فهرست مطالب

توسعه مهندسی بازار - پیاپی 33 (مهر و آبان 1392)
 • پیاپی 33 (مهر و آبان 1392)
 • بهای روی جلد: 85,000ريال
 • تاریخ انتشار: 1392/08/05
 • تعداد عناوین: 24
|
 • یادداشت
 • «توسعه مهندسی بازار»، با بزرگان بازاریابی جهان در خدمت مدیران ایران
  پرویز درگی صفحه 4
 • سرمقاله
 • کسب مزیت قیمتی، مزیت فراموش شده ی بنگاه های ایرانی
  دکتر محسن نظری صفحه 5
 • اخبار بازاریابی
 • بازار خبر
  صفحه 6
 • میزگرد
 • قیمت گذاری در ایران؛ راهکارها و توصیه ها
  احمد آخوندی، محسن جاویدموید صفحه 12
  میزگرد «قیمت گذاری در ایران؛ راهکارها و توصیه ها» با ترکیبی از استادان دانشگاه و استادان بازار در دفتر دوماهنامه ی «توسعه مهندسی بازار» برگزار شد.
  استاد منصور مجدم، دکتر محمود محمدیان، مهندس نوید ایزدپناه، مهندس محمداسماعیل قدس، دکتر نیما یزدان شناس، جعفر واعظی، رضا رامخو، و پرویز درگی حاضران این میزگرد بودند که درباره ی سه پرسش اساسی بحث و گفت وگو کردند.
  این سه پرسش عبارت بودند از:1. چالشهای قیمت گذاری در ایران چیست؟
  2. چه توصیه ها و پیشنهادهایی بویژه در سطح بنگاه ها دارید؟
  3. با چه پیش بینی هایی در نظام و سیاست قیمت گذاری روبه رو خواهیم بود؟
 • قیمت گذاری و ورزش
 • بلیتهای المپیک لندن چگونه قیمت گذاری شد؟
  فاطمه گویا صفحه 20
  قیمت گذاری برای بلیتهای المپیک لندن 2012 با حضور برجسته ترین کارشناسان بین المللی دنیا صورت گرفت. آیا می توان از این رویداد بین المللی برای قیمت گذاری درسهای فراوانی آموخت؟
  پاسخ این پرسش را در این اثر کوتاه جستجو کنید که در نوع خود برای قیمت گذاری کم نظیر است. هم فدراسیونهای ورزشی، و هم سایر صنایع می توانند بر پایه ی همین اثر، هم نگرشهای خود را برای قیمت گذاری تصحیح کنند، و هم تکنیکهایی را در قیمت گذاری بیاموزند که «ابتکاری» است.
 • قیمت گذاری (گفت وگو)
 • قیمت گذاری به شیوه ی علمی؛ یک درصد افزایش قیمت، 10 درصد افزایش سود / گفت وگوی اختصاصی توسعه مهندسی بازار با دکتر مارک استیوینگ، متخصص قیمت گذاری
  احمد محسنی صفحه 22
  «قیمت گذاری علمی» مبتنی است بر دانش و تجربه. مارک استیوینگ، مولف کتابی است در حوزه ی قیمت گذاری که اصلی ترین مخاطب آن مدیران هستند.
  استیوینگ، متخصص قیمت گذاری، در این کتاب روش های تازه ای دارد برای قیمت گذاری علمی. به باور وی، اگر مدیران با روش علمی قیمت گذاری کنند، تنها با یک درصد قیمت گذاری صحیح می توانند، 10 درصد سود شرکت را افزایش دهند.
  گفت و گوی اختصاصی ما با دکتر استیوینگ، بخشی از این روش های تازه ی قیمت گذاری را برای مدیران به زبان ساده تشریح می کند.
 • قیمت گذاری (تکنیکها) / تکنیکهای قیمت گذاری در دوران رکود همراه با 10 سوال کلیدی درباره ی قیمت گذاری
  مریم حسن زاده جوانیان صفحه 24
  «قیمت گذاری در دوران رکود»، کاملا متفاوت از زمانهای معمولی نظیر رونق بازار است. مقاله ی حاضر بدون هیچ گونه حاشیه روی، برای قیمت گذاری در دوران رکود، هم اشتباهات فاحش مدیران بویژه فروشنده ها را آشکار می سازد، هم روش های سودمندی برای قیمت گذاری در این دوران معرفی می کند.
  برجستگی این مقاله در آن است که 10 سوال کلیدی دارد که به عنوان خطوط راهنما می تواند تصمیم گیری شما را برای «قیمت گذاری» آسان سازد. جالب است بدانید «قیمت گذاری» به رغم اهمیت آن، در جلسات هیات مدیره مورد کم توجهی قرار می گیرد. آمارها نشان می دهد که بیش از 55 درصد مدیران بر این باورند که حتی هیات مدیره نیز «قیمت گذاری» را جدی نمی گیرد. این در حالی است که «قیمت گذاری» بقای سازمان و شرکتها را تضمین می کند.
 • میزگرد
 • میزگرد برند شهری
  پریسا صادقی صفحه 26
  «برند شهری»، عنوان میزگردی است که با حضور برجستگان جهانی برگزار شد. گزارشی از این میزگرد می تواند الهام بخش شوراهای شهر، شهرداران، مدیران شهری، مردم و دولت باشد.
  مسئولیت «برند شهری» بر عهده ی همگان است اعم از شوراهای شهری، مدیران شهر، شهرداران، مردم، و دولت که در ارتباطی هماهنگ و منسجم، با داشتن نقشه ی راه برای ساخت «برندی شهری» اهتمام ورزند. همچنانکه تجربه ی شهرهای برتر پاریس، لندن، سیدنی، نیویورک، لس آنجلس و... نشان می دهد، ابعاد و وجوه فراوان «برند شهری» مستلزم داشتن آرا و افکاری درخشان، و مدیران با عزم و اراده است تا این افکار و آرا را تحقق بخشند.
  «میزگرد برند شهری-» اثری که پیش رو دارید - بدون تردید دربرگیرنده ی افکاری است فوق العاده موثر، برگرفته شده از دانش و تجربه های فراوان، و حاوی راهکارهای عملیاتی که در نوع خود کم نظیر است بویژه آنکه بدون حاشیه روی، مستقیم به خود موضوع می پردازد؛ یعنی «برند شهری.»مطالعه ی آرای متفکران برند شهری می تواند نقطه ی آغازی باشد برای مدیران شهری که عزم خود را جزم کرده اند تا «برندی» پرآوازه از «شهر» در منظر جهانیان بیافرینند.
 • بازاریابی و سینما
 • پیشنهادهایی از «پدرخوانده»، که بازاریابان نمی توانند رد کنند
  سیدبهزاد گل پرور صفحه 28
  «پدرخوانده»، (The Godfather) فیلمی است فراموش نشدنی از فرانسیس کاپولا.
  فرانسیس کاپولا در «پدرخوانده»، دنیای مافیا را به تصویر می کشد آن هم با شخصیتهای پرکششی نظیر دن ویتو کورلیونه، مایکل کورلیونه، سانی کورلیونه.
  کاپولا با همین شخصیتهای پرکشش نشان می دهد که «کسب و کارها» در دنیای غیرقانونی «مافیا» همچنان بر مدار «انضباط» و «اعتماد» می چرخد و اصول حرف اول را می زند. درسهای فراوان دیگری نیز از «فیلم پدرخوانده» می توان آموخت که در این اثر بخوانید.
 • مشاهیر
 • بازاریابی روی صحنه ی نمایش در کلام ویلیام شکسپیر
  محمدرضا حسن زاده جوانیان صفحه 30
  ویلیام شکسپیر، بزرگترین شاعر درام انگلستان (1564-1616 میلادی) بدون تردید کتاب مستقلی درباره ی «بازاریابی» ندارد. اما آرا و افکارش آنچنان ژرف و چند وجهی است که نکته پژوهان را برانگیخت تا مشابهتهایی بین آن آرا و «بازاریابی» پیدا کنند.
  نگاه ظریف بین نکته پژوهان از آن رو ستودنی است که با چنین پشتوانه ای برای تفکر بازاریابی، «بازاریابی» از سطح فعالیتها و مبادلات اوج خواهد گرفت. با همین نگاه است که سالها است دانشگاه های معتبر دنیا نظیر هاروارد در رشته های مدیریت و کسب و کار، دروس ادبیات کهن و رمان و داستان را جزو دروس اصلی قرار داده اند.
 • استراتژی بازاریابی
 • برای برنده شدن، به بازارها هجوم آورید! / گفت و گوی اختصاصی توسعه مهندسی بازار با «دیوید موری»، مولف، مشاور سیاسی روسای جمهور و مشاور کسب و کارهای بزرگ جهانی
  علی خادم صفحه 32
  دیوید موری، مشاور استراتژیک، سخنران انگیزشی، نویسنده ای زبردست، شعبده باز و جادوگری توانا است. «موری» تاکنون کمپین سیاسی روسای جمهور کشورهایی از چین، روسیه، امریکا، لهستان، و مکزیک را بر عهده داشته و توانسته مردان سیاست را در این کشورها در پست ریاست جمهوری و مناصب عالی سیاسی بنشاند.
  موری را در ایران نمی شناسیم. از آن مهمتر از نبوغ او کم اطلاعیم. موری توانسته پلی بین دنیای سیاست و کسب و کارها بزند تا سودآوری بیشتری نصیب بنگاه ها و شرکتهای تجاری شود. کوکاکولا، پپسی، مک دونالد، نایک، مایکروسافت، پراکتراندگمبل، دیزنی، ویزا برخی از شرکتهایی هستند که با اقدام خلاقانه ی دیوید موری، درآمد بالایی نصیب خود ساختند.
  گفت و گوی ما با موری به ما آموخت، در دنیای سیاست، شما «می برید» یا «می بازید.» این طعم تلخ شکست است که از یاد نخواهید برد. اگر بیاموزید به دنیای کسب و کار نیز چنین بنگرید، دیگر تعلل نمی ورزید. اجازه نمی دهید رقیب، سهمی از «بازار» را نصیب خود سازد. تردید نمی کنید که باید «برنده» باشید، در غیر این صورت، شما «بازنده ی تمام عیار» هستید. از این گردونه بیرون رفته اید و تا سالها خارج از گود هستید.
  در گفت و گو با «موری» دریافتیم بهتر است کتابی از او ترجمه و در اختیار «مدیران عصر رقابت» قرار دهیم. از راهکارهای تند و تیز و پرشتاب وی، مدیران را آگاه سازیم.
  این کتاب را علیرضا سالمی ترجمه کرده اند و به زودی از سوی «انتشارات بازاریابی» چاپ خواهد شد. تا دریافت مجوز چاپ کتاب موری با عنوان «بازاریابی یورشی»، این گفت و گو تقدیم می شود.
 • اساتید بین المللی ایرانی
 • گفتگوی اختصاصی توسعه مهندسی بازار با دکتر امین سیدی، استاد دانشگاه کارولینای شمالی استاد جوان ایرانی در جمع بزرگان بازاریابی و تبلیغات امریکا
  صفحه 34
  دکتر امین سیدی، استاد بازاریابی دانشگاه کارولینای شمالی، در گفت و گو با «توسعه مهندسی بازار» شرکت کرد و از علائقش گفت که تا پیش از اعزام به امریکا، هیچ اطلاعی از «بازاریابی» نداشته، اما پس از ورود به این کشور، با دریافت اطلاعات متنوع، آنچنان مجذوب «بازاریابی» می شود که حاضر می شود قید «مهندسی کامپیوتر» را بزند.
  گفت و گوی ما با دکتر سیدی حاوی نکته های فراوانی است که می تواند در تصمیم گیری مدیران عالی آموزش عالی، تغییرات کاملا فزاینده ای پدید آورد از جمله آنکه چه بسیار نخبگانی که به اشتباه از رشته های علوم انسانی نظیر «بازاریابی» کمترین اطلاع را دارند و گاه اطلاعات آنها با واقعیت رشته هایی نظیر بازاریابی، فاصله ی فراوانی دارد.
  دکتر امین سیدی به دلیل دوری از ایران، راحت تر می تواند بین آنچه در دانشگاه های ایران جاری و ساری است با آنچه در مراکز علمی امریکا جریان دارد، مقایسه کند.او می داند که تبلیغات در ایران از سوی گرافیستها و طراحان با خلاقیت دنبال می شود، اما ضروری است نگاه کمی، سنجشی، و مقیاسهای داده پردازی نیز پشتوانه ی این خلاقیتها قرار گیرد تا تبلیغات فراتر از هنر، با پشتوانه و آمیزه ی علمی نیز توام باشد.
  چگونه می توان دیدگاه و نگرش دکتر سیدی را برای آنچه در دانشگاه های ایران در حال اجرا است، به کار بست و برای استادان بازاریابی و تبلیغات تشریح کرد؟
  پاسخ ما، گفت و گو با او و سایر استادان ایرانی خارج از کشور است که اوج علاقه مندی به ایران را دارند و با تمام وجود، اعم از هوش و خرد به همراه احساس و عاطفه می کوشند آنچه را می آموزند در اختیار استادان و مراکز علمی قرار گیرد؛ کافی است ارتباط آنان را با مراکز علمی و استادان بویژه استادان بازاریابی و تبلیغات پررنگتر کنیم.
 • چهره ی ماه
 • مایکل آهرن، مدیر گروه بازاریابی دانشگاه هیوستون، و دانیل آکرسون، مدیرعامل جنرال موتورز زیر یک خم بازاریابی را بگیرید...
  منصوره ابهر زنجانی صفحه 38
  «چهره ی ماه» عنوانی است برای این صفحات که زندگینامه ی حرفه ای و شخصی استادان دانشگاه علم، و دانشگاه بازار را معرفی می کند.
  در این شماره، با مایکل آهرن آشنا می شویم، مدیر گروه بازاریابی دانشگاه هیوستون که افزون بر مدارج علمی دانشگاهی و تالیفات، پیشینه ی ورزشی خوبی در کشتی و فوتبال دارد.
  همچنین با دانیل آکرسون، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل جنرال موتورز آشنا خواهیم شد که توانمندی رهبری و مدیریتش در این بنگاه اقتصادی، سود سرشاری نصیب جنرال موتورز کرد.
  آشنایی با این بزرگان دانشگاه و بازار اجازه می دهد هم از اندیشه های آنان آگاهی یابیم، هم چشم اندازهای آنان را دریابیم.
 • تبلیغات خلاق
 • کمپین های خلاقانه ی بازاریابی و تبلیغات
  محمد فتحی صفحه 40
  آیا موش می تواند راننده ی کامیون شود، می توان بیلبوردی ساخت و طراحی کرد که با تغییر درجه ی هوا از میزان لباسها بکاهد یا لباسهایی را بر تن کند، می توان درون هواپیما فضایی آفرید تا پر از دود، هیاهو، و طوفان و کولاک باشد تا کودکانی که در حال تماشای فیلم هستند، فیلم را جدی و زنده حس کنند، و...
  این موارد را به همراه بسیاری ایده های دیگر در این اثر بخوانید که شرکتهای تبلیغاتی خلاق آن را اجرا کردند و البته تحسین و شگفتی مخاطبان را دریافت کردند.
 • بازاریابی مد
 • مدیریت بازاریابی مد
  سیداحسان گل پرور صفحه 42
  انتشارات پالگریو (Palgrave) مک میلان، کتاب خرید و مدیریت بازارپردازی (Merchandising Management & Fashion buying) اثر دو مولف برجسته ی مد جهانی به نامهای تیم جکسون (Tim Jackon) و دیوید شاو (David Show) را در سال 2001 منتشر کرد که در زمره ی کتابهای پنج ستاره ی آمازون دات کام قرار دارد.
  پروفسور تیم جکسون، اقتصاددان برجسته ی انگلیسی و استاد دانشگاه سوری (Surrey) است. این کتاب نخستین کتاب درسی دانشگاه در زمینه ی خرده فروشی مد و خرید و بازارپردازی آن است.
  فصل اول این کتاب در مورد نقش خریدار مد و تکنولوژیست پوشاک است. در این فصل مطالبی از قبیل تیم خرید مد، نقشها و مسئولیتهای خریدار، و مهارتهای مذاکره ی مورد نیاز برای آنها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
  در مقدمه ی این کتاب تعریف مد و همچنین مطالبی از قبیل خرده فروشی و بازاریابی مد مطرح شده است. فصل دوم این کتاب پیرامون نقش بازارپردازی است. تعریف بازارپردازی، نقشها و مسئولیتهای بازارپرداز، و مهارتهای مورد نیاز وی از جمله موضوعات مطرح شده در این فصل هستند.
  طراحی مد، فعالیتهای عمده ی طراح، روندهای مد، و پیش بینی مد از جمله ی مهمترین مطالبی است که نویسندگان در فصل سوم به آنها پرداخته اند، تیم جکسون و دیوید شاو در فصل چهارم کتاب در مورد اهمیت بازاریابی و جایگاه یابی بازار در حوزه ی خرده فروشی مد بحث کرده اند. قیمت گذاری و قوانین مربوط به آن موضوع محوری در فصل پنجم کتاب است.
  برنامه ریزی در زمینه ی بازارپردازی و فروش در فصل ششم این کتاب به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار گرفته اند. در فصل هفتم کتاب مدیریت زنجیره ی تامین، تغییرات و مزایای حاصل از این مدیریت، و نیز رابطه ی خریدار و تامین کننده تبیین شده اند. فصل هشتم کتاب درباره ی توزیع تشریح شده است.
  فصل نهم این کتاب پیرامون اشکال خرده فروشی و بازارپردازی دیداری است. اشکال مختلف خرده فروشی مد معرفی شده است و انتظارات در حال تغییر مشتریان و تجربه ی خرید آنها در این زمینه توضیح داده شده اند. آخرین فصل این کتاب، یعنی فصل دهم، در حوزه ی روندهای آینده ی خرید و بازارپردازی مد است. تاثیر فناوری اطلاعات و شیوه های نوین تولید بر خرده فروشی مد و خریداران و بازارپردازان مد در آینده در این بخش به تفصیل مطرح شده اند.
 • معرفی کتاب
 • برادران کاتلر، مسیر رشد بازاریابی را تعیین کردند
  مهربانو هادی نژاد صفحه 46
  پروفسور فیلیپ کاتلر و برادرش میلتون کاتلر در تازه ترین کتاب خود، پیشنهادهای فوق العاده تازه ای دارند برای شرکتهایی که تمایل دارند رشد یابند. اصلی ترین پیشنهاد آنان این است که باید «مسیر رشد خود را بازاریابی کنید.»فیلیپ کاتلر و برادرش، هر دو با نگاهی پیش بینی کننده از آینده ی دنیای کسب و کار، 8 استراتژی رشد را برای پیروزی شرکتها در کشاکش رقابت در این کتاب معرفی می کنند.
  8 استراتژی رشد را در همین مقاله ی پیش رو بخوانید. همچنین پرسشهایی نیز آمده است که مدیران شرکتها می توانند از خود بپرسند. پاسخ به این پرسشها، شرکت شما را در مسیر رشد قرار خواهد داد.
 • آینده پژوهی در کسب و کارها
 • گفت وگو با شریل کانلی، مدیر آینده پژوهی فورد: آینده ی فورد در دستان بانوی شورشی
  حامد موحدیان صفحه 48
  شریل کانلی تنها نماینده ی صنعت اتومبیل سازی است که نام وی از سوی شرکت فست کمپانی در فهرست خلاقترین افراد کسب و کار در سال 2013 آورده شده است.
  وی همچنین اولین خانم در صنعت اتومبیل سازی است که توانسته در این فهرست معتبر قرار گیرد. کانلی قادر است روندهای پیش روی صنعت اتومبیل سازی را تا بیست سال آینده پیش بینی کند. این در حالی است که به گفته ی کانلی، خودش هیچ تخصصی درباره ی اتومبیل ندارد!
  او اولین گزارش سالانه ی روند مصرف شرکت فورد را طراحی کرد که در آن به 133 روند آینده ی صنعت اتومبیل سازی و شرکت فورد اشاره شده است.
  کانلی برای پیش بینی روندهای آینده، خود را غرق در مسائل اجتماعی، فرهنگی، محیطی، تکنولوژیک و اقتصادی می کند تا متوجه شود مصرف کنندگان تا بیست سال آینده چه چیزی خواهند خواست. کانلی خود را «شورشی فورد» می داند، زیرا تصویری از آینده در اختیار مهندسان و طراحان فورد قرار می دهد که قدری ترسناک است.
  البته وی راه حلهای مقابله با تغییرات بازار را نیز طراحی می کند و در اختیار مدیران فورد قرار می دهد.
  اقدامات کانلی باعث می شود که فورد تصویری از آینده داشته باشد که وسیعتر و دقیقتر از تصویرهایی است که روش های سنتی تحقیقات بازار و رفتار مصرف کننده ارائه می دهند.
  پیش بینی های وی همواره راهگشای شرکت فورد بوده است. برای مثال، وی در یک پروژه ی آینده پژوهی در سال 2004، رکود و افت اقتصادی و تاثیر آن را روی صنعت اتومبیل سازی امریکا پیش بینی کرد.
  چند سال بعد وقتی اقتصاد امریکا با رکود شدید اقتصادی مواجه شد، مصرف کنندگان بسیاری به سمت شرکت فورد آمدند، زیرا فورد تنها شرکتی بود که برای فرار از ورشکستگی، به وامهای دولتی نیاز نداشت.
  وی در این مصاحبه به تشریح فعالیتهای آینده پژوهی فورد می پردازد.
 • داستان شرکتها
 • درآمدهای میلیون دلاری با دمپایی های ابری کراکس (مرکز مطالعات بازاریابی ایران)
  صفحه 50
  داستان کراکس، داستان موفقیت شرکتی است که از کسب وکار تولید و فروش دمپایی، به موفقیتی جهانی دست یافت و خیلی زود با پشت سر گذاشتن مدارج ترقی، به شرکتی میلیون دلاری تبدیل شد.
  بسیاری از مدیران نیز به دنبال ارتقای جایگاه کسب وکار خود و شرکتشان و حضور در بازارهای جهانی هستند، اما نمی دانند که برای موفقیت چه باید کرد؟
  این اثر، جوابگوی پرسشهای این دسته از مدیران خواهد بود.
 • منابع انسانی
 • پیوند مدیریت منابع انسانی و بازاریابی
  سعید خیرآبادی صفحه 52
  گفت وگوی صمیمانه ی ما با دکتر پائول اسپارو دارای چند محور اساسی بود. از جمله چه نیازی به آموزش منابع انسانی در زمان رکود است که پاسخ فوق العاده ارزشمندی دریافت شد.
  دکتر اسپارو، استاد دانشگاه لنکستر انگلستان، در زمره ی 15 متفکر برجسته ی جهانی حوزه ی مدیریت منابع انسانی است. وی همچنین رئیس مرکز مدیریت منابع انسانی در دانشکده ی مدیریت دانشگاه لنکستر است و تاکنون با شرکتهای متعددی برای تربیت کارکنان و رهبران، استخدام نیروها، مدیریت دانش، ارتقای رفتار سازمانی و دیگر مسائل مربوط به حوزه ی مدیریت منابع انسانی همکاری داشته است.
  از این متفکر برجسته تاکنون کتابها و مقالات مختلفی درباره ی وجوه مختلف این حوزه به رشته ی تحریر درآمده که وی به بحث و تحلیل چالشهای پیش روی مدیریت منابع انسانی، تغییرات آن، نقش رهبری و بسیاری از مسائل دیگر پرداخته است.
 • کنفرانس فروش
 • گزارشی از کنفرانس فروش جهانی انگلستان با حضور 650 فروشنده ی حرفه ای
  الهام بحری نژاد صفحه 54
  کنفرانس فروش موفق را موسسه ی مدیریت فروش و بازاریابی در سال 2013 در انگلستان برگزار کرد.
  650 فروشنده ی حرفه ای در این کنفرانس حضور داشتند. سخنرانان برجسته ی این کنفرانس در دو زاویه ی «خرد» و «کلان»، فروش موفق را برای حاضران تشریح کردند.
  گزارشی از این کنفرانس تقدیم فروشندگان حرفه ای ایران می شود با این امید که برخی از دیدگاه ها، تکنیکها یا راهکارها بتواند الهام بخش اقدامات آنها برای فروش موفق شود.
 • بازاریابی (ابزارها)
 • 7 الماس طلایی قاچاقچیان مواد مخدر برای بازاریابهای نوآور
  فریبرز خدایاری رستم آباد صفحه 58
  قاچاقچیان مواد مخدر«کسب و کار میلیارد دلاری دارند. چون کسب و کارشان غیر قانونی است، اجازه ی تبلیغات ندارند. با وجود این، بازاریابی و فروش، کلید طلایی کسب و کار سوداگران مرگ است.
  چگونه سوداگران مرگ، کسب و کارشان را با بازاریابی و فروش رونق می بخشند؟ پاسخ به این پرسش را در این اثر جستجو کنید. این اثر می آموزد نیازی نیست تا همه ی ابزارها را داشته باشید، کافی است کسب و کارتان را بخوبی بشناسید، و با هوشمندی موانع را برطرف کنید.
 • نورومارکتینگ (گفت وگو)
 • پیوند پزشکی و بازاریابی در نورومارکتینگ / گفت وگو با دکتر کارل مارسی، فارغ التحصیل دانشکده ی پزشکی هاروارد
  فرشید نوروزی روشناوند صفحه 60
  کارل مارسی (Carl marci) فارغ التحصیل پزشکی از دانشگاه هاروارد، موسس و مدیرعامل شرکتی است در حوزه ی نورومارکتینگ در امریکا با عنوان اینراسکوپ (Innerscope).
  مارسی به پشتوانه ی دانش پزشکی و پیشینه ای که در فلسفه و روانشناسی دارد، با جسارت تمام رویه ای نسبتا متفاوت از شرکتهای نورومارکتینگ را در اینراسکوپ اجرا کرده است. از ابزارهای معمول نظیر اف ام آر آی (FMRI)، و ایی ایی جی (EEG) برای مطالعات و تحقیقات استفاده نمی کند؛ با وجود این، مشتریان اصلی او عبارتند از یاهو، گوگل، شبکه ی فاکس و برخی شرکتهای برتر جهانی (فورچون 500).
  روش نه چندان متعارف دکتر مارسی، به همراه پیشنهاداتی که برای کارگزاران تبلیغات دارد، سبب شده تا مجله ی «نورومارکتینگ: نظریه و کاربرد»، گفتگویی با وی داشته باشد. دکتر مارسی در این گفتگو از پژوهشی بزرگ می گوید که در 14 کشور مختلف در چهار قاره اجرا کرده است، نتایج آن را بازگو می کند و با صراحت دلایلش را در به کارگیری ابزارهای خاص شرکت اینراسکوپ می گوید.
 • کتابفروشی بازاریابی
 • تازهترین کتابهای بازاریابی، تبلیغات، و فروش
  صفحه 62
  •چهل گفتار پیرامون ارتقای مهارتهای فروش•ارتباط برند•بله گرفتن؛ 50 شیوه ی علمی متقاعدسازی و نفوذ بر دیگران•آفات نزدیک بینی در بازاریابی•هنر فروش و راه های حفظ آن در ایران•ثروتمندان به چه می اندیشند؟
  •واژه نامه برند•جعبه ابزار تبلیغات ایران•اعترافهای یک تبلیغاتچی•عطریات•بازاریابی سیاسی سبز، خاکستری•مقیاس های سنجش بازاریابی•مدیریت اخلاق حرفه ای در سازمان به شیوه جوانمردان•ردگیری استراتژی ها
 • فیلم آموزشی دانشگاه هاروارد (همراه با زیرنویس فارسی) و فرم اشتراک دوماهنامه «توسعه مهندسی بازار»
  صفحه 64