آرشیو شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۸۵، شماره ۴۱۹
جامعه
۲۰

جانشین فرمانده نیروی انتظامی: آماری از دستگیرشدگان تجمع معلمان ندارم

آمارهای متفاوتی از تعداد و مکان دستگیرشدگان و افراد آزاد شده تجمع معلمان در روز 22 اسفند ماه اعلام شده است.

به گفته یکی از اعضای سازمان معلمان 175 نفر از معلمان در بازداشت به سر می برند و در چند روز گذشته 500 نفر آزاد شده اند. تعدادی از دستگیرشدگان هم اکنون در زندان اوین هستند.

این در حالی است که سردار حسین ذوالفقاری، جانشین فرمانده نیروی انتظامی در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی استان تهران با بیان این که به موضوع معلمان رسیدگی شد و دیگر تجمع آن ها موضوعیتی ندارد، گفته است: «تعدادی از محرکان قضیه بازداشت شده اند، اما در حال حاضر آمار دقیق دستگیرشدگان را ندارم.»

سردار ذوالفقاری می گوید: «مسوولان اعلام کردند که بخش های عمده ای از مطالبات معلمان تامین شده و در حال واگذاری است و درخواست هایشان براساس توانمندی های کشور دنبال می شود. در جلساتی هم که ما حضور داشتیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی براساس قانون متمم بودجه، بودجه ای تخصیص داد. در جریان هستم که تا چند روز پیش از به وجود آمدن این مسایل، اقدامات صورت گرفته و تجمع موضوعیتی ندارد.»

بیانیه تشکل های معلمان برای آزادی دستگیرشدگان

کانون صنفی فرهنگیان و سازمان معلمان، دو تشکلی هستند که تعدادی از اعضا و مسوولان آن چون _علی اکبر باغانی (دبیرکل کانون صنفی معلمان)، محمود بهشتی لنگرودی (سخنگوی کانون صنفی) و علیرضا هاشمی (دبیرکل سازمان معلمان) جزو بازداشت شدگان هستند.

تاکنون اسامی تعدادی از معلمان از طرف این دو تشکل به عنوان بازداشت شده در روز 22 اسفند ماه اعلام شده است. محمد داوری، علی پورسلیمان، قشقاوی، بداغی، نورالله اکبری، اکبر پروشی، محمدرضا خاکبازان، محمود باقری، احمد براتی، اکرم حسنی، زهرا شاد، فرشته صباغی، نرگس پیله فروش، محمد بیگی، نوروز، طاهری و تجاوند و سجاد خاکساری(خبرنگار هفته نامه قلم معلم) در این فهرست قرار دارند.

در بیانیه کانون صنفی فرهنگیان آمده است: «نمایندگان شورای هماهنگی کانون های صنفی سراسر کشور روز سه شنبه 22 اسفند مطابق برنامه پیشنهادی هیات رییسه مجلس در خانه ملت حاضر شدند، اما تنها یک نماینده از مجلس در جلسه حاضر شد و اجرای طرح پلکانی لایحه را به صورت مبهم به عنوان تنها پاسخ به درخواست های قانونی فرهنگیان سراسر کشور عنوان کردند و حتی گفتند معلمان برای اجرای لایحه و افزایش حقوق معلمان عجله ای نداشته باشند.»

کانون صنفی در این بیانیه همچنین از تجمع برای آزادی معلمان در صبح امروز و مقابل مجلس شورای اسلامی خبر داده است.

حذف لایحه

به گزارش مهر، مجلس ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه را اصلاح کرده است.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی برای رفع ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه سال آینده به اصلاحات کمیسیون تلفیق بودجه رای مثبت دادند.

بنابراین گزارش، نمایندگان در مهم ترین اصلاحات صورت گرفته در لایحه بودجه 1386 کل کشور که در جهت تامین نظر شورای نگهبان قانون اساسی انجام شد، لایحه خدمات کشوری را در جهت افزایش حقوق کارکنان دولت، از لایحه حذف کردند. این مصوبه به این ترتیب اصلاح شد: دولت موظف است از سال 86 در اجرای ماده 150 قانون برنامه چهارم توسعه نسبت به افزایش ضریب حقوق کارکنان و بازنشستگان با استفاده از منابع موجود در ردیف های جاری پیش بینی شده برای هر دستگاه اقدام کند. در این بند پرداخت غیرنقدی و پلکانی افزایش حقوق کارکنان دولت نیز حذف شد. سازمان معلمان نیز در پی دستگیری دبیرکل خود بیانیه ای صادر کرده است. سازمان آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران به اتهام ارسال نمونه هایی از سوالات آزمون ضمن خدمت در قالب بیانیه، به نمایندگان مجلس، از دبیرکل سازمان معلمان شکایت کرده است.

در بیانیه سازمان که روز گذشته در واکنش به دستگیری معلمان منتشر شده، ضمن درخواست آزادی معلمان بازداشت شده آمده است: «ما خواستار تصویب لایحه مدیریت خدمات کشوری و رفع ابهامات و ایرادات آن از جمله تامین اعتبارات مالی لایحه هستیم.»

این بیانیه در پایان خواستار استیضاح وزیر آموزش و پرورش توسط نمایندگان مجلس است.