یک روش جدید برای ارزیابی تراکم گره خوردگی های زنجیری در پلی اتیلن با وزن مولکولی بسیار بالا (UHMWPE) و نانو کامپوزیت آن با گرافن

چکیده:
بررسی دانسیته گره خوردگی زنجیره ها در پلیمرها از روش های متعددی همچون بررسی افزایش مدول در آزمون رئومتری و رزونانس مغناطیسی هسته در حالت جامد(solid state NMR) انجام شده است. در این مطالعه، روش جدیدی برای ارزیابی گره خوردگی ها در پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا (UHMWPE) با استفاده از آنالیز دینامیکی مکانیکی حرارتی (DMTA) پیشنهاد شده است. آزمون های DMTA بر روی فیلم ها و نوارهای کشیده ساخته شده از UHMWPE و نانوکامپوزیت های UHMWPE حاوی نانو صفحات گرافن انجام شده است. در این مطالعه رابطه بین دمای انتقال α و گره خوردگی زنجیره ها بررسی شده است. نتایج DMTA تایید می کند که با افزایش محتوای گره خوردگی ها، حرکت زنجیره ها محدود شده و دمای انتقال α به دماهای بالاتر منتقل می شود. همچنین دیده شد که نوارهای کشیده شده پلیمر خالص و نانو کامپوزیت به دلیل تمایل زنجیره های UHMWPE برای بازگشت به حالت کلافی، افزایش مدول را با افزایش دما در DMTA نشان می دهد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
1439
لینک کوتاه:
magiran.com/p1792464 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.