فهرست مطالب

سرامیک ایران - سال هشتم شماره 2 (پیاپی 30، تابستان 1391)

فصلنامه سرامیک ایران
سال هشتم شماره 2 (پیاپی 30، تابستان 1391)

 • تاریخ انتشار: 1391/09/22
 • تعداد عناوین: 12
|
 • اخبار و تازه های سرامیک
  صفحه 1
 • گزارش های علمی
  صفحه 8
 • تاریخچه فدراسیون بین المللی سرامیک
  صفحه 18
 • گزارش جلسات هیات مدیره انجمن سرامیک ایران
  صفحه 26
 • گزارش بیستمین نمایشگاه بین المللی کاشی، سرامیک و چینی بهداشتی
  صفحه 27
 • گزارش دوره آموزشی در ساکمی ایمولا
  صفحه 31
 • حسین سرپولکی، سپیده پورهاشم، وحیده تاجر کجینه باف صفحه 32
  ممبران ها به عنوان یک سد انتخاب گر نقش مهمی در فرآیند جداسازی و بازیافت مواد بازی می کنند. سیستم ممبرانی که شامل یک زیرپایه جهت تامین استحکام و یک یا چند لایه رویی جهت تامین شیب تخلخلی است، بر اساس کاربرد در انواع مختلف طراحی می شود. در این میان سیستم های ممبرانی سرامیکی به دلیل داشتن ویژگی های منحصر بفرد از جمله بالا بودن استحکام مکانیکی، مقاومت به سایش، پایداری حرارتی، مقاومت شیمیایی و خنثی بودن در برابر عوامل زیستی توجه ویژه ای را به خود اختصاص داده اند. از آنجا که بسیاری از خصوصیات ممبران های سرامیکی در گرو جنس آن هاست، می توان انتظار داشت یک ممبران کامپوزیتی سرامیکی، ویژگی های متنوعی را به صورت همزمان برای مصرف کننده فراهم آورد. روش های متنوعی برای تولید این ممبران ها وجود دارد که یکی از مهمترین آن ها به لحاظ کنترل دقیق ترکیب، فرایند سل ژل است. به دلیل اهمیت ممبران های کامپوزیتی سرامیکی در صنایع مختلف در این مقاله تلاش می شود پس از معرفی و طبقه بندی این دسته از ممبران ها به بیان خصوصیات و معرفی مهمترین روش تولید آن ها اشاره شود
  کلیدواژگان: ممبران کامپوزیتی، ممبران کامپوزیتی سرامیکی، سل، ژل
 • اعظم مقیمی، محمدرضا دهقانی صفحه 41
  مقاله نتایج طرح پژوهشی اطلس کاشی استان یزد است، در این پژوهش به مطالعه وضعیت شرکت های کاشی و سرامیک و صنایع وابسته به آن پرداخته شده است. صنعت کاشی و سرامیک یکی از پر رونق ترین صنایع استان یزد می باشد و نقش مهمی در اقتصاد استان یزد ایفا می نماید. تعدد کارخانجات، بنگاه ها و معادن مرتبط با این صنعت در استان مزیت مهم یزد در تولید کاشی و سرامیک به حساب می آید. لذا انجام مطالعات میدانی در خصوص وضعیت کمی و کیفی و آگاهی از نحوه پراکندگی آن در سطح استان مهم ترین هدف این طرح پژوهشی محسوب می شود. به لحاظ روش شناسی در این پژوهش از روش مطالعه میدانی(پیمایش) و اسنادی برای جمع آوری اطلاعات استفاده شده است. اطلاعات مربوط در خصوص وضعیت کمی صنایع کاشی و سرامیک و صنایع وابسته به طریق میدانی تهیه شده است و سایر اطلاعات به روش اسنادی گردآوری شد. جامعه آماری این تحقیق شامل کلیه شرک های کاشی و سرامیک واقع در استان یزد و صنایع وابسته در محدوده خوشه کاشی سرامیکی استان (در شهرستان های یزد، صدوق، میبد، اردکان، تفت و مهریز) می باشد و روش نمونه گیری به صورت تمام شماری می باشد. از مهم ترین نتایج این تحقیق موارد ذیل قابل ذکر می باشد: • انجام مطالعات در خصوص وضعیت کاشی و سرامیک، روند صعودی و رو به رشد این صنعت را در سطح استان یزد نشان می دهد. • در حال حاضر تعداد 65 شرکت کاشی در استان یزد در حال فعالیت و یا در حال ساخت و ساز می باشند. • 17 تولیدکننده لعاب و فریت، 8 شرکت فعال در بخش پخت سوم، 2 واحد تولید کننده گرانول کاشی، 4 تولید کننده گلوله های سرامیکی، 2 واحد در بخش تولید رنگدانه های سرامیکی در استان یزد در حال فعالیت می باشند.
  کلیدواژگان: بررسی آماری صنایع کاشی استان یزد، تولید و صنعت کاشی و سرامیک
 • هادی عادل خانی صفحه 53
  شیشه به عنوان یک ماده پر کاربرد در صنایع مختلف شناخته می شود. علی رغم تصور موجود مبنی بر پایداری شیشه در محیط های مختلف و عدم خوردگی شیشه، واقعیت این است که شیشه نیز به دلیل انجام واکنش های شیمیایی مخرب، دچار خوردگی می شود. شرایط محیطی، ترکیب شیمیایی و ساختار شیشه بر میزان خوردگی شیشه تاثیرگذار بوده و بر حسب نوع و شرایط محیط خورنده (مثلا اسیدیته محیط) مکانیسم فرایند خوردگی شیشه متفاوت خواهد بود. خوردگی بر کارایی و ایمنی شیشه تاثیر بسزائی دارد. مطالعات نشان می دهد که قطعات شیشه ای اگر برای زمان های طولانی در معرض عوامل شیمیایی (آب) قرار گیرند، دچار خوردگی می شوند. در این مقاله ضمن معرفی مکانیسم های خوردگی در شیشه، تاثیر عوامل مختلف مانند دما، pH، زمان و ترکیب محیط بر خوردگی شیشه و فراورده های شیشه ای مورد بررسی قرار گرفته است.
  کلیدواژگان: شیشه، خوردگی، مکانیسم های خوردگی، محیط های خورنده
 • اسماعیل صلاحی، محمدحسن صرافی، مهران غفاری، نگین سلامی صفحه 66
  در این کار پژوهشی، تاثیر افزایش مقادیر گوناگون رس و شاموت بر منیزیا در تشکیل دیرگداز های منیزیا-فورستریت-اسپینلی و نیز ویژگی های دیگر آن ها مانند ریزساختار، استحکام مکانیکی، انقباض پس از پخت، تخلخل و چگالی بررسی شدند. بررسی الگوهای پراش پرتو ایکس نشان دادند که در ماده رسی، فازهای سیلیکا، کائولینیت، ناکریت و ایلیت، در شاموت، فازهای مولایت و کریستوبالیت و در منیزیا فاز پریکلاس وجود دارد. از مشاهده الگوهای پراش مخلوط های پخته شده از مواد اولیه در دما های 1350 تا 1550 درجه سانتی گراد مشخص شد که در اثر افزودن رس و یا شاموت به منیزیا در نسبت های گوناگون، فاز فورستریت تشکیل شده و فاز اسپینل تنها در صورت افزودن شاموت تشکیل می شود. بررسی ویژگی های فیزیکی نمونه های پخته شده نشان دادندکه تغییرات مکانیکی و فیزیکی تابع دما و همچنین درصد افزودنی رس و شاموت به منیزیا بوده و تقریبا دارای روند مشابهی هستند.
  کلیدواژگان: رس، شاموت، منیزیا، فورستریت، پریکلاس و اسپینل
 • سحر صالحی، قدیر رجب زاده، علی نعمتی، مهران صولتی هشتجین صفحه 75
  در این پژوهش نانو کامپوزیت HA/YSZ با استفاده از روش سل –ژل سنتز گردید. مطالعه حالت شیمیایی این ماده بوسیله طیف سنجی نشر الکترون اشعه ایکس (XPS) و طیف سنجی تبدیل فوریه مادون قرمز (FT-IR) تشکیل پیوند میان HA و YSZ را تایید نمود. همچنین بررسی ساختاری بوسیله پراش اشعه ایکس (XRD) تشکیل زیرکونیای تتراگونال و هیدروکسی آپاتیت را تایید نمود. بررسی رفتار حرارتی نانو کامپوزیت بوسیله آنالیز حرارتی همزمان(STA) نشان می دهد که حضور هیدروکسی آپاتیت درکنار زیرکونیا دمای تشکیل فاز تتراگونال را از C o 1100 به C o400 کاهش می دهد. میکروسکوب الکترونی عبوری (TEM) نشان داد که میانگین اندازه ذرات برای YSZ در حدود 20 نانومتر و برای HA در حدوده 50 نانومتر می باشد. همچنین نصویر TEM نشان داد که ذرات YSZ به خوبی در شبکه HA پراکنده شده اند.
  کلیدواژگان: سل، ژل، نانو کامپوزیت، ساختار شیمیایی، هیدروکسی آپاتیت
 • محمد صادق ساقیان، رحیم نقی زاده، حسین سرپولکی صفحه 82
  ترکیب های حاصل از واکنش کائولینیت با کلسیت دارای انواع آمورف، کریستالین با ساختار لایه ای و کریستالین با ساختار داربستی می باشند که در جذب یون های فلزی سنگین مثل Ni2+ از پساب های صنعتی اهمیت یافته اند. در این پژوهش پس از مطالعه رفتار حرارتی کائولن به تنهایی به رفتار حرارتی و سنتز ترکیبات آلومینوسیلیکات کلسیم از مخلوط های حاوی کائولن و کلسیت با نسبت های مولی CaO/Al2O3 برابر 5/0، 1 و 2 مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد که در تمام نسبت های مولی CaO/Al2O3 مورد مطالعه در دمای °C900 فاز ژلنیت (Ca2Al2SiO7) حاصل می گردد که با افزایش دما به °C1200 در نسبت های مولی 5/0 و 1 بخش عمده آن به فاز آنورتیت (CaAl2Si2O8) تبدیل می گردد ولیکن در نسبت مولی برابر 2، فاز ژلنیت به عنوان فاز اصلی باقی می ماند.
  کلیدواژگان: کائولن، مولایت، آلومینوسیلیکات کلسیم، آنورتیت، ژلنیت