فهرست مطالب

توسعه تکنولوژی صنعتی - پیاپی 24 (پاییز و زمستان 1393)
 • پیاپی 24 (پاییز و زمستان 1393)
 • تاریخ انتشار: 1393/11/09
 • تعداد عناوین: 6
|
 • جعفر رزمی، علیرضا حکیمی اصل، میثم نصرالهی، مهدی حکیمی اصل صفحات 5-14
  انرژی یک عامل مهم در توسعه اقتصادی- اجتماعی کشورهاست که امروزه تقاضای آن بصورت قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. انرژی باد از جمله انرژی های تجدیدپذیری است که به علت پاک بودن، فراوانی در همه جای جهان، قدرت بازدهی بالا و اقتصادی بودن از جایگاه ویژه ای برخوردار است. با توجه به این که محل قرارگرفتن نیروگاه بادی تاثیر بسیار زیادی بر میزان تولید و بازدهی آن دارد، تعیین محل های مناسب برای احداث نیروگاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مقاله پتانسیل احداث نیروگاه بادی در پنج کلان شهر کشور شامل: تهران، مشهد، شیراز، تبریز و اصفهان مورد ارزیابی قرار گرفته است. معیارهای اصلی این ارزیابی کارآیی فنی، هزینه سرمایه گذاری، هزینه نگهداری و تعمیرات، میزان مقبولیت اجتماعی، تولید آلودگی صوتی و میزان تاثیر بر روی زیست بوم هستند که در روش تحلیل سلسله مراتبی فازی مدنظر قرار می گیرند. نتایج حاصل نشان می دهد که شهر مشهد دارای بالاترین پتانسیل برای احداث نیروگاه بادی است. روش ارایه شده در این مقاله می تواند به عنوان یک ابزار کاربردی مورد استفاده مدیران و سیاستگذاران حوزه انرژی برای مکان یابی نیروگاه های بادی قرار گیرد.
  کلیدواژگان: انرژی های تجدیدپذیر، انرژی بادی، مکان یابی، روش تحلیل سلسله مراتبی فازی (FAHP)
 • جواد سلطان زاده، منوچهر منطقی صفحات 15-24
  «همکاری در تحقیق و توسعه» مدیران را در مواجه با افزایش تنوع در نیازهای متغیر مشتریان، افزایش رقبا، نرخ رشد شتابان علمی و نوآوری های فناورانه محصولات کمک می نماید. این همکاری با ظهور مفاهیمی چون جهانی شدن و نوآوری باز بستری را برای رفع محدودیت های شرکت ها، ارتقای توانمندی ها نوآوری و افزایش دسترسی شرکت ها به بازارها را فراهم آورده است.
  هر چند همکاری در تحقیق و توسعه توانسته است شرکت ها را در انجام نوآوری کمک نماید اما همچنان ابهاماتی در ماهیت و چگونگی شکل گیری آن وجود دارد. این مقاله تلاش دارد با بر شمردن چرایی شکل گیری آن دو هدف اصلی دستیابی به فناوری و بازارهای جدید به منظور افزایش بهره وری در فرآیند نوآوری را تبیین نماید. همچنین با بررسی انواع همکار، ساختار همکاری، سبک همکاری و فرآیند همکاری بیان گردد.
  کلیدواژگان: همکاری در تحقیق و توسعه، دستیابی به فناوری و بازار، ساختار همکاری، سبک همکاری
 • احمد محمدی، سعید یعقوبی صفحات 25-34
  زمانی که سخن از ورود تکنولوژی به جریان زندگی روزمره در کشور یا جامعه خاصی به میان می آید، مفهوم انتقال تکنولوژی و متعاقبا اثرات آن بر سبک زندگی و اخلاق افراد جامعه اغلب مورد توجه قرار می گیرد. تکنولوژی از این جهت که باعث افزایش سطح رفاه، بالا رفتن میزان سرعت در کارها، افزایش سلامت و امید به زندگی می شود، همواره مطلوب بوده و از سوی دیگر به دلیل برخی اثرات ناخواسته و غیر قابل کنترل آن، ممکن است برای جامعه و خانواده ها نامطلوب باشد. بنابراین، اگر تکنولوژی بدون فرهنگ سازی و آموزش صحیح بهره برداری آن، وارد جامعه ای گردد، ممکن است مورد سوء استفاده و بهره برداری های نادرست قرار گیرد. در این مقاله باتوجه به پیشرفت سریع تکنولوژی، نیاز روز افزون به تبادل اطلاعات با دیگر جوامع بشری و نیز تفاوت فرهنگی، رویکردی جهت به حداقل رساندن اثرات منفی بهره برداری تکنولوژی های نوین و حفظ و تقویت اثرات مثبت آن بر سبک زندگی ارائه شده است. در این رویکرد، یک سازمان مدیریت تکنولوژی مبتنی بر مدل اصلاح شده پذیرش تکنولوژی، پیشنهاد شده است به نحوی که اثرات منفی فرهنگی را به جنبه های مثبت تبدیل نماید.
  کلیدواژگان: تکنولوژی، فرهنگ، مدل پذیرش تکنولوژی
 • ابوالقاسم عربیون، فاطمه عباسی، مهرنوش بسته نگار، علی عبدی صفحات 35-46
  امروزه استفاده از ابزارهای مدیریت دانش در سازمان ها امری متداول است، بطوری که عدم بهره گیری از این روش ها سازمان ها را به سمت ناکارآمدی پیش می برد. حجم تولید اسناد، ضرورت دسترسی به موقع و آسان و غیرممکن بودن تصمیم گیری در شرایط فقدان اطلاعات و دلایل بسیار دیگر سبب شده تا سیستم های مدیریت الکترونیکی اسناد در سازمان ها طراحی و پیاده سازی شوند. در مقاله حاضر، پس از بررسی ادبیات مدیریت دانش، مستندسازی، اهمیت سیستم کدینگ در سازمان ها و معرفی مراحل و کارکردهای سیستم مدیریت الکترونیکی اسناد به عنوان یکی از ابزارهای مدیریت دانش، مراحل اجرا و پیاده سازی این سیستم در مطالعه انجام شده در یکی از شرکت های آب و فاضلاب تهران، به صورت بومی شده، بیان می گردد. روش بیان شده می تواند به-عنوان یک چارچوب کلی در انواع سازمان های فناور مورد توجه قرار گیرد.
  کلیدواژگان: مستندسازی، مدیریت دانش، سیستم کدینگ، مدیریت الکترونیکی اسناد
 • نازنین پیله وری، رضا رادفر، پوریا عباسی صفحات 45-60
  گسترش و ارتقاء فعالیت های تحقیق و توسعه «خصوصا تحقیقات صنعتی» مستلزم شناخت عوامل موثر در فرآیند تحقیق و توسعه، طراحی سیاست ها و مکانیزم های اثربخشی این قبیل فعالیت هاست. در شرایط رقابتی دنیای صنعتی حاضر، انجام فعالیت های تحقیق و توسعه یکی از اثربخش ترین کارهایی است که مدیران بنگاه های اقتصادی می توانند به آن روی آورند. در کشورهای صنعتی جهان هزینه هایی که به این فعالیت ها اختصاص داده می شود، روز به روز در حال افزایش است. پژوهش پیش رو از لحاظ هدف، کاربردی است و به بررسی سوال تحقیق درخصوص اثرگذاری مولفه های فردی، حمایتی، فناوری، بیرونی، داخلی و سازمانی در الگوی تلفیقی و رتبه بندی تاثیرات آنها می پردازد. در این مقاله، ابتدا به مطالعات ادبیات موضوع، از بین کتب داخلی و خارجی، مقالات، تحقیقات داخلی و بین المللی پرداخته شده است و در ادامه کلیه الگوهای تبیین شده در فرایند توسعه محصول جدید در حوزه نانوفناوری موردبررسی قرارگرفته است. در انتها، 55 عامل موثر بر فرایند توسعه محصول جدیددر حوزه نانوفناوری در 6 بعد فردی، درون سازمانی، برون سازمانی، حمایتی، فناوری و تجاری سازی در قالب پرسشنامه در اختیار 43 نفر از خبرگان توسعه، تحقیق و نوآوری در حوزه های مرتبط با فناوری نانو قرارگرفت. پرسشنامه ها از طریق معادلات ساختاری و به روش حداقل مربعات جزئی(PLS) بررسی و پس از معین شدن اوزان عامل ها و حذف عامل های کم اهمیت و نیز تعیین وزن هر شاخص، عامل های تاثیرگذار در فرایند توسعه محصول در این حوزه مشخص شد. در ادامه، با استفاده از خروجی های نرم افزارهای PLS و SPSS، نسبت به رتبه بندی و میزان اهمیت عامل ها در فرایند توسعه محصول جدید در حوزه نانوفناوری اقدام گردید.
  کلیدواژگان: توسعه محصول جدید، محصول جدید، نانوفناوری
 • مجید محمدی، محمد سالک نادری صفحات 61-68
  نرخ سریع تغییرات فناورانه در عصر مفهومی حاضر موجب بروز اختراعاتی در سطوح و حوزه های مختلف علمی و فناوری می شود. تا زمانی که این اختراعات وارد بازار نگردند، نه تولید ثروتی معنا دارد و نه تولید فناوری. در این راستا یکی از عوامل موثر بر تجاری سازی اختراعات مسئله ارزش گذاری فناوری است و این مهم در بازار فناوری با توجه به مشخصه های منحصربه فرد آن، از پیچیدگی فراوانی برخوردار است. برخورداری از مشتریان خاص، منحصربه فرد بودن خدمات و تولیدات قابل ارائه در این حوزه، ویژگی های فنی و تخصصی موجود در محصولات، از مصادیق پیچیدگی و نحوه قیمت گذاری در این بازار است. از آنجا که گاهی فناوری از ارزش کیفی برخوردار است، تبدیل کردن آن به صورت کمی و بیان آن به واحد پول، دشواری این امر را افزایش می دهد. نکته دیگر، مشخص نبودن تمامی عوامل تاثیرگذار بر قیمت فناوری و نیز شفاف نبودن میزان تاثیر هر کدام از عوامل فوق در تعیین قیمت است. در این مقاله، از طریق مصاحبه نیمه ساختاریافته با خبرگان و به کمک روش AHP به شناسایی، تبیین و وزن دهی عوامل هزینه ای پرداخته شده است و چهار عامل به ترتیب اولویت هزینه اولیه، هزینه تولید مجدد، هزینه انتقال و جذب و هزینه انتخاب دانش فنی نتیجه این پژوهش است.
  کلیدواژگان: قیمت گذاری، دانش فنی، فناوری، عوامل هزینه ای
|
 • Pages 5-14
  Energy is a vital factor for social and economic development of countries، which its demand has increased remarkably today. Using renewable energy sources is one of the best solutions for reducing energy consumption. Wind energy is a renewable energy resource، which has many advantages such as cleanliness، abundance، economic benefits and high efficiency power. The area where a wind power plant should be constructed has a specific importance since its location has a great impact on production rate and efficiency. The purpose of this study is to select a suitable location for wind power plants among five metropolises: Tehran، Mashhad، Shiraz، Tabriz and Isfahan based upon criteria such as: Technical efficiency، investment cost، maintenance cost، Social acceptability، acoustic pollution، impact on ecosystem، with the help of fuzzy analytic hierarchy process methodology. Utilization of the proposed approach will enable the managers and energy policy makers to select the best possible location for wind power plant construction
  Keywords: Renewable Energy, wind energy, location, fuzzy analytic hierarchy process (FAHP)
 • Javad Soltanzadeh Pages 15-24
  Research and development (R&D) collaboration helps the firms to deal with the variety increase of customers’ variable needs، increased competition، and rapid growth rate of scientific and technological innovation of products. Along with the advent of concepts such as globalization and open innovation، this collaboration has paved the way to remove firms’ limitations، improve innovation capabilities، and increase firms’ accessibility to new markets. Although، R&D collaboration has positive effects on firms’ innovation، but there are ambiguities about its nature and how. By enumerating the reasons of their formation، this paper attempts to clarify the main objective of accessing the technology and new markets in order to increase the productivity in innovation process. Also، to make clear the types، structure، style، and process of R&D collaboration by reviewing the present studies.
  Keywords: R, D Collaboration, access to technology, market, collaboration structure, collaboration style
 • Pages 25-34
  When we talk about the advent of technologies in daily life of a particular country or society، the concept of technology transfer and the subsequent effects on life and morality of the people are often debatable. Although، technology has been always pleasant due to increasing welfare، accelerating work، and improving health and life expectancy، but it can be unfavorable to society and families owing to some of its unexpected and uncontrollable effects. Therefore، if technology enters a community without its culture-making and proper training in exploitation، it would be misused. In this paper، due to rapid progress of technology، growing need to information exchange with other societies، and cultural differences، an approach is presented to minimize the negative impacts of utilizing fresh technologies، and preserve and strengthen their positive effects. In this approach، a technology management organization based on modified technology acceptance model is proposed whose negative cultural effects will be changed to positive aspects.
  Keywords: technology, culture, technology acceptance model
 • Fatemeh Abbasi Pages 35-46
  Nowadays، using knowledge management tools is a common practice in organizations and the lack of exploiting these methods and tools، leads to ineffectiveness. Many different reasons such as the volume of documents production، the necessity of accessing to them easily and on time، the impossibility of decision making due to lack of information، have made the electronic document management (EDM) systems to be designed and implemented. In this paper، firstly the knowledge management literature، documentation، the importance of coding system in organizations and the introduction of the functions of the EDM system as one of the knowledge management devices، are studied. Secondly، based on these studies، the implementation steps of EDM system in one of Tehran Water and Wastewater Companies are stated. This method can be considered as a general framework in variety of technological organizations.
  Keywords: Documentation, knowledge management, coding system, electronic document management (EDM)
 • Pouria Abbasi Pages 45-60
  The expansion and upgrading of R&D activities “especially industrial ones” requires the knowledge of the effective factors in this respect، the design of the policies، and the effectiveness mechanism of these activities. In competitive conditions of today’s industrial world، one of the most effective activities that business firms managers can refer to، is R&D ones. The costs devoted to these activities are increasing daily in industrial countries. This research is an applied one، and it proceeds to study about the impact of personal، supportive، technological، external، internal، and organizational components in composed pattern and the ranking of their effects. In this paper، after reviewing the related literature among the domestic and foreign books and papers، all the explained patterns in the process of new product development in the field of nanotechnology are studied. Finally، 55 factors effective on the process in 6 personal، interorganizational، extraorganizational، supportive، technological، and commercialization dimensions in the form of questionnaire are given to 43 experts in R&D and innovation in the fields related to nanotechnology. The questionnaires were studied through structural equations and the method of partial least squares (PLS); and after determining the weights of the factors and removing the less important ones، and also determining the weight of each index، the effective factors in the process of product development in this field were specified. Then، the ranking and the rate of factors importance in the process in the field of nanotechnology are done by using the outputs of PLS and SPSS software.
  Keywords: New product development, new product, nanotechnology
 • Pages 61-68
  In the present conceptual era، the rapid rate of technology changes causes the inventions outbreak in different scientific and technological levels and fields. There is no sense to wealth and technology production until the inventions enter the market. In this respect، the technology valuation is one of the effective factors in inventions commercialization which has a lot of complexities in technology market considering its exclusive characteristics. The evidences of the complexity and the way of valuation in the market include having specific customers، available exclusive services and products in this field، and available technological and professional specifications of the products. Since the technology has partially a value of quality، it would be more difficult to change it to quantity and to transform it into money unit. Another point is that neither all the effective factors on technology price are specified، nor their effectiveness in determining it is evident In this research، the recognition، explanation، and weighting the cost factors are done by semi-structured interview with the experts and using AHP method; as a result of this project، the primary، reproduction، transfer and attraction، and know- how selections costs، are respectively the four factors resulted according to priority.
  Keywords: Valuation, know, how, technology, cost factors