آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۷۱۳۱
اقتصادی
۵

پرده خوانی از مولوی تا سمیه

7 کالا در سبد محرم

مرجان اسلامی فر

در آستانه ماه محرم بازار شایعات مبنی بر گرانی و کمبود کالا طی هفته های آینده داغ شده است از اینرو بازار گردی انجام دادیم تا از نزدیک وضعیت کالایی را بررسی کنیم. اکثر فعالان بازار هر گونه اختلال در بازار را محال می دانستند و می گفتند زمانی یک کالا کمیاب می شود دولت کامیون کامیون بار به بازار تزریق می کند. مسئولان دولتی هم با تاکید بر اینکه ذخیره سازی کالاهای اساسی در کشور بی سابقه بوده است از اعطای 7 کالا به هیات های مذهبی در ماه محرم خبر دادند.در گزارش پیش رو وضعیت بازار در سه قالب تعریف شده است که در ادامه می آید:

پرده اول
خیابان مولوی
سوال: قیمت کالاهای اساسی در ماه های محرم و صفر افزایش پیدا می کند؟

بادی به غبغب انداخت و گفت: «الان نخری یه ماه دیگه مجبوری گرانتر بخری، از ما گفتن. من این توصیه رو به همه می کنم، شما هم برو تو روزنامه ات بنویس.» وقتی جمله اش تمام شد، از بنکداریش خارج شدم و مسیرم را در امتداد خیابان مولوی ادامه دادم. سراغ یه بنکداری دیگه رفتم، او را که همه به انصاف می شناختنش گفت: «دخترم؛ چند وقتیه قیمت ها ثابت مونده، خیلی بعید می دونم حتی ماه های محرم و صفر قیمت ها تغییری کنه، این حرف رو با توجه به تجربه 67 ساله کاریم می زنم.» بهش گفتم خبرنگارم و مصاحبه با اهالی بازار نگرانم کرده که مبادا شروع ماه های محرم و صفر به خاطر افزایش مصرف مرغ، گوشت و برنج مصادف با گرانتر شدن این کالاها در بازار شود. بنکدار خندید و گفت: «نه؛ اگه دو ماه دیگه هم اومدی، قیمت ها همینه.» کمی جلوتر از بنکداری مغازه ای دودهانه دیدم که در آن همه نوع کالایی یافت می شد از رب گوجه فرنگی گرفته تا ماکارونی و تن ماهی. مرد میانسالی فروشنده آن بود. بهش گفتم وضعیت بازار چگونه است؟ آیا برای ماه های آینده پیش بینی از بازار دارید؟ گفت: «شاید خیلی ها با این جمله من موافق نباشند، اما گرونی ها باعث شد که مردم به اندازه خرید کنند و مصرفشان کمتر بشه. مثال؛ همسر خودم تا پارسال برای خانواده 6 نفره مون 10 پیمانه برنج درست می کرد، ولی الان که برنج گرون شده فقط 6 پیمانه برنج می پزه. اینجوری دیگه برنج هدر نمیره.» وی ادامه داد:«محاله تا ماه های آینده قیمت ها بالاتر بره، وقتی یک کالایی تو بازار کم میشه یک هو کامیون کامیون جنس وارد بازار میشه.» با این سوال که در ماه های محرم و صفر بازار چه شرایطی خواهد داشت با محمدرضا کلامی مدیرکل دفتر تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت و گو کردیم. وی جمله اولش را اینگونه شروع کرد: «آنهایی که کالا احتکار کردند می گویند در ماه های محرم و صفر کشور با کمبود و گرانی کالا مواجه می شود، این در حالی است که دولت تنها در مورد برنج 600 هزار تن ذخیره دارد.»

مردم خیالشان راحت باشد

کلامی گفت: «مردم خیالشان راحت باشد کشور دارای بیشترین ذخایر استراتژیک است و به هیچ عنوان تا پایان سال با کمبود و گرانی کالاهای اساسی مواجه نخواهیم بود.» مدیرکل دفتر تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهارداشت: «مردم ماه های محرم و صفر را با آرامش سپری خواهند کرد.»

 
پرده دوم
هیات های مذهبی
سوال: کدام کالاها در هیات های مذهبی توزیع می شود؟

در پاسخ به این سوال مدیرکل دفتر تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت گفت: «سهمیه تمام استان ها برای هیات های مذهبی مشخص شده است، لذا سازمان تبلیغات اسلامی مسئول ثبت نام هیات های مذهبی و تخصیص سهمیه به آنها خواهد بود.» وی خاطرنشان کرد: «سهمیه هیات های مذهبی به هیات هایی داده خواهد شد که سابقه کاری آنها در سال های گذشته ثبت شده باشد.»

7 کالا به هیات ها می رسد

کلامی در مورد میزان سهمیه کالاهای اساسی به هیات ها، افزود: «چای، برنج، روغن، شکر، گوشت قرمز و گوشت مرغ در این دوره به هیات های مذهبی اختصاص پیدا می کند. قرار شده 30 هزار تن برنج، 10 هزار تن گوشت و 10 هزار تن مرغ به هیات ها داده شود.» وی در پاسخ به این سوال که آیا تخصیص کالاهای اساسی به هیات ها بازار را با شوک مواجه نمی کند، تصریح کرد: «به هیچ عنوان. بازار لطمه ای نخواهد دید، اگر ذخایر خوب نبود، دولت امکان تخصیص سهمیه به هیات های مذهبی را نداشت.»

اختصاص درست سهمیه ها

محمد الهادی یکی از برگزار کنندگان هیات های مذهبی در مورد سهمیه دولتی کالاهای اساسی برای نذورات، گفت: «حجم سهمیه های کالاهای اساسی که دولت اختصاص می دهد مناسب است اما برخی مواقع شاهد چالش هایی در توزیع و اختصاص آن به تکیه ها هستیم.»  وی ادامه داد: «سال گذشته برخی از هیات ها از سهمیه کالاهای اساسی دولتی بهره مند شدند که هیچ فعالیتی نداشتند. از این رو تخصیص کالاها باید بر مبنای کارکرد آنها در سال های گذشته باشد.»

 
پرده سوم
 وزارت صنعت (خیابان سمیه)
سوال: چای به خاطر افزایش قیمت در سبد سهمیه ای هیات ها قرار گرفته است؟

مدیرکل دفتر تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت به «ایران» افزود: «مصرف چای در هیات ها بالا است به همین دلیل چای که تا قبل از تاریخ 18 خرداد با ارز 4200 تومانی وارد کشور شده است را می توان بخشی از آن را در سبد مصرفی هیات ها قرار داد.»

توزیع چای در فروشگاه های زنجیره ای

وی ادامه داد: «تمام واردکنندگانی که تا قبل از 18 خرداد چای با ارز 4200 تومانی وارد کردند مکلف هستند به سازمان حمایت اعلام کنند تا قیمت چای آنها با قیمت مصوب سازمان یاد شده محاسبه و در شبکه توزیع مصوب(فروشگاه های زنجیره ای) توزیع شود، اگر واردکننده ای خلاف این امر عمل کند، مرتکب خلاف شده و به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی خواهد شد.»

کلامی با بیان اینکه در حال حاضر چای با ارز نیمایی وارد کشور می شود، افزود:«از مردم می خواهیم در جهت حمایت از تولید ملی به سمت چای ایرانی بروند، این امر می تواند از خروج ارز از کشور جلوگیری کند و همچنین به تولید چای که هر ساله سطح کشت آن به سمت کاهش است، کمک کند.»طبق آمارها مصرف سالانه چای در ایران 120 هزار تن است، در گذشته حدود 70 هزار تن چای تولید می شد که اکنون 20 هزار تن چای تولید می شود.

بزودی اطلاع رسانی می شود

در این میان مدیرکل دفتر تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره نحوه توزیع چای وارداتی با ارز دولتی، به فارس گفته است: «سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مکلف شده است تا قیمت چای وارداتی را با ارز 4200 تومانی احصا و اعلام کند. همچنین این سازمان مکلف شده است، تا فهرست موجودی و صاحبان محموله های چای ترخیص شده با ارز 4200 تومانی را به ستاد تنظیم بازار اعلام کند.»

وی افزود: «مقرر شده تا این چای از طریق شبکه های مشخصی توزیع شود؛ مانند هیات های مذهبی برای مصارف ماه های محرم و صفر، آموزش و پرورش،  اتحادیه های کارمندی و کارگری یا فروشگاه های زنجیره ای که بزودی در رابطه با آن اطلاع رسانی انجام می شود.»

کلامی اظهار داشت: «تمام ترخیص کنندگان محموله های چای با ارز 4200 تومانی نیز برای رفع تعهد ارزی خود مکلف به اخذ قیمت مصوب از سازمان حمایت و شبکه توزیع از دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار با درج قیمت مصوب روی کالا هستند.»