|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/6/20: پيشنهادي براي افزايش قدرت خريد مردم
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5199 20/6/97 > صفحه 3 (اقتصاد) > متن
 
 


پيشنهادي براي افزايش قدرت خريد مردم
جام جم بر مبناي درآمدهاي ارزي و ريالي دولت بررسي مي كند


نوسانات اخير ارز باعث شده تا سطح عمومي قيمت ها افزايش يابد و قدرت خريد خانوارها خصوصا اقشار کم درآمد و متوسط بشدت کاهش پيدا کند.
    در شرايط فعلي با وجود تلاش هاي مسوولان براي کاستن از التهابات بازار ارز، همچنان نرخ دلار در سطح بالايي باقي مانده و تقريبا همه کالاهاي مصرفي نيز بر مبناي دلار آزاد، قيمت گذاري مي شود طوري که مردم براي خريد مايحتاج ضروري خود بايد دو سه برابر سال گذشته هزينه کنند.
    التهابات ارزي باعث شده تا موضوع احتکار و گراني کالاها بيش از گذشته مورد توجه عموم مردم قرار گيرد و در شرايط فعلي که قيمت همه کالاها در حال افزايش است و درآمد مردم رشدي ندارد، دولت بايد تمهيداتي را در نظر بگيرد تا قدرت خريد خانوارها تا حدي حفظ شود.
    در اين اوضاع، برخي کارشناسان معتقدند دولت و مجلس بايد طرح هاي فوري براي افزايش قدرت خريد خانوارها در دستور کار قرار دهند. در روزهاي گذشته برخي اظهارنظرهاي مقامات دولتي حکايت از احتمال افزايش دوباره حقوق ها در ماه هاي آينده داشت. نمايندگان کارگري در شوراي عالي کار هم به دنبال افزايش مجدد دستمزد کارگران هستند، چراکه مي گويند قدرت خريد کارگران نسبت به سال گذشته بشدت کمتر شده است. افزايش يارانه نقدي خانوارهاي متوسط و کم درآمد، گزينه فوري ديگري است که براي افزايش قدرت خريد مردم پيشنهاد شده است.
    تجربه چنين اقدامي را سال 1391 نيز داشتيم که در آن سال به علت افزايش شديد تورم، دولت دهم در اسفند 1391 يارانه جبراني 85 هزار توماني به حساب افراد يارانه بگير واريز کرد که موجب جبران بخشي از قدرت خريد از دست رفته مردم شد.
    در شرايط کنوني هم به نظر مي رسد چنين اقدامات فوريتي براي جبران تورم تحميلي به مردم، ضروري است. درباره منابع اجراي افزايش حقوق و يارانه هم نگراني وجود ندارد چراکه منابع در اختيار دولت، کافي است. در بودجه امسال حدود 95 هزار ميليارد تومان درآمد صادرات نفت بر مبناي قيمت ميانگين 55 دلاري نفت صادراتي ايران و نرخ دلار 3500 توماني پيش بيني شده بود. از آنجا که امسال قيمت نفت به 70دلار رسيده و قيمت دلار دولتي هم 4200تومان و قيمت دلار در بازار ثانويه حدود 8000تومان شده، درآمد ريالي دولت از محل صادرات نفت بشدت افزايش پيدا کرده است. آخرين گزارش بانک مرکزي هم نشان مي دهد منابع حاصل از صادرات نفت خام در چهار ماه نخست امسال 84درصد بيشتر از رقم مدت مشابه سال گذشته، محقق شده است. بررسي ها گوياي آن است در نيمه اول امسال درآمد ريالي دولت از محل صادرات نفت حدودا 24هزار ميليارد تومان بيشتر خواهد شد. دولت در اين شرايط نابسامان اقتصادي که تقريبا همه اقتصاددانان حامي و منتقد دولت به آن اذعان دارند، بايد براي مردم تمهيداتي در نظر بگيرد تا مردم بتوانند از اين سونامي افزايش قيمت کمي در امان بمانند.
    
    مصرف پول نفت براي رفع مشکلات معيشتي
    جهانبخش محبي نيا، عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اين که درآمدهاي دولت در شش ماهه ابتدايي سال افزايش يافته به جام جم گفت: قيمت نفتي که در بودجه سال 97 در نظر گرفته شده بود 55دلار بود که اکنون هر بشکه با قيمت 72دلار به فروش مي رسد. البته اين افزايش درآمد پايدار نيست اما مي توان آن را در بخش هايي مانند رفع مشکلات معيشتي مردم هزينه کرد.
    وي با بيان اين که قيمت دلار در بودجه 3500 تا 3800تومان در نظر گرفته شده بود اما اکنون با نرخ 4200تومان عرضه مي شود، افزود: برخي از نمايندگان به دولت پيشنهاد دادند که به منظور رفع مشکلات معيشتي مردم کالاهاي اساسي و ضروري مورد نياز خانواده ها در اختيار سرپرستان خانوار با ارائه کد ملي قرار گيرد اما با اين طرح بسيار خوب برخورد سياسي شد و نتوانست مورد توجه واقع شود. محبي نيا با بيان اين که دولت اعلام مي کند که پولي از مازاد درآمدهاي پيش بيني شده در اختيار ندارد تصريح کرد: کميسيون برنامه و بودجه مجلس جلسه اي با آقاي نوبخت رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور داشت که در آن جلسه آقاي نوبخت اعلام کرد منابع مازاد را پيش خور کرده ايم و هيچ پولي براي طرح هاي شما نداريم. اين در حالي است که افزايش نرخ ارز باعث شده قيمت همه کالاها افزايش يابد و نمايندگان به منظور عدم کاهش سطح معيشت خانواده ها طرح يارانه کالايي را پيشنهاد دادند که رئيس سازمان برنامه و بودجه آن را سيستم کوپني خواندند.
    اين نماينده مجلس تاکيد کرد: سيستمي که نمايندگان پيشنهاد دادند به هيچ وجه کوپني نبود بلکه سرپرستان خانوار مي توانستند با ارائه کد ملي ارزاق خود را دريافت کنند. متاسفانه برخي از نمايندگان مجلس هم با برخورد سياسي با اين طرح هاي مناسب مانع تصويب آن شدند و با کم اقبالي دولت مواجه شد. وي به پيشنهاد نمايندگان اشاره کرد و افزود: نمايندگان مردم پيشنهاد دادند مازاد درآمدهاي دولت در اختيار توليدکنندگان قرار بگيرد و مردم با مراجعه به آنها بتوانند ارزاق مورد نياز خود را دريافت کنند که اين طرح کوپني خوانده شد. در سبد کالايي که نمايندگان در نظر داشتند گوشت قرمز گوشت سفيد، تخم مرغ، برنج و روغن قرار داشت. عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبني بر اين که آيا دولت اعلام کرده که مازاد درآمد خود را در کدام بخش هزينه کرده است گفت: آقاي نوبخت اعلام کرد مازاد درآمدها در بخش هاي عمراني و فصول هزينه اي پرداخت شده است. در حالي که اين دو بخش هر کدام رديف بودجه جداگانه در قانون بودجه دارند.
    
    منبع افزايش يارانه
    درباره درآمد واقعي هدفمندي يارانه ها پيش از اين بارها گزارش داده شده که دولت اگر بخواهد مي تواند يارانه نقدي را افزايش دهد. براساس گزارش کميسيون تلفيق بودجه مجلس، جمع کل درآمد دولت از محل هدفمندي يارانه ها در سال 1397 حدود 87 هزار و 700 ميليارد تومان برآورد شده است. لازم به ذکر است دولت براي پرداخت يارانه به 76 ميليون نفري که هم اينک در فهرست يارانه هستند، به حدود 42 هزار ميليارد تومان اعتبار نياز دارد؛ بنابراين با توجه به درآمد حاصله از هدفمندي يارانه ها، امکان افزايش يارانه نقدي بدون افزايش قيمت حامل هاي انرژي وجود دارد به طوري که مي توان يارانه نقدي مردم را دو برابر کرد.
    براساس گزارش کميسيون تلفيق مجلس، حدود 51 هزار ميليارد تومان از 88 هزار ميليارد تومان درآمد هدفمندي، در قالب هاي مختلفي مثل ماليات ارزش افزوده، هزينه کارمزد، عوارض و... در اختيار دستگاه هاي دولتي خصوصا شرکت هاي تابعه وزارت نفت و وزارت نيرو باقي مي ماند. به نظر مي رسد در شرايط حاد فعلي، بهتر است پول هدفمندي يارانه ها ميان مردم توزيع شود. با توجه به تورم شديد، دولت حتي مي تواند به طور کوتاه مدت مثلا فقط در شش ماه دوم امسال، طرح هاي افزايش يارانه نقدي يا توزيع يارانه کالايي را اجرا کند و از سال آينده با فروکش کردن التهابات، دوباره رقم يارانه را به 45 هزار تومان بازگرداند.
    
    يک برآورد از افزايش درآمد دولت
    نماينده جامعه کارگري در شوراي عالي کار با اشاره به رشد اخير قيمت ها مي گويد کارگران اکنون ۵۲درصد قدرت خريد خود را از دست داده اند. به گزارش خبرگزاري صدا و سيما، جمال رازقي جهرمي در برنامه گفت وگوي ويژه خبري شبکه دوي سيما با بيان اين که درآمد دولت از نفت بر اساس قانون بودجه بشکه اي 55 دلار و با دلار 3500 توماني 168هزار ميليارد تومان بوده است گفت: اکنون قيمت هر بشکه نفت 76 دلار و با دلار 7800 توماني درآمد دولت دو سه برابر مي شود. دولت در اين شرايط سود کرده است و بايد ضرر توليدکنندگان و کارگران را جبران کند. وي با بيان اين که قدرت خريد کارگران در مقايسه با ابتداي سال بشدت کاهش يافته است افزود: اکنون واحدهاي کوچک و متوسط وضع بدي دارند و بخش خصوصي واقعي با کاهش شديد توليد و تعطيلي روبه روست.
    وي گفت: با توجه به تورم ماهانه 8/4درصدي تا پايان سال به تورم بي سابقه 60 درصدي مي رسيم.
    رازقي جهرمي افزود: کارفرمايان بزرگ از جمله فولاد، پتروشيمي، خودرو، بانک ها و موسسات مالي از هفت دولت آزاد هستند و هر بلايي دلشان مي خواهد سر مملکت مي آورند.
    
    حفظ قدرت خريد مردم مهم تر از نقدينگي است
    دکتر عادل پيغامي، اقتصاددان معتقد است در شرايط کنوني اقتصاد کشور، حفظ قدرت خريد مردم مهم تر از ساير شاخص هاي اقتصادي است. پيغامي به فارس گفت: فرض مي کنيم حجم نقدينگي مهم است اما مهمتر از کنترل حجم نقدينگي چيست؟ زندگي مردم و قدرت خريد مردم. به همين دليل بايد مکانيزم انتشار پول تغيير کند. اين نقدينگي هزار هزار ميليارد توماني که در اين شش سال اخير خلق شده، از کجا خلق شده است؟ اگر بانک مرکزي خلق پول کرده حداقل در مرحله اول تزريق پول به اقتصاد حقوق عده اي را پرداخت کرده است. مثلا نقدينگي جديد صرف پرداخت يارانه شده و يا با آن پول مسکن مهر ساخته شده است اما اگر بگوييم که اين پول در شبکه بانکي خلق شده و نه در بانک مرکزي، به عبارت ديگر يعني اين پول در خارج از حاکميت خلق شده است.
    
    پيشنهادي براي افزايش قدرت خريد مردم / جام جم بر مبناي درآمدهاي ارزي و ريالي دولت بررسي مي كند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5199 به تاريخ 20/6/97، صفحه 3 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مشاوره شغلي و سازماني
متن مطالب شماره 34، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است