آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۵۷
صفحه آخر (جهان)
۱۲

مراسم باشکوه دعای عرفه در بین الحرمین

کربلای معلا روز یک شنبه میزبان صدها هزار نفر از اقصی نقاط عالم بود. شیعیان ابی عبدالله الحسین(ع) به رغم گرمای شدید هوا خود را به«بین الحرمین» رسانده بودند تا در آستانه عید قربان دعای عرفه امام حسین(ع) را در جوار بارگاه مقدس حضرتش زمزمه کنند.

مردم از صبح روز یک شنبه دسته دسته و فوج فوج راهی حرم مطهر امام حسین و برادرش حضرت ابوالفضل العباس (علیهما السلام) در کربلای معلا شدند و این مراسم با حضور میلیونی زوار حسینی برگزار شد. این مراسم به طور مستقیم از شبکه های مختلف تلویزیونی عراق پوشش مستقیم داده شد و یکی از روحانیون برجسته عراقی همانند سال های گذشته دعای ویژه روز عرفه را برای زائران قرائت کرد. تصاویر منتشر شده از این مراسم نشان می داد که زائران، منطقه بین الحرمین و خیابان های اطراف حرمین شریفین را در کربلا احاطه کرده اند.

همزمان رسانه های عراقی، به نقل از فرماندار شهرستان مرزی مهران از توابع استان ایلام در غرب ایران نوشته اند که بیش از 250 هزار زائر ایرانی برای شرکت در مراسم دعای عرفه در کربلای معلا، در چند روز اخیر از مرز مهران عبور کرده اند. به گفته وی، تعداد زائران عبوری از مرز مهران در مقایسه با سال گذشته افزایش 66 درصد داشته است. بسیاری از زائران به برکت این روز، نذورات خود را در بین زائران حسینی توزیع کرده و به همدیگر حلول عید سعید قربان را تبریک گفتند. در عراق به دلیل اهتمام ویژه ای که مردم این کشور به عید سعید قربان دارند دولت عراق از روز یکشنبه به مدت یک هفته تعطیلی رسمی در سراسر کشور اعلام کرده است. نیروهای امنیتی عراق نیز تدابیر ویژه امنیتی به اجرا گذاشته و برای نخستین بار از یک سیستم پیشرفته دوربین های مدار بسته برای تامین امنیت مراسم عرفه در کربلا پرده برداری شد.این سیستم مدار بسته پیشرفته را تولیت مقدس حسینی راه اندازی کرده و کلیه مناطق داخل و اطراف حرم را پوشش  می دهد.