فهرست مطالب

علم و وکالت - پیاپی 3 (بهار 1398)
 • پیاپی 3 (بهار 1398)
 • تاریخ انتشار: 1398/09/20
 • تعداد عناوین: 8
|
 • حسن اکبری آذر شربیانی، اسماعیل عبداللهی، حانیه صالحی، محمدمهدی مدرس صفحه 9

  ثبت اسناد و املاک، امروزه نقش بسزایی در تثبیت حقوق افراد ایفا می‌کند؛ به گونه‌ای که اسناد رسمی در شرایط کنونی، از برترین دلایل اثبات قضیه به شمار می‌روند؛ اما کهنه بودن مقررات ثبتی، اتخاذ سیاست‌ها و رویه‌های غیردقیق در این قلمرو، عدم توجه به بهره‌گیری از ابزار‌ها و سازوکارهای علمی در جهت روزآمد کردن خدمات ثبتی و تسریع در امور و مهم‌تر از همه، جلوگیری از اشتباهات و نیز سوءاستفاده برخی افراد، فرصت‌های مساعدی را در اختیار بزهکاران برای ارتکاب جرائم ثبتی قرار می‌دهد. این جرائم از نظر آثاری که مستقیم یا غیرمستقیم برجای می‌گذارند، به توجه خاص تدبیرکنندگان سیاست جنایی نیاز دارند. چراکه به نظر می‌رسد آگاهی و اطلاعات لازم در مورد این جرائم به سمع و نظر مخاطبان نرسیده است و اغلب مردم یا از این جرائم اطلاعی ندارند یا آن‌ها را ناچیز و سهل می‌شمارند درحالی‌که به نسبت سایر جرائمی که شناخته‌شده و متداول هستند به مراتب کیفر سنگین‌تری دارند. از طرف دیگر هدف قانون‌گذار از تاسیس دفاتر اسناد رسمی و سازمان ثبت، تولید اسناد رسمی‌ جهت تثبیت مالکیت اشخاص و حقوق آن‌هاست. سند ابزار بقاء و استحکام حق است اعم از حق مالکیت و سایر حقوق عینی و دینی و چنانچه سردفتر یا کارمند ثبت بر خلاف رسالت خود عمل کند هدف قانون‌گذار را برآورده نکرده و امنیت مالکیت و نظم حقوق اجتماعی را مختل می‌نماید لذا عمل او جرم و مستوجب مجازات است. همین‌طور است عمل کسانی که ارزش سند را با جعل و امثال آن از بین می‌برند.

  کلیدواژگان: جرم، ثبت، دفاتراسناد، کارمندان ثبت
 • جمال بیگی، حسین بیگی صفحه 47

  نهاد خدمات عمومی‌ یکی از تدابیر جایگزین حبس نوجوانان بزهکار به شمار می‌رود که به‌موجب آن، به نوجوان بزهکار پیشنهاد می‌شود از طریق انجام کاری (رایگان) به نفع جامعه، به‌جای رفتن به زندان، در صدد جبران خطایی برآید که مرتکب شده است. به‌بیان‌دیگر، خدمات عمومی ‌رایگان یا خدمات عام‌المنفعه دستور دادگاه است که به‌وسیله آن نوجوان بزهکار فرصت جبران خسارت را به خاطر اشتباهی که مرتکب شده می‌پذیرد و با انجام کاری به نفع اجتماع، زندانی نمی‌شود؛ فلذا بهتر آن است که به‌جای مشاهده اثرهای مخرب و زیان‌بار زندان بر شخصیت نوجوان بزهکار، از استعداد، دانش، تجربه و تخصص وی به نفع جامعه استفاده بهینه شود تا بدین طریق دین خود را به جامعه ادا کند و در تکامل شخصیتی وی نیز، خلئی پیش نیاید. این مقاله کوشش می‌کند خدمات عمومی ‌را به‌عنوان جایگزینی برای حبس نوجوانان بزهکار معرفی کند و چالش‌های فراروی اجرای آن را در بافت فرهنگی و اجتماعی ایران مورد نقد و بررسی قرار دهد.

  کلیدواژگان: خدمات عمومی، جایگزین حبس، نوجوانان بزهکار، مقررات ایران
 • مسلم تشدیدی صفحه 63

  امروزه حل اختلافات تجاری بین‌المللی از راه توسل به داوری، امری شایع و متداول محسوب می‌شود. مشکلاتی که در زمینه دادرسی‌های قضایی از قبیل فرایند طولانی رسیدگی، قوانین ماهوی متفاوت کشورها و وجود آیین‌های رسیدگی پرپیچ‌وخم وجود دارد، طرفین قراردادهای تجاری را بر آن می‌دارد که به‌جای رجوع به دادگاه از طریق داوری، مرافعات خود را حل‌وفصل نمایند. یکی از موضوعات مهم در زمینه داوری، بحث قرارهای موقت و دستورهای مقدماتی[2]است. به خاطر کاستی‌هایی که در این زمینه، در قانون نمونه آنسیترال 1985 مشاهده می‌شد، قانون مزبور، در اصلاحات سال 2006 خود، اقدام به افزودن مقررات جدیدی نمود که باعث پیشرفت و بهبود وضعیت داوری در سطح بین‌المللی شد و برخی از کشورها نیز مقارن با این اصلاحات، قوانین ملی خود را مورد تجدیدنظر و بازنگری متناسب قرار دادند. لکن قانون داوری تجاری بین‌المللی ایران، مصوب 26 شهریور سال 1376 که مقتبس از نسخه اولیه قانون نمونه آنسیترال (1985) است تا این لحظه، اقدامی جهت همراهی با این تحولات بین‌المللی انجام نداده و البته این امر، سبب کاهش تمایل اشخاص به حل اختلافات خود از طریق داوری بر اساس قانون ایران می‌شود؛ لذا در این پژوهش اقدامات اصلاحی را که در قانون نمونه آنسیترال و برخی قوانین ملی در این خصوص اعمال شده است موردمطالعه و تحلیل قرار می‌دهیم تا شاید روزنه‌ای برای تحول قانون داوری ایران نیز در این موضوع گشوده شود.

  کلیدواژگان: داوری، داور، قرارهای موقت، دستورهای مقدماتی، قانون نمونه آنسیترال
 • مهدی رحمانی منشادی، احسان کارگران بافقی صفحه 87

  بحث مسئولیت مدنی ناشی از خطا در مشاوره، به مسئولیت‌های ناشی از مشاوره حقوقی، مشاوره روان‌شناسی، مربی ورزشی، مشاوران اقتصادی و بنگاه‌های مرتبط، مسئولیت کشیش‌ها و علمای مذهبی در مشاوره‌های خود و سایر انواع مشاوره‌های رایگان می‌پردازد. مسئولیت مدنی ناشی از خطا در مشاوره، به معنای مسئولیتی است که از فعالیت‌های مشاوره ناشی می‌شود. این اصطلاح بیشتر در زمینه موسساتی مطرح شده است که انواع متنوعی از مشاوره را فراهم می‌کنند و خطا در ارائه مشاوره ممکن است به مسئولیت موسسه مزبور منتهی گردد. در کشورهای آمریکایی و اروپایی، شرکت‌های بیمه، بیمه‌نامه‌های خاص این مشاغل را نیز تهیه کرده و این نوع از تقصیرهای شغلی را نیز پوشش می‌دهند؛ ولی نکته قابل‌توجه این است که بحث مسئولیت مدنی ناشی از خطا در مشاوره، اولین بار در مورد مسئولیت کشیشان مطرح شده است که آیا آن‌ها در مشاوره‌های مذهبی و اجتماعی‌ای که به مردم می‌دهند در صورت خطا و ورود خسارت مسئولیت دارند؟ در این تحقیق بعد از بررسی قواعد کلی مسئولیت مدنی، به تبیین اصول کلی مسئولیت مدنی مشاور و سپس به بررسی مسئولیت مدنی ناشی از خطا در مشاوره مشاوران مذهبی می‌پردازیم.

  کلیدواژگان: مسئولیت، مشاوره داوطلبانه، خطای شغلی، مشاوره مذهبی، کشیش
 • پیمان رضایی ور صفحه 107

  این مقاله، در صدد بررسی ابعاد مختلف جاسوسی در فضای مجازی و مباحث جرم‌انگاری و حقوقی آن، تبیین وجوه تشابه و افتراق جاسوسی سنتی با جاسوسی سایبری، تبیین شرایط و عناصر جاسوسی در فضای مجازی با رویکرد دستیابی غیرمجاز به اطلاعات و برهم‌زدن امنیت کشور و تبیین رویکرد قوانین موضوعه ایران نسبت به جاسوسی در فضای مجازی است. در این مقاله، جاسوسی رایانه‌ای و ابعاد آن از نظر قانون جرائم رایانه‌ای، و نیز قوانین و مواد مرتبط به جرم جاسوسی رایانه‌ای موردبررسی قرار می‌‌گیرد. همچنین به چالش‌ها و موانع موجود در مسیر رسیدگی به جرائم رایانه‌ای و به‌طور اخص به جاسوسی رایانه‌ای، تفاوت و شباهت‌ها و رابطه بین مواد گوناگون درباره جاسوسی در قانون مجازات اسلامی‌ پرداخته می‌شود. درنهایت نیز پیشنهادهایی برای برطرف شدن خلاهای قانونی و مشکلات حقوقی ارائه شده است.

  کلیدواژگان: جاسوسی، جاسوسی رایانه ای، قانون جرائم رایانه ای، جرم در فضای مجازی
 • بهروز قاضی، علی فخیمی صفحه 129

  یکی از اموری که به‌عنوان یک اصل در آیین دادرسی مدنی پذیرفته شده، اصل تغییرناپذیری عناصر دعوی است. ازآنجاکه در ادبیات حقوق و قوانین ما به این اصل اشاره و از آن بحثی نشده است، هدف از تدوین این مقاله تبیین عناصر و عوامل سبب دعوی و بررسی امکان تغییر آن در طول دادرسی یا همان قسمت اخیر ماده 98 قانون آیین دادرسی مدنیاست که اساتید آیین دادرسی مدنی در کتاب‌ها و مقالات خود کمتر به آن پرداخته‌اند. در این خصوص از مبانی و نظریات مهم و منابع موجود استفاده نموده و مرجع تشخیص نیروی الزام‌آور این مهم را معرفی و به آن خواهیم پرداخت. در این میان طواری اقرار به‌عنوان ‌یکی از مهم‌ترین ادله در دادرسی تحت ضابطه‌ ایرادات بایستی بررسی شود، هرچند این امر به معنی کم‌رنگ شدن نقش اصحاب دعوا نیست. پذیرش این ایرادات که نمی‌توان آن‌ها را منحصر به موارد خاصی دانست، منوط به وجود برخی ارکان ایجابی و سلبی است. از‌این‌رو در این کار تحقیقی سعی شده به استناد ماده یادشده و سایر مواد قانون آیین دادرسی مدنی، عناصر و سبب دعوی تعریف و چگونگی تغییر آن بحث و مطالعه شود.

  کلیدواژگان: عناصر دعوی، اطراف دعوی، موضوع دعوی، سبب دعوی
 • رویا گلستان پور صفحه 151

  فرقه‌ها جمعیت‌ها و گروهایی هستند که با دوری از عقاید معمول در یک جامعه به‌تدریج به انزوا کشیده می‌شوند و ماهیت خویش را در جدایی از جامعه عنوان می‌کنند. یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که کمتر فرقه‌ای را می‌توان یافت که جرمی در آن صورت نپذیرفته باشد. اکثر فرقه‌ها، انواع جرایم ارتکابی را انجام می‌دهند و در تحقق آن‌ها تاثیرگذارند تا صرفا‌ اهداف‌ فرقه‌ای خویش را محقق سازند. رسیدن به هدف با هر روش و ابزاری از شعارهای اساسی این گروه‌هاست. در درون فرقه، مریدان چنان مراحلی را تجربه می‌کنند که‌ نتیجه‌ آن پس از مدتی، دگرگونی فرد در اجتماع است. شکل‌گیری فرقه‌های نوظهور فکری و رشد فزاینده آن‌ها در اکثر کشورها، به‌ویژه ایران، مشکلات بسیاری را به وجود آورده است. ازاین‌رو، هدف مطالعه حاضر بررسی انواع جرائم و تاثیرگذاری فرقه‌های نوظهور در انجام آن است که با روش اسنادی انجام گرفته است و نتایج آن گویای تاثیرگذاری فرقه‌های نوظهور در تحقق انواع جرائم است.

  کلیدواژگان: جرائم، فرقه های نوظهور، جرم انگاری
 • قاسم مرادی صفحه 165

  یکی از انواع تقسیم‌بندی جرائم، تقسیم‌بندی ازلحاظ اهمیت جرم ارتکابی و شدت مجازات است. تعزیرات نوعی از مجازات‌های اسلامی است که از آغاز شکل‌گیری دین اسلام در کنار مجازات حدی به وجود آمد که ازنظر اهمیت جرم و شدت مجازات، دارای درجه‌بندی پایین‌تری نسبت به حدود است. تعزیرات منصوص یا معین شرعی، ازجمله موضوعات محل بحث و اختلاف در فقه کیفر یا اسلام است. تعزیرات منصوص فاقد پیشینه در حقوق کیفری ایران است. مقنن جزایی ایران نخستین بار در قانون مجازات اسلامی 1392 بدون ارائه تعریفی از این نهاد و روشن ساختن مصادیق آن‌ها، احکام خاصی را بر آن مترتب نموده و به‌نوعی با آن‌ها معامله حد نموده است. منظور از تعزیرات منصوص شرعی، مجازات‌های خاصی است که توسط شارع مقدس، نوع و اندازه آن برای گناهان موجب تعزیر مقرر شده و در قانون ایران نیز برای بعضی جرائم موجب تعزیر آمده است نظیر هم‌جنس‌گرایی مردان، اقرار به زنا کمتر از 4 بار که به ترتیب در مواد 237 و 232 قانون مجازات اسلامی آمده است. بر اساس تبصره 2 ماده 115 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392، مجازات‌هایی که در قالب تعزیرات منصوص شرعی هستند مشمول برخورداری از امتیازات مهمی همچون مرور زمان کیفری، تعویق مجازات و تعلیق مجازات نخواهند بود.

  کلیدواژگان: تعزیرات منصوص شرعی، تعزیر، حدود، قانون مجازات اسلامی
|
 • Hasan Akbari Azar Sharabiyani, Esmail Abdollahi, Haniye Salehi, Mohammad Mehdi Modares Page 9

  Registration of documents and real estate today plays a significant role in consolidating the rights of individuals, so that official documents in the current situation are one of the best reasons to prove the case. Old rules of registration, the adoption of inaccurate policies and procedures in this area, Not paying attention to the use of scientific tools and mechanisms for updating the services of registration and accelerating the affairs. And most importantly, preventing mistakes and abuse of some people Provides favorable opportunities for offenders to commit crimes of record. These crimes in terms of works that directly or indirectly require special attention to criminal policy makers. Because it seems that the awareness and information about these crimes has not been listened to by the audience, and most people either do not know or do not know about these crimes. While far more severe than other crimes that are known and commonplace. On the other hand, the legislator's goal is to establish a non-official office and registration organization, to produce official documents for the purpose of consolidating the ownership of individuals and rights. The document is a tool of survival and solidity. Including the right to property and other objective and religious rights .If the notary or employee of the record acts contrary to his mission, he does not aim at the legislator and disrupts the security of the property and the social order. Therefore, his practice is a crime and requires punishment. It is also the practice of those who value the document by forging and so on

  Keywords: crime, record, office, registrar
 • Jamal Beigi, Hussein Beigi Page 47

  The Public Service Institution, one of the alternatives imprisonment of criminal juveniles considered to be a juvenile criminal, is proposed by doing (free) in favor of the society, instead of going to prison, and compensate for the error is committed. In other words, public services for free or work Public Works of the court's orders, which demanded compensation juvenile criminal opportunity for the mistakes committed by and do a prisoner in favor of society. Therefore, it is better that instead of seeing harmful and destructive effects on the personality of prison juvenile criminal, worse than the pain medication, of talent, knowledge, experience and expertise he will benefit the society optimized use to their religion and the community and had in the evolution of his character, the void. This paper effort, public services as an alternative to the detention of criminal juveniles and introduced the challenges in the context of its implementation, social and cultural Iran and cash.

  Keywords: Public Works services, Alternative imprisonment, Criminal juveniles, Iran's regulations
 • Moslem Tashdidi Page 63

  Today, settlement of international commercial disputes via recourse to arbitral tribunals and referring to arbitrators is considered to be common and rife. Difficult at the ground to try judiciary issues comprise: long proceedings process, litigation charges, different substantive laws in states, existence of elaborate procedures and etc. are available. And this causes to persuade parties referring to the arbitration instead of court for obviating their disputes. Iranian international arbitration commercial law with goal of the facility of the trade settlement was accepted and enacted in year 1376. Noted law is inferred from UNCITRAL model law. Model law enacted year 1985 is regarded to be important source for member states in ground of resolving disputes at arbitration. One of the significant issues in this law is discussion about” interim measures of protection”. By reason of defects and deficient that were presented on the ground, the UNCITRAL working group embarked to reform in year of 2006 for adding new articles. This event eventuated to advance and improvement in international arbitration position. And many of the countries concurrent with reformation, staged to retrospection of their own laws. However, Iranian international arbitration commercial law also without accompaniment to the international revolutions was fixed. With the delinquency in our law, willingness of individuals to settle their disputes through arbitration regarding Iranian law will be reduced. Hence, we try in this research to study reformation happened on the UNCITRAL model law and other national laws and need for Iranian legislative into concurrent with the revolutions that are necessary in international society.

  Keywords: arbitration, arbitrator, Interim measures, Preliminary Orders, UNCITRAL Model Law.
 • Mehdi Rahmani Manshadi, Ehsan Kargaran Bafghi Page 87

  Discussion of civil liability arises from errors on the advice of the risk of legal advice, counseling psychology, athletic trainers, consultants economic and agents related ،responsibility of priests and religious scholars in their consulting deals and other kinds of free advice.
  Civil liability arises from errors in counseling means responsibility that causes consultancy activities. It is further called on the institutions that provide a wide variety of consulting. It has been advising the error that may lead to liability of the Institute. In American and European countries insurance companies, the insurance industry has provided specific insurance of this job and also covered this type of job transgressions.
  But the remarkable thing is that the civil liability arising from errors in the first consultation has been raised about the responsibility of priests. In this study, after examining the general rules of civil liability, it explains the general principles of civil liability of Consultation. Then, the civil liability arising from errors in consulting considers religious points.

  Keywords: Responsibility, voluntary counseling, job errors, religious counseling, priest
 • Peyman Rezaievar Page 107

  This article investigates various aspects of cyber-espionage and its criminal and legal issues, explaining the similarities and differences of traditional espionage with cyber-espionage, explaining cyber-espionage conditions and elements with an approach to unauthorized access to information and security breach. The country and the explanation of the laws of Iran are subject to cyber spying. This article examines cyber-espionage and its dimensions in terms of cybercrime law, as well as the laws and materials related to cyber-crime. The challenges and obstacles in the way of dealing with cybercrime and in particular cyber espionage, the differences and similarities and the relationship between the various materials about espionage in Islamic Penal Code are also addressed. Finally, suggestions are made to resolve legal vacancies and legal problems.

  Keywords: espionage, computer spy, cybercrime law, cyber crime
 • Behrouz Ghazi, Ali Fakhimi Page 129

  One of the things that have been accepted as a principle in civil procedures is related to the principle of invariance of action elements[3]. As no mentioned and discussed to this principle in our legal literature and law, thus the aim of this paper is to explain the elements of the action and the cause of action factors under the evaluation on the possibility of its alteration during the proceedings or meet to the latter part of Article no. 98 of the Civil Procedure Act that the masters of Civil proceeding Procedures have been little studies in the given books and articles before. Principles and theories of matter and use of resources and reference detect binding force are studied at this aim and introduced and discussed, the rules, documents and national legislation on the cause of action discussed. This does not mean a reduced role for the parties. Acceptance of the objections that cannot be limited to certain cases, but it would be subjected to some exigency and privative elements. Therefore, in this research, due to materials of CPA[4], the elements and causes of action shall be defined and it was studied how to change it in practice.

  Keywords: Elements of the action, the Parties of the action, the subject of action, cause of action, Article 98 of the Civil Procedures Act
 • Roya Golestanpor Page 151

  Casts are populations and groups that are gradually isolated from common beliefs in a society and claim their nature in separation from society. The findings of this study show that there is less sectarianism in which crime is unacceptable. Most sects commit a variety of crimes and are influential in their realization of purely sectarian goals. Achieving the goal is by any means the fundamental motto of these groups. Within the cult, disciples experience many stages that result in a person's transformation in society. The emergence of emerging intellectual cults and their growing growth in many countries, especially Iran, has created many problems. Therefore, the purpose of this study was to investigate the types of crimes and the impact of emerging cults in their conduct. It has been documented and its results show the influence of emerging sects in the realization of all kinds of crimes.

  Keywords: Crime, Emerging Sects, Criminality
 • Ghasem Moradi Page 165

  One of the types of crime categorization is the categorization in terms of the significance of the crime and the severity of the punishment. Testimonies are form of Islamic punishments that have been created since the beginning of the formation of the Islamic religion alongside punitive punishment, which in terms of the importance of crime and severity of punishment has a lower grade than the limits. Successions, including religious matters, are the subject of debate and disagreement in Islamic jurisprudence. Imprisoned sentences have no background in Iran's criminal law. The Iranian criminal lawmen for the first time in the Islamic Penal Code of 1392, without giving a definition of this institution, and clarifying their instances, have made certain rulings on it and have somehow dealt with. The purpose of the sanctity of Shari'ah is the special punishments imposed by the sacred order and the size of it for the sins of the ta'zir, and according to Iran's law, it has also been punished for some crimes, such as: homosexuality of men, confession of adultery less than 4 times, respectively Items 237 and 232 of the Criminal Code. According to paragraph 2 of article 115 of the Islamic Penal Code of 1392, punishments in the form of sanctions imposed by religious law are not subject to significant privileges such as custody, deferral of punishment and suspension of punishment.

  Keywords: Sharia Laws, Ta'zir, Limit, Islamic Penal Code