات بازاریابی در ایران»، یک شروع است که در آینده باید تکمیل شود؛ با وجود این، آغازی است که می توان با دریافت دیدگاه های مدیران و پژوهشگران، آن را تداوم بخشید.
  قرار بود انتظارات مدیران از شرکتهای تحقیقات بازار و بالعکس، و نقش و جایگاه دانشگاه در زمینه ی تحقیقات بازار، در این میزگرد مورد بحث قرار گیرد که تا حدودی به آن پرداخته شد.
  موانع موجود بر سر راه رشد صنعت تحقیقات بازاریابی کشور، بخش دیگری از موضوعاتی بود که در این میزگرد بحث و گفتگو راجع به آن صورت گرفت.
  افزون بر آن، درباره ی برخی موضوعات دیگر نیز بحث شد؛ به عنوان مثال، روش های تازه برای تحقیقات بازار نظیر نورومارکتینگ و زیمت (ZMET).
 • مجلات بازاریابی و فروش
 • مجله ی نورومارکتینگ نظریه و کاربرد
  صفحه 18
  «نورومارکتینگ، نظریه و کاربرد» نشریه ای نوپا در دنیا است که تاکنون تنها 2 شماره ی آن با تعداد صفحات محدود 122 صفحه) چاپ و منتشر شده است. اصلی ترین دلیل آن نیز تازگی علم «نورومارکتینگ» است.
  تماس «توسعه مهندسی بازار» با دکتر کارلا ناگل، سرپرست انتشار این مجله و رئیس انجمن کسب وکار و علوم مارکتینگ (NMSBA)، تعجب وی و همکارانش را چنان برانگیخت که پرلطف، تمامی مطالب نشریه را در اختیارمان قرار دادند. همچنین وعده ی همکاریهای آتی را دادند که جزئیات آن در شماره های آینده درج خواهد شد.
  شایسته بود تا گزارشی کامل از علل و انگیزه های انتشار نشریه ی «نورومارکتینگ» تقدیم خوانندگان نشریه (توسعه مهندسی بازار) شود. همچنین به دلیل دسترسی به تمامی مطالب نشریه ی «نورومارکتینگ، نظریه و کاربرد»، موضوعات متنوعی تهیه شد که می خوانید؛ نظیر:1) زمان برگزاری اولین سمینار جهانی نورومارکتینگ2) زمان برگزاری دومین سمینار جهانی نورومارکتینگ (7 و 8 مارس 2013 در برزیل)3) بررسی کمپین تبلیغاتی نستله با حضور بازیگر مطرح سینما، جرج کلونی از نگاه نورومارکتینگ4) آشنایی با بزرگان و پیشتازان کنونی پژوهشهای نورومارکتینگ و خلاصه پژوهشهای آنان.
  علاقه مندان برای اطلاعات بیشتر می توانند لوح فشرده (DVD) حاوی چندین فیلم نورومارکتینگ را خریداری کنند که به زبان انگلیسی است و با زیرنویس فارسی از سوی شرکت TMBA آماده سازی شده است؛ تلفن مرکز خرید: 71 و 66408251(021) فروشگاه انتشارات بازاریابی.
 • بازاریابی سیاسی
 • کاربرد «نورومارکتینگ» در سیاست؛ مطالعه ی موردی: پیش بینی انتخابات امریکا (2008)
  احمد تقویان صفحه 22
  نورومارکتینگ«،»نوروادورتایزینگ«، و واژه هایی از این دست، متکی است بر کاربرد عصب شناسی در بازاریابی، و کاربرد عصب شناسی در تبلیغات.»نورومارکتینگ«به بازاریابان اجازه می دهد تا بدانند مردم چه کالایی را خریداری می کنند. از آن مهمتر آنکه، اگر قرار است کالایی بیشتر بفروشد، بهتر است چه ویژگیهایی داشته باشد تا مغز خریداران، این ویژگیها را به گونه ای پردازش کند که به خرید بیشتر بینجامد.»نوروادورتایزینگ«به تبلیغاتچی ها اجازه می دهد تا بدانند مردم چه تبلیغی را می پسندند، یا مورد علاقه ی آنها نیست. از آن مهمتر آنکه، اگر قرار است تبلیغی بیشتر جلب توجه کند، بهتر است چه ویژگیهایی داشته باشد تا این ویژگیها را مغز به گونه ای پردازش کند که به جلب توجه بیشتر بینجامد.
  این نگاه سبب شد تا کارگزاران سیاسی بویژه ستادهای انتخاباتی روسای جمهور امریکا بر آن باشند که از»نورومارکتینگ«و»نوروادورتایزینگ«در عالم سیاست بویژه انتخابات، حداکثر استفاده را بکنند. هدف آن بود که»رئیس جمهوری را به مردم بفروشند«؛ یعنی بتوانند آرای بیشتری از مردم را به نفع شخص خاصی جلب کنند.
  مطالعه ی پیش رو آشکارا نشان می دهد چگونه»نورومارکتینگ«و»نوروادورتایزینگ«، می تواند اطلاعات فراوانی را قبل از برگزاری انتخابات در اختیار کارگزاران سیاسی قرار دهد. این اطلاعات زمانی ارزشمندتر خواهد شد که کارگزاران سیاسی بر آن باشند تا در پی تغییر برنامه ی مبارزاتی، نتیجه ی بازی باخته را به برد تغییر دهند. واقعیتی شدنی که این روزها هم نامزدان انتخابات ریاست جمهوری امریکا بشدت سرگرم آنند.
  خواهید گفت چگونه؟ پاسخ این پرسش و پرسشهای فراوانی را در این اثر که پیش رو دارید، پیدا خواهید کرد.
 • استادان بازاریابی
 • بازاریابی کارآفرینانه؛ گفتگوی اختصاصی با دکتر سوزی موریش
  صفحه 24
  «بازاریابی کارآفرینانه» موضوع تازه ای است در بازاریابی. در ایران نیز این موضوع مطرح شد اما ظاهرا به تمام حوزه ها و وجوه ان با دقت نگریسته نشده است. برخی از کتابهایی که در این باره به چاپ رسید نیز با کاستیهایی جدی روبه رو بود.
  از همکارمان سیدسعید میرواحدی در نیوزلند درخواست کردیم این موضوع را با دکتر موریش، استاد دانشگاه کنتربری مطرح کند که در این زمینه یکی از مطرحترین استادان بازاریابی جهان است.
  میرواحدی، دانشجوی دکتری بازاریابی در دانشگاه کنتربری نیوزلند است که استاد راهنمایش نیز دکتر موریش است و پایان نامه اش نیز ارتباط دقیقی با این موضوع دارد.
  آنچه می خوانید حاصل گفتگوی میرواحدی با دکتر موریش است. در فرصتهای آتی، ابعاد و وجوه بیشتری از «بازاریابی کارآفرینانه» تقدیم خواهد شد. تا آن زمان، مطالعه ی این گفتگو پیشنهاد می شود
 • مدیریت بازاریابی
 • مدیریت انتظارات مشتریان؛ هشدار برای شرکتهای پیشرو، نوید برای شرکتهای تازه تاسیس
  مژگان فاطمی صفحه 28
  «مدیریت انتظارات مشتریان» کتابی است از تری شورتر و استیو تاورز. این کتاب را احمد آخوندی و محسن جاویدموید ترجمه کرده اند. انتشارات بازاریابی این کتاب را با پیشگفتاری از پرویز درگی در 208 صفحه، چاپ و توزیع کرده است؛ بیست وپنجمین کتاب بازاریابی که انتشارات بازاریابی آن را چاپ و توزیع کرده است.
  برای آگاهی از محتوای این کتاب، گفتگویی با مترجمان کتاب انجام شده که در پی می خوانید. در این گفتگو، اصلی ترین موضوعات کتاب معرفی شده است. در این گفتگو، همچنین از فیلمهایی نام برده شده است که می تواند محتوای کتاب را غنی سازد.
  هم فیلمها و هم کتاب مدیریت انتظارات مشتریان از فروشگاه انتشارات بازاریابی قابل خریداری است.
 • نورومارکتینگ
 • فیلمهای نورومارکتینگ
  صفحه 30
  «نورومارکتینگ» یا «کاربرد عصب شناسی در بازاریابی» صفحات متنوعی را در این شماره ی نشریه به خود اختصاص داد. در شماره ی پیشین «توسعه مهندسی بازار» نیز صفحاتی به نورومارکتینگ اختصاص داشت.
  با وجود این، ضرورت داشت تا فیلمهای متعددی از دانشگاه ها و موسسات برتر جهانی تهیه شود. این فیلمها به سهم خود می توانند تا حدودی از دنیای تازه و گسترده ی «نورومارکتینگ»، اطلاعات جامع تصویری در اختیار مخاطبان قرار دهند.
  10 فیلم به زبان انگلیسی تهیه شده اما با زیرنویس فارسی تکثیر شده است. این فیلمها در قالب یک لوح فشرده به قیمت 3500 تومان قابل خریداری است.
 • آموزشگاه بازارسازان (فیلمهای آموزش فروش)
 • 72 فیلم کاربردی آموزش فروش + تیزر تبلیغاتی شرکتهای برتر جهانی برای ویزیتورهای حرفه ای و فروشنده ها
  احمد محسنی صفحه 32
  آموزشگاه بازارسازان، مرکز تخصصی پرورش نیروهای ویزیتوری و فروش، دارای مجوز از سازمان فنی و حرفه ای کشور است.
  آموزشگاه بازارسازان در کنار فعالیتهای ثبت نام از شرکتهای پخش و توزیع یا اشخاصی که علاقه مند به فروش و فروش حرفه ای هستند، اقدام تازه ای را به انجام رسانده و تداوم بخشیده است.
  آموزشگاه بازارسازان با تهیه ی فیلمهایی از برترین مربیان فروش دنیا سعی کرده است به عنوان یک منبع کمک آموزشی در خدمت فروشندگان و ویزیتورها باشد. این فیلمها به زبان انگلیسی است اما با زیرنویس فارسی تهیه و تولید شده است.
  تاکنون 72 فیلم در قالب 9 لوح فشرده (DVD) تولید شده و قابل خریداری است. 31500 تومان هزینه ی فیلمها است. البته هر لوح فشرده به قیمت 3500 تومان حاوی 8 فیلم نیز به صورت جداگانه قابل خریداری است.
  بازارسازان برای آنکه ویزیتورها با دنیای خلاق تبلیغات آشنا شوند، در هر لوح فشرده، به صورت جداگانه 3 فیلم تبلیغاتی از شرکتهای بزرگ دنیا را نیز آورده است که در جای خود، هم آموزشی است و هم حالت سرگرمی دارد
 • استادان بازاریابی
 • با بزرگان بازار و دانشگاه (متولدان آبان ماه)
  صفحه 34
  متولدان آبان ماه را از «دانشگاه بازار» و «دانشگاه علم» جستجو کردیم. ایندرا نویی، مدیرعامل پپسی، و تیم کوک، مدیرعامل اپل، از «دانشگاه بازار» معرفی شدند. هر یک از این دو، موفقیتهای فراوانی را نصیب شرکت خود ساخته اند.
  تام پیترز، استاد و نویسنده ی معروف جهانی، و زیگ زیگلار، فروشنده ی بین المللی، در زمره ی سرآمدان جهانی هستند که آثار و تالیفات آنها مورد توجه دانشگاهیان و مدیران کسب وکاری قرار دارد.
  پیشنهاد شما برای شماره ی آینده ی مجله ی «توسعه مهندسی بازار» (آذر و دی، سال ششم، شماره ی 28) چه کسانی است؟
 • بازاریابی بین الملل
 • بازاریابی بین الملل در گفتگوی اختصاصی توسعه مهندسی بازار با پروفسور آنک ویزیت
  محمدرضا حسن زاده جوانیان صفحه 38
  ساک آنک ویزیت، استاد برجسته ی امریکایی، متولد تایلند، دارای پدر و مادر چینی، در زمره ی برجستگان بازاریابی بین المللی است که تصمیم دارد بتدریج از فعالیت دانشگاهی فاصله بگیرد و بازنشسته شود.
  دانش علمی او در بازاریابی بین المللی، بخصوص نگاه عملیاتی و نقادانه ی وی سبب شد تا گفتگویی با وی داشته باشیم بویژه آنکه کتاب «بازاریابی بین المللی» او با استقبال فراوان دانشگاه های مطرح جهان روبه رو شده و به «ویرایش پنجم» رسیده است.
  ویرایش پنجم کتاب «بازاریابی بین المللی، استراتژی و تئوری»، بتازگی از سوی مترجمان ایرانی مورد توجه قرار گرفت و منتشر شد. برای تکمیل این گفتگو، پیشنهاد می شود گفتگوی توسعه مهندسی بازار را با یکی از مترجمان کتاب «ساک آنک ویزیت» در همین شماره بخوانید.
 • گفتگو با مهدی بهبودی، مترجم کتاب بازاریابی بین المللی؛ تولید ریالی، فروش دلاری، راه حل امروز بازاریابی بین المللی صنایع ایران
  احمد آخوندی صفحه 42
  «بازاریابی بین المللی، استراتژی و تئوری» اثر ساک آنک ویزیت و جان شائو، با ترجمه ی مهدی بهبودی، علی اکبر امینی، و اللهیار اردکانی از سوی انتشارات ترمه در 536 صفحه با قیمت 25 هزار تومان در قطع رحلی و جلد گالینگور به تازگی چاپ و توزیع شد.
  تازگی این اثر، به همراه سایر ویژگیهای کتاب سبب شد تا با مهدی بهبودی، مترجم نخست این کتاب گفتگویی داشته باشیم. بهبودی، مدیریت پژوهشی موسسه ی آموزش عالی غزالی را بر عهده دارد.
  شایسته ی یادآوری است برای تکمیل این گفتگو، گفتگوی اختصاصی ما با مولف این اثر یعنی دکتر ساک آنک ویزیت را در همین شماره از نشریه ی توسعه مهندسی بازار بخوانید.
  این دو گفتگو در مجموع، نمایی کامل از کتاب بازاریابی بین المللی را به تصویر می کشند
 • داستان شرکتها
 • پروکتراندگمبل؛ رهبر تنوع برند درجهان با 5 میلیون مصرف کننده
  دکتر امیر سیدی، الهام حسنی صفحه 46
  داستان شرکت پروکتر اند گمبل، تصویر جامعی از این شرکت بزرگ جهانی دارد که 50 برند بین المللی دارد و با بیش از 5 میلیون مصرف کننده در ارتباط است و می کوشد از تمامی رویدادهای جهانی به سود خود بهره مند شود نظیر حضور در المپیک 2012 لندن.
  آیا شرکتهای ایرانی می توانند با الگوبرداری آگاهانه از راه و رسم شرکتهای بزرگ جهانی، به رشد و گسترش خود دست یابند؟ پاسخ این پرسش را پس از مطالعه ی این اثر، دشوارتر خواهید داد؛ چرا که پراکتر اند گمبل بر آن بوده تا تمامی زوایای مدیریتی، رسیدگی به کارکنان، توجه به سود سهامداران، و از همه مهمتر نفع مصرف کنندگان را دیده و اقدامات سودمند خود را اجرا کند
 • بازاریابی حسی (مطالعات موردی)
 • کمپینهای برتر بازاریابی حسی
  صفحه 50
  بازاریابی حسی در ماه ها و روزهای اخیر با طراحی برنامه های متنوع و آمیزه ای از دانش و هنر، بر آن است تا مشتریان را بیش از پیش شگفت زده کند.
  تاکنون مجموعه ی نسبتا قابل ملاحظه ای از این کمپینهای متعدد را در توسعه مهندسی بازار خوانده اید نظیر پراکتر اند گمبل، بی ام دبلیو، آدیداس، سامسونگ، باشگاه آرسنال، المپیک 2012 لندن، و...
  اینک در این شماره، با اجرای کمپینهای فوق العاده جالب شورولت، کوکاکولا، اورال بی، ایکیا، گوئرتز، و مرسدس بنز آشنا می شوید که هر یک به سهم خویش علاقه مندند تا مشتریان را به تعجب وادارند و ذهن آنها را بیشتر با نام تجاری خود پیوند بزنند.
  آیا این کمپینها توانسته اند به این هدف دست یابند؟ پاسخ این پرسش را پس از مطالعه ی این اثر بدهید.
 • مفاهیم بازاریابی
 • معنای استراتژی و تاکتیک در بازاریابی
  مهندس سپیده قربانلو صفحه 52
  دانش بازاریابی در ایران با برخی موانع جدی روبه رو است. از جمله آنکه هنوز درباره ی مفاهیم پایه ای و اساسی بازاریابی یک مرجع قابل استفاده برای استادان بازاریابی، دانشجویان بازاریابی و مدیران بازاریابی نداریم.
  اثری که پیش رو دارید، کوشیده است یک گام برای کاهش این موانع بردارد. از «استراتژی» و «تاکتیک» بر پایه ی منابع ارزشمند بازاریابی در این اثر تعریف دقیقی شده است. آیا شما تعریف دقیقی از این دو واژه دارید؟
 • تازه های بازاریابی
 • نورومارکتینگ«؛ فوت کوزه گری برندهای برتر جهانی
  صفحه 54
  هیوندا، پپسی، یاهو، ایی بی، مایکروسافت، مینی کوپر چه انتظاری از نورومارکتینگ دارند؟
  «نورومارکتینگ» اکنون به ابزاری رایج برای برترین برندهای جهانی تبدیل شده است. واقعیت تردیدناپذیر آنکه، بیش از 30 درصد برندهای جهانی، از «نورومارکتینگ» برای اصلی ترین فعالیتهای خود حداکثر استفاده را می برند.
  با وجود این، میزان گزارشهای رسمی در این باره فوق العاده اندک است و این یعنی، برندهای برتر جهانی، تمایل آشکاری دارند تا «پنهان سازی» کنند؛ چرا که قرار نیست و ضرورتی ندارد فوت «کوزه گری» در اختیار سایرین قرار گیرد!
  اثر حاضر یک فرصت مغتنم است تا بدانیم شرکتهای هیوندا، پپسی، ایی بی، مایکروسافت، یاهو، و مینی کوپر چگونه و چرا از «نورومارکتینگ» استفاده می کنند.
 • نورومارکتینگ؛ نقشه ی راه بازاریابان از آنچه در مغز مشتریان می گذرد
  مرتضی امیرعباسی صفحه 56
  از دیرباز همیشه افرادی بوده اند که سودای ثروتمند شدن داشته و حتی کودکی آنها مترادف با رویاپردازی و آرزوهای دور و دراز بوده است. بررسیها نشان داده است که در طول تاریخ همواره افرادی وجود داشته اند که ثروت و دارایی خود را در جایی مخفی می کرده اند و کسانی هم به دنبال این مال و ثروت، رنج بسیار را به جان می خریده اند. قرن 18 و 19 اوج این ماجراجوییها بود، تا آنجا که در سال 1840 مورگان و بیلی بالج توانستند گنجی به ارزش 5 میلیون دلار را از اعماق خلیج آپالاچی بیرون بکشند.
  بازاریابان نیز همواره در آرزوی دستیابی به نقشه ی ذهن مشتری خود بوده اند؛ خبر خوش آنکه امروزه گوشه ای از نقشه ی دستیابی به این گنج بی پایان، از سوی متخصصان نورومارکتینگ در دسترس آنها قرار گرفته است
 • کتابفروشی بازاریابی
 • تازه ترین کتابهای بازاریابی، تبلیغات، و فروش
  صفحه 62
 • فیلم آموزش بازاریابی هاروارد
  صفحه 64