فهرست مطالب

 • سال ششم شماره 1 (بهار 1394)
 • تاریخ انتشار: 1394/01/26
 • تعداد عناوین: 10
|
 • محمد عطارفر، فاطمه اشرف زاده صفحه 1
  سابقه و هدف
  مزاج به عنوان مهمترین تفاوت طب ایرانی با طب کلاسیک جایگاه ویژه ای در تحقیقات وبررسی ها از آن خود کرده است؛ اما متاسفانه بررسی های انجام شده تا کنون از ارائه مدل کاملا پذیرفته شده عاجز شده اند که این مساله می تواند به علت کمبود مطالعات پایه ای در مفاهیم بنیادی بینش پیشینیان باشد. یکی از مدل های پیشنهاد شده برای تعریف گرمای مزاج، مفهوم متابولیسم پایه در طب کلاسیک است که با چالش عدم همخوانی مزاج مغز که حکما آن را سرد می دانستند با متابولیسم پایه آن که یکی از بالاترین مقدارها را در طب کلاسیک به دست آورده، رو به رو است. به نظر می رسد بررسی ماهیت مزاج مغز بر اساس مبانی طب ایرانی می تواند به چالش های متعددی پاسخ دهد و درک بهتری از بینش پیشنیان در مورد مفهوم مزاج به ارمغان آورد و احتمالا در پیشنهاد راهکارهای درمانی جدید سودمند واقع شود.
  مواد و روش ها
  روش این مطالعه از نوع کتابخانه ای با رویکرد استنتاجی Deductive بوده و با هدف پاسخ به سوالات زیر اطلاعات از منابع مکتوب طب ایرانی جمع آوری شده و تجزیه وتحلیل شده اند. موضوعات مد نظر عبارتند از: مبانی تعریف و محاسبه مزاج اندام ها بر اساس مبانی طب ایرانی؛ عوامل موثر بر مزاج یک اندام از نظر حکمای طب ایرانی؛ میزان انطباق مدل متابولیسم پایه با مفهوم گرما در طب ایرانی برای مزاج مغز.
  یافته ها
  بیشتر منابع طب سنتی مزاج مغز را سرد و تر معرفی می کنند؛ اما در بخش مقایسه با سایر اندام ها برای مغز کمترین سرما نسبت به واحد مرجع محاسبه می شود که این مساله نشان دهنده قریب بودن مزاج مغز به اعتدال است. دلایل معتقدان به گرم بودن مزاج مغز با سایر مبانی طب سنتی بیشتر همخوانی دارد، همچنین یافته های طب جدید و شواهد بالینی موید آن هستند.
  بحث و
  نتیجه گیری
  در این بررسی مفهوم مزاج مغز بر خلاف باور شایع ارائه شد. این مساله نشان دهنده ضرورت بررسی متون اولیه پیش از ورود طب ایرانی به جامعه اسلامی و انجام پژوهش های بنیادی و جامعتر در زمینه طب ایرانی را ثابت می کند، همچنین بر اساس این بررسی مدل متابولیسم پایه می تواند به عنوان یک مدل برای بررسی مفهوم گرمای مغز نیز کاربرد داشته باشد.
  کلیدواژگان: مزاج مغز، مزاج اندام ها، مزاج، متابولیسم پایه، طب سنتی، طب ایرانی، طب یونانی، طب عربی، طب اسلامی
 • رضا ایلخانی، عباس بصیری، نادر حلاوتی، علی رستمی، زهرا آقانوری صفحه 9
  سابقه وهدف
  بر اساس شواهد تاریخی، بیماری سنگ کلیه یکی از بیماری هایی است که از گذشته های دور مورد ابتلا انسان بوده است،و پیشینیان برای درمان آن از روش های مختلف استفاده می کرده اند. در کتاب های معتبر طب سنتی، فصل مستقلی به بیماری سنگ کلیه اختصاص داده شده است. برخی از این کتاب ها قدمتی بیش از هزار سال دارند. غالب آنها به اتیولوژی، علائم و درمان سنگ کلیه پرداخته اند. این مطالعه با هدف یافتن پاسخ این سوال انجام گرفت که آیا امروزه می توان از روش های کم عارضه تر، موثرتر و ارزان تری برای خارج کردن برخی از انواع سنگ کلیه استفاده نمود یا خیر؟
  مواد وروش ها
  این تحقیق یک مطالعه کیفی است. منبع تحقیق آن پنج کتاب معتبر در طب سنتی ایران می باشد. این کتابها در قرن نهم، دهم، و یازدهم میلادی تالیف شده است. مطالب این کتب در ارتباط با درمان سنگ کلیه ابتدا از نظر محتوا، تجزیه و تحلیل (contenet Analysis) و سپس دسته بندی (Formulation) شده است.
  یافته ها
  این پنج حکیم ایرانی معتقدند برخی از داروها به طریق خوراکی پس از جذب سیستمیک و ورود به گردش خون کلیوی بر سنگ کلیه اثر کرده و آنها را حل می کنند. آنها نام این داروها را «مفتت» نامیده اند. این دارو ها متنوع بوده و در طبیعت دارای سه منشا معدنی، گیاهی و حیوانی می باشند.
  نتیجه گیری
  براساس شواهد تاریخی مکتوب، برخی داروها از طریق خوراکی می توانند بر روی سنگ کلیه موثر باشند و آنها را حل کنند. این پنج حکیم ایرانی داروهای متعددی با این خصوصیت معرفی کرده اند. با توجه به مراتب علمی آنها در عصر خود، و نیز با توجه به اینکه آنان در قرون مختلفی زندگی می کرده اند، باید به نظر آنان توجه نمود. با توجه به شیوع بالای بیماری سنگ کلیه در جوامع بشری پیشنهاد می شود با طراحی مطالعات کارآزمایی بالینی اثر بخشی برخی داروهایی که مورد اتفاق نظر آنان بوده مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد.
  کلیدواژگان: سنگ کلیه، طب سنتی ایران، مفتت
 • مهرزاد مهربانی، منصور کشاورز، محمدهادی نعمت اللهی، مژگان مشرفی، حامد جاودانی صفحات 15-22
  در طب سنتی ایرانی، درمان مزاجی بر پایه تجربیات چندین هزار ساله استوار است که آگاهی از آنها سبب می شود تا بتوان در درمان بیماری ها روش های کارآمدتری را در پیش گرفت. از جمله این بیماری ها انسداد روده است که طب سنتی ایرانی با یک رویکرد اصولی در درمان دارویی آن موفق بوده است. انسداد روده با درمان های حمایتی ممکن است بهبود یابد، اما اگر انسداد نسبی به سمت انسداد کامل پیشرفت کند نکروز روده رخ می دهد و به جراحی به منظور خارج کردن قسمت درگیر روده نیاز می شود که با عوارض و مرگ و میر بالایی همراه است. تحقیقات نشان داده درمان خوراکی با مسهل ها در بهبود نتایج درمان حمایتی انسداد روده و کاهش طول مدت بستری موثر بوده است؛ با این وجود تجویز خوراکی مسهل ها می تواند بالقوه خطر پارگی روده را به دنبال داشته باشد. در طب سنتی ایرانی، صفرای گاو به عنوان یک داروی جالی و با قدرت نفوذ بالا -که ایجاد اسهال می کند- در درمان انسداد روده به شکل ضماد، حقنه و یا حمول به کار می رود. صفرای گاو حاوی اسیدهای صفراوی deoxycholic acid، chenodeoxycholic acid و taurochenodeoxycholic acid است که با افزایش ترانزیت کولونی، کاهش قوام و تسهیل حرکت رو به جلوی محتویات روده و جلوگیری از رشد بیش از اندازه باکتری ها می تواند در کاهش علایم انسداد روده موثر باشد. از طرفی صفرای گاو به دلیل محتوای بالای اسید کولیک، نفوذ پوستی خوبی دارد و از آنجایی که مصرف آن موضعی است در مقایسه با مسهل های خوراکی، کاربرد آن ساده تر و با خطر کمتری همراه است. در نتیجه این نظریه مطرح می شود که استفاده از صفرای گاو به عنوان یک درمان کمکی، می تواند موفقیت درمان انسداد روده را افزایش و نیاز به جراحی و در نتیجه عوارض و مرگ و میر را کاهش دهد
  کلیدواژگان: طب سنتی ایرانی، صفرای گاو، انسداد روده
 • حمید رضا شیخ روشندل، قدیمی فاطمه، مهدیه علیزاده صفحات 23-42
  سابقه و هدف
  طب سنتی ایران بر پایه تجارب هزاران ساله استوار بوده و اساس طب سنتی نیز مزاج شناسی است. در حال حاضر هیچ روش استانداردشده ای برای شناخت مزاج ها وجود ندارد و اطبای سنتی بر پایه تجارب شخصی این اقدام را انجام می دهند.در این مطالعه با استفاده از منابع طب سنتی پرسشنامه ای به منظور تشخیص مزاج تدوین، استانداردسازی و ارزیابی شده است.
  مواد و روش ها
  براساس مرور منابع، به منظور تعیین مزاج سرشتی و عرضی به ترتیب دو پرسشنامه 26 و 56 سواله مجزا تدوین شد. روائی محتوای پرسشنامه ها توسط پنج صاحب نظر طب سنتی مورد تایید قرار گرفت. پایائی پرسشنامه ها در یک مطالعه پایلوت بر روی 15 بیمار مورد ارزیابی قرار گرفت. به منظور تعیین پایائی شاخص های آلفای کرونباخ و ضریب همبستگی بین خوشه ای (Inter Cluster Correlation) محاسبه شد. پس از آن پرسشنامه بر روی 197 بیمار به منظور ارزیابی سهولت و کارائی و بیان نتایج به کار گرفته شد.
  یافته ها
  شاخص آلفای کرونباخ برای پرسشنامه عرضی و سرشتی به ترتیب 0.912 و 0.852 (p<0.001) و مقدار همبستگی بین خوشه ای (ICC) برای پرسشنامه عرضی درمورد هر مزاج بالاتر از 0.9 و در مورد پرسشنامه سرشتی در مورد تمام انواع مزاج یک (100%) ارزیابی شد. بیش از 85 درصد از زنان مورد مطالعه دارای مزاج بلغم از نظر سرشتی ارزیابی شدند، حال آنکه فراوانی مزاج های دم و صفرا در مردان به طور نسبی بیش از زنان مشاهده شد.
  بحث و نتیجه گیری
  به نظر می رسد پرسشنامه تدوین شده می تواند در تعیین وضعیت مزاج بیماران مراجعه کننده به خوبی مورد استفاده قرار گیرد. انجام مطالعات تکمیلی با این پرسشنامه بر روی گروه های دیگر بیماران و در مقایسه با دیگر معیارهای ارزیابی مزاج و همچنین در مقایسه با نتایج به دنبال اصلاح مزاج توصیه می شود.
  کلیدواژگان: مزاج شناسی، مزاج سرشتی، مزاج عرضی، ارزیابی پرسشنامه
 • مجید نیمروزی، صفورا برزو، علیرضا صالحی صفحات 43-52
  سابقه و هدف
  حکیم محمد اکبر ارزانی، از پزشکان و مشاهیر ایرانی قرن 11 و 12 هجری است که به هند مهاجرت کرد. ذخایر برجای مانده از او، مشتمل بر کتاب های علمی تلخیص طب النبی، طب اکبری، مفرح القلوب، میزان الطب، مجربات اکبری، حدود الامراض، قرابادین قادری و دو مقاله با عنوان طب الهندی و علاج الصبیان است. ارزانی در کتاب میزان الطب، طیف وسیعی از بیماری ها و راه درمان آنها را به صورتی جامع و در عین حال موجز و ساده مورد بررسی قرار داده است. یکی از مباحث مهم که از ابعاد مختلفی در کتاب میزان الطب، تشریح شده است، بی اشتهایی و اسباب آن از دیدگاه طب سنتی است که در مقاله حاضر در مقایسه با طب رایج بررسی شده است. در این مقاله علاوه بر بی اشتهایی، سایر اختلالات اشتها از جمله جوع الکلب، جوع البقر، جوع الغشی و فساد شهوت نیز به اختصار مورد بررسی قرار گرفته است.
  مواد و روش ها
  در این مقاله از کتاب میزان الطب حکیم ارزانی و مقالات مرتبط با کلیدواژه های طب سنتی، ارزانی، اختلال اشتها و بی اشتهایی در بانک های اطلاعاتی معتبر مانند Iranmedex و SID برای مقالات ایرانی و با کلیدواژه های Traditionl medicine، Arzani، anorexia و dysorexia در بانک های اطلاعاتی ISI web of science و PubMed برای مقالات لاتین استفاده شد.
  یافته ها
  بی اشتهایی و یا اختلال در اشتها به طور شایعی در گروه های سنی مختلف دیده می شود. بی اشتهایی عصبی، که در میان دختران جوان شیوع بالایی دارد، از جمله انواع بی اشتهایی است. در این بیماری که در صورت تشخیص، نیازمند به رسیدگی دقیق پزشکی و درمان دارویی است، بیمار کمتر از نیاز پایه بدنی خود کالری مصرف می کند.
  بحث و نتیجه گیری
  طبقه بندی بی اشتهایی در طب سنتی با طب رایج تفاوت عمده ای دارد. بر این اساس، ارزانی در کتاب میزان الطب، انواع سوء مزاج ها، وجود اخلاط در معده، اختلال در عملکرد طحال و کبد، کم خونی و اعراض نفسانی چون هم و غم را به عنوان اسباب بی اشتهایی مطرح کرده است.
  کلیدواژگان: بی اشتهایی، اختلال اشتها، ارزانی، میزان الطب، طب سنت
 • ریحانه معینی، نرگس گرجی، محمد تحویل زاده، شکوه السادات حامدی صفحات 53-63
  سابقه و هدف
  آمله با نام علمی Phyllanthus embelica از خانواده Euphorbiacea و به طور گسترده در طب سنتی هندوستان و ایران برای درمان بیماری های مختلف از جمله بیماری های گوارشی، بیماری های مغز و اعصاب، بیماری های چشم، قلب و... استفاده می شود. این گیاه با نام آملج بارها و بارها در کتب منبع طب سنتی ایران تکرار شده است و میوه آن بخش مورد مصرف آن است. از دیدگاه حکما دارای مزاج سرد و خشک بوده و بسیار قابض است. علاوه بر این در بسیاری از داروهای مرکبه از جمله اطریفل ها همراه با سایر داروها در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد.
  مواد و روش ها
  با جستجو در کتب طب سنتی اطلاعات سنتی گیاه آمله استخراج شد سپس با بررسی کتب و مقالات جدید رویشگاه، سمیت و موارد مصرف آمله استخراج و با طب سنتی مقایسه شد.
  یافته ها
  این مقاله مجموعه ای گرد آوری شده به منظور معرفی آمله براساس خواص طب سنتی و انطباق این خواص با مکانیسم های امروزی براساس فیتوشیمی آن است.
  بحث و نتیجه گیری
  این مطالعه نشانگر این نکته است که آمله طب سنتی همان گیاه Phyllanthus embelica است و می تواند به عنوان یک شناسنامه برای این گیاه مطرح شود.
  کلیدواژگان: آمله، طب سنتی ایرانی، فیتوشیمی، اطریفل، نوشدارو
 • سیما سادات رفیعی، ملیکا حاجی منیری، سحر لطفی، محمد علی زارعیان صفحات 64-70
  سابقه و هدف
  نقرس، ورم مفاصل التهابی حاد است با قدرت تخریب کامل مفاصل و ایجاد ناتوانی جدی که موجب کاهش کیفیت زندگی بیماران مبتلا می شود. این بیماری بر اثر افزایش اسید اوریک در خون به وجود می آید. یکی از عوامل افزایش دهنده اسید اوریک، دریافت زیاد مواد غذایی حاوی اسیدآمینه پورین است. باتوجه به اهمیت این مسئله بر آن شدیم تا در این مقاله، مروری بر نقرس و معرفی مفردات گیاهی موثر بر این بیماری داشته باشیم.
  مواد و روش ها
  مقاله حاضر یک مطالعه مروری، براساس متون طب سنتی است که در آن منابع معتبر و اصلی مورد بررسی قرار گرفته مربوط به دوران مختلف اسلام است. این کتاب ها شامل: قانون فی الطب، الابنیه عن حقایق الادویه، اختیارات بدیعی، تحفه المومنین، الاغراض الطبیه، مخزن الادویه است. این کار در هشت مرحله صورت گرفت (انتخاب کلیدواژه، جستجو در منابع، تهیه لیست واحد، جداکردن مفردات از ترکیبات، جمع بندی، نمره دهی، مرتب کردن، حذف نام های مشابه و تطبیق با نام امروزی).
  یافته ها
  در این مطالعه 102 دارویی موثر بر نقرس از منابع مختلف یافت شد که شش مفرده، فلفل موی، حنظل، ماهودانه، قثاءالحمار، ماهیزهرج، کمافیطوس بیشترین نمره را به خود اختصاص دادند.
  بحث و نتیجه گیری
  مطالعه پیش رو نشان داد علاوه بر سورنجان (ماده اولیه داروی کلشی سین که از داروهای ضدنقرس است) که در فرایند نمره دهی این مطالعه «نمره 15» را گرفت مفرده های دیگری نیز وجود دارند که می توان از آنها در پژوهش های مختلف استفاده کرد و اثرات آنها را در زمینه درمان بیماری نقرس و بیماری های مشابه نقرس که پاتوفیزیولوژی مشابهی دارند مورد بررسی قرار داد
  کلیدواژگان: نقرس، درمان نقرس، اوجاع مفاصل
 • یوسف بیگ باباپور، سید حسین مرعشی صفحه 71
  کتاب الاقراباذین الکبیر، ترجمه از سریانی به عربی، از شاپور بن سهل کوسج (متوفی 255ه.ق.) یکی از افتخارات تمدن دوره اسلامی است که از سده سوم هجری به یادگار مانده و خوشبختانه نسخی چند از آن در کتابخانه های ایران و جهان موجود است. مقاله حاضر با هدف بررسی کتب مربوط به دانش قرابادین مفرده و مرکبه (ترکیب گیاهان دارویی) در طب کهن به بررسی جایگاه کتاب قرابادین شاپور سهل به عنوان اولین کتاب نوشته شده در این موضوع پرداخته است. ضمن آن به بررسی دیگر در این فن که پس از شاپور نگارش یافته و از او متاثر شده، پرداخته شده است.
  کلیدواژگان: اقراباذین، قرابادین، قراباذین، داروسازی، فارماکولوژی، گیاهان دارویی، شاپور بن سهل کوسج، الاقراباذین الکبیر
 • نصرالله قاسمی دهکردی، مصطفی قنادیان، لی لی قائم مقامی، سجاد سعیدی فر صفحات 80-88
  مقدمه
  استفاده از گیاهان دارویی به قدمت عمر انسان است، چون بیماری ها با پیدایش بشر متولد شده اند. اسناد چند هزار ساله موجود در تاریخ طب و داروسازی حاوی تجربیات و اطلاعات ارزشمند گیاه درمانی است. تا چند دهه گذشته آنچه که به عنوان دارو مورد استفاده قرار می گرفت از منابع طبیعی و به طور عمده از گیاهان به دست می آمد. طب سنتی ایران بیشتر بر پایه استفاده از گیاهان دارویی استوار است و استفاده از گیاهان دارویی ریشه در سنت ما ایرانیان دارد، بسط و توسعه طب سنتی در کشور نهتنها یکی از راهکارهای گسترش صنعت گیاهان دارویی است، بلکه باتوجه به توصیه های سازمان بهداشت جهانی یکی از روش های مناسب برای دسترسی راحت عموم مردم به طب مطمئن و ارزانقیمت است. یکی از روش هایی که با آن می توان به اطلاعات ارزشمندی در رابطه با گیاهان دارویی رسید، بررسی فلور منطقه و ارزیابی اتنوبوتانی آن است. باتوجه به استقبال روزافزون دنیای امروز از داروهای گیاهی و زمینه بسیار مساعد جهت رشد و رویش انواع گیاهان دارویی در ایران بر آن شدیم که در جهت شناساندن منابع گیاهان منطقه گردنه رخ گام کوچکی برداریم.
  مواد و روش ها
  در این تحقیق فلور گیاهی منطقه گردنه رخ، واقع در استان چهارمحال بختیاری طی سال های 93-91 جمع آوری و مورد شناسایی سیستماتیک قرار گرفت. همچنین مصارف سنتی و محلی گیاهان جمع آوری شده از طریق مصاحبه حضوری با افراد بومی مورد پرسش قرار گرفت.
  نتیجه گیری
  این تحقیق نشان داد که اغلب گیاهان منطقه دارای اثر دارویی بوده و برای مطالعات آینده ارزشمند هستند.
  کلیدواژگان: جمع آوری گیاهان، مصارف سنتی، گردنه رخ، گیاهان دارویی
 • علیرضا گنجعلی، عباس خاک سفیدی صفحات 89-96
  سابقه و هدف
  گیاهان دارویی از ارزش و اهمیت خاصی در تامین بهداشت و سلامتی جوامع هم به لحاظ درمان و هم پیشگیری از بیماری ها برخوردار هستند. قوم گیاه شناسی بازیابی سنت هایی است که به صورت غیرمکتوب و در خطر نابودی هستند. پژوهش اتنوبوتانی راهنمای ارزشمندی برای شناسائی گیاهان داروئی و داروهای گیاهی جدید است. هدف از انجام این پژوهش، شناسایی و بررسی اتنوبوتانی برخی از گیاهان دارویی شهرستان زابل است که به طور گسترده به وسیله مردم محلی در درمان و پیشگیری بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند.
  مواد و روش ها
  این تحقیق براساس پیمایش صحرایی، باورها و اطلاعات مردمان بومی منطقه، پژوهش و مطالعات اسنادی صورت گرفت، گونه های گیاهی از مناطق مختلف به استناد معرفی افراد بومی، به خصوص روستائیان مسن جمع آوری شد و پس از شناسائی به صورت هرباریومی خشک شد.
  یافته ها
  در این تحقیق 25 گونه از گیاهان داروئی شناسائی که در 19 خانواده قرار گرفت. تعدادی از گیاهان داروئی از قبیل هندوانه ابوجهل، رازیانه، اوکالیپتوس، زنیان و خرفه توسط افراد زیادی شناخته شده و به خواص درمانی آنها اشاره شد. بیشتر گیاهان شناسائی شده در طب سنتی منطقه به عنوان مدر، مقوی معده، التیام دهنده زخم ها استفاده می شد.
  نتیجه گیری
  باتوجه به محدودبودن منابع داخلی با اعمال یک مدیریت حساب شده با توسعه طرح های اشتغال زایی برمبنای کاشت گیاهان داروئی سازگار با شرایط اکولوژیکی منطقه، نه تنها می توانیم بیشترین تولید و بهره وری را داشته باشیم، بلکه می توان از این منابع گران بها و با ارزش حفاظت کرد.
  کلیدواژگان: پیمایش صحرایی، درمان، قوم گیاه شناسی، هرباریوم
|
 • M. Attarfar, F. Ashrafzadeh Page 1
  Background and
  Purpose
  Temperaments are considered the most important difference between Iranian tradition medicine (ITM) and classical medicine which has a pivotal role in researches. So far no accepted integrated model of temperament has been presented. The reason may be Lack of basic insight in to the knowledge of the ancient era. One of the important models for integration between ITM and classic medicine is comparing temperament thesis with basal metabolism concept, but it has a limitation regarding the temperament of brain which is cold in ITM while it has a very high metabolic rate according to classical medicine. It seems that thorough Study of brain temperament in ITM may lead to better understanding of Temperament thesis which can introduce some new treatments.
  Materials and Methods
  This study is a library research with deductive approach data are collected from major ITM sources and analyzed in order to clarify below topics: • Basics of description and calculation of organ temperament in ITM • Factors affecting organ temperament in ITM • Association between basal metabolism model and hot temperament concept of brain in ITM
  Results
  Most ITM sources describe brain temperament as cold, but it has the less cold temperament when compared with other organs, this means brain temperament is near to balanced temperament. Other sources believe brain has hot temperament, which is more adaptive with ITM basics, classic medicine findings and clinical evidences.
  Conclusion
  In this paper we provide an unconventional concept of brain temperament, which shows the importance of studying early sources of ITM especially those before influence of Islamic society and it presents proof of basal metabolism rate model of temperament.
  Keywords: Temperaments, brain temperaments, organ temperaments, basal metabolism rate, traditional medicine, Iranian medicine, Islamic medicine, unani medicine, Arabic medicine.
 • R. Ilkhani, A. Basiri, N. Halavati, A. Rostami, Z. Aghanouri Page 9
  Background and
  Purpose
  Introduction
  Based on historical evidence, kidney stones has long been a case of humans, and Iranian traditional physicians have been used various methods to treat it. In their reputable books, independent chapter are dedicated to kidney stones. Some of these books are from more than a thousand years and contain most of the etiology, symptoms and treatment of kidney stones. This study was conducted to answer the question of whether today's practicing traditional methods can be more effective, more efficient and cheaper to treat some of the stones, or not?
  Materials and Methods
  This research is a qualitative study. We used five accredit books of Iranian Traditional Medicine as resources. The books in the ninth century, tenth, and eleventh been compiled. All related contents to the treatment of kidney stones has been analyzed and then classified (formulated).
  Results
  The five Iranian wises believe that some oral drugs are absorbed through the systemic circulation and entered kidneys and affects kidney, resolved its stones. They called these drugs "Mofattet", means lithotripters. They are different in nature and have three sources of mineral, vegetable and animal.
  Conclusion
  Based on historical evidence, in writing, some of oral medications can be effective on kidney stones and solve them. The five Iranian sage several medications have been introduced by this feature. Since much of their own time, and also the fact that they lived in different centuries, should be give attention to them. Given the high prevalence of kidney stones in human societies is proposed to design clinical trials to evaluate the efficacy of some drugs that have been happening to them, carefully.
  Keywords: kidney stones, Traditional Iranian Medicine, lithotripters
 • M. Mehrbani, M. Keshavarz, Mh Nematollahi, M. Moshrefi, H. Javdani Pages 15-22
  In traditional Iranian medicine, humoral medicine is based on thousand years of experiences. Awareness of this knowledge would make us be able to develop more efficient approaches to disease management. Of those diseases, intestinal obstruction could be treated successfully in traditional Iranian medicine. Intestinal obstruction may be improved by conservative treatments, but if partial obstruction progresses to complete obstruction, intestinal necrosis will occur. Subsequently, surgery is needed to remove the affected part of the bowel with high risk of mortality and morbidity. Researchers have shown that oral treatment with laxatives is effective in improving the management of intestinal obstruction and shortening the hospital stay, though oral administration of laxatives may increase the risk of bowel perforation.In traditional Iranian medicine, cattle bile is considered a detergent laxative and potent penetrative substance which is used in treatment of intestinal obstruction as ointment, enema and suppository. Cattle bile, containing deoxycholic acid, chenodeoxycholic acid and taurochenodeoxycholic acid, could be effective in relieving symptoms of intestinal obstruction by increasing colon transit, decreasing consistency and facilitating forward movement of intestinal content and inhibiting bacterial overgrowth. On the other hand, due to high amount of cholic acid, cattle bile has good skin absorption and its topical consumption is more safe and simple rather than oral laxatives; therefore, it is hypothesized that adding the cattle bile to the standard treatments may improve the success of intestinal obstruction treatment and decrease the need for surgery and consequently morbidity and mortality.
  Keywords: traditional Iranian medicine, cattle bile, intestinal obstruction
 • Hr Sheikh Roshande, F. Ghadimi, M. Alizadeh Pages 23-42
  Background and
  Purpose
  Iranian traditional medicine based on thousands of years experience and on temperament assessment. Currently, there is no standardized method for identifying different types of temperament and traditional practitioners do this action just based on their experience. In this study, according to traditional medicine references a temperament questionnaire developed, standardized and validated.
  Materials and Methods
  Based on traditional medicine literature review, to determine the natural and transverse temperament a 26 and 56 item questionnaires developed, respectively. Content validity of those questionnaires was confirmed by 5 experts in traditional medicine. The reliability of questionnaires was assessed in a pilot study on 15 individuals. Cronbach's alpha and inter cluster correlation coefficient (ICC) were calculated as reliability indices. Then the questionnaireswere used for assessment of 197 patients to evaluate their ease of use and efficiency.
  Results
  Cronbach's alpha for the natural and transverse temperament questionnaires was0.912 and 0.852 (p <0.001), respectively and inter cluster correlation coefficient (ICC) for all subtypes of transverse temperament questionnaire wasabove 0.9 and for natural temperament questionnaire was 100%. More than 85% of women were evaluated as Phlegm in natural temperament, while the yellow bile and black bile temperament was the most frequent ones observed in men.
  Conclusion
  It seems that designed questionnaires can be used easily for temperament assessment. Complementary studies on other groups of patients and comparisons with the results of interventions based on diagnosed temperament are recommended.
  Keywords: Temperament, Natural Temperament, Transverse Temperament, Questionnaire Assessment
 • M. Nimrouzi, B. Safoora, Ar Salehi Pages 43-52
  Background and
  Purpose
  Hakim Mohammad-Akbar Arzani, Iranian sage and physician of 11th -12th Hijri who immigrated to India from Iran, has remained several valuable books, including Teb-e-Akbari, Mofareh-al-Qoloub, Mizan-al-Teb, Mojarrabat, Hodoud-al-Amraz and Qarabadin-e-Qaderi. He has described a broad range of diseases in Mizan-al-Teb in a precise and perfect manner. Description of anorexia in Mizan-al-Teb comparing to what we know in conventional medicine is the subject of this article. In this article, the other disturbances in appetite, including Joo-al-Kalb, Joo-al-Baqar, Joo-al-Qashye and Fessad-e- Shahvat are also discussed briefly.
  Materials and Methods
  We searched the databases PubMed, ISI web of science, IranMedex and SID with theses keywords, Anorexia, Dysorexia, Traditional medicine and Arzani, further than the book Mizan-al-Teb as the main source of the article.
  Results
  Anorexia and dysorexia are two common problems in all age groups. Anorexia nervosa is a common problem in young females. Calorie intake of the patients with anorexia nervosa is less than their daily requirements.
  Conclusion
  Classification of anorexia in traditional medicine is different with conventional medicine. In the traditional approach, dystemperaments, bad humors in the stomach, disturbances in the function of the liver and the spleen and mental conditions are considered as causes of the disease.
  Keywords: Anorexia, Dysorexia, Arzani, Traditional medicine
 • R. Moeeni, N. Gorji, M. Tahvilzade, Sh Hamedi Pages 53-63
  Amla with scientific name" Phyllanthus embelica" from Euphorbiacea family, has widely been used in traditional medicine in India and Iran for the treatment of various diseases including gastrointestinal disease, neurological diseases, eye diseases, heart and this plant is named "Amolaj", repeated again and again in Traditional Medicine books and its fruit is the usage part.from Views of philosophers temperament is cold and dry and it is very astringent. In addition, in many compound drugs, including Itrifall drugs along with other medications are used to treat many diseases. This article introduce amla based on the properties of traditional medicine and new findings based on these properties,and matching these with Phytochemistry to demonstrate that the plant Phyllanthus embelica is amla in traditional medicine and can be considered as a certificate for this plant.
  Keywords: Amla, Iranian Traditional Medicine, phytochem, Etrifel, Nooshdaru
 • S. Rafiei, M. Haji Moniri, S. Lotfi, Ma Zareian Pages 64-70
  Background and
  Purpose
  Gout is an inflammatory joint disease that affects the human joints reducing the quality of life. The aim of this study is to determine herbs that can cure Gout and could replace synthetic drugs eliminating side effects associated with them.
  Materials and Methods
  In this study, Iranian traditional medicine reference books are used to determine all the useful herbs for curing Gout, sorted according to their importance and effectiveness from the point of view of Iranian traditional herbalists.
  Results
  In this research it was found out that102 herbs are effective on gout of which 6 herbs such as Ajuga iva, Citrullus colocynthis, Euphorbia lathyris, Ecballium elaterium, Anamirta paniculata and Piper longum have the highest rating in effectiveness on this disease.
  Conclusion
  The most effective species of medicinal herbs that have been used to cure Gout for centuries are determined. These herbs can be the subject of valuable researches that could result in producing new kinds of effective and harmless drugs for curing Gout.Compliance with herbal medicine measures could prevent the manifestation and onset of different diseases and if illnesses manifest, using herbal drugs with minimal side effects could be a preferable choice.
  Keywords: Gout, Gout treatment, Joint pain
 • Y. Beigbabapour, Sh Marashi Page 71
  The book, Great Grafidin translated from Syriac to Arabic by Shapour Ibn Sahl Kousaj (D., 255 AH) is one of the glories of Islamic civilization during the third century AD. Fortunately, several copies of this book are available in libraries of Iran and other parts of the world. The present article aims to examine the books related to simple and composite (composite of herbal plants) in ancient medicine by analysis of Shapour Sahl’s Great Grafidin as the first written book on Grafidin. In the meantime, some other books on grafidin which have been written after and adapted from Shapour’s have been investigated.
  Keywords: Frafidin, Grafidin, Grafidion, Pharmacy, Pharmacology, Herbal Plants, Shapour Ibn Sahl Kousaj, The Great Grafidin
 • N. Ghassemi Dehkordi, M. Ghanadian, L. Ghaem Maghami, S. Saeedifar Pages 80-88
  The use of medicinal plants is as old as human life. Old documents of medicine and Pharmacy are include experiences and valuable information of treatment plant. Until the last few decades what was used as medicine came mainly from plant and natural resources. Iranian traditional medicine Mainly based on the use of medicinal plants. Medicinal plants are rooted in our tradition, Development of traditional medicine in the country is not only a strategy for development of medicinal plants industry, But also according to the recommendations of the World Health Organization as one of the suitable methods for the public easy access to medicine is safe and cheap prices. One of the ways you can get valuable information regarding medicinal plants is review of the regional flora and evaluation of Ethnobotany. In this study, we have collected and identified the plants in Gardaneh Rokh in Charmahal and Bakhtiari Province. To this end, during 2012 to 2014,the plants of this region where collected and systematically identified. furthermore traditional applications of the collected plants were recorded through interviewing the native people of the region. the result indicated that most plants of the region are valuable medicinal plants. Therefore, it seems that plants of the region deserves further studies.
  Keywords: Plants Collection, Traditional applications, Gardaneh Rokh, Medicinal plants
 • Ar Ganjali, A. Khaksafidi Pages 89-96
  Background and
  Purpose
  Pharmaceutical plants have an important role in health supply for both cure and prevention of diseases. Ethno-botany is a study to revive traditions which are unwritten and in danger of extinction. It is a valuable guide to identify new pharmaceutical plants and herbal medicine. The purpose of this research is ethno-botanical identification and investigation of some of pharmaceutical plants in Zabol which is used widely by local people to treat and prevent diseases.
  Materials and Methods
  This study was carried out on the basis of field survey, information of local people, and documentary research. Plant species were collected from different regions by virtue of local people introduction especially the rural elderly and were dried as in herbarium after identification.
  Results
  in this study, 25 pharmaceutical plant species from 19 families were identified. Some of these plants such as colocynth, fennel, eucalyptus, ajwain and purslane was recognized by many people and their therapeutic properties was mentioned. Most of local plants identified in traditional medicine, were used as diuretic, stomach tonic and wound healing.
  Conclusion
  according to limitation of domestic resources, through a rational management and development of employment projects, we can have not only maximum production and efficiency but also protect these valuable resources.
  Keywords: Field survey, Cure, Ethno-botany, Herbarium