آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۷۹
سیاست گذاری
۶

خارج از معمول

رمزارز چینی هم به بازار می آید

گزارش ها حاکی است که توسعه رمزارز دولتی چین به مرحله نهایی رسیده و آماده عرضه اولیه است. به گزارش «ایسنا» با اینکه به نظر می رسید دولت چین علاقه و تمایل چندانی به استفاده از ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده ندارد، اما اخبار و گزارش های منتشر شده در رسانه های خبری از احتمال عرضه زودهنگام یک رمزارز دولتی در این کشور خبر داده و سخن گفته اند. بانک چین به تازگی اعلام کرده است که رمز ارز دولتی این کشور پس از نزدیک به 5 سال توسعه به مرحله نهایی نزدیک شده و آماده عرضه اولیه است.

براساس گزارش وب سایت engadget، موچانگ چون، معاون بخش پرداخت بانک چین، در این خصوص خاطرنشان کرده است که رمزارز دولتی چین ساختار بسیار پیچیده تری نسبت به سایر رمزارزهای موجود در بازارهای جهانی دارد تا بتواند با تکیه بر بانک چین و سایر بانک های تجاری بزرگ در این کشور به خوبی از عهده ابراقتصاد چین برآید. وی همچنین در ادامه اظهارات خود گفت نسخه اولیه رمزارز دولتی چین هم اکنون آماده و موجود است و تیم های تحقیقاتی مربوطه درحال پیاده سازی ساختار مبتنی بر پلت فرم بلاک چین هستند.

وی البته در جای دیگری از سخنانش تاکید کرد که ارز دیجیتال دولت چین کاملا مبتنی بر پلت فرم بلاک چین خواهد بود، چراکه به گفته وی بلاک چین قادر به انجام عملیات لازم برای تراکنش های جزئی نیست. چین از کشورهایی بود که در برابر قانونی سازی استفاده از رمز ارزهای مشهور در جهان همچون بیت کوین مقاومت بسیاری کرد ولی حالا به نظر می رسد که تمامی کشورهای جهان تصمیم گرفته اند به جای مقاومت و قبول نکردن حقیقتی به نام توسعه روزافزون ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده باید به قانونی سازی و توسعه رمز ارزهای تایید شده خود بپردازند.

120 میلیون دلار برای واردات «چادرمشکی»

عضو هیات مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران از واردات سالانه 100 تا 120 میلیون دلار چادر مشکی به کشور خبر داد. به گفته وی این درحالی است که با هزینه 20 تا 25 میلیون دلار می توانیم یک خط تولید 10میلیون متری چادر مشکی راه اندازی کنیم.

علیرضا حائری در گفت وگو با «ایسنا» از مصرف سالانه 70 میلیون متر چادر مشکی در کشور خبر داد و گفت: درحال حاضر فقط یک شرکت در شهرکرد که اخیرا راه اندازی شده با ظرفیت تولید 10 میلیون متر در سال چادر مشکی تولید می کند. هنوز همه ظرفیت این شرکت فعال نشده است و در صورت فعالیت این شرکت با ظرفیت کامل، حدود 15 درصد نیاز کشور به چادر مشکی تامین می شود.

وی افزود: پیش از این چند شرکت دیگر نیز چادر مشکی تولید کرده بودند، اما چون تکنولوژی تولید این محصول را نداشتند نتوانستند در بازار حضور داشته باشند؛ چراکه برای تولید چادر مشکی تکنولوژی خاصی مورد نیاز است تا رنگ این محصول در برابر آفتاب و سایش تغییر نکند و گردوخاک نگیرد.

عضو هیات مدیره جامعه متخصصان نساجی ایران با بیان اینکه سالانه 100 تا 120 میلیون دلار برای واردات چادر مشکی هزینه می شود، تصریح کرد: این در حالی است که با 20 تا 25 میلیون دلار می توانیم یک خط تولید 10 میلیون متری چادر مشکی راه اندازی کنیم؛ یعنی ارزی که سالانه برای واردات چادر مشکی از کشور خارج می شود می تواند برای راه اندازی پنج کارخانه 10 میلیون متری هزینه شود که در این صورت می توانیم ظرف یک سال نیاز کشور را تامین کنیم. حائری با بیان اینکه کشورهای دیگر بهتر از ما نیازمان را تشخیص می دهند، گفت: درحال حاضر چادر مشکی از کشورهای جنوب شرقی آسیا همچون چین، اندونزی، تایلند و کره به کشور وارد می شود.

به گفته وی، با توجه به اینکه ماشین آلات تولیدی مشمول تحریم ها است و در زمینه نقل وانتقالات پول نیز مشکلاتی وجود دارد، واردات ماشین آلات به راحتی صورت نمی گیرد، اما غیرممکن نیست.