آرشیو یک‌شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵، شماره ۲۵۷۲
آی تی
۱۵

رویداد

هشدار اپراتور سوم درباره سیم کارت های مفقودی

ایسنا: اپراتور سوم ارتباطی کشور با ارسال پیامکی به کاربران خود نسبت به پیگیری وضعیت سیم کارت های مفقودشده هشدار داده است. اپراتور های سوم پیامکی با این مضمون به کاربران خود ارسال کرده و درباره این مسئله توضیحاتی را داده است. در متن این پیامک آمده است: «در صورت سرقت یا مفقود شدن تلفن همراه به منظور پیشگیری از هرگونه سوء استفاده از سیم کارت به یکی از دفاتر خدمات مشترکین مراجعه و نسبت به مسدودکردن سیم کارت اقدام کنید». اگرچه به طور معمول ممکن است افراد برای سیم کارت هایی که سرقت شده اند به سرعت بحث مراجعه به دفاتر امور مشترکین و غیرفعال سازی سیم کارت را مدنظر قرار دهند، اما با توجه به اینکه در حال حاضر سهمی از سیم کارت های کشور نیز به سیم کارت های دیتا اختصاص پیدا می کند، ممکن است کاربران در این زمینه حساسیت کمتری به خرج دهند، اما قطعا امکان ارتکاب جرایم در این حوزه ها نیز وجود خواهد داشت و لازم است مشترکان پس از مفقودشدن سیم کارت یا سرقت آن، موضوع را هرچه سریع تر اطلاع داده و سیم کارت مربوطه را بسوزانند تا با دریافت سیم کارت جدید خطر سوء استفاده احتمالی از سیم کارت مربوطه کاهش پیدا کند.

Platinum؛ گروه نفوذگران احتمالادولتی

شبکه گستر: شرکت مایکروسافت جزئیات دقیقی درباره یک گروه نفوذگر که از سال 2009 سازمان های دولتی، موسسات دفاعی، آژانس های اطلاعاتی و خدمات دهندگان ارتباطات را در کشورهای آسیایی ازجمله مالزی، اندونزی و چین هدف قرار می داده، منتشر کرده است. به گزارش شرکت مهندسی شبکه گستر به نقل از شرکت مایکروسافت، این گروه با بهره گیری از حملات هدفدار فیشینگ (Phishing) و با سوءاستفاده از ضعف های امنیتی، به شبکه اهداف خود رخنه می کرده اند. از استراتژی های این گروه، اجرای تعداد محدودی حمله در هر سال بوده که احتمالابا هدف شناسایی نشدن صورت می گرفته است. همچنین بدافزار PLATINUM در شبکه هدف فقط در ساعات کاری فعالیت می کرده تا در نتیجه آن ارتباطات با مرکز فرماندهی در زمان های پرترافیک سازمان انجام شود و کمتر جلب توجه کند. هر چند مایکروسافت PLATINUM را مستقیما یک گروه نفوذگر دولتی نخوانده اما بودجه مورد نیاز برای اجرای حملات این گروه را بالاو ساختار این حملات را منظم و سازماندهی شده توصیف کرده است. ضمن اینکه به گفته این شرکت، PLATINUM روی اطلاعاتی تمرکز داشته که بیشترین کاربرد را برای نهادهای دولتی می تواند داشته باشد.

قانونی شدن اخذ مالیات از درآمد «کلش آوکلنز» در ایران

فارس: در جریان بازی کلش آوکلنز توسط ایرانی ها 30 درصد درآمد شرکت سوپرسل به شرکت های آمریکایی می رسید که اکنون با قرارداد مستقیم طرف ایرانی با سوپرسل علاوه بر اخذ مالیات از درآمد کلش در ایران، سهم 30 درصدی آمریکایی ها نیز داخل کشور می ماند. بازی «نبرد قبایل» (Clash of Clans) که بین ایرانی ها فراگیر شده، پس از آمریکا و هند، بیشترین بازدید و بیشترین گیمرها را در ایران دارد. مانند بسیاری از بازی های دیگر، در جریان بازی Clash of Clans نیز گیمرها اقدام به خرید «جم» می کنند که این خرید ارزی و باواسطه، مستعد بروز سوءاستفاده هاست. همچنان که طبق یکی از موارد اعلامی پلیس فتا، وسوسه هزار جم رایگان، 200 بازیکن کلش را به دردسر انداخته است. به تازگی خرید ریالی در بازی کلش آوکلنز با کارت های شتاب ممکن شده که از طریق یک بازار فروشگاه برنامه های اندرویدی ایرانی امکان پذیر شده است که به نظر می رسد با این اقدام پرونده کلاهبرداری ها مختومه شود. درباره راهکار مقابله با مشکل خروج ارز در جریان این بازی ها، سه سال پیش تجربه مشابه ای در ایران رخ داد که به مسدودشدن بازی تراوین انجامید. خروج مبالغ چشمگیری ارز از کشور بدون کسر مالیات و عوارض، ازجمله دلایل مخالفت با این بازی بود. سازندگان بازی های رایانه ای ایرانی معترض شدند میلیاردها تومان پولی که بازی های آنلاین خارجی در پنج سال از ایران خارج کرده اند، چندین برابر بودجه بازی سازی در ایران در 10 سال گذشته است. حسام آرمندهی، مدیرعامل این مارکت برنامه های اندرویدی ایرانی، دراین باره گفت: این شرکت نیز مانند سایر توسعه دهندگان، مالیات پرداخت می کند و به اپلیکیشن های آنها ارزش افزوده اضافه می شود. هزینه های اضافی نقل وانتقال و پرداخت ها را خودشان پرداخت می کنند. همه مالیات و عوارض از مبلغی که باید به شرکت سوپرسل بپردازیم، کسر می شود که معادل 9 درصد مالیات مصرف کنندگان اپلیکیشن هاست که در حال حاضر به صورت جدی کسر می شود. تفاوت ایجادشده این است که در گذشته گیمرها در بازار، سیاه جم می خریدند و اکنون به صورت شفاف و با اطلاع مراکز مالیاتی و طبق قوانین ایران، این معاملات انجام می شود.