هیدروژئوشیمی سیالات گرمابی مخازن ژئوترمال غرب سبلان- شمال غرب ایران

پیام:
چکیده:
منبع زمین گرمایی شمال غرب سبلان به علت قرار داشتن در محدوده ی آتشفشان های فعال عهد حاضر، وجود منبع گرمایی در عمق چند هزار متری و دارا بودن دمای مخزن بالای150 درجه سانتی گراد (تقریبا 240 درجه سانتی گراد) و تزریق ماگما به زیر لایه های زیر مخزن در دسته ی سیستم های زمین گرمایی همرفتی دارای آنتالپی زیاد که از لحاظ فاز مایع نسبت به فاز بخار غالب است، قرار می گیرد. از لحاظ ترکیب چشمه های مشکین شهر بیش تر در محدوده ی آب های دارای ترکیب سدیم - کلرید، سدیم- بی کربنات و سدیم- سولفات قرار می گیرند و سیالات چاه های اکتشافی در محدوده ی سدیم- کلرید قرار می گیرند در این مطالعه از چاه های اکتشافی حفر شده در سایت بهره برداری از انرژی گرمابی واقع در شمال غرب سبلان (NWS-1, NWS-3,NWS-4) نمونه برداری و ترکیب شیمیایی و ایزوتوپی این نمونه ها ارزیابی شده است. آب های مشکین شهر در زیر خط تعادل بخشی در محدوده ی آب های ایممچور در گوشه ی Mg و سیالات چاه ها نزدیک به خط تعادل کامل قرار گرفته اند. آب ها (ایممچور) دمای تقریبی در حدود 250 درجه ی سانتی گراد و سیالات چاه ها دمایی در حدود 280 درجه ی سانتی گراد برای مخزن ژئوترمال را نشان می دهند. با توجه به لیتولوژی منطقه مهم ترین روش شیمیایی برای ترمومتری آب های گرمابی در این ناحیه روش Na- K است، در چشمه های شمال غرب ژئوترمومترهای اندازه گیری شده به ترتیب دمایی در حدود 270-220،140-50، 230-30، 160-90 درجه ی سانتی گراد نشان می دهند. میزان تریتیوم در این سیالات نشان دهنده ی اختلاط با آب های زیرزمینی جوان است. رنج Dδ و 18Oδ برای چشمه های شمال غرب سبلان به ترتیب از 8- تا 13- و 85- تا 70- در هزار است. این آب ها در محدوده ی آب های متئوریتی قرار گرفته اند. با توجه به داده های 13Cδ حاصل از آنالیز CO2 جمع شده از سیالات منطقه به احتمال زیاد منشا CO2 آب های منطقه ی سبلان سنگ آهک است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
80 -96
لینک کوتاه:
magiran.com/p2028200 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!