فهرست مطالب

علوم و فناوری دریا - پیاپی 65 (بهار 1392)
 • پیاپی 65 (بهار 1392)
 • تاریخ انتشار: 1392/02/01
 • تعداد عناوین: 7
|
 • علی منیدری، پرویز باورصاد* صفحه 1
  بندر خدماتی پارس برای واردات و صادرات تجهیزات و محصولات پالایشگاهی، درمنطقه ی ویژه ی اقتصادی انرژی پارس احداث و به بهره برداری رسیده و هم اکنون یکی از نقاط استراتژیک منطقه به شمار می آید. این بندر برای حفظ بقای خود در فضای رقابتی و رسیدن به سود و منفعت پایدار، نیازمند استفاده بهینه از تجهیزات بندری می باشد، بنابراین یک نیاز پیوسته برای بهینه سازی تجهیزات در بندر احساس می شود. حال این پرسش مطرح است که بندر، چه استراتژی برای مدیریت ترمینال ها بکار ببرد تا بقای خود را در بازارهای رقابتی تضمین نماید؟ این مقاله، یک مدل شبیه سازی را برای بهینه سازی حمل ونقل گوگرد فله در محوطه داخلی بندر ارائه می کند. در این مدل سازی قصد داریم تابا رویکردی جدید از تئوری صف و با به کار گیری تکنیک شبیه سازی، گردش کامیون های حامل گوگرد را میان اسکله و انبار گوگرد، بررسی کنیم. این مدل جابه جایی کامیون ها از انبار گوگرد به ساحل را به نمایش در خواهد آورد و با استفاده از زمان های تخلیه و بارگیری کامیون ها، زمان جابه جایی و زمان انتظار در صف های تخلیه و بارگیری، به بهینه سازی تعداد کامیون های مورد نیاز برای جابه جایی گوگرد خواهد پرداخت.
  نتایج این مدل نشان خواهد داد که بهینه سازی حمل و نقل گوگرد ما بین انبار و اسکله، زمان های انتظار کامیون ها در صف را کاهش داده و به طبع آن افزایش عملکرد سیستم را ایجاد می کند.
  در این مقاله تلاش شده است تا با یکپارچه سازی زیر سیستم های حمل ونقل گوگرد در بندر و تکیه بر جزئیات تجهیزات حمل ونقل مدلی منطبق با سیستم واقعی حمل و نقل گوگرد میان انبار گوگرد و بندر ایجادشود. با تحلیل نتایج مدل تعداد بهینه کامیون های مورد نیاز جهت حمل ونقل محاسبه خواهد شد که در پی آن افزایش ظرفیت حمل ونقل گوگرد را نمایان گر خواهد بود. همچنین از نتایج دیگر مدل شبیه سازی تحلیل حساسیت افزایش تقاضا برای بارگیری گوگرد می باشد که می توان از این نتایج برای برنامه ریزی استراتژیک بندر و بررسی سرمایه گذاری های آتی بهره برد. نتایج حاصله از مدل شبیه سازی افزایش 33 درصد عملکرد بندر نسبت به ظرفیت کنونی است.
  کلیدواژگان: شبیه سازی، تئوری صف، بندر خدماتی پارس، بارگیری گوگرد، مدل سازی
 • سعیدرضا محب پور، علیرضا وثوقی، حمزه رهیده*، سجاد حمادی صفحه 17
  ایجاد تنش برشی از پدیده هایی است که در علوم مختلف از قبیل علوم دریایی، علوم هوا فضا، مکانیک و... مورد توجه محققان بسیاری قرار گرفته است. شفت پمپ ها از مواردی می باشد که در آنها به علت وجود جای خار و تمرکز تنش، تنش های برشی اهمیت زیادی دارند. این مقاله با استفاده از روش المان محدود بهمراه نرم افزار ANSYS به مدل سازی سه بعدی شفت مورد نظرمی پردازد. به منظور نشان دادن صحت مدل ساخته شده، در حالت بدون خار مقایسه ای با مدل آزمایشگاهی انجام شده است که بیانگر دقت مناسب مدل مورد استفاده در آنالیز می باشد. مدل سه بعدی در حالات مختلف بازای شرایط هندسی مختلف ایجاد شده است و اثر مربوط به جای خار اضافی یکی از نکات برجسته در این تحقیق می باشد.همچنین این مقاله به منظور کاهش ماکزیمم تنش برشی، با استفاده همزمان از نرم افزار ANSYS، روش الگوریتم ژنتیک و اسکرینینگ به تعیین موقعیت بهینه و ابعاد شیار اضافی پرداخته است.
  کلیدواژگان: پمپ ها، شفتها، تمرکز تنش، بهینه سازی
 • ایمان مهرابی دستنایی*، عاطفه پورکریمان، حامد فتاحی صفحه 25
  نویز محیطی در زیر آب، ترکیبی از نوفه ی فیزیکی و زیستی را شامل می شود که مستقیما مورد مطالعه قرار نمی گیرد. نوفه ی فیزیکی به طور مثال خیزاب ها، باد، تلاطم و شکست امواج، بارش و نزولات جوی، حرکت شن و ماسه ها و زمین لرزه ها را دربر می گیرد. نوفه ی بیولوژیکی یا زیستی صدا و مکالمات صوتی پستانداران دریایی، سخت پوستان، ماهی ها و صدای دیگر موجودات دریایی را شامل می شود. با رشد صنایع دریایی تجدیدپذیر، پروژه هایی نظیر پروژه ی توربین های جریان کشندی، مکانیسم های نویز محیطی در آب های کم عمق (عمق کمتر از 200 متر) را مورد توجه قرار داده است. بنابراین قبل از ارزیابی نویز ناشی از توربین ها، باید نویزی را که بر اثر جریانات کشندی مختلف (مهکشند و کهکشند) و فصل ها در سطوح مختلف آب دریا در طول جذرومد ایجاد می شود، کنترل و تنظیم نمود. در این پژوهش ضمن مقایسه بنادر جنوبی کشور جهت بهره برداری از این تکنولوژی، به معرفی اصولی که می بایست جهت انجام اندازه گیری نویز محیطی طی مهکشند و کهکشند رعایت شود، پرداخته شده است. ضمنا پیش بینی هایی از نتایج حاصل از اندازه گیری ها ارائه و در انتها مقایسه نویز اندازه گیری و پردازش شده در باندهای فرکانسی متفاوت در منطقه رامسی سوند به عنوان نمونه آورده شده است.
  کلیدواژگان: مهکشند، کهکشند، نویز محیطی، تراز صوت
 • آزاده ولی پور، علی کرمی خانیکی، سرمد قادر، عباسعلی علی اکبری بیدختی، فیروزه بخشنده* صفحه 33
  الگوی جریان خصوصا جریان های برگشتی، از مهم ترین عوامل موثر بر انتقال رسوب در نواحی ساحلی محسوب می شود. در این تحقیق تغییرات الگوی جریان برگشتی توپوگرافیکی تحت تاثیر تغییرات ارتفاع امواج عمود بر ساحل با استفاده از نرم افزار Mike21/3 مورد مطالعه قرار گرفته است. برای این منظور گردش آب در بستری با یک سد رسوبی کرانه راستا و دو کانال جریان برگشتی مورد ارزیابی قرار گرفت. این تحقیق الگوی هیدرودینامیکی جریان ناشی از موج را به صورت چرخابه هایی با تاوایی معکوس در طرفین کانال جریان برگشتی نشان می دهد. نتایج حاکی از آن است که چرخابه های قویتر روبه دریا تا حد زیادی در الگوی گردش جریان در مناطق ساحلی موثرند به طوری که با هجوم امواج مرتفع تر چرخابه های روبه دریا در مقیاس بزرگتر تشکیل و موجب افزایش سرعت جریان برگشتی در مرکز کانال جریان می شوند، در صورتی که درحضور امواج کم ارتفاع، چرخابه های رو به دریا ضعیف و سپس به ساحل نزدیک می شوند.
  کلیدواژگان: جریان برگشتی، توپوگرافیکی، هیدرودینامیکی، سد رسوبی، تاوایی
 • علی گودرزی املشی، مجید آقابابائی، عبدالرضا توکلی صفحه 43
  سیستم رانش کشتی بخشی از مهندسی دریایی است که به طراحی یا انتخاب تجهیزات و ماشین آلات موتورخانه می پردازدو امروزه بحث در خصوص نیروی محرکه کشتی دیگر تنها محدود به جابجایی موفق کشتی در آب نمی باشد. بلکه در انتخاب بهترین نیروی محرکه برای یک کشتی علاوه بر بحث کارائی و بازده و هزینه، دارا بودن استانداردهای بالای ایمنی برای حفظ اکوسیستم دریایی از فاکتورهای مهم محسوب می گردد در این مقاله انواع رانش در شناورها بررسی و با استفاده از معایب و مزایای هر کدام، مدل مارکوف ترسیم و سپس دسترس پذیری و قابلیت اطمینان رانش ها مقایسه و بهترین رانش جهت شناورهای نظامی معرفی می گردد.
  کلیدواژگان: رانش کشتی، نیروی محرکه، قابلیت اطمینان، دسترس پذیری
 • پرویز پیری*، محمد رضا کناری، نوید انصاری ارده صفحه 50
  مقاله حاضر تحقیقی علمی و کاربردی در مورد اثر و ارتباط بین متغیرهای حسابداری (عایدی، سود نقدی و ارزش دفتری هر سهم و وجه نقد حاصل از عملیات) و نماگرهای ساختاری (تغییرات ارزش بازار هر سهم و حجم معاملات) شرکتهای صنایع دریایی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار است.
  با این میان در این مقاله جهت بررسی و آزمون رابطه بین متغیرهای فوق اطلاعات 10ساله 50 شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران بین سالهای 1380 لغایت 1389، مورد بررسی قرار گرفته است. جهت تحلیل آماری از الگوی داده های پانل استفاده شده و با بهره گیری از مدل رگرسیون به ظاهر نامرتبط (sur) و آزمونهای ایستایی و آماره های F و t، آزمون فرضیه های تحقیق انجام شده است. نتایج بیانگر آن است که تغییرات عایدی و سود نقدی هر سهم با نوسانات قیمت بازار و حجم معاملات رابطه معنی داری دارد.
  کلیدواژگان: متغیرهای حسابداری، نماگرهای ساختاری، ارزش بازار، حجم معاملات
 • پویا عباسی، حمید فروزان، مجتبی شکری صفحه 61
  نیروی محرکه شناورهای سطحی عموما با استفاده از موتورهای احتراق داخلی رفت و برگشتی به ویژه موتورهای اشتعال تراکمی تامین می‍گردد. با توجه به اهمیت عملکرد موتورهای اشتعال تراکمی در شناورهای سطحی، اثر دور موتور، رطوبت و دمای هوای ورودی بر توان اندیکاتوری، گشتاور اندیکاتوری و مصرف سوخت ویژه یک موتور اشتعال تراکمی توسط یک ابزار شبیه ساز یک بعدی موتور، GT-Power، مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج حاصل از اجرای نرم افزار نشان دهنده افزایش توان، گشتاور و کاهش مصرف سوخت ویژه با افزایش دور موتور و افزایش مصرف سوخت ویژه و کاهش توان و گشتاور با افزایش دمای هوای ورودی است.
  کلیدواژگان: موتور اشتعال تراکمی، توان اندیکاتوری، گشتاور اندیکاتوری، مصرف سوخت ویژه
|
 • A. Manidari, P. Bavarsad* Page 1
  pars service port has been development for import and export of refinery products and equipments and now is one of the most strategic ports in Pars Special Energy/Economic Zone.this port requires to make the best use of the port equipment to survive in the competition environment and achieve anunfailing income.hence a constant need of improvement of port equipment and machineryin felt. now this question pops up that what kind of strategyport management should use to ensure the port survival in competition markets.This article suggests a model for improving sulfur transportation in the inner region of the pars service port in this model we intend to study the trucks movement between the sulfur storage and jetty with a new look to queuing theory and modeling. thismodeling will show the trucks movement from the sulfur stowage area to jetty and tries to improve the trucks number to be used for sulfur transportation. using the load and unload time of a truck and time spent in queuing awaiting for their turn.The result of this model is going show that improvement of sulfur transportation between the sulfur storage area and jetty will reduce the trucks waiting time in the queuing and consequently improves the system efficiency. This article has tried to show a practical model of sulfur transportation between storage area and jetty with integrating subsystem of sulfur transportation in the port and emphasizing on the equipment details. With analyzing the model results the optimal number of the trucks need for transportation of sulfur would be calculated resulting an increase in capacity of sulfur transportation. Also another result of the model is analyzing sensitivity of the demand for sulfur loading that can be used for strategic planning the results of the simulation model is a 33% increase of the port performance.
  Keywords: simulation, queuing theory, pars service port, sulfur loading
 • S.R.Mohebpour, A.Vosoughi, H.Rahideh*, S.Hammadi Page 17
  Making the shear stress is one of the phenomena in different sciences such as marine sciences، aerospace sciences، mechanics and… which is considered by many researchers. Shaft of the pumps is one of the cases that in which because of the existence of groove and stress concentration، shear stresses have great importance. This investigation by using the finite element method along with ANSYS software deals with the three-dimensional modelling of considered shaft. In order to show the accuracy of the built model in the state with no groove، a comparison is made with the experimental model that represents the appropriate accuracy of model used in the analysis. Three-dimensional model is made in different states for different geometry conditions and the effect of the extra groove isone of the outstanding points in this investigation. Also، this study in order to reduce the maximum shear stress، by simultaneous using of ANSYS software، genetic algorithm and screening method، deals with determining the optimal locations and dimensions in the extra groove.
  Keywords: Pumps, shafts, stress concentration, optimization
 • I. Mehrabydastenay*, A. Poorkarimian, H. Fatahi Page 25
  Underwater background noise consists of a mixture of physical and biological noise that are not directly of interest of the study. Physical noise includes for example surf، wind، turbulence، wave breaking، rain، sand motion، earthquakes and anthropogenic noise. Biological noise includes the calls of marine mammals، crustaceans، fish and all other marine life sounds. With the growing marine renewable industry، notably Tidal Stream Turbine project، underwater background noise mechanisms in shallow water is starting to be of interest. Thus before assessing the turbine noise، it is thus essential to monitor underwater background noise of a proposed site at different tide (spring، neap)، season، at different sea level during the ebb and the flood. In this research southern port of our country are compared for use of this technology and principles of ambient noise measuring during spring and neap tide are introduced. Finally some predictions of results and comparisons between measured and analyzed noise in different frequency band are presented.
  Keywords: Spring tide, neap tide, ambient noise, sound level
 • A. Valipour, A. Karami Khaniki, F. Bakhshandeh, A. Ali, Akbari Bidokhti, V. Chegini Page 33
  Current pattern especially rip current، is the most important effective parameters on sediment transport in the coastal zone. In this research، the topographic rip current pattern exposed to changes in height of cross-shore waves has been studied using of Mike 21/3 software. For this purpose، water circulation in the bed with a long shore bar and two rip current channels was investigated. This research indicates wave-induced current hydrodynamic pattern in the form of vortexes with opposite vorticity on both sides of the rip current channel. The results show that stronger seaward vortexes are very effective on current circulation pattern in coastal zones، so that with the attack of higher waves، seaward vortexes are formed in large scale and increase the rip current velocity in the center of current channel، while in the presence of lower waves، seaward vortexes become weak and then approach the shore. A concise and factual abstract is required (100-250 words). The abstract should state briefly the purpose of the research، the principal results and major conclusions. An abstract is often presented separate from the article، so it must be able to stand alone. For this reason، References should be avoided، but if essential، they must be cited in full، without reference to the reference list. Also، non-standard or uncommon abbreviations should be avoided، but if essential they must be defined at their first mention in the abstract itself.
  Keywords: Rip current, Topographic, Hydrodynamic, Bar, Vorticity
 • A.Goudazi Amlashi*, M.Aghababaie, A. Tavakoli Page 43
  Ship propulsion system plays the most important role in the design of military vessels. In this paper different kinds of ship propulsion systems are represented. The reliability and availability of these systems are analyzed and the best one which is electrical propulsion is introduced.
  Keywords: Ship propulsion. Power plant. Reliability. Availability
 • P. Piri*, S.M. Seyed Motahari, N. Ansari Arde Page 50
  This paper is examines the relationship between accounting variables (Earning، Dividend and Book value per share & Cash from Operation) and structured indicators (market price variations & market valume) in Tehran Stock Exchange. To review and test the relationship between the variables، 10-years datas of 165 companies listed in Tehran Stock Exchange between 1380 and 1389، has been studied. The panel data model was used for statistical analysis and the research hypothesis has been tested by the seemingly unrelated regressions (SURE) with using F and t tests. The results indicate that there is a significant relationship between changes in the earnings and cash earnings per share and the trading volume and volatility of the market price.
  Keywords: accounting variables, structural indicators, market price, Trade volume
 • P.Abbasi, H. Forouzan, M.Shokri Page 61
  The thrust of ships often prepared with internal combustion engines specially with compression ignition engines. According to importance of compression ignition engines performanceT the effet of engine speed، ambient humidity and temperature on indicated power، indicated torque and specific fuel consumption of a compression ignition engine، with a one dimentional engine simulation tool، GT-Power، is studied. Results show increasing in power and torque and decreasing in specific fuel consumption. Power and torque decrease and specific fuel consumption increases with increasing of ambient temperature.
  Keywords: Compression Ignition Engine, Indicated Power, Indicated Torque, Specific Fuel Consumption